Broeikas zit vol raadsels PZC Bouw je huis op cd-rom Opwarming van de aarde wetenschap en techniek 43 Ijs Zuidpool smelt dramatisch snel postzegels Voorouders leefden langer puzzel zaterdag 12 juni 1999 Zo langzamerhand was iedereen er wel van overtuigd dat te veel kooldioxide tot catastrofale klimaatveranderingen leidt. Maar die zekerheid staat ineens op losse schroeven. Heel vroeger was het veel warmer dan nu. En toch was er minder van het broeikasgas dan nu. Zestien miljoen jaar geleden was het flink warm, zo weten we uit fossiele plantenresten en fossielen van zeediertjes. Gemid deld genomen was de aardtempe- ratuur toen zes tot acht graden ho ger dan het huidige gemiddelde. Dat is nogal wat. Geleerden twijfelden niet aan de verklaring: dat móest wel komen door relatief hoge concentraties C02De vanzelfsprekendheid was zó groot dat er nauwelijks goede, gerichte metingen naar de werke lijke C02-concentraties van toen werden gedaan. Een team Ameri kaanse geofysici van diverse uni versiteiten heeft dat verzuim goed gemaakt. Hun meetresultaten werden gepubliceerd in het juni- nummer van het wetenschappelij ke maandblad 'Paleoceanogra- phy'. De wetenschappers concentreer den zich op de verhoudingen tus sen bepaalde typen isotopen in versteende resten van plantaardig plankton, fytoplankton, uit het midden-Mioceen. Het Mioceen is een geologische periode die duur de van 26 tot negen miljoen jaar geleden. „Zowel groei en afmetingen van de fytoplanktoncellen", begint Miguel Pagani, een van de auteurs in 'Paleoceanography' en verbon den aan de Amerikaanse Geologi sche Dienst (USGS), „als deisoto- penverhoudingen in die cellen worden als het ware gestuurd door atmosferisch C02. Met een be trekkelijk nieuwe, betrouwbaar der manier van meten hebben we die verhoudingen in de fytoplank- tonfossielen kunnen herleiden tot de concentraties kooldioxide in de tijd dat het plankton nog leefde." Opwarming Tot verrassing van Pagani en zijn collega's lieten de uitkomsten zien dat het gehalte aan kooldioxide in de atmosfeer toen, zestien miljoen jaar geleden, slechts de helft was van de huidige waarde. En dat ter wijl de globale temperatuur toen maar liefst zes tot acht graden ho ger was dan nu. Pagani: „Gedurende het hele Mio ceen, dus zestien miljoen jaar lang, varieerde het C02-gehalte overigens tussen 180 en 285 volu medeeltjes per miljoen volume deeltjes. Het opmerkelijkste is dat het C02-gehalte, tijdens de vrij plotselinge opwarming tussen 14,5 en zeventien miljoen jaar ge leden, dat bekend staat als het Miocene Klimaat Optimum, bleef steken bij de laagste waarden. Het schommelde zo tussen 180 en 200." Dus: hoge temperaturen en tóch de laagste C02-concentraties. Die laatste worden overigens altijd aangeduid met de afkorting 'ppm', pails per million, dus hoe veel deeltjes per miljoen (andere) deeltjes. De huidige C02-concen- tratie ligt iets boven de 300 ppm. „Voor de duidelijkheid: kooldi oxide is en blijft een broeikasgas. Maar er is kennelijk, in ieder geval toen, een mechanisme of combi natie van atmosferische en aardse mechanismen aan de gang ge weest voor deze ogenschijnlijke tegenstrijdigheid", zegt Pagani. „De metingen hebben ons ook periodieke afkoelingen in het Mioceen laten zien die om de tien duizenden tot honderdduizenden jaren optraden. Onduidelijk is nog of die periodiciteit met ijstijden gepaard ging. Wel is toen ook spra ke geweest van veel grotere con centraties afstervend organisch materiaal dan nonnaal. Het is voorstelbaar dat daarbij in korte tijd, geologisch gesproken dan, grotere hoeveelheden C02 aan de dampkring