Leger Rusland vaart eigen koers Suriname vreest dictatuur PZC PZC Niet alle Kosovaren voor winter terug Naaktfoto is nog geen kinderporno Generaals woedend over rol Kremlin bij totstandkoming compromis Kosovo feiten en meningen Tweede Kamer staat unaniem achter inzet Nederland in Kosovo 12 juni 1949 p:- zaterdag 12 juni 1999 Russische militairen geven het Servische drie-vingerteken, terwijl hun konvooi door Belgrado rijdt. foto Mikica Petrovic/AP door Maurice Wilbrink De voltallige Tweede Ka mer is gistermiddag ak koord gegaan met de Neder landse deelname aan KFOR, de NAVO-troepenmacht die de komende dagen en weken Kosovo binnentrekt. Ook de Socialistische Partij en twee leden van de GroenLinks- fractie, die zich steeds tegen de NAVO-bombardementen hebben uitgesproken, steu nen de uitzending van 2050 Nederlandse militairen. De ruim tweeduizend mili tairen vormen slechts vijf procent van de totale om vang van KFOR; de vredes macht telt 48.000 militairen. De Nederlandse troepen hebben vooral een onder steunende rol. Ze moeten helpen bij het herstellen van bruggen, wegen en voorzie ningen voor de burgerbevol king. De Nederlanders trek ken gezamenlijk op met de Duitse pantserinfanterie. Aanvaardbaar De regering-Kok vindt het sturen van troepen niet zon der risico's, maar acht deze aanvaardbaar. De belang rijkste gevaren, waarmee KFOR te maken krijgt, zijn de mijnenvelden en andere explosieven die de strijdende partijen in Kosovo hebben geplaatst. De Tweede Kamer gaf giste ren snel haar goedkeuring aan de missie in Kosovo, maar toonde zich bezorgd over een aantal onduidelijk heden met betrekking tot de NAVO-actie. De Kamerleden Blaauw (WD) en Verhagen (CDA) betwijfelen of de be velhebber van KFOR eigen machtig het luchtwapen kan inzetten als hij dat nodig vindt. Minister De Grave van Defensie kon daar geen hel derheid over verschaffen. De Kamerleden vrezen dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties of de Vei ligheidsraad van de VN een rol krijgen, als KFOR lucht steun wil inroepen. Daarmee zou een bevelsstructuur ont staan, waarbij de NAVO af hankelijk wordt van de VN. In Bosnië is met zo'n 'dubbele sleutel' slechte ervaringen opgedaan. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken noemde zo'n dubbele sleutel voor Kosovo 'onbe staanbaar'. Russen De Tweede Kamer wilde ook meer weten over de rol van de Russen in Kosovo. De vrees werd geuit dat de Russen een eigen zone opeisen in Koso vo. Verschillende Kamerle den denken dat dit kan leiden tot een soort opdeling van Kosovo in een Russisch deel en een NAVO-deel. Maar mi nister Van Aartsen zei dat er niet zo'n zone komt. „KFOR wordt actief in heel Kosovo en de Russen worden daar aan toegevoegd." De Russen willen in totaal tienduizend militairen naar de Servische provincie sturen. Volgens Van Aartsen moet de samenwerking met de Russi sche eenheid wel nog hele maal worden 'uitonderhan deld'. Tijdens het debat in de Tweede Kamer kwam het be richt binnen dat 150 Russi sche militairen die in Servië zijn gearriveerd pas Kosovo binnentrekken, nadat er tus sen de NAVO en Rusland een akkoord is over het comman do voor alle internationale troepen in Kosovo. De eerste Nederlandse militairen die de Joegoslavische provincie zullen binnen gaan, is de in Macedonië gestationeerde artillerie-eenheid. Echte werk Premier Kok stelde gisteren na afloop van de minister raad dat met de instemming van de Kamer 'het echte werk kan beginnen'. Er moet vol gens hem nog veel werk wor den verricht. Vooral de te rugkeer van vluchtelingen moet nu snel ter hand worden genomen, aldus de premier. Hij wees erop dat enkele hon derduizenden vluchtelingen nog voor het invallen van de winter onderdak moeten hebben. „Dat zij nu geen winterklare voorziening hebben is