Spaanse kust zal uitpuilen Betoging voor grondwet in Kenia ontaardt in veldslag Italianen graven stokoude vloot op Frankrijk erkent na tientallen jaren Algerijnse Oorlog buitenland vrijdag 11 juni 1999 Vrees voor overboekingen Tientallen doden bij oorlog op Sri Lanka Pakistan blijft moslimrebellen in Indiase deel Kashmir steunen Separatisten Atjeh doden burgers en militairen Mensenrechtenactivist Birdal vast in Turkse cel door Henk van den Boom BARCELONA - Bomvolle stranden, uitpuilende cam pings, dubbelboekingen in de hotels en omhoog schietende prijzen. Dat is het schrikbeeld deze zomer van Spanje als va kantieland. Meer dan vijftig miljoen toeris ten brengen hun vakantie dit jaar door in Spanje. Dat is vijf tot tien procent meer dan vorig jaar, dat al een topjaar was. De eerste drie maanden was het aantal bezoekers vijftien pro cent hoger dan vorig jaar. Welis waar is de Spaanse toeristenin dustrie blij met deze enorme belangstelling, maar tegelijker tijd dreigt het gevaar dat uit wassen de vakantievreugde van veel vakantiegangers bederven. De grootste bedreiging zijn vol gens staatssecretaris Pisonera van Toerisme de malafide reis organisaties die bedden in de hotels dubbelboeken en staan- COLOMBO - Bij een nieuw of fensief van het regeringsleger tegen Tamil-rebellen zijn in Sri Lanka zestien militairen en 45 rebellen omgekomen, maakte het ministerie van Defensie gis teren bekend. Ook raakten 29 militairen gewond. Het offensief had plaats in Pa- ranthan, driehonderd kilometer ten noorden van de hoofdstad Colombo. Het leger veroverde een wapen- en munitieopslag plaats en vernietigde een aantal bunkers van de rebellen. AP plaatsen op campings verkopen die al gereserveerd zijn. Mensen die met deze bureaus in zee gaan, moeten bij aankomst op hun vakantieadres tot hun el lende ei-varen dat er geen plaats voor hen is. Prijzen Een ander risico waar de Spaanse regering voor waar schuwt is de onevenredige stij gingvan de prijzen en het verlies van kwaliteit. Dit soort negatie ve verschijnselen hebben zich ook in 1992 voorgedaan. Dat was een absoluut topjaar door de Olympische Spelen in Barce lona en de Wereldtentoonstel ling in Sevilla. Toen is het imago van Spanje als toeristenland ernstig aangetast. Jarenlang heeft men daarvan de gevolgen ondervonden. Mensen bleven weg. Minister Rato van Econo mische Zaken heeft deze week een dringend beroep gedaan op de ondernemers in de toeristen branche zich te beheersen en geen misbruik te maken van de sterke groei door de prijzen op te drijven. Hij waarschuwde voor de 'politiek van de verschroeide aarde'. Het toerisme is voor Spanje de belangrijkste bron van inkomsten. Volgens het mi nisterie van Toerisme is de Spaanse toeristenindustrie wat omzet betreft na de Verenigde Staten de grootste ter wereld. In aantallen bezoekers komt Spanje na de VS en Frankrijk op de derde plaats. In totaal vinden 1,2 miljoen Spanjaarden direct of indirect een baan in het toe risme. De grote trek naar Spanje is deels te verklaren door de slech te zomers de laatste jaren in de Noord-Europese landen. Door de politieke situatie in Midden- Europa wordt ook een aantal zonbestemmingen, zoals Joego slavië en Turkije, gemeden. GPD Agenten hadden het opnieuw voorzien op dominee Njoya. foto Sayyid Azimduring/AP door Frans van den Houdt NAIROBI - Wat bedoeld was als een vreedzame demonstratie te gen de wijze waarop de Keni- aanse regering de herziening van de grondwet probeert te sa boteren, liep gisteren in Nairobi uit op een veldslag. Betogers staken bomen in brand, plun derden winkels, gooiden kios ken omver om als barricaden te dienen en bekogelden passeren de auto's met stenen. De politie gebruikte traangas en zette pantserwagens met water kanonnen in om de menigte uit een te jagen. Volksvertegen woordigers zetten intussen het parlement op stelten. Het begon allemaal heel rustig bij de kathedraal, vlakbij het parlement. Daar gaven honder den mensen gehoor aan de op roep van aartsbisschop Ndingi Mwana a'Nzeki en andere kerk leiders om rustig richting volks vertegenwoordiging te lopen en uiting te geven aan de frustra ties over