Apotheker krijgt trap na België negeert dioxinebesluit EU Baas YVC blijft uit buurt boze werfarbeiders Rustige verkiezingen in Indonesië G8 blijft zoeken naar doorbraak in Kosovo-impasse 4 WEKEN Weinig begrip in coalitie voor opstappen minister van Landbouw Hoogovens onder knoet van Britten "Kabinet mag -weer officieel •aan het werk Aftrekpost van ƒ25.000,-? Di W00NM0DE VAN ZEELAND Ambtenaren distantiëren zich van Faber Verkiezingen Europees parlement Schorsing zwemster gehandhaafd VOOR 16,00 0 0 0 ZW 4 Koel Half tot zwaar bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Koel met maximaal 17 graden. Matige tot vrij krachtige wind. 242e jaargang no. 133 dinsdag 8 juni 1999 iosse nummers 1,80 n\potheker JEN HAAG - Het tweede kabi- iet-Kok kan weer officieel aan iet werk. Informateur Tjeenk iVillink heeft gisteravond de ko- lingin geadviseerd de ontslag- djanvraag van het kabinet in te rekken. -Minister-president Kok moet vanochtend om negen uur op Huis ten Bosch. Gis- reren stemde het kabinet in met slet onderhandelingsakkoord jan de fractievoorzitters van -JvdA, WD en D66. Het kabinet twintig dagen demissionair. geslaagde lijmpoging kostte )66 gisteravond een raadszetel. efit onvrede over de voortgang i-an Paars-2 trad L. de Vries, na- riens de Democraten lid van de van Niedorp in -e Kop van Noord-Holland, uit raad en zegde hij zijn partij- op.Voor De Vries -ras met de instemming van de :-indelijke D66-bestuurders met sen niet-bindend referendum de -iaat vol. Hij stelde zijn zetel ter gschikking van de lokale afde- ingvanD66. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Coalitie partners PvdA en VVD hebben gisteren weinig begrip getoond voor het vertrek van minister van Landbouw Apotheker (D66). De bewindsman, die wordt opgevolgd door D66-Europarlementariër Laurens-Jan Brinkhorst, keert Den Haag de rug toe omdat het kabinet zijn plannen voor het saneren van de varkenssector niet steunt. Premier Kok zei gisteren dat de minister te vroeg vertrekt. Apo- thekers eigen partij respecteert zijn besluit, ook al had D66- fractieleider De Graaf 'zelf het debat in de ministerraad afge wacht'. Vice-premier Borst (D66) liet zich uit in soortgelijke bewoordingen. Eerder op de dag onderstreepte Apotheker dat 'als een bewinds man in de hoofdlijnen van zijn beleid strandt, daar maar een opstelling bij hoort: opstappen'. Volgens Kok had het 'in de rede gelegen' als Apotheker had ge wacht met zijn besluit. „Er la gen afspraken om te wachten op de uitspraak van het Gerechts hof. Ik had liever gezien dat hij het had volgehouden en het de bat had gevoerd in de minister raad. Ik heb de indruk dat het allemaal te veel voor hem was." Kok praatte eind vorige week tevergeefs op Apotheker in. Het vertrek van de D66-minister heeft de lijmpoging voor Paars- 2 niet beïnvloed, aldus de pre mier. De minister-president door Gert Onnink CAPELLE AAN DEN IJS- 1 SEL - Het had een aflevering uit een soap kunnen zijn. De 1 directeur van de scheepswerf die moet vluchten voor zijn personeel, nadat voor zijn bedrijf uitstel van betaling is aangevraagd. Topman K. Bosma van de YVC IJsselwerf moest vrij- j dag zijn auto op het terrein in ij Capelle aan den IJssel ach- terlaten en ging per taxi naar huis. Ook gisteren bleef de directeur zo veel mogelijk uit de buurt van de nog steeds woeste werknemers. Bosma j sloot zich op in zijn kantoor en weigerde commentaar. ij „De pleuris is hier uitgebro- .1 ken", vatte voorzitter H. Vre- 2 denborg van de onderne- rj mingsraad de situatie bij -j YVC samen. Met tweehon- derd collega's zat hij in de 3 kantine. Ze piekerden er niet ;j over aan de slag te gaan. „Het is toch niet te filmen wat er is gebeurd. Twee maanden ge- leden werd met veel tamtam J een businessplan gepresen- 5 teerd. Inclusief werkgele- genheidsgarantie voor al het personeel. En dan dit. Hier nizit nota bene overheidsgeld inYVC IJsselwerf in Capel- le, de nieuwbouwtak van de YVC Holding, zou na 2001 deel gaan uitmaken van de nieuwbouw- en reparatie- werf die in Schiedam rond de Wilton-haven