Lokken bedrijven mag geld kosten PZC Blij met nieuw aangepast paleis Biecht is ballast voor een priester Gentse Kanaalzone krijgt er 500 banen bij Immuunziekte vrijwel zeker veroorzaakt door Bijlmerramp Kipschandaal drijft prijs van vis niet op Positie Barbé als Deltacommissaris al langer discutabel zeeland 17 Provincie investeert fors in promotie terreinen Opleiding HZ is verbeterd Kanodag sporters met handicap zaterdag 12 juni 1999 door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat fors investeren in het promoten van Zeeuwse be drijventerreinen. Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA, econo mie) zei dat vrijdag bij de pre sentatie van de strategische be leidsvisie bedrijventerreinen Zeeuws-Vlaanderen in Middel burg. „Dan heb ik het niet over een paar ton, maar over aan zienlijk meer geld." Gedeputeerde Staten houden dinsdag 22 juni hun jaarlijkse voorjaarsconferentie. Daar ver delen zij het geld dat zij volgend jaar vrij te besteden hebben. Bruinooge verklapte gisteren al dat hij 'een fiks bedrag' wil weg zetten om het imago van de Zeeuwse bedrijventerreinen en van het vestigingsklimaat van de provincie te verbeteren. Pro vinciale Staten mogen aan staande vrijdag, 18 juni, ook nog voorstellen doen voor de be steding overschotten in het pro vinciebudget. VLISSINGEN - De opleiding jCommerciële Economie van de Hogeschool Zeeland is volgens de visitatiecommissie van de HBO-Raad op een groot aantal 'punten verbeterd. De commis sie constateerde na een visitatie in 1997 enkele zwakke plekken in de opbouw van de studie. De opleiding ontwikkelde een plan van aanpak dat afgelopen maart door een delegatie van de Inspectie Hoger Onderwijs po sitief is ontvangen. De inspectie concludeerde on der meer dat de samenhang is verbeterd en dat het zogeheten studentvolgsysteem goed werkt en erg toegankelijk is. Ook bleek dat studenten tevreden zijn over Ide opbouw van het lesprogram ma. Ze noemden de gebruikte werkvormen weliswaar inten sief, maar ook activerend en inspirerend. Tevens prees de in- tspectie het Kwaliteitzorgsys teem waarover de Hogeschool Ibeschikt. De opleiding Com merciële Economie gebruikt dit Jsysteem om de inhoud en orga- inisatie waar nodig bij te stellen. Bruinooge hamert er bij de ge meenten al geruime tijd op meer samen te werken bij de ontwik keling van bedrijventerreinen. De economie-gedeputeerde wil dat zij elkaar versterken, in plaats van te beconcurreren. De Zeeuwse arbeidsmarkt kan het zich niet veroorloven nieuwe bedrijven van zich af te stoten door de concurrentie tussen ge meenten. Verbetering De laatste tijd ziet Bruinooge verbetering in de samenwer king. Door de herindeling van Schouwen-Duiveland wordt de aanleg van nieuwe bedrijven terreinen beter afgestemd, zei hij. „De gemeenten op Zuid-Be veland werken ook redelijk goed samen. In het stadsgewest Vlissingen/Middelburg zijn ook afspraken gemaakt. Daar laat de samenwerking nog wel eens wat te wensen over, maar dat komt wel goed." Met de strategische beleidsvisie bedrijventerreinen Zeeuws- Vlaanderen die gisteren door de Kamer van Koophandel werd gepresenteerd, hoeft Bruinooge zich ook over die gemeenten geen zorgen meer te maken. De beleidsvisie is er gekomen op initiatief van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten zelf. Het rapport spoort de gemeen ten aan nauwer samen te wer ken. Zeeuws-Vlaanderen moet worden verdeeld in drie econo mische zones: recreatie, toeris me, detailhandel en woon/werkcombinaties in het westen; (groot)handel, algeme ne en detailhandel in het oosten; industrie, transport, distributie en zakelijke dienstverlening in de Kanaalzone. Promotie Voor de promotie van Zeeuws- Vlaanderen wordt aansluiting gezocht bij de Stichting Econo mische Promotie en Acquisitie Zeeland (SEPAZ). Die verzorgt de reclame en werving voor Zee land. Geïnteresseerde bedrijven worden doorverwezen naar de gemeente waar zij zich willen vestigen. De SEPAZ krijgt van de provincie een jaarbudget voor promotie en acquisitie van 200.000 gulden, zo werd vorig jaar al besloten. Bruinooge: „Hopelijk komt er zo een eind aan de versnippering van de af gelopen jaren." Kleindochter Maica kijkt hoe de nieuwe wagen voor haar oma wordt geplaatst. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Na jarenlang getouw trek met de gemeente en een paar rechts zaken was het dan eindelijk zover. De aangepaste woonwagen voor de gehandi capte mevrouw M. Limberger-Lafertin werd vrijdag, onder grote belangstelling van de bewoners, afgeleverd op het woon wagencentrum aan de Sasse Tweekwart- weg. De gehandicapte vrouw heeft vijf jaar lang moeten wachten op aangepaste woonruimte. Omdat de gemeente niet aan haar wensen, een aangepaste wagen, wil de voldoen, volgden enkele slepende rechtszaken. Deze werden door de familie gewonnen en de gemeente ging uiteinde lijk overstag. Het heeft daarna nog even geduurd voordat de wagen er ook uitein delijk kwam. De wagen ziet er aan de buitenkant niet anders uit dan de andere op het centrum. Woonwagen is eigenlijk geen goede term meer, bungalow lijkt er meer op. Unit- bouw, de firma die gespecialiseerd is in de bouw van woonwagens, heeft er een echt paleisje van gemaakt. De badkamer is ex tra groot en in plaats van gewone deuren, zijn er brede schuifdeuren in gemonteerd. Waterpas Enkele bewoners hebben de medewerkers van Unitbouw geholpen met het stallen van de wagen. Een hele klus. Het gevaarte moet immers precies waterpas staan. Het zal echter nog wel een weekje duren voor mevrouw haar nieuwe onderkomen kan betrekken. Haar dochter is nog druk bezig de wagen aan kant te krijgen en daarna moet het nieuwe onderkomen nog worden ingericht. Het gevaarte werd 's ochtends vroeg per speciale aanhanger van Fijnaart naar Sas van Gent gereden. Dat ging niet bepaald zonder problemen. „Diepe treurnis was het. De woonwagen moest een stukje door België vervoerd worden, maar daar kre gen we steeds geen toestemming voor", zegt H. van der Heijden van Unitbouw. „De familie zat zowat om de wagen te bid den en bij ons stond 'ie gigantisch in de weg. Gelukkig is het nu helemaal goed ge komen." Mevrouw Limberger-Lafertin verblijft voorlopig nog even in een cara van tot haar paleisje helemaal af is. door Kris Naudts GENT - In het industriepark van de Skaldenstraat in de Gentse Kanaalzone ontstaan een kleine vijfhonderd nieuwe arbeidsplaatsen door de komst van twaalf binnen- en buiten landse toeleveringsbedrijven voor de Volvo-personenwagen- fabriek in Gent. De bedrijven nemen hun intrek in loodsen van het Mega Logis tiek Park dat het Antwerpse ha venbedrijf Katoen Natie/Sea- port Terminals heeft gebouwd op terreinen van de voormalige olieraffinaderij langs de Kenne- dylaan. Activiteiten De toeleveringsbedrijven kun nen in het loodsenpark diverse activiteiten ontwikkelen zon der dat ze eigen fabrieksgebou wen hoeven op te richten. Van het dozijn toeleveringsbedrij ven van Volvo dat in de Skal- denstraat eikaars gezelschap opzoekt, zijn er drie die al elders in Vlaanderen zijn gevestigd. Het gaat onder meer om de Franse dashboardfabrikant Sornmer Allibert die zich drie jaar geleden op een andere plaats in het Skaldenpark ves tigde en om Rieter, een Lim burgs bedrijf dat vloermatten maakt voor personenauto's. Voorts komt een Zweedse Vol- vo-dochter naar Gent die vanuit de Skaldenstraat achterassen en onderdelen voor veringen gaat toeleveren. De twaalf be drijven creëren samen ruim driehonderd banen. De overige arbeidsplaatsen ontstaan in de logistieke activiteiten bij Ka toen Natie zelf. Volvo onder handelde al geruime tijd met toeleveranciers om die dichter rond de fabriek in Gent te krij gen. De concentratie biedt de Zweede autoconstructeur de mogelijkheid