Sjeu is van gemeentelijk beleid af PZC Nieuwerkerker oogst boete voor vuistslag Kerkwervenaren juichen oprichting van dorpsraad toe Route in teken strijd tegen het water Landbouwschuur in Vrouwenpolder brandt geheel uit Gemeente Veere past duinovergangen aan voor gehandicapten zeeland zaterdag 12 juni 1999 s 15 Geen geld meer voor nieuwe, grootschalige projecten Auto in beslag na rit zonder rijbewijs ^Strijd tegen water route Verdachten mishandeling gepakt GOES - Dankzij een getuige heeft de politie vrijdag in Goes viermannen uit Middelburg en Roosendaal aangehouden, die kort daarvoor een 18-jarige Goesenaar hadden afgetuigd. In de Rijfelstraat kreeg het slachtoffer schoppen en klappen. Een dokter moest er aan te pas komen. Twee van de vier ver dachten zitten nog vast. De politie, die niet kon melden waar om het tot de mishandeling was gekomen, roept getuigen van de mishandeling op zich te melden. Kernenergie verhuist naar VROM DEN HAAG - Minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer (VROM) wordt de hoofdver antwoordelijke voor kernenergietaken. Het kabinet heeft vrijdag daartoe besloten. Het ministerie van Economische Zaken heeft altijd deze bevoegdheden gehad. Dit verandert, omdat de omstandigheden zijn gewijzigd. In 1963, bij aan vaarding van de Kernenergiewet, lag de nadruk nog op de bevordering van kernenergie. Nu gaat het, aldus de minister raad, veel meer om veiligheids- en milieuaspecten en bescher ming tegen radioactieve straling. De minister van VROM wordt primair verantwoordelijk voor de regelgeving en ver gunningverlening van nucleaire installaties. Axelse mishandeld en beroofd AXEL - Een bewoonster van de Sint Maartenlaan in Axel werd donderdagavond met geweld beroofd van haar tas met inhoud. De vrouw opende rond half twaalf de achterdeur van haar woning om de hond uit te laten. Daar werd zij eerst mis handeld en daarna beroofd van haar tas door een onbekende man. In de handtas zat een paar duizend gulden. Verslaafde vrouw moet cel in MIDDELBURG - Een 27-jarige vrouw uit Vlissingen is vrij dag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot vijf weken cel. Dat had ook de officier van justitie geëist. Politierechter C. Kool zei niet de illusie te hebben dat een gevangenisstraf ha^r probleem oplost, omdat ze door haar heroïneverslaving steeds in de fout gaat. Maar er moest wel een sanctie volgen o]p de diefstallen. „Ze is al heel lang verslaafd en daarom gaat ?je telkens goederen stelen", sprak Kool. Aan de verduistering van twee ringen tilde hij het zwaarst, omdat ze een emotionele waarde hebben. De vrouw had de ringen van een man geleend maar gaf ze vervolgens niet meer terug. Aan de gedupeerde moet ze 750 gulden betalen. Ook had de verdachte vorig jaai en in april van dit jaar bij verschillende winkels in Vlissingen kleding en etenswaren gestolen. Wrakkenruiming gaat verder VLISSINGEN - De aannemingscombinatie Smit Tak/Van den Akker/Boskalis begint dinsdag met de tweede fase van de wrakkenruiming in de Westerschelde. In totaal moeten vier locaties op de Rede van Vlissingen, in de Pas van Rilland en in de Overloop van Hansweert vrij van scheepsresten moeten worden gemaakt. Het werk begint met het vrijbaggeren van het wrak van een stoomschip op de Rede van Vlissingen. Daarvoor wordt onder meer een hopperzuiger ingezet. In au gustus haalt een bok het wrak boven water. In de loop van het jaar gaat de aannemingscombinatie op de andere locaties aan de slag. Er zijn 232 kalenderdagen gepland voor de werk zaamheden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat die al in mei zouden beginnen. De onderhandelingen tussen Rijkswa terstaat en de aannemingscombinatie over de kosten zorgden echter voor vertraging. Rijkswaterstaat begint in de loop van dit jaar aan de voorbereidingen voor het vervolg van de wrak kenruiming. In totaal moeten in vier tot zes jaar tijd 60 wrak ken en andere obstakels in de te verdiepen vaargeul naar Ant werpen en in ankergebieden worden opgeruimd. door Marcel Modde ZÏERIKZEE - De