Borsele moet snoeien in uitgaven PZC PZC Genoeg aanslagen halen is een makkie Keuren voorkomt ellende Vlaams-Bevelandse uitwisseling wankelt Wethouder: Gemeenschappelijke regelingen worden gemeente te duur zeeland 15 door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De bijdra gen aan gemeenschappelijke re gelingen groeien de gemeente Borsele boven het hoofd. „Van wege onze financiële positie moeten we elke stijging in de re gionale uitgaven compenseren door zelf te bezuinigen. Dat doet zeer", zegt wethouder P. J. Vui laard (PvdA, financiën). Het Borselse college wil met de an dere Zeeuwse gemeenten een discussie over de financiering van gemeenschappelijke rege lingen. De financiële situatie van de ge meente wordt vooral onder mijnd door de herverdeling van het geld uit het Gemeentefonds. Voor Borsele betekent dat een korting van 4,3 miljoen gulden per jaar, die sinds 1997 in stap pen wordt doorgevoerd. In de vrijdag gepresenteerde Kader nota 2000-2003, die inzicht geeft in de financiële situatie van de gemeente de komende ja ren, wijzen B en W op de 'pure noodzaak' om de hand op de knip te houden. De steeds meer geld vergende gemeenschappelijke regelin gen, waarover Borsele maar een beperkte zeggenschap heeft, drukken zwaar op de financiële huishouding. „Het wordt steeds moeilijker om de uitgaven in re gionaal verband op een aan vaardbaar niveau te houden", schrijft het college in de Kader nota. GGD Een voorbeeld is de bijdrage aan de GGD Zeeland. Het algemeen bestuur besloot begin april de jaarlijkse bijdrage aan de ge zondheidsdienst met bijna twee miljoen gulden te verhogen. Voor Borsele komt dat neer op 120.000 gulden extra per jaar. Borsele en Schouwen-Duive- land waren de enige van de zeventien gemeenten in het al gemeen bestuur die tegen ver hoging van de bijdrage stem den. Borsele wil vooral af van de ver deelsleutel die vaak wordt toe gepast om gemeenschappelijke regelingen te financieren: een vaste bijdrage per inwoner. Het college vraagt zich in de Kader nota sterk af of voor sommige gemeenten die bijdrage wel 'in Dressuur in Kapelle KAPELLE - Liefhebbers van paardendressuur kunnen mor gen in manege De Braanjenhoek in Kapelle genieten van een Pas de Folly. Dat is een gekostumeerde vrije Kur op muziek. Daarna is er een demonstratie van de Carrousel- groep. Die brengt een muzikale show voor zowel ruiters als pu bliek. Het evenement begint om 13.00 uur. Rommelmarkt HOEDEKENSKERKE - Buurt vereniging Klaver Drie houdt op zaterdagmiddag 12 juni een rommelmarkt. Bezoekers kun nen vanaf 10.00 uur terecht in de Griend. Concert van jeugdorkest GOES - Het jeugdorkest van Ons Genoegen uit Kapelle-Bie- zelinge verzorgt woensdag 16 juni een zomeravondconcert bij zorgcentrum Het Gasthuis in Goes. Het concert begint,'bij mooi weer, om kwart over zeven en duurt tot half negen 's a- vonds. een goede verhouding staat tot de diensten die aan de gemeen ten worden verleend'. „Naar onze mening is dat in het alge meen niet het geval. Steden „Wij zouden graagzien datje als gemeente naar dienstverlening betaalt", zegt wethouder Vol- laard in een toelichting. „Bij de A Rietveld: ...dodelijk projectiel... GGD is het bijvoorbeeld duide lijk dat de uitgaven per gemeen te verschillen en in de steden vaak hoger ligger dan op het platteland. Het beslag op de voorzieningen is niet voor alle Zeeuwse gemeenten even groot. Regionale voorzieningen zijn een groot goed, maar om zake lijke redenen zouden wij graag een andere berekening van de bijdrage willen. Daar wensen we met de andere gemeenten over te spreken." Ondanks de financiële druk is Borsele erin geslaagd tot en met 2003 een sluitende begroting te houden, zonder nog meer te moeten bezuinigen of de lasten voor de burgers verder te ver zwaren. Dat is te danken aan en kele financieel-technische maatregelen, zoals het samen voegen van diverse spaarpotjes, het verlagen van de rentetoe voeging aan de reserves en het op andere wijze financieren van de kostbare rioleringsplannen. „Maar dat zijn trucs die we niet elk jaar kunnen toepassen", zegt Vollaard. Eén appeltje voor de dorst wil Borsele in elk geval achter de hand houden: het dividend over de aandelen in Delta Nutsbe drijven, dat kan oplopen tot zes ton per jaar. De gemeente houdt daar in de financiële voorspel lingen nog geen rekening mee, omdat