Europa ontdekt diner Spelen met maaltijdsalades PZC Bodyfashion voor vrouwen met borstprothese Tweede leven icoon Amerikaanse cultuur tafel en trend zaterdag 12 juni 1999 39 Klassieke hamburger Hot pastrami sandwich Louisiana is het eerste Hollandse linge- rielabel dat zich geheel richt op vrou wen met een borstprothese. In de winkel en ontwerpstudio van Louisiana Bodyfas hion in Rotterdam kunnen vrouwen met een borstprothese terecht voor luxe linge rie, badpakken en nachtmode. Maar ook vrouwen met grote maten kunnen er een mooi setje lingerie vinden: cupmaat H is geen enkel probleem. Weinig spannend en nauwelijks keus. De 49-jarige Louisa Thedinga uit Rotterdam was.vorig jaar op zijn zachtst gezegd een beetje teleurgesteld toen ze het aanbod in lingerie bekeek, geschikt voor vrouwen met een borstprothese. In augustus had de voormalig arbeids- en organisatiepsychologe een operatie on dergaan, nadat bij haar borstkanker was geconstateerd. Een maand later al schreef ze haar ondernemingsplan voor Louisiana Bodyfashion, de eerste winkel in Neder land met een eigen ontwerpatelier waar vrouwen met een borstprothese terecht kunnen voor luxe lingerie, leuke badpak ken, topjes en nachtmode. „Van het bestaande aanbod word je niet vrolijk," legt de kersverse onderneemster uit in haar winkel aan de Admiraliteitska de. „Leuke modellen zijn er bijna niet, laat staan moderne kleuren. Ik kon erg weinig vinden." Begeleiding Op dit moment telt Nederland zo'n 70.000 vrouwen die met borstkanker te maken krijgen. Twee derde ondergaat een gehele of gedeeltelijke borstamputatie. De mees te vrouwen ervaren dit als een zeer trau matische ervaring. Daarom is goede begeleiding ook bij aankoop van de borst prothese en passende lingerie volgens Louisa Thedinga zeer belangrijk. Alle medewerksters in de winkel zijn be kend met borstkanker. Sommigen hebben zelf een operatie ondergaan. Eén heeft bo vendien een verpleegkundige achter grond, een ander komt bij BIC vandaan, het Borst Informatie Centrum. „Iedereen weet dus waarover het gaat en dat is heel belangrijk, want de vrouwen die hier ko men willen ook hun verhaal kwijt." Zelfs een van de ontwerpsters in het atelier van Louisiana is een ex-borstkankerpatiënte. Al voor de opening van de winkel ontdekte Louisa Thedinga nog een groep vrouwen die grote moeite heeft met het vinden van passende lingerie. „Vrouwen met een gro te cup-maat hebben een vergelijkbaar probleem," vertelt ze. „Dan heb ik het over vrouwen met een omvang van 110 en een H-cup. Die hebben vaak nog meer gêne dan de vrouwen met een prothese. Er zijn wouwen bij die het passen zo erg vinden dat ze al jaren zonder bh rondlopen. Dik In haar winkel verkoopt ze daarom ook lingerie voor deze groep wouwen. Het merk Ulla bijvoorbeeld is leverancier van mooie bh's en body's, waarbij cupmaat H of nog groter geen enkel probleem is. The dinga: „Als je dik bent, oké, maar doe er wat mee. Dat is de filosofie van Ulla. Laat maar zien dat je mooi dik bent. Er is vol doende prachtige lingerie te koop. Dat is toch vele malen beter dan een tot body om gebouwd badpak, waarin een wouw haar toevlucht had gezocht omdat ze weigerde om nog ergens een bh te gaan passen." Lousiana Bodyfashion verkoopt zowel protheses als lingerie, bad- en nachtmode. Klanten kunnen een keuze maken uit alle merken protheses die er zijn. Het meren deel daarvan wordt gemaakt in Duitsland. Voor het passen zijn drie speciale kamers waar de klant in alle rust en met begelei ding haar kpuze kan maken. „Het passen vergt soms wel één a twee uur tijd," ver klaart de onderneemster. Ze verkoopt diverse merken lingeiie, die geschikt is voor een boi'stprothese. Daar naast ontwerpt het eigen atelier nieuwe modelletjes. Evelien Baks Salades spelen juist in deze