Voorkeur voor recreatief fietspad PZC Ecobus suist geruisloos naar de Schouwse kust Stichting begint met beheer Veerse stranden Bij ons bent u WELKOM als u scherp wilt calculeren V oorlichtingsactie over slecht gehoor zeeland vrijdag 11 juni 1999 b 20 Veiliger verbinding tussen Scharendijke en Den Osse naar tweede plan Wethouder Terneuzen onder vuur na kritiek op outletrapport Automobielbedrijf Van Oeveren B.V. Om de verkeersveiligheid te verhogen, is al vaak gepleit voor de aanleg van een fietspad langs de Langcndijk tussen Scharendijke en Den Osse. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Recreatieve voorzieningen in het kader van de herinrichting Schouwen- Oost scoren bij het dagelijks ge meentebestuur van Schouvven- Duiveland net iets hoger dan verkeersveiligheid. In de eerste fase van uitvoering geniet de aanleg van een recreatief fiets pad langs de Oosterschelde van Westerschouwen naar Zierikzee de voorkeur boven een fietspad langs de Langen dijk tussen Scharendijke en Den Osse. De Langendijk is een druk bere den weg. Uit oogpunt van ver keersveiligheid is al vaak aan gedrongen op de aanleg van een fietspad langs dit traject. Hoe wel ook het college van burge meester en wethouders het be lang ervan onderschrijft, gaat de gemeente ermee akkoord dat het fietspad langs de Ooster schelde eerder wordt aange legd. Uit de planning blijkt welke werkzaamheden tijdens de eer ste fase van de herinrichting worden verricht. Het al veel be pleite fietspad langs de Delings- dijk komt er, maar dan in afge slankte vorm. De gemeente gaat akkoord met die soberder uit voering. De vertegenwoordi- Open tuinen voor goed doel POORTVLIET - Vier Thoolse privétuinen zijn in het weekeinde van za terdag 25 en zondag 26 ju ni open voor publiek. Planten- en bloemen vrienden kunnen zater dag van 13 tot 21 uur en zondag van 10 tot 17 uur terecht bij J. Balk in Poortvliet. H.G. van Gurp in Sint Maartensdijk, L.D Kok in Scherpenisse en C.A van de Zwan in Poortvliet. De vier tuinen worden beschreven in een drukwerkje. Aan bezoekers wordt een bijdrage voor een goed doel gevraagd. Dit jaar is dat de oprichting van kin derboerderij 't Lam- soortje in Sint Maartens dijk. gers van de boerenorganisatie in de Landinrichtingcommissie (LIC) maken er bezwaar tegen dat het pad maar tot de kruising met de Zwaardweg wordt aan gelegd. Volgens hen ontstaat daardoor een zeer verkeerson- veilige situatie. Het gemeentebestuur dringt vooral aan op recreatieve voor zieningen in het te ontwikkelen natuurgebied in Schouwen- Oost. Het gaat dan om zaken als wandelpadengl u urschermen en vogelkijkhutten. Die zullen vooral in het gebied van de Prunje komen. De kosten voor die recreatieve voorzieningen worden voor de gehele zuidkust van Schouwen geraamd op 550 000 gulden. De begroting voor de herinrichting is op dit punt nog niet sluitend. Onderhoud Degemeente Schouwen-Dui ve la nd heeft riu binnen de LIC voorgesteld om van de drieën halve ton die het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij hiervoor beschikbaar stelt. 275.000 gulden te investe ren in het Prunjegebied. De an dere helft wil het college gelij kelijk verdeeld zien tussen provincie, Natuurmonumenten en gemeente. Over het onderhoud aan de voorzieningen dient met Staat- bosbeheer nog overeenstem ming te worden bereikt. De volledige landinrichting Schouwen-Oost vergt een in vestering van 35,5 miljoen gul den. Aan de gemeente wordt een bijdrage van in totaal 1,3 mil joen gulden gevraagd. „Dat is slechts 3,6 procent van het to taal aan investeringen", bena drukt het college. Het aan te leggen wandelpad tussen de Zandweg en de Oude- weg bij