Alles opzij voor dat ene doel Verlate start richting Sydney 27 Tolhoek en Hayman samen op weg Mathew Hayman in Rilland om profwielrenner te worden Patrick Tolhoek verdedigt in Rhenen nationale titel vrijdag 11 juni 1999 Patrick Tolhoek en Mathew Hayman hebben elkaar gevonden. Wanneer ze niet op pad zijn voor een koers, trainen de mountainbikcr en de wegrenner samen op de Zeeuwse wegen. „Altijd alleen trainen, daar word je niet vrolijk van", vindt de veteraan uit Yers- eke, die zondag in Rhenen zijn nationale mountainbiketitel verdedigt. „Mathew is een hele goeie jongen. Hij komt zijn afspraken altijd stipt na. Hij zou een Zeeuw kunnen zijn," Hayman is echter bij lange na geen Zeeuw. Hij komt uit Canberra, Australië. De talentvolle wielrenner verblijft in Rilland en probeert via de ploeg van de Rabo-ama- teurs prof te worden. Aan de trainingen met Tolhoek heeft hij heel wat: „Van hem kan ik nog veel leren." De Australiër bereidt zich voor op het Zeeuws-Vlaams Wielerweekend, dat zaterdag en zondag verreden wordt. Hayman is een van de favorieten voor de eind zege, denkt ook Tolhoek. „Wat Mathew momenteel presteert, hebben in Nederland nog maar weinigen gedaan." foto Dirk Jan Gjeltema Mathew Hayman, een Australiër op een strekdam in de Westerschelde: „Ik heb heel wat achtergelaten in Australië. Mijn vrienden, mijn ouders, mijn school, mijn jeugd en vooral mijn vriendin." Op het bankstel in de centrale keuken hangen twee rokende mannen met afgetrapte spijkerbroeken en openstaande overhemden. Op hun armen als staalkabels is plaats genoeg voor een tatouage van Celtic. Ze hebben tijdelijk werk in West- Brabant en bivakkeren zo lang het duurt in een kamertje in het voormalige gemeentehuis van Rilland. Misschien nog een week, misschien nog een maand, dan gaan ze terug naar hun geliefde Schotland. Een stoeltje naast hen zit Mathew Hayman (21). Geen grammetje te veel, netjes gekleed in een trui van de Rabobank. Hij zal in september terugkeren naar zijn vaderland Australië. In maart reist hij weer af naar Nederland, als het even kan als wielerprof. Want daarom is hij hier, anderhalf etmaal reizen van zijn woonplaats Canberra: om prof te worden. Drie jaar geleden kwam hij voor het eerst naar Nederland. Als achttienja rig broekje trok hij in Hoogerheide in huis bij zijn oudere broer Michael, die ook een baan in de profwielrennerij ambieerde. Michael was echter minder getalenteerd dan zijn broertje. Uiteindelijk was het de liefde die hem het laatste zetje gaf in de richting van een gewoon burgermansbe- staan. De oudste Hayman is inmiddels ge trouwd en vader van een zoon. „Daarom heb ik zelf wat gezocht", zegt Mathew Hayman in verrassend goed Ne derlands. „Die mensen vormennu een ge zin. Daar hoor ik niet bij. In Rilland heb ik wat gevonden. Hier zit ik goed." De geza- menli j ke keuken bevindt zich op de eerste verdieping. Een etagë hoger is zijn kamer tje. Binnen is het schemerdonker, het eni ge raampje kijkt uit op het dak van de bu ren. Eén bed, eén kast en een klein badkamer tje verschaffen enig comfort. Op de grond is plaats voor een serie trofeeën, gewon nen in de paar maanden die het wielersei- zoen oud is. Waar hij de gigantische be kers gewonnen heeft? Hayman moet ze van de grond tillen en de inscripties nauwkeurig bekijken, voordat hij een antwoord kan geven. „Eigenlijk interes seren die bekers me niet", zegt hij dan. „Wanneer ik terug naar Australië ga, geef ik ze weg. Het gaat niet