onttrokken werden dan normaal." Maar het vreemde blijft toch dat de temperatuur (sterk) steeg ter wijl het kooldioxide drastisch te rugliep. Pagani en de zijnen zitten ook wat dat betreft met de handen in het haar al denken zij de oorza ken te moeten zoeken in, op geolo gische schaal plotselinge, veran deringen in oceaanstromingen. „Door tectonische activiteit zijn door de hele aardse geschiedenis heen overal oceaandoorbraken geweest", aldus Pagani. „Waar nu de Beringstraat is, liep vroeger een landbrug die Eurazië met Noord en Zuidamerika verbond. Derge lijke doorbraken hebben enorme consequenties voor oceaanstro mingen waarin onmetelijke hoe veelheden energie liggen opgesla gen. Logisch dus dat zulks leidt tot ingrijpende klimaatveranderin gen, zoals plotselinge tempera tuurstijgingen terwijl het kooldi oxidegehalte, in ieder geval aanvankelijk, laag blijft." Het zijn gissingen, verklaringen waarvan elke zekerheid echter ontbreekt. „Zeker is in ieder geval dat we iets heel belangrijks en waarschijnlijk heel ingewikkelds in de klimaat- machinerie over het hoofd zien", vindt Pagani. „Dat zou ons kun nen leren van hoeveel, nu nog on gedachte factoren het klimaat werkelijk afhankelijk is. Waar door dat enerzijds veel directer en heftiger op bepaalde veranderin gen reageert en anderszijds juist weer nauwelijks of in het geheel niet reageert op diezelfde veran deringen als andere condities zich een tikje wijzigden." „Zoals het er nu naar uitziet, den ken we dat de globale tempera tuur in de volgende eeuw tot vijf graden zal stijgen, door menselij ke invloed. Misschien dat we dat moeten bijstellen; misschien zijn het er zelfs tien, misschien maar één, misschien niets en misschien wordt het zelfs kouder." Een kwestie van vriezen of dooien dus. Misschien. Ben Apeldoorn Twee ijsplaten bij de Zuidpool kalven af. Het ijsoppervlak is vorig jaar met maar liefst 2800 vierkante kilometer afgenomen, zo blijkt uit stu dies van onderzoekers van de Amerikaanse Uni versiteit in Colorado en de Britse Antarctische Dienst. Volgens de wetenschappers wordt het smelten van het ijs veroorzaakt door de stijging van de gemid delde temperatuur in de afgelopen twintig jaar. De periode dat het ijs smelt is daardoor namelijk twee tot drie weken langer geworden. De wetenschappers hebben gebruik gemaakt van satellietfoto's, die laten zien dat de zogeheten Lar- sen B-plaat begin 1998 nog maar een beetje af brokkelde. Vanaf november vorig jaar verdween 1700 vierkante kilometer ijs. De Wilkins-ijsplaat daarentegen kalfde vooral in maart vorig jaar af: het ging toen om 1100 vierkante kilometer. Wetenschappers hebben bewezen dat de ijsplaten al vijftig jaar lang afkalven. Maar in die vijftig jaar smolt in totaal 7.000 kilometer ijs. Ze noemen het verdwijnen van 2800 vierkante kilometer in één jaar een dramatische ontwikkeling. GPD Het Velletje 'Tien voor uw brie ven' (tien zegels van 80 cent) dat in september 1993 werd uitge geven zal 6 juli worden vervangen door een nieuw semi-permanent velletje, ook met tien zegels van 80 cent. Hebben de zegels in het vel letje van 1993 twee motieven - op de ene zegel een vulpen en twee potloden, op de andere een enve lop - bij het nieuwe laat PTT Post het bij n: een simulatie van een beeldscherm met handgeschreven waarde-aanduiding 'cent' en 'Ne derland'. Het velletje is, aldus PTT Post, be stemd voor mensen die brieven met een formeel karakter willen verzenden naar bedrijven en orga nisaties. Mensen die veel schrijven kunnen ook een vel van vijftig ze gels met hetzelfde motief kopen. Let wel. Deze zegels zijn zelfkle vend. Van de vellen van tien is de oplage 2,5 miljoen, van de vellen van vijftig 520.000 stuks. zie zegell dacht met de uitgifte van een 17 fr.