Zierikzee, is het enige object dat de gemeente in be heer en onderhoud neemt. Die kosten worden begroot op twee duizend gulden per jaar. Binnen de Landinrichtingscommissie bestaat overigens nog geen overeenstemming over de aan leg van dit wandelpad. De voorstellen voor de landin richting komen aan de orde in de vergadering van de commissie grondgebiedzaken, ruimtelijke ordening en economische za ken, die donderdag 17 juni van af 19.30 uur vergadert in het ge meentehuis in Zierikzee. door Joost Bosman TERNEUZEN - De WD-raads- fractie van Terneuzen heeft scherpe kritiek op het functio neren van wethouder J. Baart (TOP, cultuur). De liberalen sto ren zich aan het 'solistische op treden' van Baart, die de laatste weken een aantal keren negatief in het nieuws kwam. Met name zijn kritiek op het rapport van onderzoeksbureau Kolpron over het plan voor een factory outlet centre in Sas van Gent is de WD in het verkeerde keelgat geschoten. Baart liet zich twee weken gele den ontvallen dat het onderzoek onbetrouwbaar is en zelfs leu gens bevat, zonder dat hij het verslag had gelezen. De WD vraagt zich af of het niet heel on verstandig is om als lid van het college uitspraken te doen over een rapport waarvan je de in houd niet kent. Ook twijfelen de liberalen eraan of de andere col legeleden het standpunt van Baart steunen. „Is het niet veel verstandiger en doelmatiger om als college op basis van goede, steekhoudende argumenten een gezamenlijk standpunt in te nemen?", zo vraagt de WD retorisch. De li beralen vrezen dat de uitlatin gen van Baart een averechts ef fect zullen hebben, ten gunste van het outletcentrum. De WD-fractie ziet het uitver kooppaleis liever niet komen. „Als raadslid kun je zulke din gen zeggen, maar als lid van het college van B en W kan zoiets j u- ridische consequenties hebben. Je brengt daarmee niet alleen het college, maar de hele ge meente in een moeilijke posi tie", verklaart WD-raadslid W. Broekhuysen, die overigens zegt dat zijn fractie niet het aftreden van Baart zal verlangen. „Der gelijke zaken moeten in de toe komst alleen niet meer voorko men." Een tweede steen des aanstoots was het feit dat wethouder Baart eind april tijdens een Ab- vaKabo-bij eenkomst in Ter- neuzen op eigen houtje naar buiten bracht dat hij de protest acties van de ambtenaren steunde. Dukatenactie De AbvaKabo heeft vorige maand in een brief aan B en W geschreven er vanuit te gaan dat het voltallige college achter de eisen van de ambtenaren staat. Voorts is de WD-fractie niet blij met het feit dat Baart zijn naam heeft verbonden aan de Dukatenactie in Terneuzen. Af gezien van het feit dat die actie nu onder vuur ligt vanwege ver meend plagiaat, riekt de be moeienis van Baart met de actie volgens WD-raadslid W. Broekhuysen naar belangen verstrengeling. „Plet is niet ver standig om als wethouder aan zoiets mee te doen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder J. C. van Dijk-Sturm van Mid delburg geeft maandag 14 juni het startsein voor een voorlich tingscampagne over slechtho rendheid. Zi j neemt dan het eer ste exemplaar van de cd 'n Leven lang luisteren in ont vangst uit handen van Paul Valk, bestuurslid van de Stich ting Opleiding en Voorlichting Audiologische Hulpmiddelen. Daarna zal de wethouder een gehoortest afleggen. Plet startschot is het begin van een voorlichtingsprogramma door gehoorspecialisten van de Nederlandse Vereniging van Audiciensbedrijven (NVAB), die gratis testen afnemen. Even als de wethouder ontvangt iede re bezoeker een gratis exem plaar van de cd na het afleggen van de test. Nederland telt on- door Guido van der Heijden MIDDELBURG - Parkeren in de