Zeehonden verjagen badgasten In Irian Jay a is de geest uit de fles IT ISA FEDERAL OFFENSE TO DISTURB HARASS PZC De natuur is koning in La Jolla OR MOLEST SEALS reportage 33 zaterdag 5 juni 1999 Iets minder dan zeventig jaar geleden, in 1931, lieten de inwoners van het zonnige La Jolla, in het zuiden van Californië, een solide muur bouwen in zee. Die waterkering zou hun kinderen beschermen tegen de woeste golven van de Stille Oceaan. Achter de muur ontstond zo een kleine baai met een zandstrand. Het idyllische plekje, op korte loopafstand van het centrum van het welvarende La Jolla, kreeg de naam 'Children's Pool', bassin voor de kinderen. Bezoekers van het strand in La Jolla worden gewaarschuwd dat ze een vervolging ris keren als ze de rust van de zeehonden verstoren. MMMMD -f Relaxende zeehonden op het strand van Children's Pool. De dagen dat de kinderen van La Jolla konden zwemmen in het zeewater van Children's Pool, zijn evenwel voorbij. Proefmonsters van het water wezen an derhalf jaar geleden uit dat de vervuiling op deze plaats de kritische grens ver over schrijdt. Op sommige dagen bedraagt de hoeveelheid bacteriën per milliliter zee water het 1200-voudige van de toegesta ne norm, vertelt Tim Rothans van de Oce- anografische Dienst van SanDiego. „Elk menselijk contact met dit water is gevaar lijk. Het is vergelijkbaar met rioolwater. Het water en ook het zand van Children's Pool zitten tjokvol bacteriën." Is er misschien een chemische fabriek in de buurt? Wordt La Jollafeitelijk een bui tenwijk van de havenstad San Diego, ge dupeerd door illegale lozingen uit mam moettankers? Niets daarvan. In La Jolla is het de natuur die van zich afslaat. Hier werd de overal oprukkende mens effectief aan de kant geschoven door het dier. In Children's Pool maken zeehonden tegenwoordig de dienst uit. Het is hun gezamenlijke ont lasting die de zee er tot een verboden zone voor zwemmers heeft omgevormd. Het is een vreemde gewaarwording om in een verstedelijkte omgeving als die van San Diego een strand vol zeehonden te zien. Nederlanders associëren zeehonden met de Wadden, met stille stranden en met afgelegen zandplaten. Maar hier in La Jolla liggen de dieren in hun natuurlijke omgeving doodgemoedereerd te zonnen naast hoogbouw. Het zijn er toch al snel een stuk of zestig. Sterke stroming De volgende ochtend is hun aantal ge slonken tot twintig, maar als de avond valt is het er weer een drukte van belang. Er liggen ook jonkies tussen, nog hele maal in hun witte vacht. Ze lijken hele maal niet bang voor de met foto- en video camera's behangen 'eco-toeristen' die van heinde en ver op deze plek afkomen. „Soms liggen er wel 150", vertelt Brant Brass. Incidenteel kampeert er ook een zeeleeuw tussen. Vanuit zijn uitkijkpost op de kade heeft Brass een wonderschoon, panoramisch uitzicht over de Stille Oce aan en de stranden van La Jolla. Brass is een van de 'lifeguards' (strandmeesters) van La Jolla. Veel te redden valt er niet op deze plaats sinds de gemeente San Diego het zwemwater van Children's Pool af keurde. ,Dit was een zeer populaire start- plek voor duikers", zegt Brass. Afgezien van de zeehondenpoep lijkt zwemmen hier om nog een andere reden niet zonder risico. De golven slaan met donderend geraas stuk op de waterke ring, maar ook achter de muur, aan de rand van de baai kolkt het water hevig. En er steken scherpe rotsblokken boven het wateroppervlak uit. Een zeehond redt zich er prima, dat blijkt wel. Ze springen van de gladde rotsblokken zonder schroom in het kolkende water. Maar voor kinderen lijkt de stroming hier al te wild. „De zee gaat niet altijd zo te keer, hoor", sust Brass. Rothans echter onderkent het gevaar. „Er is in de loop der jaren zoveel zand aangeslibd in Children's Pool dat het strand dichtbij de opening van de water kering is aangeland. En op die plaats is de stroming sterk en verraderlijk." Wreed Het bestuur van San