financiële malaise laat de gemeente Schouwen-Duiveland de ko mende jaren weinig ruimte voor nieuw beleid. Wat al in de pijp- THOLEN - De politie heeft vrij dag de auto van een 49-jarige inwoner van Sint-Maartendijk in beslag genomen. De man reed in zijn auto op de Nieuwe Postweg in Tholen, zon der over een rijbewijs te be schikken. Dat was in februari ingevorderd toen de politie hem had dronken achter het stuur had betrapt. Na overleg met de officier van justitie werd de auto in beslag genomen. De kans bestaat dat het voertuig verbeurd wordt verklaard. lijn zat, wordt nog uitgevoerd, maar grootschalige nieuwe pro jecten zitten er voorlopig niet in. Voor 1999 heeft de gemeente niet meer dan 200.000 gulden beschikbaar om initiatieven te ontplooien. Volgend jaar wordt dat bedrag verhoogd tot 7,5 ton, zo is het voorstel van burge meester en wethouders. „En dat is nog niet veelerkent waarne mend wethouder financiën D. van der Wekken. „Zeker niet wanneer dat wordt afgezet te gen de 3,4 miljoen gulden die we structureel hadden gereser veerd voor ons wensenlijstje." De gemeenteraad stelde zes maanden geleden een zogeheten beleidsmoratorium in. Daar mee wilde de raad wat financië le ruimte scheppen. Afgesproken werd dat de be vriezingstactiek deze maand zou aflopen, waarna intern orde op zaken moest zijn gesteld. Het plaatje dat tussentijds kon wor den ingetekend, ziet er evenwel niet rooskleuriger uit. „Er is nog steeds weinig geld voor nieuw beleid. In die zin zou je kunnen zeggen dat het moratorium overeind blijft", aldus Van der Wekken. Het college stelt voor over de volle breedte een fikse belas tingverhoging toe te passen. Stemt de raad daarmee op 8 juli in, dan stijgt de onroerend zaak belasting volgend jaar met in to taal 15 procent. Dat percentage geldt tevens voor de honden-, toeristen- en forensenbelasting alsmede de precariorechten. De twee navolgende jaren gaan die tarieven (de OZB vooralsnog uitgezonderd) met nog eens 7,5 en 2,5 procent omhoog. Ook op de reeds aangekondigde 2,4 verhoging van de leges, komt volgend jaar nog eens 4 procent extra. Voor een parkeerkaartje moet dit jaar al 25 procent meer worden betaald. Volgend jaar komt daar nog 10 procent bij. Het uitgangspunt voor de afval stoffenheffing blijft ongewij zigd, wat een lichte stijging van 3 tot 4 procent betekent, nodig om de verwerking van het huis vuil kostendekkend te houden. Aan de uitkering van de Zalm snip wordt niet getornd, aldus Van der Wekken. Over 1998 en 1999 waren de gemeenten ver plicht dit belastingdouceurtje van de Rijksoverheid ook daad werkelijk uit te betalen aan de inwoners. Volgend jaar zijn de gemeenten daarin vrij. Zou Schouwen-Duiveland het geld in eigen knip steken, dan levert dat de gemeente 1,4 milj oen gul den op. Ongeveer hetzelfde be drag dat de gemeente straks ex tra tekort denkt te komen op de begroting. Volgens Van der Wekken peinst het college daar niet over. „Honderd gulden is voor iedereen het zelfde, het be lastingtarief niet. Vandaar." Dat de gemeente in 2003 tegen een begrotingstekort aanloopt van 5,6 miljoen gulden, was niet eerder te voorzien geweest, stelt de wethouder. Tot dusver was rekening gehouden met een te kort aan het eind van de rit van het huidige bestuur van 4,1 mil joen gulden. De anderhalf mil joen extra vindt voor een be langrijk deelz'n oorsprong in de doorwerking van taken en func ties, die voortvloeien uit de ge meentelijke herindeling, zo voert het college aan in de voor jaarsnota. Ook het achterwege laten van voorgenomen bezui nigen (sluiting zwembad Dol- Fijn en de gemeentelijke servi cepunten inBruinisse en Burgh- Haamstede) drukken op dat ne gatieve eindresultaat. Van der Wekken: „Belastingver hogingen zijn nooit populair, maar op een gegeven moment moet je de politieke moed heb ben om keuzes te maken. Met ombuigingen krijg je ook hele delen van de bevolking over je heen. Het college laat de keuze aan de raad. Als er partijen zijn die dit niet willen, moeten ze zelf maar met goede alternatie ven komen." De