gemeente Middelburg was op 5 mei 1999 alsnog gratis. Het college van B en W van de stad heeft besloten dat alle parkeer bonnen die op die dag uitge schreven zijn, niet betaald hoe ven worden. Ondanks de bordjes op de par- keermeters waarop staat dat op zon- en feestdagen niet betaald hoeft te worden, werden er op bevrijdingsdag (bij koninklijk besluit ieder jaar een nationale feestdag) tien parkeerbonnen uitgeschreven. Vijf mei zou vol gens de gemeente Middelburg namelijk geen feestdag zijn. Het jaar ervoor was het parkeren in Middelburg niet vrijmaar toen werkten de parkeerwachters niet, terwijl in de stadsgeweste lijke zusterstad Vlissingen het parkeren op bevrijdingsdag niets kostte. Het was allemaal niet erg duidelijk. Burgemeester en wethouders van Middelburg vinden dat nu ook. Het gevolg is dat de parkeerbonnen niet be taald hoeven te worden. De mensen die op 5 mei wel geld in de meter stopten, krijgen hun geld niet terug. „Het college be grijpt dat het eigenlijk wel eer geveer 1,3 miljoen Nederlan ders die slecht horen. De landelijke voorlichtings campagne begon afgelopen dinsdag. Violist Jaap van Zwe den - hij is campagne-ambassa deur - nam in het Concertge bouw de allereerste cd in ontvangst. Op de cd valt naast klassieke en licht klassieke mu ziek een hoorspel te beluisteren, de zogeheten HoorCheck. Die laat de luisteraar op humoristi sche wijze kennismaken met al ledaagse situaties die door slechthorendheid kunnen ont staan. Tijdens de HoorCheck wordt eveneens uitgelegd welke oplossingen er zijn voor een ver minderd gehoor. Jaap van Zwe den en Henk van Ulsen spraken de teksten in voor de cd. De cd is te verkrijgen bij de NVAB-audicien, maar ook bij de ruim dertig vestigingen van de Van Leest cd-speciaalzaken. lijker zou zijn wanneer dat wel zou gebeuren, maar het is niet mogelijk omdat we niet weten waar het naar toe zou moeten", laat gemeentewoordvoerder M. Wijnen weten. „Bovendien zou het ook veel te duur zijn. Het is toch kwartjes werk en het over maken van die bedragen zou meer kosten dan het totale be- drag." Momenteel wordt er gewerkt aan een nota waarin duidelijk zal worden op welke dagen wel en niet betaald moet worden voor een Middelburgse parkeer plaats. C. van der Horst uit Ritthem is één van de tien mensen die op 5 mei tot zijn verrassing een par keerbon kreeg. Hij hoeft nu niet te betalen. „Ik had toch nooit betaald", verzekert hij. „Wij kwamen toch wel met een opge wekt humeur naar Middelburg toe die dag, maar na die bon was die goed vergald." „Zoiets moet niet meer voorko men", vindt J. Jansen, chef par keerbeheer in Middelburg. „Ik denk dat het college toch heeft gekeken naar de stadsgeweste lijke aspecten. Vlissingen heeft die dag juist vanwege de ondui delijkheden geen parkeerbon nen uitgedeeld." door Marcel Modde RENESSE - Met een ecobus houdt toeristisch Zeeland en met name Renesse rekening met de natuur en het milieu. Een ander nieuwtje, de cam ping lodge, is er voor de avon tuurlijke kampeerder. Gede puteerde G. van Zwieten presenteerde beide noviteiten donderdag en nam ze meteen officieel in gebruik. De Schouwse ecobus is mo menteel nog enig in z'n soort. De wagen wordt volledig elektrisch aangedreven en spaart daarmee mens en mi lieu. De bus, met een capaci teit van maximaal 32 perso nen, wordt ingezet voor het gratis vervoer van de (bad )gasten van het transferium naar de stranden, campings en hotels in het kustgebied. Actieradius Het exemplaar is eigendom van de Taxicentrale Renesse en reeds beproefd in verschil lende historische steden in binnen- en buitenland. Een 1200 kilo zware accu (48 polen) zorgt voor een actiera dius van