Sterke ouverture van hockeysters Transistorradio aan het oor Medailles en records De Bruin in gevaar Schaaktitel Nikolic mogelijk zijn laatste New York Knicks een zege van finale sport Nederland klopt Argentinië: 3-0 vrijdag 11 juni 1999 door Hans Vos DUBLIN - De tot en met au gustus 2002 van het internatio nale zwemtoneel uitgesloten Michelle de Bruin-Smith loopt de kans een deel van haar ver overde medailles en al haar dertig Ierse records kwijt te ra ken. De wereld zwemfederatie (FI- NA) neemt daarover binnen- kort een beslissing. De 29-jari- ge De Bruin, wier zaak in hoger beroep tegen de strafmaatregel van de FINA deze week door de Arbitragecommissie voor sport in Lausanne werd afge wezen, hoeft niet te vrezen voor haar drievoudige gouden olympische buit uit '96. Wel is het mogelijk dat De Bruin de vier gouden plakken die zij een jaar later op de Europese kam pioenschappen in Sevilla be machtigde, moet inleveren. Dat EK, gehouden in augustus '97, valt binnen de termijn van zes maanden voor de vondst van de gewraakte urinemon sters. De Bruin werd in januari van het daaropvolgende jaar in haar woning in Ierland onder worpen aan een 'out-of-com- petition' dopingcontrole, waarbij zij volgens de FINA zou hebben gesjoemeld. Aan de hand van FINA's besluitvor ming zal de Ierse z wembond De Bruin al dan niet haar talrijke nationale records, waaronder 23 in twaalf maanden tijd ge vestigd, afnemen. Op bijna el ke zwemafstand voor vrouwen neemt De Bruin de eerste plaats in op de Ierse ranglijsten aller tijden, enkele nummers op de vrije slag uitgezonderd. Nog los van het mogelijke ver lies van eremetaal en toptijden wordt de geschorste 'Belle Mi chelle' geconfronteerd met een oplopende schuldenlast (voor juridische bijstand) en opdro gende sponsorgelden. GPD t van onze sportredactie - BRISBANE - Bondscoach Tom van 't Hek wilde niet arrogant overkomen. Maar de indruk- wekkende zege donderdag van - de Nederlandse hockeysters op t Argentinië (3-0) bij de Cham- i pions Trophy in Brisbane vorm- - de voor hem de bevestiging van f iets dat hij al wat langer ver- tj moedde. „We voelen gewoon dat we tot de beste teams van de we- reld behoren", zei hij na de ge- slaagde ouverture. - Van 't Hek was er vooraf nog niet si helemaal gerust op. Hij vreesde de vechtlust, de techniek en de 1 teamgeest bij de nummer vier van het WK, vorig jaar in Utrecht. Toen bleef Oranje te gen de Zuid-Amerikaanse kam- - pioen nog steken op 2-2. In Bris- a bane was het krachtsverschil f evenwel opmerkelijk groot, Groter ook dan Van 't Hek had gedacht. „Onze prestatie in deze eerste wedstrijd geeft me een fijn ge- I voel", bekende de oud-interna tional. „Zowel het spel als het resultaat stemt me dik tevreden. Met deze overwinning staan we goed op de kaart voor dit toer nooi. Maar de finale is nog ver weg." Van 't Hek trok een vergelijking met het WK in eigen land, waar bij zijn ploeg toch wel verras send achter Australië als twee de eindigde. ,,We wisten toen nog niet precies waar we inter nationaal stonden. Nu zijn we met veel meer vertrouwen be gonnen aan dit toptoernooi. We hebben een beter spelconcept, er zijn meer zekerheden en er is onderling veel meer concurren tie. Feitelijk maakt het niet eens zoveel meer uit wie er in het veld staat. We kunnen op allerlei ma nieren spelen en winnen." Ook in mentaal opzicht is Oran je in het laatste jaar gegroeid. De ploeg van aanvoerder Carole Thate weet wat er moet gebeu