Zeeland-tuin op Floriade 2002 PZC Band zonder Banaan brengt Beachpop pas laat op gang Kunstschouw maakt kunst voor iedereen bereikbaar Polio-epidemie trof kinderen en principes Nieuwe bedrijfstak voor producenten van transportband zeeland 14 kunst cultuur Manifestaties in de Tijdelijke Kunstsalon Tentoonstelling Jongerenatelier Expositie Internationale expositie Haarlemmermeer keurt inzending goed Concertenreeks Zeelandhallen ondernemend zeeland Vishandel krijgt BB-Award in detail zaterdag 12 juni 1999 De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbzis 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. MIDDELBURG - Gedurende de maand juni organiseert de kun stenaarsstichting Trechter 5 in de Tijdelijke Kunstsalon aan de Nieuwe Haven in Middelburg een reeks manifestaties. Ze zijn georganiseerd in samenwerking met gastcurator Y. Devedev. De kunstmanifestaties staan in het teken van de literatuur. Nadat vorige week een installa tie te zien was van Sophia van den Heuvel, volgt vandaag (za terdag) Didier Volckaert met het manifest Neo-Futurisme, een elk kwartier herhaalde verto ning van de film Manifest en om 15.45 uur een discussie over de combinatie manifest, film en discussie. Het evenement begint om 13 uur. De volgende zaterdagen zijn bijdragen te verwachten van Peter Fengler (19 juni) en Willy deHouck (26 juni). Aanvang: 13 uur MIDDELBURG - Vandaag (za terdag) en zondag is in galerie GHL van de Middelburgse Ate lier Stichting in de Graven straat in Middelburg een expo sitie te zien met werk uit het jongerenatelier van het Middel burgs Instituut voor Kunstzin nige Vorming (MIKV). Het gaat om tekeningen en schilderijen van jongeren van 13 tot en met 15 jaar. De expositie wordt vandaag om 14 uur geopend door voorzitter -J. de la Hayze van de Middel burgse Teekenacademie. De Teekenacademie geeft elk jaar jongeren een beurs om een cursus bij het MIKV te volgen. Van de 17 deelnemers aan het jongerenatelier werden er dit keer twaalf door de Teekenaca demie gesteund. De tekentalen ten hebben les gehad van kun stenaar Kees de Valk. Ze hebben zich georiënteerd op de kunst stroming Op Art. Door ze in GHL te laten exposeren maken de jongeren kermis met een pro fessionele atelier- en expositie ruimte. Openingstijden: 13 tot 17 uur. HEINKENSZAND - Jo Jobse uit Oostkapelle exposeert tot en rnet 18 juni pentekeningen van Zuid-Bevelandse landschap pen in het informatiecentrum van de Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Alsof hij het grootste geheim van de wereld openbaarde, brengt de speaker vanaf het Beachpop hoofdpo dium het slechte nieuws. Voorzichtig, blijkbaar in verband met een misplaatste angst dat het schaarse publiek wat zich halverwege de vrijdagavond op het festi valterrein heeft verzameld, niet gelijk de wijk neemt tot buiten de hekken. Anouk komt niet, zegt de Veronicaman nogmaals. De toehoorders die zojuist een puik doch te arrogant optreden van de Rotterdamse formatie Billy the Kid heb ben weerstaan, nemen het bericht schou derophalend aan. Keel- of longontste king, jammer dan. Dan maar Volumia!. Rauwe rock of commerciële pop, altijd lekker voor het slapen gaan. Want echt uit je bol ga j e pas bij de Band zonder Banaan. De derde band op rij die het festival pas werkelijk op gang deed komen, zoals het echte feestmakers betaamt. Aarzelende start De zevende editie van het Beachpop Spring Into Summer Festival - dat dit jaar wordt opgediend in samenwerking met de radiozender Veronica FM - kende gisteren een aarzelende start. De openingsavond van het tweedaagse muziekfestijn trok naar schatting slechts een paar duizend bezoekers. Velen meldden zich pas op het laatste moment aan de kassa, in verband met het sombere weer de dagen ervoor. Toch was de festivalcamping aan de rand van het terrein bij Scharendijke al ruim voor aanvang goed gevuld met muziek liefhebbers uit binnen- en buitenland. De opzet van het evenement is grootser dan ooit. Behalve het hoofdpodium doet een enorme circustent dienst voor dance- acts en alternatieve muziek. Daarnaast kent de weide tevens een theatercafé voor een klein aantal bijzondere optredens. En voor