tijd van het jaar een heel opvallende rol in de keuken en uiteraard ook op tafel. foto Gus Filgate Gezien de belangstelling voor overzeese formules (van The American Dreamcafe tot Beachclub Ba ja en Crazy Piano's) zal het waarschijnlijk niet lang meer duren voordat Nederland uitgebreid kan kennismaken met een eethuis in de vorm van een restauratiewagen, de Amerikaanse diner (spreek uit: dainer). Voor wie zich alvast wil verdiepen in hèt cultrestaurant van de USA is er Echt Amerikaans Koken, een boek over de roerige geschiedenis van de diner met recepten voor 'sunny-side-up' eieren, doughnuts, bagels en Blueberry pancakes. Met de opkomst van de McDo nald's en de Burger Kings verdween hij langzaam maar ze ker uit het stadsbeeld: de diner, icoon van de Amerikaanse cul tuur. Maar er breken nieuwe tijden aan voor restauratiewagens waar in de oer-Amerikaanse keuken wordt geserveerd. Naar schatting zijn er in de VS ongeveer vierhon derd diners in bedrijf uit de goede oude tijd. Zowel vervallen wrak ken als deftige cultdiners met new age-p rijzen. De belangstelling voor de diner blijft niet beperkt tot de Verenigde Staten. De onderneming Classic Cars verscheepte de afgelopen ja ren drie gerestaureerde diners naar Engeland waar zij onder naam Fat Boys werden hereopend en de Beach Heaven Diner uit New Yersey, een klassieker uit 1949, vond zijn weg naar Barcelona. Er staat zelfs een diner in Aaien op de Schwabische Alb. Wat er zo bijzonder is aan de diner vind je terug in Echt Amerikaans Koken, een kook-, maar vooral kijkboek over hèt cultrestaurant van de USA Holger Hoetzel, die ook het beroemde fotoboek Route 66 maakte, legde de sfeer vast van de vertrouwde gezellige drukte achter het groene tl-licht. Harald Schultes beschreef het merkwaar dige restaurant dat in de loop der tijd uitgroeide tot een soort twee de thuis, een vertrouwde plek waar de bediening niet alleen je naam kent, maar van tevoren weet wat je zult bestellen. Diners stammen volgens hem uit een tijd waarin Amerika nog niet aan zichzelf twijfelde. Z'n ge schiedenis begint in Providence, Rhode Island, waar een vinding rijke ondernemer in 1892 begint met de verkoop van sandwiches, gekookte eieren, koffie en tabak vanuit een paard- en wagen. Het succes is zo groot dat Walter Scotts idee op grote schaal wordt gekopi eerd. Een ervan is Sam Jones, uit Worcester, Massachusetts die de mobiele lunchwagen introduceert met een complete keuken en staanplaatsen voor de gasten. Grill Omdat veel gemeenten paal en perk stellen aan de mobiele wa gens met hun woeste nachtelijke clientèle verliest de wagen zijn wielen. Tot de karakteristieke kenmerken van de Dining Car die toen ontstond, behoren een lange bar met vastgeschroefde krukken op een poot en daarachter een grill. Langs de raamkant staan vaste tafels en banken als in een treinwagon. Na de Tweede Wereldoorlog groeit het imago van de Amerikaanse di ner zoals te zien is in speelfilms als Barry Levinsons Diner en Avalon Een Amerikaanse diner, Zip's in D; en Martin Scorseses Goodfellas. De stralende goedverlichte wa gens waarmee we nu het begrip di ner verbinden worden een deel van de alledaagse cultuur in Ame rika. Weerspiegelen de diners de trends van het tijdperk waarin ze worden gemaakt (van lunchwa- gons via de Victoriaanse paleizen met hun felgekleurde ruiten tot de diners vol roestvrijstaal van de ja ren veertig en vijftig), één ding blijft altijd hetzelfde: de bedie ning of de waitress is het hart van een goede diner, de griller of de short order kok is de motor. Met snelle efficiënte bewegingen breekt hij de eieren, giet hij pan nenkoekbeslag op de grill, toast hij brood en bakt hij spek uit. En dat alles onder het oog van de ver- 'ville in Connecticut. moeide, maar toch waakzame klanten