ren, ook als het even tegenzit of niet lekker loopt. Een nog expe rimentele spelregelwijziging kon het Nederlands team op de openingsdag van het dubbele toernooi in Australië evenmin van de wijs brengen. Meer snelheid De internationale federatie FIH wil (nog) meer snelheid in het spel brengen. Daaxtoe is inBris- bane de zogenaamde shootregel aangepast. Indien de bal onbe wust of onduidelijk met de voet wordt aangeraakt, mogen de scheidsrechters niet langer af blazen wegens een overtreding. De grote gevolgen van deze vrij ere interpretatie waren donder dag direct zichtbaar Veel min der dan anders klonk er een fluitsignaal. Het spel lag daar door aanzienlijk minder stil. Ook het aantal strafcorners, vijf voor Nederland, vier voor Ar gentinië, bleef aan de lage kant. „Ik zag dit experiment 24 uur geleden nog absoluut niet zit ten", gaf Van 't Hek toe. „Maar ik moet eerlijk zeggen dat het kan leiden tot zeer interessante ontwikkelingen. Het spelbeeld is aanzienlijk anders. Een hoc keywedstrijd is nu fysiek zwaarder dan ooit. Vrijwel ie dereen was na afloop uitgeput bij ons. Misschien moeten we de FIH meteen vragen of we voort aan 18 in plaats van 16 spelers per wedstrijd mogen gebrui ken." Enthousiast Ook de Nederlandse speelsters reageerden enthousiast op de revolutionaire aanpassing in de spelregels. „Het is een uitdaging om goed met deze nieuwe spelsi tuatie om te gaan"stelde Carole Thate. „Het vergt een andere aanpak van de wedstrijd. Je kunt niet meer alleen maar druk uitoefenen of juist alleen maar controleren. Daarin moet je nu een goede balans vinden. Want je hebt bijna geen tijd meer om even op adem te komen." Gisteren speelde Nederland zeer gedreven tegen Argentinië, dat pas begin deze week in Bris bane aankwam en wellicht nog moeite had om het tijdsverschil van liefst dei-tien uur te over bruggen. Fleur van de Kieft blonk uit bij Oranje met twee treffers. Op slag van rust tilde Thate de stand naar 3-0. Na de pauze liet het dominante Ne derlands team fraaie kansen liggen op een nog hogere score. „Voor mij was het al mooi ge noeg", glimlachte Van 't Hek. die met zijn ambitieuze meiden- ploeg tot dinsdag vier duels in vijf dagen dient af te werken. ANP Fleur van de Kieft (rechts), die twee doelpunten voor haar re kening nam, ontwijkt een schot van de Argentijnse Silvina Cor- valan. foto Koen Suyk/ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Predrag Nikolic heeft donderdag in Rot terdam de nationale schaaktitel veroverd. De in Oegstgeest wo nende grootmeester uit Bosnië stelde met een remise tegen Reinderman in de elfde en laat ste ronde de titel veilig. Jeroen Piket werd zeker van de tweede plaats door met zwart te remise ren tegen Loek van Wely. Met acht punten eindigde hij met een halfje minder dan Nikolic. Nikolic verdiende 16.000 gul den met zijn zege in Rotterdam. ,Ik heb misschien wel mijn laat ste kampioenschap van Neder land'gespeeld", zei de winnaar met een glimlach op zijn gelaat. Hij moet van de KNSB bepalen of hij voor Nederland dan wel voor Bosnië-Herzegovina wil uitkomen in landen wedstrij den. Nikolic wil graag voor zijn land van herkomst blijven spelen, wat volgens de laatste regle menten onherroepelijk inhoudt dat hij niet meer mag deelnemen aan het Nederlands kampioen schap. „Eigenlijk zou ik het liefst voor beide landen uitko men, maar dat mag nu eenmaal niet." Nikolic heeft zich vanaf de eer ste zet in het toernooi gereali seerd dat hij weieens bezig