Herstel oude Bruse fabriek gloort II NOG PZC Stichting begint met beheer stranden DDI IE5 DAGEN DAN IS BELLEN OOK IN ZIERIKZEE GOEDKOPER! Snackverkoper uit Middelburg eist bij Arena standplaats Trouwen in fort en op Arsenaaltoren zeeland s20 bij nader inzien 's Landshuusje enige obstakel voor totale opknapbeurt Uitnodiging Algemene Vergadering van Rabobank Schouwen-Zierikzee HERENMODE Nissan. Je blijft erin rijden. AUTOBEDRIJF VAN DUKE DEJONGEENUIJL vrijdag 11 juni 1999 door Lukas Fransen DOMBURG - De Stichting Strandexploitatie Walcheren, die op 1 januari 1999 in het leven is geroepen, gaat haar eerste zo merseizoen in als beheerder en exploitant van de stranden in de gemeente Veere. „We zijn er klaar voor", zegt directrice N. Kramer. „Alles wat op het strand moet staan, staat er." De nieuwe stichting heeft de strandtaken overgenomen van de voormalige gemeente Valke- nisse, de voormalige WV's van Westkapelle en Zoutelande, de Stichting Badplaatsbelangen Domburg en de Stichting Strandexploitatie Vrouwenpol der. Volgens Kramer is de overgang goed gegaan en zal er dit jaar niet veel veranderen. „1999 Is een overgangsjaar. Be houdens wat praktische wijzi gingen, continueren we dezelf de werkwijze. De stichting heeft twaalf perso nen in vaste dienst en in de zo mermaanden worden daar nog zo'n twintig tijdelijke krachten aan toegevoegd. Negen vaste medewerkers zijn dagelijks op de Veerse stranden te vinden om controles en reparaties uit te voeren. De stichting werkt met een jaar- lijksbudgetvan2,2 miljoen gul den. Kramer: „De helft daarvan wordt door de gemeente Veere betaald en de andere helft komt uit inkomsten van de strandver- huur." De taken van de stichting be staan uit klein onderhoud, zoals het zandvrij houden van de duinovergangen, kleine repara ties en snoeiwerk. Kramer: „Daarnaast zorgen we ervoor dat het strand schoon is en ver huren we stukken strand aan particulieren en ondernemers, voor het plaatsen van standholc- jes en paviljoens. In Domburg, Oostkapelle, en Vrouwenpolder zijn we in nauwe samenwerking met de reddingsbrigade verant woordelijk voor de veiligheid van de badgasten. In de eerste twee plaatsen verhuren we ook parasols en ligstoelen." Het schoonhouden van de 32 ki lometer strand is niet altijd even makkelijk. „Door de stroming spoelt op de Veerse stranden tussen Dishoek en Westkapelle veel meer vuil en zeewier aan dan in Domburg en Oostkapel le", zegt Kramer. „Dat is niet te vergelijken. Ei- spoelt zoveel vuil aan dat we een strandreiniger inhuren, die de stranden voor ons schoon maakt. Maar dat wil niet zeggen dat de stranden vies zijn; er blijft alleen wat meer troep lig gen. De andere stranden kunnen we meestal met de hand reini gen." door Arjan Schuiling DEN HAAG - Binnen zes weken zal de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State in Den Haag bekend maken of B en W van Ouder-Amstel en het da gelijks bestuur van het Amster damse stadsdeel Zuidoost te recht standplaatsvergunningen rond de Arena hebben gewei gerd aan de Middelburgse snackverkoper J. Geschiere. Eerder vocht Geschiere de wei- geringsbesluiten tevergeefs aan bij de bestuursrechter in Am sterdam. Gisteren deed de Middelburgse snackverkoper in hoger beroep tijdens een hoorzitting bij de Raad van State een ultieme po ging alsnog voor standplaats vergunningen in aanmerking te komen. Geschiere heeft drie ijzers in het vuur: één locatie op een loopbrug naar de Arena op het grondgebied van Ouder- Amstel en twee opties op grond gebied van de gemeente Am sterdam. De gemeentewoordvoerder van Ouder-Amstel, T. Vendrig, houdt vast aan het weigerings- besluit. De loopbrug waar Ge