om onderdelen nog preciezer volgens het principe just-in-time aan te le veren. door Maurits Sep KAMPERLAND - De bewijzen dat de Bijlmerramp de oorzaak is van de immuunziekte waar aan P. van Maurik uit Kamper land lijdt, stapelen zich op. Bij 11 van de 22 mensen die zich on langs hebben laten onderzoe ken door de Amerikaanse arts G. Nicolson, is mycoplasma aangetroffen. Al deze mensen zijn net als Van Maurik in een hangar op Schiphol geweest waar resten van de ramp- Boeing lagen, of ze woonden op de rampplek. Van Maurik liet zich begin dit jaar in de Verenigde Staten on derzoeken door de biochemicus Nicolson. Die vond uit dat zijn klachten overeenkwamen met die van veteranen uit de Golf oorlog. Die soldaten waren in aanraking gekomen met gema nipuleerd mycoplasma. De enquêtecommissie Bijlmer ramp concludeerde desondanks dat infecties die zijn veroor zaakt door gemanipuleerd my coplasma niet zijn toe te schrij ven aan de ramp. De resultaten van de test die Nicolson in april deed onder 22 ménsen met li chamelijke klachten wijzen echter opnieuw op een verband met de Bijlmerramp, zegt Van Maurik. Bij de helft- van hen is immers gemanipuleerd myco plasma gevonden. Onderzoek De stadsdeelraad Zuid-Oost analyseert de resultaten nu. Vervolgens zal een groep men sen uit een ander deel van het land worden onderzocht. Dat onderzoek zal worden uitge voerd door KLM Arboservices, aldus Van Maurik. „Als bij die mensen geen mycoplasma wordt gevonden, hoe komt het dan dat wij, die met de ramp- Boeing in aanraking zijn ge weest, het wel hebben?" Dan kan niet anders dan geconclu deerd worden dat er een relatie is met de ramp, vindt Van Mau rik. [door Harmen van der Werf ISSINGEN - Vis is niet ex- jreem duur in de viswinkels. De wijzen liggen gewoonlijk in de ze tijd van het jaar al hoog, om dat de vangsten minder zijn. Het dioxine-schandaal in België heeft vis wel duurder gemaakt, jnaar van een verdubbeling van de prijzen is zeker geen sprake. MIDDELBURG - De Ka noclub Zeeland geeft mensen met een handicap of chronische aandoening vandaag, zaterdag de kans kennis te maken met de kanosport. De kennismakingsdag is georganiseerd samen met de Zeeuwse Sportraad en wordt gehouden in de ou de landbouwhaven De Piet aan het Veerse Meer. Deelnemers wordt aange raden droge kleding en schoenen mee te nemen. Voor deskundige begelei ding staan instructeurs garant, die ervaring heb ben met gehandicapte sporters. Ook ouders, fa milie en vrienden zijn welkom. De kanodag be gint om 13 uur. Scouts speuren naar de spion ftïERE - Scoutingleden van 7 lot elf jaar (welpen, kabouters in esta's) kunnen vandaag, za- lerdag 12 juni meedoen aan een van Scouting Zee Onder het motto 'speuren sporen' helpen de kinderen detectivebureau bij het op van een dubbelspion. Ppdrachten geven hen aanwij zigen over het signalement van }e verdachte. Aan het eind van ie middag wordt de spion ont De rimbamjacht gehouden van 13.30 tot uur bij de visvijver in het Bos aan de Polredijk, te- de jachthaven Oostwa- ering. Kinderen die nog geen id zijn van scouting, maar wel [eïnteresseerd zijn, kunnen 'oor informatie bellen naar Een viswinkel in Axel meldt nog de grootste prijsstijgingen. Een kilo kabeljauw deed vorige week bij Dolf Schoot Vishandel 22 gulden en gisteren 27 gulden. Een kilo tong is 20 procent duurder bij Schoot, maar voor scholletjes wordt hetzelfde ge vraagd als vorige week. Fractie hoger Ten noorden van de Wester- schelde liggen de visprijzen slechts een fractie hoger dan vo rige week. Belgen doen toch vooral inkopen in Zeeuws- Vlaanderen. „Ik heb eerder deze week meer voor vis moeten be talen in Scheveningen en IJmui- den", vertelt A van de Ketterij van vishandel Frans de Muijnck in Vlissingen, „maar de prijzen waren vrijdag in Vlissingen re delijk normaal voor de tijd van het jaar. Alle vissoorten zijn bij mij ongeveer