Vlaams Blok nu wolf in schaapskleren België wacht nieuwe zwarte zondag in deze bijlage p reportage 25 zaterdag 12 juni 1999 Opiniepeilers in België vrezen dat zondag 13 juni 1999 de geschiedenisboeken ingaat als een nieuwe zwarte zondag. Een zondag nog zwarter dan die in 1995, toen het Vlaams Blok bij de nationale verkiezingen in Vlaanderen beslag wist te leggen op 12,3 procent van de stemmen. Verwacht en gevreesd wordt dat de Belgische kiezers - verbolgen over de dioxine-affaire, het zoveelste schandaal in een paar jaar - en masse proteststemmen zullen uitbrengen. Is dat het geval, dan zal het extreem-rechtse Blok bij deze stembusgang meer electorale steun weten te vergaren dan ooit tevoren. Elke verkiezingsdag de voorbije vijf tien jaar is voor het Vlaams Blok een feestdag geweest en zondag zullen de luidruchtige makkers van Filip Dewinter en Frank van Hecke weer het lied van Vlaamse zonen kunnen aanheffen. De op mars van de rechtsextremen in de federa tieve staat België lijkt niet te stuiten. In december 1987 deed het Blok voor het eerst als Vlaams Blok (VB) mee aan de parlementsverkiezingen in België. De partij kreeg in één keer drie procent van het Vlaamse electoraat (ruim 116.000 stemmers) achter zich. In Antwerpen was de victorie het grootst. Bijna elf procent van de Antwerpenaren stemde extreem rechts. Vertegenwoordigers van de geves tigde partijen spraken voor het eerst van een zwarte zondag. De zondagen die volg den werden zwarter en zwarter. Op 9 ok tober 1988 sleepte het Blok bij gemeente raadsverkiezingen 23 zetels in de wacht, waarvan het gros (tien) in het VB-bolwerk Antwerpen. Het Blok had in de aanloop van de verkiezingen de grote migranten populaties in de Vlaamse steden tot zon debok gebombardeerd en daar bleken be hoorlijk wat Vlamingen gevoelig voor te zijn. De VB-opmars stoorde de gevestigde po litieke partijen zeer, maar niemand durf de voor en na de verkiezingen de rabiaat- rechtsen aan te pakken. Dat zij met racis tische propaganda de kiezers bewerkten was enkel voor de toenmalige CVP-pre- mier Martens reden om de ervaren politi ca Paula D'Hondt te benoemen tot com missaris voor het migrantenbeleid. D'Hondt werd naar buiten toe het Belgi sche geweten. De vrouw die in eigen- en buitenland iedereen duidelijk moest ma ken dat België geen racistisch land was en dat vreemden er dezelfde rechten en plichten hadden. Club Het Blok koos na die verkiezingen ook voor een nieuwe strategie. Het taalge bruik van de voormannen werd gekuist, vechtpartijen waren uit den boze gewor den, Dewinter, Gerolf Annemans, Van- Hecke en de toenmalige voorzitter Roe land Raes werden maatkostuums aange meten. De verkiezingszeges hadden de partij geen windeieren gelegd. Het Blok zat dik in de slappe was, waarmee het ho ger kader op adequate wijze kon. worden geschoold. Annemans zorgde de oprich ting van de Vereniging van VB-mandata- rissen (VVBM), een club die als werkop dracht meekreeg het verbeteren van het peil en de dossierkennis van de gekoze nen. Dewinter op zijn beurt zorgde ervoor dat de VB-Jongerenorganisatie goed van de grond kwam en dat de partij in de 17 Vlaamse arrondissementen een behoor lijke bestuurlijke structuur kreeg. Als de verkiezingen van 1991 zich aandie nen is het Blok er klaar voor. Met een agressieve campagne, een oranje boks- handschoen op de affiches en het vijfpun tenprogramma 'Uit zelfverdediging' (Vlaamse onafhankelijkheid, terugsturen van vreemdelingen naar hun thuisland, het gezin, criminaliteitsbestrijding en het afzetten tegen de traditionele partijen) slaat het VB ongenadeloos toe. Extreem rechts haalt dat jaar in België de grootste verkiezingszege sinds 1936. Een half mil joen Belgen stemt extreem rechts. Het Vlaams Blok eindigt met 10,3 procent van de stemmen in Vlaanderen als vierde par tij en wordt de grootste in Antwerpen. Weer spreken de Belgische politieke kop stukken, de socialist Louis Tobback voor op, schande over het Blok, maar dat bleek niet voldoende te zijn om het politieke tij te keren. Klimaat Met clichés over veiligheid op straat, het Waalse profijt en de alomaanwezige bui tenlanders scheppen Dewinter en de zij nen een klimaat waarin kiezers gaarne tegenstemmen. Elke stem tegen de geves tigde partijen is zo goed als zeker een stem voor het Blok en dat blijkt ook. Op 9 okto ber 1994 winnen de rechtsextremen bij de Rechts: Dewinter viert de voor het Vlaams Blok in 1995 goed uitgevallen verkiezingsuitslag. De verwachting is dat het Blok bij de verkiezingen van zondag nog meer stemmen zal winnen. foto Reuters Verkiezingsbord in Sint-Niklaas. Het Vlaams Blok presenteert zich anno 1999 als fatsoenlijke familiepartij. foto Charles Strijd Conny van Gremberghe gië sluiten niet uit dat het Vlaams Blok komende zondag 15 procent of meer van alle stemmen in Vlaan- derenzal winnen. Vooral in Brussel en Antwerpen hoopt het Blok goede za ken te doen. Zaken, die overigens voor het federa listische België slecht kun nen uitpakken. Want uiterlijk mag er aan de pre sentatie van de Blokkers veel veranderd zijn in de loop der jaren, het innerlij ke blijft bruin, het gedach- tengoedis