Pete Sampras herstelt pikorde Robin Korving koning te rijk Litmanen voorgesteld bij Barga Desbiens bekroont solo in Dauphiné Barney afgetroefd door The Bullfrog Sjeng Schalken treft Carlos Moya in kwartfinale van Halle Lemond introduceerde EPO Oekraïne ontsnapt aan ramp Vader Jelena Dokic niet welkom in Birmingham f m 1 V 'Mn li Twee arbiters in Italiaanse beker Drie gewonden bij WK handbal Dalglish technisch directeur Celtic WK impuls Franse competitie Hoek en Kloetinge weer bij elkaar TT Man eist opnieuw leven Doelpunt Cruz voor Argentinië van onze sportredactie van onze sportredactie SWERKHUIZEN - De voor Greg Lemond bijna fataal afgelopen jachtpartij op kalkoenen in april 1987 (zijn oom schoot hem abusievelijk een lading loden kogeltjes in het lichaam) is het begin geweest van EPO-gebruik in de wieler sport. Dat stelt de klinisch chemicus en onderzoeker dr. Guido Costongs uit S weikhuizen (Limburg) in de bladen van de VNU-groep. Costengs: „Dat is puur per toeval gebeurd. De vader van Lemond, die arts was, wilde met EPO de be schadigde nieren van zijn zoon ontlasten. La ter bleek dat het middel niet alleen voor nier patiënten een uitkomst was, maar dat ook gezonde duursporters er volop baat bij had den. Hun duurprestaties werden door EPO be ter. Dat ging rond in het peloton. En zo werd EPO gemeengoed in de wielerwereld". GPD KIEV - De spelers van het Oe- kraïnse elftal zijn ontsnapt aan een vliegramp. Vlak voor dat het toestel aan de vlucht van Armenië naar de Oekra- ine zou beginnen, ontplofte één van de motoren. De piloot bracht het vliegtuig onmiddellijk tot stilstand waarna de 170 passagiers het toestel via de nooduitgang konden verlaten. De inge schakelde brandweer bluste daarna de brand die bij de ontploffing was ontstaan. Niemand raakte gewond. „Als dit vliegtuig was neerge stort, waren we met het voet bal in de Oekraïne jaren teruggeworpen. De beste spe lers van het land waren dan om het leven gekomen", aldus een geschokte bondscoach Jo sef Szabo. Behalve het Oekra- inse elftal bevond zich ook het team onder de 21 jaar in het vliegtuig. De Oékraïners speelden een EK-kwalificatie-wedstrijd tegen Armenië (0-0). AFP/SID LONDEN - Pete Sampras is ko mende maandag terug van weg geweest als nummer één op de wereldranglijst. De Ameri kaanse tennisser won donder dagtijdens het grastoernooi van Queens met 7-5 6-3 van de Au straliër Wayne Arthurs. Die zege leverde hem genoeg ATP-punten op om Jevgeni Ka felnikov van de eerste plaats te verdringen. Kafelnikov stond sinds 3 mei als eerste Rus boven aan de ranking. Hij verdrong Sampras die 2 68 weken de rang lijst aanvoerde. Kafelnikov be wees woensdag nog niet aan het gras gewend te zijn. Hij verloor in drie sets van de Armeniër Sargsian. Een week voor de start van Wimbledon, het derde Grand- Slamtoernooi van het jaar, zal Sampras na een dikke maand afwezigheid zijn vertrouwde positie weer innemen. De Ame rikaan won vorig jaar het toer nooi om de All England Cham pionships, door in de finale Goran Ivanisevic te verslaan. De Australiër Patrick Rafter had ook op de topklassering ge hoopt, maar verloor woensdag in de tweede ronde in het Duitse Halle van Jan Siemerink. Sjeng Schalken treft in de kwartfinales van Halle de van onze sportredactie STAMFORD - De vader van tennisster Jelena Dokic mag zich niet meer vertonen op het toernooi in Birmingham. De speelstersvakbond WTA heeft hem de toegang ontzegd wegens zijn 'onbehoorlijk gedrag' tij dens de wedstrijd van zijn doch ter. Tijdens de partij van de 16-jari- ge Dokic tegen de Italiaanse Ri ta Grande kreeg vader Damir het verzoek te vertrekken omdat hij voortdurend schreeuwde te- ;en toeschouwers en officials. Veiligheidsmensen moesten ïem uiteindelijk van de baan verwijderen omdat hij weigerde weg te gaan. De politie moest er daarna aan te pas komen omdat Nationaal record hordeloper van