Middelburg wil nieuwe discussie kerncentrale NIEUW ADRES: Auto Deltion B.V. Veere niet blij met de Vogelrichtlijn Treurig schoolplein wordt opgefleurd Regels aanplant meidoorn worden niet verscherpt FOTO VERSCHOORE zeeland zaterdag 5 juni 1999 s 16 Zeeland helpt Filippijnse jongeren 'n vak te leren. Armoedebestrijding in de derde wereld. WOORD Giro 30 20 900 DAAD Rabobank 38.54.87.088 8 B en w vragen vraagt politiek om heroverweging sluiting We helpen u alvast op weg. Postbus 560 4200 AN Gorinchem Tel. 0183-611800 Mr. Iman Caustraat 29 - 3251 AP Stellendam - Telefoon 0187 - 491100 Er is een Volkswagen voor iedereen. Maar welke het beste bij u past is natuurlijk heel persoonlijk. Welke Volkswagen u ook kiest: u zit altijd goed. Want bij iedere Volkswagen kunt u rekenen op veiligheid, comfort en de kwaliteit die u van Volkswagen gewend bent. Zo hebben alle Volkswagens standaard een uitgebreid pakket veiligheidsvoorzieningen aan boord. Daarnaast is comfort tijdens het rijden iets wat u in iedere Volkswagen terugvindt. En dat geldt uiteraard niet alleen voor de bestuurder,- ook de passagiers voelen zich bijzonder comfortabel in een Volkswagen. U kunt de verschillende modellen hierboven alvast op uw gemak bekijken. En wilt u ze van dichtbij bewonderen, of eens een proefrit maken, dan bent u van harte welkom in onze showroom. door Ab van der Sluis KOUDEKEKKE - Veere is het oneens met de aanwijzing van het Veerse Meer als ge bied dat valt onder de Vogelrichtlijn van de Europese Unie. Die bepaling is opgesteld om allerlei soorten vogels te beschermen. Het Veerse college vreest dat recreatie in het meer in gevaar komt. B en W zijn verbaasd over de aanwijzing, omdat er in dat gebied geen bedreigde vogelsoorten voorkomen. De gemeente heeft een brief gestuurd naar staatssecretaris G. Faber van Natuurbe heer. Veere zegt alleen akkoord te kunnen gaan met de aanwijzing van het Veerse Meer als dat niet leidt tot een beperking van het gebruik van bedrijfsterreinen, de verblijfs- - recreatie en de jachthavens. De recreatie eilanden en de terreinen in en om het Veerse meer, met een strook van honderd meter er omheen moeten ook buiten de begrenzing worden gehouden, aldus het college in een schrijven aan staatssecretaris Faber. Het college stelt dat de natuur in het Veerse Meer geen hoofdfunctie is. Volgens B en W komen er niet-broedvogels voor als de brandgans, de middelste zaagbek en de smient. Op die soorten mag gejaagd worden. „Nederland speelt een belangrijke rol voor de wintergasten van deze soorten, maar ze worden absoluut niet bedreigd." De ge meente wil daarom een nadere onderbou wing met recente onderzoeken en tellingen. Veere schrijft het ook vreemd te vinden dat er in de EU-Vogelrichtlijn een regeling voor de vergoeding voor economische schade ontbreekt, omdat de aanwijzing waarde vermindering en inkomstenderving tot ge volg kan hebben. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil een nieuwe, po litieke discussie over het open houden van de kerncentrale in Borssele na 2003. Dat schrijven B en W aan de verantwoordelij ke ministers, de Eerste en Twee de Kamer, de provincie, de Kamer van Koophandel, de werkgeversverenigingen en de vakbonden. Het college geeft met de brief uitvoering aan de motie van de raad van Middel burg, waarin werd gepleit voor openhouden van de kerncentra le. Sluiting is slecht voor de werkgelegenheid en terugdrin ging van C02 en leidt tot verlies van kennis over nucleaire ener gie. Een meerderheid van de Mid delburgse gemeente (met een verdeelde PvdA-fractie) nam in april een motie aan. De politiek wilde daarmee uiting geven aan haar zorgen over het verlies aan werkgelegenheid in Zeeland. Het college kreeg opdracht het Rijk en de provincie op de hoog-, te te stellen van dat standpunt. De Tweede Kamer besloot in 1997 dat de kerncentrale in Borssele op 1 januari 2004 dicht moet. Volgens Middelburg leidt sluiting tot een direct verhes van 330, vaak hoogwaardige, arbeidsplaatsen. Daarmee is de klap voor de provincie nog niet compleet. De indirecte en afge leide werkgelegenheid wordt geschat op minimaal 120 banen en de werkgelegenheid die voortvloeit uit consumptieve bestedingen op 225 arbeids plaatsen. Het totale verhes van 