-zegel waarop een combinatie van een recente foto van het paai en een foto uit 1959. NB. De drie Ensor-herdenkings- zegels waarop ik kortgeleden attendeerde zijn niet 17 mei ver schenen, maar komen, na de zo merstop, op 13 september uit. zie zegel 2 Luxemburg heeft 17 mei behalve dé twee reeds genoemde Europa zegels uitgegeven, maar ook nog vijf andere bijzondere zegels. Dat zijn: 16 Luf., 125 jaar Wereldpost vereniging (het getal 125, het UPU-embleem en brieven); 16 Luf., int. Seniorenjaar (een bril en zijn schaduw); 16 Luf., 75 jaar Nat. Bond van Ziekenfondsver enigingen (letter M met een vlam metje); 32 Luf., 50 jaar Luxem burgse Bond van amateurfotogra fen (landkaart, fototoestel en fo torolletje) en 80 Luf., 100 jaar Luxemburgse Gymnastiekbond (o.a. turner tijdens oefening op een paard). zie zegel 4 België heeft 7 juni zijn chocolade industrie met de uitgifte van drie 17 fr.-zegels in het zonnetje gezet. Op de zegels achtereenvolgens de cacaoteelt, de ambachtelijke be reiding en het eindprodukt. Op 2 juli 1959 gaven prins Albert en Donna Paola Ruffo di Calabria elkaar het ja-woord in de Brussel se 'Sint Goedele'. Het 40-jarigko- ninklijk huwelijk wordt 2 juli her efLQQUE BELGIË Denemarken heeft 2 juni 150 jaar Deense revue herdacht. Op vier zegels treden nationale sterren op: 4,00 kr„ Kjeld Petersen en Dirch Passer; 4,50 kr., Osvald Helmuth; 5,25 kr., Preben Kaas en Jürgen Ryg en 6,75 kr., Liva Weel. Deze emissie bestaat verder uit: een boekje met tien 4,00 kr.-zegels, een boekje met tien 5,25 kr.-zegels, een mini-velletje met de vier zegels (het zesde: MH6), een presentatie map (SM34) en een postkaart (CP26). Op 2 juni werd tevens 150 jaar Deense grondwet gememoreerd met een 4,00 la:-zegel die de letter 'g' en een paragraafteken toont. zie zegel 3 Het Kanaaleiland Jersey heeft in middels al zes orchideen-series op zijn naam staan. Ook Zweden is nu met een orchi deen-emissie geko men en wel op 20 mei. (NB. Op de zelfde dag verschenen ook de reeds genoemde vier Europa-ze- gels). Op vier brev-zegels/ixxrikes (5 kr.) prijken het hondskruid (Anacqmptis pyramidales), de moeraswespenorchis (Epipactis palustris), het vrouwenschoentje (Cypripedium calcolus) en de har lekijn (Orchis morio). De zegels zitten in boekjes van tien (50 kr.). zie zegel 5 Op 20 mei verschenen onder de ti tel 'Rijwielen' eveneens vier fiets- zegels. Alle van de rol: een vouw fiets (6 la-.), een koei-iersfiets (8 ki-.), Je overweegt je muren een andere kleur te geven. Nu eens niet - heel braaf - een gebroken wit behangpapiertje met een flauw structuurtje. Je wil iets rigoureus: knalblauw. Maar ergens vrees je toch dat dat misschien wel heel erg druk zal worden. Vóór je nu de kwast grijpt, of uitwijkt naar het vertrouwde gebroken wit, kun je beter eerst op de computer kijken hoe zoiets eruit gaat zien. Programma's waarmee je in drie dimensies je eigen huis kunt ontwei-pen en kunt vullen met meubels zijn er al jaren. Zo onge veer alle cd-rombedrijven bren gen ieder jaar wel nieuwe versies uit. Ieder jaar weer een beetje be ter. Denda brengt gelijktijdig twee 3D ontwerpprogramma's uit: 3D designer Binnenhuisarchitect en 3D designer Huisarchitect, beide versie 2. De twee programma's zijn zo goed als identiek. Het enige verschil blijkt het feit dat met de Huisar- chitectversie het huis van buiten bekeken kan worden. Omdat ver der beide exact hetzelfde zijn - ook in prijs - lijkt de keuze niet moei lijk. Het zijn lastige