Europarlement betaalt tol Leden stembureau verdrijven verveling met de Teletubbies PZC europese verkiezingen vrijdag 11 juni 1999 z 5 Zeeuwse politici schreien over lage opkomst Politie pakt Eurodusnie hard aan Verhalen over corruptie en zelfverrijking schrikken kiezers af Referendum stimuleert opkomst Pleidooi voor kiezerspassen Stemcomputers stemmen niet VVD-stemmers laten het afweten Combinatie verkiezingen bepleit Denen en Britten negeren stembus iets minder Opkomst in Zeeland varieert n DEN HAAG - De politie in Den Haag heeft gisteren elf mensen gear resteerd tijdens een demonstratie van de anti-Europese actiegroep Eurodusnie. De optocht begon rustig, maar liep wat later uit de hand. De problemen begonnen op de Korte Vijverberg waar het voorlichtingsbureau van de Europese Unie is gehuisvest. De de monstranten wilden daar een met Europese folders gevulde krui wagen in brand steken. De politie voorkwam dat. Bij het ministerie van Defensie ontstonden opnieuw problemen, waarna de betogers hun afgesproken wandeling niet mochten afmaken en terug moes ten naar het Malieveld. Sommige activisten trokken daarop door de Korte Houtstraat waar ze plantenbakken omver trokken. Op het Plein moest een aantal terrasstoeltjes eraan geloven. De politie rea geerde vervolgens met de korte wapenstok en politiehonden. Ze verrichtte elf arrestatiesfoto RaymondRuttin g/A N P BREDERWTEDE - Inwoners van de Overijsselse gemeente Brederwiede hebben zich in een raadplegend referendum in grote meerderheid tegen een gemeentelijke herindeling ge keerd. Dat de verkiezingen voor het Europees Parlement met het referendum samenvielen, heeft de opkomst flink bevor derd. Tweederde van de kiesgerechtigden ging stemmen. Van de stemmers keerde 87 procent zich tegen het voorstel om Brederwiede op te laten gaan in de fusiegemeente Steen wij k- Brederwiede-IJsselham. Elf procent zag wel brood in het ge meentelijk herindelings voorstel voor Noordwest-Overijssel. Een woordvoerder van de gemeente Brederwiede sprak van 'een duidelijk signaal', omdat in geen enkele kern van de ge meente een meerderheid voor de gemeentelijke herindeling had gestemd. ANP LEUSDEN - Burgemeester De Vet van Leusden denkt de op komst bij verkiezingen flink te kunnen verhogen door oproe- pingskaarten af te schaffen en die te vervangen door kiezers- passen. Met een oproepingskaart kan de kiezer alleen een stem uitbrengen in zijn eigen kiesdistrict. Wil hij ergens an ders stemmen, dan moet hij de oproepingskaart ruim voor de verkiezingsdatum inruilen voor een kiezerspas. dieinhethele land kan worden gebruikt. Door alleen nog met kiezerspassen te werken, wordt de drempel om te stemmen volgens de bur gemeester flink verlaagd. De Vet heeft zijn voorstel voorge legd aan minister Peper van Binnenlandse Zaken. ANP ZOUTKAMP - Op vier stembureaus in de Groningse gemeen te De Marne vielen gistermorgen de stemcomputers uit. Tus sen acht uur en half tien kon in de dorpen Wehe-Den Hoorn, Zoutkamp. Kloosterburen en Eenrum geen stem worden uit gebracht. De stemcomputers konden als gevolg van een tech nische storingniet worden opgestart, aldus een woordvoerder van de gemeente De Marne. Zo 'n twintig mensen wilden in die tijd him stem kómen uitbrengen. ANP DEN HAAG - Van alle mensen die vorig j aar bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer op de WD stemden, heeft slechts 32 procent dit keer de gang naar de stembus gemaakt bij de Europese verkiezingen. Dit blijkt uit een peiling van het bu reau Inter/View. Van de mensen die toen op de kleine christelijke partijen stemden, kwam nu 56 procent op. Tweede op de 'opkomstlijst' is het CDA met 44 procent, gevolgd door GroenLinks (40 pro cent), SP (37), D66 (35) en PvdA (34). Het waren vooral de 65-plussers die kwamen stemmen. Van hen ging 51 procent naar de stembus. Het laagst was de op komst in de leeftijd van 25 tot 35 jaar: 18 procent. Bij de jong ste kiezers (18 tot 25 jaar) was de opkomst 22 procent. ANP DEN HAAG -Staatssecretaris Benschop van Buitenlandse