zo'nzeventig kilome ter, gemiddeld 3,5 uur rijden. Per dag wordt één keer een pauze ingelast in de dienstre geling om van accu te wisse len. Dat gaat in drie minuten. Vooral in Italië is de belang stelling voor het fabrikaat van Spijkstaal Elektro uit Spijke- nisse groot, aldus directeur W. Heijboer. Het Italiaanse par lement heeft een wet aange nomen, die bepaalt dat in 2004 minimaal dertig procent van het openbaar vervoer in de steden moet gebeuren met bussen die geen roet meer uit stoten, ter bescherming van de monumentale gebouwen. In het Schouwse kustgebied is de bus met name aangenaam op de kleine wegen, legt direc teur C. Hage van de Taxicen trale Renesse uit. Het transfe rium had vorig jaar 315.000 passanten te verwerken. „Op een gegeven moment moet je toch iets om de dagelijkse stroom mensen van en naar de plaats van bestemming te brengen. Nóg grotere bussen is geen oplossing. Dit is voor hier echt ideaal. Niemand heeft er last van." Ter illustratie manoeuvreert chauffeur N. van der Slikke de nieuwe aanwinst moeiteloos over de smalle weggetjes naar camping De Wijde Bliek. Fiet sers kijken verbaasd op als de paarse bus hen geruisloos passeert. „Wat dat betreft is het nog wel even wennen. Je moet nu soms toeteren om te waarschuwen dat je er voorbij wil." Met hetzelfde gemak rijdt Van der Slikke de wagen het terrein van de camping op, waar die andere noviteit van die dag staat te blinken in de zon: de camping lodge, een initiatief van tien Schouwse en twee Walcherse recreatie ondernemers. De luxe blokhut is afgeleid van het Amerikaanse model. Ook daarmee loopt Renesse landelijk gezien voorop. Vol gens gedeputeerde Van Zwie ten vormt de lodge een aan trekkelijke aanvulling van het bestaande aanbod in de recre atiesector, maar dat het niet de bedoeling is dat de houten huisjes her en der uit de grond worden gestampt. Het provin ciebestuur gaat bekijken on der welke planologische randvoorwaarden het aan een verdere introductie van de lodge in Zeeland kan meewer ken. Dipsausje De camping lodge is een wat luxueuzer aangeklede trek kershut met zes vaste slaap plaatsen, waarvan twee bedsteden, voor de 'avontuur lijke' kampeerder. De huur prijs is gelijk aan die van een stacaravan. De eerste reacties van de gas ten (De Wijde Bliek heeft het proefexemplaar al sinds mei in gebruik) zijn 'zeer enthou siast', verklaart H. van Oost. „Het dipsausje van de cam ping." door Lukas Fransen DOMBURG - De Stichting Strandexploitatie Walcheren, die op 1 januari 1999 in het leven is geroepen, gaat haar eerste zo merseizoen in als beheerder en exploitant van de stranden in de gemeente Veere. „We zijn er klaar voor", zegt directrice N. Kramer. „Alles wat op het strand moet staan, staat er." De nieuwe stichting heeft de strandtaken overgenomen van de voormalige gemeente Valke- nisse, de voormalige VW's van Westkapelle en Zoutelande, de Stichting Badplaatsbelangen Domburg en de Stichting Strandexploitatie Vrouwenpol der. Volgens Kramer is de overgang goed gegaan en zal er dit jaar niet veel veranderen. „1999 Is een overgangsjaar. Be houdens wat praktische wijzi gingen, continueren we dezelf de werkwijze." De stichting heeft twaalf personen in vaste dienst en in de zomermaanden worden daar nog zo'n twintig tijdelijke krachten aan toege voegd. Negen vaste medewer kers zijn dagelijks op de Veerse stranden te vinden om controles en reparaties uit te voeren. D e stichting werkt met een j aar lij ks budget van 2,2 miljoen gul den. Kramer: „De helft daarvan wordt door de gemeente Veere betaald en de andere helft komt uit inkomsten van de strandver- huur." De taken van de stichting be staan uit klein