Officier moet tegen tikje kunnen Praten leer je met vallen en opstaan Bewoners Haarlems hofje zijn gegluur zat varia KMA-opleiding wordt niet verlicht ondanks hoge uitval eerstejaars het weer gezondheid Heer Bommel en de Labberdaan puzzel recept Daube, zoals in de Beaujolais Sk A, A vrijdag 11 juni 1999 Zeeland: Iets warmer Dit jaar zal meer dan de dertig proeent eerstejaars studen ten die mag afvallen, de Koninklijke Militaire Academie (KMA) verlaten. Ér is al 33 procent van de 131 eerstejaars ver trokken, de beoordelingen aan het einde van het schooljaar zullen dat percentage nog verder verhogen. Zal Defensie te weinig officieren krijgen? De gouverneur denkt van niet: „Dan leiden we er volgend jaar toch een paar extra op? Zo'n vaart loopt het niet. Ze hoeven pas over drie jaar klaar te zijn." door Hans Leber Generaal-majoor G. Roozen- daal, gouverneur van de KMA spreekt sussende woor den: „De uitval van eerstejaars cadetten is hoger dan andere ja ren en baart mij zeker zorgen, maar reden voor paniek is er niet. We zijn over de kritische grens, maar de school heeft in haar 170-jarig bestaan wel va ker een hoge uitval gekend. We zullen ons op maatregelen bera den. De opleiding fysiek minder zwaar maken, lijkt me niet ver standig." Vooral tijdens de eerste periode van velddiensten, exercitie, fy siek zware oefeningen en ken nismaking met het primaire mi litaire bestaan, blijken de cadetten af te vallen. Roozen- daal: „Dat is een zware tijd met pittige eisen aan de cadetten. Wie daar niet tegen kan, kan geen militair worden. Het is goed dat we die aspecten aan het begin van de opleiding laten zien, zodat ze er niet veel later achter komen dat ze daar geen zin in hebben. Het is inderdaad gewoon een pittig beroep." Roozendaal ziet niets in het ver lichten van de eerste weken. „Die oefeningen heeft een offi cier hard nodig. Het kan tijdens uitzendingen om leven en dood gaan. In die situatie zijn de fy sieke mogelijkheden erg be langrijk. Zónder heb je geen kans op overleven op een slag veld. Bovendien zul je als offi cier leiding moeten geven aan eenheden. Dan kan je het niet hebben dat ze je voorbij lopen. Nee, je moet voorop lopen, het voorbeeld kunnen geven." Gevaarlijke taken In de zogeheten 'exit-inter views' die alle vertrekkende KMA'ers krijgen, komt een aan tal oorzaken duidelijk naar vo ren. Niet alleen de tegenvallen de charme van oefeningen te velde, ook de vooruitzichten op uitzendingen met mogelijk ge vaarlijke taken komen naar vo ren als reden van vertrek. Roozendaal snapt dat niet. „Ze hebben vanaf het begin van hun selectie te horen gekregen dat ze dat staat te wachten. En het is toch ook prachtig in het buiten land nuttig werk kunnen doen? Maar ja, ze weten het misschien wel, maar als ze hier oudere col lega's naar het buitenland zien vertrekken, komt het allemaal toch wel heel dichtbij." Roozendaal heeft nog geen be slissing genomen over aanpas singen in de opleiding. „We ver anderen ieder jaar, ook dit jaar. We passen de opleiding aan aan de eisen van de tijd. Zelf denk ik dat de economische situatie mo menteel zo gunstig is voor j onge mensen, dat ze hier worden weggelokt. Ze horen van vrien den of vriendinnen die carrière maken in het bedrijfsleven en niet lang van huis hoeven zijn en denken dan: Dat lijkt mij ook wel wat. En tegen de economi sche conjunctuur zijn we als KMA niet opgewassen. Zeker voor hts'ers en heao'ers zijn het gouden tijden. Dat merken wij ook, want die krijgen we niet ge makkelijk." Uit de exit-interviews blijkt de corpscultuur op de academie, de 'puppie-achtige' behandeling door ouderejaars, ook een pro bleem. Roozendaal vindt dat het erbij hoort. „De cadetten zullen zich moeten aanpassen aan de eisen van de officiers wereld, aan de normen en de tradities. Het cadettencorps