met steun van provincie en gemeente uit de grond wordt gestampt. Vre- s denborg spreekt van een oor logssituatie. „Het werk ligt stil. We gaan pas verder als er keiharde garanties zijn. We behoren tot de beste scheeps werven die er bestaan. We maken hier speciale schepen zoals niemand anders kan. Dit kan toch niet zo maar af gestoten worden?" Van werken kwam gisteren bij YVC weinig terecht. De directie dook toch nog even op, bewindvoerder R. Stok man was van de partij en voerde later op de dag over leg met huisbankier ABN Amro, de bonden en de on dernemingsraad. „Ik denk dat de mensen vandaag weer aan het werk gaan", sprak W. Dijkhuizen, bestuurder van FNV Bondgenoten. „Dat- moet ook wel, want willen ze opdrachten krijgen, dan moet die boot gewoon af." Het enige schip dat bij YVC ligt, is bestemd voor een Noorse opdrachtgever en moet in augustus worden op geleverd. Anders krijgt de noodlijdende werf ook nog eens een schadeclaim aan de broek. G. Gispen, advocaat van YVC, wijt de problemen vooral aan de Aziëcrisis. FNV-bestuurder Dijkhuizen veegt het verhaal van Gispen van tafel. „Aziëcrisis, dat is onzin. Dit is puur wanbeleid van de directie." Desondanks ziet de vakbondsman overle vingskansen voor YVC. „De tekorten vallen nog mee; drie a vier miljoen gulden. Zeker als je bedenkt dat op een or-, der wel eens tien milj oen gul den verloren is." GPD Advertentie Advertentie lel voor meer informatie: (0318) 559 588 oor rendabel participeren MIDDEL. E3URG/CSOES sprak gisteren met Brinkhorst. Hij wilde daarover niets kwijt. De voormalige collega's van de minister van Landbouw noem den het vertrek van Apotheker 'niet plezierig' en 'betreurens waardig'. De fracties van de coalitiepar tijen PvdA en WD oordeelden hard over Apothekers besluit. PvdA-fractieleider Melkert verklaarde 'zeer onaangenaam getroffen' te zijn. Melkert zag in Apothekers beslissing een com plete afwijzing van het beleid dat de minister namens het ka binet voerde. WD-fractieleider Dijkstal had de indruk dat Apotheker 'toch niet optimaal functioneerde'. „Hij spreekt over onvoldoende draagvlak in het kabinet, maar voor zover ik weet heeft het ka binet steeds unaniem besloten in de varkenscrisis. Als hij daar problemen mee had, had hij het toen moeten zeggen. Of je hebt een conflict binnen het kabinet, of met de Kamer, of je gaat weg om persoonlijke redenen. Bij Apotheker geldt geen van drie- en. Hij had op zijn minst moeten afwachten wat de rechter vond van zijn plannen." Apotheker wilde voor bijna ze venhonderdmiljoen gulden aan varkens opkopen om zo een ein de te maken aan de juridische procedures tegen de huidige varkenswet. Het kabinet oor deelde half april echter dat het beter was eerst het hoger beroep af te wachten tegen de varkens- wet. De uitspraak van het hof volgt donderdag. De huidige wet geeft boeren geen vergoeding voor de varkens die zij verplicht moeten inleveren. Oppositiepartijen SP en Groen- Links vroegen gisteren om een spoeddebat over het aftreden van Apotheker. Het CDA, de SGP, RPF en GPV prezen de moed van de minister. GPD zie ook pagina 2 Kiezers houden in Jakarta het tellen van de stemmen in de gaten. van onze redactie buitenland JAKARTA- Indonesië heeft gisteren mas saal gestemd. De parlementsverkiezingen verliepen in het algemeen rustig en de sfeer was opgeruimd. De eerste zeer voor lopige resultaten wijzen op winst voor de Strijdende PDI-P van Megawati Soe- karnoputri, de dochter van de eerste pre sident van de republiek. Helemaal zonder problemen verliepen de eerste vrije verkiezingen in 44 jaar niet. Na intimidatie door separatisten bleven veel kiezers in Atjeh thuis. Mogelijk krij gen zij komende week een nieuwe kans. Alleen uit Tangeran bij Jakarta werden onregelmatigheden gemeld: een stembu reau en enkele stembussen gingen in vlammen op..In de omgeving van Sema- rang, de hoofdstad van Midden-Ja va, konden sommigen geen stem uitbrengen omdat ze niet over de juiste documenten beschikten. Indonesische verkiezingsfunctionarissen waarschuwden dat er gisteren geen goed beeld van de