wie in alle megawatts even geen zin heeft kan helemaal achter op het terrein ouderwets breakdancen in een kermisma- chine, uitrusten in een indianentent of ge woon kleren en snuisterijen kopen in één van de vele wereldse standjes. De hoofdmoot komt vandaag aan bod. De tweede concertdag opent om elf uur 's ochtends met het Schouwse popkoor Bla- aat en provinciegenoten De Niro en The Per. Hoogtepunten worden onder andere verwacht van Blof, E-17, Soulsearcher en uitsmijter Sash. Het Beachpopterrein lag er aan het begin van het festival nog rustig bij. foto Marijke Folkertsma door Willem van Dam BURGH-HAAMSTEDE - Blok je kaas, glaasje wijn en een paar vriendelijk getoonzette toe spraakjes. En daarmee was de Kunstschouw, een inmiddels jaarlijks terugkerende kunst manifestatie in de Schouwse Westhoek, officieel geopend. Tot en met zondag 20 juni expo seren ruim honderd kunste naars hun werk op meer dan dertig (variërend van hore- caetablissementen, keukenstu dio's en automobielshowrooms tot officiële galeries en beelden tuinen) locaties. Voorzitter Jos Beijssens van de Stichting Kunstschouw Wester- schouwen toonde zich vrijdag middag zeer content met het toenemend aantal kunstenaars dat aan de manifestatie deel neemt. Ook stelde hij tevreden vast, dat het aantal expositie ruimtes waar in het kader van de Kunstschouw wordt geëxpo seerd, in de loop der jaren alleen maar is uitgebreid. Toch is er, hief hij een waarschuwende vinger, enige reden tot bezorgd heid: in vergelijking met voor gaande jaren blijft Renesse enigszins achter en valt daar dit keer niet zo heel veel te zien. Beijssens noemde dat teurstel- lend. Het accent van de Kunstschouw 1999 ligt vooral op Haamstede en Nieuw-Haamstede. In Haamstede zijn, verspreid over veertien plaatsen, werken van in totaal 42 kunstenaars te zien. In Nieuw-Haamstede kunnen kunstliefhebbers terecht op acht locaties, waar eveneens meer dan veertig kunstenaars exposeren. Cultuurwethouder P. W. Berre- voets-Ringelberg van Schou- wen-Duiveland kwam gister middag bijna superlatieven tekort. Zij sprak onder meer van 'een onvolprezen concept', om dat de Kunstschouw inwoners en recreanten de gelegenheid biedt om - gratis - met uiteenlo pende vormen van kunst kennis te maken. De wethouder con stateerde tot haar genoegen dat de opzet van de Kunstchouw hier en daar in het land navol ging krijgt. Zij verzekerde de organiserende stichting, dat het gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland de kunstmani festatie, óók financieel, zal blij ven ondersteunen. Geschenken Er waren gisteren ook geschen ken. De stichting Thuredriht, die op het CJV-kamp in Renësse een paar vakantiebungalows heeft voor kankerpatiëntjes, kreeg twee kunstwerken aange boden; een schilderij van Ada Breedveld én een van Monique Koppejan uit Zoutelande. Het schilderij van Monique Koppejan (aangekocht bij gale rie de Glazen Pui van de Stichting Arduin) werd vrijdag middag per zweefliegtuig afge leverd. Wethouder Berrevoets bezag dat met genoegen. „Zie je wel, op Schouwen-Duiveland komt de kunst zo maar uit de lucht vallen." GOES - In de Zeelandhalleii staan in het najaar concerten op het programma van onder meer De Kast en Volumia. De aftrap van de concertenreeks wordt op 18 september gegeven door de Twentse rockgroep Nor maal. Eind oktober staan op nieuw twee Nederlandse bekendheden op de Goese plan ken. Op 29 oktober verzorgt De Kast een optreden. Een dag la ter, 30 oktober, treedt Frans Bauer op. Hij brengt een avond vullend programma met show ballet, lichtshow en gastarties- ten. Volumia tot slot komt op 14 november naar de Zeelandhal len. door Claudia Sondervan OUDELANDE - De Zeeland- tuin wordt zomer 2002 een van de exposities van het grote in ternationale tuinfeest Floria de. De expositie, die elke tien jaar wordt gehouden, beleeft in april 2002 de opening van de vijfde editie in de Haarlem mermeerpolder bij Vijfhuizen. Kweekster van vaste planten Eleonore de Koning uit Oude- lande, de Gapingse tuinarchi tect Jan Willem Bosch en de Ellemeetse hovenier Aad Moelker richten op 750 vier kante meter grond bij het Haarlemmermeerse Bos een tuin in waarin