onze sportredactie (HELSINKI - Robin Korving heeft zijn Nederlandse record op de 110 meter horden donder dagavond in Helsinki met één honderdste seconde aange scherpt tot 13,19 seconden. Vorig jaar liep de 24-jarige at leet uit Heerhugowaard twee keer 13,20 seconden. Dat was op 20 mei in Chemnitz en op 22 au- justus tijdens de Europese campioenschappen in Boeda- iest. Korving bleef dit seizoen ingeslagen. Hij behaalde zijn djfde zege na Doha, Cottbus, ïengelo en Lahti. hoy Douglas liep donderdag op le 200 meter zijn beste seizoen- iijd. De 36-jarige Hagenaarein- ligde in de Finse hoofdstad als vierde in 20,72 seconden. Hij >leef 0,22 seconde boven de •ichttijd voor deelneming aan ie WK van augustus in Sevilla. Winnaar werd Ato Boldon uit frinidad in 20,14 seconden, de- :elfde tijd als nummer twee Dbadele Thompson uit Barba- los. Sylvia Kruij er eindigde op le 3000 meter vrouwen als ze- lende in 9.11,66. forving, wegens het kille weer n 'tight' gestoken, smaakte het [enoegen de Amerikaan Larry Vade, aanvoerder van de sei- :oenlijst met 13,12 seconden, op laatste meters te passeren. .Dit geeft weer een lekker ge- Spanjaard Carlos Moya. Moya, als tweede geplaatst, won don derdag met twee keer 6-4 van de Duitser Prinosil. Schalken had een dag eerder al gewonnen van de Spanjaard Burrieza. Sieme rink speelt in de kwartfinale te gen de Duitser Kiefer. Miriam Oremans is er donder dag niet in geslaagd de kwartfi nales van het grastoernooi in Birmingham te halen. De Ne derlandse tennisster verloor met 6-2 6-4 van de Francaise Ju lie Halard-Decugis, in Enge land als vijfde geplaatst. DPA hij zich midden op de weg op de grond gooide. Agenten namen hem mee en lieten hem later op de dag gaan. Tijdens de kwalificatiewed strijd van zijn dochter had Do kic al een waarschuwing gekre gen. „Het gedrag van meneer Dokic zal in de toekomst streng in de gaten worden gehouden. Nieuwe incidenten kunnen lei den tot boycot van Dokic van de WTA Tour", aldus een verkla ring van de WTA. Het is niet de eerste keer dat de WTA moet optreden tegen va ders van de speelsters. De vader van Maiy Pierce mocht zich van 1993 tot 1998 niet bij de WTA- wedstrijden vertonen wegens zijn gedrag tijdens de toernooi en. RTR voel", zei Korving, die zijn con centratie na drie valse starts moest bewaren. „Die Wade zat' me voor de race enorm vuil aan te kijken. Dat moet je bij mij niet doen. Het pept me alleen maar meer op. Ik zei tegen mezelf: wacht maar mannetje." De start was traditioneel het zwakste onderdeel van de AAC'er. „Daarna ging het goed, maar eigenlijk toch ook wat wisselvallig. Wade kon twee keer naast me komen totdat ik mijn eindsprint inzette. Toen was hij geklopt. Nu steeds één honderdste er af. Dat zou mooi zijn." Haile Gebrselassie slaagde er andermaal niet in een aanval op een wereldrecord met succes te bekronen. Hij bleef na rommelig haaswerksteken op 7.26,03, bij na een seconde boven zijn per soonlijk record van 7.25,09. Zo bleef het wereldrecord in bezit van zijn Keniaanse rivaal Da niel Komen, die in 1996 in Rieti 7.20,67 liep. Tien dagen geleden wist de Ethiopiër in Hengelo zich niet het wereldrecord op de twee mijl toe te eigenen. Indrukwekkend was in Helsinki de winst van Marion J ones op de 200 meter. De Amerikaanse, die volgend jaar op de Spelen in Sydney voor vijf keer goud gaat, kwam tot 21,91 seconden, één- tiende boven haar beste sei- zoentijd. ANP Jari Litmanen toont zijn balbehandeling bij zijn presentatie in Barcelona. foto Cesar Rangel/AP van onze sportredactie BARCELONA - Jari Litmanen is donder dag officieel voorgesteld als nieuwe speler van Barcelona. De Finse international, die de laatste zeven jaar voor Ajax uit kwam, was de hoofdpersoon tijdens een persconferentie in het Nou Camp-stadi- on. Hij tekende een contract voor drie jaar bij de Spaanse kampioen. De gereserveerde Fin onderging de vuur