Cirkel rond voor Winter Medvedev trotser dan trots Hattrick lonkt voor Pantani Loek van Wely verknoeit winst bij NK schaken Carrière Westerveld in stroomversnelling Mannen van naam Middenvelder keert in herfst carrière terug bij Ajax Paus op bres voor Poolse voetbalploeg Bosnich van politiebureau naar de kerk BIRMINGHAM - Mark Bosnich, de nieuwe doel man van Manchester Uni ted, is na verhoor op het politiebureau in Birming ham op borgtocht vrijge laten. De Australiër (27) werd eerder op de dag gearres teerd op verdenking van diefstal. Er werd geen proces verbaal opge maakt. Bosnich vierde zijn transfer van Aston Villa naar Manchester en zijn aanstaand huwelijk tot in de kleine uurtjes in een nachtclub in Birming ham. Zijn vrijgezellen- avond werd verstoord toen een vechtpartij uit brak met een fotograaf van een plaatselijke krant. Deze beklaagde zich er bij de politie over te zijn aangevallen en be roofd. Bosnich zou de ver dachte zijn. Hij werd om zeven uur 's ochtends van zijn bed gelicht en overge bracht naar een politiebu reau. Bosnich wachtte 's middags een plezieriger afspraak. Om 15.00 uur trouwde hij in een kapel in Coventry met Sarah Jar- ret. RTR I WARSCHAU - Paus Johannes Paulus H heeft bij de Fifa ge pleit voor de Poolse kampioen Wisla Kraków, zo meldt de krant Super Express. In een brief aan Fifa-president Joseph Blatter heeft de paus I aangedrongen op opheffing van de schorsing tegen de club uit de stad Kraków, waar hij aartsbis- I schop was tot zijn benoeming I tot paus. i Vorig jaar november raakte Di- no Baggio van AS Roma door - een mes aan zijn hoofd gewond tijdens de Uefa Cup-wedstrijd tegen Wisla Kraków- (1-1). De Fifa legde de thuisclub vervol gens een schorsing van een jaar op. De club mag het komend sei zoen niet deelnemen aan de Champions League. DPA van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax - RKC' in plaats van Inter - Lazio Roma. Het zal even wennen zijn voor Aron Winter. De 32-jarige mid denvelder keert komend seizoen na zeven Italiaanse jaren terug bij Ajax. Voor de 77-voudig in ternational gaat een droom in vervulling. Hij heeft altijd de wens gehad zijn loopbaan af te sluiten bij de club waar hij der tien jaar geleden begon. „In mijn hart ben ik altijd Aja- cied gebleven", lichtte Winter wij dag, na de ondertekening van een contract voor vier jaar, toe. „Ik ben hier doorgebroken. Dat vergeet je niet. Ik heb altijd gezegd dat ik mijn loopbaan hier wilde beëindigen. Ik zie het als een uitdaging met Ajax een nieuw team op te bouwen. Bo vendien wilde ik om familieom standigheden terug naar Neder land. Door de interesse van Ajax is alles in een stroomversnelling gekomen." Verrast Directeur spelersbeleid Danny Blind heeft Winter tijdens de kwartfinale in de Champions League tussen Inter en Man chester United voor het eerst benaderd. De speler had bij In- ter nog een doorlopend contract van twee jaar. „Ik voelde me verrast en gevleid door de inte resse van Ajax. Ik heb er wel even over moeten nadenken, maar het was voor mij de kans om mijn droom in vervulling te laten gaan." Ajax heeft voor de nieuwe aan winst een afkoopsom betaald, maar volgens Blind heeft de Ita liaanse club bij de onder-hande lingen stijl en allure getoond. „Dat zegt iets over het respect wat Inter voor Winter heeft", al dus de oud-voetballer. Na Stan ley Menzo trok Blind met Win ter zijn tweede speler in zijn nieuwe functie aan. Winter zal bij Ajax worden herenigd met Menzo, Richard Witschge en trainer Jan Wouters. Met het aantrekken van de geroutineer de voetballer, die op het mid denveld een bepalende rol zal krijgen, hoopt de technische staf de balans in het elftal te herstellen. Blind: „Afgelopen seizoen maakte de ploeg vaak een instabiele indruk. Met een ervaren jongen als Aron hopen van onze sportredactie ROTTERDAM - Loek van Wely heeft vrijdag in Rotterdam in de zesde ronde van het NK schaken een opgelegde winstkans ge