Voormalig trefpunt van koningen en keizers una Innsbruck in Tirol a g a a I 37 mm mm PZC vrijetijd zaterdag 12 juni 1999 Consument verdwaalt hopeloos in de bediening van apparatuur in huis De tuin in juni biedt een l'raai licht- en kleurenspel Overzicht van de hypotheken Amerikaanse diner verovert langzamerhand een plekje in Europa Salades spelen in deze tijd van het jaar een opvallende rol op het bord Bodyfashion voor vrouwen met borstprothese Ford brengt sportieve uitvoering in de Mondeoreeks Japanse Kawasaki gaat terug in de motorhistorie met nieuw model Kort nieuws van de automarkt Raadsels rond broeikasgas worden steeds groter Digitaal woning inrichten kan veel ellende voorkomen Postzegels en puzzel De iétwat corpulente worstverkoper kan er wel om lachen; wekenlang' was zijn Imbiss hét onderwerp van gespi-ek in Innsbruck. „Ach", zegt-ie, terwijl hij me de twee Frankfurters 'mit Senf' aanreikt, „het is allemaal niet zo belangrijk, maar voor de Innsbrucker behoor ik nu een maal onder het Goldene Dachl te staan. Daar eet je mijn Currywurst, of mijn Frankfurter". Het was natuurlijk ook maar een mini- relletje, een toppunt van dorpsheid. Sinds mensenheugenis verkoopt deze Johann volgens zeggen de allerbeste en de lekker ste Würstl van Oostenrijk. Onder het Gol dene Dachl, de beroemdste erker hartje Innsbruck. Dat veranderde toen een lokale bestuur der met het voorstel kwam om de worst koning te verplaatsen naar de vijftig me ter verderop gelegen Stadtturm, de 56 meter hoge, achthoekige toren, waarin heel vroeger het gemeentebestuur regeer de en (een etage lager) boeven werden op gesloten. Half Innsbruck lag in een deuk toen de politicus de 'verhuizing' moti veerde; hij had veel klachten gekregen van vooral Japanse toeristen die het Gou den Dak niet goed konden fotograferen. Omdat de worsttent 'in de weg' stond. Worstverkoper Johann grijnst ironisch: „Er komt natuurlijk ook een moment dat er een toerist is die vindt dat ik hier onder de Turm eveneens in de weg sta". Innsbruck Hoewel heel Oostenrijk bekend staat als conservatief, spannen bepaalde regio's toch wel de kroon. Het Tiroolse Innsbruck behoort daar zeker ook bijWie de provin ciehoofdstad van Tirol bezoekt, komt al snel tot de conclusie dat het gaat om het toppunt van 'Gutbürgerlichkeit'. Alleen al dat gezeur over de verschoven Würstl- Imbiss geeft aan hoe kleinzielig het kan zijn. Innsbruck is na Wenen, Graz en Salzburg de vierde stad in Oostenrijk. Het heeft on geveer 130.000 inwoners, van wie 15.000 studenten van buiten. De stad ligt op 460 meter boven de zeespiegel, ingeklemd tussen forse bergen van zo'n 2400 tot 2600 meter hoogte. De Duitse grens ligt 38 kilometer noorde lijk, de grens met Italië 36 kilometer naar het zuiden. Alleen al om die reden was Innsbruck in het verre verleden letterlijk een belangrij k kruispunt in Europa, zeker toen in 1180 de eerste brug over de Inn was gebouwd. De stad groeide en bloeide en was een tref punt van koningen en keizers. De eigen Habsburgse keizer liet zijn paleis bou wen; vrijwel iedere (belangrijke) bezoe ker, uit welke windstreek ook, moest langs zijn huis. In feite was het een soort eerste Europese hoofdstad a la Brussel, maar dan vijf eeuwen geleden. Mede door deze strategische ligging wa ren de Tiroolse boeren er al in 1027 in ge slaagd zich vrij te maken van welke religi euze of politieke machthebber in de verre omgeving dan ook. Toen in 1363 de laatste gravin van Tirol stierf, kwam de streek vrijwillig en met een bijzondere, bijna on afhankelijke status onder de Tiroolse Habsburgers, die er in 1420 hun residentie vestigden. In 1665 stierf deze tak van de familie uit en kwam men onder