RUIMING «ntia Weer serie branden in Vlissingen AnneM^ReL De Meijer geeft kruistocht voor zijn bankje op Bh mm Oproer Zierikzee vlekkeloze show Vluchtstrook wordt in Scheldetunnel slechts 70 centimeter Pronk aarzelt over geluidsgrenzen Zeeuws vliegveld Zeven jaar cel in zaak rond lijk Zeelandbrug DE UITVERKOOP IS GESTART! KORTINGEN TOT 50% Omi GROTE MARKT tl. ROTS zeeuwse almanak Straatje om Politie houdt rekening met pyromaan Advertentie Dat kwam die Vlissingse hondenbezitster mooi uit: nu er toch logees over de vloer waren, konden die een straatje om gaan met de tec kel van het huis. „Dan ga ik intussen even boodschappen doen", sprak de bazin van de hond. Met een hartelijk 'nou, tot straks' namen ze bij de voor deur afscheid. De vrouw spoedde zich links de straat uit. En de logees - een ouder echtpaar - sloegen rechtsaf, een buurt met veel groen in. Met aan het uiteinde van de stevig vastgehouden riem - je bent tenslotte met ander mans huisvee op stap - een dashond, die zacht jankend het vrouiotje nakeek. Het viel de twee gaandeweg op dat ze veel bekijks kregen. Sommi ge passanten toonden daarbij een brede glimlach, anderen blikten enigszins meewarig in hun richting. Pas een paar straten verder kwamen de echtelieden ach ter de reden van die overma tige belangstelling: de teckel had zich uit heimwee naar het vrouiotje aan zijn tuigje ontworsteld, zodat er geen huisdier, maar slechts een hondenriem werd uitgelaten. Toen begreep het echtpaar ook ineens dat die ene be langstellende opmerking on derweg een hoog sneergehal te had: 'Is het een mannetje of een vrouwtje?' door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een serie bran den heeft vrijdagochtend vroeg voor tonnen schade aangericht in Vlissingen. De branden bij het clubgebouw van Zee- landsport, wasserij Edelweis, I koopcentrum Groenendijk en een container aan de Gildeweg zijn waarschijnlijk aangesto ken. De afgelopen maanden moest de brandweer regelmatig in actie komen voor branden in afvalcontainers. De politie Wal cheren sluit niet uit dat er een pyromaan actief is. De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg zette gisterochtend vier blus- wagens, de hoogwerker en on geveer zestig brandweerman nen in. De eerste brand tegenhet clubgebouw van Zeelandsport op sportpark Baskensburg be- gon om tien voor vier. De laatste brandweerwagen keerde pas om acht uur 's ochtends terug i naar de kazerne. Vloerbedekking j Direct na de brand tegen het I clubgebouw van de voetbalver- j eniging, waar de schade overi- gens beperkt bleef tot verbrand I papier en een geblakerde con- I tainer, meldde politiesurveil lanten brand bij Groenendijk j aan de Hermesweg. In verband met de eerdere branden in afval containers heeft de politie Wal cheren de afgelopen maanden extra gesurveilleerd. Eén van die teams ontdekte omstreeks kwart over vier dat er bij koop centrum Groenendijk een hoe veelheid vloerbedekking die te gen een buitenmuur lag in brand was gestoken. Op het mo ment dat de brand werd ont dekt, hadden het plafond en het dak al vlam gevat. Twee tankautospuiten bestre den het vuur, daarbij geholpen door de hoogwerker. De brand weer wist de brand te beperken, maar de rookschade bij Groe nendijk en het aangrenzende Mikro Electro loopt volgens de brandweer in de honderddui zenden guldens. Tijdens de bluswerkzaamheden kwam er een nieuw alarm. Om zes minu ten voor vijf werd brand gemeld in het ketelhuis bij wasserij Edelweis aan de Paul Kruger- straat. Ook in dit geval werd de brand ontdekt dankzij de extra surveillance. Nader onderzoek van de politie wees uit dat ver moedelijk een hoeveelheid afval bij een houten deur in brand was gestoken. De brand in de wasse rij zorgde er voor dat de hele elektrische voorziening werd uitgeschakeld. „We hebben di rect een installatiebureau inge schakeld en die zullen ander halve week lang dag en nacht bezig zijn om de installatie op nieuw op te bouwen. Ik kan nu nog geen koffie zetten", aldus door Wout Bareman TERNEUZEN - Oud-staats secretaris Jozef E. G. M. Au gust de Meijer (83) legt de wapens neer. Na negen jaar strijd met burgemeester en wethouders van Terneuzen over een monument ter nage dachtenis aan zijn grootva der, de stichter van het han dels- en scheepvaartbedrijf