het beleid van de rege ring van Daniel arap Moi. Het dragen van witte zakdoeken moest het vredige karakter van de mars benadrukken. Lang bleven de doekjes niet wit, want er moest al snel bloed mee worden gestelpt en zweet en stof mee worden afgewist. Bij het parlement ging het mis toen agenten in actie kwamen en de demonstranten, onder wie priesters en nonnen, die op de grond gezeten protestliederen zongen, uiteen dreven. De politie sloeg hard op de ac tievoerders in. Een flink aantal raakte tot bloedens toe ver wond. Dominee Zoals ook bij eerdere protesten gebeurde moesten dominee Ti mothy Njoya en milieuactiviste Wangari Maathai het flink ont gelden. Ze kregen rake klappen van agenten die hen wilden be letten het parlementsgebouw te betreden. Leden van de opposi tie wisten hen te ontzetten. Solidair Minister van Financiën Francis Masakhalia deed in het parle ment later in de middag zijn ui terste best om de miljoenennota voor het komende jaar voor te lezen. Hij werd voortdurend in de rede gevallen door de opposi tie die zich solidair verklaarde met de demonstranten. Een aantal radicale volksverte genwoordigers liep halverwege de zitting de zaal uit om zich bij de actievoerders te voegen. De onvrede is vooral gericht te gen het voorstel van president Moi om de herziening van de grondwet door het parlement te laten uitvoeren. Eerder was door middel van een speciaal wetje vastgelegd dat dit zou ge beuren door een onafhankelijke herzieningscommissie. Veel Ke- nianen vinden dat zoveel moge lijk mensen hun visie moeten kunnen geven over een nieuwe grondwet en dat parlementari ërs niet in staat zijn alle ideeën te verwoorden die er leven bin nen de samenleving. Ze verwijten Moi het parlement, waar zijn Kanu-partij de meer derheid heeft, te willen gebrui ken om zijn zin door te drijven. Daardoor blijven de machtspo sitie van president en regerings partij onveranderd. Px'esident Moi stelt met zijn voorstel een eind te willen ma ken aan de impasse die ontstond toen de politieke partijen het niet eens konden worden over de personele samenstelling van de herzieningscommissie. Bo vendien zegt hij zo miljoenen te willen besparen, die dan weer gebruikt kunnen worden voor armoedebestrijding. GPD ANC sluit deal met kleine partij PRETORIA - Een van de kleinste politieke partijen van Zuid- Afrika heeft een deal gesloten met verkiezingsoverwinnaar ANC. De overeenkomst geeft het ANC van toekomstig presi dent Mbeki op die manier toch de gewenste tweederde meer derheid in het parlement, meldde gisteren de BBC. Het Minderhedenfront heeft één zetel in de volksvertegen woordiging bemachtigd. De toezegging volledig mee te wer ken met het ANC geeft de grootste partij van het land nu de mogelijkheid wijzigingen van de grondwet door te voeren. De voorman van het Minderhedenfront, Amichand Rajbansi, verklaarde dat de politieke verbintenis goed is voor zijn ach terban, de Indiërs in Zuid-Afrika. ANP Gokker moet nier verkopen BRINDISI - Schuldeisers in Zuid-Italië hebben een 51-jarige inwoner van Brindisi met grote gokschulden, gedwongen een nier te verkopen. Een woordvoerder van de Italiaanse justitie maakte gisteren bekend dat de man voor het afstaan van de nier tachtig miljoen lire (ongeveer 90.000 gulden) kreeg. Artsen in het transplantatiecentrum van Rome zouden de operatie hebben uitgevoerd. Het Openbaar Ministerie heeft een onderzoek ingesteld. Niet alleen de handel en wandel van de 'orgaandonor' en zijn schuldeisers maar ook die van drie artsen wordt onderzocht. Verder gaat justitie de gangen na van de ontvanger van de nier, een zakenman die ongeveer 200 miljoen lire voor het orgaan betaalde. DPA Ramos-Horta wil rol in referendum CANBERRA - De verbannen Oost-Timorese verzetsleider Jo sé Ramos-Horta heeft aangekondigd dat hij in juli naar zijn geteisterde vaderland wil terugkeren, 24 jaar nadat hij op de vlucht sloeg voor de invasie van Indonesische troepen. Ramos-Horta, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1996, zei tegen de Sydney Morning Herald dat hij de Verenig de Naties heeft ingelicht over zijn voornemen Australië, waar hij momenteel