Nieuwe poging voor 'Borssele' Foto's illustreren verleden gewone man in Stavenisse Sidderrog in Arsenaal Regels aanplant meidoorn worden niet verscherpt Landmacht hervat onderzoek naar oud munitiedepot DE NIEUWE ALFA 145 EN ALFA 146. zeeland zaterdag 5 juni 1999 b 16 WOORD éi DAAD Middelburg wil heroverweging sluiting Ons onderhoud waagt van u even wat aandacht! Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! AUTO DAGEVOS ARMOEDEBESTRIJDING IN DE DERDE WERELD Aan alle bewoners van de gemeente 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN Aan alle bewoners van de gemeente 'S'HEER ARENDSKERKE - HEINKENSZAND &p flet (ijf yeAcfoteiten. Herken jezelf in de nieuwe Alfa 145/146. Jong, dyna misch en sportief. Een sterke persoonlijkheid met een eigen karakter. Val voor de nieuwe styling van het interieur en exterieur. Met naar keuze Sport of Comfort Pakket. En ga voor de win nende techniek van de geavanceerde Twin Spark 16-kleppen benzinemotoren en de nieuwe revolutionaire direct ingespoten 1.9 Unijet turbo diesel. Onder alle omstandigheden gekoppeld aan de zekerheid van veilig heid: ABS en front airbags zijn standaard. Bereid je voor op een unieke rij-ervaring en ontdek dat de nieuwe Alfa 145/146 ook jou op het lijf is geschreven. Alfa 145 v.a. fl. 31.990,-, Alfa 146 v.a. fl. 33.690,- incl. BTW/BPM excl. kosten rij klaar maken. Leaseprijs v.a. fl. 799,- per mnd. excl. BTW, 48 mnd./20.000 km pjr. via Alfa Romeo Lease. Nieuw: Styling nterieur/exterieur Sport e Comfort Pakket 1.9 JTD motor (77 kW/105 PK) ABS en front airbags standaard door Esme Soesman STAVENISSE - Verstilde mo menten die tesamen in grote lijnen de geschiedenis be schrijven van het dorp Stave nisse. In verband met het vier- honderdjarig bestaan van dit dorp wordt vanavond, vrij dag, om zeven uur in dorps huis de Stove een grote foto tentoonstelling geopend. Ruim zevenhonderd foto's, opgediept uit vooral privécol- lecties, laten het verleden voor even herleven. Zo'n veertig tot vijftig mensen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de organiserende Stichting Stavenisse 400 Jaar en doken in oude schoenendo zen en vergeelde albums om foto's gemaakt vóór 1960 op te sporen. Voorzitter van de stichting Flip de Rijke, Ko van Oeveren, Paul Goedegebuure en Rien Moerland brachten lange uren door met het bewonde ren en selecteren van de hon derden aangeleverde foto's. Eveneens grotendeels afkom stig uit een particuliere col lectiezijn 135 ingelijste prent briefkaarten, waarvan één in ieder geval - zoals blijkt uit postzegel en adressering - uit 1906 stamt. Datzelfde geldt voor de op panelen geplakte foto's. Voor zover bekend, da teert de oudste foto van rond 1906. Hoewel het uitzoeken van het aanbod bij de betrok kenen een ware onderzoeks- drift opriep, bleek het voor zien van elk exemplaar van data en uitleg te omslachtig. Veel is echter af te leiden uit de beelden zelf. Zoals de foto van de afgebroken Nederlands Hervormde kerk, waarvan de maker - voor zover nu bekend - als enige de situatie heeft vastgelegd dat er vanaf de Kerkstraat de Voorstraat in kon worden gekeken. Dat moet in 1910 geweest zijn, mijmeren De Rijke en Van Oe veren. Al in 1911 werd er na melijk op die plek een nieuw gebouw neergezet. Historisch grote momenten in de geschiedenis van Stavenis se, zoals de Watersnoodramp, krijgen geen extra nadruk. Juist ook 'kleine' geregi streerde momenten onthullen veel over hoe Stavenisse er ooit uit heeft gezien en hoe de gemeenschap functioneerde. Zoals de tot woning omge bouwde bunker - compleet met lieflijke luikjes -, die tus sen de oorlog en de waters nood dooreen bij de organisa toren onbekend echtpaar werd bewoond. En dan de vele reisjes die verenigingen en su- permarktDe Spar voor dorps bewoners organiseerden. De op die tripjes genomen groepsfoto's maken, evenals de grote serie schoolfoto's, ge noeg herinneringen los bij be zoekers. Eva Besnyö Smakelijk extraatje vormen