de uitkering geen zeker heid is. Vollaard: „Wij wensen ons niet bij voorbaat rijk te re kenen." door Esme Soesman HEINKENSZAND - De cultu rele uitwisseling die al een jaar of twintig bestaat tussen Zuid- Beveland en Westhoek Vlaan deren staat op springen. Het gebrek aan belangstelling voor de jaarlijkse themadag in de gemeenten Borsele en Goes en de geringe animo onder orga- nisatoren in Veurne en Diks- muide is voor de Culturele Raad Borsele reden om het voortbe staan ter discussie te stellen. De themadag die zaterdag, van daag, zou plaatsvinden in Veur ne is afgeblazen wegens gebrek aan belangstellenden. De ge meente Goes, die in de jaren ze ventig een uitwisselingsrelatie met Veurne aanknoopte, kreeg geen enkele aanmelding bin nen. De gemeente Borsele telde in totaal vijf aanmeldingen; twee mensen reageerden op een oproep en daarnaast meldden drie leden van de Culturele Raad zich aan. Vanuit deze ge meente is ooit, door de stichting Samenlevingsopbouw Borsele, het initiatief genomen tot een culturele uitwisseling met de gemeente Diksmuide. Het doel is mensen de gelegenheid te ge ven eikaars cultuur te leren ken nen. Aan het onderwerp van de the madag van dit jaar - inspraak en de relatie tussen burgers en overheid - kan het niet liggen, denkt R. Knuit. Hij is secretaris van de Culturele Raad Borsele. Het gebrek aan belangstelling speelt sowieso al een paar jaar. Bij de ambtenaren van de ge meenten Veurne en Diksmuide ontbreekt het bovendien aan motivatie om het jaarlijkse eve nement te orghniseren. Einde verhaal Knuit heeft vooralsnog weinig hoop dat de uitwisseling stand blijft houden. De raad stelt het onderwerp daarom ter discussie tijdens zijn vergadering op don derdag 17 juni. Dat betekent waarschijnlijk einde verhaal voor de uitwisselingsrelatie. „Tenzij er een verfrissend idee wordt aangevoerd, waardoor je een doorstart kunt maken." Ook een mogelijkheid is de frequen tie van de uitwisseling terug te draaien. Persoonlijke contacten en spontane bezoeken - zoals een uitvoering van de Stichting Dansz bij de zuiderburen - zul len wel gewoon doorgaan. Het is niet de eerste keer in de geschiedenis van de culturele uitwisseling tussen Zuid-Beve land en Westhoek Vlaanderen dat er sprake is van een diepte punt. In de eerste tien tot vijf tien jaar was er veelvuldig contact tussen verschillende verenigingen en organisaties uit de betrokken gemeenten. Ook dorpen knoopten onderling contacten aan. Verwateren Uit die tijd stammen veel per soonlijke relaties. Toen de geor ganiseerde uitwisselingen dreigden te verwateren, werd een nieuwe weg ingeslagen. Aan de hand van thema's werden studiedagen opgezet. Onder meer drugs, kinderopvang, toe risme, milieu en asielzoekersbe leid zijn onderwerpen die de deelnemers in de loop van de ja ren aan de orde hebben gesteld. Aanvankelijk trokken deze the madagen nog volle zalen van zo'n honderd vijftig mensen. Vo rig jaar kwamen er slechts der tig tot veertig mensen op de dag in Diksmuide af. De Culturele Raad Borsele ver gadert donderdag 17 juni vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis in Heinkenszand. Ruilverkaveling Walcheren moet 6 miljoen korten MIDDELBURG - De provincie Zeeland houdt vast aan de mil joenenkorting op de ruilverka veling Walcheren. Smeekbeden van de voorzitter van de landin richtingscommissie, vertegen woordigers de georganiseerde landbouw en een verontruste landbouwer haalden vrijdag niets uit. De provincie Zeeland moet bij- na elf miljoen bezuinigingen op landinrichting. Onlangs werd bekend dat de landinrichtings commissie Walcheren het met zes miljoen gulden minder moet doen. Een viertal insprekers probeerden gisteren de leden van de Statencommissie ruimte, water en milieu te overtuigen van de kwalijke gevolgen van de voorgestelde kortingen op de Walcherse ruilverkaveling. Ge deputeerde De Kok weerlegde de vrees van de insprekers dat de ruilverkaveling Walcheren door de miljoenen korting niet, volledig kan worden uitge-., voerd. CDA-woordvoerder J.