programma's om onder de knie te krijgen. Pas na uren experimenteren begint je te dagen wat er aangepast kan wor den. Dan ook krijg je langzaam maar zeker plezier in je werk. Voordeel Beter dan voorheen slaag je er nu in om een wat afwijkend gevormd huis in de computer te krijgen. Veel functies in 3D designer Huis architect zijn geautomatiseerd. Bij een standaard nieuwbouwhuis is dit absoluut een voordeel, maar bij een net iets ander huis een na deel. Het kost heel wat tijd om de computer aan het verstand te brengen dat het 4,60 meter hoge appartement met puntdak echt geen zolderverdieping heeft. Wanneer de muren eenmaal gezet Onze vroege vooi-ouders heb ben waarschijnlijk langer ge leefd dan het onderzoek van hun skeletten tot nog toe liet vermoe den. Volgens wetenschappers van de universiteit van Bradford zijn de tot nog toe gehanteerde bereke ningsmethoden onnauwkeurig. Gewoonlijk wordt de leeftijd van een skelet berekend aan de hand van het stadium van zijn ontwik keling en van de veroudering van tanden en botten. Men hanteert daarbij waarden die worden ver geleken met een cux-ve die is sa mengesteld uit algemeen aan vaarde parameters voor een normale menselijke groei. Hier loopt het echter fout, stellen de Britse vorsers. Volgens hen is de statistische basis voor deze bere kening te eng en niet 'zuiver' ge noeg, omdat enkel rekening wordt gehouden met onzekere en niet altijd bewijsbare historische groeinormen en daaruit afgeleide een racefiets (brev/5 kr-.) en een fiets gebruikt door de posterijen (föreningsbrev, een zegel te ge bruiken door verenigingen). Tot slot werd 20 mei met een 7 kr.- rolzegel (motief: een levenskrach tige kiem) de aandacht gevestigd op de Europese parlementsverkie zingen en het 50-jarig bestaan van de Raad van Europa. Vluchtstempels Stempelnieuws - De KLM voert 16 juni met een Boeing 767 de eerste vlucht uit van Amsterdam naar Riyadh in Saoedi Arabi. Verzame laars van eerste-vluchtstempels kunnen echter niet meer terecht bij de Verzamelservice in Gronin gen. PTT Post en de Nederlandse Vereniging van Ae.ro Philatelisten 'De Vliegende Hollander' zijn na melijk overeengekomen dat eer- ste-vluchtstempels uitsluitend worden geplaatst op enveloppen die via De Vliegende Hollander- worden aangeboden. Voor meer informatie: Vereniging De Vliegende Hollander, Postbus 94,2770 AB Boskoop, tel. 0172 216 534. Hero Wit zijn, kan het huis gevuld worden. In een scherm met vier vensters zie je je woning van links, van de zij kant en van boven. In het centrale venster zie je een driedimensiona le weergave. Bij het plaatsen van meubelen, stoffering, trappen, kasten etcera kun je putten uit twee mappen. In één map zitten alle voorwerpen, in de andere zijn de materialen te vinden waar de voorwerpen van gemaakt zijn. Hoeveel soorten stoelen er ook op het schijfje mogen staan, de stoel die je thuis hebt staan zit er niet tussen. Geen probleem, de meeste voorwerpen zijn wel zodanig aan te passen dat ze op z'n minst sterk op de eigen meubeltjes lijken. Je kunt de grootte aanpassen en het patroon. Als het patroon van je keuze er niet bij zit, kun je het des noods zelf maken. Het is veel werk, maar uiteindelijk heb je wel een 3D-document van je eigen huis. Erg handig voor verbouw plannen in de toekomst. In de speciale wandelmode kun je nu door je eigen virtuele huis wan delen of zelfs vliegen. Stel je daar niet te veel van voor. De besturing van de wandelmode werkt vrese lijk onhandig en kost gigantisch veel geheugen. Om optimaal ge bruik te maken van de program ma's kun je maar beter een hele knappe computer hebben staan. De