Delta Mossel bouwt nieuw bedrijf 20! Studenten laten zien dat kunst bereikbaar is PZC Aardbeving zorgt voor opschudding in Zeeland Boerderijfestival zonder tradities zeeland 18 Moderne productiehallen verdubbelen capaciteit in detail ondernemend zeeland Vernieuwde camping De Grevelingen biedt meer kwaliteit PZC 1900-2000 kunst cultuur Volumia! vervangt Anouk Behandeling Goese moordzaak uitgesteld Brandstichters horen twee jaar cel eisen vrijdag 11 juni 1999 door Claudia Sondervan YERSEKE - ,,Dit is nog nooit vertoond in Yerseke. Er is geen draad heel gebleven van de ou de loods." Directeur Wim van de Plasse van Delta Mossel liet zijn bedrijf tijdens de voor jaarsproductiestop in de mos selsector opnieuw bouwen. Sturm en Dekker haalde vanaf 15 maart de oude loods achter het kantoortorentje aan de Korringaweg neer, maandag 5 juli worden de nieuwe produc tiehallen van Delta Mossel ge opend. Dan gaat de productie van start voor de opening van het mosselseizoen op 15 juli. Na jaren planning en studie zetten Meijers Staalbouw uit Serooskerke (W) en bouwbe- Aannemingsbedrijf Letzer in Vlissingen is Erkend Hoofd aannemer. Het bouwbedrijf aan de De Lannoystraat is daarmee certificeerd volgens het kwaliteitsborgingssysteem van de NVOB, de brancheorga nisatie voor bouwbedrijven. Ten overstaan van het perso neel van het bouwbedrijf over handigt secretaris mw. M. Sollie van de NVOB gewest Zeeland het certificaat van daag, vrijdag, aan directeur G. Milot. Vedior Personeelsdiensten houdt morgen, zaterdag 12 juni een banendag met als thema 'Banken en verzekeringen'. In Zeeland zijn de Vedior-vesti- gingen in Vlissingen, Middel burg, Goes, Hulst, Terneuzen en Oostburg deelnemer aan de banendag, die duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of viafax 0118-470102. drijf WBU te Grijpskerke het ontwerp van de Kapelse archi tect Hans Laban neer. „Toen ik op 4 januari het besluit moest nemen of de bouw doorging, deed ik dat met gemengde ge voelens. Maar we hadden het weer mee. We hebben nu de modernste fabriek van Yerse ke", zegt Van de Plasse. Van de Plasse begon zijn be drijf in 1978 in een vervallen loodsje onder de dijk. Ruim twintig jaar later telt zijn be drijf zestig werknemers en een groeiende afzetmarkt in Frankrijk, België, Nederland en Duitsland. „Ik verwacht dat met de nieuwe technieken de markt voor verse mosselen zich uitbreidt over nieuwe kanalen. Met de lekvrije, geurvrije zak kun je mosselen in transport en handel combineren met andere producten." De nieuwe bebouwing reikt tot aan de kade, waar een kraan met een capaciteit van 20.000 ton de mosselbakken naar een inpandige verwaterplaats brengt en vervolgens op de hef plateaus zet. Vandaar worden de mosselen over de ontbaar- dingsmachines gevoerd en ver der verwerkt over zes lijnen en zeven sorteersporen. Steeds beschermen waterstromen en valbrekers de mosselen tegen breuk. Vlak voor verpakking worden de schelpdieren ge koeld tot 1 graad Celsius. Het verpakkingstraject is uit gebreid: er staan vier machines voor de traditionele verpak king in lekzakken en zeven ma chines voor de lekvrije verpak kingen. De bewerkingsstadia zijn verdeeld over drie etages in de fabriek. De verpakte mos selen worden gekoeld opgesla gen en in vier afgeschermde sluizen geladen in vrachtwa gens. De vernieuwing verdubbelt de capaciteit van de fabriek en maakt de bijna volcontinue- diensten die voorheen ge- draaid werden bij de start van het seizoen verleden tijd, ver wacht Van de Plasse.,Waar we vroeger in twee ploegen van veertig mensen werkten, kun nen we het nu op een normale werkdag af met vijftig man." In de nieuwe fabriek pakt Del ta Mossel ook pr mee voor de sector. Het bedrijf heeft een route uitgezet over de bordes sen tussen de machines waar- door Claudia Sondervan