Solana op bres voor de Unie Auping Auronde Waarnemers Indonesië controleren verkiezing Tsjernomyrdin dient vrede en zichzelf Nederland draait belastingvrije verkoop nek om buitenland zaterdag 5 juni 1999 Nieuwe superminister Executies op Caribische eilanden Banengroei VS valt tegen Congres voor opscheppers China belooft Noord-Korea eten Kubis secretaris-generaal OVSE door Hans Hoogendijk MOSKOU - Het ruim vijf jaar functioneren als premier in de Moskouse politieke leeuwen kuil is Viktor Tsjernomyrdin goed van pas gekomen bij zijn bemiddelingspoging op de Balkan, die immers ook boor devol valkuilen zit. De Russi sche president Boris Jeltsin haalde in april zijn in ongena de gevallen oud-premier uit diens politieke isolement door hem tot zijn persoonlijke Bal kan-afgezant te benoemen. De man in het Kremlin deed dit om pragmatische redenen. Rusland stond in het Bal kandrama aan de zijlijn en Tsjernomyrdin, die in de loop van de jaren prima contacten had opgebouwd met westerse leiders, leek hem de aangewe zen man om Ruslands stem te laten weerklinken. Risico's liep Jeltsin met deze benoeming niet. Faalde Tsjer nomyrdin, dan was het afgelo pen met diens politieke ambi ties. Slaagde hij, dan straalde dit ook op Jeltsin af. In het begin genoot Tsjerno myrdin van zijn nieuwe rol. Bommen of niet, hij verscheen steeds inhet gezelschap van de machtigen der aarde op de tv- schermen en was daarbij voor zijn doen uiterst spraakzaam. Maar naarmate het conflict es caleerde en de politieke fron ten verhardden, versomberde ook hij. Zijn aanvankelijke mengeling van zachte diplomatie en drei gementen de bemiddeling stop te zetten, kreeg steeds agres sievere trekjes. Dat was niet alleen bedoeld voor de NAVO, maar vooral voor het thuis front dat zich al als het volgen de slachtoffer van een onbe kookte Amerikaanse actie zag Machteloosheid Nationalisten, communisten en zelfs traditioneel pro-wes terse liberalen vervloekten de NAVO-bombardementen. Het klonk dramatisch, maar het waren vooral gebaren die de machteloosheid illustreerden van de eens zo fiere super macht. Brullen kon de Russi sche beer nog, tanden heeft hij nauwelijks meer of het zouden nucleaire moeten zijn. Maar geen zinnig politicus die er over dacht daarmee te dreigen De missie van Tsjernomyrdin leek gedoemd te mislukken. Maar de redding kwam uit het Westen. Een aantal Europese leiders kwam er eindelijk ach ter dat die bombardementen misschien toch niet het beste idee waren geweest van de po litieke en militaire strategen. Milosevic gaf geen krimp, de vluchtelingenstroom bleef groeien en een grondoorlog kwam naderbij. Maar het zen den van grondtroepen zou Eu ropa pas echt in een crisis storten. Dus moest er weer be middeld worden en Tsjerno myrdin kreeg de Finse presi dent Ahtisaari als Europese bemiddelaar aan zijn zijde. De doorbraak kwam donder dag. Of het ook een doorbraak voor Tsjernomyrdin in eigen land wordt, valt nog te bezien. Jeltsin en zijn omgeving zijn niet vergeten dat ze Tsjerno myrdin ruim een jaar geleden de politieke woestijn instuur den, omdat hij te veel presi dentiële. allures kreeg. Te veel eer nu, zal zijn kansen om in december bij de parlements verkiezingen en volgend jaar juli bij de slag om het Kremlin flink vergroten. De communisten riepen al dat Tsjernomyrdin alleen maar de belangen van de 'barbaarse' NAVO-staten heeft gediend in plaats van die van moedertje Rusland. En de haviken bij de fensie zien als het vrede wordt, htm kansen om meergeld voor militaire zaken te krijgen, ver vliegen. Maar voor de meeste gewone Russen telt dat Viktor Tsjernomyrdin zalf smeerde op de gekrenkte nationale trots: Rusland staat niet meer machteloos aan de zijlijn. GPD door Henk van de Poll BRUSSEL - Javier Solana, de huidige secretaris-generaal van de NAVO, wordt de eerste EU- vertegenwoordiger voor het buitenlands- en veiligheidsbe leid, een soort superminister van