de Weense Habsburgers. Maximiliaan Een van de belangrijkste Tiroolse vorsten was Maximiliaan de Eerste, die rond 1500 regeerde. Hij was het die Innsbruck de Hofburg naliet; alleen Wenen zou later ook een dergelijk paleis in Oostenrijk krijgen. De glorie en de economische macht van Innsbruck is na de Middeleeuwen snel verschrompeld en 'overruled' door vooral Wenen, dat het nieuwe Habsburgse machtscentrum werd. De Tiroolse stad De Tiroolse hoofdstad Innsbruck kent ve le huizen met soms heel bijzondere erkers. teit. In de Hofkirche, aan de rand van de 111113 F oto links :Het gouden dak van Innsbruck. F oio middenEen van de meer dan levensgrote beelden bij het praalgraf van Maximiliaan de Eerste. Foto rechtsDe Herzog Friedrich- strasse met op de achtergrond het Goldene Dachl. aan de Inn werd het symbool van de pro vincie, de Altstad bleef de oude stad. Zelfs nu lijkt, al wandelend door de smal le Gassen, de tijd er stil te zijn blijven staan - alsof je terugstapt in de tijd. Na tienen is bijna alles dicht, loop je bijna met een schuldgevoel over straat waarom ook jij nog niet naar bed bent. De zware kerkklok die twaalf uur slaat klinkt bijna dreigend. De enkele nachtelijke uitgaans gelegenheid is bijna verstopt achter een mini-neonlicht. Het enige wat bruist is de rivier aan de overkant van de weg. Ook overdag heeft Innsbruck iets keurigs. Niet alleen valt op hoe netjes de gemid delde Oostenrijker zich kleedt, deels nog in groen loden, met hoed en veertje. De be leefdheid straalt eraf en da's soms wennen in moderne winkels waar het personeel bescheiden informeert of ze je misschien kan helpen. In de Altstadt zijn trouwens vele bijzon dere winkeltjes, zoals die waar je kunt kiezen uit 450 soorten gedistilleerd. Bok- ma of Bols, zo vindt de eigenaar, is maar chemische troep. „Dat verkoop ik dus niet", klinkt het knorrig. Schnaps vindt- ie trouwens toch al een verdacht woord, hij prefereert alleen drank die 100 procent gedistilleerd bevat. Een flesje kost bij hem dan ook zo'n honderd gulden. Galerijen De meeste winkeltjes liggen onder gale rijen die ooit zijn gebouwd door vanaf de eerste etage en hoger de huizen te voor zien van extra voorkanten. Door deze ma nier van aanleg bleef de straat even breed en ontstonden er als het ware overdekte voetpaden. De binnenstad van Innsbruck staat bol van de prachtige erkers en Ma- ria-muurschilderingen. De erkers werden vooral aangebouwd om meer licht binnen te krijgen in het voorhuis. Het midden huis, met vaak de keuken, kreeg extra lichtinval via een dak-lichtschacht; het achterhuis, met slaapvertrekken, was veelal erg donker. In de centrale, autovrije Herzog Friedrich Strasse is ook de winkel Mozartland te vinden, met T-shirts waarop de meester op de rug 'naar binnen' loopt en op de borst weer 'naar buiten rent'. En verder honderden andere artikelen met deze 'grappige' Mozart. Er tegenover ligt de Swarovski Shop in het pand 'Goldene Ro sé'. Ernaast ligt, bijna verstopt, de lokale McDonald's-vestiging, met de kleinste 'M' die je ooit gezien hebt. Ouderwets beroemd is het gebak van Café Munding in de Kiebachstrasse, en even verderop is de heerlijkste lokale keuken bij het 'WeissenRössl'. Beroemd is ook ho tel Goldener Adler, waar niet alleen kei zer Maximiliaan ooit sliep, maar later ook Goethe, Mozart en in 1978 koningin Juli ana. Die op de gevel-gedenkplaat met 'slaap-VTP's' Juliane heet. En alles, het valt gewoon iedere keer weer op, is keurig schoon en vooral aange harkt. Graffiti lijkt direct na het aanbren gen te worden verwijderd, propjes liggen al in de vuilnisbak voordat ze op straat worden gegooid. Frivoliteit Maar toch is er ook een heel andere kant