net zo duur als vo rige week. Al liggen de prijzen wel hoog, maar dat is altijd zo in juni en juli. Het water is helder der en de nachten zijn korter, dan zijn de vangsten kleiner." Visverkoper J. M. Hogerheijde uit Zierikzee laat weten dat de prijzen 'iets hoger' zijn. „Het valt mij nog mee." Kabeljauw is nog het meest in prijs gestegen, met 10 tot 12 procent. Schol is bij Hogerheijde 6 procent duur der dan vorige week en tong 8 tot 12 procent. Tegenvaller De grootste gekte lijkt al met al voorbij. Vismijnmeester J. Va der uit Breskens bevestigt dat beeld. „De vissers zijn vrijdag morgen als de duivel naar bin nengekomen. We begonnen ook met hoge prijzen, maar na een uurtje zakten ze naar het nor male niveau. Voor sommigen zal dat tegengevallen zijn." De vismijn in Vlissingen meldde vrijdag 'niks extreems'. „De prijzen zijn gewoon al goed. Daar komen niet zomaar gul dens bijvolgens vismijnmede werker P. Dingemanse. Eén sector keek van de week met lede ogen toe, hoe de zeevis serij profiteerde van het leed in België. Die sector is de mossel- handel in Yerseke. Half j uli wor den de eerste mosselen ver wacht, waarschijnlijk te laat om extra winsten te draaien. De gebroeders Bout uit Bruinis- se hebben al mosselen, van hun mosselhangcultures. Veel heb ben zij niet gemerkt van de grote vraag naar vis en visproducten. Zij zetten hun mosselen ook vooral in de directe omgeving af. Pastoor De Nijs tijdens zijn jubileumdienst in Huize Enimaus in IJzendijke. foto Peter Nicolai Biervlietse pastoor De Nijs al vijftig jaar geestelijke door Sheila van Doorsselaer BIERVLIET - Een hoeder van een groeiende wijngaard. Zo kijkt priester Augustinus Aloysius Maria de Nijs (75) uit Biervliet terug op zijn vijftig jaar priesterschap. Bijna een kwart eeuw lang was hij als pastoor verbonden aan de rooms-katholieke kerk in Biervliet. Hij doopte ontelbare baby's, voltrok huwelijken bij de vleet en hoorde honderden zondaren. Al is hij al vijf jaar met emeritaat, het geestelijk leven zal hem nooit loslaten. „Mijn leven heeft in het teken gestaan van dienstbaarheid. Dienstbaarheid vanuit een ge degen opleiding, anders gaat het natuurlijk niet", zegt De Nijs. Het belangrijkste is dat je altijd een luisterend oor hebt, voor iedereen, niemand uitge zonderd. De Nijs heeft in zijn vijftigjarig priesterschap de hele omwenteling van het ge loof meegemaakt. De seculari satie bijvoorbeeld en het leeg- stromen van de kerken. Dat gaat hemaan het hart. De Nijs: „Mijn voorganger heeft nog gestaan in een bloeiende wijn gaard, maar die begon na ver loop van tijd te verdorren. Ik werd de hoeder van een groéi- ende wijngaard. Ik moest de mensen weer de kerk in zien te krijgen. Geen gemakkelijke klus. Je moet een boodschap uitdragen en als mensen alleen al willen ruiken aan die bood schap, heb je al heel wat ge wonnen. Ik heb gekozen voor een kerk voor de gelovigen. Er groeit dus een andere wijn gaard. Daar wordt zelfs nu nog full-time aan gewerkt." Roeping De Nijs kreeg al vroeg zijn roe ping". Toen hij twaalf was, ging hij voor een voorbereidende opleiding van zes jaar naar Huijbergen en hierna naar Hoeven. Na zijn wijding als priester was hij 22 jaar kape laan in Brabant. Ook bezocht hij de Tilburgse Theologische Faculteit. Jarenlang zwaaide hij ook de scepter over het toe ristenpastoraat, waarvoor hij zitting hield in recreatiecen trum De Braakman in Hoek. „Het is goed dat er voldoende vrijwilligers waren die mij hielpen, anders word je een soort werkezel en dat is na tuurlijk nooit de bedoeling." Het zwaarste van het priester schap was voor De Nijs mis schien wel het afnemen van de biecht. Dat deed hij vijftien jaar. De Nijs: „Je hoort; veel en door je beroepsgeheim kim je het ook aan niemand kwijt. Je kan niet te veel last op je ne men, want dan wordt het bal last. Mensen vertrouwen je en het belangrijkste van de