brengt dat ook over. Daar zie ik geen kwaad in, eigenlijk alleen maar goede dingen. Het heeft een vor mende waarde. Als je dat niet past, dan haak je af." „Het is heus niet zo slecht om als onervaren officier eerst te leren luisteren, wat ervaring op te doen. De een schikt zich, de an- door Marijke Hendrikse en Arlette Christiaens Leren praten begint niet met de eerste woorden van het kind, maar veel eerder, vanaf de geboorte en mogelijk nog eer der. Baby's reageren op gebaren, geluiden en stemmen. Zo ont staat contact tussen ouder en kind en begint het kind met taal te spelen. Baby's maken geluidjes en ge baren. De ouders doen deze na en er ontstaat contact. Zo weet het kind dat het aandacht krijgt. Er ontstaat een begin van ge sprek en het kind leert dat je om beurt kan praten. Als het kind wat groter is, wordt de taal verder aangeleerd tij dens dagelijkse bezigheden als het in bad gaan, aankleden en het eten. Het kind hoort vaak dezelfde woorden in bepaalde situaties. Zo leert het de woor den te begrijpen en later te ge bruiken. Ook met gebaren is een kind iets duidelijk te maken als het nog niet kan praten. Geba ren kunnen woorden ondersteu nen. Gelegenheid Geef kinderen de gelegenheid om te reageren zodat ze stap voor stap leren wat communica tie is. Het gebeurt regelmatig dat een j ong kind iets nog niet zo goed kan zeggen. Volwassenen zijn vaak geneigd om het zelf voor het kind te zeggen. Als een kind iets vertelt en het gaat niet snel genoeg, dan wordt de zin afgemaakt. Hierdoor krijgt het kind niet de kans om het zelf te proberen. Het leert evenwel het meest door iets zelf te doen. Dë betekenis die een kind aan een woord geeft, hoeft niet de zelfde te zijn als die een volwas sene aan een woord geeft. Het (Advertentie) Het voormalige orkest van de genie, intussen met de Limburgse Jagers gefuseerd tot Kapel van de Koninklijke Landmacht, loopt de brug af van het Kasteel van Breda, de zetel van de KMA der vindt het bezwaarlijk." Het zelfde geldt voor enkele vrou wen die de KMA omschreven als machowereld. „Als ze er niet te gen kunnen dat het er stevig aan toe gaat, zijn ze niet geschikt. Voor iedereen geldt: Ze moeten tegen een tikje kunnen." Roozendaal is inmiddels een half jaar gouverneur en ziet toch vooral 'zeer enthousiaste, ta lentvolle, energieke cadetten' op zijn KMA rondlopen. „We hebben een intemaatsysteem met mooie sportfaciliteiten, een goede wetenschappelijke oplei ding en een prima onderlinge sfeer. Dat wil ik benadrukken. Ik ben niet een van de velen die zegt: De huidige generatie kan het niet. Ik zie het tegendeel hier foto G PD iedere dag op de KMA Een be paald afvalpercentage hoort er nu eenmaal bij. We komen dit jaar wat hoger uit, maar uitein delijk vangen we dat wel weer op. Dan wei*ven we volgend jaar maar wat meer." GPD van onze redactie binnenland De bewoners van het schilderachtige 'Hofje van Geurtje de Wael' in Haar lem hebben maatregelen genomen om de stroom van bezoekers tegen te gaan. Sinds kort valt op de deur in geverfde letters te lezen 'Privé, geen toegang'. De bewoners zijn het zat om dag in dag uit te worden be gluurd door nieuwsgierige toeristen. De stadsgidsen die rondleidingen langs de Haarlemse hofjes verzorgen zijn boos over de beslissing van de bewoners. Zij willen dat de gemeente de maatregel on gedaan maakt. Verschillende instellingen organiseren geregeld tochten langs de hofjes van Haarlem, waardoor regelmatig drommen bezoekers langs de eeuwenoude huisjes wandelen. Dat is de bewoners van het hof je van Geurtje de Wael in het verkeerde keelgat geschoten. De bezoekers zouden het hofje vertrappen en ongegeneerd naar binnen gluren. De privacy zou hierdoor flink worden geschonden. Stadsgids Th. Delleman vindt dat de reac tie van de bewoners niet getuigt van enig begrip. 