Schroder zegeviert in Europa PZC lij Belgen piekeren zich suf over wat er nog op tafel kan komen PZC Dioxinekip geen direct gevaar voor gezondheid Tien jaar democratie Polen Argwaan feiten en meningen Bondskanselier neemt scepsis bij andere regeringsleiders weg 5 juni 1949 zaterdag 5 juni 1999 door Paul Koopman en Mare Peeperkorn Lichte paniek in het Euro circus, afgelopen najaar. Helmut Kohl, zestien jaar bondskanselier en evenzovele jaren de onbetwiste motor van de Europese Unie, was wegge stemd. 'Der Macher werd overtuigend verslagen door de sociaal-democraat Gerhard Schroder, die prompt een coali tie aanging met de Groenen. Hoe moest het nu verder met de Europese eenwording? „Dit wordt niks", somberden Brusselse diplomaten. Schroder was immers een 'provincie-po liticus' wiens socialisten al an derhalf decennium niet meer aan het regeringspluche ha dden geroken. De Groenen waren he lemaal maagdelijk. Nee, deze onervaren ploeg zou als tijdelijk EU-voorzitter gemangeld wor den in de slangenkuil die de Eu ropese politiek heet te zijn. Ter wijl Europa juist nu meer dan ooit leiderschap nodig had, om de geldverslindende landbouw politiek en het steunbeleid grondig te hervormen en de fi nanciering van de EU tot 2006 zeker te stellen. Wie Schroder en zijn Groene mi nister van Buitenlandse Zaken Joschka Fischer gisteren in Keulen zag gloriëren, kan het pessimisme van krap zes maan den geleden nauwelijks meer plaatsen. De financiële toe komst van de EU is immers vei lig gesteld, Commissievoorzit ter Prodi benoemd en de Kosovo-vrede getekend. Geen wonder dat veertien collega-re geringsleiders de bondskanse lier prijzen, Fischer bejubelen en het Duitse voorzitterschap als 'succesvol' in de analen laten opnemen. Bij het begin in januari zag het er allerminst naar uit dat het een zegetocht zou worden. Binnen landse politieke problemen met de Groenen, werden slechts af gewisseld door stroperige over legrondes in Brussel over de landbouw en het nieuwe bud get. „Wat spoken die Duitsers toch uit", brieste een Neder landse onderhandelaar nadat hij de zoveelste vruchteloze ver gadering onder hun leiding had bijgewoond. Was het begin irriterend traag, De Duitse bondskanselier Schroder staat de media te woord tijdens de Europese top. eenmaal op stoom gekomen denderde de Duitse voorzitters- trein met HSL-snelheid voort. De speciale top eind maart in Berlijn werd een succes. Na een nacht onderhandelen op het scherp van de snede kon Schro der rond zes urn- 's ochtends een akkoord wereldkundig maken. Het budget was geregeld, het steunbeleid herzien en Neder land was dik tevreden vanwege de befaamde 1.3 miljard bezui nigingen op de EU-afdracht. Dat de noodzakelijke land bouwhervormingen uitbleven, was aan de Fransen te wijten. En dat voorzitter Duitsland een flinke prij s voor het akkoord be taalde, nu ja, dat was een bin nenlands politiek probleem voor de bondskanselier. Trofee Niet alleen deze 'mega-deal' werd in Berlijn als trofee in de Duitse prijzenkast geplaatst. Tijdens diezelfde top slaagde Schroder erin de Italiaan Ro mano Prodi tot nieuwe voorzit ter van de Europese Commissie te benoemen. De 'provincie-po liticus' uit Nieder-Sachsen voelde haarscherp aan dat zijn internationaal ervaren collega regeringsleiders 'klaar' waren voor een snelle opvolging van de tot aftreden gedwongen Santer. Nóg een doorbraak als het gaat om benoemingen: de nieuwe EU-vertegenwoordiger voor buitenlands- en veiligheidsbe leid. Een klein jaar sleepte deze procedure al voort, talloze kan didaten passeerden de revue, maar steeds had één van lidsta ten wel iets aan te merken. Schroder slaagde evenwel waai de rest faalde: NAYO-baas So- foto Martin Gerten/EPA lana accepteerde