Beleving is belangrijk bij tennis De Goffau pionier in Zeeland PZC Belangstelling voor EPZ Trimklassieker blijft flink toenemen Wielerweekend zit stevig in het zadel Deelname van achttien ploegen sport vrijdag 11 juni 1999 sbw 30 Het drukke tennisleven van Ronald van de Broek odidas door Jasper van der Bliek OOST-SOUBURG - Een echte professional. Zo kan Ronald van de Broek (34) zonder meer bestempeld worden. Tegen woordig is de veteraan meer ac tief als leraar dan als speler in de Zeeuwse tenniswereld. Hij de gradeerde onlangs met zijn team Souburg naar de derde klasse. Volgens hem niet omdat het niveau van het Zeeuwse ten nis zo laag is. Hij is getrouwd met Lucienne Van de Broek- Sigmond (37), één van Zeelands beste tennisspeelsters, en ook tennislerares. De stand van za ken in het provinciale tennis volgens een heldere, realistische trainer. Wanneer ben je met het tennis in aanraking gekomen? „Dat is al heel lang geleden. Ik ben geboren in Den Haag en op vierjarige leeftijd verhuisden we naar Dieren in Gelderland. Mijn vader begon daar een ten nispark en toen kreeg ik het racket vanzelf in mijn handen gedrukt." „Echt begonnen met tennis ben ik op mijn zevende. Een jaar heb ik toen les gehad van mijn vader. Het ging eigenlijk meteen goed, en aL snel kwam ik bij het dis trict terecht, waar ik in een aan tal jaren doorgroeide tot B- niveau. In die tijd heb ik veel prijzen gewonnen en er kon nog veelmeer." Maar.,.? „Ik brak mijn enkel op mijn vijf tiende. Net op het moment dat ik kon doorstromen naar A-sta- tus. In totaal ben ik zon jaar uit de roulatie geweest en nooit echt op mijn oude niveau terug gekeerd. De interesse was min der, op die leeftijd doe je andere dingen. Ook ging ik me meer concentreren op lesgeven." Dat speelde zich allemaal afin Gelderland. Wanneer kwam je naar Zeeland? „Op mijn 22ste. Bij Souburg zochten ze een trainer en zo doende ben ik daar terechtge komen. Dat is inmiddels twaalf jaar geleden en ik zit er nog steeds. Dus het bevalt heel goed. Tegenwoordig ben ik vijf tot zes dagen per week, fulltime, actief met de begeleiding van tennis sers in alle leeftijden. In de zo mer buiten en in de winter in de tennishal." Speel je ook nog? En op welke toernooien? „Ik ben nog steeds Bl-speler, maar sinds ik in Zeeland ben, heb ik niet veel meer gespeeld. Samen met mijn vrouw Lucien ne speel ik bij Souburg in de mixed-competitie en in de zo mer af en toe een toernooitje, dat is het wel. Het kersttoernooi in Goes heb ik ooit. gewonnen, maar dat was een uitzondering. Normaal gesproken doe ik niet mee aan Zeeuwse kampioen schappen of B-toernooien. Ik heb er eenvoudigweg geen tijd Souburg is het hoogst spelende Zeeuwse tennisteam. Dit jaar degraderen jullie van de tweede naar de derde klasse. Zegt dit iets over het niveau van het ten nis in de provincie? „Ik vind dat een beetje een over haaste conclusie. Tweedeklasse is voor ons al hoog, toen we twee jaar geleden promoveerden, gaf niemand een cent voor onze kansen, maar we handhaafden ons. Dit jaar was de poule erg zwaar met ruwweg vier teams die streden voor het kampioen schap en vier die vochten tegen degradatie. Wij trokken aan het kortste eind. Jammer, we moe ten volgend j aar maar weer pro beren terug te komen. Het Zeeuwse tennis heeft ook een probleem wat de infrastructuur betreft. Daarmee bedoel ik dat er weinig tennisbanen zijn, vooral binnen. Maar ik vind niet dat het niks voorstelt. Even terug naar de competitie. Wat waren de tekortkomingen dit jaar? „Vooral de mannen binnen het team liepen op hun tenen. Wij verloren nogal eens partijen. De