Zaken noemt de lage opkomst bij de Europese verkiezingen van woensdag een probleem waar iets aan moet worden ge daan. „We moeten een omslag bereiken", zei hij gisteravond in een eerste reactie. Het weer invoeren van de stemplicht is voor de PvdA-be- windsman geen mogelij kheid. Het combineren van verkiezin gen zou dat wel kunnen zijn. „Maar dat redden we nooit. We kunnen in Nederland niet bepalen wanneer de Europese ver kiezingen zijn." Volgens Benschop is het het belangrijkste dat het imago van de Europese politiek verandert. „De geur van vriendjespolitiekmoet weg. We moeten de Europese issues en tegenstellingen beter op de agenda krijgen." ANP De stembusgang voor het Eu ropese Parlement is giste ren niet alleen in Nederland te gengevallen. De opkomst van de traditioneel eurosceptische Britten lijkt dramatisch laag. En al neemt de Deense weer stand tegen Europa af, ook hier was de opkomst lager dan bij de EU-verkiezingen in 1994. In Groot-Brittannië hebben de conservatieven zich tijdens de verkiezingscampagne gecon centreerd op de mogelijke komst van de euro, waar zij te gen zijn. Premier Blair daaren tegen, die voor de komst van de gemeenschappelijke munt is, meed het gevoelige onderwerp zo veel mogelijk tijdens zijn campagne. Ingewijden voorspellen dat de Britse opkomst nog lager uitvalt dan de 36 procent in 1994, en wellicht zelfs tot beneden de dertig procent keldert. Een opi niepeiler in Noord-Londen noemde de opkomst daar 'zo goed als niet-bestaand'. In het hoofdstedelijke voorstadje Se- venoaks hadden 's middags pas twee inwoners hun stem uitge bracht. De Britse stemmen worden pas geteld nadat alle stembussen in Europa zijn gesloten. De Britten stemden voor het eerst via het stelsel van evenredige vertegen woordiging, in plaats van via het districtenstelsel. In Denemarken is de interesse voor Europa sinds het legenda rische 'Neen' uit 1992 gedaald. Volgens kiezersonderzoek bij het verlaten van de stembus be halen de Volksbeweging tegen de EU en cle Junibeweging op nieuw samen vier van de zestien Deense zetels in het parlement. Zij kregen wel iets minder stem men. De rechts-liberale oppositie partij Venstre lijkt met vijf ze tels volgens het onderzoek van de Deense televisie de grootste Deense partij in Straatsburg te worden. Vier jaar terug kwam Venstre uit op vier zetels. De sociaal-democraten van de pro-Europese premier Rasmus sen stevenen af op ongeveer achttien procent van de stem men, oftewel drie zetels. Bij de verkiezingen voor het Deens parlement in maart vorig jaar was dat nog zesendertig pro cent. De opkomst onder de vier mil joen stemgerechtigden viel met vijftig procent lager uit dan de bijna 53 procent bij de Europese verkiezingen in 1994. RTR/DPA door Joost Bosman TERNEUZEN - „Slecht, ge woon slecht!", roept stembu reaulid P. van Driel, gevraagd naar de opkomst op locatie Ter Schorre in Terneuzen. Hij heeft I recht van klagen: van de 1200 kiezers die hun stem in het ver pleeghuis Ter Schorre kunnen uitbrengen, zijn er in bijna vijf uur slechts 83 komen opdagen. J Het kleine beetje geluid dat de binnengekomen verslaggever met zich meebrengt, doet stem bureauvoorzitter G. van den Berg-van Dijk toesnellen. „O, ik dacht dat het druk werd", zegt ze licht teleurgesteld, wanneer blijkt dat het niet om stemmers gaat. De reacties van degenen I die nog wel de moeite nemen om te komen, stemmen weinig vro- lijk. Het is duidelijk dat ook in I Zeeuws-Vlaanderen het gesjoe mel met declaraties door Euro commissarissen en de kwestie door Jaco van Lambalgen De kiezer heeft het laten af weten. Zeventig procent van de stemgerechtigden vond het gisteren niet de moeite om te gaan stemmen voor het Euro pees Parlement. Alle 'kekke' reclamespotjes, tv-spelletjes, debatten en campagnebijeen komsten ten spijt. 