Middelburgse economie moet beter PZC Hulde voor Arnemuidse redders PZC Landbouwschuur brandt uit Drie dagen toeren op fiets en motor Veere past aantal duinovergangen aan voor gehandicapten N egenentwintigs te Mars rond Walcheren zeeland 15 Bureau MuConsult bv wil snel ontwikkeling bedrijventerrein Mortiere Autokraken ui Vlissingen Japanners verkennen Middelburg zaterdag 12 juni 1999 jjdoor Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet economisch ijjieer aan de weg timmeren. jDaarvoor is op korte termijn een lantal maatregelen nodig, bij- oorbeeld meer mensen en geld oor de afdeling economische jaken. Het nieuwe, hoogwaar- lige bedrijventerrein Mortiere ial snel ontwikkeld moeten 'orden tegen een gunstige vicr- Jkante meterprijs. Samenwer- jking met provincie en het be- jdrijfsleven is noodzakelijk om .[bedrijven te trekken en de ge beente Middelburg moet samen met belangstellenden kijken naar de inrichting van een ter- jein voor perifere detailhan- jjdelsvestiging aan de Toren- weg/Schroeweg. Dat blijkt uit onderzoek van het bureau MuConsult bv. Middelburg heeft ambitieuze Jannen, neergelegd in de Kwa- viteitsatlas 2030. Uitvoering daarvan moet leiden tot een gro ter inwoneraantal, meer werk gelegenheid, meer bedrijfsves- I igingen en een beter woon- en leefklimaat. Een aantal plan- ien is inmiddels ter hand geno- I nen. Het gemeentebestuur gaat [irvan uit dat nog dit jaar het loogwaardig bedrijventerrein Mortiere bouwrijp wordt ge- naakt. Verder ligt er een plan daar om de uitstraling van de linnenstad te verbeteren, folgens het onderzoek gaat het nmiddels een stuk beter met Middelburg. De tijd dat inwo- ïers en bedrijven de Zeeuwse ioofdstad de rug toekeerden, is .foorbij. Het is nu zaak te profi- eren van deze ontwikkeling. De detailhandel moet de concur rentie aangaan met Vlissingen h Goes. Er moeten meer kanto en komen en het gemeentebe- - in de nacht van 'donderdag op vrijdag is in Vlis singen ingebroken in twee per- Ionenauto's. In beide gevallen werd een ruit vernield en werd de radiocassetterecorder mee genomen. De eerste diefstal |ond plaats in de Julianalaan, Ie andere in de Kenau Hasse laarstraat. stuur moet meer aandacht heb ben voor het Sloegebied. Daar is namelijk de meeste groei voor de werkgelegenheid te halen, wat een positief effect kan heb ben op meer banen in Middel burg. Voorwaarden Wil de gemeente Middelburg aantrekkelijk worden als vesti gingsplaats, dan moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. De bereikbaarheid van de bedrijfsterreinen moet ver beteren. Datzelfde verhaal gaat op voor het voorzieningenni veau dat beter moet. MuConsult kan zich om die reden vinden in de Kwaliteitsatlas van prof Riek Bakker. Die stelt voor om het Veerse Meer te vergroten en wo nen aan en in het water te intro duceren. Het onderzoeksbureau gaat ervan uit dat een aangena me woon- en leefsituatie, ge koppeld aan voldoende ver strooiingsmogelijkheden aan bijvoorbeeld het Veerse Meer bedrijven sneller zal doen be sluiten om naar Middelburg te komen. Grote kansen dicht MuConsult de perifere detailhandelsvesti ging toe. Op dit moment zijn de winkels sterk geconcentreerd in de binnenstad, die slecht te be reiken is. Steeds meer bedrijven met volumineuze goederen (meubels, doe-het-zelf, autobe drijven, tuincentra) kiezen er voor om aan de rand van de stad te zitten. Ondernemend Middel burg hoeft niet bang te zijn dat die bedrijven veel koopkracht wegzuigen uit de binnenstad. Winkels die vanuit het centrum naar de rand van de stad verhui zen, maken weer plaats voor nieuwe ondernemers waardoor het funshoppen meer kansen krijgt. In Middelburg is voor on geveer vijftien- tot twintigdui zend vierkante meter plek voor perifere detailhandelsvesti ging. Middelburg moet volgens het bureau niet de illusie hebben dat bedrijven van buiten de re gio staan te springen om naar de Zeeuwse hoofdstad te komen. In heel Nederland is ongeveer vijf enzeventig procent van de be drijvigheid op