Sjeu is van Schouws beleid af PIt- tig 1 w Hulde voor Arnemuidse redders Veere past duinovergangen aan voor gehandicapten Middelburg moet economie opkrikken Route in teken strijd tegen het water Huisartsen leveren 's avonds zorg in ziekenhuis Oostburg zeeland Geen geld meer voor nieuwe, grootschalige projecten SUZUKI ES3 PUUR RIJPLEZIER IN 4X4 Ons onderhoud waagt van u even wat aandacht! zaterdag 12 juni 1999 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De financiële malaise laat de gemeente Schouwen-Duiveland de ko mende jaren weinig ruimte voor nieuw beleid. Wat al in de pijp lijn zat, wordt nog uitgevoerd, maar grootschalige nieuwe pro jecten zitten er voorlopig niet in. Voor 1999 heeft de gemeente niet meer dan 200.000 gulden beschikbaar om initiatieven te ontplooien. Volgend jaar wordt dat bedrag verhoogd tot 7,5 ton, zo is het voorstel van burge meester en wethouders. ,.En dat is nog niet veel", erkent waarne mend wethouder financiën D. van der Wekken. „Zeker niet wanneer dat wordt afgezet te gen de 3,4 miljoen gulden die we structureel hadden gereser veerd voor ons wensenlijst je." Ruimte De gemeenteraad stelde zes maanden geleden een zogeheten beleidsmoratorium in. Daar mee wilde de raad wat financië le ruimte scheppen. Afgesproken werd dat de be- vriezrngstactiek deze maand zou aflopen, waarna intern orde op zaken moest zijn gesteld. Het plaatje dat tussentijds kon wor den ingetekend, ziet er evenwel niet rooskleuriger uit. „Er is nog steeds weinig geld voor nieuw beleid. In die zin zou je kunnen zeggen dat het moratorium overeind blijft", aldus Van der Wekken. Het college stelt voor over de volle breedte een fikse belas tingverhoging toe te passen. Stemt de raad daarmee op 8 juli in, dan stij gt de onroerend zaak belasting volgend jaar met in to taal 15 procent. Dat percentage geldt tevens voor de honden-, toeristen- en forensenbelasting alsmede de precariorechten. De twee navolgende jaren gaan die tarieven (de ÖZB vooralsnog uitgezonderd) met nog eens 7,5 en 2,5 procent omhoog. Ook op de reeds aangekondigde 2,4 verhoging van deleges, komt volgend jaar nog eens 4 procent extra. Voor een parkeerkaartje moet dit jaar al 25 procent meer worden betaald. Volgend jaar komt daar nog 10 procent bij. Het uitgangspunt voor de afval stoffenheffing blijft ongewij zigd, wat een lichte stijging van 3 tot 4 procent betekent, nodig om de verwerking van het huis vuil kostendekkend te houden. Aan de uitkering van de Zalm snip wordt niet getornd, aldus Van der Wekken. Over 1998 en 1999 waren de gemeenten ver plicht dit belastingdouceurtje van de Rijksoverheid ook daad werkelijk uit te betalen aan de inwoners. Volgend jaar zijn de gemeenten daarin vrij. Zou Schouwen-Duiveland het geld in eigen knip steken, dan levert dat de gemeente 1,4 milj oen gul den op. Ongeveer hetzelfde be drag dat de gemeente straks ex tra tekort denkt te komen op de begroting. Volgens Van dei- Wekken peinst het college daar niet over. „Honderd gulden is voor iedereen het zelfde, het be lastingtarief niet. Vandaar." Dat de gemeente in 2003 tegen een begrotingstekort aanloopt van 5,6 miljoen gulden, was niet eerder te voorzien geweest, stelt de wethouder. Tot dusver was rekening gehouden met een te kort aan het eind van de rit van het huidige bestuur van 4,1 mil joen gulden. De anderhalf mil joen extra vindt voor een be langrijk deel z'n oorsprong in de doorwerking van taken en func ties, die voortvloeien uit de ge meentelijke herindeling, zo voert het college aan in de voor jaarsnota. Ook het achterwege laten van voorgenomen bezui nigen (sluiting zwembad Dol- Fijn en de gemeentelijke servi cepunten in Bruinisse en Burgh- Haamstede) drukken op dat ne gatieve eindresultaat. Moed Van der Wekken: „Belastingver hogingen zijn nooit populair, maar op een gegeven moment moet je de politieke moed heb ben om keuzes te maken. Met ombuigingen krijg je ook hele delen van de bevolking over je heen. Het college laat de keuze aan de raad. Als er partijen zijn die dit niet willen, moeten ze zelf maar met goede alternatie ven komen." De voorjaarsnota wordt maan dag 21 juni besproken in de commissie Algemene en Interne Zaken. De openbare vergade ring in het gemeentehuis begint om 19.30 uur. Het definitieve besluit over de belastingverho gingen valt in de raadsvergade ring van 8 juli. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek zette vrijdagmiddag vijf Arnemuidse redders in het zonnetje. Vlnr. Nico van de Ketterij, Adrie de Ridder, Joeri de Jong, Pieter van Di jke en Kees van Belzen. foto R u be n O ree I door Abvan derSluis MIDDELBURG - Politie, brandweer en burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg hebben vrijdag vijf inwo ners van Arnemuiden in het zonnetje gezet. Zij redden op 25 mei drie ouderen uit Zoute- lande, nadat zij met hun auto in het water van 't Oude Gat terecht waren gekomen. De vijf kregen een voor de gelegenheid ge maakte herinneringsmedaille, een bon van honderd gulden en een bos bloemen. De auto raakte door nog onbekende oor zaak van de weg. De redders waren aan het vissen toen zij tot hun schrik zagen dat de wagen in het water reed en langzaam begon weg te zakken. Eén van hen belde direct de politie; de anderen gingen met een roeiboot hulp bieden. Snel optreden Na veel wrikken, kregen Nico van de Kette rij, Adrie de Ridder, Joeri de Jong, Pieter van Dijke en Kees van Belzen de deur open, waarna ze met de slachtoffers door het wa ter waadden naar de wal. Politie en brand weer loofden direct na de reddingsactie het snelle optreden van de vijf. Zonder hun in grijpen, was het ongetwijfeld slechter afge lopen. Burgemeester Spahr van der Hoek dankte het vijftal. „Het zijn gewone inwoners van Arnemuiden, die door wat ze gedaan heb ben, ook weer niet zó gewoon zijn. Je leest genoeg verhalen in de media over mensen die andere mensen aan hun lot overlaten als hen iets overkomt. Jullie actie heeft laten zien dat de mensen in Arnemuiden niet zo denken. Jullie zijn een goed voorbeeld voor de samenleving. De brandweer en de politie hebben mij verteld dat het zonder jullie ac tie slechter had kunnen aflopen. De inzittenden van de te water geraakte au to waren vrijdag niet aanwezig. Zij hebben het ongeval emotioneel nog niet verwerkt. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet economisch meer aan de weg timmeren. Daarvoor is op korte termijn een aantal maatregelen nodig, bij voorbeeld meer mensen en geld voor de afdeling economische zaken. Het nieuwe, hoogwaar dige bedrijventerrein Mortiere zal snel ontwikkeld moeten worden tegen een gunstige vier kante meterprijs. Samenwer king met provincie en het be drijfsleven is noodzakelijk om bedrijven te trekken en de ge meente Middelburg moet samen met belangstellenden kijken naar de inrichting van een ter rein voor perifere detailhan delsvestiging aan de Toren- weg/Schroeweg. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau MuConsult bv. Middelburg heeft ambitieuze plannen, neergelegd in de Kwa liteitsatlas 2030. Uitvoering daarvan moet leiden tot een gro ter inwoneraantal, meer werk gelegenheid, meer bedrijfsves tigingen en een beter woon- en leefklimaat. Een aantal plan nen is inmiddels ter hand geno men. Het gemeentebestuur gaat ervan uit dat nog dit jaar het hoogwaardig bedrijventerrein Mortiere bouwrijp wordt ge maakt. Verder ligt er een plan klaar om de uitstraling van de binnenstad te verbeteren. Volgens het onderzoek gaat het inmiddels een stuk beter met Middelburg. De tijd dat inwo ners en bedrijven de Zeeuwse hoofdstad de rug toekeerden, is voorbij. Het is nu zaak te profi teren van deze ontwikkeling. De detailhandel moet de concur rentie aangaan met Vlissingen en Goes. Er moeten meer kanto ren komen en het gemeentebe stuur moet meer aandacht heb ben voor het Sloegebied. Daar is namelijk de meeste groei voor de werkgelegenheid te halen, wat een positief effect kan heb ben op meer banen in Middel burg. Voorwaarden Wil de gemeente Middelburg aantrekkelijk worden als vesti gingsplaats, dan moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. De bereikbaarheid van de bedrijfsterreinen moet ver beteren. Datzelfde verhaal gaat op voor het voorzieningenni veau dat beter moet. MuConsult kan zich om die reden vinden in de Kwaliteitsatlas van prof Riek Bakker. Die stelt voor om het Veerse Meer te vergroten en wo nen aan en in het water te intro duceren. Het onderzoeksbureau gaat ervan uit dat een aangena me woon- en leefsituatie, ge koppeld aan voldoende ver strooiingsmogelijkheden