'Europa moet', was de bood schap. Eenderde van de wetten en regels in Nederland komt tenslotte uit Europa. De Euro pese Unie wordt steeds machti ger. De lidstaten gaan nauwer samenwerken op het gebied van het asielbeleid, buitenlandse zaken en defensie. Er komen zelfs Europese vredesoperaties. Maar daar lopen Nederlanders blijkbaar niet warm voor. En de Europese Unie heeft het er ook niet echt naar gemaakt. Enkele maanden geleden leek het nog de goede kant op te gaan. Onder aanvoering van de Nederlandse ambtenaar Van Buitenen stelde GroenLinks in het Europees Parlement de fraude en vriendjespolitiek in de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, aan de orde. Een commissie van wijzen kwam met zulke harde kritiek, dat de Commissie geen andere uitweg zag dan in zijn geheel op te stappen. Een golf van optimisme ging door de Europese parlementaire bankjes. Eindelijk, het Parle ment had gedreigd, zijn tanden laten zien, en de Commissie had eieren voor haar geld gekozen. En nog wel in de strijd tegen misbruik van geld. Eén van de hardnekkigste en zwaarste klachten tegen de Unie. Daar moesten de kiezers hun Euro parlementariërs bij de verkie zingen in juni wel voor belonen. Dat is in ieder geval in Neder land anders uitgepakt. Wat is blijven hangen, is het woord 'fraude', het idee dat de diena ren van Europa vooral goed voor zichzelf zorgen. Dan helpt het niet mee als boven een inter view met de CDA-lijsttrekster Hanja Maij-Weggen de kop staat: „Een auto met chauffeur is voor ons geen luxe." Ook het geharrewar over een gedragsco de voor Europarlementariërs, die uiteindelijk stuk liep omdat onder meer de christen-demo rond de maandsalarissen van de Europarlementariërs hun uit werking niet hebben gemist. Plichtsbesef 'We weten allemaal dat het zak kenvullers zijn daar in Brussel', zo luidt volgens Van de Berg de mening van het gros. „Omdat ze beseffen dat het organiseren van verkiezingen toch een hoop geld kost, komen ze dan toch maar hun stem uitbrengen. De mees ten stemmen uit plichtsbesef", merkt Van de Berg. A Verdoom komt samen met, zijn vader stemmen. Eindelijk iemand die een relevante reden KonMar cratische fractie in het EP te genstemde, maakt geen sterke indruk. Tot overmaat van ramp kwam vlak voor de verkiezingen nog het bericht dat ook Nederland, dat zich toch graag voordoet als braafste jongetje van de klas, gesjoemeld heeft met Europees geld voor werkgelegenheids projecten. De fraudeziekte is zelfs doorgedrongen tot in Ne derland! Misstanden Dat maakte het campagne voe ren niet eenvoudig. De Europar lementariërs moesten zich keer op keer verantwoorden voor de misstanden in de Unie en het beeld wegnemen dat zij idealis tische zakkenvullers zijn. aanvoert om richting het stem bureau te tijgen. „Europa be staat niet meer uit eilandjes en in Brussel wordt toch over de toekomst van Europa beslist. Als burger moet je van je recht op inspraak gebruik maken. En nu kan dat", zegt Verdoorn. Zijn vader heeft nog een aardige oneliner, die zo uit een verkie zingscampagne lijkt te komen: „Als je niet stemt, wordt er voor je gestemd." Religieus In stembureau De Molenhof in Zaamslag hebben de drie leden het eveneens rustig. Toch ligt hier het opkomstpercentage al hoger dan elders in den lande. „Zaamslag heeft altijd een hoge opkomst", zegt stembureau voorzitter J. Verdunnen. „De re ligieuze levensovertuiging van de mensen speelt daarbij een be langrijke rol." Hoewel de mees te kiezers weinig mededeelzaam zijn over wat en waarom ze stemmen, blijkt uit de (relatief) hoge opkomst volgens Verdur- men wel dat het bij hen leeft. Aan de andere kant was er tij dens de radio- en televisiede batten ook weer niet zoveel te debatteren. De verschillen tus sen de verkiezingsprogramma's van de Nederlandse partijen zijn miniem. De grote partijen zijn er allemaal voor dat het Eu ropees Parlement meer macht krijgt, de fraude bestreden moet worden en dat er één Europees asielbeleid komt. En dus was het 'grote nieuws' uit het lijsttrekkersdebat van vorige week dat iedereen, be halve uiteraard WD'er Wie- benga, ertegen is dat oud-WD- leider Bolkestein de nieuwe Ne derlandse Eurocommissaris wordt. Maar ja, daar gaan zij niet over, dat is nou weer net een zaak van het kabinet. Voor