mist. Tegen Van der Wiel kon hij na de opening een vol stuk ver overen, maar zag het niet. I Nikolic won wel en voert op nieuw alleen de ranglijst aan. Piket deelt de tweede plaats met Van Wely na winst op Peng. Reinderman klom naar de vier de plaats door Cifuentes te over spelen. Het zag er zo mooi uit voor Van Wely. Medekoploper Nikolic stond minder tegen Janssen en zelf had hij groot voordeel. Met kleine, subtiele zetjes bracht hij Van der Wiel steeds verder in het nauw, totdat deze geen andere uitweg meer zag dan een pion te offeren. Die zet had hij echter op slag behoren te verliezen. Pion Met een venijnig pionzetje zou Van Wely een grote ruil hebben kunnen afdwingen, waarbij hij we dit op te vangen. Hij moet de jonge spelers gaan coachen." Winter debuteerde zelf als 19- jarige in april 1986 in het duel met FC Utrecht in het eerste elf tal. Mede dankzij zijn doelpunt sloot de Amsterdamse aanhang 'Arie' meteen in de harten. In de zes seizoenen die daarop volg den, won hij met Ajax de lands titel, twee KNVB-bekers, de EC voor bekerwinnaars en de Uefa Cup. Na de winst van deze Euro pese prijs vertrok Winter naar Italië. Titel Na vier seizoenen bij Lazio Ro ma stapte hij over naar Inter. Daar heeft hij nu na drie jaar gangen, waarin hij de 1998 de Uefa Cup won, afscheid geno men. „Ikvindhet alleen jammer dat ik nooit de Italiaanse titel heb behaald. Dit seizoen had het gekund, maar er ging van alles mis. Toch heb ik zowel sportief als privé een fantastische tijd gehad." Ajax hoopt voor komend sei zoen nog drie spelers aan te trekken. Directeur spelersbe leid Danny Blind zei dat tijdens de presentatie van Winter. Eer der versterkten de Amsterdam mers zich met Stanley Menzo, Jan van Halst en een Australi sche jeugdintemational. „Ik denk of hoop dat we in ieder ge val nog drie mensen kunnen binnenhalen", zei de oud-voet baller. „Het gaat nog om een middenvelder en een verdedi ger." A1VP aanhet einde een stuk van zwart kon insluiten. Van Wely was er blind voor en ook de pion die hij kon winnen, liet hij staan. Hij koos in plaats daarvan voor een eindspel dat er weliswaar ook goed voor hem uitzag, maar hem uiteindelijk niet meer opbracht dan remise. Piket was zeer te spreken over zijn partij tegen Peng, de enige dame in het gezelschap. Met zijn veertiende zet gaf hij te kennen de Chinese in de haren te willen vliegen. Ze had er niet van te rug. Op zet dertig had haar stel ling veel weg van een Hollandse gatenkaas en gaf ze het op. Nikolic overwon Janssen in het zevende speeluur. In ruil voor twee pionnen kreeg de Bosniër een vrijpion die in het dame eindspel meer gewicht in de schaal legde. Dimitri Reinderman is in goede vorm geraakt. De hoogblonde West-Fries kan de komende da gen misschien voor een stunt zorgen. Zaterdag heeft hij wit tegen Van Wely, zondag zwart tegen Piket. ANP De Italiaan Marco Pantani wordt gekust op het podium, nadat hij met overmacht de twintigste etappe van de Giro d'Italia op zijn naam heeft geschreven. foto Stefano Rellandini/RTR van onze sportredactie MADONNA Dl CAMPIGLIO - Van verdedigen is geen sprake. Marco Pantani had vrijdag morgen voor de start van een nieuwe bergrit in de Ronde van Italië een comfortabele voorsprong. Hij had de berg op een toerfiets kunnen beklim men. Maar de kleine Italiaan houdt niet van verdedigen en wil altijd meer. Zo ook vrijdag. Pantani zette aan, keek ach terom, en zag niemand meer. Zijn vierde dagzege, een dag na zijn derde, bracht hem nog sterker aan de leiding. Zo wil de Italiaan de ronde in zijn va derland winnen. Met over macht. In het klassement komt de eerste renner na hem pas na dik vijf minuten: landgenoot Paolo Savoldelli. Hij en de overige coureurs in het pelo ton vrezen vermoedelijk de laatste bergetappe, die zater dag op het programma staat. Simoni Pantani hield gedurende twee etappes huis, de kruimels wa ren voor de rest, Van die rest hield landgenoot Gilberto Si moni zich het