Tocht naar strand blijkt hele toer PZC PZC Trouwen in fort en op Arsenaaltoren Goes en de CZ-groep sluiten contract over ziektenkosten bijstand Gesteggel over extern onderzoek naar Noord-Beveland frustreert voortgang Snackverkoper uit Middelburg eist bij Arena standplaats zeeland vrijdag 11 juni 1999 b 19 Geld voor aanpak wateroverlast Zevende op Biologie Olympiade Kernreactor Petten tijdelijk dicht Vogelrichtlijn vergt extra tijd Dronken vrouw rijdt haven in Veerse duinovergangen obstakels voor gehandicapten Roefeldag Rapportage over stappersoverlast Sint-Annaland komt na zomer Open dag op schietterrein in Kloetinge GOES - De commissie financiën van het waterschap Zeeuwse Eilanden wil dit jaar nog twee miljoen gulden spenderen aan maatregelen tegen de wateroverlast. De commissie waterbe heer had daarop al eerder aangedrongen. Hoewel het tegengaan van de wateroverlast bij de financiële commissie niet op de agenda stond, is het punt erin allerijl op gezet. De leden van waterbeheer hadden immers aangedron gen op haast om calamiteiten, zoals die vorig jaar plaatsvon den, inhet najaar van 1999 te kunnen voorkomen. Met twee miljoen gulden neemt de schap een hele waslijst van technische maatregelen, inclusief twee grote pompen die de capaciteit hebben van een klein gemaal. MIDDELBURG - Silvester de Nooijer uit Middelburg heeft donderdag bij de Biologie Olympiade in Utrecht een zevende plek gehaald. De VWO-5-scholier van Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap toonde zich daarmee heel tevreden. „Ik had mezelf vantevoren weinig kans gegeven om te winnen. Het waren vooral zesdeklassers die meededen en hun niveau ligt toch nog een stuk hoger." De twintig deelnemers aan de Biologie Olympiade kregen een hele reeks opdrachten te verwerken om uit te maken wie van hen als enige Nederlander naar de finale inhet Zweedse Upp sala mocht. Twee jaar geleden nam Silvester ook al deel aan de Junior Biologie Olympiade. Hij eindigde toen ook bij de beste tien. Volgend jaar doet de Middelburger weer mee aan de Olympia de. PETTEN - De kernreactor in Petten moet mogelijk deze zo mer tijdelijk worden stopgezet. Het reactorbassin met afge werkte splijtstofstaven zit eind juli vol, maar het afval kan op zijn vroegst pas het komend najaar worden overgebracht naar de opslagplaats Covra in Borssele. Minister Pronk van milieubeheer, die een besluit moet nemen over de afgifte van de transportvergunning, hakt volgens zijn woordvoerder namelijk pas de knoop door als de Gezond heidsraad een advies over de risico's van het transport heeft gegeven. Volgens secretaris E. Schoten van de Gezondheids raad krijgt Pronk dit advies niet eerder dan in het najaar. DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is overspoeld met reacties op de aanwijzing van ge bieden in het kader van de Europese Vogelrichtlijn. Meer dan vijfduizend personen en organisaties zijn in de pen geklommen. Zowel voor- als tegenstanders. Door de enorme belangstelling, ook uit Zeeland, verwacht staatssecretaris G. H. Faber dat zij pas ver in de tweede helft van dit jaar alle antwoorden klaar heeft. Inmiddels zijn er nieuwe telgegevens van vogels bekend. Tot grote wijzigingen in de vogelgebieden zal dit niet leiden, verwacht Faber. KORTGENE -Een 35-jarige vrouw uit België is, zonder rijbe wijs en totaal beschonken, in de nacht van woensdag op don derdagmet een personenauto de haven van Kortgene ingere den. Zij kreeg 'rijles'' van haar 32-jarige Belgische vriend. Beide personen wisten zelfstandig uit de auto en het water te ko men. De auto was totaal vernield. Het tweetal raakte te water rond een uur of half een. Ze reden over de Havenweg en gingen eerst dwars door een bankje, al vorens de haven in te rijden. De vrouw kreeg twee processen- verbaal, de man één voor het 'onder toezicht doen besturen'. door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - De duinover- jangen in de gemeente Veere zijn moeilijk te bereiken voor gehandicapten. Dat blijkt uit een onderzoek van de stichting Het Klaverblad en de stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren. Opgewaaid zand op depaden en traptreden