hem zelf geldt dat niet. ,E erlijk gezegd interesseren de ze verkiezingen me twee keer niets. Maar als gemeenteraads lid hoort dit bij het spel", zegt Verdurmen. Het echtpaar Ver boom komt binnen, en mevrouw geeft diplomatiek antwoord op De Europarlementariërs had den bovendien de pech dat hun campagne geheel overscha duwd werd door het Nederland se politieke gekrakeel. Paars balanceerde de afgelopen we ken voortdurend op de rand van de afgrond. De, Nacht van Wiegel, de enquête over de Bijl merramp, de gifkippen, het af treden van minister van Land bouw Apotheker, aan de affaires lijkt geen eind te komen. Dan verdwijnt Europa wel erg bui ten beeld. Fraude, vriendjespolitiek, een kabinet dat van crisis naar crisis wankelt, het maakt allemaal geen sterke indruk. Geen won der dat een grote meerderheid van de kiezers geen idee had waar zij nou eigenlijk op moest de vraag waarom ze gaat stem men: „Als je niet stemt, mag je ook niet mopperen." Haar man laat zich uit in vrolijk sarcasme: „Of het Europarlement leeft voor mij? Je kunt die ellende toch niet ontlopen. Kijk eens naar die Zuid-Europese parle- stemmen. Wat was er nou pre cies te kiezen? Of misschien wil den zij met de hele politieke kliek van zakkenvullers en zit- tenblijvers wel niets te maken hebben. De thuisblijvers heb ben geen stem, dus het blijft gokken. Zij hebben in ieder ge val geen boodschap aan dit Eu ropa. Degenen die wel de moeite na men te gaan stemmen, hebben wel een duidelijk signaal afge geven. Alleen GroenLinks en de SP boekten winst, zij wonnen ieder twee zetels. En dat zijn uitgerekend de twee partij en die het felst geageerd hebben tegen de misstanden in Europa en het gedraai van het paarse kabinet. Dat moet de dames en heren po litici te denken geven. GPD mentariërs. De meesten hebben gewoon een baan en zie je nooit in Brussel. Intussen krijgen ze wel fors betaald." De leden van stembureau De Luifel in Lamswaarde zijn 's ochtends nog optimistisch ge stemd. „Het eerste uur kregen we al dertig bezoekers. Daarna werd het heel erg rustig", vertelt E. Boechaut-Sponselee. Geen binding Op dat moment hebben nog geen honderd van de ruim ze venhonderd kiesgerechtigden gestemd. „.Mensen hebben geen binding met de kandidaten. De enigen uit deze regio zijn Boo- gerd en Hageman. Maar zij staan op niet-verkiesbare plaatsen." Voorzitter F. van Driessche vertelt over een man die 's ochtends is binnen ge schuifeld. „Hij stemde niet en kwam speciaal om dat te vertel len. Toen we zeiden dat hij ook blanco kon stemmen, heeft hij dat maar gedaan. Het is nu slechter dan voorheen, ik heb dit nog nooit meegemaakt", zegt Van Driessche. Moeten de stembureauleden in Lamswaarde vechten tegen de verveling, in Sas van Gent is die wel heel erg toegeslagen: op het stadhuis zitten de stembureau leden te kijken naar de Teletub bies. door Richard Hoving en Harmen van der Werf MIDDELBURG - Teleurstelling over de dramatisch lage op komst tijdens de Europese ver kiezingen overheerst onder Zeeuwse politici. Met uitzonde ring van de fractievoorzitter van de SP in de gemeenteraad van Vlissingen is niemand echt gelukkig met het stemgedrag van de Nederlandse kiezers. F. H. van Kollem, fractievoor zitter van GroenLinks/Delta Anders in Provinciale Staten, meldt kort nadat om tien uur de prognose bekend wordt, dat hij een 'ontzettend slechte avond heeft gehad'. „Ik heb met men sen rond de tafel gezeten die al lemaal niet hebben gestemd. Daar heb ik mij behoorlijk kwaad over gemaakt." De voor spelde winst van GroenLinks - van één naar drie zetels - noemt hij 'hoopgevend'. „Het is af wachten hoe de Groene partijen elders in Europa het doen." De fractievoorzitter van de SP in de gemeenteraad van Vlissin gen, P. de Jonge, is 'dik tevre den'. „De SP ging uit van één waakhond in Brussel. Het wor den .er twee." Het geheim van het succes noemt De Jonge de fanatieke campagne die de SP in de afgelopen weken heeft ge voerd. Geen verrassing De Zeeuwse gedeputeerde L. Coppoolse (CDA, Europese aan gelegenheden) zegt 'zeer