College verkiest recreatief fietspad PZC PZC Duinovergangen Veere lastig voor gehandicapten PTT Post schenkt Zierikzeese school nieuwe computer Ecobus suist geruisloos naar de kust zeeland 19 Veiliger verbinding tussen Scharendijke en Den Osse naar tweede plan tmi j& m I Rode Kruis-afdelingen fuseren binnenkort vrijdag 11 juni 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Recreatieve voorzieningen in het kader van de herinrichting Schouwen- Oost scoren bij het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland net iets hoger dan verkeersveiligheid. In de eerste fase van uitvoering geniet de aanleg van een recreatief fiets pad langs de Oosterschelde van Westerschouwen naar Zierikzee de voorkeur boven een fietspad langs de Langendijk tussen Scharendijke en Den Osse. De Langendijk is een druk bere den weg. Uit oogpunt van ver keersveiligheid is al vaak aan gedrongen op de aanleg van een fietspad langs dit traject. Hoe wel ook het college van burge meester en wethouders het be lang ervan onderschrijft, gaat de gemeente ermee akkoord dat het fietspad langs de Ooster schelde eerder wordt aange legd. Uit de planning blijkt welke werkzaamheden tijdens de eer ste fase van de herinrichting worden verricht. Het al veel be pleite fietspad langs de Delings- dijk komt er, maar dan in afge slankte vorm. De gemeente gaat akkoord met die soberder uit voering. De vertegenwoordi- Rommelmarkt in Oosterland OOSTERLAND - Op het voor plein van de Ds J. Bogerman- school in Oosterland wordt za terdag 19 juni een rommel- en activiteitenmarkt gehouden. De organisatie is in handen van het comité van Woord en Daad, die met deze activiteit jaarlijks geld inzamelt voor het goede doel. Bezoekers vinden naast nieuwe artikelen en oude spulletjes een groot aantal kramen van onder meer de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind, de Bond tegen het Vloeken, de Knutselclub Rhodé (zending Gereformeerde Gemeente), In de Rechte Straat (verspreiding evangelie), de Nederlandse Pa tiëntenvereniging en de werk groep Roemenië. Tuinkwekerij Dooge is met plantgoed aanwe zig en staat een deel van de op brengst van de dag af aan Woord en Daad. De markt duurt van 9 tot 14 uur. gers van de boerenorganisatie in de Landinrichtingcommissie (LIC) maken er bezwaar tegen dat het pad maar tot de kruising met de Zwaardweg wordt aan gelegd. Volgens hen ontstaat daardoor een zeer verkeerson- veilige situatie. Het gemeentebestuur dringt vooral aan op recreatieve voor zieningen in het te ontwikkelen natuurgebied in Schouwen- Oost. Het gaat dan om zaken als wandelpaden, gluurschermen en vogelkijkhutten. Die zullen vooral in het gebied van de Prunje komen. De kosten voor die recreatieve voorzieningen worden voor de gehele zuidkust van Schouwen geraamd op 55.0.000 gulden. De begroting voor de herinrichting is op dit punt nog niet sluitend. Onderhoud De gemeente Schouwen-Duive- land heeft nu binnen de LIC voorgesteld om van de drieën halve ton die het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij hiervoor beschikbaar stelt, 275.000 gulden te investe ren in het Prunjegebied. De an dere helft wil het college gelij kelijk verdeeld zien tussen provincie, Natuurmonumenten en gemeente. Over het onderhoud aan de voorzieningen dient met Staat- bosbeheer nog overeenstem ming te worden bereikt. De volledige landinrichting Schouwen-Oost vergt een in vestering van 35,5 miljoen gul den. Aan de gemeente wordt een bijdrage van in totaal 1,3 mil joen gulden gevraagd. ,,Dat is slechts 3,6 procent van het to taal aan investeringen", bena drukt het college. Het aan te leggen wandelpad tussen de Zandweg en de Oude- weg bij Zierikzee, is het enige object dat de gemeente in be heer en onderhoud neemt. Die kosten worden begroot op twee duizend gulden per jaar. Binnen de Landinrichtingscommissie bestaat overigens nog geen overeenstemming over de aan leg van dit wandelpad. De voorstellen voor de landin richting komen aan de orde in de vergadering van de commissie grondgebiedzaken, ruimtelijke ordening en economische za ken, die donderdag 17 juni van af 19.30 uur vergadert in het ge meentehuis in Zierikzee. X -rvU-y lw.