om de bekers." Baanploeg Al op zijn twaalfde wist de Australiër dat hij beroepsrenner wilde worden. Hij trainde veel op de baan en dacht dat daar zijn toekomst lag. Door het toeval werd hij wegrenner. In 1995, tijdens de Austra lische kwalificatiewedstrijden voor het WK voor junioren in Novo Mesto (Slove nië), werd Hayman ziek en miste hij de se lectie voor de baanploeg. Zijn trainer op perde om dan maar mee te doen met de selectiewedstrijden voor de wegploeg. Hayman plaatste zich voor de tijdrit en won zilver. Plotseling had hij de amateur- ploegen voor het uitkiezen. Dathij in 1997 naar Europa zou gaan was zeker, want in Australië moeten koersen met een lampje gezocht worden. Renners als O'Grady, Jonker, Vogels en Sweet bewezen dat de weg naar de profwielrennerij via Europa loopt. „Ik kon ook in de Australische baanploeg komen en zou dan vier jaar zoen bij Rabo. In maart reist hij naar Ne- dei'land, eind september gaat hij terug, ,,'t Is een beetje raar. De laatste jaren heb ik de winter niet gezien." In 1997 leunde hij nog op de financiële bij dragen van zijn ouders. Daarna werd hij volledig selfsupporting omdat hij resulta ten begon te boeken. Niet dat hij een con tract heeft bij zijn Nederlandse wieler ploeg, want Rabo betaalt alleen onkosten. kunnen trainen voor de Olympische Spe len in Sydney. Maar dat leek me dodelijk saai. Vier jaar trainen en bijna geen wed strijden rijden..." Hayman koos uiteindelijk voor Rabo, dat net een ploeg voor amateurs had opge start. Hij kwam drie weken op proef en toen wist ploegleider Nico Verhoeven ge noeg. Hayman kon blijven. „Ik kon naar Italië, maar daar wilde ik op mijn acht tiende niet in mijn eentje gaan zitten. Mijn broer was al in Nederland, de keus was eigenlijk niet moeilijk." Inmiddels is hij bezig aan zijn derde sei ,.Ik leef van het prijzengeld. Sparen kan ik er niet van, maar ik hoef ook niet met een blikje op de stx-aat te staan." Elk jaar gaat het beter. Hayman ontwik kelt zich als een ijzersterke ronderenner, die op bijna elk onderdeel uit de voeten kan. Zijn tijdrit is ijzersterk, zijn eind sprint goed (zeker na een zware rit) en in de korte klimmetj es gaat hij met de besten mee. Alleen in het hooggebergte loopt hij achterstand op. Dit seizoen was Hayman nog niet uit de voorste linies weg te slaan. Nergens ein digde hij lager dan de vijfde plaats. Een kleine greep uit z'n palmares: dei'de in de Omloop van de Kempen, vierde in Luik- Bastenaken-Luik, vijfde in de Thüringer Rundfahrt (hij reed een dag in het geel, op z'n 21e vei-jaardag), eerste in de driedaag se etappekoers Txyptique des Monts et Chateaux en tweede in Olympia's Ronde van Nederland, verreweg de belangrijk ste amatexxrkoers van Nederland. „Ik had in Olympia's Ronde graag een etappe gewonnen. Het was bijna gelukt. In de tijdrit kwam ik minder dan een se conde tekort op Marcel Duijn. Die rit had ik kunnen winnen, want ik nam een aan tal bochten heel slecht. Jammer. Als je een etappe in Olympia's Ronde wint, ben je meteen een stuk bekender. Hij mag dan nog geen prof zijn, ook nu is wielrenner zijn een zwaar bestaan. Hay man is veel op reis. En als hij thuis is. is het trainen, herstellen, slapen en weer trai nen. Tussendoor maakt hij tijd vrij om voor zichzelf te koken, want de vette hap die de gespierde Schotten nuttigen, is voor hem niet gezond. Vanwege dat ene, ultieme doel. ,Natuurlijk wil ik volgend j aar graagprof worden. Ik denk ook wel dat ik het aan