'Eenieder die zich in een hof je ves tigt, vaak met een lage huur, gezellig in het centrum, weet vooraf dat hij dagelijks toeristen kan verwachten. In elke VVV- folder wordt ook het hofje van Geurtje de Wael genoemd', schrijft hij in een brief naar het college van B en W. Directeur G. Kooij van de woningstich ting die het hofje beheert, weet dat de spanning bij een aantal hofjesbewoners hoog is opgelopen. „We hebben overleg gevoerd om te komen tot een compromis tussen openstelling en de wensen van be woners. Het is natuurlijk allemaal wel lief en aardig om de deuren open te gooien zo dat mensen naar de monumenten kunnen kijken, maar dat houdt op als de bezoe kers geen enkel respect tonen voor de privacy. Als woningstichting zijn wij con tractueel verplicht te zorgen voor een on gestoord woongenot." GPD Toonder Studio's kind zegt bijvoorbeeld: 'auto'. Dat kan betekenen 'papa rijdt weg met de auto' of 'ik wil met de auto spelen', of alles wat kan rijden. De ouder kan hierop met een eenvoudige zin antwoorden: 'ja, papa rijdt weg met de auto'. Ook door de manier waarop het kind het woord zegt, kan duide lijk worden wat is bedoeld. Zelfs als de woorden onmogelijk be grepen kunnen worden, is u door de toon te weten waar het om gaat. 'Pas toe' betekent bij voorbeeld 'plas doen'. Prikkels Om de taalontwikkeling te sti muleren is het goed extra aan dacht te schenken aan de vol gende punten: Spreek met uw kind over aller lei dingen, dek samen de tafel en benoem wat er op komt. Moedig uw kind aan vragen te stellen. Maak regelmatig tijd vrij om met uw kind te spelen en vertel daarbij wat u doet. Luister naar de verhalen en probeer zelf niet in te vullen. Geniet samen van voorleesmomenten, zelfs wan neer uw kind al kan lezen. Be perk de achtergrondgeluiden tijdens het praten, dat werkt storend op de ontwikkeling. Kijk tenslotte samen naar be paalde kinderprogramma's, zo als Tik-Tak en Sesamstraat. Bij twijfels over de taalontwik keling kunt u direct of via de school contact opnemen met de GGD Zeeland (0113-249420). Informatie over dit en andere gezondheidsonderwerpen is in te winnen bij de Gezondheids- wijzer in Goes (GGD gebouw, Westwal 37, 0113-249434) of Vlissingen (bibliotheek, Lange Zelke 91, 0118-412947). Marijke Hendrikse en Arlette Chris tiaens zijn logopedisten bij GGD Zeeland 'Ik wil zijne behandeling voortzetten', zei de hoogleraar. 'Heden had ik hem wederom elektronisch impulseren gewild!' 'O', zei Tom Poes. 'Waarom eigenlijk?' 'Waarom?' herhaalde de geleerde verbaasd. 'Om te kijken wat er in der kop steekt, natuurlijk! Der Pleb is een schoon gewassen knaap met gezonde moeskels. Het is toch ene schade dat zijn denkleven te ruggebleven is!' 'Ik weet het niet', mompelde Tom Poes. 'Hij wil alleen maar graag werken.' 'Daar heb ik u!' hernam de professor. 'Het is de taak des weten- schaps om de wereld vooruit te brengen. En misschien kan ik hem Doorloper 1 Horizontaal: 1. Fanatiekeling, bureau; 2. scheepsstuur, slagader; 3. deel v.e. kachel, dichter; 4. zuiver gewicht, vogelbek; 5. palingpen, golfterm; 6. lonkende blik, Engels werpspel; 7. uitroep, Turks paleis; 8. keur, valschermspringer; 9, rundermaag, vertering; 10. ordebroe der, een zekere; 11. vuurpijl, vrouw; 12. gast, partij in een rechtsge ding; 13. schaakstuk, rustig. Verticaal: 1. Vreemde taal, vergrootglas, roofdier; 2. kleur, moeras sig water, muze v.h. minne dicht; 3. verhar de huid, kort om, putemmer- tje; 4. soort pa pegaai, bijbel passage, kubie ke meter; 5. stuk, bakmid- del, voedsel; 6. verpakkings middel, muziek instrument, eenmaal; 7. lo ven, monde ling, droog- vloer; 8. hand vat, dwinge land, scheeps touw; 9. huis dier, deeg, En gelse titel. Oplossing donderdag Knip, vlaai, toog, deken, drop, knaap, pauk, sloop, bowl, klein, slok, divan, kanis, piket. Het citaat is van Stanislaw Jerzy Lec: 'Als een kannibaal met mes en vork eet, is dat dan vooruitgang?'