drie foto's van de wereldbe roemde fotografe Eva Besnyö, die Stavenisse kort na de ramp bezocht. Bovendien zijn onder meer de oude burge- meesterstoel van het dorp en een door Henri Zwerus ge maakte maquette van het voormalig slot van Stavenisse te bewonderen. Zwerus, oud inwoner van het dorp en stu dent bouwkunde aan de TU Delft, gebruikte oude teke ningen om het slot - waarvan de resten nog altijd zichtbaar zijn - te reconstrueren. Wet houder I. C. Moerland geeft met de onthulling van de ma quette het startsein voor de expositie, die tot en met vol gende week vrijdag te bezoe ken is. Openingstijden: maandag 7, dins dag 8, woensdag 9 en donderdag 1 Ojuni van 14.00 tot 22.00 uur. Za terdag 5 juni van 10.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 11 juni van 17.00 lot 22.00 uur. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot VLISSINGEN - In attractie centrum het Arsenaal in Vlis- singen is sinds vrijdagochtend de sidderrog Nellie te bezich tigen. De rog werd dinsdag op de Noordzee gevangen dooi de bemanning van de vissers boot Vlissingen 26. Vrijdag is de vis, die er bekend om staat dat die stroomstoten kan af geven, overgebracht naar het attractiecentrum. Hoewel de Noordzee wel het leefgebied is van deze roggensoort, worden ze zelden gevangen. Toen het dier op de boot naar boven werd gehaald, is het di rect apart gezet in een bak en kreeg het de naam Nellie, ge noemd naar de moeder van de vinder. De daarop volgende dagen heeft de bemanning re gelmatig het zeewater in de bak ververst om het dier in le ven te houden. Volgens bio loog Jan van der Veen van het Arsenaal zag het dier en vrij dag goed uit en was de rog erg levendig. Stoomstroten Dat de sidderrog stroomsto ten kan afgeven, heeft één van de bemanningsleden aan den lijve ondervonden. Tot twee keer toe kreeg de man een ste vige stroomstoot toen hij het dier over wilde zetten naar een ander bassin. Sidderrog gen doen dat als ze zich be dreigd voelen. De elektriciteit wordt geproduceerd door twee organen op de buik van de rog. Een sidderrog kan tus sen de veertig tot tweehon derd volt afgeven. De stroom stoot is niet gevaarlijk voor mensen maar goed voelbaar. De getroffen visser kwam dan ook met de schrik vrij Nellie is bruin gemarmerd en heeft een lengte van 45 centi meter. De spanwijdte be draagt dertig centimeter. Mo menteel zit de sidderrog ter observatie in het quarantai nebassin van het Arsenaal. Als alles goed gaat is Nellie volgende week in het grote Noordzeebassin te zien. Behalve in de Noordzee ko men deze roggen voor in het gebied tussen de Middelland se Zee en Denemarken. Ze le ven op de zeebodem in bij voorkeur een zandige of slik- kige bodem waar ze zichzelf ingraven. Ze eten daar kleine schaaldieren, wormen en vis jes. Postbus 560,4200 AN Gorinchem Telefoon 0183-611800 Matty de Rijke en Ouke Hoedemaker helpen de foto's op de panelen plakken foto Wi I Ie m M ie ras Giro 30 20 900 door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden stelt geen strengere re gels op voor het aanplanten van meidoorn in de omgeving van een fruitteeltbedrijf of boom kwekerij. Nu geldt een minima le afstand van 500 nieter. Fruittelers en de landbouwor ganisatie ZLTO hadden om een grotere afstand gevraagd, uit angst voor de plantenziekte bacterievuur. Het waterschap zegt wel toe bij het aanplanten goed te zullen kijken naar de aanwezigheid van fruitteeltbe- drijven of boomkwekerijen. In gebieden met veel fruitteelt plant het schap geen meidoorn. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden schrijft dat in zijn antwoorden op de in spraakreacties op de groenbe- heerplannen. De komende twintig jaar gaat het water schap de beplanting langs wa terschapswegen voor een be drag van ongeveer 50 miljoen gulden ingrijpend verbeteren. De eerste groenbeheerplannen bevatten de maatregelen voor de periode 1999-2004. Daar voor is 11,7 miljoen gulden no- dig. De plannen zijn onder meer be doeld om iepziekte en bacterie- vuur te voorkomen. Fruittelers blijven echter beducht voor bacterievuur. De Nederlandse Fruittelers Organisatie heeft dringend verzocht helemaal geen meidoorn meer te planten. Dat gaat het waterschap te ver, omdat de meidoorn een belang rijke bijdrage levert aan de landschappelijk kwaliteit en thuishoort in Zeeland. Het waterschap probeert ook de diverse agrariërs gerust te stel len die bezwaren hebben tegen plannen voor beplanting langs wegen in de buurt van hun per celen. De boeren vrezen onder meer schaduwwerking, takken op het land, vallende bladeren, bemoeilijking van het slooton-1 derhoud en meer kans op de, aardappelziekte phytophtera. i Het dagelijks bestuur begrijpt de ongerustheid van de boeren, maar stelt ook dat niet valt te j voorspellen in hoeverre zij; schade ondervinden. Aan de an-1 dere kant ziet Zeeuwse Eilan-1 den ook positieve effecten, zoals1 de beschutting van de percelen, het beperken van het wegspoe-1 len en neerslaan van zout en een, betere grondstructuur door ver tering van gevallen bladeren. Ook kunnen de groenbeheer- plannen volgens het water- j schap een bijdrage leveren aan; de recreatieve ontwikkeling van het platteland. Op enkele punten zijn de groen beheerplannen gewijzigd. De aanplant van zwarte populieren i of abelen langs beide zijden van de Rijksweg op SintPhilipslandj heeft het dagelijks bestuur' doorgeschoven naar de periode 2004-2009. Tegen het project waren van diverse kanten be zwaren geuit. De oude populie-i ren en meidoorns langs de Ko ningin Emma weg en de abelen langs de Munnikweg bij Vrou-j wenpolder blijven op verzoek van de dorpsraad en de gemeen- j te Veere zoveel mogelijk staan. De groenbeheerplannen, de in spraakreacties en de reactie van i het dagelijks bestuur daarop! worden dinsdag 8 en woensdag j 9 juni behandeld in de diverse: functionele commissies. De al-i gemene vergadering neemt inj haar vergadering van maandag 21 juni een definitief besluit. Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in de gemeente 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN aan het waterleidingnet van maandag 7 t/m vrijdag 11 juni 1999. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Goes, telefoon (0113) 232333 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- ll sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat /FhT bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd, lilt Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in de gemeente 'S-HEER ARENDSKERKE - HEINKENSZAND aan het waterleidingnet van maandag 7 t/m dinsdag 8 juni 1999. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werk zaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Goes, telefoon (0113) 232333 of op Internet http://www.delta-zld.nl/e-lmail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- K%piTA\ sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat i/hT bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd, lilt door Ab van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelbrug wil een nieuwe, po litieke discussie over het open houden van de kerncentrale in Borssele na 2003. Dat schrijven B en W aan de verantwoordelij ke ministers, de Eerste en Twee de Kamer, de provincie, de Kamer van Koophandel, de werkgeversverenigingen en de vakbonden. Het college geeft met de brief uitvoering aan de motie van de raad van Middel brug, waarin werd gepleit voor openhouden van de kerncentra le. Sluiting is slecht voor de werkgelegenheid en terugdrin ging van CO, en leidt tot verlies van kennis over nucleaire ener gie. Een meerderheid van de Mid delburgse gemeente (met een verdeelde PvdA-fractie) nam in april een motie aan. De politiek wilde daarmee uiting geven aan haar zorgen over het verlies aan werkgelegenheid in Zeeland. Het college kreeg opdracht het Rijk en de provincie op de hoog te te stellen van dat standpunt. De Tweede Kamer besloot in 1997 dat de kerncentrale in