op hun kruk. Dat er zoveel immigranten een ei gen diner beginnen, heeft te ma ken met de financieringspolitiek van de dinerproducenten die een compleet uitgeruste diner leveren en zelfs voor het transport naar de standplaats zorgen. Ze accepteren veelal afbetaling in termijn en dat maakt de diner aantrekkelijk voor mensen die niet over contant geld beschikken. Grieken, Italianen, Joegoslaven en vele andere natio naliteiten vinden zo him weg naar de dinergrill. Natuurlijk brengen zij ideeën uit eigen land mee, maar de spijskaart blijft over het alge meen Amerikaans. Het duurt niet lang of de immi granten passen zich aan en de di ner wordt een nationaal instituut: het democratische restaurant van de Nieuwe Wereld. Misschien schuilt juist daarin de eeuwig heidswaarde van de voormalige lunchwagon. „In mijn diners zit ten advocaten, rechters en bouw vakkers voor hun ontbijt naast el kaar aan de bar," zegt Dermis R Skip van de Blue Moon Diner in Gardner, Massachusetts. „Onze gasten komen uit alle lagen van de bevolking. Een diner is een heel democratische plek; hier is ieder een gelijk." Ellen Scholtens Echt Amerikaans Koken; de beste re cepten uit USA's cultrestaurants. Uit geven] Tirion, Baam. Prijs: 39,50. ISBN 90-5121-858-3. De hamburger heeft ten onrechte een slechte naam, vindt de schrijver van Echt Amerikaans Koken„Als u een keer de originele versie hebt geprobeerd met puur rundergehakt, weet u waarom. Ingrediënten: (voor 4 personen) 600 g rundvlees van de schouder zout, versgemalen peper 2 tomaten 1 augurk 1 ui 4 blaadjes ijsbergsla 4 hamburgerbroodjes 3 el mosterd 3 el ketchup 3 el mayonaise. Bereiding: Verhit de grill voor. Ontdoe het rundvlees zo nodig met een scherp mes van de pezen en snij het in dobbelstenen. Maal het vlees middelfijn door de vleesmolen (of laat dit door de slager doen). Kruid het ge hakt met zout en versgemalen peper en maak er 4 platte hamburgers van. Leg ze op het grillrooster en gril ze in de oven aan weerszijden ongeveer 4 minuten zodat het vlees mooi rosé blijft. Was intussen de tomaten, haal de harde steelkant eruit en snij ze in plakjes. Snij ook de augurk in plakjes. Pel de ui en snij hem in dunne ringen. Was en droog de sla bladeren. Snij kort voordat de hamburgers klaar zijn de broodjes doormidden, rooster ze in de oven met de binnenkant naar beneden. Leg de onderste helft van de broodjes op een plank en leg op elk ervan een blaadje sla. Verdeel daarop de gegrilde hambur gers en gameer deze met de plakken tomaat en augurk en de uiringen. Bestrijk ze tenslotte met mosterd, ketchup en may onaise. Leg de bovenkant van het broodje erop en serveer direct. In de Amerikaanse diner is iedereen gelijk en zit de rechter naast de bouwvakker. De sandwiches van tegenwoordig zijn volgens hem 'neurotisch' (elke gram vet is geteld), 'politiek correct' (vol taugeh) en 'nerveus' (te veel gezonde granen). „We moeten terug naar de basisingrediënten," is het devies in het Amerikaanse Gentle man's Quarterly, een fraaie en ook keurige glossy voor heien. Restaurantcriticus Alan Richman spreekt hierin zijn veto uit over het gebruik van avocado, gegrilde groen ten, tofu en paddestoelen, maar ook over verse zalm of tonijn. 