Aug. de Meijer in Terneuzen, keert hij zijn geboorteplaats definitief de rug toe. De Meijer is het 'gemarchan deer', 'gezeur'en 'de tegen werking van met name bur gemeester Barbé' spuugzat. In eenboze open brief aan het college stelt hij vast dat Ter neuzen vandaag de dag dui delijk niet meer wordt gere geerd door 'echte Heeren'. „Tot niet ziens...", eindigt de oud-staatssecretaris de af scheidsbrief, waarin hij het aanbod intrekt om Terneu zen een zeszitsbank, voor zien van een koperen plaatje met een passende tekst, te schenken. ,,U blijkt geen ge voel te hebben van dank baarheid en achting voor Au gust de Meijer, mijn in 1927 overleden grootvader, die Terneuzen maakte tot een havenstad van betekenis. U bleek evenmin bereid een royale gift te accepteren van mij, 'de eerste Zeeuws-Vla ming die behoorde tot de re gering van Nederland", schrij ft De Meijer, die al jaren een serviceflat in Zeist be woont. Van daaruit bestook te hij het gemeentebestuur van Terneuzen jarenlang, bijna wekelij ks met telef oon- tjes en brieven over de op richting van het monument voor zijn 'bonpa'. Burgemeester R. C. E. Barbé was de boosdoener, toen de gemeente bij herhaling liet weten geen goede locatie voor de bank ('het monu ment') te kunnen vinden. De Meijer schakelde ministers, staatssecretarissen, commis sarissen van de koningin en andere autoriteiten in om Barbé en de zijnen op andere gedachten te brengen, maar alle pogingen (Barbé werd regelmatig door ministers gebeld) strandden. De oud-staatssecretaris had zijn laatste hoop gevestigd op de Terneuzense Onafhan kelijke Partij (TOP), die hem in de verkiezingstijd nog wel steunde, maar daarna af stand nam van de nazaat van de Terneuzense havenbaron. Ook de bemoeienis van de Heemkundige Vereniging Terneuzen leidde tot niets. Wethouder P. C. Hamelinck deed de staatssecretaris twee jaar geleden, in een reactie op wéér een brandbrief uit Zeist, ietwat lacherig de sug gestie aan de hand 'het eens te proberen bij buurgemeen te Sas van Gent'. „Voor zover ik weet komt de familie daar oorspronkelijk vandaan. Die bank past volgens mij prima in het beeld van de Oostka de..." August de Meijer had dé zes zitsbank (ter waarde van 4600 gulden) al besteld. Die bestelling is nu, na negen jaar, geannuleerd. eigenaar/directeur D. Wester hof. De wasserij heeft in Zee land achthonderd bedrijven (hotels en restaurants) als klant. Direct na de brand werd een col lega-bedrijf in Goes gevraagd of daar kon worden gewassen, om te voorkomen dat de klanten in de problemen zouden komen. „Gelukkig konden we daar te recht, zodat we 's nachts pro ductie kunnen draaien. We ver wachten daar twee weken 's nachts te moeten werken. We zullen er alles aan doen om klanten te blijven bedienen." Westerhof wijst erop dat er geen schade is aangericht aan het textiel. Over de schade kan de directeur/eigenaar niets zeg gen. Container De laatste brand gistex-ochtend vond plaats in een container aan de Gildeweg bij de Albert Hein. De brandweer vermoedt 'dat in alle gevallen sprake is van brandstichting. Uit het onder zoek van de technische recher che moet ook blijken of de bran den het werk zijn van één persoon of van een groepje. R. Sinke van de politie Walche ren sluit niet uit dat er in Vlis singen een pyromaan aan het weik is. De politie heeft een di-ingend beroep gedaan op het bedrijfsleven om geen brand baar afval of goederen bij ge bouwen buiten te laten liggen. (Advertentie) Politie houdt drankrijder aan VLISSINGEN - De politie heeft donderdagnacht een 49-jarige Middelburger aangehouden voor rijden onder invloed. De automobilist reed om tien over één op de Sloeweg in Vlis singen. Uit een blaastest bleek dat de man te veel had gedron ken. Hij kreeg een bekeuring van 390 gulden. Wasserij Edelweis is zeker enkele weken uitgeschakeld door de brand. foto's Ruben O reel door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Vrijwel vlekkeloos was de eerste seizoensopvoering van Het Oproer van Zierikzee. Niet alleen was de geluids- en lichttechniek aanzienlijk verbeterd ver geleken met vorige opvoeringen, regisseur Cees Möhlman vernieuwde het historische relaas van de in opstand gekomen Zierik- zeese bevolking ook met een aantal liedjes, meer figuratie en een