doop van het Spaanse mediageweld gela ten. Voor de camera's deed hij wat hij moest doen en voor de microfoons zei hij wat hij moest zeggen: „Een eer om in zo'n grote club te mogen spelen", en hij pingel de wat rondjes met de bal rond de midden stip. Toen suppporters vanaf de tribune zijn demonstraties met een warm 'ole, ole' onderstreepten brak er een spontane lach door op zijn gelaat. Litmanen maakte op 8 april zijn vertrek uit Amsterdam bekend. Hij kreeg na zijn laatste wedstrijd in de Arena, een week la ter tegen RKC (2-0), een staande ovatie van het publiek. Litmanen deed lange tijd geheimzinnig over zijn nieuwe club. Dat hij begin maart al in Barcelona was gesignaleerd, kon en wilde hij niet ont kennen. Het bleek om een keuring te gaan. Na een tweede test, waarbij vooral de knieën op 20 mei nauwgezet werden on derzocht, zette de medische staf van Bar celona het sein op groen. Hereniging „Barcelona is de beste keuze die ik kon maken", zei de 28-jarige middenvelder donderdag tot genoegen van de verzamel de Catalaanse pers. De hereniging met trainer Louis van Gaal en een aantal col lega-voetballers geeft Litmanen een goed gevoel. „Ik ken de spelers, ik ken de trai ner, ik denk het systeem snel onder de knie te krijgen." Litmanen is de meest gelouterde van de drie nieuwe spelers, die deze week één voor één door Barcelona aan den volke werden getoond. De Portugese aanvaller Simao Sabrosa (ex-Sporting Lissabon) en de Franse verdediger Frederic Dehu (Lens gingen hem voor. Hiermee is het 'project 2000' bijna rond, zei trainer-coach Van Gaal gisteren op de persconferentie. Hij zoekt nog een of twee spelers voor de vleu gels. Dan is Barca klaar voor de Cham pions League. Van Gaal ontkende niet dat Europese roem zijn grote streven is. „Een club als Barcelona moet minstens een titel kunnen halen. Het zou mooi zijn als dat de Europese beker zou worden, want dat wil len de mensen het liefst." Litmanen, die meteen weer terugvloog naar Finland, begint zijn driejarige loop baan bij Barga op 19 juli met de zomer- training in Hoenderlo. Volgens Van Gaal krijgt hij een wisselfunctie met Philip Co- cu en Luis Enrique. „Niet alleen zijn kwa liteit als speler, maar zijn persoonlijke houding is erg belangrij k voor onze club prees Van Gaal zijn nieuwe aanwinst. „Hij is een veelzijdige speler, die het spel kan verdelen en goals kan maken." Blauwe maandag De ex-Ajacied werd nog even herinnerd aan zijn blauwe maandag bij Barcelona in 1991„Ik was toen veel te jong. Ik heb het maar twee weken uitgehouden en toen ben ik terug gegaan naar Finland. Later kwam de aanbieding van Ajax. Daar heb ik een geweldige tijd gehad. Daar zal ik al- tij d met veel waardering aan terug den ken. Ik heb veel aan Ajax te danken, maar toch is het goed dat ik die periode nu af sluit." Met Michael Reiziger, Patrick Kluivert en de tweeling Frank en Ronald de Boer is Litmanen de vijfde oud-Ajacied in dienst van de trots van Catalonië. Doelman Ruud Hesp en de oud-PSV'ers Cocu en Boude wijn Zenden dragen bij aan de voertaal Nederlands. GPD/ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - De Fransman Lau rent Desbiens heeft donderdag de vierde etappe van de Dauphi- né Libéré gewonnen, een rit over 203 kilometer van Beau- mes-de-Venise naar Digne-les- Bains. De Amerikaan Jonathan Vaughters behield de leiding in het algemeen klassement. Desbiens, die vorig jaar in de Ronde van Frankrijk één dag in het geel mocht rijden, bekroon de een lange solo. Hij was na 77 kilometer één van drie initia tiefnemers voor een ontsnap ping. Op de klim naar de Col de Corobin loste hij zijn landge noot Nazon en de Belg Wuyts. Het verschil met Wuyts liep op tot één minuut en negen secon den, Nazon kwam pas na 3.03 over de finish. Vaughters ein digde in het peloton, dat meer dan vier minuten achter de etappewinnaar binnen kwam. De Amerikaan heeft