kan. Het is alleen niet zo dat ik kan zeggen dat ik goed genoeg ben. Het zijn anderen die bepalen of ik de overstap kan maken. Iemand moet het in me zien zitten. Als ik kan overstappen, wil ik graag naar de Ra foto Willem Mieras bo-profs. De Raboploeg is op dit moment de beste formatie van de wereld. Ik heb gezien wat er met de jongens is gebeurd die bij Rabo zijn overgestapt van de ama teurs naar de profs. De meesten doen het goed." Grote jongens „Als het dit jaar niet lukt, wacht ik des noods een jaar. Het gaat mij in eerste in stantie niet om het geld. Volgens mij be gint niemand met wielrennen omdat Ixij er later geld mee zou kuixnen verdienen. De sportieve uitdaging staat voorop. Het lijkt me px-achtig om in een peloton tussen de grote jongens te lijden." Heimwee kent de Australiër niet, want het reizen is hem met de paplepel ingego ten. Als jong ventje al reisde hij alleen per vliegtuig van de oost- naar de westkust van zijn vaderland. Niet veel later vertrok hij met de nationale juniorenploeg voor een stage naar Italië. Maar soms. erkent Hayman, voelt hij zich wel eenzaam. Zeker op de dagen dat hij niet op stap is met zijn ploeggenoten, en zich in Rilland voorbereidt op de wed strijd die komen gaat. „Ik heb heel wat achter gelaten in Australië. Mijn vrien den, mijn ouders, mijn school, mijn jeugd en vooral mijn vriendin. Ze zegt gelukkig niet dat ik moet kiezen tussen haar en het wielrennen, want ze weet welke keuze ik dan maak. Zij droomt van mij en wacht op het moment dat ik weer terugkom. Ik heb alles over voor het wielrennen, maar hoop wel dat ik snel prof word. Misschien kan zij dan ook deze kant uitkomen." Koen de Vries Net op het moment dat Patrick Tolhoek over zijn kansen op het Nederlands kampioenschap mountainbiken wil gaan filosoferen, gaat de telefoon. Het is de NOS-radio, die de 33-jarige inwoner van Yerseke verzoekt om zijn beste drie muzieknummers op een rijtje te zetten. Het is voor Radio Tour de France, het programma dat de NOS tijdens de drie weken van de Tour uitzendt. Als het om de zwaarste etappekoers ter wereld gaat, zijn ze de naam van Tolhoek nog niet vergeten. Een topdrie maken is voor Tolhoek geen makkelijke opgave. Om nu te zeggen dat hij een muziekliefhebber is. Nee, hij rijdt nooit met een walkman door het Zeeuwse land, wanneer hij zijn trai ningsrondjes maakt. Hij hooit liever de wind, of het geloei van koeien. Patrick Tolhoek praat met vuur over de natuur en mooie plaatsen op de wereld. Zeeland is hem lief. Daarom moet er zeker een nummer van Blof in die topdrie ko men. Maar er is meer. Cairns (Australië), waar twee jaar geleden het WK gehouden werd, was heel mooi. En de Rocky Moun tains in de VS. Steile bergen van 3000 me ter hoog, begroeid met dichte bossen. Prachtig om daar te fietsen. Maar natuurlijk gaat het hem daar niet om. „Dat vele reizen hoeft niet voor mij. Drie weken van huis is een hele opgave. Voor mijzel f en voor mijn vrouw en kinde- Patrick Tolhoek, een Yersekenaar in hart en nieren: „Ik sta er nu net zo goed voor als een jaar geleden." foto Willem Mieras ren. In topsport gaat het om prestaties. Daarom ga ik op reis, en voor niets an ders." En juist over prestaties heeft Tolhoek re den tot klagen. Een virusinfectie hield hem dit jaar lange tijd aan de kant. De el lende begon al in december Tijdens een hoogtestage in Zuid-Afrika wilde het niet ex'g vlotten. „Ik voelde me daar stijfstram en moe." Een maand later trok hij naar