verblijft, rond 10 juli te verlaten. De Herald meldde dat Ramos-Horta het hoofd van de VN- missie op Oost-Timor, Ian Martin, heeft gezegd dat hij een ac tieve rol wil spelen in de aanloop naar een referendum over autonomie of onafhankelijkheid voor Oost-Timor. RTR Kazachstan troggelt goud af MOSKOU - Kazachstan is in de ban van een grootschalige in zamelingsactie van geld en goud. Hiermee hopen de autoritei ten het enorme begrotingstekort te kunnen dichten. Hoewel president Nazarbajev onlangs nog zei dat deze 'pa triottische actie' geheel op vrijwillige basis plaatsheeft, blij ken vele inwoners van Kazachstan gedwongen te worden hun spaarcenten in de staatskas te storten. Zo dreigen overheids instellingen hun ambtenaren met ontslag als ze niet meedoen. Het initiatief is afkomstig van de gouverneur van de provincie Alma Ata die symbolisch het startsein gaf in de geboorte plaatsvan de president. Na ruim een week is meer dan 100.000 gulden binnengekomen. ANP Proef raket tegen raketten gelukt WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn erna zes mislukte proeven voor het eerst in geslaagd met een Thaad-raket een raket in haar vlucht te onderscheppen. Dat heeft het ministe rie van Defensie in Washington gisteren meegedeeld. Het doel was een Hera-raket die boven het testgebied in White Sands (New Mexico) vloog. Thaad (Theatre High-Altitude Area Defence) is een door het Amerikaanse Congres gewenst verdedigingssysteem tegen raketten voor de middellange afstand. Dat wordt ontwikkeld door Lockheed Martin Corp. Het Congres wil ook een groter, het hele land beschermend raketafweersysteem. RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - Onafhankelijk heidsstrijders in de Indonesi sche provincie Atjeh hebben vier militairen en twee burgers gedood. Dat hebben het Indone sische leger en ooggetuigen gis teren gemeld. Drie militairen en een burger werden dinsdagnacht in een hinderlaag gelokt in het ooste lijke district Idi Rayeuh, verklaarde het leger vanuit Ja karta. Rond de twintig onaf hankelijkheidsstrijders, van wie somm igen waren bewapend met AK-47 geweren en grana ten, vluchtten na de aanval het oerwoud in. Twee andex-e militairen en een burger zouden woensdagnacht of gisterochtend zijn vermoord. Ooggetuigen vertelden dat de li chamen van een militair en een burger bij de Arakundorivier in Oost-Atjeh waren gevonden. Het derde lichaam werd gevon den naast een weg bij Sigli, de hoofdstad van het district Pidie. Het staatspersbureau Antara meldde dat onbekenden in Pidie drie schoolgebouwen en een kantoor van de plaatselijke overheid in brand hadden ge stoken. Scholen De afgelopen weken zijn al ze ker 54 schoolgebouwen, een ovex-heidskantoor en een kan- toor van een openbare aankla ger in vlammen opgegaan. De Beweging voor Vrij Atjeh I ontregelde maandag de natio nale parlementsverkiezing in I sommige districten van de pro vincie. In tien districten moeten op nieuw verkiezingen worden ge houden omdat er te weinig kie zers kwamen opdagen. Ze bleven weg uit protest of uit angst voor represailles van on afhankelijkheidsstrijders. Een aantal non-gouvernemen tele organisaties in Atjeh ver klaarde gisteren dat de verkie zing in Atjeh niet vrij en eerlijk is verlopen. Er zouden gx-ote aantallen agen ten en militaix-en bij de stembu reaus hebben gestaan en som mige burgers zouden uit hun huizen zijn gevlucht vanwege de nabijheid van militaire pa- trouilles. President Habibie heeft onaf hankelijkheid voor Atjeh en de I eveneens opstandige provincie Irian Jaya uitgesloten. AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistan blijft de moslimseparatisten in het Indiase deel van de bergprovin- cie Kashmir 'moreel, politiek en diplomatiek' steunen. Het par lement in Islamabad nam giste ren een resolutie aan die de steun aan de onafhankelijk heidsbeweging garandeert. Volgens India steunt het bewind van Pakistan de onafhankelijk heidstrijders niet alleen moreel en politiek, maar ook militair en financieel. Islamabad ontkent dat. India lijkt aan te sturen op een definitieve afrekening met de onafhankelij kheidsstxij ders. Het hoofd van