Dijkgraaf laat op zich wachten RUIMING De Meijer geeft kruistocht voor zijn bankje op Politie vermoedt werk pyromaan achter serie branden Ylissingen Zeven jaar cel in zaak rond lijk Zeelandbrug Concentratie op Steense Feesten ANNEM4REL Vluchtstrook wordt in Scheldetunnel slechts 70 centimeter <ntra Pronk aarzelt over geluidsgrenzen Zeeuws vliegveld 13 Zoektocht naar nieuwe topman Zeeuws-Vlaams waterschap duurt voort DE UITVERKOOP IS GESTART! KORTINGEN TOT 50% zeeuwse almanak Straatje om PZC ÜEEUWS-VLAAIMDEREN zaterdag 12 juni 1999 van onze regioredactie DEN HAAG - In de zaak van het Chinese lijk dat in juli vorig jaar van de Zeclandbrug werd gegooid maar op een pijler bleef liggen, heeft de Haagse rechtbank zeven jaar celstraf opgelegd aan de hoofdver dachte, een 35-jarige Rotter damse Chinees. Twee weken geleden, tijdens de behandeling van de strafzaak, was achttien jaar geëist we gens moord en mensenhandel. De rechtbank achtte echter naast de mensenhandel niet moord, maar slechts 'zware mishandeling de dood ten ge volge hebbende' bewezen. De Rotterdammer was een be roepsgokker en smokkelde il legale Chinezen naar Engeland voor de Chinese Slangenkop maffia. Zijn vrouw deed daar aan ook mee. Diezelfde vrouw hield het echter ook met een Chinese woekeraar. De Rotter dammer kwam daar achter toen hij een geslachtsziekte kreeg. Hij. was furieus over de verhouding en maakte met twee andere mannen het plan om de woekeraar naai' zijn wo ning te lokken. De Rotterdammer was zoge naamd naar het buitenland; de woekeraar verwachtte alleen de vrouw thuis aan te treffen. Maar toen hij 'fluitend en heupwiegend' aanbelde, werd hij overmeesterd, gekneveld met een prop in de mond, ge bonden en met een zwaar voor werp op zijn hoofd geslagen. De man overleed en werd door weer een andere man van de Zeelandbrug gegooid. Het lijk werd vrij snel ontdekt door de bemanning van een langsva rende boot. De vrouw en de man die het lijk van de brug had gegooid zijn eerder al tot zestien maanden cel veroor deeld. Ook zij hoorden veel ho gere straffen eisen dan ze uit eindelijk kregen opgelegd. De Chinees hield het er twee we ken geleden op dat hij het slachtoffer niet had willen do den, maar hemalleen 'een lesje had willen leren'. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen blijft nog even verstoken van een nieuwe dijkgraaf. De twee de vertrouwenscommissie van het fusieschap, belast met de voordracht van geschikte kan didaten, is er niet in geslaagd om een afgewogen, unanieme voordracht te formuleren. Dat heeft te maken met het feit dat verschillende kandidaten zich in de loop van de procedure hebben teruggetrokken. Waar nemend dijkgraaf H. Eversdijk zei vrijdag dat de vertrouwens commissie nu verschillende mo gelijkheden heeft om verder te gaan. ,,Er kan worden besloten om alle kandidaten die zich in eerste instantie hebben aange diend, minus de afvallers, nog eens tegen het licht te houden en uit te nodigen voor een nieuw gesprek. Het kan ook goed zijn dat er wordt besloten om een nieuwe sollicitatieronde te hou den. Maar ja, dat moet zorgvul dig gebeuren en kost weer be hoorlijk wat tijd. Hoe het ook zij, de situatie is nu zo dat een voordracht voor de algemene vergadering van 24 juni - wat de bedoeling was - er niet in zit. De leden van de vertrouwenscom missie willen nu van de algeme ne vergadering vernemen hoe het beste verder kan worden ge gaan." Eind vorig jaar werd voor de eerste maal een vertrouwens commissie geïnstalleerd die ge sprekken voerde met een deel van de kandidaten. Deze com missie kende H. A Bruning uit het Gelderse Hoenderloo en A Faas uit Eindhoven (oud-direc teur van het Kadaster