Alsof je elke dag vakantie hebt Éénpersoons rookworst rukt op PZC Onderzoek sociaal beleid Elf Atochem Moeizaam akkoord over CAO Total zeeland 19 ■m *LJ Goese Meer gewone wijk met alleen wat grotere huizen Zeeuws duo bij Lingo Alleengaand zaterdag 5 juni 1999 Een riante woning met terras aan het water, wie wil dat niet. Voor veel bewoners is de ligging aan het water de doorslaggevende factor geweest bij de keuze voor de wijk het Goese Meer. foto's Willem Mieras door Winnie van Dam GOES - Hoese meren dih wil ik weune, zingt de zanger van de Zeeuwse band Surrender in het liedje 'Hroas'. Hij drijft in zijn lied de spot met de bewo ners van het Goese Meer en hun Mcircedessen, Volvo's en hrote lappen hrond. Ook laat hij de eetuh petoatuh in d'r mond, en die dikkedoeneriejuh niet on besproken. Maar waar hij niet over zingt, is dat ook bewoners van het Goese Meer wel eens een bordje spinazie eten en op woensdag de kliko buiten zet ten. Het gezin Trimbach woont nu dik vijf jaar aan het kabbelen de water. Vijfenhalf jaar gele den waagden Raymond (57) en zijn vrouw Traude (54) de stap van het bosrijke Noord-Bra bantse Huij bergen naar het waterrijke Goese Meer. Ze wa ren niet onbekend met het Zeeuwse. Kwamen hier wel va ker „Lopen langs de boulevard in Vlissingen, en zo", lacht Raymond. Zijn strak gemaaide gazon grenst aan het water, waar een kunststof roeibootje dobbert. „Ik kan eigenlijk al leen nog maar in zó'n bootje zitten, vanwege mijn handi cap." Trimbach zit in een rolstoel sinds een beroerte, drie jaar ge leden. Dat overkwam het gezin toen ze net goed en wel waren verhuisd en de eerste boompjes in de tuin hadden gepland. Een hele verandering, maar ze pro beren er het beste van te maken en daarbij helpt het wonen aan het Goese Meer een eindje op weg. „Heerlijk zo aan het wa ter. Alsof je elke dag op vakan tie bent", aldus een tevreden vrouw des huizes, die verklaart minder lang op vakantie te gaan sinds zij hier wonen. Goudkust De Trimbachs kochten him huis aan wat in de Goese volks mond nog wel eens de goudkust ('zelf noemen wij het liever de hoge-hypotheekkust') van Goes wordt genoemd, toen het nog polder was. Door de kale boel keken zij heen. De omge ving en de huizen, en niet zo zeer de buurt of de naam ervan, gaven de doorslag voor het echtpaar dat toch al wilde veld huizen. „In het begin dachten wij ook dat het hier een bekak te boel zou zijn, maar dat valt reuze mee", vertelt Traude. Zij vinden het Goese Meer een 'gewone wijk zoals elke ande re, met alleen wat grotere hui zen'. Een gewone buurt waar de buurman 's morgens groet en de buurvrouw de plantjes wa ter geeft als je op vakantie bent. Natuurlijk is wonen aan het water best duur, maar - en daar bestaat volgens de Trim bachs veel misverstand over - niet bekakt. „Er woont hier van alles door elkaar. Ja, ook kakkers, maar die wonen over al", aldus Traude. Hoewel de verwachtingen an ders waren, is het Goese Meer volgens het gezin een gezellige, kinderrijke buurt geworden. En hoewel veel mensen over dag werken, is er onderling veel contact. „Dat komt door- dat je hier toch veel buiten leeft. Bovendien zijn veel men sen die hier wonen gewend om snel contacten te leggen. Een deel van de bewoners verhuist namelijk veel voor hun werk. Het zijn een soort pioniers. Echtscheidingen Zelfs de gedachte dat iedere bewoner van het Goese Meer minstens een Marcedus, Volvo of Saab op de oprijlaan heeft staan, is volgens het gezin zwaar overtrokken. „Het zijn gewoon allemaal hardwerken de mensen, die hun hypotheek moeten betalen. Het is hier niet alleen maar glamour en rijk dom. Ook hier sterven mensen