SCHARENDIJKE - Honderd vijftig staanplaatsen voor ten ten, caravans en stacaravans op 4,5 hectare telt de nieuwe camping die afgelopen maan den is aangelegd bij Duikcen trum De Grevelingen in Scha- rendijke. Eigenaren Henk en Ann Hanson breidden het be staande campingterrein uit en schiepen er grotere staanplaat sen en nieuwe faciliteiten als een grote parkeerplaats, toilet- blokken met vloerverwarming en een nieuwe receptie. De camping bij het duikcen trum is in twintig jaar geëvolu- eerd van overnachtings plaatsen voor tentjes van bezoekende duikers tot een volwaardige familiecamping waar ook niet-duikende gasten en passanten de zomer door brengen. Camping en duikcen trum hebben nu elk een eigen ingang. De herscheppingsope- vandaan bezoekers zicht hebben op het mosselverwer kingsproces. ratie die de afgelopen maanden is uitgevoerd, is bedoeld om de kwaliteit van de camping te verbeteren. De veertig stacara vans die caravancentrum De Transparent in Noordwelle er verhuurt en de tien stacara vans die de Hansons er zelf ver huren, kregen staanplaatsen van 200 vierkante meter per stuk en volledige aansluitings faciliteiten. Daarnaast zijn er 36 roll-in-plaatsen voor cam pers en caravans en seizoens- en passantenplaatsen van 120 vierkante meter. Voor het ko mend seizoen zien de boekin gen er aardig uit, vindt Ann Hanson^ Na de zomer wordt de winkel van het duikcentrum, nu 250 vierkante meter, uitgebreid. De uitgebreide collectie duik materialen en de vier grote compressoren voor perslucht in duikflessen krijgen een bete re accommodatie. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot i dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Carla van de Merbel Zaterdag 11 juni 1938, om precies te zijn om achttien minuten over twaalf, werd Zee land opgeschrikt door een aard beving. Voorwerpen vielen van de muren en de vloeren maakten een schommelende beweging, zo schreef de Vlissingsche Cou rant die avond. Zelfs in onze zet terij, waar zeer zware machines staan, vielen deze verschijnse len te constateeren. De schrik zat er goed in. De in woners van onder meer Vlissin gen, Middelburg, Souburg en Breskens verlieten hun huizen en vroegen elkaar op straat wat er toch aan de hand kon zijn. De klokken van de Sint Jacobsto- ren in Vlissingen waren door de schokken gaan klingelen. Na berichten uit de rest van de provincie kwamen de Zeeuwen tot de conclusie dat er sprake moest zijn geweest van een aardbeving, De Vlissingsche Courant werd constant gebeld door verontruste mensen, maar die kon hen niet veel meer zeg gen dan dat het waarschijnlijk ging om aardschokken. De krant probeerde contact te krij gen met het Koninklijk Meteo rologisch Instituut in De Bi'ldt, maar dat was voortdurend in gesprek. Later bleek dat ook in de rest van Nederland aardschokken waren gevoeld. Zo kwamen vanuit Den Haag meldingen van omgevallen kasten, een ont wricht telefoonapparaat en mensen die van hun stoel waren gevallen. Het Meteorologisch Instituut in De Bildt meldde later die dag dat het inderdaad ging om een aardbeving. Het instituut kon nog niet zeggen waar de beving precies vandaan kwam, maar het epicentrum zou op 100 of 200 kilometer afstand hebben gelegen. De dag erop en ook in de nacht van zondag op maan dag werden nog steeds trillin gen gevoeld. De schokken waren, in vergelij king met de rest van Nederland, het ergst geweest in Zeeland. Na onderzoek bleek, dat de aardbe ving zich had voorgedaan in het zuidwesten van België en dat ook in Frankrijk, Duitsland en Engeland schokken waren ge voeld. In Zeeland viel de schade mee. Een aantal muren was scheurd en enkele schoorstenen waren ingestort. Het paard van een groentenhandelaar in Sou burg had zich vlak voor de be ving nerveus gedragen, zo ver telde de man de volgende