^ Om de verkeersveiligheid te verhogen, is al vaak gepleit voor de aanleg van een fietspad langs de Langendijk tussen Scharendijke en Den Osse. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Rode Kruis-afdelingen Brou wershaven en Schouwen West hoek gaan binnenkort samen. De bestuursleden van beide af delingen hebben voorbereidin gen getroffen voor de fusie. Het voorstel tot samensmelting komt donderdag 17 juni aan de orde in een buitengewone alge mene ledenvergadering in het Rode Kruis gebouw aan de Schuitkant 5 in Burgh-Haam- stede. De fusie is het gevolg van een andere bestuursvorm van het Nederlandse Rode Kruis. Het hoofdbestuur in Den Haag is kleiner geworden. De kringen zijn opgeheven en er zijn dis- tricten opgericht. Landelijk zijn er zeventig districten. De pro vincie Zeeland telt er vier, waar van één op Schouwen-Duive- land. Onder dit district vallen de afdelingen Zierikzee, Du- velant (fusie van Bruinisse en Duiveland) en Schouwen (fusie van Brouwershaven en Schou- wen-Westhoek) Het Nederlandse Rode Kruis heeft ook de taken anders ge rangschikt. Werden tot voor kort nog de termen 'colonne'en 'welfare' gebruikt, nu heeft men het over taakvelden. Voortaan wordt er gewerkt met zeven taakvelden. Voor de fusie tussen Brouwer shaven en Schouwen Westhoek van kracht kan worden, moeten beide afdelingen officieel wor den opgeheven. De gebeurt tij dens de vergadering van 17 juni, die om 20.00 uur begint. Afscheid Na behandeling van het fusie- voorstel wordt om ongeveer 21.00 uur het bestuur van de nieuwe afdeling Schouwen voorgesteld. Beoogd voorzitter is R. van der Weide en als vice- voorzitter wordt M. Pieterman voorgedragen. Tijdens deze bijeenkomst wordt afscheid genomen van de schei dende bestuursleden. De avond wordt besloten met een infor meel samenzijn. Doelstellingen van de nieuwe bestuursvorm zijn het behalen van een kwaliteitskeurmerk, de inbreng van de afdelingen via de districten beter te laten verlo pen dan voorheen en de bureau cratie binnen de organisatie te gen te gaan. Verder hopen de drie Rode Kruis-afdelingen op Schouwen-Duiveland via het district meer regionale activi teiten te kunnen opstarten. Geld voor aanpak wateroverlast GOES - De commissie financiën van het waterschap Zeeuwse Eilanden wil dit jaar nog twee miljoen gulden spenderen aan maatregelen tegen de wateroverlast. De commissie waterbe heer had daarop al eerder aangedrongen. Hoewel het tegengaan van de wateroverlast bij de financiële commissie niet op de agenda stond, is het punt er in allerijl op gezet. De leden van waterbeheer hadden immers aangedron gen op haast om calamiteiten, zoals die vorig jaar plaatsvon den, in het najaar van 1999 te kunnen voorkomen. Met twee miljoen gulden neemt de schap een hele waslijst van technische maatregelen, inclusief twee grote pompen die de capaciteit hebben van een klein gemaal. Zevende op Biologie Olympiade MIDDELBURG - Silvester de Nooijer uit Middelburg heeft donderdag bij de Biologie Olympiade in Utrecht een zevende plek gehaald. De VWO-5-scholier van Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap toonde zich daarmee heel tevreden. „Ik had mezelf vantevoren weinig kans gegeven om te winnen. Het waren vooral zesdeklassers die meededen en hun niveau ligt toch nog een stuk hoger." De twintig deelnemers aan de Biologie Olympiade kregen een hele reeks opdrachten te verwerken om uit te maken wie van hen als enige Nederlander naar de finale in het Zweedse Upp sala mocht. Twee jaar geleden nam Silvester ook al deel aan de Junior Biologie Olympiade. Hij eindigde toen ook bij de beste tien. Volgend jaar doet de Middelburger weer mee aan de Olympia de. Kernreactor Petten tijdelijk