nieuwe locaties afkomstig uit de gemeente zelf. Middelburg zal het vooral moe ten hebben van de haven en meer specifiek in de sectoren lo gistiek en transport. Door een verdere groei van de Sloehaven, zal het aantal dienstverlenende organisaties toenemen. MuCon sult stelt ook voor om de haven een meer regionaal karakter te geven door bedrijven aan te trekken als een regionaal distri butiecentrum. Dat past ook uit stekend in de toekomstplannen van de haven, die zou moeten uitgroeien tot een herkomstha- ven. Op dit moment is vooral sprake van aankomst van goe deren. ,Het belang van de haven voor Middelburg kan niet ge noeg benadrukt worden. Het is bij uitstek de locatie waar indu striële groei en acquisitie van nieuwe bedrijven verwacht mag worden", aldus het onderzoek. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek zette vrijdagmiddag vijf Arnemuidse redders in het zonnetje. Vlnr. Nico van de Ketterij, Adrie de Ridder, Joeri de Jong, Pieter van Dijkeen Kees van Belzen. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Politie, brandweer en burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek van Middelburg hebben vrijdag vijf inwoners van Arnemuiden in het zonnetje gezet. Zij redden op 25 mei drie ouderen uit Zoutelande, nadat zij met hun auto in het water van 't Oude Gat terecht waren gekomen. De vijf kregen een speciaal voor de gelegenheid gemaakte herinnerings medaille, een waardebon van honderd gulden en een bos bloemen. De auto raakte door nog onbekende oor zaak van de weg. De redders waren aan het vissen toen zij tot hun schrik zagen dat de wagen in het water reed en langzaam begon weg te zakken. Eén van hen belde direct de politie; de anderen gingen met een roeiboot hulp bieden. Na veel wrik ken, kregen Nico van de KetterijAdrie de Ridder, Joeri de Jong, Pieter van Dijke en Kees van Belzen de deur open, waarna ze met de slachtoffers door het water waad den naar de wal. Politie en brandweer loofden direct na de reddingsactie het snelle optreden van de vijf. Zonder hun ingrijpen, was het ongetwijfeld slechter afgelopen. Burgemeester Spahr van der Hoek dankte het vijftal.,Het zijn gewone inwoners van Arnemuiden, die door wat ze gedaan heb ben, ook weer niet zó gewoon zijn. Je leest genoeg verhalen in de media over mensen die andere mensen aan hun lot overlaten als hen iets overkomt. Jullie actie heeft la ten zien dat de mensen in Arnemuiden niet zo denken. Jullie zijn een goed voor beeld voor de samenleving. De brandweer en de politie hebben mij verteld dat het zonder jullie actie slechter had kunnen af lopen." De inzittenden van de te water ge raakte auto waren vrijdag niet aanwezig. Zij hebben het ongeval emotioneel nog niet verwerkt. Verdachten mishandeling gepakt GOES - Dankzij een getuige heeft de politie vrijdag in Goes vier mannen uit Middelburg en Roosendaal aangehouden, die kort daarvoor een 18-jarige Goesenaar hadden afgetuigd. In de Rijfelstraat kreeg het slachtoffer schoppen en klappen. Een dokter moest er aan te pas komen. Twee van de vier verdachten zitten nog vast. De politie, die niet kon melden waarom het tot de mishandeling was geko men, roept getuigen van de mishandeling op zich te melden. Kernenergie verhuist naar VROM DEN HAAG - Minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer (VROM) wordt de hoofdver antwoordelijke voor kernenergietaken. Het kabinet heeft vrijdag daartoe besloten. Het ministerie van Economische Zaken heeft altijd deze bevoegdheden gehad. Dit verandert, omdat de omstandigheden zijn gewijzigd. In 1963, bij aanvaarding van de Kernenergiewet, lag de na druk nog op de bevordering van kernenergie. Nu gaat het, al dus de ministerraad, veel meer om veiligheids- en milieuas pecten en bescherming tegen radioactieve straling. De minister van VROM wordt primair verantwoordelijk voor de regelgeving en vergunningverlening van nucleaire installa ties. Verslaafde vrouw moet cel in MIDDELBURG - Een 27-jarige vrouw uit Vlissingen is vrij