voorjaarsnota wordt maan dag 21 juni besproken in de commissie Algemene en Interne Zaken. De openbare vergade ring in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Het definitieve besluit over de belastingverho gingen valt in de raadsvergade ring van 8 juli. door Aector Dooms MIDDELBURG - „Ik zal je eens villen", had een 62-jarige inwo ner van Nieuwerkerk tegen een plaatsgenoot gezegd. Zelf zag de man het niet als een ernstige bedreiging. „Het is typisch een Zeeuwse uitdrukking", verze kerde hij vrijdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter. „Mijn moeder zei het vroeger vaak genoeg tegen mij." Politierechter C. Kool zei vrij dag in Middelburg maar al te goed te weten wat hij had be doeld. „Als niet-Zeeuw ken ik toch ook die uitdrukking." Hij veroordeelde de verdachte, die ook nog een klap had uitge deeld, tot 250 gulden boete. In zijn uitspraak hield hij er reke ning mee dat de Schouwenaar drie jaar lang onterecht door het slachtoffer was beschuldigd van het bekrassen van zijn auto. „Mijn cliënt ging in het dorp over de tong. Hij is heel lang vals beschuldigd. De politie heeft in middels de dader te pakkenHet slachtoffer wilde de zaak daar om intrekken", voerde raads man Van der Doel als verzach tende omstandigheden aan. De maat was 23 oktober vorig jaar vol toen het slachtoffer met veel tam-tam verhaal kwam ha len over het bekrassen van zijn auto. „Hij heeft me vele malen met de dood bedreigd. Ik heb hem een vuistslag gegeven." De verdachte toonde op zitting weinig berouw. „Ik heb hem na die klap niet meer teruggezien." Officier van justitie R. Jeuken hield in zijn eis van 750 gulden boete er rekening mee dat de man ondanks zijn respectabele leeftijd van 62 jaar nog nooit in aanraking was geweest met jus titie. De politierechter was nog milder. „U bent net een tikje te ver gegaan", motiveerde hij zijn beslissing. Wethouder Van der Wekken (midden) licht de benarde financiële positie van de gemeente toe. foto Marijke Folkertsma I door Willem van Dam KERKWERVE - De pogingen om in Kerkwerve te komen tot de oprichting van een dorps raad zijn kansrijk. Een aanzien lijk aantal inwoners van het dorp staat positief tegenover de plannen. Dat bleek vrijdagavond tijdens een bijeenkomst in 'tZuudende, I waar op initiatief van enkele dorpsbewoners de behoefte aan zo'n dorpsraad werd gepeild. De opkomst stemde de initiatiefne- mers in elk geval hoopvolIn het zaaltje van 't Zuudende verza melden zich gisteravond onge veer veertig Kerkwervenaren. Die gaven allemaal te kennen dat zij er positief tegenover staan. Problemen genoeg om op j te pakken: een tekortschietend openbaar vervoer, onveilige verkeerssituaties en het gemis van een eigen dorpswinkel. Enkele weken geleden stuurde de initiatiefgroep alle inwoners REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZÏERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van het dorp een brief, waarin zij hun voornemen tot de vor ming van een dorpsraad ken baar maakten. De initiatiefne mers willen de activiteiten niet alleen tot Kerkwerve beperken. Zij hebben zich voorgenomen ook het buitengebied (Mori- aanshoofd, Flaauwers en Nieu- werkerke) daarbij nadrukkelijk te betrekken. Budget De gemeente Schouwen-Duive land juicht het initiatief even eens toe. Wethouder P. W. Berre- voets-Ringelberg (zelf inwoonster van Kerkwerve) zette vrijdagavond uiteen dat de gemeente de oprichting van dorpsraden tracht te stimule ren. Volgens Berrevoets kunnen dergelijke organen een belang rijke bijdrage leveren aan een goed overleg tussen het gemeen tebestuur en de bevolking van de diverse dorpskernen. De be hoefte daaraan is zeker na de gemeentelijke herindeling toe genomen. De gemeente maakt jaarlijks een - zij het bescheiden - budget vrij, om de diverse dorpsraden op het eiland in staat te stellen te functioneren. Veel dorpskernen op Schou wen-Duiveland beschikken in middels over een dorpsraad. De ervaringen daarmee zijn, aldus Berrevoets, positief. De wet houder verzekerde dat het ge meentebestuur