in het alge meen klassement zeven secon den voorsprong op Vinokoerov uit Kazachstan. In de Ronde van Oostenrijk was de dagzege voor Markus Zberg, Zwitser uit de Rabobank-ploeg. Hij versloeg de Italiaan Casa- grande en de Sloveen Bonca in de eindsprint, verkleinde zijn achterstand in het algemeen klassement op de Italiaanse lei der Bortolami tot tien seconden. Mare Wauters heeft de eerste etappe van de Ronde van Luxemburg gewonnen. De Bel gische renner uit de Rabobank- ploeg, eerder al winnaar van de Ronde van Groot-Brittannië,. versloeg na een rit over 17 8 kilo meter van Luxemburg naar Dippach de Est Lauri Aus in de eindsprint. De Belg Geert van Bondt eindigde als derde. Zij maakten deel uit van een kop groep van veertien man, die op de eindstreep een voorsprong had van 4.25 minuten op de eer ste achtervolgers. Het peloton had een achterstand van meer dan twaalf minuten. ANP/AFP MILAAN - De wedstrijden in de Italiaanse beker komen vol gend seizoen vanaf de achtste finales onder leiding van twee scheidsrechters te staan. De clubs hebben met dit experiment ingestemd dat op verzoek van de wereldbond FIFA wordt in gevoerd. De scheidsrechters zullen tijdens de wedstrijd tege lijkertijd fluiten en zullen op het hele veld actief zijn. Bij me ningsverschillen over besluiten zullen ze moeten overleggen. In totaal zullen 46 bekerwedstrijden door twee scheidsrech ters begeleid worden. DPA CAIRO - Bij het WK handbal in Cairo zijn drie mensen ge wond geraakt ti jdens het duel tussen Egypte en Tunesië (24- 22). Ondanks omvangrijke veiligheidsmaatregelen kwam het in de hal met 25.000 toeschouwers tot ongeregeldheden tus sen de aanhang van beide landen. De fans bekogelden elkaar met waterflessen, dozen en andere objecten. Om zichzelf in veiligheid te brengen bestormden de Tunesiërs het speelveld. De wedstrijd moest voor tien minuten worden onderbroken. DPA/SID GLASGOW - Kenny Dalglish is donderdag in Glasgow be noemd tot technisch directeur van Celtic. De 48-jarige Schot werd in augustus ontslagen door Newcastle United, waar Ruud Gullit hem opvolgde. Daarvoor was hij manager bij Blackburn Rovers en Liverpool. Tegelijkertijd werd John Barnes benoemd tot hoofdcoach. Hij volgt de Hongaar Josef Venglos op die in dienst van de club blijft als adviseur Europe se zaken. RTR PARIJS - Het betaalde voetbal in Frankrijk zit in de lift. Het WK heeft een positieve invloed op de bezoekersaantallen. Voor de eerste keer sinds de invoering van het betaalde voet bal in Frankrijk trokken de twee divisies het afgelopen sei zoen meer dan acht miljoen toeschouwers. De eerste divisie passeerde voor het eerst de grens van zes miljoen toeschou wers. Gemiddeld trok een competitiewedstrijd 19.771 bezoe kers. De tweede divisie schreef geschiedenis met 2.209.695 toeschouwers, een gemiddelde van 5.915 per wedstrijd. Het totaal van 8.270.705 ligt ruim één milj oen hoger dan in het sei zoen 1995-96 toen 7.147.393 toeschouwers het betaalde voet bal in Frankrijk volgden. In dat jaar telden beide divisies ove rigens twee clubs meer. AFP VLISSINGEN - Hoek en Kloetinge treffen elkaar volgend sei zoen opnieuwin de hoofdklasse B van het zaterdagvoetbal. Er verandert weinig in deze klasse ten opzichte van afgelopen seizoen. WGZ en AVW'66 zijn gedegradeerd, ASWH en SD- CP zijn voor die twee ploegen in de plaats gekomen. De veer tien clubs van de hoofdklasse B voor het seizoen 1999/2000: Achilles Veen, ASWH, Bennekom, Dovo, GVW, Heerjans- dam, Hoek, Huizen, Kloetinge, Kozakken Boys, SDCP, Spa kenburg, Sparta Nij kerk, Volendam. DOUGLAS -De beruchte TT van Man heeft opnieuw een do de geëist, de vierde al dit jaar. Bij races in de 600 cc-klasse ver ongelukte donderdag de Nieuw-Zeelander Stuart Murdoch. Hij stond voor de derde keer aan de start bij het omstreden motorsport evenement op het Britse eiland in de Ierse zee. Vo rige week kwam de 