Centrum biedt lesstof digitaal aan Toch nog bezwaren tegen themapark Reynaertland Hulst Computerclub viert vijftienjarig bestaan Sluis-Aardenburg verhoogt tarief van rioolrechten Middelburg wil nieuwe discussie over kerncentrale Burgemeesters samen op stap Omwonenden busstation Hulst zien weinig in modernisering MOM N S zeeland Leerlingen ROC minder in de klas, vaker achter de computer GEEF ASTMAPATIENTEN MEER LUCHT Astma Fonds zaterdag 5 juni 1999 door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het ROC Wes- terschelde in Terneuzen heeft vrijdagmiddag het Open Leer Centrum (OLC) officieel in ge bruik genomen. Dit centrum verschaft de leerlingen van het ROC Westerschelde de moge lijkheid zelfstandig op compu ters te werken en gebruik te maken van andere educatieve faciliteiten, zoals videorecor ders, tv-toestellen, cd-i-spelers en het Internet. De officiële openingshandeling werd verricht door Guus Rietra, voorzitter van het college van bestuur. Met een speciaal pasje, die ook aan alle cursisten van het ROC zal worden uitgedeeld, schreef hij zich In voor een werkplek. Een introductiecur sus verpleging toetste hem ver volgens op zijn kennis van ge handicapten tillen uit een stoel. Het OLC maakt deel uit van de onderwijsfilosofie van het ROC Westerschelde, waar eigen ver antwoordelijkheid en zelfstan digheid centrale begrippen zijn. „Leren moet hier worden gesti muleerd; de cursisten moeten er een uitdaging in zien om te le ren", zegt een zeer enthousiaste Frans Kamp, medewerker van Onderwijsbureau, projectgroep Onderwijsvernieuwing. „Dit betekent dat we het onderwijs systeem hebben moeten veran deren. Het traditionele doceren voor de klas komt in mindere mate voor. Docenten worden begeleiders; ze moeten hun vak kennis beschikbaar stellen aan zowel groepen als individuen. Daardoor moeten ze zich zeer flexibel kunnen opstellen. De educatieve programma's door René Hoonhorst HULST - Op het stadskantoor in Hulst zijn vrijdagmiddag op de valreep twee bezwaarschrif ten ingediend tegen de komst van themapark Reynaertland bij zwembad De Driehoek. Drie (toekomstige) omwonenden hebben 'voor de zekerheid' be zwaar aangetekend, maar ho pen alsnog met de eigenaar tot een vergelijk te komen. Daar naast kwamen de CDA-raadsle- den J. van Eek en T. Baart tegen de klok van vijf uur nog met en kele 'bedenkingen' op de prop pen. De CDA'ers voeren aan dat de plannen voor Reynaertland niet meer overeenstemmen met de oorspronkelijke tekeningen. Ze missen een uitzwemsluis van binnen- naar buitenbad, vinden de juridische structuur voor de eigenaar van het zwembad 'on doorzichtig' en vrezen verkeers- onveilige situaties op het uit te breiden parkeerterrein. De IJzendijkse zakenman F. Lievens, die De Driehoek drie worden deels door eigen mede werkers van het ROC ontwik keld. ,,De leerstof voor de cur sisten is volledig geïntegreerd in de computerprogramma's. Bij bouwkunde krijgen de leerlin gen bijvoorbeeld in groepsver band een opdracht mee, waar mee ze als het ware worden gedwongen de computer te ge bruiken en het Internet op te gaan", aldus Kamp. Kamp heeft nog meer ambitieuze plannen voor zijn school. Zo zullen op korte termijn alle cursisten een eigen emailadres krijgen en komt er nog voor de zomerva kantie een muziekje op de ach tergrond in het centrum. Ook de stencils, die nu nog klassikaal als leerstof worden uitgedeeld, moeten straks uit de database worden gehaald. „Het zal uit eindelijk de bedoeling zijn dat cursisten die inloggen, direct worden geïnformeerd over de personen die ze met hun vragen kunnen benaderen en welke specifieke informatie voor hun cursus nuttig is. Dat is beter dan maanden geleden van de ge meente overnam, was vrijdag middag een beetje teleurgesteld over het binnenkomen van de twee bezwaarschriften. Hij was ervan uitgegaan met de omwo nenden tot overeenstemming te komen, maar zegt niet in te kun nen gaan op de eis om het ge luidsvolume van het huidige zwembad nog verder te verla gen. „Dat de geluidszonering met uitbreiding met een buiten bad en een themapark op het zelfde niveau blijft, is al fantas tisch. We kunnen de bezoekers straks moeilijk gaan vragen om alleen te fluisteren." Lievens hoopt toch nog in sep tember te kunnen beginnen met de aanleg van buitenbad en the mapark. Mochten de bedenkin gen