r Zeeland moet jeugd meer bieden Schildering geeft vertrouwd gevoel Eikenprocessierups duikt op in Hulst Startschot westernweekend Pluimveehouders merken weinig van dioxineschandaal Blauwe Vlaggen en een oorkonde voor Zeeuws zwemwater BOEKENMARKT Mislukte overval in Souburg uink oFFset (drukt tot een formaat van 71 x 102 cr Provincie meer in trek bij toeristen zeeuwse almanak Leuk Scoop: Gebrek aan goed opgeleide jongeren zwakke schakel in economie pzc zeeland 3 zaterdag 5 juni 1999 OOST-SOUBURG - In een horecagelegenheid in de Vlissingsestraat in Oost-Souburg heeft in de nacht van donderdag op vrij dag een mislukte over val plaatsgevonden. Na de poging zijn de daders weggerend in de richting van de Paspoortstraat. De politie stelt een onderzoek in en is op zoek naar getui gen. Omstreeks twee uur kwa men de twee daders, dui delijk gekleed op een overval, de gelegenheid binnen. De politie ver moedt dat de daders ge schrokken zijn van het grote aantal mensen dat nog binnen was. Want in plaats van 01.00 uur sloot de horecagelegenheid een uur later. Een van de daders wordt geschat op 25 jaar, een lengte van 1,90 meter en een slank postuur1. Hij droeg onder meer een rode muts met groene sjaal voor het gezicht. Zijn handlanger droeg een donker T-shirt en een wit masker. (Advertentie) ijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 Mevrouw Huigh-Eekhout onthult de muurschildering van Ronald Spiessens door de ballonnen weg te trekken. door Lilian Dominicus IJZENDIJKE- In Huize Emmaus in IJ- zendijke werd gistermiddag in huiska mer De Molenberg een muurschilde ring van decorschilder Ronald Spies sens door de dames Huigh-Eekhout en Moens-Diekman onthuld. Ze zijn be woonsters van deze bijzondere huiska mer, die speciaal is ingericht voor dementerenden. Door de extra zorg kunnen zij de overstap naar een ver pleeghuis nog een tijdje uitstellen. De afbeelding van ongeveer acht meter lang stelt een nostalgisch polderland schap voor met boerderijtjes. Op de vooi'grond is, om dieptewerking te cre- eëren, een echte balustrade met een ou derwetse potkachel en andere sfeervol le elementen neergezet. Het geheel moet de saaie witte muur van de huis foto Peter Nicolai kamer veranderen in een prettige leef omgeving en een voor de bewoners ver trouwde sfeer uitstralen. Het project, dat in totaal 15.000 gulden heeft ge kost, werd gefinancierd door plaatse lijke ondernemers en vaste leveranciers van het bejaardentehuis. door René Hoonhorst HULST - De eikenprocessie rups is vrijdag weer in Hulst ge signaleerd. Medewerkers van de dienst stads- en dorpsontwik keling hebben een aantal nesten rondom de Zandput in de Moer- schanswijk opgespoord en di rect verbrand. Mensen die nes ten met harige rupsen zien, wordt gevraagd contact op te nemen met gemeentewerken. Het insect - wiens brandbaren hevige jeuk, aantasting van de slijmvliezen en zelfs blindheid kunnen verooi'zaken - hield drie jaar geleden de drie zuidelijke provincies in Nedexiand twee maanden in zijn greep. Zelfs de renners in de Tour de France, die in 1996 in Den Bosch startte, hadden last van de eikenpx'oces- sierups. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen werden destijds in Kloostei'zande, Lamswaarde en Hulst rupsennesten in verschil lende eiken gevonden. Een bewoonster van de Hulster Keizersdijkdreef herinnerde zich gisteren de heisa van enkele jaren hei'. Ze waarschuwde di rect de gemeente toen ze in de straat harige rupsen op een me- (Advertentie) Optim(<?di)aal tot in de <8v A Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 00 of Robbert-Jan Hanemaaijer 06 53 81 29 25 ter hoogte in een wintex-eik zag krioelen. De gemeentewerkex-s haalden deskundige E. Taelman van de Insectenwerkgroep van natuurbeschex-mingvereniging De Steltkluut erbij. Die beves tigde na raadpleging van de lite ratuur dat het om eikenpi'oces- sierupsen ging. Je kon een spoor zien lopen van de plek waar ze in de boom zaten tot naar de top, waar ze hadden gevreten", vertelt Taelman. ,,De rupsen trekken altijd achter el kaar naar voedselbx-onnen, in processie zogezegd." In de buurt van de