dag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot vijf weken cel. Dat had ook de officier van justitie geëist. Politierechter C. Kool zei niet de illusie te hebben dat een gevangenisstraf haar probleem oplost, omdat ze door haar heroïneverslaving steeds in de fout gaat. Maar er moest wel een sanctie volgen op de diefstallen. „Ze is al heel lang verslaafd en daarom gaat ze telkens goederen stelen", sprak Kool. Aan de verduistering van twee ringen tilde hij het zwaarst, omdat ze een emotionele waarde hebben. De vrouw had de ringen van een man geleend, maar gaf ze vervolgens niet meer terug. Aan de gedupeerde moet ze 750 gulden betalen. Ook had de verdachte vorig jaar en in april van dit jaar bij ver schillende winkels in Vlissingen kleding en etenswaren gesto len. Wrakkenruiming gaat verder VLISSINGEN - De aannemingscombinatie Smit Tak/Van den Akker/Boskalis begint dinsdag met de tweede fase van de wrakkenruiming in de Westerschelde. In totaal moeten vier locaties op de Rede van Vlissingen, in de Pas van Rilland en in de Overloop van Hansweert vrij van scheepsresten moeten worden gemaakt. Het werk begint met het vrijbaggeren van het wrak van een stoomschip op de Rede van Vlissingen. Daarvoor wordt onder meer een hopperzuiger ingezet. In au gustus haalt een bok het wrak boven water. In de loop van het jaar gaat de aannemingscombinatie op de andere locaties aan de slag. Politie houdt jonge berovers aan VLISSINGEN-Depolitieheefteen 14-jarigeen een 15-jarige Vlissinger aangehouden op verdenking van beroving. De 14- jarige beroofde op 25 maart in de Torenstraat een inwoonster van Vlissingen van haar tas. Daarbij werd geld buitgemaakt. De jongen heeft de diefstal bekend. Uit verder onderzoek bleek dat hij ook betrokken was bij de beroving van een even- oude plaatsgenoot op het Van Nispenplein. Deze jongen werd bedreigd en gedwongen sigaretten af te geven. De laatste be roving bleek hij gepleegd te hebben met de 15-jarige Vlissin ger. Die was ook verantwoordelijk voor mishandeling van een 14-jarige Middelburger, deze week in Park Toorenvliedt. Bei de verdachten zijn voorgeleid aan de officier van justitie. loor Lukas Fransen VESTKAPELLE - De gemeen- e Veere wil voor 2001 enkele trandopgangen geschikt ma ren voor gehandicapten. Dat zei rethouder M. Brouwer-te Rol- er vrijdag in Westkapelle, waar aj samen met wethouder E. J. ielok een onderzoeksrapport 'an de stichting Het Klaverblad aeeg uitgereikt over de toegan kelijkheid voor gehandicapten ran de duinovergangen in de ge- neente Veere. n opdracht van de gemeente en samenwerking met de 'eeuwse Stichting voor Gehan- licaptenbeleid heeft Het Kla verblad achttien duinovergan- [en onderzocht. Zij komt tot de :ónclusie dat de stranden in de jemeente Veere moeilijk zijn te lëreiken voor gehandicapten. ?e werkgroep stelde een top irie van strandopgangen vast flie het eerst voor verbetering in lanmerking moeten komen: 5rica naar Kreek in Westkapel- e, Westhove bij het Zeeuws Bio- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 i 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L.Fransen I E.L. Ramakers M.J, van der Schot A.A. van der Sluis -K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www. pzcn I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl logisch Museum en Atlantis op Neeltje Jans. Brouwer hield een slag om de arm waar het ging om het pre cieze aantal strandovergangen dat beter toegankelijk wordt gemaakt voor gehandicapten. „Gezien de beperkte financiële middelen, verdient het de voor keur om bij een beperkt aantal overgangen een concentratie van voorzieningen te plannen. Het heeft weinig zin om over 34 kilometer kust af en toe een strandstoel en een aangepast huisje neer te zetten bij een overgang die veel te steil is en te gelijkertij d bij een goed toegan kelijke overgang geen enkele aanvullende voorziening te rea liseren." Veere wil in 2001 het grote on derhoud van de stranden en de duinovergangen en -paden overdragen aan