en komen echtscheidingen voor." Ook Kees (60) en Suzanna (59) Kesselaar wonen naar alle te vredenheid langs het water. Het toeval wil dat Kesselaars bedrijf in bloembollen, uien en plantuitjes vroeger veel boerde op onder meer het stuk land waar hij nu woont. De passage van Surrender 'Ajje wat wil ouwoere, verstejun ze je voe hin pest' gaat bij dit gezin niet op. De Kesselaars zijn Zeeu wen in hart en nieren. Hij komt uit 's-Gravenpolder en zij uit Borssele. In hun tuin wappert de Zeeuwse vlag. Volgens Kees wonen hier geen rijke mensen. „Er wonen hier alleen maar hard werkende mensen." Zelf komt hij uit een groot gezin en had hij niet meer dan 'een klomp en een schoen'. Zijn leven lang heeft hij hard gewerkt en nu geniet hij van de resultaten van zijn inspannin gen. Hij werkt nog maar halve dagen en drinkt op zijn tijd een wijntje ('geen whisky meer, want dat is ongezond') op het terras van zijn riante woning aan het water. „Als je het hier naar je zin hebt, dan is het toch goed? Voor mij maakt het niet of de voddenboer of de burge meester over de vloer komt", zegt Kesselaar. Groenteman In de straat van de woning van de Kesselaars staat de wagen van de rijdende groenteman (handel in aardappelen, groen te en fruit) geparkeerd. Hij weegt vier ons spinazie af voor een chique geklede vrouw. Op haar oprijlaan staat een grote donkerblauwe auto. Persoon lijk heeft hij geen problemen met de bewoners van het Goese Meer, maar zakelijk gezien ver dient hij niets aan 'al die dichte deuren'. „Overdag is hier nie mand thuis. Het zijn hier bijna allemaal tweeverdieners en aan gesloten deuren kun je niets verkopen." Ook het bestedingspatroon ligt hier volgens de groenteman anders dan in andere wijken. „Je zou denken dat je in deze wijk rijk zou kunnen worden. Dat valt vies tegen. Voor een komkommer is het hier marte len." Juist omdat ze vaak een jacht, een groothuis en een du re auto hebben, vermoedt hij, willen ze bezuinigen op hun dagelijkse uitgaven. „Waar ze in andere wijken het hele be drag zo neertellen, lopen ze hier te zeuren over de prijs van een krop sla." doorMaurits Sep VLISSINGEN - Elf Atochem laat onderzoeken hoe de werk sfeer en het sociaal beleid van het bedrijf kunnen worden ver beterd. De vakbonden gaan op zoek naar een onderzoeksbu reau dat de knelpunten gaat in ventariseren en een plan van aanpak moet maken. Vanaf ui terlijk 1 april 2000 moeten de maatregelen worden uitge voerd. Een stuurgroep met ver tegenwoordigers van de bonden en de directie zal het proces be geleiden. De directie van Elf Atochem en de vakbonden FNV Bondgeno ten, CNV en De Unie zijn dat overeengekomen in de nieuwe CAO. Die werd vrijdag al una niem door de FNV-leden goed gekeurd. DeCNV-leden spreken zich er maandagavond over uit. Het personeel klaagde tijdens de onderhandelingen steen en been over de slechte sociale om standigheden. De leidinggeven den zouden niet of nauwelijks naar de werknemers luisteren en de kantine zou ongezellig zijn, het daar te verkrijgen voedsel smakeloos. Mede door die problemen hield het perso neel vast aan een loonsverho ging van 3,5 procent per jaar. Onrust „Bij andere bedrijven is men te vreden met twee keer drie pro cent. De directie bood dat ook, maar bij Elf Atochem is geen sprake van arbeidsrust, integendeel, er heerst arbeids onrust. Uiteindelijk zijn we uit gekomen op twee keer 3,25 pro cent. Dat kwartprocent moet je zien als het afkopen van de on rust. Dat maakt het zure werken wat zoeter", verklaart FNV-be- stuurder M. Alvarez. Andere bedrijven investeren ook in de mensen: dat is bij Elf Atochem slecht gebeurd, vindt Alvarez. Ook de