Oostburg maakt bezoeker het hof TOYOTA PZC ADVERTEREN DOET VERKOPEN Oostburg verliest zaak gedwongen therapie uitkeringsgerechtigde Fusie waterschappen kostte 8,8 miljoen Eedese school houdt contact met Vlaamse gehandicapte jeugd Terhole viert eerste lustrum dorpsfeest <5£> zeeland Ondernemers investeren om consument langer vast te houden Hulptransport Help Oekraïne 'n andere kijk op baden... CA\ CAPPEND1JK TOYOTA vrijdag 11 juni 1999 z2Q door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg mag uitkeringsge rechtigde I. Nout uit Oostburg niet verplichten zich onder be handeling te stellen van een psychotherapeut. De gemeente heeft niet aangetoond dat deze therapie kan leiden tot een baan. De rechtbank in Middel burg tikte de gemeente onlangs op de vingers: de Oostburgse hoeft niet mee te werken aan de ze eis. De gemeente had op grond van een GGD-verklaring van dr. F. M. J, Nobels geëist dat de vrouw zich laat behandelen door een psychotherapeut in Oegstgeest. De GGD-arts stelde in zijn rapport over Nout dat zij 'voor de open arbeidsmarkt nauwelijks in aanmerking komt'. Vanwege de aard en ernst van haar ziekte, is 'het gebruik van plaatsingsbevorderende maatregelen niet wenselijk'. Hij achtte 'bijscholing en begelei ding gericht op vergroting van haar arbiedsgeschiktheid po tentieel schadelijk'. Wel stelde hij behandeling voor door een gespecialiseerd psychothera peut. Dit kon volgens hem zin vol zijn. De rechtbank bestrijdt dat de arts zich baseert op onvoldoen de medische gegevens, zoals raadsman M. J. Spierdijk na mens Nout aanvoerde. Maar rechter W. van Alphen oordeel de in zijn uitspraak wél dat de gemeente zich beter had moeten informeren over de voorgestel de behandeling. „Uit dit advies blijkt niet eenduidig of de be handeling die de GGD-arts aan geeft, is gericht op een algeheel beter functioneren of om eiseres uiteindelijk geschikt te maken voor de arbeidsmarkt." De rechter vindt bovendien dat de gemeente meer navraag had moeten doen naar de genoemde therapeut, gelet op de zin en de haalbaarheid om iemand naar Zuid-Holland te sturen. De ge meente had zich niet zonder meer op het standpunt kunnen stellen dat zij zich door deze specialist moest laten behande len. Dat wil niet zeggen dat de ge meente niet het recht heeft om iemand te dwingen een dergelij ke behandeling te ondergaan. Als dit maar goed is onder bouwd, reageert Spierdijk. Zij weerspreekt dan ook dat deze uitspraak een principiële is. Hoewel Nout blij is met de uit spraak, houdt ze een wrange smaak over aan de handelwijze van de gemeente Oostburg. De bijstandsmoeder, die met psy chische problemen kampt, is ze ker niet tegen het volgen van therapie of het verrichten van werkzaamheden. Zij beroept zich echter op de GGD-verkla ring, waarin ze zo goed als ar beidsongeschikt wordt ver klaard. Desondanks heeft de gemeente toch gemeend haar naar een cursus Vrouw en Werk te sturen en een computercursus te laten volgen. „Allemaal leuk en aar dig, maar wat schiet ik er mee op? Ik heb het idee dat ze alle lammen en blinden bij elkaar zetten om de subsidie voor die cursussen binnen te halen. We worden gewoon als melkkoe ge bruikt." Van de gemeente was donder dag niemand bereikbaar voor een reactie. Wandelingen TERNEUZEN - Gezamenlijke natuurbeschermingsverenigin gen en natuurbeherende instan ties in Zeeuws-Vlaanderen hou den de komende week weer een aantal begeleide wandelingen. In Westdorpe, bij Sas van Gent, neemt een boswachter van Staatsbosbeheer omwonenden en andere geïnteresseerden op