onderhoud, zoals het zandvrij houden van de duinovergangen, kleine repara ties en snoeiwerk. Kramer: „Daarnaast zorgen we ervoor dat het strand schoon is en ver huren we stukken strand aan particulieren en ondernemers, voor het plaatsen van standhok- jes en paviljoens. In Domburg, Oostkapelle, en Vrouwenpolder zijn we in nauwe samenwerking met de reddingsbrigade verant woordelijk voor de veiligheid van de badgasten. In de eerste twee plaatsen verhuren we ook parasols en ligstoelen." Strandreiniger Het schoonhouden van de 32 ki lometer strand is niet altijd even makkelijk. „Door de stroming spoelt op de Veerse stranden tussen Dishoek en Westkapelle veel meer vuil en zeewier aan dan in Domburg en Oostkapel le", zegt Kramer, „Dat is niet te vergelijken. Er spoelt zoveel vuil aan dat we een strandreiniger inhuren, die de stranden voor ons schoon maakt. Maar dat wil niet zeggen dat de stranden vies zijn; er blijft alleen wat meer troep lig gen. De andere stranden kunnen we meestal met de hand reini gen." Kramer benadrukt dat de kwa liteit van de Veerse stranden hoog is, ook tussen Dishoek en Westkapelle. „Vijf stranden in de gemeente Veere hebben een blauwe vlag gekregen. Dat zegt toch wel wat over de kwaliteit van onze stranden." Samen met de gemeentehet waterschapde kust-VW's en de. strandpavil joenhouders gaat de stichting een meerjarenbeleidsplan ont wikkelen om de kwaliteit en het karakter van de stranden te be houden en waar nodig te ver sterken. Kramer: „We gaan kijken op welke stukken strand het voor zieningenniveau omhoog kan. Welke duinovergangen kunnen er verbeterd worden en zijn er voldoende douches en vuilnis bakken op het strand? Het is ook belangrijk dat er in de toekomst duidelijkheid komt over het or ganiseren van evenementen op het strand en onze taak daarin." Kramer is er van overtuigd dat één stichting de kwaliteit van het strand makkelijker kan be waken dan de voormalige strandstichtingen afzonderlijk. „We kunnen effectiever werken en laten we eerlijk zijn: het gaat toch om één strand. Maar we moeten niet van alle stranden een eenheidsworst maken, want bepaalde stranden trekken door hun eigen karakter toch een be paalde doelgroep aan." Ruitersportbeurs SEROOSKERKE - De landelij ke rij verenigingen Oranjezon en De Gouwe Reijers organiseren zaterdag 12 juni een ruiter sportbeurs op manege De Gou we Reijers in Serooskerke (W). Op de beurs, die van 10.00 tot 13.00 uur duurt, worden twee dehands paarden(sport)artike- len te koop aangeboden. Burgemeester Asselbergs en gedeputeerde Van Zwieten (tweede en derde van links) krijgen uitleg over de accu die de ecobus aandrijft. foto Marijke Folkertsma Jaap Nieuwenhuize Chef werkplaats De perfecte bestelwagen is niet alleen praktisch in gebruik, comfortabel ingericht en betrouwbaar. Minstens zo belangrijk zijn de economische kanten van de Sprinter. De service-intervallen voor de Sprinter 212D zijn voor een kleine beurt 22.500 km en voor een grote beurt 45.000 km. Bovendien merkt u al snel dat de Sprinter zuinig in gebruik is en nauw/ij ks onderhoud nodig heeft. Ais u dah ook berekent Wat inbegrepen .s bij de aanschafprjs, zoals: ABS, ABD, schijfremmen e- een icrvaudig verstelbare stoel, dan is het sommetje gauw gemaakt. Ili, staat klaar voor een proefrit. De kans is groot dat u dan besluit: 'k neem de Sprinter. tf -o sasis -ai ca Sp-w.e.- 208C Or q.na 505 aarsow Mar po -aa-ïo-i icor H- Albert Plesmanweg 2, 4462 GC Goes, telefoon 0113 212730, fax 0113 221327 Servicepunt voor reparatie onderhoud: Mercuriusweg 25, 4382 NG Vlissingen, telefoon 0118 418351, fax 0118 418884

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36