in Mid delburg) de beste papieren toe. Op de voorkeuzelijst van de eer ste, door CDA-ers gedomineer de, vertrouwenscommissie kwamen verder de namen voor van de Hontenisser burgemees ter Th. Steenkamp, die inmid dels is benoemd tot burgemees ter in de gemeente West Maas en Waal, oud-dijkgraaf C. Alme- kinders van het Vrije van Sluis en RBA-directeur S. Verburg. Nieuwe commissie Na de waterschapsverkiezingen in maart verdween een aantal leden uit de vertrouwenscom missie, waarna een nieuwe - meer gevarieerde - commissie werd geïnstalleerd. Deze club onder voorzittei-schap van Eversdijk voerde nieuwe ge sprekken met dertien kandida ten. Binnen de waterschapswe reld in de regio werden als kandidaten nu ook S. M. Ver- mue-van 't Westeinde uit Borse- le en A W. van de Hoef uit Mid delburg genoemd; beiden zijn bestuursleden van het water schap Zeeuwse Eilanden. Me vrouw Vermue ontkende dat ze door Wout Bareman TERNEUZEN - Oud-staats secretaris Jozef E. G. M. Au gust de Meijer (83) legt de wapens neer. Na negen jaar strijd met burgemeester en wethouders van Terneuzen over een monument ter nage dachtenis aan zijn grootva der, de stichter van het han dels- en scheepvaartbedrijf Aug. de Meijer in Terneuzen, keert hij zijn geboorteplaats definitief de rug toe. De Meijer is het 'gemarchan deer', 'gezeur'en 'de tegen werking van met name bur gemeester Barbé' spuugzat. In een boze open brief aan het college stelt hij vast dat Ter neuzen vandaag de dag dui delijk niet meer wordt gere geerd door 'echte Heeren'. „Tot niet ziens...", eindigt de oud-staatssecretaris de af scheidsbrief, waarin hij het aanbod intrekt om Terneu zen een zeszitsbank, voor zien van een koperen plaatje met een passende tekst, te schenken. „U blijkt geen ge voel te hebben van dank- baai-heid en achting voor Au gust de Meijer, mijn in 1927 overleden grootvader, die Terneuzen maakte tot een havenstad van betekenis. U bleek evenmin bereid een royale gift te accepteren van mij, 'de eerste Zeeuws-Vla ming die behoorde tot de re gering van Nederland", schrijft De Meijer, die al jaren een serviceflat in Zeist be woont. Van daaruit bestook te hij het gemeentebestuur van Terneuzen jarenlang, bijna wekelijks met telefoon tjes en brieven over de op richting van het monument voor zijn 'bonpa'. Burgemeester R. C. E. Barbé was de boosdoener, toen de gemeente bij herhaling liet weten geen goede locatie voor de bank ('het monu ment') te kunnen vinden. De Meijer schakelde ministers, staatssecretarissen, commis sarissen van de koningin en andere autoriteiten in om Barbé en de zijnen op andere gedachten te brengen, maar alle pogingen (Barbé werd regelmatig door ministers gebeld) strandden. De oud-staatssecretaris had zijn laatste hoop gevestigd op de Terneuzense Onafhan kelijke Partij (TOP), die hem in de verkiezingstijd nog wel steunde, maar daarna af stand nam van de nazaat van de Terneuzense havenbaron. Ook de bemoeienis van de Heemkundige Vereniging Terneuzen leidde tot niets. Wethouder P. C. Hamelinck deed de staatssecretaris twee jaar geleden, in een reactie op wéér een brandbrief uit Zeist, ietwat lacherig de sug gestie aan de hand 'het eens te probex-en bij buurgemeen te Sas van Gent'. „Voorzover ik weet komt de familie daar oorspronkelijk vandaan. Die bank past volgens mij prima in het beeld van de Oostka de..." August de Meijer had de zes zitsbank (ter wa axxle van 4600 gulden) al besteld. Die bestelling is nu, na negen jaar, geannuleerd. had gesolliciteerd. Van de Hoef zou nog wel in de race zijn; zo ook Almekinders en Verburg. Bruning en Steenkamp zijn in middels afgevallen; de leeftijd van kandidaat Faas - hij is een vijftiger - zou