- Ramondt was er het minst ge rust op. Maar hij concludeerde dat de Statencommissie na de zomer nog een tweede kans krijgt om te reageren op de be zuinigingen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Mieke van der Jagt BAARLAND - Een caravanvakantie! Het lijkt zo eenvoudig: hup je spullen in zo'n handig huis op wielen, aankoppe len en karren maar richting zon. „Was het maar zo eenvoudig", zegt A Rietveld, secretaris van de afdeling Goes van Veilig Verkeer Nederland (WN). Als hij eerlijk is, moet hij toege ven dat hij het zelf ook altijd wat simpe ler heeft benaderd. Sinds vorige week is dat drastisch veranderd. „Waar je niet allemaal aan moet denken als je met een caravan op stap gaat: ongelooflijk. En je kunt het maar beter doen, want zo'n va kantie kan geweldig in de soep lopen." Voor het eerst hield de afdeling Goes van WN caravan keuringen in samenwer king met de politie, caravanbedrijf Gor ter en autorijschool Poortvliet. Rietveld, nog niet zo heel lang secretaris van een compleet nieuw afdelingsbestuur, was erbij en zijn mond viel open van verba zing. „Al ben ik dan jaren niet met mijn cara van weggeweest, ik heb er wel een en die is ook veel gebruikt. Maar tijdens die keurings- en testdagen heb ik enorm veel geleerd. Volgende jaar sta ik ér ook met mijn caravan! Echt opgewekt is Rietveld er niet van geworden, want de veertien mensen die met hun caravan kwamen voor een keu ring, uitgebreide theoretische informa tie en een test, gingen eigenlijk allemaal met een domper naar huis. Rijbewijs „Om te beginnen heeft niet iedereen een geldig rijbewijs voor een caravan. Je moet BE hebben, maar wie na 1984 zijn rijbewijs heeft gehaald, heeft meestal alleen B. Die mensen moeten dus, vlak voor de vakantie, nog het rijbewijs E er bij gaan halen en dan moet je wel achter uit kunnen rijden met zo'n ding." Bij de technische inspectie bleken veel caravans ondeugdelijk en met sommige aanhangers was het echt niet mogelijk om op vakantie te gaan.,Er was een stel bij met een pracht van een tweedehands caravan. Het ding blonk als een spiegel, was mooi afgewerkt, maar de as stond wel op breken. Verder waren er veel slechte remmen, verkeerde verlichting en allerhanden andere zaken, die niet voldeden aan de voorschriften. Nu kwa men deze veertien caravanbezitters nog naar zo'n keuring, maar je ziet er toch el ke zomer tienduizenden op de weg. Ik vraag me af hoeveel van die dingen elk moment kunnen veranderen in een do delijk projectiel." Rietveld raadt caravanbezitters aan om de brochure 'De caravan en de wet' te halen bij het politiebureau. „Wie een tweedehands caravan koopt, kan hem beter bij een erkend Bovag-bedrijf laten keuren, want een kat in de zak is snel ge kocht. Wat erger is: een slechte caravan kan veel ellende veroorzaken. Je kunt hoge boetes krijgen, genoodzaakt zijn om je vakantie op je buik te schrijven en je brengt jezelf en je medeweggebrui kers in gevaar. Iedereen heeft er voor deel bij om de caravan goed in orde te houden." Si-v::-:;-:.:;:: Grondige inspectie van de caravan voor men op vakantie kan veel vakantieleed voor komen. foto Willem Mieras foto archief PZC zaterdag 5 juni 1999 i r m mm door Esme Soesman HEINKENSZAND - Aan de eis dat de aanslag hoger dan tachtig tikken per minuut moet zijn, is ruimschoots vol daan. De 26 leerlingen van groep 8 van openbare basisschool De Reiger in Heinkenszand, die afgelopen jaar via een speels opgezette cursus hebben le ren typen en tekstverwerken, kregen vrijdag allen hun diploma overhan digd. De behaalde gemiddelde aanslag ligt op 99. Ook de vereiste accuratesse van 96 pro cent en hoger bleek een 'makkie'. Bo vendien leverden de scholieren - op eentje na die er nog mee bezig is - vijf werkstukken in als bewijs van him be heersing van de tekstverwerker. Met een feestje, waarop ook ouders uitgeno digd waren, werd dit resultaat uitge breid gevierd. De gebeurtenis geldt als zeer speciaal. Om meer te kunnen bieden dan de tot dusverre ontwikkelde, gortdroge leer methoden heeft onderwijzer Dick de Groot vele uren gestoken in het opzet ten van een speelse cursus. Omhet blind typen onder de knie te krijgen, kregen de leerlingen bijvoorbeeld blinddoeken omgebonden. Gekleurde nagellak bleek een uitstekend middel om de juis te vingers op de juiste toetsen te leggen. Het onthouden van de letters gaat, zo bleek spelenderwijs, veel béter als de kindei-en de letters met eigen vondsten associëren. En typen op muziek drijft het gemiddelde tempo flink omhoog. Cursusboek De spëlletjes, oefeningen en aanpak zijn in boekvorm samengebracht. Door middel van foto's en video-opnamen is het leerproces ook