zaterdag 12 juni mee naar het natuurgebied Canisvliet. Aan geraden wordt om laarzen mee te nemen! Vertrek om 14 uur bij de parkeerplaats onder aan de dijk langs het kanaal (St. An- thonykade). Onder leiding van een natuur- gids kunnen geïnteresseerden zondagl3 juni de museumtuin en de Elderschans in Aardenburg bezoeken. Verza melen op de markt van Aarden burg om 14 uur. Donateurs van Stichting het Zeeuwse Landschap kunnen meedoen aan de Saefthinge-ex- cursie op woensdagochtend 16 juni. Aanmelden bij Stichting het Zeeuwse Landschap: 0114- 633110. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Het is het pro bleem van Oostburg. De consu ment gaat er heen om zijn bood schappen te doen. Maar heeft hij zijn inkopen eenmaal gedaan, dan is hij ook gauw weer ver trokken. Een aangenaam ver- blijfsgebied met historische set ting, veel gezellige terrasjes, sfeervolle pleintjes en eeuwen oude vestingwerken is het cen trum niet. De ondernemers van Oostburg en de gemeente zijn de strijd aangegaan om dit beeld van Oostburg te veranderen. Zij willen het verblijf veraangena men. Het centrum onderging de afge lopen maanden een ware ge daantewisseling. De winkel panden hebben een nieuw verflaagje gekregen en de be strating is grondig aangepakt. De Brouwerijstraat is daardoor veel meer dan vroeger een win kelstraat, waarin niet de auto - op de enkele foutparkeerder na - maar de voetganger domi neert. De ouderwetse stoep is verdwenen en straat en trottoir liggen gelijkvloers. Op dit mo ment worden de winkels in de Brouwerijstraat voorzien van nieuwe, uniforme luifels en krijgt het Raadhuisplein een fa celift. De bloembakken en de bomen staan al klaar. En het no dige groen. Volgend voorjaar worden in het hele centrum en kele interactieve objecten ge plaatst, die bezoekers moeten stimuleren niet alleen in Oost burg te winkelen, maar er ook wat langer te vertoeven. De plannen voor een rondweg gaven enkele jaren geleden de aanzet voor het opknappen van het centrum. Wat kunnen we doen om de mensen toch naar Oostburg te trekken en de vaste bezoekers te behouden?, vroe gen de ondenemers zich af. Leo Fokke van de Vereniging On dernemend Oostburg erkent dat de ondernemers wakker werden geschud door de ontwikkelin gen rondom het ziekenhuis, het vertrek van het waterschap en het belastingkantoor. „Ik ben niet somber gestemd over de toekomst, nee. Als je niks doet, dan ziet het er pas somber uit." Oostburg koos daarbij voor een eigen insteek, want concurreren met Hulst of Sluis is weinig zin vol. „Onze grote kracht is dat het allemaal op vrijwillige basis gebeurt. De ondernemers zien het belang ervan in en zij willen er ook aan bijdragen." Dat wil niet zeggen dat alle midden standers meteen stonden te springen, geeft Fokke toe. „Je hebt te maken met winkels die behoren tot een keten en met de positie van de huurders ten op zichte van de verhuurders." De bijdrage was niet misselijk. De herinrichting vereiste een half miljoen gulden, het luifelplan kostte vier ton en de interactie ve objecten slokten nog eens ze ventigduizend gulden van de begroting op. In Amerika deed Fokke het idee op voor de interactieve objec ten. „We willen heus niet het Centre Pompidou in Parijs of het Blaakplein in Rotterdam kopiëren. De kunstobjecten, veelal met water, moeten juist voor iedereen toegankelijk zijn en te bedienen zijn. In elk geval veilig en kindvriendelijk. Zeg maar een speeltuin in het cen trum." De gemeente en de VOO hebben industrieel ontwerper Mark de Jonge gevraagd om zijn ideeën te presenteren. „Zijn