de baan. „Een kwestie van zorgvuldige voor bereiding", prees de bondskan selier zichzelf. Kosovo-crisis Zelfs de Kosovo-crisis hebben Schroder en Fischer in hun voordeel weten om te buigen. De bombardementen startten wel- van onze redactie buitenland Polen heeft gisteren stilgestaan bij het feit dat tien jaar geleden, op 4 juni 1989, verkiezingen werden gehouden die de val van het communisme betekenden en de weg vrijmaakten voor democratie. De Poolse premier Jerzy Buzek sprak van een stap die 'de moeite waard was', on danks de economische ontberingen na de ondergang van het communisme. „We hadden ons voorgesteld dat het mak kelijker zou zijn", zei Buzek bij de plechti ge opening van een fabriek in de Silezl- sche stad Gliwice. „Maar ondanks de inspanningen die we ons moesten getroos ten en de spanningen waarmee we te ma ken kregen, kunnen we nu zeggen: het was de moeite waard", aldus Buzek. Vakverbond en democratiseringsbewe ging Solidariteit won bij de verkiezingen alle zetels op een na die de communisti sche machthebbers voor de oppositie in het parlement ter beschikking hadden ge steld. De door Solidariteit geleide rege ring van premier Tadeusz Mazowiecki die na de verkiezingen werd gevormd voerde democratische hei-vormingen door en maakte een begin met de overgang naar een vrije-mai-ktecoixomie. In de daarop volgende maanden en jaren gingen de grenzen open en maakte Polen zich los van Moskou. AP iswaar terwijl de EU-leiders in Bellijn hun portemonnee verde digden, de beëindiging ex-van werd in Keulen ingeluid. De Finse president Ahtisaari en de Rus Tsjernomyrdin traden op de voorgrond, maar achter de schermen heeft het Duitse voor zitterschap een belangrijke x-ol gespeeld. Bonn en (na de verhui zing van het 'Kanzlei-amt') Ber- lijn waren het knooppunt van druk telefonisch onderhande- lingsverkeer, texwijl Schroder tot en met Peking toe de wereld i-ondi-eisde om het vredesak- koord mede tot stand te bren gen. Ondeilussen rook de Bonds kanselier nog een kans. Profite rend van de onmachtgevoelens over Kosovo, bracht hij het de bat over een eigen militaire EU- vuist in een stroomversnelling. Resultaat: alle regeringsleiders ondei-schrijven vergaande mili taire samenwerking, inclusief gewapende EU-acties zonder de NAVO. Natuurlijk heeft het Duitse re geringsduo ook zaken laten lig gen. Belangrijkste is ongetwij feld het gemis aan een Europees asielbeleid, terwijl in de Balkan honderdduizenden mensen op de vlucht zijn. Finland, "dat ljulihetstokjevan Duitsland overneemt, mag deze heikele kwestie geheel alleen oplossen. Maar voor een groot land dat juist vanwege zijn om vang moeilijk kan manoeuvre ren als voox-zitter, heeft Duits land een aantal klinkende successen geboekt. Kennelijk is 'Der Macher' gewoon een Duit se geuzennaam. GPD Met het uitblijven van berichten over de daad- j werkelijke terugtrekking van Joegoslavische troepen uit Kosovo blijft de argwaan over de 'doorbraak' van Tsjernomyrdin en Ahtisaari. De Joego- j slaven in de schuilkelders, de piloten van de NAVO- j bommenwerpers en niet in de laatste plaats de Koso- j vaarse vluchtelingen hebben geen boodschap aan be schouwingen over de kwaliteit van VN-resoluties of j over de gevolgen van een tijdelijk machtsvacuüm in! Kosovo. Tussen militairen van de NAVO en van Joego- slavië is een ontmoeting gepland waarin de terugtrek king moet worden geregeld. Datgeefthoop. Tochhand- j haait elk uur uitstel van vrede terecht de twijfel over de j bedoelingen van het Servische leiderschap. De westerse woordvoerders in de kwestie-Kosovo spre- ken de laatste tijd opvallend vaak over 'het Servische leiderschap' in plaats van over 'Milosevic'. Het is waar-1 schijnlijk een poging om de