schiere zijn oog op heeft laten vallen moet rondom wedstrij den in korte tijd twee keer ach ter elkaar zo'n 14.000 bezoekers dragen. De politie hecht grote waarde aan een snelle doorstro ming van zo'n massa mensen. Als zich langs de route snack- la-amen bevinden dan zal dat tot opstoppingen gaan leiden. Supporters Een andere zorg van de politie vormen de zogenaamde risico wedstrijden. Bij die gelegenhe den is het zaak supporters zo snel mogelijk vanuit het open baar vervoer naar het stadion te krijgen en omgekeerd na afloop van de wedstrijd. Een kiosk langs die aan- en afvoerroute acht de politie niet gewenst, al dus gemeentewoordvoerder Vendrig. Volgens Geschiere kan er best een oplossing gevonden worden voor dergelijke risicowedstrij den. De Middelburgse onderne mer wordt niet afgeschrikt door grote mensenmenigten. Hi] is ook altijd met zijn handel te vin den op de grote Nederlandse popfestivals als Pinkpop en Dy namo Open-Air. Bovendien heeft de brede loopbrug (14 me ter) nisjes waarin zijn la-aam prima zou passen zonder de doorgang te belemmeren. Woordvoerder D. Leguit van het stadsdeelbestuur merkte op dat de meeste vergunningen, een twintigtal, zijn vergeven aan standplaatshouders die in het verleden een plekje hadden bij het Olympisch Stadion of bij het gesloopte Ajax-stadion de Meer. Leguit stelde te verwachten dat het aantal standplaatsen verder zal afnemen omdat de omgeving rond de Arena in hoog tempo wordt volgebouwd. Geschiere met zijn zesendertigste plaats op de wachtlijst heeft dan ook weinig van het stadsdeelbe stuur- te verwachten, aldus Leguit. Maagdelijk Geschiere reageerde door te stellen dat het verhaal over de 'zeer dynamische ontwikkelin gen rond de Arena' hem bekend voorkwam. Daarmee werd hij drie jaar geleden ook al op af stand gehouden. Feit is dat de door hem gewenste locaties nog altijd 'maagdelijk' zijn. De snackverkoper het weten geen enkele moeite te hebben met een tijdelijke standplaats die na een aantal jaren weer ver dwijnt. Ondertussen is er dan toch een graantje meegepikt van de vele grootschalige evene menten die plaatsvinden in de Arena. Afhankelijk van onder meer het aantal toeschouwers, het soort evenement en de hem toegewezen locatie stelde Ge schiere op een avond toch wel enkele duizenden guldens bin nen te halen. In het artikel over de binnentuin in seniorenwooncomplex De Saele in Oosterland (PZC 8-6) wordt ten onrechte architecten bureau Kraamer en Partners uit Schuddebeurs verantwoorde lijk genoemd voor het tuinont werp. Het initiatief tot aanleg van een duinlandschap in deze ruimte kwam van woning bouwvereniging Beter Wonen. door Marcel Modde BRUINISSE - Na jaren van on zekerheid lijkt een eind te ko men aan de verpaupering van de voormalige Padmos Machi nefabriek in Bruinisse. Het his torische pand staat al geruime tijd leeg en vormt een dank baar doelwit voor vandalen. Het gebouw is nu verkocht en wordt ingericht als kunst- en kitschhandel annex restau rant. Het enige obstakel voor een al gehele opknapbeurt van de hoek Deesstraat, Havendijk en Oudestraat is het 's Lands huusje. Dit pandje deelt aan de achterkant de buitenmuren met de machinefabriek en is nog in eigendom van de ge meente Schouwen-Duiveland. De bodem is ter plaatse ver vuild met minerale oliën. De gemeente wil het pand wel ver kopen, maar dan strikt onder de huidige omstandigheden. „Zoals het daar nu staat. Dus niet dat de nieuwe eigenaar achteraf nog eens komt aan kloppen met een nota van de saneringskosten. Als we het daar over eens kunnen worden, zal ik vanuit mijn portefeuille de verkoop niet tegenhouden'", zegt wethouder G, van de Vel- de-de Wilde. Of en in