Keizersdijkdreef, rond het watertje dat bekend staat als de Zandput, staan nog heel wat meer eiken. Een korte zoek tocht lever-de vrijdag drie nesten op, hoog in enkele wintex'eiken. Ook die 'trossen' met rupsen zijn vrijdag direct vernietigd. Wratjes Taelman acht het niet onwaar schijnlijk dat in de Moerschans- wijk en bij de Liniedijk nog meer rupsen zitten. De eiken processierups heeft een blauw zwarte rug met bijna witte flan ken. Op elk segment van het rupsenlijf zitten twee oranje of grijze wratjes. „Mensen die de harige rupsen zien, moeten con tact op nemen met de gemeente of met iemand van de Insecten werkgroep. Ze moeten in geen geval zelf pi'obex-en om de eiken- px'ocessiexupsen te vexuietigen, omdat zonder speciale kleding en apparatuur de kans op een brandex-ig gevoel wel erg groot is", waarschuwt Taelman. (Advertentie) (Advertentie) Http: //www. twz.nl Initiatief van Hogeschool Zeeland en TWZ doorEdy de Witte CLINGE - Met het commando van de baancommandant 'poet sen en laden' maakten de kanonixiers zich vrijdagavond gereed voor de eerste serie schieten met minikaixonnen. Deze reeks is één van de ruim 800 series met historische wa pens in verschillende discipli nes die de deelnemers aan het westernweekend in Clinge af werken. Op en x-ondom het terrein van SV De Schutterij aan de Staten- boomweg hebben zo'n vijfhon derd westemliefhebbers hun kampement opgeslagen. Ter ge legenheid van het 25-jax-ig be staan van de Schutterij houden zij op Fort States Tree tot en met zondag wedstrijden. Daarnaast is er vermaak in de saloon en gaan de spoox-zoekers uit het wilde westen van de vorige eeuw vandaag (zaterdag) op pad voor een trappertrail. De discipline mini-kanonschie- ten wordt beoefend door echte specialisten, vertelt secx-etaris F. Buyze van De Schutterij .Behal ve goede schutters zijn de deel nemers ook specialisten op me- taalgebied. Het eigenhandig maken van deze nostalgische mini-kanonnen is namelijk mil- limetei-werk. Na het poetsen en laden richten de kanonniers lig gend op een matje of dierenhuid hun loop op de schijf aan het eind van de 50-meterbaan. Daarna plaatsen zij de lont en op afroep van de baancomman dant worden de kanonxxen uit veiligheidsovex-weging een voor een afgevuurd. Na een snelle blik op de schijf herhaalt het ritueel zich en wordt de loop gepoetst en gela den voor het tweede van de vier schoten. Het spektakel wox-dt met de vingers in de ox-en gade geslagen door in westex-nkledij gestoken liefhebbers. foto Charles Strijd door Jeroen Vliegenbercj VLISSINGEN - De Zeeuwse pluimveehouders merken niet of nauwelijks iets van de ophef die ontstaan is over het Belgische dioxineschandaal. Wel is men bang voor, alweer, een smet op het imago van de landbouw en mogelijk da lende opbrengsten van eieren en kippenvlees. De legsector is volgens W. den Hollander, eigenaar van kuikenopfokbedrijf Den Hollander xiit Oostkapelle, niet direct getroffen door de gifaffaire. „Het voer voor on ze kuikens is afkomstig van een andere fabriek. Bestel lingen van klanten hebben er niet onder te lijden, want zij moeten minstens een half jaar te voren opgeven hoe veel kuikens ze willen." Kwaad daglicht Den Hollander is blij dat de volksgezondheid niet in ge vaar lijkt te komen. Wel be treurt hij het dat de hele sec tor in een kwaad daglicht is komen te staan, texwijl de Nederlandse pluimveehou ders geen blaam treft. „Zij zijn afhankelijk van de toele veranciers en kunnen niet zelf het voer controleren. Bo vendien is iedei'een gehou den aan strenge regels. Maar er hoeft er maar eentje bij te zitten die de regels aan zijn laars lapt en het imago van de sector is beschadigd. Ik heb ook begrepen dat de zaak in België maffia-achtige trekjes vextoont. Het is nu afwach ten wat de gevolgen op de langere termijn zullen zijn." Uit voorzorg is een aantal kipproducten uit de winkels gehaald, al heeft onderzoek uitgewezen dat het Belgische vet dat aan ons land is gele verd, nauwelijks dioxine be vat. Pas wanneer iemand binnen een half jaar honderd kilo kip consumeert loopt zijn gezondheid mogelijk enigszins gevaar. A Wisse uit