vrouwen moesten daarom pun ten makenwat gelukkig wel ge beurde. Toch bleek het niet vol doende. De rol van de vrouwen wordt trouwens vaak onder schat in mixed-teams. Veel spe lers zien ze als de zwakke scha kel, terwijl een ploeg met sterke door Barry van der Hooft BORSSELE - „Volgend jaaxho- pen we nog meer renners te ont vangen", zei organisator Jan van Haneghem vorig jaar na afloop van de EPZ Trimklassie ker. Morgen (zaterdag) begin nen de cyclosportieven, recre anten en veteranen aan de zevende editie, die meetelt voor het Super Prestige Klassement Cyclosportieven Nederland, met start en finish in Borssele. En het lijkt erop dat de wens van Van Haneghem uitkomt. Er hebben zich al veel renners aan gemeld. Jan van Haneghem: „Tot nu toe hebben 112 renners zich inge schreven en ik verwacht dat er zaterdag ook nog veel deelne mers uit de omgeving zullen in schrijven. Ik reken dan ook op ongeveer honderddertig ren ners." Vorig jaar ontving het or ganiserende comité 123 in schrijvingen, maar mede dooi de slechte weersomstandighe den werd het aantal van hon derd deelnemers net niet ge haald. De weersvoorspellingen voor morgen'zijn echter beter dan bij de voorgaande editie, waardoor het aantal afzeggin gen tot een minimum beperkt zal kunnen blijven. „We hadden toen pech met het weer en er kwamen 25 renners niet opdagen. Velen kregen door dat weer toch zoiets van vrij heid, blijheid en kwamen sim pelweg niet. Maar degenen die het dit jaar zomaar laten afwe ten zullen er niet zo makkelijk vanaf komen, want ze staan al lemaal geregistreerd bij de KNWU en kunnen dan sancties verwachten", waarschuwt Van Haneghem. Ronald en Lucienne van de Broek leiden in Souburg vele tennissers op. vrouwen doorslaggevend kan zijn, vooral de dubbel. Als er dan een sterke speelster weg gaat, merk je dat meteen. Wij hadden bijvoorbeeld drie jaar Natascha de Kramer, uit Zuid- Holland, in ons team, die perio de ging het erg goed. We promo veerden een paar keer. Nu speelt ze in de buurt van Rotterdam bij een eredivisieclub." Het team van Souburg heeft nog steeds een erg sterke speelster. Lucienne van de Broek, jouw echtgenote. Hoe hebben jullie elkaar ontmoet? „Dat was tijdens een toernooi in Bergen op Zoom in 1991. Het duurde een hele week, en de laatste dag maakten we de af spraak om samen te dubbelen. We bleven elkaar zien en een jaar later verhuisde zij van Schiedam naar Zeeland. Ze heeft ook een trainerscursus ge volgd en,geeft nu ook les bij Souburg." „Wel in minder mate dan ik, om dat ze ook nog werkt, en daar naast heeft ze nog heel veel ple zier in het zelf spelen. Ze vindt het prachtig, fantastisch. Ik ook wel, maar trainen en jonge spe lers begeleiden geeft me meer voldoening." Op 37-jarige leeftijd behoort Lucienne van de Broek nog steeds bij de beste B-speelsters in Zeeland. „Frappant is dat. Ik denk dat het komt doordat ze naast tech nisch ook mentaal sterk is, een punt dat vaak wordt onder schat. Ze zit niet bij de pakken neer en heeft de wil om door te gaan. Ik denk wel eens dat er bij haar meer in had gezeten. Ze is altijd trouw aan een club, en foto Lex de Meester heeft in het verleden niet altijd de juiste begeleiding gehad. Maar dat geldt voor veel spelers Het is een kwestie van geluk en de goede mensen tegenkomen. Doorbreken kun je niet alleen." Tot slot een lastige vraag: wat maakt tennis voor Ronald van de Broek zo boeiend? „Inderdaad een moeilijke. Ik denk dat het belangrijkst is dat je in het spelletje op zich plezier moet hebben. Je moet je niet te veel fixeren op winnen of verlie zen. Je moet tennis beleven." De