Diego heeft maan denlang zitten broeden op een oplossing voor het vraagstuk van de brutale zee honden. Het ophangen van netten was geen optie. Het voorstel om de zonneba dende zeehonden stroomstoten te geven, was uiteraard te wreed voor woorden. Er is overwogen via luidsprekers de gelui den na te bootsen van een hongerige orka die speurt naar een mals hapje. Maar ook dat plan werd van tafel geveegd. Volgens de deskundigen - van wie er hier onder de rook van het wereldberoemde amuse mentspark 'Sea World' genoeg rondlopen - zijn zeehonden slim genoeg om het ge luid van een echte orka te onderscheiden van een bandopname. Bovendien zouden de omwonenden van Children's Pool het lawaai uit de luidsprekers niet waarde ren. Besloten is uiteindelijk het strand te ver kleinen. Bulldozers zullen voor de prijs van 40 duizend dollar (80 duizend gulden) een zodanige hoeveelheid zand afgraven, dat er van het huidige strand van Child ren's Pool nog ongeveer 30 procent over blijft. Children's Pool krijgt daarmee het uiterlijk terug dat het een halve eeuw ge leden had. Het is, volgens een raadslid uit La Jolla, onverstandig het strand zonder slag of foto John Wanders stoot uit handen te geven aan de zeehon den. „Straks pakken ze er nog meer stran den bij", betoogt hij met gevoel voor dra matiek. De gemeente San Diego hoopt de klus snel te klaren, zodat de kinderen van La Jolla komende zomer weer kunnen badderen in Children's Pool. Door de zandafgraving zal er straks in ie der geval meer water staan in Children's Pool. En dat alleen al belooft het niveau van de bacteriën te verminderen. Maar of de zeehonden zich permanent zullen laten verjagen door de bulldozers en het ver kleinde strand, zal moeten worden afge wacht, Niemand weet het antwoord op die vraag.We willen ze niet allemaal ver- jagen", beklemtoont Rothans, die nauw betrokken is bij de 'herstructurering' van Children's Pool. „We willen alleen wat meer competitie kweken tussen de mens en de zeehond." John Wanders Papoea's demonstreerden in Den Haag tegen de moorden door Indonesië in het voor- Papoealeider Ben Kaisiepo: „De legercommandanten regeren. En zij vreten het land maligc Nieuw-Guinea. foto Cees Zorn kaal." Sinds president Habibie vorig jaar de scepter overnam van zijn bescherm heer Soeharto, waait er een andere wind door de Indonesische archipel. De eco nomische crisis en het wegvallen van Soeharto heeft de greep van Jakarta op het land vei'slapt. Tal van gebiedsdelen, zoals Oost-Timor, Atjeh, deMolukken en Irian Jaya, proberen onder het juk van Java uit te komen. De eerste vrije verkie zingen in de geschiedenis van Indonesië, maandag 7 juni, moeten een nieuwe, de mocratische orde scheppen in de chaos. Maar de bevrijdingsbeweging in Irian Jaya, OPM (Operasie Papua Merdeka), roept de anderhalf miljoen Papoea's op de verkiezingen te boycotten. „Hoe de Indonesiërs hun land inrichten is niet onze zaak", zegt Ben Kaisiepo, de OPM- vertegenwoordiger in het buitenland. „Wij Papoea's willen maar één ding: on afhankelijkheid." Door het Utrechtse etablissement waar Ben Kaisiepo zijn verhaal vertelt, klinkt opeens het Wilhelmus. In het Maleis. Mensen kijken verwonderd op. De melo die kennen ze, maar die tekst? Zich be wust van de aandacht die hij trekt, zingt Kaisiepo het volkslied dat hij als kind in Nieuw-Guinea in het Nederlands én in het Maleis moest leren. Na een couplet of vijf stopt hij ermee. Er valt een korte stil te. „Dat is kolonialisme", zegt hij zacht. Bens vader Markus behoorde met diens broer Frans, Nicolaas Jouwe en Herman Womsiwor tot de 'eerste generatie' Pa poea-bestuurders. Markus was de eerste gekozen voorzitter van de Nieuw-Gui nea Raad. Frans Kaisiepo en Herman Womsiwor zijn inmiddels overleden. Met de inmiddels hoogbejaarde Nicolaas Jouwe heeft Ben Kaisiepo weinig op. „Jouwe is heel passief. Hij doet niets, be halve klagen. Nederland heeft hem ge bruikt. blij heeft geen