andere vakbon den CNV en De Unie zijn onte vreden over het sociale klimaat. „Van meet af aan hebben wij dat in de CAO-onderhandelingen ingebracht", zegt H. Verburg (CNV). „De kloof tussen mana gement en personeel is bij dit bedrijf extreem groot. Het is hard en hard noodzakelijk dat er iets verandert. Er is een bre dere vertrouwensbasis nodig, maar die moet je als directie ook wel verdienen. Zij moet de eer ste stap zetten, wij verbinden ons aan een goed vervolg." Directeur C. Braakman van Elf Atochem is blij met het onder zoek: „Wij zitten namelijk met één groot vraagteken. Zowel het verloop als het ziekteverzuim is maar vier procent. Dat staat haaks op wat over de sociale omstandigheden wordt geroe pen." Honkvast Gevraagd naar een mogelijke verklaring wijst Verburg op de lastige Zeeuwse arbeidsmarkt en de honkvastheid van Zeeu wen. „Dat zou kunnen verkla ren waarom het verloop zo laag is. En wat het ziekteverzuim be treft, wellicht heeft dat te ma ken met de angst voor represail les." De loonsverhoging van 3,25 procent per jaar is meer dan Élf Atochem zich kan veroorloven. Braakman: „Ons bod van twee keer drie procent was eigenlijk al te veel. We hebben geen glori euze jaren achter de rug. Maar er moest een eind aan de staking komen. Een lange staking gaat zich op een verschrikkelijke manier wreken, zowel onder het personeel, omdat er altijd men sen zijn die wel willen werken, als naar de klanten toe." Weinig animo voor controle op legionella MIDDELBURG - Slechts een vijfde van alle Zeeuwse zwem baden heeft gereageerd op de oproep van de provincie om zwem- en douchewater op le- gionellabacteriën te controle ren. De komende dagen worden de zwembaden die niets van zich hebben laten horen, op nieuw benaderd. Uit de eerste resultaten van het onderzoek (bij ruim twintig zwembaden) die eerder deze week wel bij de provincie bin nenkwamen, bleek dat in de douches van het Vlissingsé Sportfondsenbad legionella- bacteriën voorkwamen. Gede puteerde A J. G. Poppelaars (CDA, milieu) kon vrijdag in een vergadering van de Statencom missie ruimte, water en milieu nog niets zeggen over de aard van de gevonden b acteriën OR Pechiney ziet af van juridische actie tegen directie VLISSINGEN - De onderne mingsraad van Pechiney ziet af van juridische stappen tegen de directie. Or en directie hebben de gerezen problemen vrijdag middag uitgesproken en zijn tot een akkoord gekomen. Over de details werden gisteren geen mededelingen gedaan. Eind mei lekte uit dat tussen de ondernemingsraad en de direc tie van de aluminiumsmelter problemen waren ontstaan. De directie zou zonder raadpleging van de or oproepdiensten heb ben ingesteld. Door het wijzigen van de werktijden moeten de werknemers voortaan in eigen tijd douchen. Bovendien was er onenigheid gerezen over de re glementen voor het houden van functioneringsgesprekken en voor de terugkomdagen van ploegendienstmedewerkers. De ondernemingsraad wilde zich juridisch laten adviseren over de problemen en liet dat schriftelijk aan de directie we ten. Directeur J. de Back van Pe chiney zei in een reactie daar geen problemen mee te hebben. Zowel or als directie laten zich nog steeds juridisch bijstaan, verklaarde or-voorzitter T. van de Velde gistermiddag. „Voor gerechtelijke stappen tegen de directie is echter geen aanlei ding meer." Vrijdag werd een akkoord be reikt over oplossing van de pro blemen. Over de inhoud weiger den Van de Velde en directeur personeelsbeleid T. Veraart iets te zeggen. „We willen de zaken maandag nog uitwerken, waar na we met een verklaring naar buiten komen", aldus Veraart. GOES - Het Zeeuwse tweetal