zevende uitgave van de wie lerklassieker gaat evenals in de voorgaande jaren over een af stand van honderd kilometer door Zuid-Beveland. Na de start in Borssele doen de renners onder meer Hoedekenskerke, :s- Gravenpolder, 's-Heerenhoek, Lewedorp en Vlissingen-Oost aan, waarna de finish in hetzelf de Borssele volgt. Naast Jan van Haneghem be staat het wielercomité EPZ uit Frank Jansens, Peter Nieuwen- huise, Vic Marchlines en Jan Baaijens. Zij werken nauw sa men met Trimbelangen Mid den-Zeeland en de KNWU. De samenwerking met de KNWU liep de laatste jaren niet zo vloeiend, maar volgens Van Ha neghem gaat ook dat steeds be ter. „We kunnen morgen bij voorbeeld gebruik maken van fotofinish-apparatuur van de KNWU en dat maakt het na tuurlijk eenvoudiger om een goede eindstand op te maken. We hebben de wedstrijd ook via de organen van de bond aange kondigd." De KNWU zag de Trimbelangen Midden-Zeeland enige j aren ge leden nog als een wilde bond, maar in de loop der jaren is de verstandhouding verbeterd. „Als voorzitter van de vrije ren ners Nederland is een optimale samenwerking voor mij nood zakelijk. We hebben afgespro ken dat we de status van vrije bonden bewaren, maar dat we gezamenlijk als een soort fede ratie willen optreden. De doel stelling is om daar in het jaar 2000 definitief vorm aan te ge ven", legt Jan van Haneghem uit. De winnaar van vorig jaar, Chris Maas uit Spijkenisse, zal zijn ti tel niet verdedigen. Bekende Zeeuwse namen in het deelne mersveld bij de cyclosportieven zijn Michel de Koning uit Hulst, Johnny van de Klooster uit Le wedorp (winnaar van de derde editie), Goesenaar Dennis Raadtgever en naar alle waar schijnlijkheid ook Eric Ver- eecken, de winnaar van de vierde editie. Van buiten de pro vincie moet vooral rekening worden gehouden met Johan Peemen, René Haast, Rudi van Vlimmeren en Matti de Baat. Bij de veteranen komt de Zeeuwse inbreng van sterke renners als Sjaak Rommers uit Rilland en Jos Boot uit Zoute- lande. De start vindt plaats om 12.00 uur, waarna de finish rond 16.15 uur valt te verwachten. De Zeeuwse skeelerploeg in training voor een nieuwe wedstrijd. foto Dirk-Jan Gjeltema Rillander zet skeelersport op provinciale landkaart door Jurriaan de Reu RILLAND - Skeeleren is voor Cees de Gof fau (39) uit Rilland een uit de hand gelopen hobby. Samen met zijn teamgenoten Niels en Pieter Wisse en Freddy van Drongelen reist hij het land door om aan wedstrijden mee te doen. „Ik weet niet waarom ik zo gek ben van deze sport," zegt de nestor van het team van Bebop-skates. „Een ander houdt van fietsen, ik toevallig van skeeleren." Acht jaar geleden begon De Goffau met skeeleren, een sport die toen nog vrij onbe kend was: „Als ik trainde, zag je voorbij gangers vaak kijken op een manier van: wat is die nu aan het doen. Veel mensen wisten niet eens van het bestaan van de sport af." Tegenwoordig geniet de sport meer bekend heid, maar desondanks is er in Zeeland vol gens hem nog steeds weinig belangstelling voor. „Er is hier niet eens een echte skeeler club. De passie voor de sport is bij De Goffau ge leidelijk ontloken. „Toen ik net begon, trainde ik met Kees Hoogerland en Frans van den Berge. Zij reden beiden landelijke wedstri j denIk ben daardoor steeds meer in het wereldje gerold." Sinsdien kan de Ril lander, die in het dagelijks leven assistent bedrijfsleider is bij een kweekbedrijf, niet meer zonder de sport. „Ik heb een keer een pees-schede-ontsteking gehad, De dokter zei dat ik moest stoppen, maar ik f>en door gegaan. Ik doe het gewoon te graag De Rillander rijdt dit jaar voor het eerst