uitslag kon worden gegeven. Zij wezen erop dat de opkomst in de ooste- lijke gebieden, met name in Oost-Timor, aanzienlijk lager ligt dan elders in de ar chipel. Bovendien is het onafhankelijk heidstreven hier groot, waardoor de aver sie tegen de regerende Golkar-partij aanzienlijk is. Hoewel veel Oost-Timorezen klaagden dat ze onder druk zijn gezet om zich als kiezers te laten registreren, heeft minder dan de helft dat gedaan. Op 8 augustus kunnen de Oost-Timorezen zich in een re ferendum van de Verenigde Naties uit spreken over de status van hun land. Ongeveer 116 van de 130 miljoen kiesge rechtigde Indonesiërs hadden zich als kie zer ingeschreven. Om de kans op fraude te verkleinen moesten alle bureaus bij zons- ondergang de stemmen hebben geteld. De bevolking hield dat tellen nauwlettend in de gaten. De resultaten worden eerst lo- fotoTatan Syüflana/AP kaal bekendgemaakt voordat ze worden gestuurd naar districtsniveau. Vandaar worden de uitkomsten naar de hoofdstad gezonden. De officiële uitslag volgt over twee weken. De telling wordt bemoeilijkt doordat de Indonesiërs ook voor provinciale en loka le besturen moesten stemmen. Hoewel de vier belangrijkste partijen allemaal zeg gen tussen de dertig en veertig procent van de stemmen te zullen halen, wordt al gemeen aangenomen dat de PDI-P van Megawati de hoogste ogen zal gooien. Ook de PAN en de Partij voor Nationale Be wustwording (PKB) van de moslimleiders Rais en Wahid zullen het waarschijnlijk goeddoen. De regerende Golkar-partij van president Habibie lijkt niet al te veel steun meer te hebben in de steden, maar hét is mogelijk dat veel boeren, die nooit anders hebben gedaan, toch op Golkar zullen stemmen. GPD/ANP/AP zie ook pagina 2 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - België weigert de verkoop te verbieden van melk, kaas en sommige rund- en var kensvleesproducten die moge lijk met dioxine zijn besmet. De regering van premier Dehaene lapt hiermee een spoedbesluit van de Europese Unie aan zijn laars. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - overweegt België nu een boete op te leggen. Langdurig overleg gisteren tus sen de Commissie en de kersver se Belgische minister van Volks gezondheid Van den Bossche eindigde gisteravond in een fik se ruzie. Van den Bossche noem de de voorgestelde maatregelen zwaar overtrokken. De Com missie, gesteund door een meer derheid van de EU-lidstaten, eist dat de minister inbindt om wille van de gezondheid van de burgers. Dioxine is een kanker verwekkende stof. Tot nog toe is de stof alleen aan getroffen in kippenvlees, - vet en eieren. België heeft inmiddels ruim veertienhonderd bedrij ven opgespoord die mogelijk besmet voer hebben ontvangen, waaronder 440 kippenboerde- rijen en 746 varkenshouderijen. Gisteren namen de veterinaire deskundigen van de EU-landen de Commissie-besluiten over. Dat betekent dat België ze moet opvolgen. Bij weigering kan de Commissie op korte termijn weinig anders doen dan een boete opleggen. Van den Bos sche liet weten dan naar het Hof van Justitie in Luxemburg te stappen. België heeft geen problemen met de maatregelen voor de kip pen, eieren en eiproducten, die zijn reeds van kracht. Maar bij het vlees beperkt de regering- Dehaene zich tot een verbod op vleeswaren die meer dan 2 5 pro cent vet bevatten. Verder is de roomboter in de ban gedaan. De regering weigert halvarine, vol le melk en kazen uit de handel te halen. De EU-ministers van Volksge zondheid buigen zich vandaag Een kippetje wacht op de dingen die komen gaan in een slachthuis in Luik. foto Benoït Doppagne/RTR over het dioxineschandaal. GPD zie ook pagina 3 en 17 DEN HAAG - Ambtenaren van het ministerie van Landbouw vinden dat zij als zondebok worden gebruikt voor de late re actie van staatssecretaris Faber in de dioxine-affaire. Dat meld de de NOS gisteravond. De ambtenaren Vinden dat poli tiek verantwoordelijken steeds vaker hun straatje schoon vegen ten koste van hun medewerkers. Volgens medewerkers van het ministerie van Landbouw wist Faber al in april van