de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Brouwer: „We moeten er als ge meente natuurlijk wel voor zor gen dat we de stranden en over gangen in een redelijke staat overdoen. In het verbeterings plan dat daarvoor wordt opge steld nemen we de aanbevelin gen uit het rapport mee. We zorgen ervoor dat minimaal één of twee duinovergangen hele maal in orde zijn voor gehandi capten." De wethouder bena drukte dat het onmogelijk is alle strandovergangen aan te pas- Willem de Vink spreekt voor Pinkstergemeente OOST-SOUBURG - De Pink- stergemeenschap heeft voor een bijzondere dienst op zondag 13 juni Willem de Vink uitgeno digd als gastspreker. De Vink geeft spreekbeurten in het hele land, met als centraal thema het leven als christen in de praktijk van alledag, en ge bruikt daarbij graag beeldend materiaal. Hij schreef en illu streerde onder andere de boe ken Op weg naar goud en Vogel perspectief. Ook schreef en tekende hij strips met het geloof als onderwerp, nam het initia tief voor het periodiek Heavenly Quality en een serie brochures voor jongeren. Dit voorjaarver- schijnt van hem een studieboek over de naam van God. De dienst in Zaal Irene begint om 14.30 uur. De uitgebrande schuur in Vrouwenpolder foto Ruben Oreel door Lukas Fransen VROUWENPOLDER - Een grote uitslaande brand heeft vrijdagmiddag een landbouw schuur aan de Lepelstraat in Vrouwenpolder in de as ge legd. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan tijdens werk zaamheden aan een land bouwmachine in de schuur. De schade loopt in de tonnen. De brandweer kreeg om 12 uur de melding binnen van de brand. Omdat M. Corbijn, postcommandant van Seroos kerke, zelf in Vrouwenpolder woont, zag hij onmiddellijk de ernst van de situatie in en sloeg groot alarm. De brandweer Veere rukte uit met vier tank autospuiten en kreeg assisten tie van de ladderwagen van de stadsgewestelijke brandweer. „Ik wist dat het een stenen schuur met een rieten dak was. Daarom zijn naast de korpsen in Serooskerke en Veere ook die van Oostkapelle en Dom burg en de stadsgewestelijke brandweer gealarmeerd. Er is ook een dompelpomp, een grootvermogen pomp voor watertransport op grote af stand, naar de brand gebracht. Maar die hadden we niet no dig." Toen de eerste brand weerlieden snel na de melding ter plaatse kwamen, troffen ze een schuur aan die in de volle breedte in brand stond. Door het rieten dak had het vuur zich razendsnel verspreid. Omdat al snel duidelijk was dat de schuur niet meer te red den was, richtte de brandweer zich met succes op het redden van de nabijgelegen woning en loods. Corbijn: „In de schuur stond een achttal lege paar- denboxen en wat landbouw werktuigen. De gunstige wind maakte het makkelijker om het vuur weg van de woning en de loods te houden. Van de wo ning zijn door de hitte twee ra men gesprongen en van de loods is de beplating kromge trokken. De nabijgelegen mi- nicamping liep helemaal geen schade op." Na drie kwartier had de brandweer het vuur onder controle. De brandweer heeft nog tot 16 urm nageblust en keerde daarna terug naar de kazerne. Omdat de eigenaar van de schuur enkele uren la ter meldde dat er nog het een en ander smeulde, heeft de brandweer aan het begin, van de avond nogmaals nageblust. WISSENKERKE - De Motorclub Noord- Beveland en de Tourclub De Kroon houden vanaf 28 juli een motor- en fietsdriedaagse. Om mensen die op onregelmatige tijden werken in staat te stellen de drie dagen vol te maken, kan er verspreid over vijf dagen gereden worden. Maandag 28 juli is de eer ste startdag; woensdag 30 de laatste. Zaal Onder de Toren in Wissenkerke is de inschrijfplaats. Op de startdagen kan tot 18.30 ingeschreven worden voor vertrek. Fietsers hebben de keuze uit trajecten van 5 20 en 60 kilometer (deze laatste gaat over Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland); motorrijders kunnen uit drie routes kiezen over Noord- en Zuid-Beve land en Schouwen, variërend in lengte tus sen de 55 en 80 kilometer. Vrijdag 