Colijnsplaat, ei genares van een pluimveebe- drijf, windt zich voox-al op over de late publiciteit. I Waarom nu zo veel commo- j tie over iets wat zich van ja- j nuari tot en met maart heeft j afgespeeld? Want je kimt er 1 niets meer aan doen. Wat ge beurd is kan absoluut niet. Zoiets moet je voorgoed de wereld uitbannen. Je moet als boer kunnen vertrouwen op goed voer, anders is het eind zoek. Maar het 'nieuws' wordt zo opgeklopt. De con sument trekt zich er niet al te veel van aan, en dat is geluk kig ook niet nodig." Wisse maakt zich wel zoi'gen over de opbrengsten nu de Verenigde Staten aankon digden him grenzen te willen sluiten voor al het Europese kippen- en varkensvlees. „Bovendien zijn eieren vrije markt-producten. Nu krijg je zes tot zeven cent per ei, straks misschien maar vier cent. Dan haal ik mijn voer kosten er niet uit." Kuikens Een woordvoerder van de ZLTO zegt dat de marktef- fecten nog niet te overzien zijn. „Wel zijn verschillende Zeeuws-Vlaamse bedrijven, die voer hadden gekregen van het Belgische bedrijf Hendrikse, op verzoek van Hendrikse geblokkeerd. Dat betekent dus dat ze geen kui kens kunnen leveren aan de slachterijen, waardoor de ruimte voor de vleeskuikens steeds kleiner wordt." Hen drikse heeft bekend gemaakt dat het voer en het pluimvee geen dioxine bevatten. De Nederlandse overheid heeft haar onderzoek nog niet af. door Jacques Cats NAARDEN - Zeeland heeft vrij dag niet alleen een zee van Blau we Vlaggen maar ook een speci ale oorkonde binnengehaald. Met die laatste onderscheiding werd de directie Zeeland van Rijkswaterstaat gecomplimen teerd voor de nauwgezette wijze waarop oog wordt gehouden op de zwemwaterkwaliteitDoor zich stex'k te maken voor een nog betere controle heeft deze dienst een belangxijke bijdrage gele verd aan de Blauwe Vlag Cam pagne. Namens de medewerkers van Rijkswaterstaat nam pro jectleider waterkwaliteit J. P. Bustraan de oorkonde in ont vangst. Proper Dit kwaliteitskeurmerk komt toe aan beheerders en exploi tanten van stranden en jachtha vens die voldoen aan onlangs weer verder aangescherpte cri teria. Daarbij speelt de zwem waterkwaliteit een gewichtige rol. Stranden moeten er proper uitzien, jachthavens dienen over schoon water te beschik ken. Bij de beoordeling spelen vei'der aspecten mee als goede sanitaire en afvalvoorzienin- gen, veiligheidsmaatregelen en activiteiten op het gebied van natuur en milieu. Europarlementariër mevrouw J. R. H. Maij-Weggen reikte in de jachthaven van Naaixlen Blauwe Vlaggen uit voor twin tig stranden en veertien jacht havens. Die voor Zeeland en dii'ecte omgeving werden toege kend voor de stranden van Dis hoek, Zoutelande-Smitshoekje, WestkapeHe,"1 Domburg, Oost kapelle - alle binnen de gemeen te Veere - voor de stranden van Renesse en Westenschouwen en voor Ouddorp-Westeiweg. Jachthavens die het keurmerk verwieiven zijn gevestigd in Brouwershaven en Scharendij- ke. Voorts vielen in de prijzen Delta Max-ina en Roompot Mari na op Noox'd-Beveland, Port Zé- lande en Herkmgen Marina. VLISSINGEN-Toeristisch Zee land is vorig seizoen nog goed weggekomen. Ondanks het slechte weer nam het aantal door Nederlanders geboekte vakanties vergeleken met 1997 aanzienlijk toe. Ook het aantal toeristische overnachtingen steeg. Dat blijkt uit cijfers van een ge zamenlijk onderzoek door het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme, het Nederlands Bureau voor Toeris me en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er brachten vorig jaar 727.000 Nederlanders één of meer korte vakantiebezoeken (maximaal drie dagen) aan Zeeland. Dat komt neer op een stijging met 7,4 px-ocent ten opzichte van 1997. Het landelijke beeld geeft een daling met 4,7 procent te zien. Het aantal geboekte lange vakanties door Nederlandei-s in Zeeland bedroeg vorig jaar 795.000. De bescheiden stijging (1,3 px-ocent) komt overeen met de x-esultaten in andere delen van het land. Vakantie vierende Nederlanders boekten vorig jaar tijdens hun verblijf in Zee land met elkaar 8,3 miljoen overnachtingen. Vergeleken met de cijfers in het jaar daar voor betekent dat een toename met 4 px-ocent. Landelijk was er sprake van een daling met mini 1 procent. Ontspannen fietsten de twee jongedames die de drieioieler net toaren ontgroeid door Wolphaartsdijk. En maar kwekken. Zelfs de meest hei kele kwesties kwamen aan de orde. Wie vind je leuker", vroeg het ene meisje de ander op de vrouw af „Carla of mij?" „Jou", antwoordde de aange sprokene zonder aarzelen. „Ik ook", reageerde de vra genstelster tevreden. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De provincie heeft gefaald in haar poging van het slechte imago van Zeeland af te komen. De broodnodige jongeren vinden dat ze er niets te zoeken hebben. Zij zien Zee land als een plattelandsprovin cie waar weinig te beleven valt. De regio heeft de jongeren te weinig te bieden. Daarom moet de provincie flink wat geld uit trekken om jongeren - en vooral de hoger opgeleiden - voor Zee land te interesseren. Dat vindt de provinciale instelling voor welzijn, zorg en cultuur Scoop, die onderzoek heeft gedaan naar Zeeuwse maatschappelij ke trends en de toekomst van de provincie. Op de kaart De provincie moet volgens Scoop Zeeland 'op de kaait' zet ten. Zij moet een samenhangend beleid tussen economie en ruim telijke ordening opzetten waai-- bij de nadruk ligt op een betere samenstelling van de Zeeuwse bevolking. Meer jongeren dus om Zeeland leefbaarder te ma ken. De provincie is al jaren de meest vei-grijsde provincie van Nederland waar de 'vei-jonging' door jonge allochtonen aan voorbij is gegaan. „We lopen in Zeeland ongeveer tien jaar voor op de vergx-ijzing in Nedexiand." Bedrijfsleven Scoop constateext dat de schaalvex-groting die de Zeeuw se zorg- en welzijnssector be heerst in het bedxijfsleven ver te zoeken is. Winkels en voox-zie- ningen zijn uit de dox-pen ver dwenen, fusies kenmerken de kinderopvang en het peuter speelzaal wex-k, maar in het Zeeuwse bedrijfsleven viert de kleinschaligheid nog hoogtij. Volgens Scoop belemmert dit investeringen in uitbreiding en vernieuwing. Verder laten be drijven met specialistische ken nis Zeeland links liggen omdat er niet een echt centrum is en er te weinig grote bedrijven zijn. Onvoldoende hoog opgeleid 'jong talent' dwai-sboomt vol gens Scoop de ontwikkeling van een hoogwaardige Zeeuwse economie. „Dit legt de zwakke schakel in het vestigingskli maat in Zeeland bloot." Maar er liggen grote mogelijk heden als de Zeeuwen flink ge bruik maken van moderne com municatiemiddelen als internet en e-mail om zich als 'cyber- space-economie' te onderschei den. Dat betekent thuis werken oftewel telewerken. „In het Eu ropa van morgen heeft Zeeland de kans zich te ontwikkelen als de telewerkende provincie bij uitstek", schi'ijft Scoop opti mistisch. Thuiszorg Scoop constateext dat er in de ouderenzorg in Zeeland com merciële initiatieven de kop op steken, maar niet in de thuis zorg en de verloskundige hulp. Daar is de provincie te wijdver spreid voor. Dit zorgt er ook voor dat de kwaliteit van zox-g en hulp thuis (ambulante hulp) van bijvoorbeeld de jeugdhulp verlening onder druk staat. Hulpverleners moeten meer rei zen zonder dat ze daar extra geld voor krijgen. De onderzoekers vinden dat de Zeeuwse musea en theaters een veel grotere rol moeten spelen in het culturele leven. De musea zijn te weinig professioneel en wat Zeeland aan podiumkun sten biedt, is slechts een 'be scheiden doorsnede' van het landelijk gemiddelde. Met sa menwerking en schaalvergro ting kan Zeeland zich presente ren als 'één groot modern eco- museum' met over de provincie verspreide zalen. Kunst voor jongeren is er nog te weinig, vindt Scoop. Daarom moet er meer videokunst komen en een muziekschool waar jongeren zich met popmuziek kunnen be zighouden. Scoop heeft het trendsonder- zoek in opdracht van de provin cie gedaan. Deze wil de conclu sies gebimiken voor haar wel zijnsbeleid. Een deelonderzoek naar mogelijke achterstandspo sities van allochtonen in Zee land is mislukt omdat gemeen ten en instellingen onvoldoende gegevens over allochtonen heb ben. Middelburg - zondag 6 juni - Yi*markt e.o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61