ideeën passen wel bij die van ons, maar we willen ook zien wat anderen te bieden hebben." De reacties over de aanpassin gen zijn louter positief, wéét Fokke. Alleen de verkeersaf wikkeling geeft nog aanleiding tot. discussie. Sommige bezoe kers of bewoners missen de ver trouwde route door de Brouwe rijstraat. Om nu bij het gemeentehuis te komen, moet de automobilist die vanaf Stam- pershoek Oostburg komt bin nengereden, langs het voorma lige waterschapskantoor, het Eligiusplein en verzorgingste huis De Burght rijden om zijn doel bereiken. Straks na de bouw van appartementencom plex Osborgh komt daar nog een extra kronkel, langs cultureel centrum Den Hoekzak, bij. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De samenvoe ging van de drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen heeft, voor zover het dagelijks bestuur van het nieuwe waterschap het kan inschatten, ruim 8,8 mil joen gulden gekost. Deze zogenaamde frictiekosten vormen - als het schap ze niet in een korte termijn zou afschrij ven - een belemmering voor de ontwikkeling van nieuw beleid en ze zetten ook de tarieven van het schap in de toekomst onder druk. Het dagelijks bestuur ver zoekt het algemeen bestuur dan ook om de fusiekosten in een pe riode van tien jaar af te schrij ven, met meteen dit jaar al 3,3 miljoen gulden. Dit bedrag zou dan gehaald moeten worden uit de reservepot voor waterkwali teitsbeheer. Twee van de drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen sloten hun laatste bestaansjaar af met een tekort op de jaarekening. Het Vrije van Sluis sloot 1998 af met een tekort van ruim 122.000 gulden. Het Hulster Ambacht boekte een verlies van dik ze ventig mille. Het waterschap De Drie Ambachten daarentegen hield vorig jaar ruim anderhalf miljoen gulden over. Los van de reguliere bedrij f sresultaten ble ven de reserves van de schappen redelijk intact, zodat de in het fusieconvenant afgesproken re serves (bijna 16,2 miljoen gul den voor tarief-egalisatie en 5,8 miljoen gulden voor de opbouw van een weestandsfonds) on aangetast bleven. Sterker nog de gezamenlijke schappen slo ten 1998 af met een totaal aan ruim 24,2 miljoen gulden aan reserves. Zo'n 2,2 miljoen meer dan was overeengekomen. Burgers Dit bedrag zal nu, als de alge mene vergadering ermee in kan stemmen, gebruikt worden om een deel van de fusiekosten mee te vereffenen. Zou het schap dit niet doen, dan zouden de frictie kosten via de tarieven verhaald moeten worden. De burgers zouden in dat geval de fusie be kostigen, hetgeen niet de bedoe ling was van het schapsbestuur. Het algemeen bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren buigt zich donderdag 24 juni over de jaarrekeningen. De ver gadering wordt voor het eerst gehouden in het nieuwe water schapskantoor in Terneuzen en begint om 9.30 uur. Werklieden voorzien winkels in Oostburg van uniforme luifels. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel EEDE - De kinderen van de ka tholieke basisschool Sint Jozef uit Eede hebben regelmatig contact met hun gehandicapte leeftijdgenootjes van het Me disch Pedagogisch Instituut De Bevertjes uit het Belgische Oed- elem. Deze grensoverschrijden de uitwisseling van gezonde leerlingen met lichamelijk en geestelijk gehandicapten kwam acht jaar geleden tot stand. Jaarlijks worden over en weer bezoeken afgelegd gepaard gaand met allerlei activiteiten Axelse Draakjes vieren vakantie in Cadzand AXEL - Tien kinderen van het Axelse kinderdagverblijf De Kleine Draak gaan volgende week voor het