dat in mei op televisie te zien was bij het woordspel Lingo van de VARA is vanavond, zaterdag, opnieuw op de buis. Dit keer om kwart voor zeven 's avonds bij de zesletterversie van het spel. Linda Bakker uit Goes en Bart Geijs uit 's-Heerenhoek, voor malige schoolgenoten van het Sint Willibrordcollege in Goes, waren in mei tot drie keer toe te zien. Tijdens de laatste uitzen ding wonnen zij de jackpot van 3950 gulden en zijn zij bij de fi nale gestopt bij 3600 gulden. Door loting is het duo nu ook uitgenodigd om mee te doen aan de moeilijkere versie van het spel waar zes in plaats van vijf letters in het geding zijn. door Jacques Cats De ene organisatie zegt zich te be kommeren om 'alleengaanden', de andere ijvert voor 'alleenstaanden', een derde instelling komt op voor de belan gen van 'het individu'. Toch zijn ze alle maal in de weer voor diezelfde eenling, die alles in zijn uppie moet oplossen: al leen zijn, alleen voelen, alleen wonen, alleen reizen. Aan aandacht dus geen gebrek. Maar we hebben het dan ook over een forse doelgroep. Zonder vaste partner door het leven gaan, dat doen in Nederland zo'n drie miljoen mensen. En volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek komen er per jaar honderdduizend bij. Voor één dagje ging een aantal alleen gaanden niet alleen: onlangs brachten leden van de Kennissenkring Zuid-Ne derland een bezoek aan Middelburg. De excursie was bedoeld om samen een ge zellige dag door te brengen en daarbij nieuwe mensen te ontmoeten'. Er werd een uitgebreid rondkij kprogramma af gewerkt, waarna het om vijf uur tijd was voor de afscheidsborrel. Niemand van de deelnemers aan het dagje uit haalde het in zijn hoofd om voortij dig te vertrekken, want die afscheidsborrel was een onderdeel dat niemand wilde missen, omdat dan vaak de vervolgcon- tacten worden gemaakt. Bewuste keuze Alleenstaanden, dat zijn niet overwe gend ouderen die zijn achtergebleven na overlijden van de partner. Ook ge scheiden personen vormen er maar een deel van. Het betreft net zo goed perso nen die er bewust voor hebben gekozen om onder de noemer 'solitair' te worden gevat. Uit onderzoek blijkt dat opval lend veel j onge vrouwen met een hogere sociaal economische achtergrond deel uitmaken van die groep. De steeds ho gere educatie en de daarmee gepaard gaande emancipatie en individualise ring dragen er toe bij dat het aantal al leenstaande vrou wen in de komende ja ren nog verder zal stijgen. Lenie de Zwaan, de vurige strijdster van de stichting Centrum Individu en Samenleving (CISA), durft zich zelfs aan cijfers te wagen hoe de Nederland se samenleving er rond 2010 uitziet: te gen die tijd zal 37 procent van de huis gezinnen uit éénpersoonshuishoudens bestaan. De Kennissenkring die Middelburg Volgens de stichting Centrum Individu en Samenleving bestaat tegen 2010 meer dan een op de drie huisgezinnen uit éénpersoonshuishoudenk foto Lex de Meester aandeed behoort tot de organisaties die het hele jaar door ijveren voor sociale contacten, weer andere leggen zich toe op het organiseren van reizen voor al leenstaanden. De Zwaan claimt dat CI SA als enige instantie opkomt voor gelijke behandeling in wetten en rege lingen. Zij duidt haar doelgroep het liefst aan met individuen of singles. „Alleengaanden, dat is echt een onzin nige term. Ook als je getrouwd bent ga je vaak alleen. Alleengaan drukt geen status uit maar een activiteit." Ook de aanduiding 'alleenstaanden' is in de ogen van De Zwaan onjuist. „Men doet net alsof die mensen niemand hebben, niet over sociale relaties beschikken." De organisatie CISA moet bij overhe den tegen veel onbegrip