van de omwonenden ge handhaafd blijven dan gelden de eerder overeengekomen ver anderingen niet. De uitvoering van het themapark kan daar door weer iets anders uitvallen en daarnaast komt de vestiging van een natuureamping in het bos dan weer in beeld. In het ROC Westerschelde werd vrijdag het Open Leer Centrum officieel in gebruik genomen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Hobby Computerclub Dow viert zaterdag 12 juni het vijftienja rig bestaan met een cybermanifestatie in het verenigingsgebouw in het sportpark Oude Vaart. De manifestatie heeft de naam CompU- mare gekregen. De club wil belangstellen den en hobbyisten laten zien wat de meer waarde van computeren in clubverband is. Tussen 10.00 en 18.00 uur worden in het clubgebouw in Terneuzen allerhande toe passingen gedemonstreerd, van program meren tot het maken van internetpagina's en van zelf componeren tot het maken van computerspelen. Op het terrein staat ook een zeventien me ter lange cyberbus met daarin zestien multimediacomputers die via een modem zijn aangesloten op het Internet. Tijdens een twee uur durend programma worden de basisbegrippen van Internet uitgelegd, kan een cyberspel worden gespeeld, kun nen belangstellenden surfen op het net en een internetdiploma halen. Leerlingen van vier basisscholen in Ter- neuzen kunnen in het kader van het 'pro ject verlengde schooldag' meedoen aan het cyberprogramma, maar moeten zich wel van tevoren aanmelden via 0115- 649100. wanneer ze ellenlange pagina's met informatie voor hun neus krijgen, waarvan ze het grootste gedeelte toch niet kunnen ge bruiken", aldus Kamp. Het OLC, dat plaats biedt aan zo'n honderd cursisten, zal op werkdagen geopend zijn van 8.00 tot 22.00 uur. Alleen op vrijdag sluit het om 18.00 uur. foto Charles Strijd door Pascal Ie Cappetti SLUIS - De inwoners van de ge meente Sluis-Aardenburg moe ten volgend jaar rekening hou den met een stijging van de rioolrechten met 25 gulden. Ook de lijkbezorging wordt in 2000 twintig procent duurder dan dit jaar. De jaren daarna stijgt dit tarief nog eens met vijftig pro cent. De toeristenbelasting gaat, zoals aangekondigd, met een dubbeltje omhoog. De parkeer belasting stijgt niet, maar de ge meente verwacht wel een stij ging van de opbrengst door de uitbreiding van het aantal be taalde parkeerplaatsen en de toename van het aantal toeris ten. Het college van burgemeester en wethouders meldt in de be- stuurs- en managementsrap- portage 1999 - vergelijkbaar met een voorjaarsnota - dat de opbrengst uit de toeristenbelas ting vanaf volgend jaar niet meer wordt toegevoegd aan de reservepot voor recreatieve voorzieningen. Het geld wordt gebruikt om de grote investerin gen die er op stapel staan te kun nen doen. Voor 2000 staat een aantal pro jecten op het investeringsplan, zoals de aanschaf van een nieu we brandweerauto, de verhui zing van de brandweerkazerne en het woonwagencentrum, de privatisering van bezoekers centrum 't Zwin en de aanbouw van de entree van landbouw Ag- rimuda. Ook de bouw van een openbaar toilet is dat jaar ge pland. Nog dit jaar moet de renovatie van het zwembad beginnen. Verder begint de gemeente met het opstellen van een structuur visie voor Aardenburg, voorbe reidingen voor het multifunc tioneel gebruik van St. Baaf s en de restauraties van het stadhuis in Sint Anna en de molen in Re- tranchement. De gemeente is dit jaar fors meer geld kwijt aan het leerlingen vervoer naar Terneuzen en Hulst. Volgens B en W houdt dit verband met de sluiting van de Prins Willem Alexanderschool in Oostburg. Ook het budget voor de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten wordt met 75.000 gulden ver hoogd naar 475.000 gulden. Het college constateert verder dat de belangstelling voor het be drijventerrein De Vlaschaard II in Eede zo groot is, dat de perce len nagenoeg zijn uitgegeven. Op de laatste zijn opties ver leend aan bedrijven uit de eigen woonkernen of uit België. De laatsten zien mogelijkheden om vanuit dit bedrijventerrein de Nederlandse markt te bedienen. De gemeente wil ook tegemoet komen aan nieuwe gegadigden, die afkomen op de gunstige grondprijs en de ligging. Daar- om willen B en W grond tussen Vlaschaard I en II kopen; er wordt al onderhandeld met de eigenaren. Ook met de eigenaar en de Dienst Landelijk