eerst twee dagen zonder pa en ma op vakantie. De kinderen, van bijna drie tot vier jaar, verblijven op camping Welgelegen in Cadzand en zul len zich (bij goed weer) vooral op het strand vermaken. Bij leidsters van De Kleine Draak borrelden dit voorjaar ideeën op over het houden van een korte vakantie met een aan tal pupillen. Een onbekende omgeving zou de kinderen sti muleren nieuwe, prikkelende activiteiten te ondernemen. Bo vendien versterkt een nachtje zonder ouders de band tussen kinderen en leidsters, ver wachtten de leiding. Pas later kwamen ze in een vakblad een verslag tegen van een kampeer- reisje van een Amsterdams kin derdagverblijf. Het feit dat die vakantie zeer ge slaagd was, vergrootte het ver trouwen van de Axelaars. Het enthousiasme van een aantal ouders én directie en bestuur van de Stichting Kinderopvang Zeeuwsch-Vlaanderen deed de restTien kinderendie door hun ouders zullen worden gebracht, en vier leidsters gaan mee naar Cadzand. Hoofdleidster N. Meesen weet nog niet precies hoe de dagindeling er volgende week uitziet.,Bij mooi weer - en daar rekenen we op - zitten we natuurlijk veel op het strand. Bij minder mooi weer zullen we wat meer in de grote tent moeten verblijven. Hoe het uitpakt, is moeilijk te voorspellen. We heb ben er in elk geval veel zin in." voor alle kinderen. Leerkracht van de school in Eede Jos Pari- daen is zeer gecharmeerd van deze samenwerking. „Het voor stel voor deze uitwisseling is destijds gekomen van Trui van Laere, die zelf werkzaam is op een werkplaats voor minder va liden. Geertje Buyck, haar buurjongetje -met een zeer zwaar lichamelijke en geestelij ke handicap, verbleef in Oed- elem en ze stelde voor om de kin deren van beide instituten kennis met elkaar te laten ma ken. We wilden bereiken dat va liden en minder validen regel matiger met elkaar in contact komen. Voor gezonde kinderen zijn deze leeftij dgenootjes te ver weg in een speciale school. Door onze uitwisseling gaat een we reld voor hen open. De contac ten zijn een duidelijke verrij king voor iedereen. Zelfs de meest ruwe bolster blijkt over een gouden hart en tedere han den te kunnen beschikken en het meest nonchalante kind toont hiermee aan een groot ver antwoordelijkheidsgevoel te hebben." Volgens Paridaen is het ook een bijzondere ervaring te zien hoe zijn leerlingen met grote liefde en zorg voor de gehandicapte kinderen zorg dragen. „Dat is erg ontroerend om te zien." Hoogtepunten In de loop der jaren hebben bei de scholen heel wat activiteiten georganiseerd. Hoogtepunten kan Paridaen zich nog goed voor de geest halen. „Een jaar- getijdenspel met geluid, licht, zang en muziek, We hebben eens een zogenaamde Chermansessie gehad, waarbij communicatie plaats vond door middel van op tillen en dragen. Bijzonder was een musical in de school Oed- elem, waarbij alle leerlingen van De Bevertjes al dan niet met rolstoel ten tonele verschenen en hun rol vertolkten." Aan elk bezoek is een blijvend aanden ken verbonden. „In onze school prijkt bijvoorbeeld een werk van Geertje Buyck. De kinderen uit Eede hebben ooit een geur- spel voor hen gemaakt." Dinsdag 15 juni krijgt de uit wisseling een vervolg met het bezoek van de Belgische vriend jes aan Eede. Na de ontvangst volgt een hoorspel, gevolgd door een gezamenlijke maaltijd. In de middaguren volgt een rondrit met een paardentram van de Ybenhoeve naar De Tol in het Belgische Middelburg. doorEdy de Witte TERHOLE - De Hontenisser kern Terhole viert van vrijdag 18 tot en met zondag 20 juni het eerste lustrum