de adviezen die zo'n raad (gevraagd of onge vraagd) uitbrengt, uiterst seri eus neemt. Met die garanties en de bemoe digende reacties van de eigen dorpsbevolking in het achter hoofd gaat de initiatiefgroep verder aan het werk. Dat bete kent naar alle waarschijnlijk dat binnenkort ook te Kerkwer ve een dorpsraad van de grond komt. Een aantal jaren geleden werden eveneens - voorzichtige - pogingen in die richting on dernomen. Die strandden toen wegens gebrek aan animo. Grof Geschut gaat niet door RENESSE - Het aangekondig de optreden van de band Grof Geschut, dat morgen (zondag) in Renesse zou plaatsvinden, gaat niet door. De organiserende stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen heeft dat vrij dag bekend gemaakt. door Nils ten Brinke ZÏERIKZEE - Het aanbod van toeristi sche routes door Schouwen-Duiveland wordt uitgebreid. Deze week zijn de nieu we ANWB-autoroutebordjes geplaatst en in het najaar worden er twee nieuw fiets routes en drie nieuwe wandelroutes in ge bruik genomen. Deze week zijn de ANWB-bordjes van de Schouwen-Duivelandroute weggehaald en nieuwe exemplaren met het opschrift 'Strijd tegen het Water-route' her en der op het eiland geplaatst. De route voert on der meer langs de caissons bij Ouwerkerk, de weg door het Dijkwater nabij Sirjans- land, de Plompetoren bij Burghsluis en langs natuurgebied de Schelphoekbij Se- rooskerke. Volgens wethouder C. W. Veerhoek werd de oude route nauwelijks meer gereden en sluit de nieuwe route veel beter aan bij de interesse van de toerist. „Zo zijn er ver schillende plekken in de route ingebouwd waar een natuurwandeling kan worden gemaakt. Ook kan men door informatie borden zien op welke plaatsen de strijd tegen het water door.de eeuwen heen is ge voerd." Ook worden er twee nieuwe fiets routes in gebruik genomen. Het betreft de vernieuwde Westerschouwenroute en de Caissonroute. De Platte van Schouwenroute blijft gewoon bestaan. Wandelaars kimnen uit drie nieuwe tra jecten kiezen: de Jacob CatsrouteinBrou- wershaven, de Ringroute in Dreischor en de Patriciërs en Piratenroute in Zierikzee. De bijbehorende brochures voor de nieu we routes zijn in het najaar bij de VW- kantoren te verkrijgen. foto Marijke Folkertsma door Lukas Fransen VROUWENPOLDER - Een gro te uitslaande brand heeft vrij dagmiddag een landbouw- schuur aan de Lepelstraat in Vrouwenpolder in de as gelegd. Waarschijnlijk is het vuur ont staan tijdens werkzaamheden aan een landbouwmachine in de schuur. De schade loopt in de tonnen. De brandweer kreeg om 12 uur- de melding binnen van de brand. Omdat M. Corbijn, post- commandant van Serooskerke, zelf in Vrouwenpolder woont, zag hij onmiddellijk de emst van de situatie in en sloeg groot alarmDe brandweer Veere ruk te uit met vier tankautospuiten en kreeg assistentie van de lad derwagen van de stadsgeweste- lij ke brandweer.Ik wist dat het een stenen schuur met een rieten dak was. Daarom zijn naast de korpsen in Serooskerke en Veere ook die van Oostkapelle en D omburg en de stadsge westel ij - ke brandweer gealarmeerd. Er- is ook een dompelpomp, een grootvermogen pomp voor wa tertransport op grote afstand, naar de brand gebracht. Maar die hadden we niet nodig." Toen de eerste brandweerlieden snel na de melding ter plaatse kwamen, troffen ze een schuur aan die in de volle breedte in brand stond. Door het rieten dak had het vuur zich razend snel verspreid. Omdat al snel duidelijk was dat de schuur niet meer te redden was, richtte de brandweer zich met succes op het redden van de nabijgelegen woning en loods. Corbijn: „In de schuur stond een achttal lege paardenboxen en wat land bouwwerktuigen. De gunstige wind maakte het makkelijker om het vuur weg van de woning en de loods te houden. Van de woning zijn door de hitte twee ramen gesprongen en van de loods is de beplating kromge trokken. De nabijgelegen mini- camping liep helemaal geen schade op." Na drie kwartier had dé brand weer het vuur onder controle. De brandweer heeft nog tot 16 uur- nageblust en keerde daarna