krachten rond de Joegosla- vische president aan te spreken. Deze week leek dat te lukken. Eerst stemde het Servische parlement voor de aanpak van de G8. Milosevic volgde. Maar het is voor barig te denken dat de president zwakker wordt. Waar schijnlijker is datMilosevic niet als eerste wilde buigen. Wellicht trachtte hij bovendien, door het volgen van de wens van de volksvertegenwoordiging, zijn binnen landse positie te versterken. De westerse benadering, waarmee Joegoslavië meer als natie wordt aangesproken dan in de persoon van Milo sevic, stuit hier en daar op verzet. Het Interkerkelijk Vredesberaad wil de berechting van de president opne men in een VN-vredesresolutie. Premier Kok en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Cook, zitten j op een vergelijkbaar spoor. Deze roep om strafrecht is begrijpelijk, maar draagt op dit moment niet bij aan de vredesgesprekken. Nu Joegoslavië naar de internatio- nale gemeenschap lijkt te willen luisteren, kan de machtsstructuur in het land beter even met rust worden i gelaten. Milosevic heeft lang genoeg gespeeld met de rest van de wereld. Misschien kunnen de rollen nu wor- j den omgedraaid. Als Milosevic kan worden gebruikt voor normalisatie van de omstandigheden in Kosovo, dient dat prioriteit te krijgen. De VN-vredesmacht zal in de Servische provincie de bewijzen voor zijn misda den aantreffen. Vervolgens kan het Joegoslavië-Tribu- naai die benutten. Ondertussen moet de NAVO voorzichtig zijn. Als de huidige toenadering mislukt, heeft Milosevic veel tijd gewonnen. Een NAVO-invasie voor de winter is dan j vrijwel onmogelijk geworden. Daarom heeft het bond genootschap geen andere optie dan het front gesloten te houden en zich niet al te zeer in de kaart te laten kijken, i Pas als de Servische tanks in Kosovo massaal uit hun schuilplaatsen te voorschijn komen en in de richting van Belgrado rijden, wordt het tij d voor een bombarde- 1 mentspauze. as •<&&- ••••■•- !-- s De pluimveehouderij krijgt zware klappen door het dioxineschan daal. foto ANP door Patricia Schutte De opwinding over gevaar lijk voedsel betreft Belgi sche kip- en eiproducten die op grond van mogelijke verontrei niging met dioxine uit de win kelschappen werden geweerd. Hoe schadelijk is dioxine en wat zijn de gevolgen als deze pro ducten al zijn geconsumeerd? Dioxinen zijn afvalproducten van onder meer de vuilverbran ding of de open haard. De mees te dioxinen wordt via voeding in het lichaam opgenomen. Als mensen te veel dioxine binnen krijgen dan levert dat op den duur risico's op voor de gezond heid. Uit onderzoek bij proef dieren blijkt dat deze stof kan kerverwekkend kan zijn. Het overgrote deel van de dioxi ne is afkomstig van dierlijke vetten. Deze vetten zijn even eens te vinden in een groot aan tal voedingsmiddelen waarin vlees, zuivel of vis als grondstof is gebruikt. Gedurende ons hele leven voegen we dioxine toe aan ons lichaam. Veilige grens In Nederland krijgen we gemid deld per dag ongeveer twee pi- cogram dioxinen en aanver wante stoffen per kilogram lichaamsgewicht binnen (een picogram is een miljoenste van een miljoenste gram). Dat is nog ruimschoots beneden de waarde die de Wereld Gezondheids Or ganisatie (WHO) hanteert als maximaal toelaatbare dagelijk se inname. Deze veilige grens is vastgesteld op basis van een chronische dagelijkse belasting gedurende het gehele leven. Om te voorkomen dat we met onze voeding te veel dioxine binnenkrijgen zijn er voor alle landen van de Europese Unie normen gesteld voor de maxi maal toelaatbare hoeveelheid dioxine in voedingsmiddelen. De Belgische besmette kip en ei eren bleken veel meer dioxine te bevatten, waardoor deze pro ducten uit de handel moesten worden