aan bijvoorbeeld het Veerse Meer bedrijven sneller zal doen be sluiten om naar Middelburg te komen. Grote kansen dicht MuConsult de perifere detailhandelsvesti ging toe. Op dit moment zijn de winkels sterk geconcentreerd in de binnenstad, die slecht te be reiken is. Steeds meer bedrijven met volumineuze goederen (meubels, doe-het-zelf, autobe drijven, tuincentra) kiezen er voor om aan de rand van de stad te zitten. Ondernemend Middel burg hoeft niet bang te zijn dat die bedrijven veel koopkracht wegzuigen uit de binnenstad. Winkels die vanuit het centrum naar de rand van de stad verhui zen, maken weer plaats voor nieuwe ondernemers waardoor het funshoppen meer kansen krijgt. In Middelburg is voor on geveer vijftien- tot twintigdui- zend vierkante meter plek voor perifere detailhandelsvesti- I ging- j Middelburg moet volgens het bureau niet de illusie hebben dat bedrijven van buiten de re gio staan te springen om naar de Zeeuwse hoofdstad te komen. In heel Nederland is ongeveer vijf enzeventig procent van de be drijvigheid op nieuwe locaties afkomstig uit de gemeente zelf. Middelburg zal het vooral moe ten hebben van de haven en meer specifiek in de sectoren lo gistiek en transport. Door een verdere groei van de Sloehaven, zal het aantal dienstverlenende organisaties toenemen. MuCon sult stelt ook voor om de haven een meer regionaal karakter te geven door bedrijven aan te trekken als een regionaal distri butiecentrum. Dat past ook uit stekend in de toekomstplannen van de haven, die zou moeten uitgroeien tot een herkomstha- ven. Op dit moment is vooral I sprake van aankomst van goe deren. „Hetbelangvandehaven voor Middelburg kan niet ge- I noeg benadrukt worden. Het is bij uitstek de locatie waar indu- j striële groei en acquisitie van nieuwe bedrijven verwacht mag worden", aldus het onderzoek. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Het aanbod van toeristische routes door Schou wen-Duiveland wordt uitge breid. Deze week zijn de nieuwe ANWB-autoroutebordjes ge plaatst en in het najaar worden er twee nieuw fietsroutes en drie nieuwe wandelroutes in ge bruik genomen. Deze week zijn de ANWB-bord- jes van de Schouwen-Duive- iandroute weggehaald en nieuwe exemplaren met het op schrift 'Strijd tegen het Water route' her en der op het eiland geplaatst. De route voert onder meer langs de caissons bij Ou- werkerk, de weg door het Dijk- water nabij Sirjansland, de Plompetoren bij Burghsluis en langs natuurgebied de Schelp- hoek bij Serooskerke. Volgens wethouder C. W. Veer- hoek werd de oude route nauwe lijks meer gereden en sluit de nieuwe route veel beter aan bij de interesse van de toerist. „Zo zijn er verschillende plekken in de route ingebouwd waar een natuurwandeling kan worden gemaakt. Ook kan men door in formatieborden zien op welke plaatsen de strijd tegen het wa ter door de eeuwen heen is ge voerd." Ook worden er twee nieuwe fietsroutes in gebruik genomen. Het betreft de ver nieuwde Westerschouwenroute en de Caissonroute. De Platte van Schouwenroute blijft ge woon bestaan. Wandelaars kun nen uit drie nieuwe trajecten kiezen: de Jacob Catsroute in Brouwershaven, de Ringroute in Dreischor en de Patriciërs en - Piratenroute in Zierikzee. De bijbehorende brochures voor de nieuwe routes zijn in het najaar bij de VW-kantoren te verkrij gen. foto Marijke Folkertsma door Lukas Fransen WESTKAPELLE - De gemeen te Veere wil voor 2001 enkele strandopgangen geschikt ma ken voor gehandicapten. Dat zei wethouder M. Brouwer-te Rol ler vrijdag in Westkapelle, waar zij samen met wethouder E. J. Gelok een onderzoeksrapport van de stichting Het Klaverblad kreeg uitgereikt over de toegan kelijkheid voor gehandicapten van de duinovergangen in de ge meente Veere. In opdracht van de gemeente en in samenwerking met de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid heeft Het Kla verblad achttien duinovergan gen onderzocht. Zij komt tot de conclusie dat de stranden in de gemeente Veere moeilijk zijn te bereiken voor gehandicapten. Brouwer hield een slag om de arm waar het ging om het pre cieze aantal strandovergangen dat beter toegankelijk wordt gemaakt voor gehandicapten. „Gezien de beperkte financiële middelen, verdient het de voor keur om bij een beperkt aantal overgangen