Belgische producten uit winkels GRATIS een kleuren TV! Loods slok te veel op: tanker met kerosine aan de grond bij Borssele NAVO verwacht morgen pauze in aanval op Servië 4 WEKEN VACATURES VOOR 16,- Y£jÊk Witte goud weer op tafel FC Groningen straft vandalen Informatielijn dioxine ook open in het weekeinde VERBOUWINGSOPRUIMING KORTING Etiket moet in het Nederlands I.v.m. Feestelijke opening van weer een nieuw filiaal! de Waterbeddenconcurrent JA, Borst ontraadt het eten van kip, mogelijk ook dioxine in vlees en zuivel Van Dok geïnstalleerd 17 Ook Aron Winter terug bij Ajax Suriname is diep gezonken 17° «Éto i Z 4 Buiig Vooral in de middag en avond buien, met kans op onweer. Maximum 17 graden. Wind zuid-zuidwest, kracht 4 tot 5. 242e jaargang no. 131 zaterdag 5 juni 1999 losse nummers 2,60 PZC PAGINA 17 (Advertentie) Uitzicht boulevard Vlissingen vergroot! Op zondag 6 juni organi seert Focus Optiek MD b.v. van 11.00 tot 18.00 uur voor de 6e keer een Verrekijker dag bij Grand Hotel Arion op de Boulevard te Vlissin gen. Meer dan 100 kijkers van Zeiss, Swift en Bynolyt zijn daar opge steld en kunnen getest worden. Een team van 9 mensen waaron der specialisten van de diverse fabrikanten zullen aanwezig zijn voor een deskundig advies. Om 15.00 uur zal de trekking plaats vinden van de loterij waarbij een gratis Bynolyt én een Zeiss kijker worden verloot. Voor verdere informatie: telefoon 0118-625310! Advertentie Morgen is de Konrrjar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. Koeien op een boerderij in Zuid-België. Ook hun vlees is intussen verdacht. door Edith Ramakers BORSSELE - De supertanker Saint Ambrogio is vrijdagoch tend om kwart over zes bij hoog water vastgelopen in de pas van Borssele. Het schip vervoerde 21.000 ton kerosine en zette op de Westerschelde koers naar Antwerpen. Aan boord was een GRONINGEN - Ruim dertig supporters van FC Groningen die betrokken waren bij rellen mogen hun hele leven hun club niet meer bezoeken. De betrokkenen behoorden tot de groep van ongeveer vijftig FC Groningen-aanhangers die op zaterdag 15 mei in Veendam slaags raakten met supporters van FC Den Bosch. ANP Antwerpse loods die te veel had gedronken. Direct na de melding riep Rijks waterstaat in Middelburg het calamiteitenteam op. „Maar voordat alle personen gearri veerd waren, was het gevaar ge weken", meldt Arnold van der Wees van Rijkswaterstaat. Binnen één uur slaagden vijf sleepboten erin het 178 meter lange schip vlot te trekken. Juist omdat dat zo snel gebeurde, is erger leed voorkomen en is er, zoals het er gisteren naar uitzag, geen kerosine gelekt. Blaastest De waterpolitie nam een blaas test af. Daardoor werd de loods een verdachte. Hij kwam bij ademanalyse uit tussen 1,1 en 1,3 promille alcohol, terwijl 0,8 promille voor loodsen is toege staan. Voor een automobilist geldt een maximum van 0,5. Volgens voorlichter A de Jong van het Korps Landelijke Poli tiediensten is het bovenmatige alcoholgebruik van de loods een op zichzelf staand strafbaar feit. Het houdt niet automatisch in dat de man ook verantwoor delijkheid is voor het stranden. De loods, die de kapitein of roer ganger adviseert, gaf gisteren zelf als verklaring dat de roer ganger slecht op zijn aanwijzin gen reageerde. „Vroeger zouden we dan een groot probleem heb ben gehad, want we mochten niet zomaar controleren of er al cohol in het spel was. Nu wordt erbij incidenten, zoals vandaag, standaard een blaastest afgeno men", vult De Jong aan. De waterpolitie heeft sinds een jaar meer bevoegdheden gekre gen. De politie mag aan boord komen en de loods laten blazen. „Een loods hoeft nu niet meer met dubbele tong te spreken voordat er gecontroleerd mag worden." De Jong verklaart dat de wet is aangescherpt omdat de politie achter de feiten