minimale systeemeis die Den- da opgeeft is met 133 Mhz compu ter met 16 Mb RAM nogal aan de lage kant. Voor 3D-documenten moet een computer stevig reke nen. Beide programma's zijn beke ken met een 233 Megaherz Penti um 2 met 32 Mb RAM. Het ge bouwde huis bestond feitelijk maar uit twee gemeubileerde ka mers. Dit bleek, voor de op zich al lesbehalve slome computer al te veel van het goede. Crashes waren het gevolg. Guido van der Heijden 3D designer Binnenhuisarchitect en 3D designer Huisarchitect kosten f49,95. Aanbevolen systeemeisen Een Pentium II computer vanaf 200 Megaherz32 Mb werkgeheugen (RAM een 2 Mb videokaart, 50 Mb vrije ruimte op de harde schijf en vanzelf sprekend een cd-romspeler (4x). http://www.denda.com. ouderdomscijfers. Dat kan een verschil van soms wel dertig en meer jaren opleveren. De klassieke berekeningsmethode om de levensduur van een skelet te bepalen stelt wetenschappers overal ter wereld inderdaad voor een aantal problemen. Zo leek in de jaren vijftig de bestudering van het skelet van Maya-koning Ha- nab Pakal, die in de zevende eeuw leefde, er op te wijzen dat hij in de ouderdom van ongeveer veertig jaar was overleden. De inscripties op zijn graf die pas in de jaren tachtig werd ontcijferd, vermeld den, vertaald in onze tijdrekening, echter- een ouderdom van tachtig jaar. Eenzelfde probleem geldt de ge middelde ouderdom van de in Groot-Brittannië levende mensen in de elfde eeuw, die volgens de gangbare skeletanalyses hooguit 55 jaar haalden. En de bewoners van de Orkney-eilanden zouden in het Jong-Steentijdperk amper 25 jaar oud zijn geworden. Die ouderdomsbepalingen stem men volgens de Britse vorsers niet meer overeen met recent multidis ciplinair onderzoek op het gebied van literatuur-, oude sagen en over leveringen, ontcijfering van graf tekens, scheikundige analyses van mummificatietechnieken en dies meer. Het lijdt geen twijfel dat de historici nog voor verrassingen zullen komen te staan die de mo derne geschiedschrijving grondig kunnen beïnvloeden. Johan Lamoral Cryptogram Horizontaal:5. Voor een verkeersbrigadiertje is het duidelijk voorbij (5,4); 6. Worden ze bespeeld door vlerken? (8); 8. Muziekstukken om te kaarten (10); 11. Edelman die bevel krijgt om te spitten (5); 12. Een vogel zal met vruchten niet werken (9); 15. Hierin broeit het geld (3); 16. Luister, het spreekt de koningin aan! (9); 17. Europeaan met een schaakstuk als baanbreker (7); 18. Opvliegende munt (7); 21Even nemen de kijkers een kijkje (10); 22. Men is erbij als het zo warm is (8). Verticaal: 1. Kaarten in gewassen kledingstukken (12); 2. Niet veel prijzen voor rivieren (7); 3. ZoOn prestatie is een uitbrander van niveau (11); 4. In Duitsland waar het hoorbaar onweert (6); 7. De steen van een ronddolende uitblin ker (8); 9. Betreft het geslacht van een verlegen meisje (8); 10. Donshaar van een vervelend wicht (9); 13. Document om door de bergen te komen (3); 14. Oliedollars? (9); 19. Bij momenten moet men erop passen (6); 20. Daarbij is het een Fries met een onbekende (5). Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per brief kaart-aan: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing zaterdag: De sleutelwoorden van het kruiswoordraadsel van vori ge week zijn: Prullenbak en Perforator. De prijswinnaar van de VVV-bon van 50,- is J.R. Koedam, Bernhardstraat 26 te Kortgene. DeVW-bonnenvan 25,-gaannaarM.C. Hage, Pr. Bea- trixstraat 14 te Stavenisse; S. van Zweeden, H. Dunant- straat 60 te OOst-Souburg en J. van Hecke, Ferd. Bol straat 16teTerneuzen. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43