biecht isdat je mensen vertrouwen in anderen kan geven." Het jubileum van De Nijs wordt vandaag gevierd tijdens een speciale viering in de rooms-katholieke kerk van Biervliet. door Wout Bareman TERNEUZEN - De positie van burgemeester R. C. Barbé van Terneuzen als commissaris van Delta Nutsbedrijven stond al vóór de voordracht van kandi daten voor de nieuwe, inge krompen raad van commissa rissen ter discussie. Dat valt in zowel provinciale als gemeente lijke bestuurskringen te beluis teren. De mogelijke kandida tuur van Barbé hing vooral af van de voorwaarde of hij bereid was terug te treden als commis saris van Verbrugge Terminals in Terneuzen, onderdeel van Verbrugge International. Enkele j aren geleden tradBarbé daar aan als commissaris op persoonlijke titel. Omdat Delta Nutsbedrijven mede-aandeel houder is van de goed renderen de 'havenpoot.' van Verbrugge, oordeelden provincie- en ge meentebestuurders dat die combinatie van commissariaten van Barbé 'minder gelukkig' was. Als Barbé niet bereid zou blijken terug te treden als com missaris bij Verbrugge, zou hij sowieso niet meer in aanmer king komen voor het commissa riaat bij Delta Nutsbedrijven. Woede Uiteindelijk bleek die voor waarde overbodig. Immers, de Zeeuwse gemeenten gaven be gin vorige week de voorkeur aan burgemeester J. Mandos van Borsele en wethouder T. Meijers van Vlissingen als gemeentelij ke vertegenwoordigers in de raad van commissarissen; Bar bé verzamelde te weinig stem men. Dat wekte overigens de woede van de burgemeester van Terneuzen, die vonddat Zeeuws-Vlaanderen sowieso vertegenwoordigd diende te zijn in de raad van commissaris sen van Delta omdat een be langrijk deel van de activiteiten van Delta (waterfabriek, warm tekrachtcentrale, en toekomsti ge samenwerking met Hydro Agri) zich juist in de Kanaalzo ne concentreert. Barbé vrijdag: „Juist omdat ik ontzettend veel waarde hechtte aan die Zeeuws- Vlaamse vertegenwoordiging was ik best bereid te overwegen mijn persoonlijk commissariaat bij Verbrugge op te geven. Even buiten beschouwing latend of men mij die voorwaarde über haupt kon opleggen... Maar uit eindelijk deed het er allemaal niet toe: ik kwam gewoon stem men tekort." Energiegedeputeerde A J. G. Poppelaars meent overigens dat de gemeenten hun afspraak met de provincie over de verdeling van de zetels in de raad van commissarissen hebben ge schonden. Volgens hem waren gemeenten en provincie over eengekomen dat zij ieder maar één commissaris met een poli tieke achtergrond zouden aan wijzen. Om Delta slagvaardiger en commerciëler te kunnen laten opereren, besloten gemeenten en provincie eind vorig jaar zich in de toekomst wat meer op de achtergrond te houden. De raad van commissarissen zou worden teruggebracht van achttien paar negen leden: drie van de provincie, drie van de gemeen ten en drie 'witte' commissaris sen, mensen uit het bedrijfsle ven en (bijvoorbeeld) de werknemersorganisaties Filmzaaloverleg Tijdens het zogenoemde film zaaloverleg in de Abdij in Mid delburg zou, vorig najaar, zijn afgesproken dat de gemeenten en de provincie zouden volstaan met het aanwijzen van elk één 'politieke' commissaris en daar naast twee buitenstaanders. Poppelaars: „De insteek van de collegepartijen was en is dat wij slechts één politieke commissa ris voordragen. Dat is gedepu teerde Hennekeij. De andere twee worden mensen van buiten Provinciale Staten." Nu de gemeenten twee commis sarissen hebben aangewezen, zullen Gedeputeerde Staten zich op de nieuwe situatie bera den. Barbé: „Het is onzin dat tij dens dat filmzaaloverleg het aantal 'politieke' commissaris sen is vastgelegd. We waren het eens over het wat meer naar de achtergrond treden van de over heid, maar concrete aantallen zijn er nooit genoemd. Maar zo wordt het gemakshalve nu wel vertaald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17