2 juli worden vanaf 19.30 uur herin neringen uitgereikt in zaal Onder de Toren in Wissenkerke. Ter afsluiting is er een bar becue met live muziek. De driedaagse is een initatief van de Ondernemersvereniging Wissenkerke en Geersdijk. VLISSINGEN - Vanaf het club lokaal van wandelsportvereni ging Willen is kunnen in Vlissin gen vertrekt zaterdag 19 juni de 29e Mars rond Walcheren. Er kan gelopen worden over af standen van 25,40 en 65 kilome ter. MIDDELBURG - Burgemeester L.H.B. Spahr van der Hoek van Middelburg ontvangt vandaag, zaterdag, een delegatie van de Japan-Rotterdam Club uit Rot terdam. Deze club bestaat uit Nederlandse en Japanse werk nemers, werkzaam bij Japanse bedrijven in de regio Rotter dam. Jaarlijks wordt voor hen en hun partners een excursie georgani seerd. Zaterdag maken zij na de ontvangst op het stadhuis, om 14.30 uur, kennis met het histo rische Middelburg en de VOC, maar ook met de toekomstplan nen voor Middelburg, zoals om schreven in de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030. Middelburg is dit jaar het reisdoel van de ex cursie in het kader van de VOC- band Middelburg-Japan en in het bijzonder zusterstad Naga saki. Kledingdiefjes naar Halt MIDDELBURG De politie heeft donderdagavond twee 16- jarige meisjes uit Vlissingen aangehouden, nadat ze in een kledingzaak in hun woonplaats een truitje ter waarde van twaalf gulden hadden gestolen. Eén van hen had het gestolen kledingstuk onder haar eigen kleding aangetrokken. De twee worden doorverwezen naar het Halt Bureau Walcheren voor een alternatieve straf. SER O OS KERKE (W) Ruitersportbeurs - In het Wal- cherse Serooskerke wordt van daag (zaterdag) een ruitersport- beurs gehouden. In manege De Gouwe Rijers, aan de Gapingse- weg 1, zijn van 10.00 tot 13.00 uur tweedehands paarden(sport )artikelen te koop. De beurs is een gezamenlijk initiatief van de Landelijke Rij verenigingen Oranjezon uit Vrouwenpolder en De Gouwe Reijers. Om de vier kilometer is een ver- zorgingspost ingericht en eigen EHBO'ers en een masseur staan klaar voor medische begelei ding. In het clublokaal is na af loop gelegenheid tot douchen. Eén uur voor de start gaat het startbureau open; de start is om 8 uur precies. Voor de 25 kilome ter sluit het startbureau, waar na afloop de herinneringen worden uitgereikt, om 13 uur. voor de 40 om 17 uur, voor de 65 kilometer om 21 uur. De organi satie heeft gezorgd voor goede aansluitingen voor treinreizi gers en veergebruikers (infor matie: 418236). De wandeling voert langs en over de duinen en door de bos sen naar Domburg, waar in café Tramzicht de 25 kilometer ein digt en de rest van de lopers even kan rusten. Door bos en duin en langs het water naar Veere, waar de 40 kilometer stopt. De 65 kilometer gaat verder over de sluizen naar Arnemuiden. In d'Arne wordt een verplicht kwartiertje i'ust gehouden. Ver volgens gaan de deelnemers door de polders en langs de Wes- terschelde-oever terug naar Vlissingen. Werkstraf voor Vlissinger op het slechte pad MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft vrij dag een veertigjarige inwoner van Vlissingen voor heling en mishandeling veroordeeld tot zestig uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast staat de man drie jaar lang on der toezicht van de reclassering. De Vlissinger had op 28 septem ber vorig jaar in Bruinisse ge reedschap van een kennis ge kocht, terwijl hij wist dat de spullen gestolen waren. Een jaar eerder had hij twee mede werkers van de Vlissingse scou ting een kopstoot en een klap gegeven. De Vlissinger deed er gisteren alles aan om de mishandelingen te bagatelliseren, maar zowel de officier van justitie als de poli tierechter vonden de feiten be wezen. De verdachte wilde eindelijk eens afrekenen met zijn straf- verleden. Hij heeft inmiddels een vaste baan. Volgens een re- classeringsmedewerker begeeft de man zich nu op het goede pad maar heeft hij nog een lange weg te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15