Buitenlandse Zaken. De man die erin slaagde de NAVO-bondgenoten bij elkaar te houden tijdens de oorlog van de alliantie in Kosovo, krijgt nu de moeilijke taak de vijftien lid staten van de Europese Unie, waaronder vier neutrale lan den, op één lijn te krijgen voor een gemeenschappelijk, Euro pees veiligheidsbeleid. De toenmalige Spaanse minis ter van Buitenlandse Zaken trad in het einde van 1995 aan als NAVO-secretaris-generaal. Hij was de compromiskandi daat, nadat oud-premier Lub bers en vervolgens de Deense minister van Buitenlandse Za ken Ellemann-Jensen het veld hadden moeten ruimen. Solana staat bekend als een bruggenbouwer, een vriendelij ke man die koelbloedig en tege lijkertijd voorzichtig kan ope reren. Voor de bondgenoten was het evenwel minstens zo be langrijk dat hij niet werd ach tervolgd door schandalen. De NAVO had zijn buik vol van de problemen die werden veroor zaakt door het Agusta-omkoop- schandaal rond zijn Belgische voorganger Willy Claes. Uitbreiding In de bijna vijf jaar dat Solana het Atlantisch bondgenoot schap nu vanuit Brussel be stuurt, heeft hij zijn bazen niet teleurgesteld. In zijn periode vond de eerste uitbreiding plaats sinds 1982 en sloot de NAVO vertrouwenwekkende akkoorden met Rusland en Oe kraïne. Bij de viering van het vijftigja rig bestaan van de alliantie wer den in Washington de lijnen voor de toekomst uitgezet; het nieuwe strategische concept, dat van de NAVO naast een col lectieve verdedigingsorganisa tie ook een regionale vrede stichter moet maken. Vuurdoop Zijn zwaarste vuurdoop kwam echter pas dit jaar, toen de NAVO-secretaris-generaal po litiek leiding moest geven aan de grootste militaire operatie uit de geschiedenis van het bondgenootschap: de luchtoor log tegen Joegoslavië. Het mocht geen oorlog heten, het moest een 'schone' strafexpedi tie tegen het Servische regime worden om een einde te maken aan de etnische schoonmaak van de Zuid-Servische provin cie Kosovo. Het ziet er nu naar uit dat de Madrileen dit hoof dstuk nog tij - dens zijn termijn - die tot het eind van dit j aar loopt - met suc ces kan afsluiten. De ervaringen van Solana met de nieuwe taak van het bondge nootschap als crisismanager en zijn kennis van het functioneren ervan zullen hem goed van pas komen bij het coördineren van het veiligheidsbeleid van de Eu ropese Unie. Ambtenaar In eigen huis zal de Spaanse so cialist het niet gemakkelijk hebben. Hij moet zich een eigen plaats veroveren tussen de mi nisters van Buitenlandse Za ken. Die zijn niet gewend hun macht met een ambtenaar te moeten delen. Verder zal de Ma drileen moeten laveren tussen landen die niet vies zijn van een krachtdadig optreden, zoals het Verenigd Koninkrijk, en neu trale lidstaten (Ierland, Oosten rijk, Finland en Zweden) die van nature huiverig zijn voor militair optreden. ANP PORT OF SPAIN - Op Trinidad en Tobago is gisteren voor het eerst in vijfjaar de doodstraf ten uitvoer gebracht. Een drugs baron en twee bendeleden werden door ophanging om het le ven gebracht. Nog zes andere veroordeelden zullen dit week einde worden opgehangen. De laatste hoop van de negen was de Londense Privy Council, de Geheime Raad die de Britse koningin van advies dient. Maar die wees gisteren het beroep af. De Britse premier Blah- en de Zuid-Afrikaanse aartsbisschop Tutu riepen Trinidad op terughoudendheid te betrachten bij de doodstraf. Zij vrezen dat de ophangingen tot een executiegolf zullen leiden. De re geringen van de Britse ex-kolonies zien de doodstraf als een manier om him onafhankelijkheid te benadrukken. AP WASHINGTON - De banengroei in de Verenigde Staten is in mei mager geweest. Het aantal nieuwe banen nam toe met 11.000, veel minder dan de 225.000 waarop was gerekend. Be leggers hoeven daarom minder bang te zijn dat binnenkort de Amerikaanse rente omhoog gaat. Het is de kleinste stijging van het aantal banen sinds januari 1986. Ondanks