dag. Het beest stond te beven en was geprikkeld. Kort daarna kwam de aardschok waarna het paard weer rustig werd. Het dier had de schokken blijkbaar eerder opgemerkt dan de mensen. Vooral mensen die zich tijdens de schokken binnenshuis be vonden, hadden de aardbeving gevoeld. Tramreizigers was het niet eens opgevallen. Aan de mensen die buiten stonden te praten, hadden ze gemerkt dat er iets aan de hand was. In België was de schade groter. Muren waren ingestort, huizen waren beschadigd, het telefoon verkeer was in verschillende de len van het land verstoord ge raakt en er waren zelfs enkele gewonden. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Het boerde rijfestival Zonnemaire Buiten gewoon werd vijf jaar geleden kleinschalig opgezet en eigen lijk wil initiator Jaap Verseput dat graag zo houden. Zonne maire Buitengewoon mag niet boven zijn eigen grenzen uitstij gen, maar moet elk jaar verras singen bieden. Verseput is wars van tradities en daarom is het eerste lustrumprogramma op zaterdag 10 en zondag 11 juli anders dan anders. Wat het boerderijfestival bui tengewoon maakt is de bijzon dere combinatie van muziek uit veel delen van de wereld, hila risch theater, klassieke klanken, poëzie, een knutselhoek voor kinderen, exotische hapjes en opmerkelijke figuren die je ver rassen en vermaken. Zoektocht Nieuw dit keer is de muziek avond voorafgaand aan de fes tivaldag. Zonnemaire Buiten gewoon begint op zaterdag 10 juli om 20.00 uur met de M'Bal- ach Suite van gitarist Jan Kui per. Het stuk levert een samen werking op tussen het ZAPP strijkkwartet (onder leiding van Jasper LeClerq), Mousse Pathé (sabar talking drums) en Papa Seek (djembe en waterdrum). Jan Kuiper bespeelt zelf uiter aard de gitaar en speciale gast is Jamaaladeen Tacuma. Verder op de zaterdagavond een optreden van de vooraanstaan de hammondorganist Carlo d'Wijs. Zijn eigen muzikale con cept, O'Beat, is een mix van rhythm 'n blues, funk, gospel en souljazz. Op Zonnemaire Bui tengewoon omringt hij zich met een gitarist, een percussionist en een zangeres. De percussie- en zanggroep Sambalanca onder leiding van Michael de Miranda sluit het eerste deel van het boerderij fes- (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 tival af. De toonaangevende Raïgroep in Nederland Nou- joum Raï opent het zondagpro gramma. Theater Sint Hilarius speelt een jaarfeest op het marktplein met de slachter die drinkt, de boer die speelt en de meid die vrijt. Het Amsterdam String Trio is in de aardappelschuur te beluiste ren en in de kapschuur komen de bezoekers dichters tegen die uit eigen werk voorlezen: Simon Vinkenoog, Diana Ozon en Y. Né. Het duo De IJkels speelt op diverse locaties een mime-act. In het Groen-Doen-Paviljoen kunnen kinderen met afvalma- teriaal een tuin met eigen kunst werk creëren en bij de toiletwa gen houden juffrouw Agaath, Rotterdamse Stien, Dr Klutz en een oriëntaalse danseres zich op. De presentatie van de Lion Dance met de leeuw uit de Chi nese cultuur als middelpunt biedt veel spektakel. Jan Kuiper zorgt met een groep muzikanten in verrassende samenstelling voor een veelbelovend slot. RENESSE - De popzangeres Anouk, die vanavond (vrijdag) als hoofdact stond geprogram meerd voor de eerste dag van het Beachpop Festival in Renesse, heeft wegens een zware keelont steking moeten afzeggen. De organisatie heeft de Neder landstalige popgroep Volumia! als vervanger gecontracteerd. „De dokter heeft Anouk ontra den te zingen", verklaart coör dinator Marco Verseput van Beachpop. „Dat is natuurlijk ontzettend vervelend voor ons. We hebben zo snel mogelijk ge keken of iemand ons uit de brand kon helpen en dat is bo ven verwachting gelukt. Volu mia komt nu, volledig live, met de complete show, de avond af sluiten." Hoewel de commerciële pop van Volumia! tot een beduidend an der genre behoort dan de ruige rock van Anouk, verwacht Ver seput geen problemen met men sen die speciaal voor Anouk een kaartje hebben gekocht. „Men sen kopen een kaartje voor Beachpop, niet voor een concert van Anouk." Peter Wisse, Yolanda Joosse, Lindy Huibregtse en Sandrien Wiersum (vlnr) bij de tentoonstelling van foto's van studenten die in hun kamer zijn geportretteerd met een kunstwerk van de Kunstuitleen. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Houden stu denten van kunst? Waar schijnlijk niet meer of minder dan elke andere bevolkings groep. Toch zijn maar weinig studentenkamers opgefleurd met een kunstwerk. Vier stu denten communicatie van de Hogeschool Zeeland (HZ) in Vlissingen hebben samen met de Stichting Kunstuitleen Zeeland het project Kunst op kamers opgezet, om te laten zien dat het anders kan. Eigenlijk gaat het om een campagne waarmee de Kunst uitleen een grotere naamsbe kendheid krijgt onder studen ten. Maar om te weten hoe die campagne het best gevoerd kon worden, moesten Lindy Huibregtse, Yolanda Joosse, Sandrien Wiersum en Peter Wisse een onderzoek uitvoeren om erachter te komen hoe stu denten tegenover kunst staan. „We hebben eerst leden van de Kunstuitleen benaderd om achter hun motieven te komen om kunst te lenen", legt Hui bregtse uit. „'Waarom lenen jullie kunst?', vroegen we ze en vervolgens aan de studenten: 'Waarom lenen jullie geen kunst?' En we wilden weten wat ze dan wel in hun kamers hebben hangen en hoeveel geld ze daarvoor uitgeven. Aan de hand van de antwoor den zijn we een campagne gaan ontwikkelen." Interesse Het bleek dat studenten best interesse hebben voor kunst maar dat ze vermoedden dat het een te dure kwestie is om zelf kunst aan de wand te han gen. Als bleek dat de tarieven van de Kunstuitleen voor stu denten geen overkomelijke bezwaren hoeven op te leve ren, bleken ze nog steeds niet happig op een abonnement. Ze zijn bang dat de werken van de Kunstuitleen beschadigingen oplopen en vinden hun kamer nog niet echt een eigen huis om kunst in op te hangen. De vier studenten kampten voor hun campagne dus met het probleem dat ze de Kunst uitleen moesten aanprijzen aan een publiek dat aangaf nog niet geïnteresseerd te zijn. De nadruk is daarom komen te liggen op de naamsbekend heid van de Kunstuitleen. Wiersum: „Door nu al van de Kunstuitleen een begrip te maken, denken ze als ze afstu deren en elders gaan wonen misschien: 'O ja, de Kunstuit leen.' We hebben niet gepro beerd de studenten massaal zo ver te krijgen dat ze eenabon nement op de Kunstuitleen zouden nemen." Tot 25 juni is in de hal bij de hoofdingang van de hoge school het resultaat van de campagne te zien. Er is een tentoonstelling ingericht met foto's van studenten uit ver schillende studierichtingen van de HZ die in hun kamer zijn geportretteerd met een kunstwerk van de Kunstuit leen Zeeland. Er is gekozen voor bekende gezichten in de studentenwereld, om het ge voel van herkenning bij de overige studenten zo groot mogelijkte maken. Wisseheeft de foto's genomen. „Op som mige foto's heb ik duidelijk het contrast willen laten zien tus sen wat er al op die kamers hing en wat je er ook zou kun nen hangen." Leuk idee Behalve de foto's zijn ook en kele van de kunstwerken op de tentoonstelling gehangen. De reacties zijn positief,De lera ren reageren vooral op ons project om de Kunstuitleen bekender te maken", vertelt Huibregtse. „De studenten reageren op de foto's en wie daarop staan. En ze komen naar ons toe om te zeggen dat ze het een leuk idee vinden," door Jacques Cats MIDDELBURG - De meervou dige strafkamer van de recht bank in Middelburg heeft de be handeling van de strafzaak rond de moord op de Goese pre dikantsweduwe A Feddema- Groenenberg drie maanden uit