Tenerife om daar op hoogte te trainen. Daar raakte hij de eerste dagen inge sneeuwd. Met zijn ploeggenoot Bas van Dooren daalde hij op zijn fiets door de sneeuw af naar een lagergelegen hotel, waar de vermoeidheid terugkwam. Twijfel „Het was steeds twijfelen geblazen. Neem ik nist of train ik door Na een weekje koersen in Lloi'et de Mar heb ik de knoop doorgehakt en besloot ik rust te nemen. Misschien wat laat, want elke week die je met een virus doortraint, betekent een ex tra week iust." Thuis voor de buis zag hij zijn landgeno ten Bart Brentjens en Bas van Dooren goed presteren tijdens wereldbekerwed strijden. Zij leverden de prestaties die no dig waren voor kwalificatie voor de Olympische Spelen. Tolhoek bleef op nul staan. „Natuurlijk baalde ik behoorlijk. Maar de sponsor gaf me alle tij d om te her stellen. „Doe rustig aan, over een paar maanden sta je er weer, zei m'n tx-ainer Huub Kievit. Hij had gelijk. De laatste weken gaat het weer goedIk sta er nu net zo goed voor als een jaar geleden." Over kwalificatie voor de Spelen maakt Tolhoek zich nog niet druk. Pas op 31 de cember wordt de definitieve selectie gemaakt. Er zijn nog enkele wereldbeker wedstrijden waarin hij zich kan kwalifi ceren en ook het EK en WK staan nog voor de dexn\ „Waarom zou ik als ik fit ben niet dezelfde prestaties kunnen leveren als vo rig jaar?" Op het WK werd hij toen zesde en ook bij wereldbekerwedstrijden reed hij in de voorste linies mee. Titel Toch, het wordt zo zoetjes aan tijd voor daden. Het NK is de eerste wedstrijd die op het programma staat. Zondag verde digt Tolhoek zijn nationale titel, die hij vorig jaar in Bex-gschenhoek zo verras send behaalde. „Het zou natuurlijk leuk zijn als ik weer Nederlands kampioen zou worden. Maar het is veel mooier om in de wereldbeker, op het EK of het WK goed te presteren. Ik wil bij de besten van de we reld hoi-en. Als je de wereldbol bekijkt dan is Nederland maar een stipje. Wanneer ik zesde van de hele wereld word, is me dat heel wat meer waard. Op een WK staan misschien wel dertig nationale kampioe nen." Ook de sponsor zou dat op prijs stellen. Be One verkoopt fietsen in heel Europa en heeft plannen om in de VS en Canada de markt te vei-overen. „Het gaat heel snel. Tien jaar geleden kreeg ik een mountain bike van de Bucklerploeg, waarvoor ik toen reed. Maar ik durfde er niet mee door het dorp. Je stond finaal voor gek. Toen was het een fiets voor excentriekelingen. Nu-zorgt hij voor een revolutie bij de ge wone stadsfiets. Remmen, versnelling, banden, het frame, alles wordt beïnvloed door de mountainbike." Favoriet In Rhenen start Tolhoek niet als favoriet. Dat is Bas van Doox*en. die zich momen teel de beste mountainbiker van de we reld kan noemen. Sinds 18 april is hij niet meer van de hoogste treden van het podi um weggeweest. In wereldbekex*wedstrij- den werd hij twee keer tweede en een keer eerste, de wedstrijden die in de Benelux werden verreden won hij allemaal. „Af gelopen winter heb ik al tegen Bas gezegd, dat hem een heel goed seizoen te wachten stond." Over Bart Brentjens, de Brabander die volgend jaar zijn olympische titel moet verdedigen, is Tolhoek minder enthousi ast. „Normaal gesproken blijf ik hem voor Maar met Brentjens weet je het nooit. Vorig jaar i-eed hij ons een week na het WK opeens op vijf minuten. En dat was in Rhenen, op het parkoers waar zon dag het NK gereden wordt." Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57