'Blik' is volgens hem uitstekend. De recepten in Echt Amerikaans Koken zullen Richman beslist aanspreken. In het boek wordt weliswaar uitgegaan van een voudige broodjes, maar brood, vlees of vis en garnituur moeten van onberispelijke kwaliteit zijn. Bijvoorbeeld bij het maken van Hot pastrami sandwich. Ingrediënten (voor 4 personen 2 baguettes van ca. 40 cm 3 el boter 4 tl mayonaise 400 g pastrami (gekruid en gerookt rundvlees) 4 tomaten 8 plakken Emmentaler zout, vers gemalen peper. Bereiding: Verwarm de oven voor tot 200 graden Celsius. Snij elke baguette in vie ren. halveer de stukken horizontaal (niet helemaal, zodat de helften nog verbonden zijn) en klap ze uit. Besmeer de binnenkant dun met boter en mayonaise. Snij de pastrami zo hun mogelijk en leg de plakjes op de baguettes. Was de tomaten, ontdoe ze van hun harde steelaanzet en snij ze in dunne plakken. Verdeel deze over de pastrami, leg de plakken kaas erop en breng op smaak met zout en versgemalen peper. Klap de baguettes dicht en wikkel iedere sandwich in aluminiumfolie. Bak de ongeveer 10 minuten in de oven tot de kaas gesmolten is. Serveer direct. Salades spelen juist in deze tijd van het jaar een heel opvallende rol in de keuken en uiteraard ook op tafel. Het zijn de maaltijdsalades die steeds vaker de plaats innemen van de warme hoofdgerechten. Dergelijke salades kunnen, mits men beschikt over de juiste ingrediënten, in betrekkelijk weinig tijd worden samengesteld. Het is verstandig om bij het samenstellen van de maaltijdsalades uit te gaan van een basissalade, waardoor het mogelijk is aan de hand hiervan een serie uiterst gevarieerde salades te creëren. in de salade op. In mediterrane sa lades horen ook olijven thuis. Zwarte olijven, gehalveerd en ont pit, gebruikt men er in de landen rond de Middellandse zee bij voorkeur voor. En dan zijn er de tuinkruiden. Daarbij kan men van eigen smaak en inzicht uitgaan. Peterselie, kervel, bieslook, dra gon en basilicum mogen eigenlijk nooit ontbreken. De Salade Nigoise wordt altijd in lagen opgebouwd en dat geldt ook voor alle varianten. De bodem van een lage wijde schaal wordt be dekt met in stukjes gescheurde slablaadjes of spinazie. Daarop komen in plakjes gesneden ge kookte aardappeltjes, in stukjes gesneden boontjes of andere groenten. Dan volgen in reepjes gesneden ontvelde tomaten en pa prika's en in stukjes gesneden, eventueel geschilde, komkommer, grof gehakte zwarte olijven, an sjovisfilets en in stukjes verdeelde tonijn uit een blikje (naturel). Er mogen in plakjes gesneden hard gekookte eieren tussen worden gelegd, maar dat is niet noodzake lijk. De salade wordt ten slotte bestrooid met een mengsel van fijngesneden of (r)gehakte tuin kruiden. Pas op het allerlaatste moment dient de dressing er over te worden geschonken en dan dient de sala de, meestal gebeurt dat aan tafel, nog enige malen luchtig te worden omgeschept. De oorspronkelijke Salade Nigoi- se, met tonijn en ansjovis, staat nu model voor uw eigen creatie. U kunt beide vissoorten vervangen door bijvoorbeeld koude gepo cheerde zalm of een andere bij ons gangbare zeevissoort, zoals zee baars, kabeljauw of makreel. De ansjovis kan bij een maaltijdsala de met zeevis worden vervangen door een handvol verse gepelde garnalen of door een zelfde hoe veelheid koude gekookte mosse len. Andere richting Door in stukjes gesneden koude gebraden of geroosterde kip, kal koen of parelhoen te nemen gaat u een andere, maar niettemin heel smakelijke, richting in. De tonijn en de ansjovis vergeten we en we nemen in reepjes of blokjes gesne den gekookte en/of rauwe ham en een paar eetlepels uitgebakken spekjes of in blokjes gesneden ge pelde rundertong. Met grof ver kruimelde Roquefort of andere blauw geaderde kaas maakt u er opnieuw een geheel andere salade van en dat kunt u ook met grof ge raspte halfharde kaas uit ons ei gen land doen. De graskaas leent zich er goed voor. En dan strooit u er voor het mediterrane accent na tuurlijk ook nog wat fijngeraspte Parmezaanse kaas over. Hierbij zijn tot dusverre geen hoe veelheden aangegeven. Is ook niet nodig, want dei'gelijke salades stel je naar eigen smaak en inzicht sa men. Wilt u wel iets over de onder linge verhoudingen tussen de in grediënten weten, reken dan voor vier personen op: 150 a 200 gram sla of spinazie, 200 a 300 