Kijker mag tv-pakket zelf kiezen Kabinet werkt aan nieuwe varkenswet PZC Kabinet geeft fiat aanleg A4 op kosten van bedrijven Luitenant-kolonel Zeeuw komt vrij Paarden en revolverhelden terug op Voorhout Een raketje voor Iran Belbedrijven laten zich massaal bedonderen binnenland Fotocollages Schafthuizen betiteld als kinderporno Kabelbedrijven kritisch over plan van staatssecretaris Van der Ploeg Vlag bij Circus Bongo halfstok Bonus voor examenkandidaten Jongen overreden door bus Elektronica tegen foutparkeren Referendum op nippertje ongeldig Oude man slaat meisje in elkaar na belletjetrek Web-dokters presteren ondermaats Zaterdag 19 juni zaterdag 12 juni 1999 SCHIEDAM - Justitie in Rotter- dam heeft vijf fotocollages van Joop Schafthuizen, levenspart ner van Gerard Reve, aange merkt als kinderporno. De col lages waren in het bezit van de artotheek Schiedam en werden vorig najaar in beslag genomen na een klacht van een leenster. Op sommige fotocollages zijn jongens te zien, die onder meer seksuele handelingen verrich ten zoals het likken van eikaars anus. De politie maakte vorig jaar proces-verbaal op. Joop Schafthuizen noemt de ophef over zijn fotocollages 'typisch een verschijnsel van deze tijd'. „Mensen zijn tegenwoordig minder gediend van vrijheden die in de jaren zestig heel ge woon waren." De afgelopen dagen liet justitie in Amsterdam negen foto's van de tentoonstelling Attack! op het Holland Festival in beslag nemen, omdat er sprake zou zijn van kinderporno. Tijdens de behandeling gisteren van een klaagschrift van het Holland Festival tegen de actie van justitie, werd duidelijk dat twee foto's inmiddels zijn vrij gegeven. Justitie meende bij na der inzien dat die ten onrechte als kinderporno waren bestem peld. De rechtbank doet 14 juni uit spraak over de andere in beslag genomen foto's. ANP De Zweedse koninklijke garde paradeert over het Binnenhof. foto Harry Verkuylen/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na een jaar van afwezig heid vanwege de Beeldententoonstelling in het jubileumjaar '750 jaar Den Haag' is het Lange Voorhout dit weekeinde weer helemaal van de paarden. De koninklijke garde uit Zweden is op de 24e editie van de Haagsche Paardenda gen één van de hoogtepunten. Dit is een zelfstandig regiment binnen het Zweed se leger. Ook Anky van Grunsven, Neer- lands top-dressuuramazone, maakt haar opwachting, net als vierspanrijder IJs brand Chardon. Voor echt spektakel lijkt de Duitse revolverheld Freddy Frindt te gaan zorgen. Hij zal met een lange zweep vanaf grote afstand, zittend op zijn paard, iemand de sigaret uit zijn of haar mond slaan. GPD van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Staatssecre taris Van der Ploeg (Media) wil de consument de mogelijkheid bieden zelf een keuze te maken uit de zenders en diensten van de kabelmaatschappij. Verder mogen ze bij het invoeren van decoders en basis- en plus- paketten niet het slachtoffer worden van grote prijsstijgin- gen. Dat staat in de notitie 'Kabel, omroep en consument; plurifor miteit, betaalbaarheid en vrije keuze' die Van der Ploeg giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De staatssecretaris heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij naast de publie ke zenders, ook de meest beke ken Nederlandstalige commer ciële zenders in het basispakket wil hebben. Hij eist dan ook van de programmaraden, die de ka belmaatschappijen adviseren over wat er in het basispakket moet komen, dat ze daar reke ning mee houclen. Daarnaast overweegt het kabi net de programmaraden niet meer te laten benoemen door de gemeente maar er verkiezingen voor te houden, of de bevolking zelfs direct te laten stemmen over welke zenders ze wil. Onderzoek Het kabinet wil binnenkort een onderzoek laten uitvoeren naar de kostenontwikkelingen bij de kabelaars. Mocht daaruit blij ken dat de kijkers te veel gaan betalen, dan neemt het maatre gelen. Van der Ploeg zegt daar genoeg mogelijkheden voor te