best. In zowel de rit van donderdag als die van vrijdag finishte de Italiaan op 1 minuut en 7 seconden van Pantani. Donderdag alleen, vrijdag in een groepje van zes renners. Tot acht kilometer voor de streep leek het of twee anderen kans hadden op de dagwinst. De Zwitser Richard en de Co lombiaan Buenahora waren samen vooruit. Maar Pantani demarreerde uit de achtervol gende groep en reed solo naar het leidende tweetal. Toen hij hen eenmaal had ingehaald, wenste hij niet op ze te wach ten. Pantani denderde voort en was voor Richard en Buenaho ra niet te houden. Met zijn vierde etappe kwam Pantani wat betreft ritzeges in deze ronde op gelijke hoogte met de Italiaanse sprinter Ma rio CipoHini, maar die is al af gestapt. Pantani krijgt zater dag de kans op een 'hattrick'. Die etappe wordt pas echt zwaar, als de renners het hoog ste punt uit deze Giro passe ren; de Passo di Gavia. De TVM-ploeg van Cees Priem is inmiddels uitgedund tot vier renners. Gisteren gaf Peter Vries na tachtig kilometer uit geput op. Vanmorgen verschij nen alleen Miquel van Kessel, Michel Laf is, Andreas Klier en Hendrik van Dijck nog aan de start. ANP Oekraïense tennisser in finale van Roland Garros I door Edwin Alblas PARIJS - In de finale van Ro land Garros staat in ieder geval één tennisser die in de donkerste dagen van zijn carrière al werd afgeschreven: Andrei Medve dev. Andre Agassi zou de tweede kunnen zijn. Maar wie morgen op het 'court central' Medve- devs tegenstander is, werd gis teren niet duidelijk. De andere halve finale tussen de Slowaak Dominik Hrbaty en Agassi werd gisteren in Parijs bij een stand van 2-1 in sets voor de Ameri kaan wegens regen afgebroken. Het restant volgt vandaag. Voor Medvedev kunnen de open Franse kampioenschappen niet meer stuk. Als nummer 100 be gon hij aan het toernooi en mor gen staat hij in de finale. Wie had dat gedacht? Hijzelf in ieder geval niet. „Ik wil niet wakker worden", stamelde de Oekraï ner na zijn halve finale (7-5,3-6, 6-4, 7-6) tegen Fernando Meli- geni. Die confrontatie vond Medvedev eigenlijk al 'het ein de'. „Als mijn hart op de baan stil was blijven staanzou ik met een trots gevoel zijn doodge gaan", sprak de opgeleefde ten nisser met gevoel voor drama tiek. Als een beginneling had hij naai de partij tegen de Braziliaan toegeleefd. „Ik at weinig en sliep slecht. Ik vroeg ten einde raad mijn vriendin Anke (Huber of ze tips voor me hadZ ij heeft tenslotte in de finale van de Au stralian Open gestaan. Zij stel de me gerust door te zeggen dat Meligeni waarschijnlijk op dat moment hetzelfde onderging." Meligeni liet gisteren de kans liggen om als tweede Braziliaan ooit op de laatste dag van het toernooi een gooi te doen naai de Coupe de Mousquetaires. Gustavo Kuerten klemde twee jaar terug die potsierlijke kom in zijn knuisten. Het toeval wil de dat ook hij het dit jaar tegen Medvedev niet kon rooien. „Ik kan me de eerste paar jaar beter maar niet in Brazili la ten zien grapte de verrassende Oekra- iense finalist. „Ik zou waar schijnlijk ook geen visum krij gen." Bubka In Kiev is al wel de rode loper voor Medvedev uitgelegd. „Ik kan me iets van het gekkenhuis voorstellen. Nu ben ik degene die de grote koppen in de kran ten krijg en niet de voetballers." Een andere grootheid uit de Oe kraïne, polstokhoogspringer Sergei Bubka, belt Medvedev dagelijks op en kondigde zijn komst naar de finale aan. „Het zou voor mij een eer zijn als hij bij de finale in mijn loge zit." Medvedev had gisteren aan Me ligeni nog een kwaaie. De 28-ja- rige clown uit Sao Paulo, die in Parijs al een paar gerenom meerde slachtoffers (Rafter, Mantilla en Corretja) had ge maakt, probeerde met grappen, grollen en snoekduiken zijn ver trek nog twee dagen uit te stel len. De cijfers wezen uit dat Me ligeni in totaal veel meer punten had gemaakt dan zijn opponent, maar niet op de beslissende mo menten. De partij, die op 'dropshots' werd beslist, glipte