duide lijk. We mogen dus geen dag meer verloren laten gaan." GPD/ANP door Hans Hoogendijk Het is vannacht dan toch tot een openlijke rebellie van de Russische generaals tegen opperbevelhebber Jeltsin geko men. De woede en onvrede over het in him ogen vernederende compromis dat de NAVO en Joe goslavië na Russische diploma tieke bemiddeling hebben be reikt, bleek te groot. Terwijl in Moskou gisteren nog werd gepraat tussen Russen en Amerikanen over het plaatsje dat de Russische vredestroepen in internationaal verband zou den kunnen krijgen, stuurden de generaals hun eerste eenhe den alvast vanuit Bosnië rich ting Kosovo. En daarmee zetten ze de NAVO voor het blok. Het was een bewijs dat de hoogste sterrendragers hun eigen koers varen en dat ze dit blijkbaar on gestraft kunnen doen. Het is niet uitgesloten dat maarschalk Sergejev, de aan Jeltsin abso luut loyale minister van Defen sie, niet op de hoogte was van de marsorder. Kolonel-generaal Leonid Iva sjov, die in Moskou het overleg met de Amerikanen leidde, was steeds het duidelijkst in zijn kri tiek. Vorige week toen Jeltsins speciale onderhandelaar Tsjer- nomyrdin het succes van de be middeling bekend maakte, stond Ivasjov met een poker face naast de ex-premier.Ieder van ons zal zichzelf deze vraag moeten stellen: hebben we Joe goslavië verraden of niet?", zei hij. Voor Ivasjov en de meeste andere topofficieren is het ant woord zonneklaar: ja, het Kremlin heeft de Slavische broeders verraden voor een handvol zilverlingen. Nu steeds meer details van het akkoord bekend worden, is het gevoel verkocht en verraden te zijn, nog sterker geworden. Zelfs de Russische eis om een ei gen gebied in Kosovo voor htm troepen te krijgen, is door de VS afgewezen. Ivasjov verklaarde gisteren, voordat hij het overleg met de Amerikanen in Moskou opschortte: „Als we niet tot een akkoord met de Amerikanen komen, dan sluiten we zelf een overeenkomst over de plaats voor onze eenheden met Belgra do." En prompt werd bekend dat de eerste Russische panster- wagens al met inderhaast aan door Gijs Schreuders Justitie in Amsterdam heeft laten weten dat ou ders die een foto maken van hun blote kinderen op het strand niet bang hoeven te zijn voor een vervolging we gens het in bezit hebben van kinderporno. Een hele geruststelling. De verklaring dat een gewone blootfoto van kinderen geen porno is, was nodig wegens de rel over door Justitie in be slag genomen foto's uit de tentoonstelling Attack! op het Holland Festival. Het Openbaar Ministerie merkte woensdag acht foto's aan als kinderporno omdat het afbeeldingen zijn van naakte jongens. Vreemd ge noeg mochten de foto's wel blijven hangen, ook al waren zij formeel in beslag geno men. Wel werd eerder al op last van het OM een foto uit 1962 van de Amerikaan Wal ter Chapell van de tentoon stelling verwijderd. De uitdrukkelijke verklaring van het OM dat niemand nu vlug het familiealbum met strandkiekjes hoeft te ver stoppen uit vrees voor ver volging, toont wel aan dat er begripsverwarring bestaat over de vraag wat nu eigen lijk kinderporno is. Gemeenschap Het in 1996 aangescherpte artikel 240b van het Wetboek van Strafrecht gaat over de afbeelding van een seksuele gedraging, waarbij iemand onder de zestien jaar is be trokken. Op de afbeelding moet dus een kind te zien zijn dat seksuele gemeenschap heeft met een volwassene, een kind met wie ontuchtige handelingen worden ge pleegd of dat op welke ande re manier dan ook betrokken is in een seksuele gedraging. Op de woensdag in beslag ge nomen, ten dele zeer oude, foto's staan weliswaar naak te jongens, maar van seksue le gedragingen is geen spra ke. Het doet er niet toe welke fantasie een toeschouwer zou kunnen krijgen, want dan zouden ook vakantie kiekjes en naturistenfoto's van