sa men met Freddy van Drongelen en Pieter en Niels Wisse in één team. De samenwerking verloopt goed. „Iedereen is bereid veel te trainen. Dat is prettig werken", aldus de nestor van het team. Het viertal van Beböp-team vormt de top van het Zeeuwse skeeleren. Volgens De Gof fau is daarvoor een simpele reden. „We doen er meer voor dan de andere Zeeuwse rijders. Je moet een goede basis leggen als je wilt presteren in deze sport. We trainen twee a drie keer per week, waarvan twee dagen skeeleren en één dag fietsen. Niels Wisse traint soms zes keer in de week. Die is er heel erg mee bezig. Dat zie je in de resultaten." Scheur Die prestaties waren er ook afgelopen zater dag. De Goffau en de Wisses deden toen in Uitgeest mee aan de Nederlandse kampi oenschappen voor C-rijders, de op twee na hoogste landelijke klasse. Niels Wisse be haalde een veelbelovende derde plaats. De Goffau zelf eindige op een zeventiende stek. „Tot de laatste ronde kon ik goed mee, maar toen kwam ik ten val door een scheur in het asfalt. Ik kon nog terugkomen, maar een po diumplaats zat er niet meer in." De derde plek van teamgenoot Niels Wisse kwam voor de Rillander niet als een verras sing. „In de C-klasse behoren wij tot de top, dus een goede prestatie zat erin.!! Op een ho ger niveau is volgens hem de c'oncurrentie van rijders uit andere delen van het land echter nog te groot. „In de B-klasse, de springplank naar de A-rijders, zitten we on geveer in de middenmoot. De A-klasse is nog te hoog gegrepen. Daarin rijdt de top van Nederland, zoals Erik Huizebosch. De jongens in die klasse rijden meerdere wed strijdenper week. Daardoor krijgen ze wed strijdritme, dat is heel belangrijk. Voor ons is het niet te doen om een paar keer per week het land in te trekken voor een wedstrijd. Dat kost te veel reistijd." Toch denkt De Goffau dat er in de toekomst ook Zeeuwen in de hoogste klasse te bewon deren zullen zijn. „Ik verwacht dat Niels Wisse een heel goede A-rijder gaat worden. Hij is nog maar achttien jaar, dus hij kan zich nog ontwikkelen. Ook de overige team leden zijn jong, zij kunnen ook nog veel pro gressie maken." De Goffau zal zich vanaf volgend seizoen meer bezighouden met de begeleiding van zijn jonge teamgenoten. Hij stopt zelf met het rijden van wedstrijden en hij gaat als trainer van het Bebop-team fungeren. „Daardoor hoop ik hen te helpen zich beter te ontwikkelen", aldus De Goffau. Voor de rest van het seizoen verwacht de Ril lander dat hij met zijn teamgenoten goed zal presteren. „Binnenkort zijn er wedstrijden in Goes en Krabbendijke. Ik verwacht dat we daar hoog eindigen. De voorbereiding op het seizoen, verliep probleemloos, dus dat belooft al veel goeds." door Wim de Vos SLUISKIL - Het was in 1995, enkele weken voor de start van het Zeeuws-Vlaams Wieler weekend. Voorzitter Ronald Apers van de organiserende stichting zat met zijn handen in het haar, omdat de financiering van de tweedaagse amateur wedstrijd problemen opleverde. Een belangrijke sponsor was af gehaakt en het doorgaan van de klassieker hing aan een zijden draad. Op het allerlaatste mo ment vond Apers echter een nieuwe geldschieter. De samen werking is intussen zo innig ge worden dat de overstap naar het nieuwe millennium samen ge maakt zal worden. Door die hechte samenwerking van de Stichting Zeeuws- Vlaams Wielerweekend en sponsor OZ Zorgverzekeringen is de organisatie er in geslaagd een sterk evenement op de rails te zetten. Zo sterk dat de KNWU inmiddels de toezegging heeft gedaan dat de wedstrijd, die is omgedoopt in OZ Wielerweek- end, zeker tot het jaar 2001 