Zeeuwse ele menten abstract bij elkaar ge bracht zijn. Him inzending is één van de eerste die door de Stichting Floriade is goedge keurd voor deelname. De drie zijn zeer ingenomen met dé plek die de tuin krijgt op het vijftig hectare grote ten toonstellingsterrein tussen Hoofddorp en Haarlem: op een driesprong, vlakbij de presen taties van de sierteeltinzendin gen en de enige complete tuin in de omtrek en met een rij po pulieren als rugdekking. De basislijnen van de tuin zijn ge baseerd op de langgerekte, smal toelopende rechthoeken van een herverkavelingsplan. Tussen de vakken doorsnijden blokhagen van taxus de lijnen. Twee bruggen leiden de bezoe kers over de borders heen naar een grote waterpartij die als een kanaal in de tuin ligt. Een derde brug met golvende reling leidt over het water naar een moerassig plantvak en een planten die zichDeTraditione- len noemen. Het leverde beiden een gouden medaille op voor hun inzendingen. Om de kosten voor materieel, logistiek en in richting te dekken worden sponsors gezocht en gevonden bij bedrijven en overheid. BRESKENS - Jan Ghijsels van Ghijsels Vishandel uit Bres- kens heeft vrijdagavond de eerste Bedrijfs Belangen Award in ontvangst genomen. De prijs is vervaardigd door de Breksense kunstenaar Jan Goossen en stelt een fontein voor. De uitreiking vond plaats tij dens een contactavond van de BB VB (Bedrijfs Belangen Vereniging Breskens) in de sporthal Scheldeveste. De bij eenkomst was bedoeld om on dernemers en bestuurders uit de regio met elkaar kennis te laten maken. De award van de BBVB, die dit jaar voor het eerst werd uitge reikt was vooral bedoeld om het industrieterrein Deltahoek meer onder de aandacht van het bedrijfsleven te brengen. Omdat het bedrijfsgebouw van Ghijsels Vishandel er positief uitspringt werd de award in het leven geroepen, zodat meer be drijven aan him uitstraling zullen werken. Alle aanwezigen kregen een speciaal op deze avond gesla gen munt met de tekst: Samen Sterk! De Vlissingse rijschoolhou der Freddy Wolf schenkt van daag, zaterdag, tweeduizend gulden aan de actie Spieren voor Spieren. De gift ter gele genheid van zijn 35-jarig vak jubileum wordt overhandigd tijdens de sponsoravond van het ABN AMRO/Peter van Vos sen jeugdvoetbaltraject in con grescentrum De Zeeuwse Stro men in Renesse. Bij het zweefvliegtuig werd het schilderij van Monique Koppejan (rechts) overhandigd aan de s Thuredriht. Wethouder Berrevoets (links) draagt het voorzichtig weg. foto Pieter doorClaudia Sondervan HULST - Een nieuwe branche organisatie is opgericht voor de producenten van transport banden. De Vereniging van Transportbanden Leveran ciers Nederland (VTLN) begon deze maand in Leiden haar ac tiviteiten. L. Morcus, directeur van Luctor Belting Europe Group in Hulst is initiatiefne mer tot de brancheorganisatie en de eerste voorzitter van het bestuur van de VTLN. Zijn be drijf maakt in Hulst transport banden voor de voedingsmid delenindustrie. Transportbanden worden ui terst breed in de industrie inge zet, onder meer bij de verwer king van mosselen .en andere schaal-, schelpdieren en vis, voor de oogst bij agrarische be drijven, bij levensmiddelen producenten, bij assemblage- en vervoersprocessen in de in dustrie. Nederland kent enkele tientallen producenten van transportbanden, die samen werkgever zijn voor enkele duizenden mensen. De branche kende echter nog geen regelingen als een collec tieve arbeidsovereenkomst of kwaliteitsregelingen. Morcus nam het initiatief tot de vor ming van een eigen organisatie voor de bedrijfstak omdat hij bij de industriële branchever eniging Vaco en de Stichting Collectieve Belangen te weinig specifieke steun voor zijn branche vond. In samenwerking met de Stich ting Centrum voor Secretaria ten, een facilitaire stichting die uit de Vereniging Vaco is ont staan, wordt de VTNL ge schoeid op de structuur van de Vereniging Vaco met alle doelstellingen rond product, marketing, kwaliteitseisen, in formatietechnologie, arbo- zorg, subsidietrajecten en ar beidsvoorwaarden. Directeur R. Spuijbroek van de Stichting Centrum voor Secre tariaten is secretaris in het be stuur van VTLN. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Arjen Nijmeijer De discussie was alweer een tijdje aan de gang. Zoals ze steeds na enkele jaren weer de kop opstak. Inentingen tegen polio. Was het preventieve me dicijn nu een godsgeschenk of juist een ontkenning van 's He ren voorzienigheid? In het land waren inmiddels 24 gevallen van polio opgedoken en op 12 juni 1978 ontkwam ook Zeeland niet meer aan de epidemie. Diverse gemeenten hadden in derhaast inentingsbijeenkom sten opgezet. Dringende oproe pen waren de deur uitgegaan. Aan ouders, om hun kroost toch maar een prikje te laten geven. En aan jongelui, om de inenting desnoods zelf maar te halen. Terneuzen besloot op 12 juni om iedereen die dat wilde via sui kerklontjes met poliovaccin te behandelen. Diezelfde avond deelde burgemeester C. Ocke- loen mee dat in Terneuzen de eerste Zeeuwse twee gevallen van polio waren gevonden. Een maand later waren er al zes poliopatiënten in ziekenhuizen beland: op één na allemaal jon ge mensen en kinderen. Alle zes waren uit religieuze overwegin gen niet ingeënt tegen de ziekte. Burgemeester Ockeloen van Terneuzen schreef een brief aan de ouders van leerlingen en oud leerlingen van de Ds. Aangeen- brugschool. De eerste twee pati entjes waren leerlingen op die school. Ockeloen deed de ouders een dringende oproep om hun mening over vaccinatie te her overwegen. Na anderhalve maand hadden al vijfduizend mensen alsnog een vaccinatie tegen polio ge kregen. Dat was ongeveer di helft van de Zeeuwen die aan vankelijk principiële bezwarei hadden. Maar de epidemie wa nog niet voorbij. Eind juli bleel een drie maanden oude babj aan polio te zijn overleden. He meisje was het eerste dodelijk slachtoffer van de ziektegolf ii Nederland. Op 26 oktober 1978 beschouwdf het ministerie van Volksge zondheid de polio-epidemie Nederland als geëindigd. In d( zomermaanden waren in totaa twaalf polio-patiënten in Zee land in ziekenhuizen opgeno men. In heel Nederland warei het er honderd tien; het enigi dodelijke slachtoffer was de ba- by in Zeeland. Niet terecht Enkele maanden later meiddei de twee Rotterdamse sociologen L.G. Jansma en J. Veenman na een onderzoek dat de religieuz beladenheid van het onderwerp polio niet geheel terecht was Met name streng gereformeer den wei'den ten tijde van de po lio-epidemie fel bekritiseerd o] hun weigering om zichzelf e; hun kinderen te vaccineren Maar, zeiden de onderzoekers veel meer mensen lieten ziel niet inenten. Veel macro-biotici antroposofen en leden van d Christian Science Church had den ook principiële bezwaren Bovendien vonden sommigei 'het consultatiebureau gewooi te ver weg'. Veertien jaar later dook het po liovirus weer op in Nederland Tussen september 1992 en apri 1993 werden 68 mensen ziek van wie zes in Zeeland. slingerpad door het boomge- bied achter de tuin. Aan het hoofd van het kanaal staat een paviljoen van natuursteen en glas. Daar ontspringt het water uit een muur naar een 'beek' met natuursteen, die onder de glazen paviljoenvloer loopt. De beplanting kent als hoofd kleuren vooralsnog blauw en rood. Enkele plantvakken met zilvergrijze bladplanten tem peren het kleurbeeld, waarin riddersporen van een Noord- wijkerhoutse gastkweker en de Oudelandse specialiteit, het Zeeuwse Knoopje, de hoofd toon voeren. Euphorbia's (wolfsmelk) brengen lichttoet- sen in de schaduwplekken. In september wordt begonnen met de schepping van de Zee- landtuin: gedurende de seizoe nen die volgen tot de opening, half april, krijgen de planten de gelegenheid zich te vestigen. „Je moet een beplanting vin den die steeds van april tot half oktober een mooi beeld geeft", vertelt Eleonore de Koning. Zeeuwse inheemse planten vallen daarom af; hun hoogte punt duurt te kort. Wel vindt fluitekruid een plekj e tussen de populieren. Bosch en De Koning zijn geen vreemden op de Floriade: aan de editie 1992 namen zij apart deel, De Koning in het collec tief van vijf kwekers van vaste Architect Jan Willem Bosch en kweekster Eleonore de Koning bespreken de details van de Zeeland-tuin op de kwekerij in Oudelande. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52