die geen contrasterende kleuren hebben vormen een obstakel voor rol stoelers, blinden en slechtzien den. Sommige overgangen zijn met hulp nog wel redelijk te doen, maar de gemeente Veere kent ook een aantal onbereik bare stranden. Het rapport wordt vandaag (vrijdag) over handigd aan wethouder M. Brouwer-te Roller. Niet alleen gehandicapten, maar ook ouderen of jonge men sen met kinderwagen hebben soms moeite om naar het strand gaan. Het Klaverbad onder zocht samen met de werkgroep achttien duinovergangen. In een aantal gevallen bleek de overgang afgesloten met een slagboom, maar dan is pal er naast genoeg ruimte. Soms is het mogelijk om met een auto het strand op te gaan. Het wa terschap Zeeuwse Eilanden stelt een sleutel ter beschikking. Het onderzoek richtte zich op de bereikbaarheid (is er openbaar vervoer of zijn er gehandicap tenparkeerplaatsen), de toe gankelijkheid (zijn er moeilijk te nemen hellingbanen of trap pen) en de bruikbaarheid (de bewegwijzering, de breedte van depaden en de toegankelijkheid s-GRAVENPOLDER - Op meer dan 150 plaatsen in Nederland, en ook in 's-Gravenpolder, wordt woensdag 16 juni geroe feld. Op Roefeldag krijgen kin deren de gelegenheid rond te snuffelen bij bedrijven. In 's- Gravenpolder doen elf bedrij ven mee. [in groepjes gaan de kinderen vanaf 13.30 uur op stap bij on der meer de bibliotheek, een bank, een fysiotherapiecen- trum, kapsalon en aannemers bedrijf. Het Borsels Orgaan voor Samenlevingsopbouw zorgt voor vrijwilligers om de kinderen te begeleiden. van strandpaviljoens, -huisjes en reddingposten). De overgan gen Hoge Hilt bij Zoutelande, Erica naar Kreek bij de Westka- pelse Kreek, Aagtekerkehoofd tussen Westkapelle en Dom burg, Duinweg bij Oostkapelle, Zandput bij Vrouwenpolder, Breezand bij Vrouwenpolder zijn met hulp allemaal redelijk te doen. Toch heeft het Klaver blad en de Werkgroep Gehandi capten Walcheren toch nog een aantal wensen: invalidentoilet ten of speciale parkeerplaatsen ontbreken, er is te veel zand op de paden, waardoor rolstoelers moeilijk het strand op kunnen, openbare telefoons ontbreken en er zijn geen zitbankjes. De Joossesweg bij Westkapelle- oost is ook met hulp bijna niet te doen voor gehandicapten. Er zijn geen leuningen voor rol stoelgehandicapten of mensen die slecht ter been zijn. Een apart hoofdstuk is inge ruimd voor Atlantis bij Neeltje Jans. Het Klaverblad heeft al in 1993 aanbevelingen gedaan voor het verbeteren van de toe gankelijkheid. Daarop is - met uitzondering van een volledig toegankelijk duinlandschap met pavilj oen - nog geen vervolg gekomen. Er zijn bijvoorbeeld geen gidslijnen (in het trottoir aangebrachte rubberen of ge ribbelde betontegels in een con trasterende kleur voor mensen met een visuele handicap). Traptreden Het Klaverblad en de Werk groep Gehandicapten Walche ren vindt dat de gemeente Veere actie moet ondernemen. Trap treden van buitentrappen moe ten contrasterende markerin gen krijgen. Dat geldt ook voor de trapneuzen en leuningen. Bijzondere aandacht is nodig voor het verbeteren van de toe gankelijkheid van de strandpa viljoens en de EHBO-posten. Om het strand beter bereikbaar te maken, is het mogelijk houten plankieren of kunststof matten aan te leggen. Daarnaast verdient het aanbe veling meer strandrolstoelen te plaatsen. De twee stichtingen stellen dat het gemeentebestuur prioriteit moet geven aan de strandovergangen Erica naar Kreek bij Westkapelle, Westho- ve tussen Domburg en Oostka pelle en Atlantis bij Neeltje Jans. Trouwen op het stadhuis blijft mogelijk, maar een huwelijksvoltrekking op een flitsender plaats moet van burgemeester Van Dok van Weele ook kunnen. foto Lex de Meester Vlissingen experimenteert met huwelijken op bijzondere locaties door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee bruids paren mogen binnenkort 'op locatie in Vlissingen' trouwen. Het dagelijks gemeentebe stuur willigt hun verzoek bij wijze van experiment in. De huwelijksvoltrekkingen vin den plaats in Fort Rammekens en de Vlissingse Arsenaalto ren. „We willen mensen de ge legenheid geven om hun mooiste dag van het leven naar eigen wens vorm te