vastgelegd. Daarvan trekken in ieder geval de leerlingen van De Reiger de komende jaren profijt. Maar ook andere scholen tonen wel licht belangstelling. Voor De Groot is het leren bedienen van computer en toetsenbord vooral een kwestie van gelijkheid. De kwaliteits verschillen in vormgeving tussen werk stukken van wizz-kids en de rest trof hem zo, dat hij - met het oog op de toe komst van die kinderen - het plan voor - een computercursus oppikte. De elfjarige Erik de Jong en Kristel Fi- lius plukken beiden vruchten van de in zet van De Groot. Niet dat het altijd zo leuk was, zegt Erik. Halverwege het jaar wilde zijn aantal aanslagen per mi nuut maai- niet stijgen. Uiteindelijk slaagde hij, evenals Kristel, met een score van 157. Geen van tweeën is van plan dit tempo te verbeteren. Kristel: „Maar als ik nu een werkstuk maken moet, doe ik dat zeker met de computer." foto Willem Mieras Kleding gestolen uit auto's MIDDELBURG - Uit twee auto's die geparkeerd stonden aan het Hof van Tange zijn donderdag kledingstukken gestolen nadat een ruit van de auto 's werd ingeslagen. De inbraak in de ene auto vond plaats tussen 11 en 16.30 uur. De eigenaar miste twee koffers met kleding. De tweede inbraak gebeurde tussen 14 en 18 uur. Naast kleding werd uit deze auto ook enkele cd's gestolen. Zakkenrollers op weekmarkt MIDDELBURG - Twee Middelburgse vrouwen van 51 en 45; jaar zijn donderdag tijdens de weekmarkt door een zakken roller van hun portemonnees bestolen. De 51-jarige vrouw zag omstreeks 13.30 uur dat haar handtas open stond en miste haar portemonnee. Daarin zaten een klein geldbedrag en per soonlijke waardepapieren. De 45-jarige vrouw bemerkte na het opbergen van haar boodschappen in haar fietstas dat haar portemonnee uit haar jaszak was verdwenen. In haar porte monnee zaten behalve geld en persoonlijke papieren ook bankpasjes. Wegwerk Goeree-Overflakkee ZIERIKZEE - De hoofdwegen van Goeree-Overflakkee gaan begin volgende week op slot in verband met onderhouds werkzaamheden. Het verkeer van en naar het eiland wordt via speciale borden omgeleid en moet rekening houden met opstoppingen. De N59 tussen het Hellegatsplein en de afslag Den Bommel wordt van maandagavond acht tot vijf uur de volgende ochtend afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de parallelweg. De werk zaamheden bestaan uit het reinigen van de poriën van het zeer open asfaltbeton (zoab), zodat het regenwater weer optimaal kan wegstromen, aldus woordvoerder A de Vos van Rijkswa terstaat Zuid-Holland. Van dinsdagavond acht uur tot vijf uur woensdagochtend is het wegvak tussen Oude Tonge en de Schaapsweg aan de beurt. Op dat traject wordt het verkeer in. en uit de richting van Rotterdam over de provinciale weg ge leid. Dinsdag wordt er tevens gewerkt aan de andere hoofdverbin ding op het eiland, de N57. Tussen Goedereede en Stellendam gaat de weg van 9 tot 15 uur dicht in verband met het maaien van de bermen over een lengte van vier kilometer. Veiligheids eisen voor de wegwerkers staan niet toe dat kan worden vol staan met de afsluiting van slechts één rijbaan, aldus De Vos.. Het verkeer wordt middels omleidingsborden in goede banen geleid. Scholieren stemmen via Internet HULST - Leerlingen van het Hulster Reynaertcollege kunnen dinsdag 8 juni meedoen aan de eerste landelijke scholieren-, verkiezingen via het Internet. De leerlingen vanaf de derde; klas havo en vwo kiezen twee dagen voordat de Nederlandse stemgerechtigden naar de stembus gaan hun kandidaten voor het Europese Parlement. De deelnemende scholieren ontvan gen een oproepkaart met gebruikersnaam en wachtwoord, die slechts voor één stem gebruikt kunnen worden. Het Insti tuut voor Publiek en Politiek, organisator van de scholieren verkiezingen, wil met de Internetverkiezingen niet alleen de scholieren plezieren, maar ook de aandacht vestigen op de mogelijkheden die Internet biedt voor het houden van 'echte verkiezingen'. Sportkleding weg uit winkel TERNEUZEN - De politie stelt een onderzoek innaar de dief stal van een grote hoeveelheid sportkleding uit een winkel in de Noordstraat in Terneuzen. De inbraak, waarbij de deur", werd opengebroken, gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag. De politie kon nog niet zeggen hoe groot de schade is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53