genomen. Wie besmet Belgisch kippen vlees of eieren met een te hoge concentratie aan dioxine heeft gegeten, loopt geen direct risico. Daarvan zou pas sprake zijn als er bijvoorbeeld een heel jaar met dioxine besmette produc ten worden gegeten. Er zou dan een hoeveelheid dioxine in het lichaamsvet opgehoopt kunnen worden die mogelijk schadelijk is voor de gezondheid. Wie het risico in het algemeen wil beperken, kan nog steeds prima de adviezen van het Voe dingscentrum aanhouden. Di oxinen zitten in dierlijke vetten en het terugdringen van de con sumptie van vooral dierlijke vetten is al jaren een speerpunt in de voedingsvoorlichting. Het advies om bijvoorbeeld van zui velproducten vooral de halfvol le of magere varianten te kiezen is algemeen bekend. Hoewel er geen direct gevaar bestaat voor de gezondheid, wordt zekerheidshalve aange raden geen kip- en eiproducten afkomstig uit België te eten. Dit geldt ook voor afgeleide producten, zoals ijs, gebak en mayonaise. Hierbij gaat het om producten die geproduceerd zijn vanaf half januari tot 1 juni 1999. Uitgegevens op het etiket is af te leiden of het gaat om een Belgisch product. Op producten van dierlijke oorsprong staat een ovaaltje met 'EEG', een let ter en een getal. Als deze letter een B is dan is het product uit België afkomstig. Als de streep jescode met 54 begint dan gaat het tevens om een Belgisch pro duct. GPD door Raf Casert Een heel land pijnigt zich het hoofd over de vraag wat er dit weekeinde moet worden gegeten, of beter: wat er mag worden gegeten. Want alles, van de mayonaise voor bij de friet tot eieren, kippen boutjes, Belgische wafels en chocolademousse, is verboden dan wel zeer verdacht. Het dioxineschandaal heeft ervoor gezorgd dat het winke lend publiek in de supermarkt tegen lege schappen aankijkt, en tegen een in culinair op zicht problematisch weekein de. 'Geen Mp, geen varkensvlees, geen eieren, geen rundvlees!', kopte de krant La Dernière Hexxre naast het nieuws over de doorbraak in de Kosovo- oorlog. „En die pot mayonai se? Die kun je beter onaange roerd laten", zegt minister van Volksgezondheid Luc van den Bossche nadat de vrees was ge uit dat een groot deel van de Belgische voedselketen is ver giftigd met het kankerverwek kende dioxine. De regering heeft de rijks wacht gelast er op toe te zien dat tot zeker zondagavond geen kip, varken of koe wordt geslacht of getransporteerd. Agenten trokken van winkel naar winkel om te controleren of mogelijk vervuilde etens waren inderdaad uit de ver koop waren gehaald. ,Ik ga onmiddellij k terug voor besprekin gen met mijn ministers", zei een naar adem happende premier Jean-Luc De- haene op de EU-top in Keulen. „Dit is zeer ernstig." Boeren woedend Belgische boeren zijn er ondertussen woe dend over dat de hele sector wordt gedu- peex'd door het dioxineschandaal. „Dit is zo kolossaal. Het is onverteerbaar", zegt Roger Saenen van de Boerenbond over het ergste voedselschandaal in Europa sinds de Europese Commissie in 1996 een ex portverbod voor Brits rundvlees afgekon digde. Dat verbod werd ingesteld nadat de Britse regering erkende dat de gekke- koeienziekteBSE bij mensen mogelijk tot een besmetting met de dodelijke hersen ziekte van Creutzfeldt-.Jacob kon leiden. De vijftien lidstaten van de Europese Unie narnen onmiddellijk maatregelen om een verdere verspreiding van de besmetting en gevolgen voor de consument tegen te gaan, maar ook andere landen in de we reld kwamen in actie. De Verenigde Sta ten sloten hun grenzen voor al het kippen en varkensvlees en nevenproducten uit de Twee mensen kijken in de etalage van een patisserie in Brussel. Op een papier staat geschreven dat de winkel geen producten verkoopt die dioxine