kon zijn aan zijn laatste NK. Mis schien ging het j uist daarom wel zo goed. Nikolic: „Ik was heel ontspannen. Ik wist dat ik niet per se hoefde te presteren en speelde van dag tot dag. Ik had geluk dat ik zo goed van start ging. Daardoor kon ik mij per mitteren om enkele malen snel remise te spelen." Testen Ook in de laatste ronde kwam Nikolic snel remise overeen. Te gen de verrassend goed voor de dag komende Reinderman stel de Nikolic na twaalf zetten een puntendeling voor. Reinderman dacht een kwartiertje na, maar accepteerde het voorstel toch. Nikolic: „Ik wilde even testen wat Dimitri wilde. Oké, hij nam remise aan, zodat ik me kon con centreren op het verloop in de pairtij Van Wely - Piket." Die partij eindigde niet veel la ter ook in remise. Daarmee be haalde Nikolic zijn tweede Ne derlandse titel, na de eerste in 1997. In de schaduw van Nikolic speelde ook Jeroen Piket een voorti'effelijk toernooi. Achter Piket eindigde het trio Reinder man, Van der Wiel en Van Wely op de gedeelde derde plaats. Vooral Van der Wiel en Reindex-- man waren tevreden over hun optreden, Van Wely had op meer gerekend. Nijboer, net vader geworden, eindigde door een nederlaag te gen Peng op de laatste plaats. Over twee maanden kan hij op het WK in Las Vegas aantonen dat zijn slechte optreden in Rot terdam een vergissing was. ANP Predrag Nikolic greep gisteren door een remise tegen Dimitri Rein derman zijn tweede nationale titel, foto Toussaint Kluiters/ANP De Graafschap ivas de eerste ploeg die in 1973 via. de nacompe titie naar de eredivisie promoveerde. Sindsdien heeft het be grip in de voetbahvereld een magische klank. Maar niet alleen in de voetbahvereld was het een beproefd middel om de hoop op een prijsje tot op de laatste wedstrijddag levend te houdenook andere sporten maakten dankbaar gebruik van het idee vanAb Wit (70), oud-voorzitter van FC Wageningen. In deze periode, begin juni, vallen jaarlijks de laatste beslissingen in het betaal de voetbal. Dit seizoen hebben RKC, Sparta en FC Groningen de beste papieren voor een plaats in de eredivisie. door Bernie van Unen WAGENINGEN-HOOG - Het is nog steeds een groot succes, de nacompetitie. Het geestes kind van Ab Wit biedt ook de bijna-kanslozen de kans het seizoen nog kleur te geven. De nacompetitie is een beproefd middel om de competitie tot op de laatste wedstrijddag span nend te houden. De sportwe reld maakt 26 jaar na de introductie van het plan-Wit dankbaar gebruik van het idee dat de voormalige huisarts uit Wageningen-Hoog in 1972 op papier zette. Het idee was in het begin van de jaren zeventig in de starre voet balwereld revolutionair. Het was tegeli jkertijd ook heel sim pel van opzet en in uitvoering. Vier periodekampioenen uit de eerste divisie speelden in een extra competitie om één plaats in de eredivisie. Het plan sloeg gelijk aan en trok vanaf de eer ste minuut volle stadions. De Gx-aafschap was de eerste in een lange rijdie via het winnen van een periodetitel in de ere divisie terechtkwam. Door de sanering van het betaalde voet bal in 1972, de tweede en de eerste divisie smolten samen, en degradatie uit de eerste divi sie was niet meer mogelijk, viel voor een groot aantal BVO's al snel de spanning in de competi tie weg. Om dat element terug te krijgen bogen de 21 eerste di visieverenigingen zich over dat probleem. Uiteindelijk werden er twee plannen gepresenteerd. „Een idee van Fortuna Sittard en dat plan van mij," herinnert