. Hans Belterman I daube, een gerecht van opvallend gekruid gestoofd rundvlees met groen ten, beschouwd als een van de voor beelden van de authentieke Proven- gaalse keuken. Dat neemt echter niet weg dat de daube ook elders in Frank rijk tot een van de meest populaire ge rechten uit de burgerlijke keuken kan worden gerekend. Overal stelt men het gerecht weer anders samen en dat heeft niet met het rundvlees maar wel met de groenten en kruiden te maken. Veel hangt af van de verkrijgbaarheid van die ingrediënten en ook van het sei zoen. In de Beaujolais wordt er in de wintermaanden veel kool, soms knolle tjes of aardappelen in de daube ver werkt. In de zomer echter kiest men voor jonge groenten zoals worteltjes, doperwten of peultjes en champig nons. Het recept van vandaag betreft een eenvoudige versie van de zomerse daube uit de Beaujolais. Voor 4 -5 personen: 750 - 800 gram magere runderlappen; ca. 4 dl eenvoudige Beaujolais; 4 eetl. cognac of armagnac; 1 ui, grof gesnip perd; 4 knoflookteentjes, in dunne plakjes; 1 takje verse tijm; 1 klein lau rierblad; 100 gram spekblokjes; 4 grote plakken gekookte ham, samen ca. 100 gram); zout; zwarte peper uit de mo len; 250 gram worteltjes, bij voorkeur met een stukje groen er aan; 250 gram doperwten of peultjes; 300 - 400 gram kleine champignons, gevierendeeld; 2 theel. bloem, gezeefd; eventueel 1 eetl. fijngesneden bieslook. Maak het vlees droog met keukenpa pier. Snijd de lappen in repen van ca. 2 x 6 cm. Schenk de wijn in een kom en voeg cognac of armagnac, ui, knoflook, tijmtakje en verkruimeld laurierblad toe. Schep het vlees door de marinade en laat alles ca. 3 uur op een koele plek (maar niet in de koelkast) staan. Schep het vlees van tijd tot tijd even om. Vooruitzichten weer max. 18° 20° 21 c 22° min. 10° 9° 11° 12° wind W 2 ZW 3 ZW 2 ZW 3 Zon Maan vrijdag onder 22.00 zaterdag op 5.28 vrijdag onder 18.46 zaterdag op 4.44 Nautisch bericht De wind is overwegend westelijk en matig, rond kracht 3. Hetzicht zal goed zijn. De kustwatertemperatuurschommelt omstreeks 14 graden. Het komt niettot mist en de onweerskans is klein. Waterstanden een ordentelijker mens maken door het jagen van elektrische prik kels door zijn verhoornde hersenschors. Soms geeft dat wonderbare uitkomsten! Waar steekt hij?' 'Ik weet het niet, hoor', zei Tom Poes. 'Hij zal hier wel ergens in de buurt zitten. Maar ik weet niet of die behandeling van u hem geluk kiger zal maken. Vandaag had hij voor het eerst niet zo'n zin in wer ken!' 'Praw!riep de geleerde uit. 'Ziet u? Dat is reeds der werking van de eerste behandeling! En wanneer ik gans rustig voortga met die im pulsen zult u verbaasd zijn. Der Pleb wordt een grootaardiger kerel' 'Hm', zei Tom Poes. Hij draaide zich om en liep bedrukt verder. VRIJDAG 11 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West ZATERDAG 12 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur cm 00.18 200 00.40 228 01.37 264 00.15 145 01.35 139 00.36 138 01.45 161 01.35 155 uur cm 12.50 230 13.09 258 14.05 299 12.50 175 14.20 164 13.02 172 14.25 187 14.10 177 Hoog water uur cm 01.09 224 01.33 253 02.30 293 01.10 165 02.40 150 01.29 158 02.45 175 02.25 165 uur cm 13.39 245 14.01 274 14.58 317 13.40 186 15.15 167 13.52 184 15.20 193 14.55 178 Laag water uur cm uur 06.45 206 19.16 18! 07.16 217 19.35 19! 08.10 243 20.39 22i 06.40 160 19.10 13) 07.50 164 20.25 13! 06.25 110 18.55 07.55 177 20.30 15 07.50 172 20.25 14! Laag water uur cm uur 07.45 217 20.09 20( 08.10 228 20.36 21( 09.13 253 21.38 23! 07.35 164 19.55 14! 