dicht PETTEN - De kernreactor in Petten moet mogelijk deze zo mer tijdelijk worden stopgezet. Het reacforbassin met afge werkte splijtstofstaven zit eind juli vol, maar het afval kan op zijn vroegst pas het komend najaar worden overgebracht naar de opslagplaats Covra in Borssele. Minister Pronk van milieubeheer, die een besluit moet nemen over de afgifte van de transportvergunning, hakt volgens zijn woordvoerder namelijk pas de knoop door als de Gezond heidsraad een advies over de risico's van het transport heeft gegeven. Volgens secretaris E. Schoten van de Gezondheids raad krijgt Pronk dit advies niet eerder dan in het najaar. Vogelrichtlijn vergt extra tijd DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is overspoeld met reacties op de aanwijzing van ge bieden in het kader van de Europese Vogelrichtlijn. Meer dan vijfduizend personen en organisaties zijn in de pen geklommen. Zowel voor- als tegenstanders. Door de enorme belangstelling, ook uit Zeeland, verwacht staatssecretaris G. H. Faber dat zij pas ver in de tweede helft van dit jaar alle antwoorden klaar heeft. Inmiddels zijn er nieuwe telgegevens van vogels bekend. Tot grote wijzigingen in de vogelgebieden zal dit niet leiden, verwacht Faber. Dronken vrouw rijdt haven in KORTGENE - Een 35-jarige vrouw uit België is, zonder rijbe wijs en totaal beschonken, in de nacht van woensdag op don derdag met een personenauto de haven van Kortgene ingere den. Zij kreeg 'rijles' van haar 32-jarige Belgische vriend. Beide personen wisten zelfstandig uit de auto en het water te ko men. De auto was totaal vernield. Het tweetal raakte te water rond een uur of half een. Ze reden over de Havenweg en gingen eerst dwars door een bankje, al vorens de haven in te rijden. De vrouw kreeg twee processen- verbaal, de man één voor het 'onder toezicht doen besturen'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Koninklijke PTT Post bestaat tweehonderd jaar. Onder het motto 'wie jarig is tracteert' deelt deze organisa- I tie tweehonderd computers uit aan onderwijsinstellingen in Nederland. De christelijke ba sisschool Jan Wouter van den Doel in Zierikzee nam donder dagochtend ook een computer in ontvangst, één van de zeven die in Zeeland worden aangebo den. De kleuters uit groep één en twee toonden zich postkenners tij dens een korte plechtigheid in de gemeenschapsruimte. In het kader van een schoolproject waren ze al op bezoek geweest bij het voorsorteercentrüm in Zierikzee om te zien hoe brie- 1 ven, kaarten en pakjes worden verstuurd en bezorgd. Ook was er een postbode op school ge weest om over zijn werk te ver tellen. Je hebt de PTT Post ook nodig REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www. pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl om tekeningen naar je opa en oma te sturen, lieten de kleuters weten. Groepsleider PTT Post J. L. van de Sande en vestigingsmanager J. Gommers kwamen donder dagochtend naar de Jan Wouter van den Doelschool om hun ca deau officieel aan te bieden. Op de uitleg van Gommers dat de PTT al tweehonderd jaar brie ven en pakjes bezorgt, klonk de spontane reactie: „Zo, daar heb je wel veel werk aan." Dat kon de vestigingsmanager niet ont kennen. Verjaardagsliedje PTT Post werd vorig jaar win naar van de Nederlandse Kwa- liteits Prijs. „In het verlengde daarvan willen we blijk geven van onze maatschappelijke ver antwoordelijkheid", aldus de PTT-woordvoerder. Als 'ver voerder van taal' en als bedrijf dat mensen helpt communice ren, koos de organisatie voor het uitdelen van computers. De nieuwe aanwinst werd direct uitgetest. Het scherm vertoonde een postzegel en uit de luidspre ker klonk een verjaardagsliedje van Ernie en Bert. Daarna speelden Adriaan en Laura het spel met de pakjes van P. B.Beer. Namens de school was er ook een cadeau voor de jarige PTT, een lange slinger met kleurrijke tekeningen van de kleuters over de posterijen. Juf Nellie