ongewijzigd. De bezem en de oranje bokshandschoen mogen dan in de kast verdwenen zijn. het Vlaams Blok is er nog altij dopuitomafte re- Aanhangers van het Vlaams Blok in Diksmuide, vorig kenen met de gevestigde foto ANP Vlaamsepartijen (de chris telijke CVP, de SP, de libe rale VLD en de Volksunie) en met de staat België. Alles wat het Vlaams Blok doet is er op gericht om de magische grens van 15 pro cent van de stemmen te overschrij den. Die grens heeft een bijzonder betekenis. Kan een partij met deze achtergrond - dat heb ben we ook in Oostenrijk en Italië gezien - rekenen op een electorale achterban met deze grootte, dan wordt die partij ook jaar. gemeenteraadsverkiezingen in Vlaande ren 204 raadszetels, zes jaar daarvoor be zette het VB er slechts 23 en op 21 mei 1995 slaat de partij, na een succesvolle stembusgang voor de Europese verkiezin gen zij n vleugels nog verder uitBij de na tionale verkiezingen sleept de partij 12,3 procent van alle stemmen in Vlaanderen in de wacht. Commentatoren en opinieleiders in Bel- aantrekkelijk voor mensen die sleutel- posten innemen in de Vlaamse samenle ving. Ik heb het dan over professoren aan universiteiten, advocaten en rechters, di recteuren van bedrijven en mensen die in de financiële wereld iets betekenen. Be hoorlijk wat van die mensen zitten nu op de uitkijk, aarzelen nog, maar zullen ze ker overstag gaan als het Blok die grens overschrijdt", zegt de Antwerpse advo caat en schrijver Jos VanderVelpen, die al jaren de ontwikkeling van de rechtsextre men in België en daarbuiten volgt. Geen fenomeen Volgens VanderVelpen is het Blok in Vlaanderen geen fenomeen meer, maar een maatschappelijk geaccepteerd gege ven. ..De partij wordt door veel Vlamin gen beschouwd als een gewone partijeen van de grote zes. Dat was jaren terug toch iets anders. Nu treden Blok-vertegen woordigers op in discussieprogramma's op tv, mogen ze in enigszins gekuiste taal in kranten hun zegje doen over zaken waarover andere partijen ook iets te zeg gen hebben. Mogen ze niet adverteren in bladen, dan stappen ze naar de handels rechter om him gelijk te halen en krijgen ze dat ook, dat bleek de voorbije week nog in Brussel. Zo'n dioxine-crisis komt voor het Blok best gelegen. Een wezenlijke in breng in het debat over deze volksgezond heid bedreigende affaire heeft het Blok niet, volksgezondheid is namelijk een thema waar het VB nog nooit over nagedacht heeft." De nieuwe generatie rechtsradicalen in Vlaan deren presenteert zich al weken achtereen als fat soenlijke heren en zedige dames. Types als op de par tij-affiches. Dertigers in keurige kledij die hoeden over hun kinderen. „Het beeld van dat nette Vlaams Blok haalt ook voortdu rende de media en dat is bijzonder spijtig, omdat voorbijgegaan wordt aan wat werkelijk relevant is, namelijk het gedachten- goed van het Vlaams Blok. Dat - en ik benadruk dit - wordt geenszins gematig den Integendeel, de pro- De vuist, het symbool van het Vlaams Blok in 1995. grammapunten worden foto Reuters steeds extremer. Zeker als het gaat om het separatisme (Vlaanderen rug ingevoerd moet worden. Daar gaan de moet een soort Slowakije worden), racis- media niet op in, maar dat is ook wel te be- me en openbare veiligheid." grijpen in een land waar het politieke be- Het Vlaams Blok wil naar een staat toe drijf inmiddels een niveau van zwakzin- waar kinderen onder de 16 jaar na tienen nigheid heeft bereikt dat zijn weerga niet 's avonds niet meer buiten mogen komen, kent. waar een genetische databank moet België, dat is het land waar een schoon- komen voor gedetineerden, waar ver- heidskoningin wordt ingezet om verkie- slaafden verplicht ontwenningskuren zingswinst te halen, want wordt die winst moeten ondergaan, waar de doodstraf te- geboekt, dan zal de miss in de Playboy uit de kleren gaan. Als dat soort zaken in campagnes gaan spelen, wie maalt er dan nog om de inhoud van programma's." Als het Vlaams Blok zondag de traditio nele partijen klappen verkoopt en de kop stukken weer zullen spreken over een zwarte zondag, dan hoeft daar volgens VanderVelpen niet dramatisch over wor den gedaan. „Dan hebben we met zijn al len die klap ook weer verdiend. Wordt het VB in Brussel de grootste Vlaamse partij, dan komt de partij in een sleutelpositie te zitten en kan zij het bestuur van het Ge west-Brussel volledig ontwrichten. Vol gend jaar krijgen we dan de gemeente raadsverkiezingen en dan zal het Vlaams Blok de Gulden Sporenslag nog eens dun netjes overdoen en trachten de grootste partij te worden in Antwerpen, Vilvoorde, Mechelen, Sint-Niklaas, Lokeren en Temse. Belangrijke plaatsen in het econo mische hart van Vlaanderen. Lukt die slag, dan is het VB in staat om het open baar bestuur in die plaatsen volledig te blokkeren. Ik hoop dat het allemaal an ders uitpakt, maar ik vrees het ergste. En ik niet alleen", aldus VanderVelpen. Studeren onder grote druk Fotorubriek: nog maar net Dominee heeft succes in het bedrijfsleven Ex-dwangarbeider keert terug naar VW-fabriek Nelli Cooman: de top op de zestig meter Duiker hield van lichte architectuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25