gesteld. Het psychiatrisch rap port over de verdachte kwam te laat binnen voor het vormen van een oordeel. De in Nijmegen wonende 24-ja- rige zoon van het slachtoffer heeft bekend zijn moeder in haar woning aan de Oostsingel in Goes met hamerslagen op het hoofd om het leven te hebben gebracht. Het psychiatrisch rapport kwam pas eergisteren beschikbaar. Daardoor hadden de officier van justitie en de raadsman van de verdachte on- l voldoende gelegenheid gehad het verslag te bestuderen. Raadsman E. Smit sprak don- derdag op de zitting zijn twijfel uit of het rapport van het Pieter Baan Centrum voor de recht- bank voldoende basis vormt om de conclusies over te nemen. Smit zei gebruik te willen ma ken van de zelden benutte mo gelijkheid tot het instellen van een contra-expertise. Hij vroeg de rechtbank daarvoor een ex tra tussenzitting te houden. Daar bleek het rechtscollege na raadkameroverleg niets voor te voelen. Pas bij de inhoudelijke behandeling van de zaak zal de rechtbank bekijken of er aanlei ding bestaat voor een contra expertise. De zitting werd ver- daagd naar 2 september. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen twee mannen uit Terneuzen is don derdag voor de rechtbank in Middelburg twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk geëist. Officier van justitie D. van der Bel achtte brandstich ting met levensgevaar bewezen. Hij maakte geen onderscheid in de rol van de daders en vroeg de rechtbank beide mannen de zelfde straf op te leggen. Een 25-jarige Terneuzenaar vertelde op de zitting dat zijn 46-jarige plaatsgenoot hem er toe had aangezet diens voorma lige woning aan de Hondius- straat in Terneuzen in brand te steken. „Ik heb er niets voor ge kregen. Ik had veel gedronken. Het was een vriendendienst maar achteraf wel stom", ver telde hij. Twee molotovcock tails had hij in de vroege morgen van 24 januari dit jaar in de wo ning gegooid, waardoor het huis volledig uitbrandde. Door de brand en de rookontwikkeling ontstond er gevaar voor de aan grenzende woning. De bewo ners hiervan konden zich op het nippertje in veiligheid brengen. De woning aan de Hondius- straat had de oudste verdachte tien jaar gehuurd. Problemen met zijn huisbaas zorgden er voor dat hij moest verhuizen. Het zou om een wraakactie gaan, maar gisteren ontkende hij alle betrokkenheid bij de brandstichting. „In een dron ken bui is erover gepraat. Mijn vriend zei: ik doe het voor jou." De Terneuzenaar meende dat ze hem niks konden maken, omdat hij de bewuste nacht was gaan stappen. De officier van justitie citeerde twee getuigen, die hem in het Terneuzense uitgaansle ven vlak na de brand hadden ge sproken. „Roddelpraat", zei de verdachte. De officier sprak van een ernstig feit. „Dit is crimineel gedrag. Het is gelukkig goed afgelopen, maar dat is zeker niet de ver dienste van deze verdachten." Roes Raadsman A Sol wees er op dat de jongste verdachte constant in een roes van alcohol leeft. „Hij heeft daardoor een vertroebelde visie op de werkelijkheid." Sol vroeg de rechtbank een lagere straf op te leggen. Raadsman E. Smit was ervan overtuigd dat zijn cliënt door zijn metgezel een hak was gezet. „Hij heeft een belastende verklaring afge legd, maar dat is geweest om zichzelf een minder belangrijke rol toe te eigenen. Alcohol heeft een rol gespeeld, ook bij de ge tuigen. Er is veel roddel en ach terklap. Het is een morbide grap van hem geweest", wees Smit een beschuldigende vinger rich ting de jongste verdachte. De officier adviseerde vanwege hun verslavingsproblematiek, verplicht reclasseringscontact voor beide verdachten. Uitspraak op 23 juni. Het nieuwe pand van Delta Mossel in aanbouw en de artist's impression van het gebouw, beiden uit gelijk gezichtspunt. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18