geven", zegt de Vlissingse burgemees ter A van Dok-van Weele. Dit positieve advies houdt niet automatisch in dat de Vlis singse Arsenaaltoren en Fort Rammekens als 'huis der ge meente' zijn aangewezen. „We spelen nu snel in op deze twee verzoeken. Het is een soort op maat naar definitieve besluit vorming over trouwen op an dere plekken dan in de trouwzaal van het stadhuis." Primeur De Arsenaaltoren en Fort Rammekens beleven de pri meur, waarna het breder on derzoek naar de kwaliteitsei sen kan beginnen. „We komen nog met een uitgewerkt voor stel om enkele aansprekende trouwlocaties buiten het stad huis aan te wijzen. Daarvoor hebben we het mandaat van de gemeenteraad nodig." De wet geeft op het eerste ge zicht weinig ruimte om, behal ve in het gemeentehuis, waar dan ook een huwelijk te vol trekken. Diezelfde wet spreekt echter ook uit dat elk pand door het gemeentebestuur kan worden aangewezen als ge meentehuis'. Dat moet ook ge beuren voordat er door de ambtenaar van de burgerlijke stand huwelijken kunnen worden voltrokken. Het zogenaamde openbaar- heidsbeginsel moet in acht worden genomen. Dat wil zeg gen dat het pand voor iedereen toegankelijk moet zijn en dat het bij het publiek bekend is als locatie waar regelmatig huwelijken worden voltrok ken. Het standpunt van het college wijkt af van het ambtelijk ad vies. In de ambtelijke nota worden beide locaties resoluut afgekeurd. Ze zouden onvol doende geschikt zijn. Wel kan het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk na de renova tie de toets der kritiek van de ambtenaren doorstaan. In het stuk wordt het Lampsinshuis, het toekomstige Zeeuws mu seum, op termijn als een ge schikte locatie gezien. Van Dok-van Weele zegt dat ze het belangrijk vindt dat loca ties aan allerlei kwaliteitsei sen voldoen. „Maar ik draai het liever even om. Je moet ook kijken naar de kwaliteit van een huwelijksvoltrekking." doorMieke van der Jaqt GOES - A W. L. van Son, van de CZ-groep en D. J. van der Zaag, burgemeester van Goes, hebben donderdag een contract onder tekend, wat een nieuwe aanvul lende ziektekostenverzekering voor mensen met een bijstands uitkering regelt. De verzekering heet Aanvullende ziektekosten verzekering gemeenten, en is het resultaat van afspraken tus sen de gemeente Goes en de CZ- groep. Mensen met een bijstandsuitke ring kunnen goedkoper dan normaal de aanvullende ziekte kostenverzekering met tand heelkundige hulp krijgen. De praktijk leert dat veel uitke ringsgerechtigden de niet ver plichte aanvullende verzeke ring niet hebben. Als er dan wat gebeurt waarvoor ze verstrek kingen uit die verzekering no dig hebben, slokt dat een groot deel van hun uitkering op. Met de CZ-groep heeft de ge meente niet alleen een lager ta rief (11 gulden in plaats van REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl 14,50 gulden per maand) afge sproken maar ook een kwijt scheldingsregeling voor mensen met een premieschuld. De ge meente betaalt daarvan 25 pro cent, de rest scheldt de verzeke ringsmaatschappij kwijt. In dat geval wordt de maandelijkse premie op de uitkering ingehou den. Als de verzekerden verstrekkin gen nodig hebben die de aanvul lende verzekering niet dekt, blijft altijd een vergoeding uit de bijzondere bijstand moge lijk. Mensen die bij een ander zie kenfonds dan de CZ-groep zijn ingeschreven kunnen per 1 ja nuari 2000 overstappen. Ze moeten zich dan wel tij dig bij de CZ-groep melden. In toekomst is het de bedoeling dat de Aan vullende ziektenkostenverze- kering gemeenten ook gaat gelden voor mensen met een in komen dat vergelijkbaar is met de bijstandsuitkering. SINT-ANNALAND - De werk groep die zich in Sint-Annaland bezighoudt met het bedenken van plannen om overlast van stappers tijdens weekeinden te gen te gaan, komt pas na de zo mer met een rapport naar bui ten. Aanvankelijk was het de bedoe ling nog voor de zomer resulta ten te presenteren, maar deze doelstelling is niet haalbaar. In de werkgroep zitten vertegen woordigers van de horeca, mid denstand en bevolking van Sint-Annaland. Zij hebben de handen ineengeslagen om mee te denken over de veiligheid in hun dorp. Eerder heeft