eigenlijk al na het verspelen van een 4-0 voorsprong en de eerste set uit zijn vingers. „Dat was een be langrijk moment in de wed strijd", gaf de Braziliaan toe. Met een triomf in Parijs had Me ligeni voor het eerst in zijn car rière wat Braziliaanse harten kunnen stelen. Zijn maatje Kuerten is thuis een held, maar Meligeni zal dat nooit worden. De Brazilianen zien hem niet als één van hun. Meligeni werd als Argentijn in Buenos Aires gebo ren. Hij nam pas op late leeftijd de Braziliaanse nationaliteit aan omdat hij beter overweg kon met de tennissers uit dat land dan met zijn landgenoten. GPD Andrei Medvedev viert zijn overwinning op de Braziliaan Fernando Meligeni. foto Patrick Kovarik/AFP Klacht Arsenal tegen Real Madrid LONDEN - Arsenal zal een klacht indienen bij de Fifa over de handelwijze van Real Madrid. De Spaanse club opende de on derhandelingen met spits Anelka zonder Arsenal daarvan op de hoogte te stellen. „Anelka heeft nog een vierjarig con tract", stelde manager Wenger gisteren in Londen. „Real Ma drid is illegaal bezig. Het heeft ons niet geïnformeerd dat het met Anelka in gesprek is. Wij willen dat de Fifa een onderzoek instelt." Anelka wil weg bij Arsenal. De Franse aanvaller ver wacht rond te komen met Real Madrid. Hij verwacht dat beide clubs het eens zullen worden over de transfersom. Die schom melt naar verwachting rond de 50 miljoen gulden. AFP/RTR United niet naar WK clubs MANCHESTER - Manchester United zal niet deelnemen aan het WK voor clubs dat in het komend seizoen voor de eerste keer in Brazilië wordt gehouden. Voorzitter Edwards vindt' het WK, dat drie weken zal durenniet passen in het overladen programma. „Wij spelen in de Premier League 38 wedstrijden, en maximaal 17 in de Champions League. Daarnaast hebben we verplichtingen in de FA Cup en League Cup. Het afgelopen seizoen speelden wij 62 wedstrijden", zei Edwards. In het ko mende seizoen komen daar als winnaar van de Champions League de wedstrijden om de wereldbeker en Super Cup nog bij. SID Hagi terug in Roemeens elftal BOEKAREST - Gheorge Hagi maakt vandaag in de wedstrijd tegen Hongarije zijn rentree in het Roemeense elftal. De lin keraanvaller heeft toegestemd in een eenmalige terugkeer. Het duel tegen Hongarije is voor de Roemenen van groot be lang in de kwalificatie voor de Euro 2000. Bovendien slaagde het Roemeense elftal er in de laatste 63 j aar niet in vanHonga- rije te winnen. Hagi nam vorig jaar na het WK afscheid als in ternational. Hij kwam zeventien jaar uit. voor zijn land. RTR Justitie zit Madiot op de huid PARIJS - Mare Madiot is vrijdagmiddag na zijn verhoor dooi de Franse justitie weer op vrije voeten gesteld. De ploegleider van Francaise des Jeux werd eerder op de dag opgepakt naar aanleiding van uitspraken die oud-coureur Menthéour een dag eerder had gedaan in het onderzoek naar de Sainz en La- velot-dopingaffaire. Donderdag werden behalve Menthéour ook diens landgenoten Durand en Morelle en de Brit Sciandri aangehouden. Menthéour en ook woordvoerster Brigitte Vi- vier-B olie van de Italiaanse Polti-ploegen legden verklarin gen af die belastend waren voor Mare Madiot. Tegen het eind van de middag mochten Madiot en Vivier-Bolle vertrekken. Durand, Morelle en Sciandri bleven in verzekerde bewaring. Ook werden vier Franse amateurrenners opgepakt. AFP IOC-lid N'Diaye overleden LAUSANNE - Op 76-jarige leeftijd is vrijdag het IOC-lid Louis Guirandou-N'Diaye uit Ivoorkust overleden. N'Diaye was lid sinds 1969 en vervulde meerdere functies binnen de olympische beweging. Zo was hij tussen 1978 en 1984 lid van het bestuur. De Afrikaan kwam uit de judo wereld, hij was tus sen 1961 en 1973 vice-voorzitter van de internationale judo- bond. Het Ivoriaanse lid was betrokken bij de omkopingaffaire. Hij werd niet voor schorsing voorgedragen, maar tegen hem werd wel een onderzoek ingesteld. Een maand voor de verkiezing van Sydney als organisator van de