tegen hem wer ken. De politieke kleuren van PvdA- er Van de Hoef en WD -ei- Al me - kinders zouden niet in hun voordeel uitpakken. Eversdijk ontkende nadrukkelijk dat par tijpolitieke motieven van in vloed zijn geweest op het feit dat de commissie nog niet met een voordracht is gekomen. „Dat heeft geen enkele rol gespeeld", benadrukte hij. Eversdijk weigerde vrijdag ech ter te reageren op namen. Ook andere leden van de commissie hielden hun kaken stijf op el kaar. Die zwijgzaamheid heeft direct te maken met het feit dat in eerste instantie namen van kandidaten 'op straat kwamen te liggen'. Bij de installatie van de tweede commissie verklaar de dijkgraaf Eversdijk dat hij bij nieuwe lekken niet zou aar zelen om naar de rechter te stap pen. Zeker is nu wel dat cle op volging van Eversdijk niet voor september kan worden gere geld. De waarnemend dijkgraaf sluit niet uit dat een kroonbenoe ming pas medio november zijn beslag zal krijgen. doorEdy de Witte SINT JANSTEEN - De ouderen beten vrij dagmiddag de spits af voor de Steense Fees ten. 's Avonds kwamen de sportievelingen aan hun trekken met een rollenwedstrijd. De voetbalvereniging Steen heeft vorig jaar het roer overgenomen van de Stichting Eve nementen Sint Jansteen en omgeving. Zo'n tien j aar lang hield deze stichting een dorps feest in en rond de loods van de gebroeders Dobbelaer. Na enkele jai'en van stilte heeft de voetbalclub de draad vorig jaar weer op gepakt. In de feesttent op de parkeerplaats bij het spoxiveld verrichtte wethouder B. Picavet van Hulst vrij dagmiddag de officiële ope ning. Ruim 150 ouderen vermaakten zich hierna met een schieting op de liggende wip, kaarten en volksdansen. Tussendoor ver zorgde de Hulster conferencier Frans de Schepper een optreden, 's Avonds werden twee koersfietsen op het podium opgesteld voor een rollenwedstrijd. Zestien teams be- Advertentie OPRIL GROTE MIKT 11.10ES door Ab van derSluis VLISSINGEN - Een serie bran den heeft vrijdagochtend vroeg voor tonnen schade aangericht in Vlissingen. De branden bij het clubgebouw van Zee- Iandsport, wasserij Edelweis, koopcentrum Groenendijk en in een container aan de Gildeweg zijn waarschijnlijk allemaal aangestoken. De afgelopen maanden moest de brandweer regelmatig in actie komen voor branden in afvalcontainers. De politie Walcheren sluit niet uit dat er een pyromaan actief is. De eex-ste brand tegen het club gebouw van Zeelandsport op sportpark Baskensburg begon om tien voor vier. Direct na de brand tegen het clubgebouw van de voetbalvereniging, waar de schade beperkt bleef tot ver brand papier en een geblakerde container-, meldden politiesur veillanten bx-and bij Groenen dijk aan de Hermesweg. Surveillances In verband met de eerdere bran den in afvalcontainers heeft de politie Walchex-en de afgelopen maanden extra gesurveilleerd. (Advertentie) Op zoek naar een leuke baan? CV- en Vacaturebank Http://www. twz.nl Initiatief van Hogeschool Zeeland en TWZ Eén van die teams ontdekte om kwart over vier dat er bij koop centrum Groenendijk een hoe veelheid vloerbedekking die te gen een buitenmuur lag in brand was gestoken. De brand weer wist de brand te beperken, maar de rookschade bij Groe nendijk en het aangrenzende Mikro Electro loopt volgens de brandweer in de honderddui zenden guldens. Om zes minu ten voor vijf werd brand gemeld in het ketelhuis bij wasserij Edelweis aan de Paul Kruger- straat. Ook in dit geval werd de brand ontdekt dankzij de extra surveillance. Nader onderzoek van de politie wees uit dat ver moedelijk eenhoeveelheid afval bij een houten deurinbx-andwas gestoken. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Westerschel- detunnel krijgt een minder bre de corrigeerstrook langs de rij banen dan in nieuwe tunnels in autosnelwegen wordt aange houden. Dit blijkt uit antwoor den van minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat op Kamervragen van de Socialisti sche Partij. De coxrigeerstrook in de Wes- tei-scheldetunnel, de strook tus sen de kantstreep van de rijba nen en de tunnel wand. wordt zeventig centimeter breed. In nieuwe tunnels in autosnelwe gen wordt een afstand van een meter aangehouden. Dat is al een beperking, want bij gewone autowegen met bijvoorbeeld een vangrail schrijven de richt lijnen een corrigeerstrook van anderhalve meter voor. Bij nieu we tunnels is voor een minder brede strook gekozen omdat dat goedkoper is. Minister Netelenbos verbindt aan de cijfers geen conclusies. Zij signaleert alleen dat voor de Westerscheldetunnel die zeven tig centimeter is aangehouden bij een rijstrookbreedte van drieënhalve meter. Veiligheid Aan de veiligheid van de tunnel lijkt zij absoluut niet te twijfe len. SP-Kamerlid H. van Bom mel suggereerde in zijn vragen dat automobilisten bij een cala miteit eerst de linkerrijstrook moeten oversteken. Volgens Ne telenbos is dat onjuist. Het ver keer zal worden stilgelegd in de tunnelbuis waar het ongeval zich heeft voorgedaan. Via vluchttunnels kunnen mensen dan naar de andere buis lopen, waar desnoods het verkeer ook wordt stilgelegd. Volgens Van Bommel zou de Liefkenshoektunnel bij Ant werpen veiliger zijn. Minister Netelenbos ontkent dat niet, maar de Liefkenshoektunnel is ontworpen met andere eisen. Zo is het transport van explosiege- vaarlijke stoffen door de Lief kenshoektunnel toegestaan, terwijl dat in de Westerschelde tunnel verboden is. „Beide situ aties zijn onvergelijkbaar", constateert Netelenbos. Zij stelt onomwonden dat voor de Wes terscheldetunnel 'een even wichtig stelsel van veiligheids voorzieningen is gemaakt'. Stoppen In navolging van de Hulster in genieur G. J. vanEeden, die fer vent tegenstander van de tunnel is, vroeg de SP wat het kost om de bouw van de tunnel af te bla zen. Netelenbos wil daar niets van weten. De werkzaamheden zijn in volle gang. „Afblazen van het project is", aldus de mi nister, „absoluut niet oppor tuun." Dat de huidige vèerverbindin- gen Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder mo menteel samen 'slechts' 8.800 auto's per dag overzetten, doet daar volgens haar niets aan af. In de exploitatieopzet van de Westerscheldetunnel is uitge gaan van 12.500 voertuigen per dag in 2003. Dat aantal hoeft niet te worden bijgesteld, vindt Netelenbos. Het vervoersaan bod zal zijn weg moeten vinden naar de tunnel. Zij twijfelt niet aan een groei van het verkeer* omdat de Westerscheldetunnel in tegenstelling tot de veren 24 uur per dag beschikbaar is. (Advertentie) INTERIEUR ASSURANTIEKANTOOR VERMEIJ WEMELDINGE uitgevoerd door: Kapeile - Tel. 0113-344151 Een boogschutter legt aan op de liggende wip; de schieting was gisteren een van de onderdelen van de Steense Feesten, foto Peter N icolai streden elkaar op de sprint, aflossing, tijdrit en ploegenkoers. Het festijn krijgt vandaag, zaterdag, een vervolg met een zeskamp. De deelnemende buurten en verenigingen nemen het vanaf een uur 's middags tegen elkaar op in een test van kracht, uithoudingsvermogen en behendigheid. De Sjores Ambras Band blaast de deelnemers moed en kracht in. Vanaf acht uur 's avonds klink muziek van het dansorkest de Sky Riders tijdens een af sluitende feestavond. De brand in de wasserij zorgde er voor dat de hele elektrische voorziening werd uitgescha keld. „We hebben direct een in stallatiebureau ingeschakeld en die zullen anderhalve