authentieke volks klucht. Zo'n vierhonderd kaartjes waren er ver kocht voor de eerste opvoering. Dankzij het gebruik van professionele zendmicrofoons en geluidsapparatuur was het dit keer voor het publiek ook echt te volgen. De stadsrevolte gaat terug naar het jaar 1472. De plaatselijke schout Hendrik Jans zone (Jan de Bil) kondigt alweer een nieuwe belastingverhoging op zout, bier en tarwe aan. „Onaanvaai-dbaar", oordelen de ge plaagde marktkramers unaniem; ze gaan al zwaar gebukt onder het regime van de Bourgondische hertog Karei de Stoute (Henk Dubelaar), die zijn veldslagen uit de nering van de hardwerkende bevolking be taalt. De volkswoede resulteert in de moord op twee commissarissen van de hertog, maar leidt niet tot de bevrijding van de stad. Regisseur C. Möhlman heeft de opvoering van het stuk op enkele punten gewijzigd. Er zijn maar liefst 43 nieuwkomers onder de ruim honderd spelers. Voor het middel eeuwse wagenspel halverwege het eerste bedrijf schreef hij een nieuwe tekst, omdat er voor de oude teksten van Gerrit Komrij opvoeringsrechten moesten worden be taald. Het publiek was zeer enthousiast over het invoegen van die middeleeuwse volksklucht met overspel als ondei*w.erp. Maar de acteurs hadden het even zwaar te verduren omdat het paard met ruituig en al weg dreigde te draven. Het Oproer wordt nog opgevoerd op 12,18,19, 25 en 26 juni. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Westerschel- detunnel krijgt een minder bre de corrigeerstrook langs de rij banen dan in nieuwe tunnels in autosnelwegen wordt aange houden. Dit blijkt uit antwoor den van minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat op Kamervragen van de Socialisti sche Partij. De corrigeerstrook in de Wes- terscheldetunnel, de strook tus sen de kantstreep van de rijba nen en de turmelwand, wordt zeventig centimeter breed. In nieuwe tunnels in autosnelwe gen wordt een afstand van een meter aangehouden. Dat is al een beperking, want bij gewone autowegen met bijvoorbeeld een vangrail schrijven de richt lijnen een coxrigeerstrook van anderhalve meter voor. Bij nieu we tunnels is voor een minder brede strook gekozen omdat dat goedkoper is. Minister Netelenbos verbindt aan de cijfers geen conclusies. Zij signaleert alleen dat voor de Westerscheldetunnel die zeven tig centimeter is aangehouden bij een ï-ijstrookbreedte van drieënhalve meter. Veiligheid Aan de veiligheid van de tunnel lijkt zij absoluut niet te twijfe len. SP-Kamerlid H. van Bom mel suggereerde in zijn vragen dat automobilisten bij een cala miteit eerst de linkerrijstrook moeten oversteken. Volgens Ne telenbos is dat onjuist. Het ver keer zal worden stilgelegd in de tunnelbuis waar het ongeval zich heeft voorgedaan. Via vluchttunnels kunnen mensen dan naar de andei'e buis lopen, waar desnoods het verkeer ook wordt stilgelegd. Volgens Van Bommel zou de Liefkenshoektunnel bij Ant werpen veiliger zijn. Minister Netelenbos ontkent dat niet, maar de Liefkenshoektunnel is ontworpen met andere eisen. Zo is het transpoxt van explosiege vaarlij ke stoffen door de Lief kenshoektunnel toegestaan, terwijl dat in de Westerschelde tunnel verboden is. „Beide situ aties zijn onvergelijkbaar", constateert Netelenbos. Zij stelt onomwonden dat voor de Wes terscheldetunnel 'een even wichtig stelsel van veiligheids- voox-zieningen is gemaakt'. Stoppen In navolging van de Hulster in genieur G. J. van Eeden, die fer vent tegenstander van de tuimel is, vroeg de SP wat het kost om- de bouw van de tunnel af te bla zen. Netelenbos wil daar niets van weten. De werkzaamheden zijn in volle gang. „Afblazen van het project is", aldus de mi nister, „absoluut niet oppor tuun." Dat de huidige veei-verbindin- gen Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Pex'kpolder mo menteel samen 'slechts' 8.800 auto's per dag overzetten, doet daar volgens haar niets aan af. In de exploitatieopzet van de Westersclxeldetunnel is uitge gaan van 12.500 voertuigen per dag in 2003. Dat aantal hoeft niet te worden bijgesteld, vindt Netelenbos. Het vervoersaan bod zal zijn weg moeten vinden naar de tuimel. Zij twijfelt niet aan een groei van het verkeer, omdat de Westerscheldetunnel in tegenstelling tot de veren 24 uur per dag beschikbaar