het Amersfoortse bureau Werk groep '2duizend' onderzoek verricht naar de problematiek. Het advies was dat alle partijen gezamenlijk een oplossing moe ten zoeken. YERSEKE Themadienst - Het christelijk gemengd koor The Revivals uit Rilland zingt zondag 13 juni in een themadienst (17.00 uur) van de Vrije Evangelische Gemeente in Yerseke. Thema is 'Jesus vol liefde', spreker ds K. Kruithof lÉÉliiÉÉÉË t i Gemeentehuis in WissenkerkeJ foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Er is inmiddels zoveel gezegd en geschreven over een extern on derzoek naar het functioneren van de ge meente Noord-Beveland, dat de uitvoe ring ervan volgens burgemeester M. L. Everaers er door wordt vertraagd. „Het college wil door, maar dan moeten we van de raad wel de ruimte krijgen." Iedereen is het er zo langzamerhand over eens dat zo'n onderzoek er moet komen en snel, maar waarom is de onderzoeksopdracht niet al lang de deur uit? „De raad en het college hebben samen be sloten zo'n onderzoek uit te laten voeren. Volgens de normale procedure stelt het college vervolgens een onderzoeksop dracht op, koppelt die terug naar de on dernemingsraad, vraagt bij een aantal bureaus een offerte aan en legt de raad uit eindelijk een voorstel voor, waar ook me teen een prijskaartje aan hangt. In dit ge val wordt er zoveel gesteggeld over de on derzoeksopdracht - terwijl daar enkele maanden geleden met de fractievoorzit ters al overeenstemming over is bereikt - dat nog steeds onduidelijk is welke op dracht wij de bureaus zouden moeten op dragen. Dan kun je dus ook geen offertes aan wagen. Zolang iedereen zich met der gelijke zaken bemoeit en je over elke punt en komma moet praten, kom je geen steek verder. De ondernemingsraad (OR) is naar de rechter gestapt, omdat hij het niet eens is met de onderzoeksop dracht. Gaat u op een eventuele uit spraak wachten, voordat u met het onderzoek begint? „Nee. Er ligt een lijstje met mogelijke on derzoeksbureaus Idaar. Daar zouden wij elk ogenblik de onderzoeksopdracht naar toe kunnen sturen." De OR verwijt het college dat de on derzoeksopdracht te veel de nadruk legt op het functioneren van het ambtelijk apparaat en te weinig op het functioneren van het bestuur. Was het niet zinnig geweest, als u, zoals u herhaaldelijk aangeeft, graag draagvlak voor zo'n onder zoek wil creëren, om de OR wat meer tegemoet te komen? „Het is niet aan het ambtelijk apparaat om te beoordelen of het bestuur wel of niet goed functioneert. De OR moet zich dus beperken tot datgene wat de organisatie aangaat. Signalen uit het ambtelijke ap paraat worden door ons overigens altijd ter harte genomen. Maar wanneer wij als college en raad met elkaar vinden dat het bestuur niet functioneert, dan is dat een zaak van het bestuur zelf. Dan zullen wij onder leiding van een deskundige, twee dagen met elkaar op de hei moeten gaan zitten en de zaak uitzoeken." Daar moet een extern organisatie bureau zich dus nu niet mee bemoei- „Dat heeft u mij niet horen zeggen. In de onderzoeksopdracht wordt gesteld dat de onderlinge verhoudingen onderzocht moeten worden. Een extern bux-eau zou daar een taak in kunnen vervullen." begin 1995: Fusie van de voor malige gemeenten Wissenker- ke en Kortgene. Op aanraden van adviesbureau KPMG wordt de nieuwe ambtelijke organisatie opgesplitst in vier afdelingen. De hoofden van deze afdelingen vormen, onder leiding van de gemeentesecre taris, het managementteam (MT). eind 1997: Organisatieadvi seur AJ.R Laming ivordt door de gemeente ingehuurd om het MT te begeleiden. Dit mondt uit in een negatief oor deel over het functioneren van hetMT. begin 1998: Twee van de vier afdelingshoofden krijgen een andere functie. Het MT houdt op te bestaan. vervolg 1998: Gemeentesecre taris F. G. A G. Weijmans maakt een nieuwe opzet voor de ambtelijke organisatie. De verantwoordelijkheid moet meer bij een hele afdeling ko men te liggen en minder bij één afdelingshoofd. Met name bin nen het ambtelijk apparaat blijkt er te weinig steun voor dit plan. begin 1999: Raad en college besluiten een extern onder zoeksbureau in te schakelen om de gemeentelijke orgaiiisa- tie door te