deel zal uitmaken van de topcompe- titie. Dat houdt in dat de sterk ste Nederlandse amateurploe- gen deel moeten nemen aan deze wedstrijd. Bovendien heeft dit het als prettige consequentie dat ook professionele wie- Ierequipes tot het deelnemers veld mogen behoren. In het algemeen zijn dat overigens ploegen uit de tweede categorie, maar het geeft toch cachet aan de wedstrijd. „We zaten in 1995 dus erg moei lijk. We hebben lang moeten zoeken om nog een grote spon sor binnen te halen. Als we die niet hadden gevonden, hadden we moeten besluiten de wed strijd af te gelasten. Inmiddels zijn we zover dat die reddende engel, nu uitgegroeid is tot hoofdsponsor en dus ook nog ze ker volgend j aar door wil gaan" vertelt Ronald Apers, die ieder jaar zijn medebestuursleden weet te motiveren om er weer voluit tegenaan te gaan. „De or ganisatie is een mix van routine en van enkele jonge honden die bereid zijn hard te werken. Dat is nodig ook om alles in goede banen te kunnen leiden en dat lukt ons intussen toch alweer enkele jaren met succes. Anders zou de KNWU ons niet aange wezen hebben om tot in 2001 tot de topcompetitie te behoren." Bom Enkele maanden geleden leg den enkele organisaties een bom onder de topcompetitie, die ge organiseerd wordt op initiatief van de KNWU. Die organisaties waren niet tevreden over het verloop van de competitie en ondernamen een poging zelf een wedstrijdenreeks op touw te zetten, een Superliga. Apers: „Vanaf het eerste moment zijn we daar als organisatie van het Wielerweekend tegen geweest. De topcompetitie is nog altijd een goed product met een sterke bezetting en wat ook erg be langrijk is dat er een overeen komst is tussen KNWU en NOS over het uitzenden van een re portage in Studio Sport. Die Su perliga is voor mij niet meer dan het heruitvinden van het wiel. Wij blijven liever topcompeti tie." Door de opname in de topcom petitie zijn de kosten behoorlijk gestegen. Vooral het prijzen schema is de laatste jaren aan merkelijk opgetrokken. Het to tale prijzengeld bedraagt ruim 20.000 gulden, maar vooralsnog blijft het financiële plaatje er gezond uitzien, „Alleen daarom al moeten we een goed produkt neerzetten omdat we de spon sors iets moeten bieden. Voorts vind ik dat wij met onze wed strijd Zeeuws-Vlaanderen op de kaart houden", merkt Apers op. Staat het voor volgend jaar vast dat de hoofdsponsor ook dan zijn naam aan het Wielerweek end zal verbinden, aan de ande re kant dienen zich enkele pro blemen aan voor de editie van 2000. De wedstrijd wordt im mers altijd gehouden in het tweede weekend van juni en volgend jaar is het dan pinkste ren. Apers: „Het is de vraag of we toestemming krijgen omdat het dan meestal erg druk is aan de kust en verder moet je maar afwachten of die vele vrijwilli gers die we gelukkig hebben ook dan bereid zullen zijn hun me dewerking te geven. Verder is het Europees kampioenschap voetbal bezig en dat slokt vooral veel politiebegeleiding ojd. Van minister Peper is. er bijvoor beeld al een verzoek gekomen om in die periode geen topeve- nementen te houden. We zullen ons daarom moeten beraden of we volgend jaar niet naar een andere datum uit moeten kij ken." Davy Dubbeldam Voor het Zeeuws-Vlaams Wie- lerweekeind hebben zich tien Nederlandse en acht buiten landse formaties aangemeld waaronder de Duitse ploeg Team Cologne met Davy Dub beldam uit Sluiskil in de selec tie. Dubbeldam is overigens de enige Zeeuwse renner die van de partij zal zijn in in deze twee da-1 gen durende wedstrijd. van onze sportredactie TERNEUZEN - In het OZ Wie lerweekend komen zaterdag en zondag