Rijk geschenk van de Schelde B P 39 Geuzenhoek in Vlaamse Ardennen WÈÊÊË 41 zaterdag 5 juni 1999 vrije tijd Op 1 april plegen namaak- Geuzen in Den Briel een poort te rammen. Leuke folklore, dat wel. Maar voor het echte Geuzenwerk moet je, opvallend genoeg, bij de zuiderburen zijn. In de Vlaamse Ardennen. In het piepkleine dorp Horebeke kerkt een kleine protestantse gemeenschap, voor om een belangrijk deel afstammelingen L van de roemruchte geuzen. Geuzenhoek is een van de namen die voor dit stukje België wordt gebruikt. Tekst op een steen op het kerkhof in Horebeke: 'Zelfs na hun dood zorgt Willem I Koning der Nederlanden voor zij- Het raadhuis in Oudenaarde, ne onderdanen'. Al snel na 1517, het jaar waarin hij zijn stellingen op de kerkdeur van Wit tenberg timmerde, vond kerkhervormer Luther in en om de stad Oudenaarde aan hangers. Nog wat later kwam met Zwit serse wevers ook het calvinisme mee naar Oudenaarde. Het nieuwe geloof schoot er wortel ondanks wrede inquisitie. Vele vervolgden sloegen op de vlucht, vestig den zich elders, anderen trokken in groe pen rond en werden Bosgeuzen genoemd, naar analogie van de Watergeuzen, die op 1 april 1572 Den Briel innamen. Kapitein Jacob Blommaert was erbij in Den Briel, trok met zijn groep door naar Vlissingen en Antwerpen en kwam ten slotte bij Oudenaarde, in zijn geboorte streek, terecht. Met een bijna James Bond-achtige slimmigheid drong hij met zijn legertje de stad binnen. Bestuurders werden opgesloten, vijf - priesters de Schelde ingegooid. Een maand later had Alva echter orde op zaken gesteld en moest Blommaert andermaal op de vlucht. Hij belandde in Zeeland. De nazaten van de Geuzen hebben hier in Vlaanderen een boeiend stuk geschiede nis geschreven. De betrekkelijk kleine groep heeft het er niet makkelijk gehad. Al braken er betere tijden aan, eeuwen lang werd het protestantisme toch als een vijandige leer beschouwd. Vaak moest er in het geheim gekerkt worden. Het oude kerkje in Horebeke, eigenlijk een boerde rij, getuigt ervan. Het bestaat nog steeds en is nu gemeenschapsruimte. Zelfs de doden vonden geen rust. Pas on der koning Willem I kon een eigen kerk hofje worden aangelegd. In de muur ervan verwoordt een gedenksteen van de dank. 'Zelfs na hun dood zorgt Willem I Koning der Nederlanden voor zijne onderdanen', staat er te lezen. De dodenakker ligt bij het oude kerkje en het nieuwere kerkge bouw. Op nogal wat grafstenen lees je de naam Blommaert. Jarenlanghad de kleine gemeenschap ook een eigen school. Die is verdwenen. Wat er ook is, is een eigen museumpje over de ge schiedenis van de Geuzenhoek, zoals de buurt wordt genoemd. Even kijken dus. Panorama's Roerige historie in een streek die, je zou het haast vergeten, toeristisch tot de mooiste stukjes Vlaanderen behoort en zichzelf aanprijst als: 'vergeten paradijsje in de achtertuin'. Niet helemaal ten on rechte! Het is een gevarieerd landschap met grazige weiden, heuvels met beboste toppen, stille dorpjes. Mooie, groene pa norama's. Echt een streek om toerend te genieten van stilte en landelijk schoon. Niet voor niks hebben ze er mooie fiets routes uitgezet in variërende afstanden en met veelbelovende namen als Egmont- route, Teirlinckroute, Watermolenroute, enz. Wandelroutes zijn er en tochten voor de automobilist. En zelfs de watersporter komt er de laatste jaren in toenemende mate aan zijn trekken. De historie biedt een handzaam richt snoer om de Vlaamse Ardennen te verken nen. Neem het nijvere Oudenaarde, be roemd om zijn schitterende raadhuis, hoogtepunt van de Brabantse hoge go tiek, en zijn Lakenhalle, een vroeg-go- tisch gebouw uit de 13e eeuw. Heel wat oorlogshandelingen en beroeringen zijn over Oudenaarde gegaan. Veel in het raadhuis herinnert aan Karei V, wiens 500e geboortejaar uitgebreid zal worden gevierd in België. Oudenaarde was de stad waar Margaretha van Parma, bas taard-dochter van Karei V en later land voogdes in de Nederlanden, werd gebo ren. Oudenaarde is beroemd om zijn wandta pijten. Helaas, bijna vergane glorie. Al is er nog wel een atelier, een veel gevraagd produkt is het wandtapijt niet meer. De oude glorie krijgt dit jaar nieuwe glans, want in het kader van de Karei V-herden king is er in de stad van 19 juni tot 3 okto ber een grote tentoonstelling van Ou denaardse wandtapijten. Uniek mag je deze manifestatie zeker noemen. Zo ongeveer het mooiste wat de stad heeft voortgebracht en in het verleden aan vele landen heeft geleverd, keert voor korte tijd terug. Bijna honderd tapijten zijn er te zien in het Stadhuis, de Lakenhalle, St.