van het dorps feest. Net als bij voorgaande edities staan verbroedering en plezier op de voorgrond. Vrijdagavond wordt het dorps feest officieel geopend door waarnemend burgemeester B. Pauwels van Hontenisse en voorzitter H. Fassaert van het feestcomité. Hierna worden in de tent nabij het dorpshuis spellen en quiz zen gehouden, waaraan zeven plaatselijke verenigingen deel nemen. De band Back to Coda zorgt voor de muziek. Zaterdag morgen wordt de video ver toond, die vorig jaar bij een reü nie van de basisschool gemaakt is. De zaterdagmiddag is gere serveerd voor de kinderen. Er worden ballonnen opgelaten, de jeugd kan zich laten schminken, pony rijden en naar hartelust springen op het luchtkussen. De d'Roolse blaaskapel blaast en als klap op de vuurpijl is er in de feesttent een optreden van de kindershow Mister-rieus. De ouderen kunnen deelnemen aan een fotozoektocht. Om 17.00 uur wordt in de kerk een gezinsmis gehouden. Om 19.00 uur kan men aanschuiven voor de dorpsbarbecue. DJ Pa trick Roelands en de kleinste fanfare De Rustende Moeders staan garant voor muziek en ko mische acts. Tegen het eind van de avond volgt nog een optreden van Eddy Steyaert en zijn band. Zondagmorgen staat vanaf 10.00 uur een ontbijtbuffet ge serveerd. Daarmee wordt het dorpsfeest afgesloten. TERNEUZEN - Een hulptransport van de stichting Help Oekraïne vertrekt zaterdag 19 juni richting Charkov. De stichting gaat in deze Oekraïnse plaats een klinisch-psychia- trisch ziekenhuis voorzien van een aantal broodnodige voorzienin gen.De vrachtwagen voor Charkov wordt volgeladen met kleding, dekens, matrassen, bedden, pyjama's, naaimachines, speelgoed en voedsel en witgoed zoals een wasmachine, koelkast en droger en een stofzuiger. Daarnaast heeft de stichting toegezegd om twee kinderafdelingen te helpen verbouwen. Zo zullen er douches, wasbakken en toiletten worden geplaatst en worden de vloeren en muren opgeknapt. Tevens stelt de stichting apparatuur ter waarde van tienduizend be schikbaar voor het laboratorium en de operatiekamer. De nieuwe Yaris is een auto die breekt met vele standaard auto- wetten. Dat zie je aan de manier waarop met de ruimte is omgegaan. Je ziet het aan het 3-dimensionale digitale instrumentenpaneel. Aan de in deze klasse absoluut unieke VVT-i 16V motor, goed voor 50 kW, 68 pk met een verbruik van 5,6 liter benzine op 100 km. Aan de dertien opbergvakken. En zo zie je steeds meer in de Yaris. Kom kijken bij ons. Wij kunnen u er alles over vertellen. Maar het meeste ziet u natuurlijk tijdens een proefrit. Er is al een Yaris vanaf 22.996,- DE NIEUWE YARIS. ZIEN IS RIJDEN. TERNEUZEN Mr. F. J. Haarmanweg 58, 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 TOYOTA Het spreekt vanzelf, dat wij u met raad en daad terzijde staan op het gebied van de technische realisatie van uw badkamer. Maar dat vinden we bij Raab Karcher Bouwstoffen niet genoeg. Een badkamer is immers méér dan alleen een wasruimte. Bij een badkamer hoort sfeer en u moet er kunnen genieten van een moment welverdiende rust. Daarom kijken we bij Raab Karcher Bouwstoffen met de ogen van de consument en denken we met de kennis van de vakman. Komt u gerust eens van gedachten wisselen bij een van onze showrooms. Dan kunnen we u laten zien wat we bedoelen. louwerse de priester heet voortaan Middelburg: Waldammeweg 2, 4338 PJ Middelburg, tel. 0118-625055, fax 0118-625153. Terneuzen: Hughersluys 22, 4536 HM Terneuzen, tel. 0115-697051, fax 0115-630273.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52