een concentratie van voorzieningen te plannen. Het heeft weinig zin om over 34 kilometer kust af en toe een strandstoel en een aangepast huisje neer te zetten bij een overgang die veel te steil is en te- gelijkertijd bij een goed toegan kelijke overgang geen enkele aanvullende voorziening te rea liseren." Veere wil in 2001 het grote on derhoud van de stranden en de duinovergangen en -paden overdragen aan de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Brouwer: „We moeten er als ge meente natuurlijk wel voor zor gen dat we de stranden en over gangen in een redelijke staat overdoen. In het verbeterings plan dat daarvoor wordt opge steld nemen we de aanbevelin gen uit het rapport mee. We zorgen ervoor dat minimaal één of twee duinovergangen hele maal in orde zijn voor gehandi capten." door Joost Bosman OOSTBURG - De plannen voor de centrale huisartsen post (HAP) en huisartsenkli niek (HAK) in het Antonius- ziekenhuis in Oostburg zijn rond. Vrijdag verklaarde di recteur patiëntenzorg G. Ra- maekers van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen dat de activiteiten van de gezamen lijke huisartsen per 1 januari 2000 beginnen. De zogeheten low cure-kli- niek, waar huisartsen ver antwoordelijk zijn voor de opgenomen patiënten, is be stemd voor onder meer men sen die uitbehandeld zijn bij een medisch specialist, maar nog wel moeten herstellen. Alle elf huisartsenpraktijken in West-Zeeuws-Vlaanderen nemen deel in het project. Overdag zullen de participe rende huisartsen gewoon hun eigen praktijk voeren. Buiten de kantooruren (avonden, weekenden en feestdagen) is telkens één arts aanwezig zijn in de huis artsenpost en maken er twee een ronde door de regio. Vol gens voorzitter J. de Meijer van de Regionale Huisartsen Vereniging zullen de HAP en de PIAK veel duidelijkheid verschaffen aan de patiën ten. „Er komt één centraal huisartsenpunt dat voor ie dereen bereikbaar is. Daar naast hebben we straks meer en betere faciliteiten." Het voordeel voor de huisart sen is dat hun steeds hoger wordende werkdruk af neemt. „Dat is niet alleen wenselijk, maar ook noodza kelijk", stelt De Meijer. Hij zegt dat er nog veel werk te verzetten is tot 1 januari, maar dat de grootste belem meringen uit de weg zijn ge ruimd. Aanvankelijk bleek het niet eenvoudig om duide lijke afspraken te maken tus sen de huisartsen en de specialisten van het Antoni- us-ziekenhuis. Ook bestond er onenigheid over de financiële kant van het project. „Inmiddels zijn die uit de weg. We hebben weliswaar nog veel, maar kleine hob belt j fes te nemen", verklaart De Meijer. De kos ten van de huisartsenpost en -kliniek zullen worden ge dragen door de huisartsen zelf en het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Vol gens De Meijer gaat het om enkele tonnen per jaar. Overigens zijn er in Hulst ook al plannen voor een Huisart sen Onder Eén Dak-praktijk (HOED). PRIJS V.A./ 24.995,- Uw prijsbewuste Suzuki-dealer GARAGE SJAAK SONKE - KAPELLE Biezelingsestraat 50, tel.: 0113 - 343631 Baleno 1.8 GTX wagon Vitara Villager 4x4 Swift 1.3 GS ABS Swift 1.3 GLS sedan Swift 1.0 5-drs automaat Swift 1.3 GC 5-drs Swift 1.3 GL Vitara Commercial 4x4 Samurai Pepper 4x4 Alto 1.0 GL Swift 1.3 GL sedan Swift 1.0 GA Alto GL automaat Nissan Almera 1.6 Airco '96 26.900,- Honda Civic 1.5 3-drs. '95 22.900,- Mazda 626 wagon 2.0 GLX '94 21.500,- Citroën ZX 3-drs '93 14.900,- Renault Express 1.9 diesel '95 14.900,- Kia Pride 1.3 GLX '96 13.750,- Ford Fiesta 1.4 CLX '91 9.250,- Nissan Primera 1.6 '92 8.900,- Renault 19 TR '91 8.900,- Nissan Sunny 1.3'89 4.900^-y Aan alle bewoners van de gemeente 'S-HEER ARENDSKERKE (dorp) N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in de gemeente 'S-HEER ARENDSKERKE (dorp) aan het waterleidingnet van maandag 14 t/m vrijdag 18 juni 1999. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werk zaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de Af. V. DELTA Nutsbedrijven te Goes, telefoon (0113) 232333 I 1 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl S Si N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat PPff bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. IllLJ Opdat u niet struikelt over ons werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 54