hebben. Enkele maanden geleden zei dé bewindsman al dat de Amster dammers te veel lijken te gaan betalen na een akkoord tussen kabelexploitant A2000 en de gemeente over een basis- en een pluspakket. Hij dreigde toen naar de mededingingsautoriteit NMa en telecomtoezichthouder Opta te stappen. De staatssecre taris wil nu eerst het onderzoek afwachten en eventueel daarna maatregelen nemen. Het kabi net wil ook haast maken met de digitalisering van de kabel, waardoor telefonie, Internet en televisie-op-bestelling moge lijk wordt. De 'digitale snelweg' in Nederland moet zo snel mo gelijk verder en sneller ontwik keld worden, om niet achter te blijven bij andere landen.Uit het onderzoek moet onder meer blijken welke diensten interes sant genoeg zijn om de consu ment aan de decoder te krijgen. De koepelorganisatie van ka belbedrijven, de Vecai, vindt dat Van der Ploeg de liberalisering van de Mediawet voor een deel teniet doet. De organisatie verwijst onder meer naar de voorstellen voor prijsmaatregelen en de ver plichting tot doorgifte van po pulaire commerciële zenders. Investeerders die op basis van een geliberaliseerde Mediawet twee miljard in de sector hebben gestoken, komen zo van een koude kermis thuis, aldus de Ve cai. ANP /GPD ALMERE - De babykameel Abdoel van circus Bongo, die woensdag flink was toegetakeld door jongeren, is gisteroch tend overleden. Het dier was drie weken oud en is aan zijn ver wondingen bezweken. Abdoel werd in een weide naast het circus Ln Almere geslagen en geschopt, vertelden getuigen aan de politie. Ook werd het dier bekogeld met stenen. Dat er ook nog jongeren op hem hebben gezeten, is de kameel fataal geworden. Een dierenarts en directeur Ben Diks van het circus vreesden al voor Abdoels leven, omdat hij in een shock verkeerde. De daders zijn onbekend, maar de politie hoort getuigen om hen alsnog te kunnen achterhalen. Het zou gaan om een groep van zeker 25 jongeren. ANP ZOETERMEER - Leerlingen die het omstreden vwo-examen economie-1 hebben gemaakt, krijgen geen extra punten van wege vermeende fouten in het examen. Wel krijgen ze alle maal 0,3 punt bij him cijfer opgeteld omdat het examen te lang was. Dat heeft de Centrale Examencommissie Vaststel ling Opgaven gisteren bekendgemaakt. Hoogleraar en econoom A Heertje uitte kritiek op het examen economie-1. Er zaten volgens hem fouten in. Vorige week maakte de examencommissie een kleine knieval voor die kri tiek door op één vraag twee antwoorden goed te rekenen. In tien andere examens zijn fouten geslopen. Voor leerlingen betekent dit een extraatje variërend van 0,1 tot 0,4 punt. Scholieren die havo-aardrijkskunde hebben, krijgen de hoogste bijtelling: een half punt. ANP AMSTERDAM - Een 13-jarig jongen uit Amsterdam is giste ren overleden, nadat hij door een stadsbus was aangereden. Het kind werd geschept toen de bus de remise aan de Jan Toor- opstraat in de hoofdstad wilde binnenrijden. De chauffeur verklaarde de jongen, die op het fietspad reed, niet te hebben gezien. De fietser was op slag dood. ANP AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam overweegt de grachtengordel volledig te voorzien van een elektronisch sys teem tegen foutparkeerders. Nu uit cosmetische overwegin gen is besloten de traditionele Amsterdammertjes van de grachten te verwijderen, onderzoekt de gemeente andere me thoden om auto's op de stoep tegen te gaan. Op de Lauriersgracht in de Jordaan zijn bij wijze van proef onzichtbare detectielussen aangebracht die een signaal door geven aan depolitie en parkeerwachters. Delussenlopen over een lengte van een paar honderd meter langs het trottoir. Het systeem is gebaseerd op de techniek die wordt toegepast bij stoplichten, voor slagbomen en in snelwegen. ANP NIJ ALTOENAE - Het referendum dat donderdag in het Friese Nij Altoenae is gehouden, is later op de avond alsnog ongeldig verklaard. Na een tweede hertelling bleek dat er vier mensen te weinig waren komen stemmen om het referendum geldig te maken. De dorpsstatus gaat daarmee opnieuw aan de neus van de buurtschap voorbij. In het referendum stemden de kiezers in grote meerderheid voor de dorpsstatus: 220 op een stemmentotaal van 259. Nij Altoenae telt 526 mensen die stemgerechtigd zijn. De buurtschap behoort tot de gemeente het Bildt. Die had het re ferendum uitgeschreven met de voorwaarde dat vijftig pro cent van de kiezers (263 stemmers) moest komen opdagen. Mede doordat felle tegenstanders hadden opgeroepen thuis te blijven, werd het percentage net niet gehaald. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet gaat alsnog bekijken of de inkrim ping van de varkensstapel op een andere manier moet verlo pen dan door boeren hun var kens af te nemen, zonder ze een vergoeding te geven. De uit spraak van het gerechtshof in Den Haag over de varkenswet dwingt het kabinet te denken over een nieuwe aanpak. De rechter bepaalde deze week dat de varkenswet moet worden i opgeschort totdat duidelijk is of boeren schadeloos gesteld moe- ten worden voor de hen afgeno men varkens. Volgens premier Kok beraadt de nieuwe minister van Landbouw Brinkhorst zich op dit moment op eventuele maatregelen. ,,We moeten goed nadenken op wel ke andere manier we het doel van de wet kunnen bereiken", zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Kok sugge reerde ook met andere uitspra ken sterk dat het kabinet de oor spronkelijke wet van Van Aartsen definitief heeft afge schreven. Zo merkte hij op 'dat de rechter nu tweemaal heeft gezegd dat het zo niet kan. Dat is toch een indicatie'. Andere wijze Volgens Kok heeft het oordeel van de rechter 'een nieuw feit' gecreëerd: „Dit betekent dat het anders moet. We moeten goed nadenken over de vraag hoe de doelen, minder mest en een be ter milieu, nu op andere wijze behaald kunnen worden". De premier wilde niet ingaan op de vraag of het kabinet indertijd een verkeerde beslissing heeft genomen. Tegen de gedwongen inkrimping van de varkenssta pel wei'den al direct bezwaren geuit door juristen, politici en varkensboeren. Kok wilde niet vooruitlopen op de maatregelen waaraan het ka binet nu denkt. Brinkhorst moet eerst de tijd krijgen om met een oplossing te komen. De nieuwe D66-bewindsman kwam giste ren in de ministerraad met een eerste analyse van de uitspraak van de rechter, zonder daar on middellijk al oplossingen bij te leveren. Zijn voorganger Apo theker stapte maandag op om dat hij onvoldoende steun meende te krijgen van zijn colle ga's voor een andere aanpak. De verwachting is dat Brink horst nu alsnog met het alterna tieve plan van Apotheker aan de gang moet. Dat behelsde opnieuw overleg met de var kensboeren, waarbij ook een schadevergoeding voor de ver mindering van het aantal var kens bespreekbaar was. Dat al ternatief werd eerder door het kabinet afgewezen. GPD/ANP DEN HAAG - Een demonstrant draagt in Den Haag een modelraket je op zijn schouder tijdens een beto ging van Iraniërs. Dezen gingen gisteren in de Hofstad de straat op om aandacht te vragen voor de ter reur die volgens hen in hun vaderland heerst. Directe aanleiding is een aanslag op een bus van verzets organisatie Mujahedin woensdag in de Iraakse hoofdstad Bagdad, waarbij zes mensen om het leven kwamen. De organisatie geeft de Iraanse regering hier de schuld van. Verder werden deze week Iraakse bases van de Mujahedin vanuit Iran met raketten onder vuur genomen. Op 26 andere plaatsen in Euro pa, Amerika en Australië werd vrijdag ook betoogd. foto Toussaint Kluiters/AN P DORDRECHT - De politierech ter in Dordrecht heeft gisteren een 69-jarige man uit Brand wijk veroordeeld tot zeventig uur onbetaalde arbeid, omdat hij een 9-jarig meisje in elkaar sloeg. De man ging naar eigen zeggen 'door het lint', nadat het kind belletje had getrokken. De man stompte het meisje meerdere keren in het gezicht. Nadat ze op de grond was geval len, bleef hij op haar inslaan en trappen. Een vrouw die wilde ingrijpen, kreeg ook klappen. De man moet ook 350 smar tengeld betalen aan de ouders van het kind. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren zijn fiat gegeven aan de aanleg van deA4 tussen Delft en Rotterdam, betaald door het bedrijfsleven. Dank zij deze private financiering spaart de rijksoverheid 430 miljoen gulden uit. Met dit be drag kan een spoortunnel in Delft en een spoorverdubbe- ling bij Abcoude worden be taald. Met instemming van het kabi net komt een einde aan een lan ge discussie over de 6,5 kmont- brekende snelweg van Delft naar het Kethelplein. Een stu die van de Hollandse Werkge vers Vereniging geeft aan dat het haalbaar is de weg met pri- vaat geld aan te leggen. Het is de eerste weg in Nederland die wordt betaald door het be drijfsleven. Het kabinet komt met de goed keuring tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Eind vorig jaar nam de Kamer een voorstel van PvdA en D66 aan om het bewuste deel van de A4 te schrappen en het daarvoor bestemde geld te besteden aan de twéé andere projecten bij Delft en Abcoude. Het is de bedoeling dat door het verlengen van de A4 de files verminderen en vooral de A13, die in de buurt loopt, wordt ontlast. Gebruikers van de weg zullen tol gaan betalen, met verschillende tarieven voor spits en daluren. Gedacht werd aan prijzen van acht gulden in cle spits en drie gulden daar buiten. Ook moeten inkomsten komen uit de verkoop van grond langs de snelweg. De invoering vanhet rekening- rijden op de A13 is volgens on derzoek geen probleem. Minister Netelenbos (Verkeer) verwacht veel van de publiek private samenwerking. Werkgeversorganisatie VNO/NCW heeft altijd gezegd dat zij een flinke bijdrage kan leveren", zei de minister giste ren. „Dit is een prachtig voor beeld om te laten zien dat het ze daarmee ernst is." Netelenbos praat de komende maanden verder met de markt partijen over de A4. De aanleg van het stukje snelweg is duur omdat rekening moet worden gehouden met het natuurge bied Midden-Delfland. Voor het traject tussen Vlaardingen en Schiedam is het van belang dat de bewoners van de twee woonwijken waar de weg doorheen zal lopen, niet te veel overlast ondervinden. Voor de aanleg zijn tot nu toe twee consortia in de race: De Rits onder aanvoering van ABN Anno en Hollandse Be ton- en Waterbouw enDe Prin- sentocht van ING en Ballast Nedam. Van het geld dat het Rijk over houdt, gaat zeventig miljoen gulden naar de verdiepte aan leg van de spoorverdubbeling bij Abcoude. De resterende 3 60 miljoen gulden wordt gebruikt voor de spoortunnel in Delft. GPD/ANP door Henk van Ess UTRECHT - Bijna alle belmaat- schappijen die momenteel met lage telefoontarieven stunten, worden opgelicht door hun par ticuliere klanten. Vanwege moordende concurrentie nemen de bedrijven onvoldoende tijd om namen en adressen van hun klanten te controleren. Het adviesbureau voor telecom municatie EDR in Den Haag zegt dat minstens één op de acht klanten van de zogenoemde car rier-select bedrijven fraudeert. De ondernemingen bieden, bui ten KPN Telecom om, de moge lijkheid om goedkoop (interlo kaal en internationaal te bellen. Meestal wordt pas achteraf een rekening gestuurd en wordt misbruik te laat geconstateerd. Spuigaten Ook TNO in Delft zegt in een on derzoek voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat cle te lefoonfraude de spuigaten uit loopt. Het percentage van tien tot vijftien procent oninbare re keningen is voor mobiele telefo nie niets nieuws. Maar fraude bij 'vaste toestellen' baart de te lefoonkoeriers grote zorgen. Zo'n twintig bedrijven hebben in korte tijd ruim 500.000 klan ten getrokken. Omgerekend be tekent dit dat ruim 62.000 men sen hun rekening niet betalen of anderszins frauderen. Alge meen Directeur R.P. Verheijen van EDR: „De georganiseerde misdaad heeft cle carrier-select bedrijven ontdekt omdat de markt nog jong en volop in be weging is. Ze huren bijvoor beeld bij een telefoonbedrijf honderd lijnen, schakelen die door naar het buitenland en we derverkopen