welke vorm er beletsels zijn om het geldende bestemmingsplan aan te passen, wist de wethou der niet. Interieur De voormalige machinefa briek is voor een bedrag van 1,6 ton opgekopht door de in Brui nisse woonachtige eigenaar van de Rotterdamse groothan del Kitsch en Kunst. Het pand wordt grondig verbouwd tot een nevenvestiging met een bijzondere formule, aldus buurman en mede-initiatief nemer L. Kroon van café-res taurant 't Veerhuis. De bedoe ling is het interieur zo in te richten dat de mensen er wat kunnen eten en drinken. „Dus alles wat ze straks zien, de tafel waar ze aanzitten, de stoelen, lampjes noem maar op, is te koop." De verbouwing vergt naar schatting zeker een half mil joengulden. Door de samenwerking (de we derzijdse zijmuren worden af gebroken en vervangen door een schuifwand) krijgt 't Veer huis er in één klap tachtig zit plaatsen bij, een verdrievoudi ging van de huidige capaciteit. De initiatiefnemers willen de achterkant van het complex gebruiken voor de inrichting van een groot terras. Het door gaan van dat planonderdeel is echter sterk afhankelijk van de onderhandelingen over 't Landshuusje. Gevels Volgens Kroon worden de ge vels van het beeldbepalende pand aan de Oudestraat zo veel mogelijk in de originele staat hersteld. Ook binnen is het de bedoeling de boel in authentie ke stijl ('veel Middeleeuws blauw') aan te kleden. Het stre ven is eveneens de centrale ruimte zo in te delen, dat er een plek ontstaat voor lokale cul turele of muziekgezelschappen om hun kunsten te vertonen. 's Landshuusje, eigendom van de gemeente, zit vast aan de machinefabriek. „Jamsessies, kleinschalige op tredens, Jules Deelder, een beetje in die sfeer zitten wij te denken." Het planontwerp wordt door een Vhssings inge nieursbureau nader uitge werkt. Kroon hoopt dat kort na de bouwvakvakantie met de verbouwing kan worden be gonnen, zodat het etablisse ment volgend voorjaar de deu ren voor publiek kan open. De oude machinefabriek kwam medio jaren zestig, met de verhuizing van Padmos naar een locatie elders in Brui nisse, leeg te staan. Nadien is het gebouw nog een tiental ja ren gebruikt door een zeil- school. Toen ook die er uittrok, dienden zich lange tijd geen se rieuze gegadigden meer aan. De plaatselijke makelaar M. Geense kocht het onderkomen foto PieterHonhoff pand van de voormalige ge meente Bruinisse en kwam onlangs tot een definitieve overeenstemming met kunst handelaar H. Middelhoek. Eer dere plannen om het visse rijmuseum in het pand onder te brengen, bleken niet haalbaar. Trouwen op het stadhuis blijft mogelijk, maar een huwelijksvol trekking op een flitsender plaats moet van Vlissingens burgemees ter Van Dok-van Weele ook kunnen. foto Lex de Meester den genomen. Dat wil zeggen dat het pand voor iedereen toe gankelijk moet zijn en dat het bij het publiek bekend is als lo catie waar regelmatig huwelij ken worden voltrokken. 'Een eenmalige aanwijzing tot ge meentehuis is niet gewenst, evenmin als het voltrekken van een huwelijk in een privépand', meldt de wet. Het standpunt van het college wijkt af van het ambtelijk advies. In de ambte lijke nota worden beide locaties resoluut afgekeurd. Ze zouden onvoldoende geschikt zijn. Fort Rammekens zou fysiek niet ac ceptabel zijn, omdat het fort voornamelijk open ruimten en weinig voorzieningen heeft. De Arsenaaltoren spoort als 'huis der gemeente' niet zonder meer met het commerciële belang van de eigenaren. De toren zal ook in het toeristenseizoen voor mini maal een half uur per paar van overige inkomsten verstoken zijn. In het ambtelijke stuk wordt er daardoor vanuit ge gaan dat een drastische huwe- lijkstariefverhoging wordt be reikt, die afgewenteld wordt op derden, het bruidspaar. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee bruidspa ren mogen binnenkort 'op loca tie in Vlissingen' trouwen. Het dagelijks gemeentebestuur wil ligt hun verzoek bij wijze van experiment in. De huwelijks voltrekkingen vinden plaats in Fort Rammekens en de Vlissing- se Arsenaaltoren. „We willen mensen de gelegenheid geven om hun mooiste dag van het le ven naar eigen wens vorm te ge ven", zegt de Vlissingse burge meester A van Dok-van Weele. Dit positieve advies houdt niet automatisch in dat de Vlissingse Arsenaaltoren en Fort Ramme kens als 'huis der gemeente' zijn aangewezen. „We spelen nu snel in op deze twee verzoeken. Het is een soort opmaat naar defini tieve besluitvorming over trou wen op andere plekken dan in de trouwzaal van het stadhuis." De Arsenaaltoren en Fort Ram mekens beleven de primeur, waarna het breder onderzoek naar de kwaliteitseisen kan be ginnen. „We'komen nog met een uitgewerkt voorstel om enkele aansprekende trouwlocaties buiten het stadhuis aan te wij zen. Daarvoor hebben we het mandaat van de gemeenteraad nodig." De wet geeft op het eer ste gezicht weinig ruimte om, behalve in het gemeentehuis, waar dan ook een huwelijk te voltrekken. Diezelfde wet spreekt echter ook uit dat elk pand door het gemeentebestuur kan worden aangewezen als ge meentehuis'. Dat moet ook ge beuren voordat er door de amb tenaar van de burgerlijke stand huwelijken kunnen worden vol trokken. Het zogenaamde openbaar heidsbeginsel moet in acht wor- Lampsinshuis Wel kan het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk na de renovatie de toets der kritiek van de amb tenaren doorstaan. In het stuk wordt het Lampsinshuis, het toekomstige Zeeuws museum, op termijn als een geschikte lo catie gezien. Van Dok-van Weele merkt op dat ze het uiteraard belangrijk vindt dat locaties aan allerlei kwaliteitseisen voldoen. „Maar ik draai het liever even om. Je moet ook kijken naar de kwali teit van een huwelijksvoltrek king." De Rabobank is een i coöperatieve bank die opkomt voor de belangen van haar leden. Via het 8estuur en de Algemene Vergadering oefenen de leden invloed uit op het beleid van hun plaatselijke bank. De Rabobank kiest i bewust positie als een dienstverlener die nauw betrokken is bij de lokale gemeenschap waarvan de leden deel uitmaken. Rabobank Midden in de samenleving Rabobank Schouwen-Zierikzee houdt op dinsdag 29 juni a.s. haar jaarlijkse Algemene Vergadering. De bijeenkomst begint om 1730 uur en vindt plaats in Hotel-Congrescentrum De Zeeuwse Stromen te Renesse. Verkorte agenda: Ontvangst Opening Vaststelling van de jaarrekening 1998 Verkiezing van leden van het Bestuur en Raad van Toezicht Mededelingen en rondvraag Bedrijfspresentatie door de heer R. Delfgaauw De volledige agenda, de notulen van de vorige Algemene Vergadering, de jaarrekening 1998 en de overige stukken liggen vanaf heden voor de leden ter inzage op ons kantoor aan het Havenpark 4 te Zierik/ee. i Het Bestuur LA.C. Soeters, voorzitter A. Hoek, secretaris Coöperatieve Rabobank Schouwen-Zierikzee U.A. gevestigd te Zierikzee Feel belter in Elmior shirts Kleding en accessoires In het betere genre de Mol 3,Zierikzee, 07 7 7-4727 77 TT Kerkring 37 Nieuwerkerk 0111-641364 Uw advertentie in de krant? Bel op werkdagen tussen 08.00 uur en 17.00 uur 0118-484321 of fax 0118-470100. uitvaartverzorging: Voor uitvaartverzorging op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 0111-412877 UlTVAARTLEIDERS: L. M. van der Werf M. de bruijne Opgenomen in Arensman Uitvaartverzorging 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42