kinderen strafbaar zijn. Geen kinderporno dus. Het Openbaar Ministerie zit in dit geval fout en was zelf ook niet zeker van zijn zaak. Als het echt kinderporno zou gebrachte emblemen van de nieuwe vredesmacht op weg waren naar Kosovo. Van Boris Jeltsin is bekend dat iedereen die er een beetje eigen mening op nahoudt, direct het gat van de deur ziet. Maar kolo nel-generaal Ivasjov heeft al zijn sterren nog. Of Jeltsin speelt dubbel spel, of het is blijkbaar tot hem doorgedron gen dat de militaire top tot rare dingen bereid is als hij nu kriti sche generaals zou ontslaan. De altijd zeer goed ingevoerde Pa vel Felgenhauer, defensie-ana list van de krant Segodnia, stel de zelfs dat de militairen him buik zo vol hebben van Jeltsin en zijn zakken vullende clan dat ze hem voor de geplande verkie zingen van volgend jaar uit het Kremlin willen zetten. Vernederd Vrij algemeen wordt gesteld dat de Russische maatschappij door het Kosovo-conflict in twee kampen is verdeeld. Aan de ene kant de uiterst kleine, maar bui tengewoon invloedrijke pro- westerse kliek die de dienst uit maakt in het Kremlin. Aan de andere kant de rest van het land, inclusief de militairen, die de Serviërs steunen en menen dat Rusland is vernederd door het Westen. Zij vinden dat Moskou in ruil voor de nieuwe miljar deninjecties door het IMF, lees de VS, zijn principes heeft ver kocht. Volgende week op de G- 8-top zal het nieuwe hulppak ket voor de 'constructieve hulp' voor het oplossen van de Koso- vo-oorlog al worden overhan digd, stelde een commentaar schrijver cynisch. Opvallend is verder de opstel ling van de media. Toen de bom men vielen schreeuwden alle commentatoren moord en brand, nu de wapens zwijgen zijn berichten daarover achter in de kranten te vinden. Ook de tv-zenders, die net als de meeste kranten in handen zijn van Wes ters georiënteerde tycoons, brengen maar mondjesmaat nieuws. Waarschijnlijk omdat hun eigenaars wel zullen varen bij de miljarden die het Westen als dank zal overmaken. Moge lijk is ook dat ze weten wat er onder de militairen leeft en dat ze bang zijn met te pro-westerse berichtgeving olie op het vuur te gieten. GPD van onze redactie buitenland De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright verwacht dat niet alle vluchtelingen uit Kosovo terug in eigen land zijn als de winter invalt. De vluchte lingenkampen moeten dan ook zo worden ingericht dat verblijf bij koude mogelijk is. De minister zei tegen verslagge vers in Keulen dat onder meer de grote aantallen landmijnen in Kosovo een snelle terugkeer van de vluchtelingen kunnen blokkeren. Ook de staat van de wegen en de bruggen is een pro bleem. Bovendien wees ze erop dat veel Kosovaren die binnen hun eigen regio op de vlucht waren, moge lijk huizen hebben betrokken die door andere vluchtelingen eerder waren verlaten. Albright is ook bevreesd voor een massale terugkeer van vluchtelingen over dezelfde we gen als die de vredesmacht KFOR wil en moet gebruiken. Volgens Amerikaanse schattin gen zijn er de afgelopen weken 400.000 etnische Albanezen binnen de Servische provincie op de vlucht geslagen. Zeker 175.000 mensen leven al gerui me tij d letterlijk zonder een dak boven hun hoofd. Afwachtend Veel Kosovaarse vluchtelingen die momenteel in de VS verblij ven maken overigens nog wei nig aanstalten voor terugkeer. Een flink aantal van de circa vierduizend vluchtelingen die momenteel in Fort Dix (New Jersey) verblijven, zeggen liever te wachten totdat KFOR hun geboortegrond veilig heeft ver klaard. Bovendien is er weinig geloof in de toezeggingen van de Joegoslavische president Milo sevic. Enkele vluchtelingen willen he lemaal niet meer terug naar Kosovo. „Al toen ik een klein j onget j e was wilde ik naar Ame rika. Nu ben ik hier, dus waarom zou ik