aanliep. „De politie kon pas actie onderne men als het leed was geschied. Het is niet zo dat die verande ring het gevolg is van het feit dat er zich opvallend veel dronken loodsen op schepen bevonden. Er kunnen nu alcoholcontroles zoals op de weg worden uitge voerd." De Saint Ambrogio, varend on der Panamese vlag, heeft een diepgang van ongeveer 10 me ter. Het schip is naar Terneuzen gebracht, waarna het zijn reis voort mag zetten, zodra de kapi tein of de maatschappij de kos ten van het vlottrekken heeft betaald. foto Olivier Hoslet/RTR DEN HAAG - De speciale informatielijn over dioxi ne die het ministerie van Volksgezondheid heeft opengesteld (0800-1151) is ook dit weekeinde be reikbaar, tussen 09.00 en 17.00 uur. Door middel van deze lijn wordt informatie ver strekt over de gevolgen van de Belgische dioxine affaire. Gisteren belden circa 4000 mensen de lijn, don derdag waren het er ruim 2600 en woensdag de eer ste dag ruim 4200. De meeste vragen gaan over de producten die uit voor zorg uit de winkels zijn gehaald. ANP van onze redactie buitenland KEULEN - NAVO-diplomaten verwachten vanaf morgen een pauze in de bombardementen op Servië. Belgrado moet dan wel een begin hebben gemaakt met het terugtrekken van zijn troepen uit Kosovo. Vanochtend treffen militairen van de NAVO, Rusland en Joegoslavië elkaar aan de grens tussen Joegoslavië en Macedonië om een tijdsche ma en de routes voor een veilige aftocht vast te leggen. „Als Milosevic doet wat hij be loofd heeft, dan is het een kwes tie van dagen", zei premier Kok gisteren na de Europtop in Keu len. NAVO-woordvoerder Shea zei: „We zijn vastbesloten dit moment van vrede aan te grij pen. We handelen snel." Het Russisch-Westerse vredes plan dat de Joegoslavische pre sident Milosevic donderdag aanvaardde, lijkt snel handen en voeten te krijgen. Dezelfde avond telefoneerde de Joegosla vische legerleiding met het NAVO-hoofdkwartier om af spraken te maken. Morgenoch tend komen de ministers van Buitenlandse Zaken van de G8 bijeen om de laatste hand te leg gen aan een ontwerpresolutie die de komst van de vredes macht (KFOR) in Kosovo moge lijk moet maken. VN-secreta- ris-generaal Annan verwacht dat de Veiligheidsraad morgen middag daarover overeenstem ming bereikt. De NAVO beperkt Advertentie (Advertentie) opril Grote Markt 1 Goes 0113-858400 DEN HAAG - Etiketten van levensmiddelen moeten voortaan verplicht in het Nederlands zijn opgesteld. Ook moet bij een groot aantal levensmiddelen vermeld wor den welke hoeveelheid van een bepaald ingrediënt erin zit. De ministerraad stemde gisteren in met een voorstel hiertoe van minister Borst van Volksgezondheid. ANP (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! (Advertentie) Krijgt elke klant vanaf zaterdag 5 en zondag 6 juni a.s. bij aankoop van een 2-persoons Goldlabel Soft-side waterbed v.a. 995.-* GRATIS een kleuren tv met teletekst, afstandsbed., sleeptimer, PDS, etc. I Amsterdam Kinkerstr. 3 Rotterdam Schieweq 57 Utrecht A'damsestraatweq 284 1 Arnhem Beekstr. 68 Eindhoven Aalsterweq 133 Info: 0900-9392 Halcyon Softside waterbed adviesprijs 3.495.- bij ons 995.- die tijd de bombardementen tot strikt militaire doelen. Bondskanselier Schroder zei gisteren na telefoongesprekken met de Russische president Jel- tsin en de Chinese premier Zhu te verwachten dat die twee lan den de resolutie zullen onder steunen. GPD/AFP/DPA zie ook pagina 2 en 5 (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 16,-. O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: mN Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC A van Dok-van Weele is gisteren geïnstalleerd als burgemeester van Vlis singen. Ze volgt J. van der Doef opBij haar installa tie zei ze veel belang te hechten aan een zorgza me overheid. Na doelman Stanley Menzo keert ook Aron Winter terug bij Ajax. De international werd gistermiddag in de Arena gepre senteerd. Hij tekende een contract voor vier jaar bij de beker winnaar. Winter speelde zeven jaar in de Italiaanse competitie, eerst bij Lazio Roma, vervolgens bij In- J ternazionale. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na de ver dachte Belgische kippro ducten wordt sinds giste ren ook onderzocht of vlees- en zuivelproducten uit België mogelijk te veel dioxine bevatten. Ver dachte producten worden verwijderd uit de schap pen van de winkels. De overheid heeft de grenzen voor het meeste Belgische vlees, zuivelproducten en vee inmiddels gesloten. Supermarkten en fabrikanten hebben inmiddels 67 verdachte producten verwijderd. Ze zoe ken dit weekend verder uit wel ke vlees- en zuivelproducten veilig zijn. Er kunnen vandaag nog verdachte producten in de schappen liggen. Minister Borst (Volksgezond heid) heeft de Nederlanders gis teravond alvast gevraagd in hun eigen koelkast en vrieskist te zoeken naar dierlijke producten uit België. Die kan men voorlo pig beter niet op het menu zet ten. De Belgische producten zijn te herkennen aan de letter B naast de aanduiding 'EEG' of 'CEE'. De streepjescode begint met de cijfers 54. Weer veilig Ook Nederlandse kippen kun nen beter even n i et gegeten wor den, overigens wegens een mini maal risico. Andere verdachte producten blijken na onderzoek weer veilig te zijn, zoals enkele Mora-producten. Albert Heijn heeft als gevolg van de affaire 10 procent minder kippen ver kocht. De nieuwe maatregelen volgen op een aantal verwarrende en verontrustende ontdekkingen over dioxinebesmetting in Bel gië. De Nederlandse overheid kan van de Belgische collega's echter geen duidelijke informa tie krijgen wat nu wel en wat niet besmet is. Faber Het optreden van het Neder landse ministerie van Land bouw ligt steeds meer onder vuur. Na de Tweede Kamer, de Consumentenbond en de boe- renorganisatie LTO-Nederland heeft ook de Europese Commis sie zich erover beklaagd dat zij te laat is ingelicht over de zaak. De consumenten en de boeren hebben daardoor te lang in on zekerheid verkeerd. Dinsdag of woensdag debat teert de Kamer verder met staatssecretaris Faber van Landbouw en met Borst. Faber heeft inmiddels toegegeven dat ze de Tweede Kamer onduide lijk heeft geïnformeerd, maar hield met Borst staande dat de Nederlandse overheid niet eer der in actie had hoeven komen. Er was volgens hen nog te wei nig bekend over de ernst van de besmetting. De Belgische justitie heeft haar speurtocht naar de oorzaak van de dioxineschandaal naar Ne derland uitgebreid. Samen met de Algemene Inspectiedienst (AID) zijn monsters genomen bij drie Nederlandse vetsmelte- rijen. Doel van het onderzoek is na te gaan of deze bedrijven be smette olie leverden die uitein delijk in het Belgische veevoer terecht is gekomen. ANP pagina 2: Belgen weten niet wat ze kunnen eten pagina 3: lijst verdachte producten Staatssecretaris Faber gaf sa men met minister Borst een persconferentie over de dioxi ne-affaire. foto Roger Dohmen/ANP Afgelopen weken trokken Hindoestanen, Creolen, Javanen, Chinezen en blanke Nederlanders in protest door de straten van Paramaribo. Nooit eerder was de saamhorigheid zo groot. Maar, was de algemene opvatting, alles is beter dan president Jules Wijdenbosch. Diens regering zal moeten wij- ken. Pas dan heeft Suriname kans om na jaren wan- &*•-- beleid aan een nieuwe toekomst te bouwen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 6; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21sport: 22 en 23; reportage: 25, 27,29,31 en 33; vrije tijd: 39; bouwen en wonen: 41; tafel en trend: 43; auto motorfiets: 45; wetenschap en techniek: 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1