Borssele op 1 januari 2004 dicht moet. Volgens Middelburg leidt sluiting tot een direct verlies van 330, vaak hoogwaardige, arbeidsplaatsen. Daarmee is de klap voor de provincie nog niet compleet. De indirecte en afge leide werkgelegenheid wordt geschat op minimaal 120 banen en de werkgelegenheid die voortvloeit idt consumptieve bestedingen op 225 arbeids plaatsen. Het totale verlies van 675 banen komt dan ook hard aan, aldus het college, omdat er toch al een aantal zorgwekken de ontwikkelingen zijn in de in dustriële sector. Veiligheid Uit een oogpunt van veiligheid of modernisering hoeft Borssele ook niet dicht, vindt het ge meentebestuur. De centrale is in 1997 voor honderden miljoenen guldens opgeknapt en wordt op dit moment beschouwd als één Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden' de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werk zaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Defensie hervat maandag het onderzoek naar de staat van het voormalig muni tiedepot in de havenmonding van Zierikzee. De naspeuringen met marine duikers in april hebben volgens onderzoeksleider majoor L. Jobse van de landmacht te weinig resultaten opgeleverd om een verantwoorde conclusie te kunnen trekken. Voor het onderzoek ter plaatse heeft defensie dit keer de hulp ingeroepen van het duikbedrijf Noordhoek Diving uit Zierik zee. De particuliere firma on derneemt tussen 7 en 18 juni verkenningstochten met onbe mande onderwatercamera's. Aan de hand van de videobeel den die dat oplevert, gaan een week later opnieuw duikers van de marine naar beneden om stukken oude munitie op te vis sen. De naspeuringen ter plaatse worden 25 juni afgerond, zo is de bedoeling. Het onderzoek wordt geleid van het marine schip Argus en de Antartica van Noordhoek Diving. De Scheep vaartdienst Oosterschelde heeft het gebied rond de voormalige stortplaats tijdens de werk zaamheden tot verboden gebied verklaard voor onbevoegden. In april bracht Defensie met so- narbeelden de Oosterschelde- bodem rond het depot in kaart. De meeste onregelmatigheden bleken echter veroorzaakt door scheepswrakken en bouwafval van de Zeelandbrug. De hoe veelheid munitie die de marine duikers boven water haalden, bleef beperkt tot een half ver gaan munitiekistje, een granaat en een paar landmijnen. Te wei nig in ieder geval voor het on derzoeksinstituut TNO om een wetenschappelijk verantwoor de conclusie te kunnen trekken over de omstandigheden van het oude schiettuig, aldus majoor Jobse. De storplaats voor de kust bij Zierikzee werd aangelegd voor het dumpen van oude munitie uit de Tweede Wereldoorlog. van dé veiligste ter wereld. Ook de Zeeuwse bevolking ervaart de nucleaire stroomfabriek als veilig. Uit een representatief le zersonderzoek van de PZC van vorig jaar, blijkt dat driekwart van de Zeeuwen veel tot heel vertrouwen heeft in de veilig heid van Borssele. Nederland importeert op dit moment kernenergie uit het buitenland, zo'n negen procent van het totale Nederlandse elektriciteitsverbridk. Sluiting zal ertoe leiden dat de overheid meer kernenergie zal importe ren, bijvoorbeeld uit het Belgi sche Doel, luttele kilometers verwijderd van Zeeland. Middelburg erkent dat er nade len zijn verbonden aan het lan ger openhouden van de kern centrale, doordat het op te slaan radioactief afval toeneemt. Het gaat echter om een kleine hoe veelheid. Daarvoor zijn straks opslagmogelijkheden aanwezig bij de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA). Tenslotte wijst het college erop dat Nederland zich tijdens de klimaatconferentie in het Ja panse Kyoto heeft verplicht de uitstoot van broeikasgassen met zes procent te verminderen. Als de kernenergiecentrale vervan gen wordt door een kolenge- stookte centrale, zal de Nederlandse uitstoot van C02 toenemen met ongeveer ander half procent. ANTHONY FOKKERSTRAAT 77, GOES. TEL. 0113-275751

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 54