terug naar de kazerne. Omdat de eigenaar van de schuur enke le uren later meldde dat er nog het een en ander smeulde, heeft de brandweer aan het begin van de avond nogmaals nage blust. door Lukas Fransen WESTKAPELLE - De gemeen te Veere wil voor 2001 enkele strandopgangen geschikt ma ken voor gehandicapten. Dat zei wethouder M. Brouwer-te Rol ler vrijdag in Westkapelle, waar zij samen met wethouder E. J. Gelok een onderzoeksrapport van de stichting Het Klaverblad kreeg uitgereikt over de toegan kelijkheid voor gehandicapten van de duinovergangen in de ge meente Veere. In opdracht van de gemeente en in samenwerking met de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid heeft Het Kla verblad achttien duinovergan gen onderzocht. Zij komt tot'de conclusie dat de stranden in de gemeente Veere moeilijk zijn te bereiken voor gehandicapten. Top drie De werkgroep stelde een top drie van strandopgangen vast die het eerst voor verbetering in aanmerking moeten komen: Erica naar Kreek in Westkapel le, Westhovebij het Zeeuws Bio logisch Museum en Atlantis op Neeltje Jans. Brouwer hield een slag om de arm waar het ging om het pre cieze aantal strandovergangen dat beter toegankelijk wordt gemaakt voor gehandicapten. „Gezien de beperkte financiële middelen, verdient het de voor- Informatie over structuürvisie ZIERIKZEE - Het gemeentebe stuur van Schouwen-Duive land belegt drie informatiebij eenkomsten over de gemeentelijke ontwerp-struc- tuurvisie. In dat rapport wordt aangegeven op welke manier Schouwen-Duiveland in de toe komst wordt ingericht. De structuurvisie wordt tijdens de bijeenkomsten toegelicht door wethouder C. W. Veerhoek en stedebouwkundig adviseur H. C. Droog. De eerste bijeen komst is woensdagavond 16 ju ni in het Multi Functioneel Cen trum te Bruinisse. Donderdag 24 juni is er een informatie avond in het dorpshuis van Re- nesse. De laatste bijeenkomst vindt plaats op maandagavond 28 juni in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Alle voorlichtingsbijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. keur om bij een beperkt aantal overgangen een concentratie van voorzieningen te plannen. Het heeft weinig zin om over 34 kilometer kust af en toe een strandstoel en een aangepast huisje neer te zetten bij een overgang die veel te steil is en te- gelijkertijd bij een goed toegan kelijke overgang geen enkele aanvullende voorziening te rea liseren." Veere wil in 2001 het grote on derhoud van de stranden en de duinovergangen en -paden overdragen aan de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Brouwer: „We moeten er als ge meente natuurlijk wel voor zor gen dat we de stranden en over gangen in een redelijke staat overdoen. In het verbeterings plan dat daarvoor wordt opge steld nemen we de aanbevelin gen uit het rapport mee. We zorgen ervoor dat minimaal één of twee duinovergangen hele maal in orde zijn voor gehandi capten." De wethouder bena drukte dat het onmogelijk is alle strandovergangen aan te pas- Werkstraf voor Vlissinger op het slechte pad MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft vrij dag een veertigjarige Vlissinger voor heling en mishandeling veroordeeld tot zestig uur dienstverlening en twee maan den voorwaardelijke gevange nisstraf. Daarnaast moet de man zich drie jaar lang onder werpen aan toezicht van de re classering. De Vlissinger had op 28 septem ber vorig jaar in Bruinisse ge reedschap van een kennis ge kocht, terwijl hij wist dat de spullen gestolen waren. Een jaar eerder had hij twee mede werkers van de Vlissingse scou ting een kopstoot en een klap gegeven. De Vlissinger deed er- gisteren alles aan om de mis handelingen te bagatelliseren, maar zowel de officier van justi tie als de politierechter vonden de feiten bewezen. De verdachte wilde eindelijk eens afrekenen met zijn straf- verleden. Hij heeft nu een vaste baan. Volgens een reclasse- ringsmedewerker is de man op het goede pad, maar heeft hij nog een lange weg te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59