van Innsbruck. Wie de in voorbehoedmid delen gespecialiseerde Condomi in de Kiebachstrasse bezoekt, zal verbaasd zijn over de seksuele frivoliteit, die de Inns brucker klaarblijkelijk ook als normaal aanvaardt. De zaak loopt als een trein, vooral roodgekleurde modellen vliegen de deur uit. En dat gebeurt open en bloot, alsof de Condomi in het 'Sodom' Amster dam is gevestigd. „Ach, Oostenrijkers zijn minder preuts dan menigeen denkt, maar we zitten nu eenmaal vast aan dat imago", weet de verkoper ons te vertellen. Nog geen kwartier later vallen we ver baasd in de volgende Innsbrucker frivoli- Altstadt, schuin tegenover de Hofburg, is onder meer het praalgraf van keizer Maximiliaan de Eerste te vinden. De in 1519 gestorven vorst wilde ook na zijn dood niet in de vergetelheid geraken en liet via zijn testament vastleggen dat naast de cenotaaf met zijn stoffelijke res ten in de kerk een imposante rij van hon derd heiligenbeelden, dertig borstbeel den van Romeinse keizers en veertig standbeelden van voorouders en familie leden moesten komen. Zijn wens ging maar ten dele in vervul ling, want de tombe zelf is leeg. Maximili- aans beenderen liggen namelijk in de Georgkapelle van de burcht in Wiener- Neustadt, een paar honderd kilometer oostwaarts, onder Wenen. Dat kwam doordat de keizer aan het einde van zijn leven nogal wat schulden had gemaakt, bij zowel de leveranciers als militairen in Innsbruck. Die wilden uiteraard eerst geld zien, en toen dat uitbleef slaagden zij er in ieder geval in de begrafenis in Inns bruck te verhinderen. De keizer zou dat uitermate hebben be treurd. Het beroemde, door Heinrich Isaac op speciaal verzoek van Maximili aan gecomponeerde 'Innsbruck, ich muss dich lassen' bijvoorbeeld zegt iets over zijn warme, onvergankelijke gevoelens voor de stad. Levensgroot brons Maar al tijdens zijn leven slaagde Maxi miliaan er wel in een deel van zijn impo nerende erfenis te realiseren. En zo staan nu in de kerk, naast een aantal kleinere borstbeelden, ook 28 meer dan levensgro te bronzen beelden. Onder anderen van zijn vrouw Maria van Bourgogne, die nog eens lange tijd in Brugge leefde, en van zijn tweede echtgenote Diana Maria Sf or- za van Milaan, voor wie Maximiliaan als een klein geschenk het Goldene Dachl in het centrum liet bouwen. Verder staat daar ook de ons bekende Philips de Scho ne heel groot te zijn. Tussen al deze dofgebronsde familie op rij staat ook in vol ornaat Kaiser Rudolf, ge kleed in een half openstaande, halflange mantel. Zijn geslacht, dat voorzien lijkt van een dikke, beschermende toque, oogt als een grote, glimmende knobbel. „Tallo ze Oostenrijkse wouwen aaien over deze plek", legt onze gids uit. Niemand, zo zegt ze, weet precies de reden waarom, al ver wijzen tal van mensen naar de inspireren de viriliteit van deze Habsburgse keizer. Geen vrouw aan zijn hof was immers vei lig voor hem, zo weet men in Innsbruck. "Waarna de gids er nog aan toevoegt, om toch maar vooral helemaal volledig te zijn: „Sommige bezoeksters gaan zo ver dat ze die plek ook kussen". Rien van den Anker Informatie: Oostenrijk Toerisme, Postbus 94285,1090 GG Amsterdam, tel. 020-468.4793, fax. 020-468.4786, e-mail info oewams.nl en Internet: www.aiLStria-tourism.at. Daar waar heel Oostenrijk een conservatief imago heeft, lijkt de Tiroolse hoofdstad Innsbruck het toppunt van 'Gutbürgerlichkeit'. Hoewel, de Condomi in de Altstadt doet goede zaken en het bronzen geslacht van Kaiser Rudolf glimt gewoon van het aaien. Alleen dat gezeur over die Würstl-Imbiss, die weg moest bij het Goldene Dachl, is daarbij vergeleken wel weer erg kleinzielig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37