de magere banengroei nam de Amerikaanse werkloosheid wel af, van 4,3 naar 4,2 procent. In april kwa men er volgens nieuwe cijfers van het Amerikaanse ministerie van Arbeid nog 343.000 banen bij. KRF/ANP BERLIJN - Berlijn maakt zich op voor het eerste internatio nale congres van opscheppers. De bijeenkomst morgen is be doeld als een satire op wetenschappelijke congressen. Tot de sprekers behoort onder anderen de president van de duistere Bezteksische Republiek. Een van de thema's is de re ligieuze betekenis van de kaasschaaf in de voor-Keltische cultuur op het West-Iberische schiereiland. Verder staat de verkiezing van de grootste pocher op het programma. Initiatiefnemer Robert Mingau, vice-rector van de Berlijnse Snoeversacademie, benadrukt het serieuze aspect van het congres. In elk mens schuilt in het geheim een opschepper, stelt hij. „Bij een sollicitatie, bijvoorbeeld, kun je het tegen woordig vergeten zonder overdrijvingen." ANP PEKING - China heeft Noord-Korea gisteren 150.000 ton graan en 40.000 ton kolen toegezegd. De Chinese premier Zhu Rongji deed zijn aanbod tijdens een bespreking met Kim Yong nam, de nummer twee van de Noord-Koreaanse regerende Arbeiderspartij. De hernieuwing van de betrekkingen, die werden bevroren toen Peking een diplomatieke relatie aanknoopte met Zuid- Korea, is van belang voor zowel Noord-Korea als China. Chi na wil meer invloed op Noord-Korea, dat zijn banden met Zuid-Korea en de Verenigde Staten ook aantrekt. Noord-Ko rea heeft Chinese hulp nodig om de economie te herstellen die geruïneerd is door slecht management en het wegvallen van de voormalige sovjetpartners. AP WENEN - De Slowaak Jan Kubis is gisteren benoemd tot se cretaris-generaal van de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). Hij volgt de Italiaan Gian- carlo Aragona op, zo is op het hoofdkwartier van de OVSE in Wenen bekendgemaakt. Aragona's driejarige ambtstermijn eindigt op 15 juni. Kubis is een diplomaat en heeft onder meer voor de Verenigde Naties en de OSVE gewerkt. Bij de laatste organisatie is Kubis al sinds 1992 werkzaam. Eerder was hij een hoge ambtenaar op het ministerie van Buitenlandse Zaken. AFP foto Misja Japaridze/AP Viktor Tsjernomyrdin bezoekt na zijn terugkeer uit Belgrado een weeshuis buiten Moskou. door Mare Peeperkorn en Paul Koopman KEULEN - Nederland en Denemarken hebben het lot van de belastingvrije ver koop in de Europese Unie definitief bezegeld. Een al lerlaatste poging van Duits land, Groot-Brittannië en Frankrijk om het belasting voordeel nog een paar jaar te rekken stuitte op een onver biddelijk 'njet' van Den Haag en Kopenhagen. Per 1 juli is hierdoor de belastingvrije verkoop op vliegvelden, in vliegtuigen en op zeeschepen voor reizigers binnen de Eu ropese Unie verboden. Het besluit om de taxfree verkoop dit jaar te beëindi gen dateert al uit 1991, maar werd naarmate de fatale da tum dichterbij kwam steeds feller bestreden. Een uiterst professionele lobby onder aanvoering van veerboot- en luchtvaartmaatschappijen en de betrokken vakbonden slaagde er keer op keer in de kwestie opnieuw ter discus sie te stellen. Verscheidene lidstaten toonden zich ge voelig voor een mogelijk ba nenverlies, dat volgens de lobbyisten de honderddui zend te boven gaat. Ook de nakende Europese verkie zingen volgende week maak ten dat de EU-regeringslei- ders zich er gisteren opnieuw over bogen. De Duitse bondskanselier Schroder zei als tijdelijk voorzitter van de Europese Unie voor de belastingvrije verkoop te hebben gevoch ten. ,,We zijn ervoor in de touwen gegaan, maar kon den de Nederlandse en Deen se weerstand niet overwin nen. Niet dat ze ons in de hoek hebben gedreven, de zaak viel gewoon in het wa ter", aldus Schroder. Een wijziging van de. eerdere af spraak kon alleen met unani miteit worden genomen en door het verzet van Neder land en Denemarken ont* brak die. Volgens premier Kok is er