terugkeren?", aldus de 17-jarige Beking Shala donder dag. Hij heeft al besloten niet met zijn ouders mee terug te gaan naar de Balkan. RTR Voetbal In Kopenhagen heeft het Ne derlands elftal met 2-1 gewon nen van Denemarken. Voor Nederland, met Frans de Munck in het doel, scoorden Abe Lenstra en Faas Wilkes. De overwinning van Oranje mag opmerkelijk worden ge noemd, want een jaar geleden behaalden de Denen tijdens het Olympisch toernooi in Londen de derde plaats. Sovjethuwelijk De zoon van Sovjetleider Sta lin en de dochter van zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Molotov gaan trouwen. Vader Stalin zal opgelucht zijn over het voorgenomen huwelijk van zoon Vasali met Svetlana Molotov. De jongeman kwam geregeld in het nieuws door al- lerlei liefdesaffaires. Verlies De Provinciale Stoomboot diensten hebben in 1948 een verlies van anderhalf miljoen gulden geleden. Eenderde van het verlies werd geleden op de dienst Vlissin- gen-Breskens. Terneuzen- Hoedekenskerke en Kruinin- gen-Perkpolder kostte de PSD samen een half miljoen meer aan uitgaven dan aan inkom- j sten binnenkwam. Alleen het veer Véere-Kamperland lever de een positief saldo. Deze dienst sloot 1948 af met een winst van 148,75. zijn, is het onbegrijpelijk dat de foto's niet werden verwij derd. Ook is het een raadsel waarom het OM, zonder uit spraak van de rechter, weer wél opdracht gaf de repro ducties in de catalogus on zichtbaar te maken. Erectie Met de zondag al in beslag genomen foto van Chapell ligt het moelijker. Ook al is het een bekend kunstwerk, 37 jaar oud, herhaaldelijk gepubliceerd en geëxpo seerd, toch kan deze foto on der de definitie van kinder porno vallen. Men ziet een vader (Chapell zelf) met een kind in zijn arm. Volgens het Holland Festival een huise lijk tafereel. De man heeft echter een erectie. Daarom kan Justitie beargumenteren dat het een afbeelding is van een seksuele gedraging. Dat maakt de inbeslagname echter nog niet vanzelfspre kend. Artikel 240b heeft maar één doel: het bescher men van kinderen tegen sek sueel misbruik. Om die reden werd in 1996 niet alleen het vervaardigen of exposeren, maar ook het bezit van kin derporno voor eigen gebruik strafbaar gesteld. De moge lijke maximale gevangenis straf, vroeger drie maanden, werd verhoogd tot vier jaar. De wij ziging was bedoeld om een effectieve bestrijding van zedendelicten tegen kin deren mogelijk te maken. In de Kamer riepen de ver scherpte bepalingen tegen kinderporno onrust op met het oog op gevaren voor de privacy of mogelijke heksen jachten. De minister van Jus titie, toen nog Sorgdrager, verzekerde daarop dat straf rechtelijk optreden zich bij uitstek zou richten tegen de vervaardiging van kinder porno en de commerciële en professionele productie daarvan. Hier is alle reden voor, gegeven de versprei ding van kinderporno via In ternet. Aan de bestrijding daarvan zou Justitie haar aandacht en energie beter kunnen besteden. Het enige resultaat van de huidige ac tie is dat de omstreden af beeldingen op tv en in kran ten ruim zijn getoond. GPD Gijs Schreuders is juridisch me dewerkervan de PZC zie ook pagina 3 Beoogd president Telting staan enorme problemen te wachten door Armand Snijders De beoogde nieuwe president van Suri name, André Telting, zegt zich bewust te zijn van de zware taak die hem te wachten staat. „Het zal moeilijk worden, vooral om dat we niet kunnen inschatten wat de juiste omvang is van de problemen." De oppositie vreest dat de zittende president Jules Wij- denbosch geen middel zal schuwen om de vergadering van het parlement, waarin de nieuwe president en vice-president moeten worden gekozen, te dwarsbomen. Telting zegt niet de ambitie te hebben om president te worden. „Maar er is van alle kanten zoveel druk op mij uitgeoefend