08.45 164 21.10 14 07.14 110 19.46 09i 08.55 179 21.20 160 08.55 173 21.20 15^ L Lagedrukgebied H Hogedmkgebied O A A Koufront Warmielroni Samengesteld front fichle sneeuw zonnig malige sneeuw zware sneeuw licht bewolkt lichte regen matige regen flvaatbewalkl Europa: Onweersbuien Laat intussen de spekblokjes in een koekenpan zachtjes uithakken tot ze goudbruin zien en knapperig zijn. Laat de spekblokjes op keukenpapier uitlek ken en koud worden. Schenk het in de pan achtergebleven spekvet in een ovenvaste schaal. Laat het uitvloeien waardoor de gehele bodem van de schaal er mee wordt bedekt. Schik daarna de plakken ham op de bodem van de schaal. Stort de gehele inhoud van de kom met het vlees op een zeef die boven een tweede kom is geplaatst. Verdeel de stukken vlees over de plak ken ham. Strooi er wat zout en peper over. Breng de gezeefde marinade aan de kook en schenk het over het vlees. Leg het deksel op de schaal of dek de schaal af metaluminiumfolie. Plaats de schaal in het midden van de tot 180 °C voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van 4 uur. Voeg 20 - 25 minu ten voor het einde van de oventijd wor teltjes, doperwten of peultjes en cham pignons toe. Schep alles enkele malen om. Voeg naar smaak nog wat zout en peper toe. Leg opnieuw het deksel op de schaal of dek hem weer af. Roer een papje van bloem en 2 eetle pels water. Schep met een schuim spaan het vlees, hamen de groenten uit de schaal en doe alles over in een twee de (voorverwarmde) schaal. Breng het stoofvocht uit de eerste schaal aan de kook. Roer het bloempapje erdoor en blijf roeren tot de saus heel licht is ge bonden. Laat de saus dan nog enkele minuten zachtjes sudderen. Schenk de saus, eventueel door een zeefje, over het vlees en de groenten. Strooi de spekblokjes en eventueel wat fijnge sneden bieslook over het gerecht. Tip: geef er lekker warm en knapperig stokbrood bij en drink er, het kan eigen lijk niet anders, een Beaujolais Villages bij. Die wijn kunt u, mits ze niet ouder dan twee of drie jaar is, er ook licht ge koeld bij schenken. Elke dag vakantie op uw TV! Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in het weekend rond 17.00 uur. Het dagelijkse reis programma van D-reizen I op SBS 6. Hiïk kCM Hetgrillige juniweerzal de komende Door: JordiBloem dagen niet uit de lucht verdwijnen, maar de droge perioden zullen in ieder geval overheersend zijn en een geheel droge dag kan ook optreden, wat dat betreft lijken de zondag en de dinsdag de beste papieren te hebben. De wind zwakt af, de zon krijgt meer ruimte en ook de temperatuur begint aan een voorzichtige opmars. Vanaf zondag wordt het landinwaarts ruim 20 graden. Vandaag waait het niet hard uit de westhoek. Vooral aan de kust kan soms een enkele bui vallen, meer landinwaarts blijft het overwegend droog. Van de zon hoeven we niet veel te ver wachten, want wolken zijn in de meerderheid. De temperatuur maakt nog geen bokkesprongen; het wordt maximaal 17 graden. Vanavond verandert er weinig, maar vannacht klaart het geleidelijk op en alleen aan zee en de Scheldemonding is nog een buitje mo gelijk. De temperatuur daalt naar een graad of 10. Morgen begint juist in onze regio de luchtdruk te stijgen. Op enige hoogte blijft zich koude lucht ophouden. Deze omstandigheden zijn gunstig voor een late mid dagbui. Waar die precies ont staat is echter onzeker en veel plekken ontvangen geen druppel. De zon komt vaker tevoorschijn bij maximaal 18 graden. Zondag wordt het 20 a 21 graden. Opnieuw is de kans op regen klein en schijnt de zon vaak. Maandag en dinsdag nemen wolken lang zaamaan het heft in handen en vooral maandag ontwik kelt zich een bui. Maandag en dinsdag stijgt het kwik in de thermometerbuis tot een ho gere 22. Waarschijnlijk is dit aangename zomerweer geen ™joaqhÏdd»g°?ji lang leven beschoren. VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 11 JUN11999

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4