achttien formaties aan het vertrek. Alle topploegen ge ven acte de présence. In totaal staan er 144 renners aan het ver trek. De deelnemende ploegen en renners zijn: Rabobank (ploegleider: Nico Ver hoeven) I. MarcelDuyn, 2. Daniël van Elven, 3, Matthew Hayman, 4. Mart Lou- wers, 5. Peter Schep, 6. Wopke Veen- stra, 7. Mark Vlijm, 8. Vinvent van der Kooi j. Giant P&O Löwik (ploegleider: Han Vaanhold) 9. Patrick Claessens, 10. Björn Vonk, II. Arthur Farenhout, 12. Edward Farenhout, 13. Arno van Zandbeek, 14. Joost Legtenberg, 15. Gerben Löwik, 16, Rik Elfrink. Agu Sporlteam (ploegleider: Egbert Koersen) 17. Paul van den Akker, 18. Jürgen de Jong, 19. Alain van Katwijk, 20. Sander Olijve, 21. Rick Pieterse, 22. Peter Rinkel, 23. Bram Schmitz, 24. Robbert van de Stelt. Tegeltoko (ploegleider: Gauke Nij- holt) 25. Freddy van der Werff, 26. Arjan Bruins, 27. Björn Cornelisse, 28. Gerben Nijmeijer, 29. Bart Wei erink, 30. Ron Jacobs, 31. Arthur Rotte, 32. Frank Wagemaker. Axa Cycling Team (ploegleider: Ton Welling) 33. Anthony Theus, 34. John den Braber, 35. Marcel Luppes, 36. Ed win Dunning, 37. Angelo van Melis, 38. Mario Gütte, 39. Sander Bijnen, 40. René Post. Van Vliet Weba (ploegleider: Henk Zonneveld) samenstelling nog niet bekend; MGI Fietsen (ploegleider: Arthur van Dongen) 49. Wiliried Bastiaanse, 50. Jeroen Boelen, 51. PleikeBoersma, 52. Wim Bos, 53. Willem-Jan Lambregts, 54. Juliën Smink, 55. Dimitri Weeland, 56. Eric de Kok. Piels Gazelle (ploegleider: Iwan van Zandbeek) 57. Tom Cordes, 58. Corné Castein, 5-9. Camiel Soesbergen, 60. Tom Hoedemakers, 61. Harco Kievit, 62. Marco Luyten, 63. Peep Mikli, 64.' Rick van der Kroon. Batavus Bank Giro Loterij leider: Arend Scheppink) 65. Bart Bouma, 66. Laurens ten Ham, 67. Freddy Plaak, 68. Niels Harms, 69. Tim Hiemstra, 70. Mar cel Meyn, 71. David Orvalho, 72. Jean-PieiTe Verstraten. Alcmaria Victrix (ploegleider: Wim Nieuwenhuyse) 73. Ton Slippens, 74. Tino Haak man, 75. Jacco Konijn, 76. Richard Louman, 77. Michel Luiten, 78. Jan' Schilder, 79. Yordi Vink, 80. Gerardj Windhouder. Oost-Vlaanderen B (ploegleiderj Freddy van Steen) samenstelling nog niet bekend; Team Cologne (ploegleider: Dietei Koslar) 89. Davy Dubbeldam, 90. Beri Grabsch, 91. Ralf GrabSch, 92. Ro man Jordens, 93. Raymond Meijs 94. Jans Koerts, 95. Michael Schic- klau, 96. Dirk Schumann. Linda McCartney Racing Team (ploegleider: Sean Yates) 97. Ben Brooks, 98. Scott Guyton 99. Alan Iacuone, 100. David McK- enzie, 101. Matthew Illingworth 102. Heiko Szonn, 103. Chris Lilly- white, 104. Julian Clark. Spar RDM (ploegleider: van Peteghem) 105. Michel Comelisse, 106. Frank' Corvers, 107. Matthew Gilmorel 108. Berry Hoedemakers, 109. Geert Omloop, 110. Wim Omloop, lll.Pej terPeys, 112. Gianni Rivera. Tönissteiner Saxon (ploegleider; Gerard Bulens) 113. Franky de Buyst, 114. Davj Delme, 115. Kees Hopmans, 116 Bert Roesems, 117. Eddy Torrekens 118. Michel van Plaecke, 119. Johar de Geijter, 120. Marc Weisshaupt. Ipso Euroclean (ploegleider: Frans Assez) 121. Pauly Burke, 122. Andy di Smet, 123. Steven de Neef, 124. Je se-Manuel Garcia, 125. Bert Heir- wegh, 126. Oleg Pankov, 127. Jar) Poppe, 128. Philip Vereecke. St. Martinus Cycling Team (ploeg leider: Willy van der Eecken) 129. Paul Wilkas, 130. James Cam bridge, 131. Zbigniew Sera fins ky 132. Pedro Neto, 133. Mordon Way ne, 134. Chris Matthijs, 135. Chris Hendrickx, 136. Ronny Paridaens. Lada CSKA (ploegleider: Pavel Gri- goriev) samenstelling nog niet bekend. Jan van Haneghem. Ronald Apers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30