inhoud en geen gezag. En hij loopt weg voor de verant woordelijkheid." Kolonisator Die verantwoordelijkheid weegt voor Kaisiepo zeer zwaar. Hij is OPM-verte- gen woordiger en secretaris van Kobe Os- er (Eenheid), de voormalige studenten vereniging die nu zo'n driehonderd van de in totaal duizend Papoea's in ons land verenigt. Hij heeft de overdracht van Nieuw-Guinea, door hem consequent West-Papua genoemd, altijd beschouwd als de overdracht van de ene kolonisator naar de andere. „Nieuw-Guinea had niets te maken met Nederlands-Indië. Het was een soort strafkolonie. De Papoea's horen ook he lemaal niet bij Indonesië, maar bij Mela- nesië. Pas in 1950 begon Nederland met de ontwikkeling van het land. Toen moesten wij op school opeens Neder lands leren." Ben was student in Nederland toen Den Haag de strijd om Nieuw-Guinea eind 1962 opgaf. „Het was een overval. Ne derland gaf ons land zomaar weg, alsof het een stukje Ameland was." Hij kon niet meer naar huis. Ook zijn vader, de gekozen voorzitter van de Nieuw-Gui nea Raad, en andere Papoea-bestuur ders zochten een goed heenkomen naar Nederland. De volksraadpleging van 1969 werd de volgende desillusie. „Dat was een lachertje. Ze hebben een groep mensen op een rij gezet, met soldaten er omheen. Wie het oneens was met aan sluiting bij Indonesië mocht het zeggen. De wijze waarop Indonesië zich vervol gens in Irian Jaya gedroeg deed menig een de wenkbrauwen fronsen. Amnesty International wijst al jaren op de erbar melijke toestanden die Indonesië er aan richt. De transmigratiepolitiek bracht achthonderdduizend Javanen naar Man Jaya. De cultuur van de Papoea's werd systematisch onderdrukt. Het leger maakte jacht op alles wat rook naar de OPM, ten koste van tienduizenden do den. Meer dan tienduizend Papoea's vluchtten naar buurland Papua Nieuw- Guinea. „De legercommandanten rege ren", zegt Kaisiepo. „En zij vreten het land kaal." De wereld toonde nauwelijks belang stelling, maar voor Kobe Oser was de kous allerminst af. De voormalige stu dentenvereniging wil dat de overeen komst van 1962 alsnog wordt uitgevoerd en dat de Papoea's een echte kans krijgen zich uit te spreken. „Nederland heeft de plicht de zaak bij de VN aan te kaarten", vindt Kaisiepo. „Den Haag moet erken nen dat het in 1969 is misgegaan en zijn schuld inlossen. Maar we hebben nooit enig begrip gekregen. De Nederlanders zijn een laf volk, met een laffe regering. Men wil geen ruzie met Indonesië en men verschuilt zich achter de VS. Ons zien ze niet staan." Huilen In tegenstelling tot de Molukkers hebben de Papoea's in Nederland nooit geweld gebruikt. „Ik kan Nederland wel laten huilen, maar de strijd moet ter plekke worden gestreden. Wij houden onze jon geren hier onder controle," zegt Kaisie po. In Irian Jaya greep de OPM wél naar de wapens. En om de aandacht van de we reld te trekken werden er gijzelingen op touw gezet, waarvan vorig jaar ook en kele Nederlanders het slachtoffer wer den. Dergelijke acties zitten Kaisiepo niet lekker. „Geweld is zinloos. Je ver liest altijd. Ik houd ze voor: al dood je duizend Javanen, dan staan er morgen weer duizend voor je neus. Maar elke Pa poea is er één en die kimnen we niet mis sen. Maar een kat in het nauw maakt rare sprongen." Sinds het aantreden van Habibie houdt het leger zich wat in en lijkt de situatie wat verbeterd. Ook de bevolking van Iri an Jaya put daaruit moed. De zaak liep nog niet zo uit de hand als op andere plaatsen, maar ook in Irian Jaya is de si tuatie explosief. En rellen kunnen voor het leger juist weer een rechtvaardiging zijn om hard in te grijpen. „Het leger zwaait nog steeds de scepter. En die pra ten niet, die schieten meteen. In oktober hees een jongeman de vlag van West-Pa- pua. Een paar weken geleden werd hij geëxecuteerd. Voor het hijsen van een vlag." Kogel Wat de bevolking wil is voor Kaisiepo heel duidelijk. In februari pleitte een honderd man sterke delegatie