de Indiase strijd krachten, V.P. Malik, vloog gis- teren met zijn medewerkers naar Kashmir voor stx-ategiebe- raad met de troepen die bij de grens met islamitische aartsri vaal Pakistan vechten tegen gu- errillastrij ders. De strijd met de in het grensge bied verschanste rebellen, die volgens India uit Pakistan zijn gekomen, is deze week geïnten siveerd. De infiltranten hebben hooggelegen posities ingeno men, vanwaar zij de routes on der vuur kunnen nemen waar langs India zijn buitenposten bij de grens met China bevoor raadt. Het Indiase leger be schuldigde Pakistan er gisteren tevens van gevangengenomen Indiase soldaten te martelen. Gisteren werd in de buurt van Kargil, waar de gevechten zich afspelen, de lichamen van zes gedode soldaten aan het Indiase leger overgedragen. Volgens In diase officieren waren de licha men verminkt. DPA/AP van onze redactie buitenland PARIJS - Unaniem heeft de As- semblé Nationale, de Franse Tweede Kamer, gisteren beslist dat de term 'politionele acties' in officiële stukken wordt ver vangen door 'de Algerijnse oor log'. Het betreft de Algerijnse onafhankelijkheidsoorlog eind jaren vijftig en begin jaren zes tig. Deze is te vergelijken met de Nederlandse politionele acties in toenmalig Nederlands-Indië. Officieel was er volgens de Franse geschiedenisboekjes nooit oorlog. Parijs stuurde niettemin 1,7 miljoen dienst plichtigen naar het Noord-Afri kaanse land om de openbare or de te handhaven in wat toen de overzeese departementen wa ren. In totaal lieten 24.614 Fran se militairen er het leven. Er is nog een dertigtal parle mentariërs dat indertijd heeft gediend in Algerije, zowel uit het linkse als het rechtse kamp. Ook president Chirac vocht - als dienstplichtig luitenant - in Al gerije. Onder oud-strijders is de stem ming van gisteren ontvangen als een overwinning. Hun gesneu velde collega's kunnen nu op de van onze redactie buitenland ANKARA - De voorzitter van de Turkse Vereniging van Mensen rechten IHD, Arkan Birdal, zit sinds maandag in Turkije achter de tralies. Zijn inzet voor de mensenrechten werd in maart geëerd met de prestigieuze Ne derlandse Geuzenpenning. Birdal kon de prijs toen niet zelf in ontvangst nemen omdat hij van Ankara geen toestemming kreeg het. land te verlaten. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens ontving hij een maand later een prijs van Amnesty In tel-national. De IHD is in Turkije niet verbo den maar staat onder zwai-e druk van de ovei-heid. Sinds Bii-dal in 1992 aantrad als voor- zitter heeft hij voortdurend te maken met dreigementen en lokale oorlogsmonumenten worden vermeld als 'gesneuveld voor het vaderland in de Alge- i-ijnse oorlog'. Tot nu toe ston den zij er, als ze er al opstonden, 'tweederangs' op, vergeleken met gesneuvelden uit de Eerste en de Tweede Wereldoorlog. Al leen de plaats van hun dood werd veimeld. In het Fi-anse middelbare on- dei-wijs wordt pas sinds twaalf jaar openlijk gespi-oken over wat index-tijd in Algex-ije is ge beurd. Voordien lag dat te ge voelig. Uitkering Gewonden en nabestaanden van gesneuvelden in Algerije hebben jaren moeten bidden en smeken om een uitkering, om dat Frankrijk de staat van oor log in Algerije ontkende. Tege lijkertijd heeft de Assemblé beslist dat ook gesneuvelden in Max-okko en Tunesië, die ge makkelijker aan hun onafhan kelijkheid zijn gekomen, ver meld kunnen worden als 'gevallen in het gevecht'. Het wetsontwerp moet nog door de Senaat, maar het zal ook daar geen weerstand ontmoeten. ANP rechtzaken. Een groot deel van zijn collega's zit in de gevange nis, dei-tien medewerkers zijn inmiddels vermoord. Een maand na de toekenning van de tweede internationale prijs ovei'leefde hij zelf een aanslag op zijn leven. Birdal wex-d in oktober in hoger beroep veroordeeld tot een jaar cel wegens 'opruiing en het aan zetten van mensen tot haat, vij andschap en discriminatie op grond van klasse, ras, religie en mening.' Naar eigen zeggen had Bix-dal in werkelijkheid gepleit voor een vreedzame oplossing van de strijd met de Koerdische Ax-beiderspartij PKK. Amnesty International vreest dat de gevangenname van Birdal