de dioxine- besmetting. De staatssecretaris zit overi gens na het vertrek van minister Apotheker zonder werk. Een staatsrechtelijk gebruik wil dat als een minister vertrekt, de staatssecretaris meegaat. Faber kan weer aantreden als Apothe kers opvolger aantreedt. GPD Bij de fusie van Koninklijke Hoogovens en British Steel gaan de Britten de lakens uitdelen. Het Hoogovens-belang blijft beperkt tot 38,3 procent. Aandeelhouders British Steel krij gen de overige 61,7 procent in handen. Het hoofd kantoor komt in Londen. De hoogste baas wordt de Brit B. Moffat. Het Europese parlement zal donderdag naar verwachting in Nederland iets meer dan een kwart van de kiezers naar de stembus trekken. Voorstanders van Europa maken zich daar ernstige zorgen over. Zij trachtten op verschillende manieren de kiezers van het nut van Europa voor Nederland - en op klei nere schaal voor Zeeland - te overtuigen. Gedeputeerde Cop- poolse, burgemeester Kessen,Tweede Kamerlid Te Veldhuis; zij dragen Europa een warm hart toe. De Europarlementariërs zelf doen Q A fy-% 1 C natuurlijk ook een duit in het zakje, w L I I Het hoger beroep van zwemster Michelle de Bruin-Smith is afgewezen. De schorsing van vier jaar, die de internationale zwembond (Fina) de Ierse vorig jaar had opgelegd wegens het knoeien met een urinemonster tijdens 4, L een dopingcontrole, blijft gehandhaafd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kiezen voor Europa: 9,10,11,13 en 15; zeeland: 17,18,19,20 en 21; sport: 23 en 24; wonen; 25,26,27 en 29 van onze redactie buitenland BERLIJN - De ministers van Buitenlandse Zaken van de ze ven belangrijkste westerse in dustrielanden, de G7, en Rus land zijn er gisteren nog niet in geslaagd een uitweg uit de \Kosovo-impasse te vinden. De ministers sleutelden tot gister avond laat aan een VN-resolu- tie, maar konden geen overeen stemming bereiken. „Er was grote vooruitgang ge boekt, maar op drie van de twin tig punten bestond nog verschil van mening", aldus de Duitse minister Fischer tijdens een korte persconferentie. Het over leg wordt vandaag voortgezet. Fischer wilde niet nader op deze drie punten ingaan. De pauze in de onderhandelin gen biedt de Russische minister Ivanov de kans om ruggen- spraak te houden met president Jeltsin. Jeltsin zou onder druk staan van militairen en nationa listische parlementariërs die Tsjernomyrdin verwijten voor de NAVO te zijn gezwicht. Gistermiddag verscheen Athi- saari onverwacht in Bonn om de stokkende onderhandelingen een nieuwe impuls te geven. Hij had met Milosevic getelefo neerd en deze had hem verze kerd dat het vredesplan nog steeds van kracht was. Terwijl de ministers op de Pe- tersberg in Bonn van komma naar komma strompelden, wees de NAVO in Brussel de Joegosla vische regering aan als schuldi ge voor het vastlopen van de onderhandelingen Dver het te rugtrekken van haar troepen uit Kosovo. Belgrado zou de onder handelingen saboteren om de sporen van de gruwelijkheden uit te wissen die haar leger in Kosovo heeft gepleegd. De Serviërs willen in strijd met het vredesplan, dat in een Servi sche aanwezigheid van hooguit een paar honderd man voor grensbewaking voorziet, 25.000 man in Kosovo houden. Ook willen ze meer tijd voor hun te rugtocht dan de zeven dagen die de NAVOn wilde toestaan. De NAVO intensiveerde giste!- ren haar bombardementen op Joegoslavië, omdat de onder handelingen tussen militairen van de NAVO en Joegoslavië in Macedonië in de vroege ochtend waren vastgelopen. Zo klonk in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado voor de eer ste keer het luchtalarm sinds vorige week bekend werd dat Joegoslavië de voorwaarden van de G8 voor Kosovo wilde accepteren. Bij een aanval op een landbouwcomplex in Bolje- vac, ongeveer twintig kilometer van Belgrado, kwamen drie mensen om, zo meldde het Joe goslavische staatspersbureau Tanjug. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden). «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Telefoon: Stuur deze bori op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1