week lang dag en nacht bezig zijn om de in stallatie opnieuw op te bouwen. Ik kan nu nog geen koffie zet ten", aldus eigenaar/directeur D. Westerhof. door Richard Hoving ARNEMLTDEN - Minister Pronk van VROM houdt de zo nering van vliegveld Midden- Zeeland op. Hij wacht met het zetten van zijn handtekening tot het nieuwe beleid voor de kleine luchtvaart in hoofdlijnen op papier staat. De opstelling van Pronk bete kent dat er pas na de zomer dui delijkheid komt over de ge luidsgrenzen van het vliegveld bij Amemuiden. Zeeuwse pro vincie- en gemeentebestuurders namen eerder deze week in Den Haag kennis van de nieuwe ver traging van de zonering. De ge deputeerden J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening) en A J. G. Poppelaars (milieu) en de Middelburgse wethouder J. van Dijk-Sturm waren ontbo den om samen met andere Ne derlandse provincie- en ge meentebestuurders over de toekomst van de kleine lucht vaart te praten. Van Zwieten zegt in een reactie op het onderhoud met minister Pronk en diens collega Netelen bos (Verkeer en Waterstaat) 'niet ontevx*eden' te zijn. „Pronk heeft een paar maanden be denktijd gewaagd. Dat vind ik redelijk." Of de minister daad werkelijk zijn handtekening gaat zetten is volgens Van Zwie ten nog onduidelijk. „Het kan alle kanten op." Sinds een aantal maanden cir culeert in Den Haag een scena rio dat uitgaat van sluiting van één van de drie kleine vliegvel den beneden de grote rivieren. Dat betekent dat vliegveld Sep- pe (Bosschenhoofd, Noord-Bra bant). Kempen Aixpoit (Budel. Noord-Brabant) of Midden- Zeeland dicht moet. Volgens Van Zwieten heeft Pronk aange geven dat hij de vliegbewegin gen in N ederland wil concentre- ren. De bewindsman heeft in het midden gelaten hoe dit voorne men praktisch vorm moet krij gen. Twijfels Tijdens het onderhoud in Den Haag toonde Pronk aanvanke lijk grote bedenkingen over de wijze waarop de zonering van Midden-Zeeland is berekend. Van Zwieten houdt het erop dat de minister geen weet had van de jongste ontwikkelingen; De Rijksluchtvaartdienst heeft on langs te kennen gegeven dat de zonering wordt aangepast. „Daar wist de minister duide lijk nog niet van", aldus Van Zwieten. De gedeputeerde zegt dat hij de minister heeft bijge praat. „Ik ga er vanuit dat daar mee de twijfels bij de minister zijn weggenomen." Een partij in brand gestoken vloerbedekking bij koopcentrum Groenendijk veroorzaakte voor tonnen aan rookschade. foto Ruben Oreel Dat kwam die Vlissingse hondenbezitster mooi uit: nu er toch logees over de vloer waren, konden die een straatje om gaan met de tec kel van het huis. „Dan ga ik intussen even boodschappen doen", sprak de bazin van de hond. Met een hartelijk 'nou, tot straks' namen ze bij de voor deur afscheid. De vrouw spoedde zich links de straat uit. En de logees - een ouder echtpaar - sloegen rechtsaf, een buurt met veel groen in. Met aan het uiteinde van de stevig vastgehouden riem -je bent tenslotte met ander mans huisvee op stap - een dashond, die zacht jankend het vrouwtje nakeek. Het viel de twee gaandeweg op dat ze veel bekijks kregen. Sommi ge passanten toonden daarbij een brede glimlach, anderen blikten enigszins meewarig in hun richting. Pas een paar straten verder kwamen de echtelieden ach ter de reden van die overma tige belangstelling: de teckel had zich uit heimwee naar het vrouivtje aan zijn tuigje ontworsteld, zodat er geen huisdier, maar slechts een hondenriemwerduitgelaten. Toen begreep het echtpaar ook ineens dat die ene be langstellende opmerking on derweg een hoog sneergehal te had: 'Is het een mannetje of een vrouwtje?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 65