de verbindingen aan mensen in de kroeg. Maar vervolgens betalen ze hun reke ning niet." Over andei-e trucs, zoals 'net werk-aanvallen', 'identificatie- fraude' en 'gedonder met koop nummers' wil Verheijen niet uitweiden. „En dan heb je nog de kleine kruimelaars. Ze geven domweg een vals adres op dat door de belfirma niet is gecon troleerd. Tja, dan vraag je om problemen." Het Australische One.Tel 1658 beaamt de problematiek en vraagt klanten zicht te identifi ceren. „Maar ja, men kan natuurlijk een vals paspoort nummer opgeven", aldus een woordvoerder. Andere firma's werken met maxima aan het aantal telefoongesprekken of vragen vooruitbetaling. Maar het gros van de bedrijven neemt geen tijd om particuliere klanten goed na te trekken. „Het is een vechtmarkt", aldus een woordvoerder van Viatel. GPD door Dirk Mellema DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gistermiddag de Surinaamse luitenant-kolonel Zeeuw uit voorarrest vrijgela ten. Er was te weinig bewijs om hem nog langer vast te houden. Zeeuw werd ervan verdacht lid te zijn van het 'Surikartel' van Desi Bouterse en zou betrokken zijn bij twee grote recente cocaï netransporten van tweehon derd en 308 kilogram. Zeeuw werd in februari gear resteerd. Hij was naar Neder land gereisd, om voor de even eens van drugssmokkel verdachte Surinaamse ex-le gerleider Bouterse een ontlas tende verklaring af te leggen. Een maand geleden liet cle rechtbank al weten dat er meer bewijs tegen Zeeuw moest ko men. Officier van justitie Har derwijk kon gisteren evenwel geen nieuwe bewijzen presente ren, maar zei wel goede hoop te hebben, dat over twee maanden een nieuwe belastende verkla ring kan woi'den geleverd. De x-echtbank achtte die toezegging onvoldoende. A Moszkowicz, de advocaat van Zeeuw, zei dat hij sterke aanwij zingen heeft dat justitie heeft geprobeerd zijn cliënt over te halen kroongetuige te worden in de rechtszaak tegen Bouterse. Als ruil zou Zeeuw dan niet ver der woi'den vervolgd. Een woordvoerder van de Haagse justitie ontkent dit. Zeeuw is een vertrouweling van Bouterse. Hij was in 1980 één van de zestien coupplegers. Tij dens de rechtszaak tegen de ex- legerleider valt de naam van Zeeuw regelmatig. Anonieme getuigen legden belastende ver klaringen tegen hem af. Deze verklaringen kunnen echter niet wox-den gebruikt in de x'echtszaak tegen Zeeuw zelf Tot nu toe was er één belastende verklaring tegen hem afgelegd. Een ander lid van het Surikar tel, tegen wie in Leeuwarden onlangs wegens cocaïnesmok kel acht jaar gevangenisstraf is geëist, noemde Zeeuw als één van zijn opdrachtgevers. Het onderzoek tegen Zeeuw wordt wel voortgezet. De ver wachting is echter dat de ver dachte zelf spoedig naar Suri name afreist. GPD DEN HAAG - Digitale dokters presteren vaak onder de maat. Mensen die op Internet bij web- dokters inloggen met vra gen, krijgen doorgaans slechte adviezen na vaak forse vertraging. Boven dien hangt er regelmatig een prijskaartje aan. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumenten bond. De Consumentenbond be zocht alle zeven Neder landse websites en raad pleegde vijf buitenlandse internetadressen. Zij leg den de digitale dokters twee vragen voor. De ant woorden waren volgens de Consumentenbond on bevredigend. Zo kreeg een vrouw met slaapproble men meteen een slaap middel voorgeschreven, texwijl dit niet zou moe ten. Ook zouden de digita le axtsen sneller moeten adviseren naar een echte dokter te stappen. Twee van de bezochte sites bleken lokkertjes van le veranciers van voedings supplementen. homeopa- tische middelen of andere gezondheidsproclukten. Pas na overmaking van 50 zou de ondex-zoeker een homeopatisch middel toegestuurd krijgen. Na een maand had hij nog niets ontvangen. ANP (Advertentie) Landelijke open dag Schoevers 10.00 -14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo) Bei (076) 531 99 31 Eekhoornstraat 4, Breda www.schoevers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3