is. (Advertentie) INTERIEUR ASSURANTIEKANTOOR VERMEIJ WEMELPINGE uitgevoerd door: Kapelle-Tel. 0113-544151 door Richard Hoving ARNEMUEDEN - Minister Pronk van VROM houdt de zo nering van vliegveld Midden- Zeeland op. Hij wacht met het zetten van zijn handtekening tot het nieuwe beleid voor de kleine luchtvaart in hoofdlijnen op papier staat. De opstelling van Pronk bete kent dat er pas na de zomer dui delijkheid komt over de ge luidsgrenzen van het vliegveld bij Amemuiden. Zeeuwse pro vincie- en gemeentebestuurders namen eerder deze week in Den Haag kennis van de nieuwe ver traging van de zonering. De ge deputeerden J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening) en A J. G. Poppelaars (milieu) en de Middelburgse wethouder J. van Dijk-Sturm waren ontbo den om samen met andere Ne derlandse provincie- en ge meentebestuurders over de toekomst van de kleine lucht vaart te praten. Van Zwieten zegt in een reactie op het onderhoud met minister Pronk en diens collega Netelen bos (Verkeer en Waterstaat) 'niet ontevreden' te zijn. „Pronk heeft een paar maanden be denktijd gevraagd. Dat vind ik redelijk." Of de minister daad werkelijk zijn handtekening gaat zetten is volgens Van Zwie ten nog onduidelijk. „Het kan alle kanten op." Sinds een aantal maanden cir culeert in Den Haag een scena rio dat uitgaat van sluiting van één van de drie kleine vliegvel den beneden de grote rivieren. Dat betekent dat vliegveld Sep- pe (Bosschenhoofd, Noord-Bra bant), Kempen Airport (Budel, Noord-Brabant) of Midden- Zeeland dicht moet. Volgens Van Zwieten heeft Pronk aange geven dat hij de vliegbewegin gen in Nederland wil concentre ren. De bewindsman heeft in het midden gelaten hoe dit voorne men praktisch vorm moet krij gen. Twijfels Tijdens het onderhoud in Den Haag toonde Pronk aanvanke lijk grote bedenkingen over de wijze waarop de zonexing van Midden-Zeeland is berekend. Van Zwieten houdt het erop dat de minister geen weet had van de jongste ontwikkelingen; De Rijksluchtvaartdienst heeft on langs te kennen gegeven dat de zonering wordt aangepast. „Daar wist de minister duide lijk nog niet. van", aldus Van Zwieten. De gedeputeerde zegt dat hij de minister heeft bijge praat. „Ik ga er vanuit dat daar mee de twijfels bij de minister zijn weggenomen." van onze regioredactie DEN HAAG - In de zaak van het Chinese lijk dat in juli vorig jaar van de Zeelandbrug werd gegooid maar op een pijler bleef liggen, heeft de Haagse rechtbank zeven jaar celstraf opgelegd aan de hoofdver dachte, een 35-jarige Rotter damse Chinees. Twee weken geleden, tijdens de behandeling van de strafzaak, was achttien jaar geëist we gens moord en mensenhandel. De rechtbank achtte echter naast de mensenhandel niet moord, maar slechts 'zware mishandeling de dood ten ge volge hebbende' bewezen. De Rotterdammer was een be roepsgokker en smokkelde il legale Chinezen naar Engeland voor de Chinese Slangenkop maffia. Zijn vrouw deed daar aan ook mee. Diezelfde vrouw hield het echter ook met een Chinese woekex-aar. De Rotter dammer kwam daar achter toen hij een geslachtsziekte kreeg. Hij was furieus over de vei'houding en maakte met twee andere mannen het plan om de woekeraar naar zijn wo ning te lokken. De Rotterdammer was zoge naamd naar het buitenland; de woekeraar verwachtte alleen de vrouw thuis aan te treffen. Maar toen hij 'fluitend en heupwiegend' aanbelde, werd hij overmeesterd, gekneveld met een prop in de mond, ge bonden en met een zwaar voor werp op zijn hoofd geslagen. De man overleed en werd door weer een andere man van de Zeelandbrug gegooid. Het lijk werd vrij snel ontdekt door de bemanning van een langsva rende boot. De vrouw en de man die het lijk van de brug had gegooid zijn eerder al tot zestien maanden cel veroor deeld. Ook zij hoorden veel ho gere straffen eisen dan ze uit eindelijk kregen opgelegd. De Chinees hield het er twee we ken geleden op dat hij het slachtoffer niet had willen do den, maar hemalleen 'een lesje had willen leren'. De spelers van het Oproer waren dit jaar voor het publiek goed te volgen. foto Marijke Folkertsma Een partij in brand gestoken vloerbedekking bij koopcentrum Groenendijk veroorzaakte voor tonnen aan rookschade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13