lichten. Het college stelt een onderzoeksopdracht op. Een interimmanager springt twee dagen in de week bij op het Noord-Bevelands gemeentehuis. mei 1999: De ondernemings raad (OR) stapt naar de rech ter, omdat de leden het niet eens zijn met de gestelde on derzoeksopdracht. Te veel ligt de nadruk op het functioneren van het ambtelijk apparaat en te weinig op het bestuur, zo vindt de raad. door Arjan Schuiling DEN HAAG - Binnen zes weken zal de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State in Den Haag bekend maken of B en W van Ouder-Amstel en het da gelijks bestuur van het Amster damse stadsdeel Zuidoost te recht standplaatsvergunningen rond de Arena hebben gewei gerd aan de Middelburgse snackverkoper J. Geschiere. Eerder vocht Geschiere de wei- geringsbesluiten tevergeefs aan bij de bestuursrechter in Am sterdam. Gisteren (donderdag) tijdens een hoorzitting bij de Raad van State deed de Middelburgse snackverkoper in hoger beroep een ultieme poging om alsnog voor standplaatsvergunningen in aanmerking te komen. Ge schiere heeft drie ijzers in het vuur: één locatie op een loop brug naar de Arena op het grondgebied van Ouder-Amstel en twee opties op grondgebied van de gemeente Amsterdam. De gemeentewoordvoerder van Ouder-Amstel, T. Vendrig, houdt vast aan het weigerings- besluit. De loopbrug waar Ge schiere zijn oog op heeft laten vallen moet rondom wedstrij den in korte tijd twee keer ach ter elkaar zo'n 14.000 bezoekers dragen. De politie hecht grote waarde aan een snelle doorstro ming van zo'n massa mensen. Als zich langs de route snack- kramen bevinden dan zal dat tot opstoppingen gaan leiden. Risicowedstrijden Een andere zorg van de politie vormen de zogenaamde risico wedstrijden. Bij die gelegenhe den is het zaak supporters zo snel mogelijk vanuit het open baar vervoer naar het stadion te krijgen en omgekeerd na afloop van de wedstrijd. Een kiosk langs die aan- en afvoerroute acht de politie niet gewenst, al dus gemeentewoordvoerder Vendrig. Volgens Geschiere kan er best een oplossing gevonden worden voor dergelijke risicowedstrij7 den. De Middelburgse onderne mer wordt niet. afgeschrikt door grote mensenmenigten. Hij is ook altijd met zijn handel te vin den op de grote Nederlandse popfestivals als Pinkpop en Dy namo Open-Air. Bovendien heeft de brede loopbrug (14 me ter) nisjes waarin zijn kraam prima zou passen zonder de doorgang te belemmeren. Woordvoerder D. Leguit van het stadsdeelbestuur merkte op dat de meeste vergunningen, een twintigtal, zijn vergeven aan standplaatshouders die in het verleden een plekje hadden bij het Olympisch Stadion of bij het gesloopte Ajax-stadion de Meer. Leguit stelde te verwachten dat het aantal standplaatsen verder zal afnemen omdat de omgeving rond de Arena in hoog tempo wordt volgebouwd. Geschiere met zijn zesendertigste plaats op de wachtlijst heeft dan ook weinig van het stadsdeelbe stuur te verwachten, aldus Leguit. Geschiere reageerde door te stellen dat het verhaal over de 'zeer dynamische ontwikkelin gen rond de Arena' hem bekend voorkwam. Daarmee werd hij drie jaar geleden ook al op af stand gehouden. Feit is dat de door hem gewenste locaties nog altijd 'maagdelijk' zijn. De snackverkoper liet weten geen enkele moeite te hebben met een tijdelijke standplaats. Ondertussen is er dan toch een graantje meegepikt van de vele grootschalige evenementen die plaatsvinden in de Arena. Af hankelijk van ondermeer het aantal toeschouwers, het soort evenement en de hem toegewe zen locatie stelde Geschiere op een avond toch wel enkele dui zenden guldens binnen te halen. KLOETINGE - De schut terij Ravenstein in Kloe tinge houdt zaterdag 19 juni een open dag op het schietterrein aan het Wes- selopark in Kloetinge. Belangstellenden mogen zelf schieten op de staan de en de liggende wip en op het doel. Ervaren schutters en instructeurs geven uitleg en begelei ding. Ravenstein, een ver eniging met actieve leden tussen 10 en 90 jaar, krijgt zeer regelmatig belang stelling van passanten tij dens de wekelijkse oefen- schietingen. De open dag duurt van 14.00 tot 17.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35