Wit zich. „Het was achteraf een simpele gedachte. Welke facto ren zorgen voor spanning in de competitie? Dat zijn promotie en degradatie. De degradatie uit de eerste divisie bestond niet meer. Dus moest ik iels ver zinnen met promotiekansen. Ik ontwikkelde een plan met de mogelijkheid de kans op pro motie langer open te houden. Ik meende dat de competitie tot in het laatste kwartaal spannend moest blijven. Door het seizoen in vier perioden op te delen was dat mogelijk." Fundamenteel In Den Bosch legde Wit, in die periode voorzitter van liet in middels ten graven gedragen FC Wageningen, zijn voorstel aan de vergadering voor. Uit eindelijk stemden zestien van de 21 clubs voor zijn idee. „Ik was blij dat ik de vergadering van mijn gelijk kon overtuigen. Het was een fundamenteel plan. Maar ik zeg altijd, als de tijd rijp is, komt er een goed idee. De boekdrukkunst is im- te gi'ote versnippering, te rom melig, te onduidelijk. Boven dien bestaat de kans dat ook de echt zwakke ploegen de na competitie halen." Compact blok „Voor mijn gevoel wordt de na competitie ook nu niet goed af gewerkt," vervolgt de in 1928 in Houten geboren Wit. „De na competitie moet in een com pact blok wordengespeeld. Het duurt te lang. Oh, heeft dat met wedstrij den van Jong Oranj e te maken? Nou ja, dan worden ex- verkeerde prioriteiten gesteld. Ik ben natuurlijk bevooroor deeld. Ik ben nu eenmaal be smet met het virus. Lekker kort, veel spanning, veel pu bliek, transistoiTadio aan het oor. Dat is de nacompetitie." Met FC Wageningen promo veerde Wit, die in het verleden als roeier van het Utrechtse Triton kampioen werd en als coach van het Wageningse Ar- go de Olympische Spelen van Rome in 1960 meemaakte, twee keer via de nacompetitie, in 1974 en in 1980. „Een jaar latex- waren we alweer terug, maar het verwijt van de tegenstan- dex-s was er snel: 'Zie je wel, hij bevoordeelt zijn eigen cluppie. Ach, ik lag er niet wakker van. De burgemeester kx-eeg het wel op zijn heupen. In het seizoen 1974/1975 kregen we Den Haag op De Berg. Er was al ge donder op het station van Ede. Maar ik heb prachtige herinne ringen aan de nacompetitie." De nacompetitie werd later ook bij de amateurs geïntx-odu- ceerd en was ook een schot in de roos. Ook andex-e sporten gin gen door de kxxieën voor het plan-Wit. Het play-off-sys- teem wordt in tal van andere takken van sport gehanteerd. De Wit is er nog steeds ver baasd over. „Ik had niet ver wacht dat de nacompetitie zo lang zou bestaan. Ik meende dat er snel een soort overgangs klasse tussen amateurs en profs zou komen. Die is er nog steeds niet. Dat ligt gevoelig zoals on langs weer bleek toen de Top klasse werd afgeblazen. Daax-- om bestaat de nacompetitie nog steeds." „Het is overigens niet meer he lemaal mijn oorspronkelijke gedachte," vindt Wit. „Het sys teem is gebleven. Ik volg het nog steeds met veel interesse. Nee, ik zou het niet willen ver- andex-en. Ik ben niet meer van deze tijd. Dat ligt ver achter me. Klaar is klaai-. Ik ben ne gentien jaar voorzitter geweest en 33 jaar huisarts. Ik kijk lie ver niet meer achterom. Het is een redelijk systeem, een kleine test om te zien of ploegen wel of niet klaar zijn voor de eredivi sie." GPD Oud-voorzitter Wageningen Ab Wit bedenker van nacompetitie De forward van New York Knicks, Kurt Thomas (rechts), verdedigt Rik Smits tijdens de vijfde finalewedstrijd van de Eastern Confe rence. foto Brent Smith/RTR Ab Wit over zijn geesteskind: de nacompetitie: „Het systeem moest zich nog bewijzen. Nu zeg ik dat het redelijk geslaagd is." foto William Hoogteyling mers ook op drie plaatsen tege lijkertijd uitgevonden." Wit lag na de intx-oductie van zijn plan direct onder vuur. Hij zou zijn eigen clubje willen be voordelen. „Dat is onzin. Na- tuurlijk, wij promoveerden als tweede club via de nacompeti tie naar de ex-edivisie. Dat had nu eenmaal met het systeem te maken. Er werd aanvankelijk ook beweerd dat de laagst ge klasseerde ploeg ook via de na competitie zou kunnen promo veren. Nonsens natuurlijk. In een dergelijk geval wint een ploeg nooit eenpex-iodetitel. Op dat moment had ik natuurlijk nog geen bewijzen. Het sys teem moest zich nog bewijzen. Nu zeg ik dat het redelijk ge slaagd is." Wit werkte uren aan zijn plan. Zijn eerste ideeën legde hij des tijds ook aan de bestuursleden van FC Wageningen voor. „Als medicus vond ik het ook mijn taak om te beoordelen of mijn idee fysiek haalbaar was voor de spelers en de trainer. Boven dien moesten de ex-edivisie en de eerste divisie synchroon lo pen. Het viel niet mee dat op el kaar af te stemmen." In de loop der jaren experimen teerde de KNVB veelvuldig met de nacompetitie. Ooit werd het seizoen in de eex-ste divisie opgedeeld in zes pax-ten. De laatste jaren telt de eerste divi sie weer vier perioden en schui ven de nummers zestien en ze ventien van de eredivisie aan. In twee groepen van vier strij den acht ploegen om twee plaatsen in de ex-edivisie. Wit was niet altijd even enthousi ast over de experimenten van zijn gedachtegoed. „Met name de tijd waarin de eerste divisie uit zes perioden bestond. Daar was ik niet gelukkig mee. Een dat tot nu toe nauwelijks in ac tie kwam, maakte respectieve lijk 29 en 21 punten. Camby pakte daarnaast nog eens der tien x-ebounds. Het snelle spel van het tweetal was te veel voor de Pacers. Constant wisten Sprewell en Camby opeixingen te creëren voor zichzelf en voor hun teamgenoten. „Ik heb vooral geprobeerd re laxed te spelen", zei Sprewell. „Dat is geloof ik wel gelukt". Camby vond vooral dat de Knicks als team goed hadden gefunctioneerd. „We hebben dit met z'n allen gedaan." Reggie Miller van de Pacers was topscorer van de avond met der tig punten. Met zijn aantal kon hij zijn ploeg niet voor een ne- dex-laag behoeden. Vrijdag volgt in New York de zesde wedstrijd. De Knicks kunnen dan voor het eerst sinds 1994 weer de finale van de NBA bereiken. Tegen stander daarin is San Antonio Spurs. De Pacers kunnen er bij winst nog een beslissende ze vende wedstrijd uitslepen. ANP/RTR van onze sportredactie INDIANAPOLIS - De basket ballers van de New York Knicks zijn nog één overwinning ver wijderd van de finale van de NBA De ploeg van Jeff Van Gundy versloeg de Indiana Pacers in de rijfde wedstrijd in Indianapolis met 101-94. In de best-of-seven-finale van de Eastern Conference leiden de Knicks met 3-2. De Indiana Pacers gaven de wedstrijd in het laatste kwart uit handen. De formatie van de Nederlander Rik Smits, die een teleurstellende avond beleefde met acht punten en zes re bounds, had op dat moment een voorsprong van vier punten. Mede dankzij twee driepunters van Larry Johnson wonnen de Knicks deze periode met 36-25 en zetten hun achtex-stand om in een overwinning. De nieuwelingen Latrell Spre well en Marcixs Camby hadden een belangrijk aandeel in de winst van de Knicks. Het duo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31