uit Irian Jaya („gestuurd en gekozen door de be volking") voor onafhankelijkheid. Dat de president van Indonesië de delegatie ontving mag een wonder heten. Kaisie po: „Habibie is geen Javaan. Daarom is er met hem te praten. Er demonstreren nu Papoea's in Jakarta voor een onaf hankelijk West- Papua. Vroeger hadden ze gegarandeerd een kogel in hun kop ge kregen." Volgens Kaisiepo moet Indonesië de ou de federatieve structuur weer uit de kast halen. „Dan kunnen alle verschillende volkeren erkend worden. Maar hoe Ha bibie zijn staat wil inrichten is niet onze zaak. Indonesië heeft nooit affectie ge toond voor de Papoea's. Ze hebben alleen maar gemoord, geplunderd en ver kracht. Wij willen van Indonesië af. Punt uit." Kaisiepo verwacht niet dat Jakarta uit zichzelf Irian Jaya zal loslaten. Daar voor zijn de belangen te groot. Alleen al de mijnbouw levert Jakarta jaarlijks honderden miljoenen op. „West Papua is een wingewest van Indonesië. Druk van buitenaf is dus noodzakelijk." Maar kunnen de Papoea's wel op eigen benen staan? Hoe kan een gebied dat voor een groot deel uit. wildernis bestaat en waar pakweg 250 talen wox-den ge sproken zichzelf op een moderne manier besturen? Kaisiepo twijfelt niet. „Hoe wij het land besturen is ons probleem. Men kan ons geen condities stellen. De stammen in West-Papua besturen zich zelf trouwens al eeuwen." Kaisiepo vindt overigens niet dat Man Jaya direct onafhankelijk moet worden. Hij vindt dat de VN de draad weer zou moeten oppakken waar men die in 1962- '63 heeft laten liggen. „West-Papua moet weer een VN-mandaatgebied worden. Vervolgens moet in vijf tot tien jaar het zelfbestuur worden voorbereid, waarbij de stammen zichzelf blijven besturen en afgevaardigden sturen voor het centrale bestuur. De contracten met de mijn- bouwbedrijven moeten worden aange past, zodat de opbrengsten ten goede ko men van de Papoea's. Nu is het stelen en wegwezen." Volgens Kaisiepo heeft zo'n VN-tussen- fase ook een therapeutisch effect op de Papoea's. „Mijn volk is ziek. Generaties zijn verpest door angst. Alles wat maar rook naar OPM werd neergesabeld. Er is behoefte aan een rustperiode." Volgens Kaisiepo is er geen weg terug. „De mensen hebben er nu van geproefd, de vlag is gehesen, de geest is uit de fles. Ons doel is dichterbij clan ooit." Het doet hem zeer dat hij de ontwikkelingen in zijn land van grote afstand in het koude Holland moet afwachten. Maar hij heeft geleerd daarmee om te gaan. Mandaat „Ik ben geen verscheurd mens, nee, nee. Ik heb een doel om voor te strijden. Ik moet onze zaak naar de VN brengen en de Papoea's in Nederland verenigen. De mensen zien door de bomen het bos niet meer. Er zijn zoveel stichtingen die iets voor de Papoea's willen doen. Sommigen krijgen subsidie van de overheid, som migen krijgen geld van religieuze groe pen. Ze gebruiken je als studieobject. Ze laten Papoea's naakt dansen om geld in te zamelen. Mijn vader zei: "We doen alles zelf, we financieren alles zelf en we zijn onze eigen baas'." „Ik koester geen wrok tegen Nederland. We zijn er trots op dat we een Nederland se opleiding hebben gehad. Dat we disci pline hebben geleerd. Onze Nederlandse leraren legden ons uit wat recht en on recht is en dat je onrecht moet bestrijden. Dat is wat ik doe. Ik zou hier vijf jaar blij ven, maar het is nu al bijna veertig jaar. Maar ik ben nog steeds op doorreis. Ik ben met niets gekomen en ik ga met niets weerweg." „De OPM-leiding heeft mij hetzelfde mandaat gegeven als mijn vader. Dat doet me wat, ja. Ik heb zijn taak overge nomen om namens het volk op te treden. Als ik het niet red hoop ik dat mijn drie zoons het overnemen. Ik leer hen dat ze hun wortels daar hebben. Ze studeren, want je kunt alleen iets voor je land bete kenen als je iets bent. Ze spreken perfect Nederlands, maar in hun walkman zit de muziek van hun land." Ben Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33