geen enkele reden om aan het oude besluit te tornen. Als gevolg van de belastingvrije verkoop loopt de schatkist jaarlijks miljoenen inkom sten mis. Minister Zalm van Financiën - die tijdens vlieg reizen de stewardess met het karretje goedkope waren steevast met een 'I hate duty free' wegstuurt - wil zelfs nog een stapje verder gaan. Hij stelt voor om na de gewone burger ook de BTW-vrije aankopen van Europese commissarissen en diploma ten af te schaffen. Het afschaffen per 1 juli van belastingvrije verkopen voor reizigers binnen de EU zal niet zonder gevolgen blijven voor de werkgelegenheid in de taxfree-sector. De taxfree-winkels op Schiphol zijn in totaal (in clusief magazijn- en kan toorpersoneel) goed voor on geveer 1.200 banen. Vorig jaar boekten deze winkels op de nationale luchthaven te zamen een omzet van 725 miljoen gulden. Die cijfers omvatten ook de taxfree-BV van de KLM. Deze BV be heert de belastingvrije drank- en tabaksverkoop op de luchthaven en in de vlieg tuigen. Gevolgen Woordvoerster M. de Bie van de luchthaven Schiphol kon gistermiddag nog niet zeg gen wat de gevolgen van het besluit van Europese rege ringsleiders zullen zijn. Woordvoerder P. Wellhüner van de KLM liet weten dat de maatregel bij de luchtvaart maatschappij 45 volledige arbeidsplaatsen kost. In to taal zijn bij de KLM zo'n 200 arbeidsplaatsen met de be lastingvrije verkoop ge moeid. Omdat men het Euro- besluit wel verwachtte, is de laatste tijd veel gewerkt met tijdelijke krachten, van wie de contracten nu niet zullen worden verlengd. „Gedwon gen ontslagen zulien onder het KLM-personeel in elk ge val niet vallen", aldus Well hüner. Hij benadrukte dat de passa giers aan boord van de KLM- vliegtuigen op Europese be stemmingen nog wel degelijk tegen gereduceerde prijzen producten kunnen blijven kopen. „Het enige verschil is dat de KLM daarop dan min der winst maakt omdat we belasting aan de overheid moeten afdragen." GPD Indonesië gaat maandag naar de stembus voor de meest vrije verkiezingen in 44 jaar. Zo'n vijfhonderd buitenlandse ivaarnemers zien toe of de bevolking werkelijk eerlijk en vrij haar stem. kan uitbrengen. Marco Hasselaar (49) uit Heeren veen is een van hen. Hij is sinds 18 mei in Semarang, hoofdstad van Midden-Java, om de komst van zogenoemde korte-ter- mijnwaarnemers te regelen en de voorbereiding van de ver kiezingen te volgen. doorTheo Haerkens JAKARTA - Met roffelende trommels en wapperende vlag gen rijdt een groep campagne voerders op een vrachtwagen tussen de rijstvelden. Schreeu wend en zwaaiend begroeten de passagiers boeren in de sawa's. Met veel groen uitgedoste par tijgenoten op bromfietsen bege leiden de wagen die over een tweebaansweggetje richting Semarang sukkelt. „Blijf er maar even achter rij den", zegt Marco Hasselaar (49) als zijn chauffeur een poging om de karavaan voorbij te rijden, ziet stranden. „Even kijken wat er gebeurt, dat is ook waarne men", vindt hij. Een passerende groep campagnevoerders wordt geen strobreed in de weggelegd. Even worden armen, benen en vlaggen binnenboord gehaald en in een oogwenk is de rood witte wagen voorbij Hasselaar is op inspectie in de omgeving van Semarang. Hij bezoekt het subdistrict Mijen, dat de verkiezingen op dorpsni veau organiseert. De seci'etaris van het verkiezingscomité is er nog niet, maar zijn plaatsver vanger ontvangt hem en zijn tolk Nabiel Hayaza allervrien delijkst. De voormalig directeur van een multicultureel centrum in Heerenveen, is een door de wol geverfd waarnemer. De Eu ropese Unie zond hem eerder uit naar Nigeria, Zuid-Afrika, Bos- nië-Herzegowina en Cambodja. Hij is onder de indruk van het werk dat is verzet en noemt ook de mensen in verafgelegen dor pen 'erg enthousiast'. Zodra de verantwoordelijke man arriveert, wordt de stand van zaken opgemaakt. De kies hokjes kan hij nog niet laten zien want de schotten die de kie zer privacy bieden, zijn