bevatten. foto Yves Logghe/AP EU. De Rus-sische autoriteiten namen in midden-Rusland twintig ton kalkoen in beslag uit vrees voor een besmetting met dioxine. EU-woordvoerder Nigel Gard ner noemde deze maatregelen 'buiten pro portie'. Zelfs binnen de EU kondigden lidstaten eenzijdig maatregelen af tegen Belgische importen. Griekenland staakte de invoer van alle dierlijke producten uit België. Groot-Brittannië zei dat het een noodver- ordening uitvaardigde ter vernietiging van Belgisch varkens- en rundvlees en daaraan gerelateerde producten. Ministers weg Het schandaal kwam vorige week in de openbaarheid nadat een televisiezender had gemeld dat met dioxine vervuild vet was gebruikt bij de vervaardiging van kippenvoer. Dioxine is een kankerver wekkende stof die vrijkomt bij de aanmaak van bepaalde herbiciden en pes ticiden. Eerder deze week traden de Belgi sche ministers van Volksgezondheid en Landbouw af nadat duidelijk werd dat ze al een maand voor de openbaarmaking op de hoogte waren van de dioxinevervui ling. De nieuwe minister van Volksgezond heid, Van den Bossche, zei dat 80.000 ton van het vervuilde voer was verspreid on der veehouderijen, niet alleen kippen houders, maar ook bedrijven waar run deren en varkens worden gehouden. Hiermee werd donderdag duidelijk dat het schandaal niet beperkt bleef tot Mp- penhouderijen. Twee directeuren van het bedrijf dat waarschijnlijk het vervuilde vet voor het veevoer leverde zijn aange houden op verdenking van fraude. Uit eerste onderzoeken is ondertussen ge bleken dat sommige kippen duizend maal de toegestane hoeveelheid dioxine bevatten. In een omvangrijke operatie werden pro ducten die ook maar een spoortje kippen eieren bevatten weggehaald van de schappen in de süpermarktschappen. 'Wat eet u vandaag?', kopte de krant Het Nieuwsblad boven een leeg bord. De crisis heeft al gevolgen voor de werk gelegenheid. Het vleesverwerkingsbe drijf Ter Beke moest tijdelijk duizend tot twaalfhonderd werknemers naar huis sturenBeleggers deden hun supermarkt aandelen als gevolg van het schandaal van de hand. AP Kruispunt Het kruispunt van de Biezelin- gestraat, het Kerkplein en dé Ooststraat in Kapelle staat als gevaarlijk te boek. Een ver keersheuvel heeft geen verbe tering gebracht. De ANWB adviseert nu, asverkeerstre- pen aan te brengen en een bord 'gevaarlijk kruispunt' te plaatsen. Kampong De regering heeft op Kamer vragen geantwoord dat de ver nietiging van een Indonesi sche kampong nodig was, omdat vandaaruit steeds aan slagen werden gepleegd. In de kampong waren weinig bur gers aanwezig, die bovendien voor de aanval waren gewaar schuwd. Drie Nederlandse soidaten zijn veroordeeld tot celstraffen, omdat ze geen ge hoor hadden gegeven aan het bevel tot vernietiging van de kampong; inmiddels hebben de militairen gratie gekregen. Getrouwd? Ik? De filmster Dorothy Ford heeft haar huwelijk met James Sterling ongeldig laten ver- Maren. De beide Hollywood- sterren zouden tijdens de hu welijksceremonie dronken zijn geweest. Dorothy Fbrd was zelfs zo zeer in de lorem, dat ze pas twee dagen na de plechtigheid in de gaten kreeg dat zij de bruid was geweest. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgsewegl 0 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel, (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierïkzee: Grachtweg, 23 a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8,30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tol 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van20.00 tot 22 00 uur: Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00: franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr,3754316 t,n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2