675 banen komt dan ook hard aan, aldus het college, omdat er toch al een aantal zorgwekken de ontwikkelingen zijn in de in dustriëlesector. Uit een oogpunt van veiligheid of modernisering hoeft Borssele ook niet dicht, vindt het ge meentebestuur. De centrale is in 1997 voor honderden miljoenen guldens opgeknapt en wordt op dit moment beschouwd als één van de veiligste ter wereld. Ook de Zeeuwse bevolking ervaart de nucleaire stroomfabriek als veilig. Uit een representatief lezerson derzoek van de PZC van vorig jaar, blijkt dat driekwart van de Zeeuwen veel tot heel vertrou wen heeft in de veiligheid van Borssele. Import Nederland importeert op dit moment kernenergie uit het buitenland, zo'n negen procent van het totale Nederlandse elektriciteitsverbruik. Sluiting zal ertoe leiden dat de overheid meer kernenergie zal importe ren, bijvoorbeeld uit het Belgi sche Doel, luttele kilometers verwijderd van Zeeland. Middelburg erkent dat er nade len zijn verbonden aan het lan ger openhouden van de kern centrale, doordat het op te slaan radioactief afval toeneemt. Het gaat echter om een kleine hoe veelheid. Daarvoor zijn straks opslagmo gelijkheden aanwezig bij de Centrale Organisatie voor Ra dioactief Afval (COVRA). Tenslotte wijst het college erop dat Nederland zich tijdens de klimaatconferentie in het Ja panse Kyoto heeft verplicht de uitstoot van broeikasgassen met zes procent te verminderen. Als de kernenergiecentrale vervan gen wordt door een kolenge- stookte centrale, zal de Nederlandse uitstoot van C02 toenemen met ongeveer ander half procent. Met vrolijke kleuren, niveauverschillen en speelse elementen krijgt het troosteloze plein van de Beatrixschool in Zierikzee straks een beter aanzien. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een grasveld en vier tegels. Meer is het niet, het schoolplein van de school voor speciaal onderwijs in Zierikzee, de Beatrixschool aan de Gracht weg. Het plein ligt er wat troosteloos bij, maar daar komt binnenkort verandering in. Er komt een mooi artistiek plein voor in de plaats naar een ont werp van de Middelburgse vormgever Nico van der Boe zem. Hij heeft een ontwerp gemaakt voor een terrein met geasfal teerde delen op verschillende hoogten. Verdeeld over het ter rein worden door middel van een soort podiumdelen meerde re speelplekken ingericht. Van der Boezem heeft zijn plan ont worpen in overleg met de werk groep Schoolomgeving Beatrix school. Hij heeft in zijn ontwerp speci fiek rekening gehouden met het feit dat het plein bestemd is voor leerlingen van het speciaal on derwijs. Er worden veel kleuren in verwerkt en er komen grote cijfers en letters in rechtop staande constructies. De aanleg van het nieuwe schoolplein gaat ongeveer 140.000 gulden kosten. Een groot deel van dit bedrag moet besteed worden aan het aan brengen van een goede draina ge. Die voorziening ontbreekt nu met als gevolg dat het plein bij de Beatrixschool veelvuldig blank staat. Kosten Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland is be reid in totaal negentig duizend gulden beschikbaar te stellen. Ruim de helft daarvan kornt uit de pot Stads- en dorpsvernieu wing omdat een artistiek schoolplein niet alleen voor de scholieren maar ook voor de be woners van de wijk Malta een aardig aanzien biedt. Een klei ner deel wil de gemeente betalen uit de onderhoudspot voor schoolgebouwen en hun omge ving. Ook de provincie Zeeland steunt de realisering van dit project. Zij heeft 7.500 gulden subsidie toegezegd. Volgens de provincie betreft het een mooi voorbeeld van samenwerking tussen een school en een beel dend kunstenaar. Als tegen prestatie wil de provincie te zijner tijd wel een uitgebreid verslag en documentatie van de gerealiseerde omgeving ont vangen. Leerkrachten en leerlingen van de Beatrixschool hebben de af gelopen jaren al enkele acties gehouden om ook zelf geld in te zamelen ten behoeve van een nieuw schoolplein. De school zelf dient immers ook een bij drage te leveren in de kosten. Volgens een beleidsmedewerk ster van de gemeente moet er van de school zelf 42.000 gulden op tafel komen. Tot nu toe is er een bedrag van dertigduizend gulden bijeen ge bracht. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden stelt geen strengere re gels op voor het aanplanten van meidoorn in de omgeving van een fruitteeltbedrijf of boom kwekerij. Nu geldt een minima le afstand van 500 meter. Fruittelers en de landbouwor ganisatie ZLTO hadden om een grotere afstand gevraagd, uit angst voor de plantenziekte bacterievuur. Het waterschap zegt wel toe bij het aanplanten goed te zullen kijken naar de aanwezigheid van fruitteeltbe- drijvën of boomkwekerijen. In gebieden met veel fruitteelt plant het schap geen meidoorn. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden schrijft dat in zijn antwoorden op de in spraakreacties op de groenbe- heerplannen. De komende twintig jaar gaat het water schap de beplanting langs wa terschapswegen voor een be drag van ongeveer 50 miljoen gulden ingrijpend verbeteren. De eerste groenbeheerplannen bevatten de maatregelen voor de periode 1999-2004. Daar voor is 11,7 miljoen gulden no dig. De plannen zijn onder meer be doeld om iepziekte en bacterie- vuur te voorkomen. Fruittelers blijven echter beducht voor bacterievuur. De Nederlandse Fruittelers Organisatie heeft dringend verzocht helemaal geen meidoorn meer te planten. Dat gaat het waterschap te ver, omdat de meidoorn een belang rijke bijdrage levert aan de landschappelijk kwaliteit en thuishoort in Zeeland. Wel, be nadrukt het dagelijks bestuur, mogen fruitteeltbedrijven en boomkwekerijen geen risico's lopen. Bezwaren Het waterschap probeert ook de diverse agrariërs gerust te stel len die bezwaren hebben tegen plannen voor beplanting langs wegen in de buurt van him per celen. De boeren vrezen onder meer schaduwwerking, takken op het land, vallende bladeren, bemoeilijking van het slooton- derhoud en meer kans op de aardappelziekte phytophtera. Het dagelijks bestuur begrijpt de ongerustheid van de boeren, maar stelt ook dat niet valt te voorspellen in hoeverre zij schade ondervinden. Aan de an dere kant ziet Zeeuwse Eilan den ook positieve effecten, zoals de beschutting van de percelen, het beperken van het wegspoe len en neerslaan van zout en een betere grondstructuur door ver tering van gevallen bladeren. Ook kunnen de groenbeheer plannen volgens het water schap een bijdrage leveren aan de recreatieve ontwikkeling van het platteland. Op enkele punten zijn degroen- beheerplannen gewijzigd. De aanplant van zwarte populieren of abelen langs beide zijden van de Rijksweg op Sint Philipsland heeft het dagelijks bestuur doorgeschoven naar de periode 2004-2009. Tegen het project waren van diverse kanten be zwaren geuit. De oude populie ren en meidoorns langs de Ko ningin Emmaweg en de abelen langs de Munnikweg bij Vrou wenpolder blijven op verzoek van de dorpsraad en de gemeen te Veere zoveel mogelijk staan. De Planologie Werkgroep Wal cheren en de Bevelandse afde ling van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) hadden er voor gepleit ook soorten als sleedoorn, vuilboom, vlier en hondsroos in het beplantingsas sortiment op te nemen. Het wa terschap zegt in zijn antwoord deze soorten om verschillende redenen niet geschikt te achten voor het Zeeuwse landschap. De groenbeheerplannen, de in spraakreacties en de reactie van het dagelijks bestuur daarop worden dinsdag 8 en woensdag 9 juni behandeld in de diverse functionele commissies. De al gemene vergadering neemt in haar vergadering van maandag 21 juni een definitief besluit. Flexi zoekt met spoed mede werkers die opgeleid willen worden tot gespecialiseerd kunststoffolieverwerkers. Wij vragen: - leeftijd tussen 18-25 jaar - opleiding bij voorkeur LTS (niet noodzakelijk) - rijbewijs BE - collegiale eigenschappen Wij bieden: - prima salaris - goede secundaire arbeidsvoorwaarden (o.a. pensioenvoorziening) - prettige werksfeer - gedegen interne opleiding Richt je telefonische reactie graag zo snel mogelijk aan Dhr. M. v.d. Hurk. 0111 652300 Flexibekleding Postbus 47, 4328 ZG, Burgh-Haamstede F bekleding FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE 2 X ZO GROOT! FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE 2 X ZO GROOT! FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE 2 X ZO GROOT! FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE 2 X ZO GROOT!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 58