Olympische Spelen in 2000 reisde hij eerste klas naar de Australische stad. met vrouw en broer. Ook in de zaak van Salt Lake City was hij verdachte. In deze zaak adviseerde de onderzoekscommissie van het IOC hem een waarschuwing te geven wegens laakbaar gedrag. ANP door Marcel van der Kraan SALVADOR - Sander Wester veld is toegetreden tot het we reldje van voetbalmiljonairs. Letterlijk en figuurlijk begeeft de Vitesse-keeper zich sinds de ze week in nieuwe kringen. Bij het Nederlands elftal deelt hij het zwembad en de ontbijt tafel met alle sterren van Barce lona, Juventus en Real Madrid, op clubniveau bezegelde hij met een telefoontje uit Zuid-Ameri- ka zijn transfer naar Liverpool. Westervelds vijfjarige verbinte nis met de Engelse topclub maakt hem na Edwin van der Sar de best betaalde keeper in de geschiedenis van het Neder landse voetbal. „Het is een fan tastisch contract bij een fantas tische club," zegt de 24-jarige keeper in Brazilië. „Alles wordt voor me geregeld. Ik krijg het eerste halfjaar een huis van de club, een auto, ik hoef me ner gens druk om te maken." Volmacht „Ik had mijn zaakwaarnemer volmacht gegeven tijdens mijn verblijf met Oranje in Zuid- Amerika de zaak in orde te ma ken. Hij wist wat ik wilde ver dienen. Daarom was de transfer niet moeilijk af te ronden." Westerveld heeft het gevoel dat zijn carrière in een enorme stroomversnelling is gekomen. Hij zegt: „Ik speel pas drie jaar eredivisie en in mijn ogen had ik Zware blessure Van Wonderen SALVADOR - Kees van Wonde ren is opnieuw getroffen door een zware blessure. De 30-jarige verdediger kreeg woensdag tij dens de training met het Neder lands elftal last van een spier in de buikwand. De kwetsuur is zo ernstig, dat de Feyenoorder vrijdagavond terugkeerde naar Nederland om zich volgende week te laten opereren. „Ik voelde dinsdag tijdens de strandtrainig al iets, maar toen ging het wel. De volgende dag kreeg ik er meer last van en wist ik dat het fout zat. Het is mijn zwakke plek. Het gaat om een spier die tussen de buik en de lies zit", zei hij. Van Wonderens ploeggenoot Bert Konterman neemt zaterdag z 'n plaats inHij speelt zijn derde interland. Opstelling: Van der Sar; Reiziger, Konterman, Frank de Boer en Van Bronckhorst; Ronald de Boer, See- dorf Davids en Cocu; Kluivert en Van Nistelrooij. ANP nog een seizoen bij Vitesse moe ten blijven. Maar op het moment dat een club van het kaliber Li verpool zich meldt, denk je daar niet meer aan. Ik had nog nooit in de belangstelling van een gro te Europese club gestaan, ik had ook nog nooit deel uitgemaakt van het Nederlands elftal. Nu sta ik hier in Brazilië, een prach tig contract op zak en met twee unieke wedstrijden voor de boeg. Als ik in de tweede wed strijd nog een helft mag meespe len, zijn al m'n dromen van dit jaar uitgekomen." GPD SALVADOR - Braziliaan se tv-commeutatoren be ten gisteren hun tong stuk toen zij oefenden op de uitspraak van de nieuwe namen in het Nederlands elftal. Ruud van Nistel rooij, Bert Konterman en Frank Verlaat zijn geen 'abc-tjes' voor de Bra zilianen. „Het zou een stuk makke lijker zijn." verzuchtte de commentator van het grootste tv-station. „als de spelers net als die van ons één naam hadden." Maar in werkelijkheid hebben de Braziliaanse internationals - Robert Carlos en Antonio Carlos uitgezonderd - langere namen dan de Nederlan ders. Ronaldo heet bij voorbeeld voluit Ronaldo Luis Nazario de Lima. Ro naldo is zijn voornaam, Luis zijn tweede voor naam, Nazario de achter naam van zijn moeder en De Lima de achternaam van zijn vader. Hetzelfde geldt voor Rivaldo, in wiens paspoort Rivaldo Victor Borba Ferreira staat vermeld. Dergelijke lange namen passen ech ter niet op het voetbal shirt. Een enkeling, zoals doelman Dida, hanteert een bijnaam uit zijn jeugdjaren op de achter kant van zijn shirt. De keeper heet voluit Nelson de Jesus Silva. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23