onderdeel is van een Turkse campagne om de geloof waardigheid van mensenrech tenactivisten te ondermijnen en hun wex-kzaamheden te hinde ren. ANP door Hans Geleijrise PISA - Het is een race tegen de tijd. Bij het nog suffige stationnetje van Pisa San Rossore werken archeologen, res taurateurs en typografen in een gigan tische bouwput van meer dan honder twintig vierkante meter bezeten aan het in kaart bx-engen van Pisa's vroege historie. Op vijftien meter afstand ra zen de sneltreinen richting Rome en Ge nua voorbij. Twaalf kilometer van de Middellandse Zeekust, werd vorig jaar december een meer dan tweeduizend jaar oud houten schip gevonden. Zes maanden later blijkt deze plek een archeologische schatkamex-. Wonderbaarlijk geconser veerd door de combinatie zand, klei, kurkstof en water zijn vijf meter onder het aax-doppexvlak de resten van elf schepen èn hun ladingen opgegraven. Ze geven een beeld van de geschiedenis van ruwweg twee eeuwen voor tot twee eeuwen na Christus. Pisa is ondanks zijn beroemde toren een slapex-ig provinciestadje. In de oudheid was het een bruisende havenstad. Het Rotterdam van de oude Romeinen, zo beaamt 39-jarige archeologe Giuditta Grandinetti. Vorig jaar december werd op deze plek gewerkt aan het fundament van een meld- en x-egelcentrale voor de hoge snelheidslijn Genua-Rome. Omdat een kelderverdieping was voorzien werd tot vijf meter diep gegraven. Bij hei werk ontdekte een bouwvakker dat een van de balken dwars door een houten boot was gegaan. Geheimen Het werk wex-d onmiddellijk gestaakt. Voorzichtig wex-d de directe omgeving afgegraven en al snel gaf de bodem meer geheimen px-ijs. In januari werd een 30 leden tellend team van archeolo gen, restaurateurs, typogx-afen en grondwex-kex-s op het project gezet. Pisa was al in de tijd van de Etrusken, vijf eeuwen voor Christus, een haven. Onder de Romeinen, die de stad rond 200 voor Chx-istus op de Ligux-ianen ver overden, volgde een uitbreiding van handelshaven naar marinebasis. Door de eeuwen heen kwam de stad steeds verder van de kust te liggen. De ax-cheologe wijst naar de zuidkant van de bouwput. „Daar vonden we Archeologe Grandinetti dankt het toeval, waardoor 'de Romeinse vloot' uit de modder van Pisa opdook. foto Nando Chiappetta/GPD stormkeringen, hoge houten gepunte palen, en delen van houten kades. We weten nu dat dit de ingang van een bin nenhaven moet zijn geweest. Daaruit kun je ook het grote aantal gevonden schepen verklaren. We dalen af in een uitgraving waar de vorm van een schip uit het zand steekt. Grandinetti vermoedt dat het een mari neschip is uit de Romeinse tijd. Gx-adninetti: „dat we ook lading en ge- bi-uiksvoox-werpen vonden geeft aan dat er spx-ake was van een ramp. We hebben ook menselijke resten gevon den en skeletten van dieren. Een leeu wenkop, een deel van een everzwijn, vax-kens. D ie werden geïmporteerd voor de arena's." Onder een soort tentzeil liggen de ge tuigen van een wreed onderbroken nij ver bestaan: houten sandalen, kera miek, kruiken, vazen, schalen, borden, sommige met de naam van de eigenaar erop, bokalen voor wijn en bier, een wastablet met 'spijker', gebruikt omre keningen op te maken. Exx dan natuur lijk scheepseigen voorwerpen, zoals katx-ollen, naalden voor het boetsen, stuux-wielen, stukken tros, stalen na gels. Snel Een groot deel van deze ladingen gaat naar een speciaal gebouwde opslag. „We moeten uitzonderlijk snel werken', zegt Grandinetti, 'om te voox-komen dat sommige materialen, zoals leren kle ding, alsnog vergaan'. Dat geldt ook voor de schepen. Alles wordt ingepakt in doek van glasfiber en kunsthars. Dat wordt voortdurend met zoet water be- spx-oeid. „Ik denk dat we eind deze zomer alles hier hebben weggehaald. Dan begint het grote werk", vertelt restaurateur Gennai Fabrizio. „Alles wordt met zoet water schoongemaakt en ingespoten met een vloeistof tegen bacteriën. Dat proces neemt zeker anderhalf tot twee jaar in beslag." Als ook de historici de inventaris heb ben opgemaakt heeft Pisa er een attrac tie bij: een oudheidkundig scheep vaartmuseum. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7