de Bruijn bedankte de PTT voor de computer, waar vooral de leerlingen van de on derbouw druk gebruik van zul len maken. Letsel bestuurder ZOUTELANDE - Een 33-jarige man uit Biggekerke is woensdag rond half zes gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Werendijke in Zoutelande. Hij is met verwondingen aan zijn hoofd opgenomen in het ziekenhuis te Vlissingen.. ZIERIKZEE Kreamiddag - Sociaal Kultu- reel Werk (SKW) De Lichtboei houdt woensdag 16 juni weer een kreamiddag voor kinderen van vijf tot elf jaar in het Multi functioneel Centrum in Zierik zee van 14.00 tot 15.30 uur. De activiteit van de kreamiddag dit keer is beestenboel. Burgemeester Asselbergs en gedeputeerde Van Zwieten (tweede en derde van links) krijgen uitleg over de accu die de ecobus aan drijft. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - Met een ecobus houdt toeristisch Zeeland en met name Renesse rekening met de natuur en het milieu. Een ander nieuwtje, de cam ping lodge, is er voor de avon tuurlijke kampeerder. Gede puteerde G. van Zwieten presenteerde beide noviteiten donderdag en nam ze meteen officieel in gebruik. De Schouwse ecobus is mo menteel nog enig in z'n soort. De wagen wordt volledig elek trisch aangedreven en spaart daarmee mens en milieu. De bus, met een capaciteit van maximaal 32 personen, wordt ingezet voor het gratis vervoer van de (bad)gasten van het transferium naar de stranden, campings en hotels in het kust gebied. Het exemplaar is ei gendom van de Taxicentrale Renesse en reeds beproefd in verschillende historische ste den in binnen- en buitenland. Een 1200 kilo zware accu (48 polen) zorgt voor een actiera dius van zo'n zeventig kilome ter, gemiddeld 3,5 uur rijden. Per dag wordt één keer een pauze ingelast in de dienstre geling om van accu te wisselen. Dat gaat in drie minuten. Roet Vooral in Italië is de belang stelling voor het fabrikaat van Spijkstaal Elektro uit Spijke- nisse groot, aldus directeur W. Heijboer. Het Italiaanse parle ment heeft een wet aangeno men, die bepaalt dat in 2004 minimaal dertig procent van het openbaar vei*voer in de ste den moet gebeuren met bussen die geen roet meer uitstoten, ter bescherming van de monu mentale gebouwen. In het Schouwse kustgebied is de bus met name aangenaam op de kleine wegen, legt directeur C. Hage van de Taxicentrale Re nesse uit. Het transfeiium had vorig jaar 315.000 passanten te verwerken. „Op een gegeven moment moet je toch iets om de dagelijkse sti-oom mensen van en naar de plaats van be stemming te brengen. Nóggro- tere bussen is geen oplossing. Dit is voor hier echt ideaal. Niemand heeft er last van. Ter illustratie manoeuvreert chauffeur N. van der Slikke de nieuwe aanwinst moeiteloos over de smalle weggetjes naar camping De Wijde Bliek. Fiet sers kijken verbaasd op als de paarse bus hen geruisloos pas seert. „Wat dat betreft is het nog wel even wennen. Je moet nu soms toeteren om te waar schuwen dat je er voorbij wil." Met hetzelfde gemak rijdt Van der Slikke de wagen het ter rein van de camping op, waar die andere noviteit van die dag staat te blinken in de zon: de camping lodge, een initiatief van tien Schouwse en twee Walcherse recreatieonderne mers. De luxe blokhut is afgeleid van het Amerikaanse model. Ook daarmee loopt Renesse lande lijk gezien voorop. Volgens ge deputeerde Van Zwieten vormt de lodge een aantrekke lijke aanvulling van het be staande aanbod in de recrea tiesector, maar dat het niet de bedoeling is dat de houten huisjes her en der uit de grond worden gestampt. Het pi-cvin- ciebestuur gaat bekijken on der welke planologische rand- vooi'waarden het aan een verdere introductie van de lodge in Zeeland kan meewei'- ken. Dipsausje De camping lodge is een wat luxueuzer aangeklede trek kershut met zes vaste slaap plaatsen, waai-van twee bed steden, voorde 'avontuurlijke' kampeerder. De huurprijs is gelijk aan die van een stacara van. De eerste reacties