gram geblancheerde groen ten; 300 a 400 gram aardappelen; 150 a 250 gram, tomaten, papri ka's en komkommer; 300 a 400 gram vis, vlees of gevogelte: en 250 a 300 gram kaas. En wanneer u meent dat het bij elkaar toch te weinig is voor vier eters, welnu, schik er dan nog een paar in parten gesneden eieren bij. Tip: eet bij mediterrane salades lekker knapperig stokbrood, cia- battabrood of het platte brood van de Turkse bakker. Zet geen boter op tafel, maar wel een kannetje met olijfolie (extra vierge) en sprenkel het, zoals ze overal in de landen rond de Middellandse zee doen, over het brood. Hans Belterman In de dagelijkse receptenrubriek op pagina vier treft u komende week re cepten aan voor maaltijdsalades met tal van variaties in ingrediënten. Uitgangspunt voor zo'n serie gevarieerde maaltijdsalades is de Salade Nigoise. Het is een ui terst populaire salade met medi terrane kenmerken en het lijkt er op dat we juist daarvan in onze Nederlandse keukens geen genoeg kunnen krijgen. De Salade Nigoise heeft heel dui delijke Italiaanse trekken en dat is niet zo verwonderlijk, want Nice aan de Cöte d'Azur heette nog niet eens zo heel erg lang geleden Nizza en de bewoners hadden destijds meer van doen met het Italiaanse koningshuis van Savoye dan met de Franse monarchen. Belangrijk bij het samenstellen van een maaltijdsalade, zoals de Salade Nigoise, is dat de meeste salades wel enige tijd van tevoren kunnen worden gemaakt. Alleen de dressing (vinaigrette) dient er pas op het allerlaatste moment aan toe te worden gevoegd. Dressing De dressing is trouwens heel voor naam en de beste dressings maak je zelf en komen niet uit een flesje. Voor de dressing voor maaltijdsa lades is het goed te weten dat onze smaak zich aan het wijzigen is. De dressing mag tegenwoordig niet meer uitgesproken zuur zijn zoals ze dat vijftig jaar geleden wel was. De smaak van de te gebruiken oliesoort wordt steeds meer ge waardeerd en er mag zelfs een licht zoetje in de dressing voorko men. Puriteinen houden er niet van, maar ook zij weten maar al te goed dat de smaak zich voortdu rend wijzigt. Uit smaaktests bij jongeren in ons land blijkt zelfs dat zij de mayonaise uit een potje vele malen hoger waarderen dan de mayonaise die thuis, naar een klassiek recept, wordt gemaakt. De dressing voor een maaltijd salade dient te bestaan uit een deel (kruiden)azijn, balsamico of edik en vier of soms wel vijf delen (olijf)olie. Er moet wat zout, peper en in veel gevallen een flinke lik fijne mosterd aan worden toege voegd. Men kan er daarna naar ei gen smaak en inzicht nog een beet- je poedersuiker bij doen of er een druppel honing doorroeren. Echte liefhebbers kloppen tegelijk met de olie ook een of meer uitgeperste knoflookteentjes door de dres sing. Voor salades met een medi terrane inslag, zoals de Salade Nigoise, is die knoflook in de dres sing onontbeerlijk. Slasoorten Bij een maaltijdsalade dient men vooral niet uit te gaan van een groot aantal verschillende sla soorten. Met één of twee soorten kunt u volstaan. Onze gewone kropsla leent zich er door de vrij neutrale smaak bijzonder goed voor. Ook krulsla heeft een min of meer neutrale smaak en staat daarnaast ook garant voor een aantrekkelijk uiterlijk van de maaltijdsalade. Beide slasoorten kan men eventu eel combineren. Ook jonge spina zie leent zich goed om als basis voor een maaltijdsalade te gebrui ken. Voor de Salade Nigoise en haar va rianten heeft u vruchtgroenten, zoals tomaten, paprika's en kom kommer nodig. Daarnaast kunt u er geblancheerde dunne sperzie boontjes, haricots verts, peultjes en doperwtjes in verwerken. In veel maaltijdsalades eisen ook gekookte aardappelen en een of meer uien of sjalotten hun plaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39