nog niet aangekomen. Ook de stembil jetten zijn er nog niet, evenmin als de spijker waarmee de kiezer het vignet van zijn favoriete partij moet doorboren en de on uitwasbare inkt waarin die zijn Waarnemer Marco Hasselaar met zijn tolk Nabiel Hayaza tussen de rijstvelden in Midden-Java. foto Theo Haerkens/GPD rechterwijsvinger moet dopen om dubbelstemmen tegen te gaan. „Uit veiligheidsoverwe gingen worden die pas op het laatste moment uitgedeeld", (Advertentie) 's Werelds befaamdste en meest comfortabele lits-jumeaux. Met 2 compleet verstelbare Au ping-spiralen en 2 eersteklas matrassen, inclusief stretchhoes. Afmetingen: 180 x 200 cm. Speciale actieprijs compleet verstelbaar: 2.395,- Compleet vast: f2.095,- alle textielproducten ran Ideens tijdelijk 25% korting! Pot Stoutenbeek, Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen. StOlltdlbCCK Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. wij komen graag bij u thuis legt secretaris Yudo Hardiyanto uit. Er gaan verhalen dat er val se biljetten in omloop zijn, maar ze worden ter plekke gewaar merkt met drie handtekeningen en een sticker met hologram, zo dat de kans op fraude beperkt lijkt. „Van degenen die de stembu reaus leiden, heeft negentig pro cent instructies gehad. We ho pen dat de andere tien nog komt voor de training", rapporteert de secretaris. De rest van het personeel heeft de schrijfma chines opzijgeschoven en volgt met gespitste oren het gesprek. Samen met twee ambtenaren bezoekt Hasselaar de plaatsen waar stemlokalen' worden inge richt. „Ze zijn groot genoeg", knikt hij goedkeurend, maar het baart hem zorgen dat er enkele worden ingericht bij plaatselij ke partijbonzen thuis. Dat zou de aanhang van andere partijen kunnen afschrikken. Het blijkt echter niet zo gemakkelijk ge schikte locaties te vinden. Mensen zijn bang dat het stem bureau wordt aangevallen als de uitslag tegenvalt", legt een ambtenaar uit. „Kerken en moskeeën zijn taboe en over heidsgebouwen niet neutraal." Stemlokalen Hasselaar is samen met een Spaanse collega al dagen bezig om tolken, auto's, telefoons en wat al niet te regelen voor de EU-waarnemers, die op de ver kiezingsdag zoveel mogelijk stemlokalen afgaan om de vin ger aan de pols te houden. „De politie is zich zeer bewust van haar taak", zegt hij vergenoegd. De commandant zei tegen zijn mensen 'dat het niet goed ge noeg is als wijzelf tevreden zijn' „Als de waarnemers vinden van niet, denkt straks de hele wereld dat het niet goed is verlopen." 's Middags krijgen de tolken, be deesde studenten, instructies over omgang met de directe en in hun ogen botte Europeanen, 's Avonds praat Hasselaar in een urenlange sessie met stu denten die als lokale waarne mers in elk stemlokaal aanwe zig zijn. Ze zijn onzeker en een beetje achterdochtig. Beleefd zeggen ze dat de informatieuit wisseling wel een beetje een richtingsverkeer is. „Waarom zegt de EU-waarnemer niet ge woon hoe het allemaal nog beter kan worden geregeld?" Uitnodigingen van autoriteiten om met hen alle verkiezingsbu reaus te bezoeken, slaat Hasse laar vriendelijk af. „Wij moeten te allen tijde onze onafhanke lijkheid behouden", zal hij later het dozijn waarnemers voor houden. „We mogen niet ingrij pen. We hebben een mandaat om te kijken en te rapporteren. De teams van twee, aangevuld met een vertaler, krijgen ieder een eigen regio toegewezen waar ze dit weekeinde kennis kunnen maken met de autoritei ten, zodat ze maandag ook met het oog op de veiligheid zeker zijn van ieders medewerking. De meest ervaren kracht, een Waalse jurist, gaat naar de regio waar twee moslimpartijen el kaar geregeld in de haren vlie gen. Goedmoedig moppert hij wat over zijn lot. Hasselaar grijnst tevreden doorzijnbrilletje. „Als er waarnemers naar dat gebied gaan, dan zorgen de autoritei ten wel dat de verkiezingsdag er goed verloopt." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7