Gebied 1 zijn gesprekken gaande om de Vlaschaard uit te breiden in oos telijke richting. De gemeente werkt bovendien aan een nota parkeerbeleid Aardenburg en Sluis, maar deze is niet voor het najaar beschik baar. Ook de voorbereidingen voor de herinrichting van Sluis zijn vertraagd. De bestuursrapportage wordt maandag 7 juni vanaf 19.30 uur besproken in de commissie mid delen. Dozijn bands op Open Podium AXEL - Twaalf Zeeuwse bands en individuele muzikanten pre senteren zich morgen, zondag, tijdens het gratis toegankelijke Open Podium in cultureel cen trum De Halle in Axel. Het Open Podium, vier jaar ge leden begonnen als opvolger van het School's Outfestival, is dit jaar flink uitgebreid. Tussen 14.00 en 23.00 uur kunnen be zoekers een zeer breed scala aan muziekstijlen horen: van rock tot jazz en van unplugged gi taarliedjes voor bij het kamp vuur tot keiharde speed metal. Een vertegenwoordiger van die laatste richting, Black Dog uit Sas van Gent, bijt zondagmid dag het spits af. De ervaren Zeeuws-Vlaamse rockband Dé- fense d'Afficher, dat een dag eerder ook al slotact is bij het Maydayf estival in Kloosterzan- de, sluit het festival negen uur later af. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil een nieuwe, po litieke discussie over het open houden van de kerncentrale in Borssele na 2003. Dat schrijven B en W aan de verantwoordelij ke ministers, de Eerste en Twee de Kamer, de provincie, de Kamer van Koophandel, de werkgeversverenigingen en de vakbonden. Het college geeft met de brief uitvoering aan de motie van de raad van Middel burg, waarin werd gepleit voor openhouden van de kerncentra le. Sluiting is slecht voor de werkgelegenheid en terugdrin ging van C02 en leidt tot verlies van kennis over nucleaire ener gie. Een meerderheid van de Mid delburgse gemeente (met een verdeelde PvdA-fractie) nam in april een motie aan. De politiek wilde daarmee uiting geven aan haar zorgen over het verlies aan werkgelegenheid in Zeeland. Het college kreeg opdracht het Rijk en de provincie op de hoog te te stellen van dat standpunt. De Tweede Kamer besloot in 1997 dat de kerncentrale in Borssele op 1 januari 2004 dicht moet. Volgens Middelburg leidt slui ting tot een direct verlies van 330, vaak hoogwaardige, ar beidsplaatsen. Daarmee is de klap voor de provincie nog niet compleet. De indirecte en afge leide werkgelegenheid wordt geschat op minimaal 120 banen en de werkgelegenheid die voortvloeit uit consumptieve bestedingen op 225 arbeids plaatsen. Het totale verlies van 675 banen komt dan ook hard Expositie kunst familie Van Waes AXEL - Leden van de kunstzin nige familie Van Waes uit Hei kant stellen tot en met zaterdag 26 juni werk tentoon in het streekmuseum het Land van Axel. De expositie omvat schilderij en, batik- en grafische technie ken van Johan en Ria van Waes en hun dochter Esther. Het mu seum is woensdag tot en met za terdag geopend van 13.30 tot 17.00 uur. aan, aldus het college, omdat er toch al een aantal zorgwekken de ontwikkelingen zijn in de in dustriële sector. Veiligheid Uit een oogpunt van veiligheid of modernisering hoeft Borssele ook niet dicht, vindt het ge meentebestuur. De centrale is in 1997 voor honderden miljoenen guldens opgeknapt en wordt op dit moment beschouwd als één van de veiligste ter wereld. Ook de Zeeuwse bevolking ervaart de nucleaire stroomfabriek als veilig. Uit een representatief le zersonderzoek van de PZC van vorig jaar, blijkt dat driekwart van de Zeeuwen veel tot heel vertrouwen heeft in de veilig heid van Borssele. Nederland importeert op dit moment kernenergie uit het buitenland, zo'n negen procent van het totale Nederlandse elektriciteitsverbruik. Sluiting zal ertoe leiden dat de overheid meer kernenergie zal importe ren, bijvoorbeeld uit het Belgi sche Doel, luttele kilometers verwijderd van Zeeland. Nadelen Middelburg erkent dat er nade len zijn verbonden aan het lan ger openhouden van de kern centrale, doordat het op te slaan radioactief afval toeneemt. Het gaat echter om een kleine hoe veelheid. Daarvoor zijn straks opslagmogelijkheden aanwezig bij de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA). Tenslotte wijst het college erop dat Nederland zich tijdens de klimaatconferentie in het Ja panse Kyoto heeft verplicht de uitstoot van broeikasgassen met zes