40-jai'ige Nederlandse Bernadette Bos man om het leven. SID van onze sportredactie DELFT - Het bleek een mooie, maar ongelijke strijd. Raymond 'Barney' van Barneveld had geen schijn van kans tegen het beste dart-apparaat van de TU Delft. De aansprekende wed strijd tussen mens en machine eindigde in een afgetekende overwinning voor 'The Bul lfrog'. In twee straight legs' legde we reldkampioen Barney het af te gen het ingenieuze precisie-ap- paraat. De honderden Delftse studenten in de tent op het voox*- plein van de subfaculteit Werk tuigbouwkunde joelden, juich ten en klapten, toen de laatste pijl van de machine zonder ha peren in het vakje van de 'dub bel zestien' verdween. 'Barney' droeg zijn verlies gela ten, maar sportief. Hoewel veel gewend, werd hij toch een beetje overdonderd door de enorme media-aandacht op het TU-ter- rein. „Ik vind het uniek wat hier gebeurt, grandioos. Dit is een ware promotie voor de dart- sport. Natuurlijk wil ik elk spel letje graag winnen, dus ook dit. Maar eerlijk gezegd: ik slaap hier vannacht geen minuutje minder om". Ook bij Vital van Reeven leek de nuchtei'heid te overheersen, al gaf hij toe de hele wedstrijd een beetje in een roes te hebben be leefd. Samen met ploeggenoten Maxtijn van Os en Evert van de Plasche had hij stiekem al op een oveiwinning gerekend, na dat ze de voorrondes hadden ge wonnen. Nauwkeurig „Toen ik eenmaal merkte hoe nauwkeurig ons apparaat was, dacht ik wel dat we een heel goe de kans zouden makexi. Kijk, zo'n dartmachine is mechanisch en exact, en trekt zich tijdens de wedstrijd natuurlijk helemaal nergens wat van aan". Al in de voorrondes bleek hoe goed 'The Bullfrog' in elkaar stak. Met een Zogeheten 'triple zeventien' en een 'dubbele buil' werd de partij tot 101 punten met het minimale aantal van twee pijlen uitgespeeld. Dè bes ten van de overige achttien teams van wexktuigbouw stu denten (en middelbare scholie- x-en) hadden er zeker twee pijlen meer voor nodig. Teaxn 'Pebbles', bijvoorbeeld, maakte de favorietenrol niet waai'. De drie assistenten-in- opleiding, die hun apparaat hadden vernoemd naar de doch ter van Fred Flinstone, faalden jammexlijk op de 'dubbele buil'. De tafel was te instabiel, zo con stateerde Arjen Boezema na af loop licht chagrijnig. 'Onze conctructie is nogal zwaar en dan krijg je lichte afwijkingen. We hadden vooraf nog om een andere tafel gevraagd'. Vermakelijk Maar niemand die er verder om maalde. De wedstrijden waren immers spannend en vermake lijk. En voor de liefhebbers was er zelfs een heuse handtekening van de meester zelf. Die bleek voor zijn lucratieve bijdrage aan de ontwerpwedstrijd van werktuigbouw bovendien zijn eigen, 'masterspeaker' te heb ben meegenomen. „It's Barney-time", schalde de man bij het begin van de match nog door de juichende zaal. Maar het werd toch echt de wed strijd van de dartmachine. En dat besefte ook het publiek. „Hé Raymond, machientje ko pen?", schreeuwde een student toen de 'Bullfi-og' triomfantelijk door de winnaars de lucht in werd gestoken. GPD CHICAGO - Julio Ricardo Cruz heeft gescoord voor het Argentijnse elftal, dat donderdag in een oefen wedstrijd in Chicago met 2-2 gelijk speelde tegen Mexico. De spits van Feyenoord maakte het eerete doel punt, na 19 minuten. Het was de gelijkmaker voor Argentinië, dat rijf minu ten eerder de Mexicaan Hernandez de score had zien openen. In.de 52e mi nuut zorgde Lopez voor de eerste Argentijnse voor sprong, in de 77e minuut bepaalde Chavez de eind stand voor 64.433 toe schouwers op 2-2. Cruz was kort voor die treffer vervangen door Mendez. Beide landen bereiden zich voor op het toernooi om de Copa America, dat eind deze maand in Para guay begint. RTR -bin Korving viert de verbetering van zijn Nederlands record op 110 meter horden in Helsinki. foto Matti Bjorkman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59