teleur gesteld' te zijn over de opkomst. „Dat veel mensen thuis zijn ge bleven is geen verrassing. Maar dertig procent is gewoon slecht." Coppoolse vermoedt dat de desinteresse de Neder landse Europarlementariërs parten kan gaan spelen. „Hun stem en opgeheven vingertje boet aan kracht in als de demo cratische legitimiteit op zo'n smalle basis steunt." Volgens voorzitter P. van Veen- de Rechter van D66 in Zeeland is er op grond van het opkomst percentage maar één conclusie mogelijk: „De mensen zijn niet geïnteresseerd in Europa." Over de kansen van haar partijgenoot J. Boogerd-Quaakuit Zaamslag is ze optimistisch. „Dat moet lukken gezien de campagne die de afgelopen weken is gevoerd. Boogerd-Quaak heeft ongeveer 13.000 voorkeurstemmen nodig om terug te keren in het Euro pees Parlement. L. Vermeulen-Geschiere, frac tievoorzitter van de PvdA in Provinciale Staten, noemt de la ge opkomst 'heel jammer'. De Nederlandse kiezers onder schatten volgens haar de in vloed van Brussel. Vermeulen- Geschiere wijst op de hoeveel heid wetgeving die op Europees niveau wordt gemaakt. „Het gaat ons allemaal aan. Te weinig mensen beseffen dat." Onherkenbaar „Nederlandse kiezers zien wei nig in één Europa". Het Middel burgse RPF-Kamerlid L. C. van Dijke concludeert dat uit de dramatisch lage opkomst. „De laatste tij d is er veel gesproken over een referendum. Het op komstpercentage bij deze ver kiezingen toont aan dat de mensen niet willen dat Brussel alsmaar meer te zeggen krijgt. Europa is onherkenbaar, staat te ver van de kiezers af, en on derwijl raken wij er wel veel be voegdheden aan kwijt." CDA-Kamerlid S. Buijs uit Goes betreurt in tegenstelling tot Van Dijke het gebrek aan be langstelling onder de kiezers. „Dit doet Europa onvoldoende recht, gezien het belang van de Europese Unie." Dat de op komst zo laag was, ligt volgens Buijs niet alleen aan de onher kenbaarheid van Europa. „Ne derland is zich aan het opsplit sen in een groep politiek geïnteresseerden en mensen die politiek ongeïnteresseerd zijn." Dat het CDA vooral zou profite ren van een lage opkomst, is ge logenstraft, aldus Buijs. „Tijden zijn veranderd. Kijk maar naai de uitslag voor GroenLinks, die fors wint." De VVD heeft het van de grote partijen het best gedaan. De liberalen winnen volgens de prognoses, terwijl PvdA en CDA verliezen. VVD- Kamerlid A J. te Veldhuis vindt vooral het verlies van het CDA opmerkelijk. „Die partij ver keert in een oppositieparadijs en profiteert nergens van." Te Veldhuis' tevredenheid houdt op bij de voorspelde uit slag voor de WD. Hij spreekt van de 3 d's: droevig democra tisch dieptepunt. „De vraag isof de Europarlementsleden nog wel representatief zijn, terwijl zij steeds meer voor ons gaan re gelen. Dat is een vreemde, te genstrijdige beweging." MIDDELBURG - De opkomstpercentages voor de Europese verkiezingen in Zeeland lopen erg uiteen. Een kleine meer derheid van de stembureaus had rond vier uur 's middags on geveer twintig procent van de stemgerechtigden binnen ge had. Maar veel stembureaus zaten rond dat tijdstip nog maar rond de tien procent. Woordvoerders van de stembureaus zeggen vooral oudere kiezers binnen te krijgen. Bij een Vlissings stembureau be hoorde volgens een woordvoerder van de tien procent stemge rechtigden die zijn komen opdagen, zeker tachtig procent tot de ouderen. „Die zeggen vaakbij het weggaan: Zo, we hebben onze plicht weer gedaan." Het stembureau in de wijk Goese Polder telde rond vier uur nog geen negen procent van de kie zers. „Dit stembureau staat bekend om zijn lage opkomstcij- fers", berust de zegsman daar. „Bij de laatste Statenverkie zingen zaten we ook al onder de dertig procent. "AiVP Een Zeeuws-Vlaamse dame doet niet mee met de kiezers die thuis blijven: trots toont ze haar stemkaart voordat ze een stembureau in Terneuzen binnenstapt. foto Peter Nicolai Opkomstpercentages in Nederland juni —o- Tweede Kamer =c= Gemeenteraad Provinciale Staten Europees Parlement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47