procent te verminderen. Als de kernenergiecentrale vervan gen wordt door een kolenge- stookte centrale, zal de Nederlandse uitstoot van C02 toenemen met ongeveer ander half procent. SAS VAN GENT Expositie - Cecile Verplancke en Jef Janssens houden tot en met dinsdag 8 juni een amateur expositie in de burgerzaal in Sas van Gent. Verplancke toont voornamelijk olieverf doeken en aquarellen van oude gebouwen, begijnhoven en landelijke tafe relen. Janssens maakt naakt- studies en Vlaamse landschap pen in olieverf en houtskool. Zeeuwse burgemeesters en hun partners bezochten tijdens het jaarlijkse bijpraat-uitstapje de kruidenboerderij Marleen Kruiden in Axel. f oto Char Ies Strijd door Sheila van Doorsselaer AXEL - Eens per jaar komen alle Zeeuwse bur gemeesters en hun partners bij elkaar. Om el- kaars 'grondgebied' beter te leren kennen, de lopende zaken te bespreken en onder het genot van een drankje even bij te kletsen. Dit jaar troffen de collega's elkaar in Sluis en Axel. Burgemeester C. van Liere verwelkomde zijn collega's in de raadszaal in Sluis; de bestuur ders kregen daarna een rondleiding door het Belfort. Nadat zij waren bekomen van het trappenklimmen, kregen ze de laatste nieuw tjes te horen over het Zwingeul-project, ook wel bekend als Sluis-aan-zee, het prestigieuze plan dat Sluis weer met de zee moet verbinden. Het hoogtepunt van de burgemeestersdag was een uitstapje naar Marleen Kruiden, de krui denboerderij aan de Axelse Zeedijk. Marleen en Ronald van de Winckel verbouwen medici nale kruiden waar ze tincturen van maken. De kruiden worden in deze vorm of droog aange boden aan de homeopatische industrie. De burgemeesters en him gevolg kregen letterlijk een kijkje in de keuken en mochten gluren in de ketels waar de tincturen in worden bereid en het magazijn met de grote tonnen waar de ex tracten in worden bewaard. Waar de burge meesters volgend jaar op bezoek gaan is nog niet bekend. door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst kreeg op een inspraakavond over het plan Carmel donderdag stevige kritiek van een aantal omwonenden van het bussta tion aan de Zandstraat te Hulst. Er zijn plannen om binnenkort het busstation aan de Zand straat te moderniseren, maar de bewoners van de Zandstraat en de Casembrootweg zien dat niet zitten. Een busstation hoort niet in een woonwijk thuis, was de eenslui dende kritiek. „Als jullie een andere locatie gezocht hadden, was er niets aan de hand ge weest. Nu moet alles wijken om het busstation op de huidige plaats te houden", vond een aanwezige. Een ander verweet het gemeentebestuur van Hulst regentesk optreden. „Jullie plannen het en zo gebeurt het." Wethouder W. Kaijser reageerde koel op de kritiek:,, U hebt alle mogelijke middelen tot in spraak, tot aan de Raad van Sta te toe. Wij willen de huidige inrichting alleen maar optima liseren, omdat het niet meer vol doet aan de eisen van deze tijd." Op het vervoersknooppunt, vanwaar de bussen richting Antwerpen, Perkpolder en Ter neuzen vertrekken, moeten on der meer een aantal wachtruim ten, een fietsenstalling en een telefooncel komen. Kaijser: „We moeten een aantal voorzienin gen aanbrengen om de mensen optimaal van het openbaar ver voer gebruik te laten maken. Een nieuw busstation buiten Hulst komt de bereikbaarheid van het openbaar vervoer echt niet ten goede: Het huidige bus station is de beste locatie ten op zichte van de binnenstad en de woonwijken in Hulst. De bewoners van de Zandstraat en de Casembrootweg vinden dat de gemeente onvoldoende kijkt naar de omgeving van het busstation. Als de plannen doorgaan wordt volgens hen het woongebied met de groenvoor ziening tussen de Zandstraat en de Carmelweg aangetast. Als alle steden busstations bui ten de woongebieden kunnen aanleggen, waarom moet Hulst - dat pretendeert een woonstad te zijn - daar dan een uitzonde ring op zijn, vroeg één van de aanwezigen. Een busstation hoort niet in een woonwijk. „Dat is uw standpunt", merkte Kaijser droogjes op. STEUNPUNT VOOR 1.6 MILJOEN NEDERLANDERS onze aluminiumprodukten ook verkrijgbaar in tstof, tientallen kleuren combinaties. Kom eens ngs in onze showroom en .vraag een vrijblijvende prijs- offerte! Meekrapweg 36, 457>-''RX Axel T:(0115)562238 F:(0115)563033

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 64