-Walburgakerk en in Huis de Lalaing (het huis waar Margaretha van Parma zou zijn geboren). Ze zijn afkomstig uit vele landen. Ook Nederland (Eindhoven, Rijs wijk, Maastricht, Ommen, Dordrecht en Tilburg) draagt eraan bij Kostbare oudjes Helaas, niet alle stukken hebben de tand des tijds ongeschonden doorstaan. Maar Oudenaarde nam, als tegenprestatie, de restauratie op zich. Dus keren straks kostbare oudjes in nieuwe luister terug naar de eigenaren. De expositie gaat ge paard met manifestaties op het gebied Opgravingen in Ename. van de muziek, theater,literatuur en beel dende kunst. In Ename rolt de geschiedenis verder te rug in de tijd. Hier aan de Schelde bouwde de Duitse keizer Otto II rond 974 een ves ting. Natuurlijk, ooit was de rivier de grens tussen het Frankrijk en het Duitse keizerrijk. Dus moesten er belangen be veiligd worden. In feite ligt hier het begin van de stad Oudenaarde. Toch verloor de vesting al vrij snel zijn betekenis. Een eeuw later begonnen Benedictijner mon niken er met de stichting van de abdij St.- Salvator. De Franse revolutie maakte een eind aan deze religieuze nederzetting. Opgravingen Ename is een bezoek waard omdat er zo aardig met de geschiedenis wordt omge gaan. Er vinden belangrijke opgravingen plaats. Archeologen wroeten in de grond naai- de geschiedenis van de abdij en de vesting en hebben al veel waardevols blootgelegd. Bijzonder is de manier waarop de bezoe kerbij dat verleden wordt betrokken. Aan de hand van een Tijdvenster wordt het bijna weer realiteit. Verrassend is trou wens ook het museum van Ename. Mo derne technologie maakt van de lokale geschiedenis een boeiend reisverhaal. En toch is Ename maar een dorpje. Echter beslist niet onaanzienlijk. Het heeft een allerliefst, sfeervol cen- trumpje met rococohuizen. Alsof je ineens een flinke stap in de tijd terug zet. Er staat ook de mooie, vroeg-romaanse Laurenti- uskerk waar de oudste muurschilderin gen van België zijn te bewonderen. Over kerken gesproken, het stadje Ronse, vrijwel tegen de taalgrens, laat de toerist afstappen voor een bezoek aan de laat gotische Hermeskerk. Ze bewaart een rijke kerkschat en is gebouwd op een romaanse crypte (11e eeuw), een van de grootste en best gecon serveerde van het land. Maar voor de meeste toeristen is het mooie landschap de allergrootste schat van de Vlaamse Ardennen. Een streek die wel eens 'het geschenk van de Schelde' wordt genoemd. Met talrijke routes die er een toeristisch 'pakjesfeest' van maken. Chris van Twisk 'Voor informatie over de Vlaamse Ardennen kuntu terecht bij: Toerisme Oost-Vlaanderen, Woodrow Wilsonplein 3. 9000 Gent- Tel.: 0032.9.2677.020. fax: 0032.9.2677.199, e-mail: toerisme@oost-vlaanderen.be Ook bij:Toerisme Vlaanderen Brussel, Ken- nemerplein 3, 2011 MH Haarlem. Tel. balie: 0900-2020098 (1 gld.per min.), voor brochures: 023-5345.364, fax: 023-5313.293. üfr £S isg Tips voor tuinieren zonder jeuk en rode ogen Graskaas is uitgesproken jong, romig en mild Gordijntjeskast terug van weggeweest Nieuwe zegetocht voor de melkwei Deense zeep voor houten vloeren Natuurlijke lichaamsverzorging volgens Oosters recept Smart laat kansen op herstel liggen Skoda met vierwiel-aandrijving Platte fietsdragers voor grote gezinnen Warmtesonde kijkt in harde materialen Internet biedt programma's voor hyperactieven Puzzel en postzegels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39