van de gasten (De Wijde Bliek heeft het proefexemplaar al sinds mei in gebruik) zijn 'zeer en thousiast', aldus H. van Oost. „Het dipsausje van de cam ping." door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - De duinover gangen in de gemeente Veere zijn moeilijk te bereiken voor gehandicapten. Dat blijkt uit een onderzoek van de stichting Het Klaverblad en de stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren. Opgewaaid zand op de paden en traptreden die geen contrasterende kleuren hebben vormen een obstakel voor rol stoelers, blinden en slechtzien den. Sommige overgangen zijn met hulp nog wel redelijk te doen, maar de gemeente Veere kent ook een aantal onbereik bare stranden. Het rapport wordt vandaag (vrijdag) over handigd aan wethouder M. Brouwer-te Roller. Niet alleen gehandicapten, maar ook ouderen of jonge men sen met kinderwagen hebben soms moeite om naar het strand te gaan. Het Klaverbad onder zocht samen met de werkgroep achttien duinovergangen. In een aantal gevallen bleek de ovei'gang afgesloten met een slagboom, maar dan is pal er naast genoeg ruimte. Soms is het mogelijk om met een auto het strand op te gaan. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden stelt dan een sleutel ter beschik king. Het onderzoek richtte zich op de bereikbaarheid (is er openbaar vervoer of zijn er gehandicap- tenparkeerplaatsen)^, de toe gankelijkheid (zijn er moeilijk te nemen hellingbanen of trap pen) en de bruikbaarheid (de bewegwijzering, de breedte van de paden en de toegankelijkheid van strandpaviljoens, -huisjes en reddingposten). Invalidentoiletten De overgangen Hoge Hilt bij Zoutelande, Erica naar Kreek bij de Westkapelse Kreek, Aag- tekerkehoofd tussèn Westka- pelle en Domburg, Duinweg bij Oostkapelle, Zandput bij Vrou wenpolder, Breezand bij Vrou-. wenpolder zijn met hulp alle maal redelijk te doen. Toch heeft het Klaverblad en de Werkgroep Gehandicapten Walcheren toch nog een aantal wensen: invalidentoiletten of speciale parkeerplaatsen ont breken, er is te veel zand op de paden, waardoor rolstoelers moeilijk het strand op kunnen, openbare telefoons ontbreken en er zijn geen zitbankjes aan wezig. De Joossesweg bij Westkapelle- oost is ook met hulp bijna niet te doen voor gehandicapten. Er zijn bijvoorbeeld geen leunin gen voor rolstoelgehandicapten of mensen die slecht ter been zijn. Een apart hoofdstuk is inge ruimd voor Atlantis bij Neeltje Jans. Het Klaverblad heeft al in 1993 aanbevelingen gedaan voor het verbeteren van de toe gankelijkheid. Daarop is - met uitzondering van een volledig toegankelijk duinlandschap met paviljoen - nog geen vervolg gekomen. Er zijn bijvoorbeeld geen gidslijnen (in het trottoir aangebrachte rubberen of ge ribbelde betontegels in een con trasterende kleur voor mensen met een visuele handicap). Traptreden Het Klaverblad en de Werk groep Gehandicapten Walche- i-en vindt dat de gemeente Veere actie moet ondernemen. Trap treden van buitentrappen moe ten contrasterende markerin gen krijgen. Dat geldt ook voor de trapneuzen en leuningen. Bijzondere aandacht is nodig voor het verbeteren van de toe gankelijkheid van de strandpa viljoens en de EHBO-posten. Om het strand beter bereikbaar, is het mogelijk houten plankie ren of kunststof matten aan te leggen. Daarnaast verdient het aanbe veling meer strandrolstoelen te plaatsen. De-twee stichtingen stellen dat het gemeentebestuur prioriteit moet geven aan de strandovergangen Eiïca naar Kreek bij Westkapelle, Westho- ve tussen Domburg en Oostka pelle en Atlantis bij Neeltje Jans. Ruitersportbeurs Serooskerke (W) SEROOSKERKE - De landelij- ke rij verenigingen Oranjezon en De Gouwe Reijers organiseren zaterdag 12 juni een ruiter sportbeurs op manege De Gouwe Reijers in Serooskerke (W). Op de beurs, die van 10.00 tot 13.00 uur duurt, worden twee dehands paarden(sport)artike- len te koop aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41