dat ik geen andere keuze heb. Natuurlijk voel ik mij daarover vereerd. En ik weet zeker dat ik met Eddy Jharap, die kandidaat voor het vice-presidentschap is, een goed koppel zal vormen." De oud-president van de Centrale Bank van Suriname, die leiding moet geven aan een crisisregering, ziet voor zijn kabinet drie belangrijke taken weggelegd. „Allereerst het orde op zaken stellen op financieel en economisch gebied. Daarnaast gaan we werken aan herziening van de grondwet. Want zoals nu blijkt zijn veel wetten op meer manieren te interpreteren. En onze derde taak is het voorbereiden van vrije en algemene parlementsverkiezingen." De verkiezing van Telting en Jharap is nog allesbehalve zeker. De kans is klein dat het voorgedragen duo op een tweederde meer derheid kan rekenen in de Nationale As- semblée, het Surinaamse parlement, waar na de Verenigde Volksvergadering (VW), bestaande uit parlement en regionale poli tieke vertegenwoordigers, zich moet uit spreken. Volgens de oppositie is met name de Nationale Democratische Partij (NDP) van Wijdenbosch en ex-dictator Dési Bou- terse druk bezig om de leden van de VW te intimideren. Wijdenbosch betichtte de Nationale As- semblée woensdag nog van het voorberei den van een parlementaire staatsgreep en liet doorschemeren dat hij alles in het werk zal stellen om de parlementsvergadering geen doorgang te laten vinden. Reacties Parlementariër en oud-president Ronald Venetiaan, voorzitter van de Nationale Par tij Suriname (NPS) reageert fel op die aan tijgingen. „De machtsdronkenschap van Wij denbosch gaat uiterst ver. Hij creëert een decor van intimidatie en probeert onder het volk verwarring te zaaien door te stellen dat het niet terecht is dat het parlement hem af zet." „We moeten oppassen, want hij werkt toe naar een gelegaliseerde dictatuur als hij de vergadering van het parlement wil dwars bomen. Zijn uitlatingen vormen een ernsti ge bedreiging, waarmee de democratie in gevaar komt. We kennen de heer Wijden bosch. Hij is zelf niet vies van een dicta tuur", aldus Venetiaan. Hij doelt daarmee op het feit dat hij in de jaren tachtig onder Bouterse enige tijd premier was. Na de tele- fooncoup van 1990, die later werd gelegali seerd door het parlement dat onder clruk f 1 ppfp Telting genoot veel waardering als president van de Surinaamse Centrale Bank. foto Raymond Rutting/ANP was gezet, kreeg Wijdenbosch de feitelijke macht in handen door zich te laten benoe men tot vice-president. Intimidatie Ook oppositieleider Winston Jessurun van Democratisch Alternatief 91 (DA91), maakt zich zorgen. „Het zou ertoe kunnen leiden dat Wijdenbosch parlementariërs en anderen die meewerken aan de verkiezing van een nieuwe president, zal laten arreste ren. Maar we laten ons niet bang maken door intimidatie. Als het zover komt zullen we een gepast antwoord geven." Hugo Essed, voorzitter van het advocaten- collectief De Jonge Balie, is van mening dat het parlement wel dégelijk de bevoegdheid heeft om Wijdenbosch naar huis te sturen. „Toen ik Wijdenbosch woensdag hoorde praten vond ik het in eerste instantie lach wekkend. Maar hoe meer ik erover nadenk kom ik tot de conclusie dat het levensge vaarlijk is wat hij heeft gezegd. We stevenen op deze manier rechtstreeks af op een dicta tuur." Presidentskandidaat Telting wacht de ont wikkelingen intussen rustig af. „Als ik niet word gekozen leg ik mij daar bij neer. Dan zal ik mijn burgerleventje gewoon voortzet ten." GPD Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; 8.30-17.00 uur Zaterdags in' Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail; pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/mf vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pc-t btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50