opboksen. Als er al winst wordt geboekt, dan is dat eerder dat een verdere verslechtering wordt tegengehouden. Zo kon worden voor-komen dat het minimumloon voor alleenstaanden werd verlaagd. „Dat is in strijd met gelijke behandeling en ge lijke beloning." De Zwaan stoort zich er hevig aan dat de overheid maar blijft roepen dat al leenstaanden goedkoper uit zijn. „Ik kan zo uitrekenen dat een alleenstaan de duurder uit is dan een echtpaar zon der kinderen." Nog veel te veel gemeenten maken bij het vaststellen van de lokale afvalhef- fingen nauwelijks onderscheid tussen of er huisvuil bij een gezin dan wel bij een alleenstaande wordt opgehaald. En als het gebeuxt, gaat dat niet zonder slag of stoot. Zo voerde de gemeente Goes tot grote ergernis van wethouder S. J. Heijning een aparte afvalstoffen heffing in voor alleenstaanden. Heij ning vond dat de raad voor sinterklaas speelde. 'Het is een aardigheidje voor een bepex'kte groep burgers.' Reclame Reclamespotjes op tv blijven een doorn in het oog van de CISA voorzitster. „Men probeert heel kunstmatig het ge zin meer te profileren. Alsof Nederland uitsluitend uit gezinnen zou bestaan. Dat beeld klopt niet." De commercie speelt de laatste jaren wel veel meer in op de 'singles'-trend, variërend van de éénpersoons x-ook- worst tot de Uno-soepen en Tea for One. Ook stelt het personeel in de super markt zich plooibaarder op. De Zwaan noemt een voorbeeld: „Bij de groente afdeling liggen netten met sinaasappe len. Daar zitten er ik weet niet hoeveel in. Maar als je zegt dat je een éénper soons huishouden hebt. doen ze daar vaak wel wat aan.Toch zij n veel klein- vexpakkingen aan de dure kant. Hotelkamers Er blijft voor Lenie de Zwaan nog vol doende te strijden. „Hotels moeten ge woon voldoende éénpersoonskamers hebben. Klaar! En van die idioot hoge éénkamertoeslagen van soms 90 pro cent moeten we ook af." Deze woorden zijn J. Borsboom uit het hart gegrepen. Als voorzitter van de Vereniging Va kantie Partners (WP) kent hij het pro bleem. Toch stelt hij vast dat die toesla gen de laatste tij d wat minder de pan uit swingen. Ook het aantal slecht gesitu eerde éénpersoons hotelkamers neemt af. De 2400 leden tellende WP is er niet op uit om individuele deelnemers in el- kaars armen te drijven. Borsboom: „Wij zijn geen relatiebureau. Als er toch iets uit groeit noemen wij dat een bedrijfs ongevalletje. Gelukkig gebeuxt dat niet te vaak. Want dan zijn we meteen twee leden kwijt." door Maurits Sep NEEUWDORP - Na twee keer een eindbod van de directie te hebben afgewezen, zijn de vak bonden alsnog een nieuwe CAO overeengekomen met Total Raf finaderij Nederland in Nieuw- dorp. „Het was deze keer moeilijker om tot elkaar te komen dan an- dex's", beaamde woordvoerder H. Slootheer van Total. Het per soneel moet het principe-ak koord nog wel goedkeuren, maar CNV-bestuurder H. Ver burg verwacht hierbij geen pro blemen. De bonden hebben meer uit het vuur gesleept dan de directie kwijt wilde (2,8 en 2,4 procent over twee jaar), maarzij hebben ook wat ingeschikt. In plaats van de eis van eerst twee keer 35 en later twee keer drie procent, is gekozen voor drie procent per 1 april dit j aar en 28 procent per 1 april volgend jaar. Verder is af gesproken iedereen een dertien- Politiecontrole vistuigen in Oosterschelde WEMELDINGE - De voor schriften voor markering van vistuigen en de opschriften daarop van de vergunninghou ders worden in het Oostersclxel- degebied slecht nageleefd. Die indruk kreeg de politie te water donderdag bij een controleactie op vaste vistuigen. Daarbij werd vooral gelet op de recht matigheid van de geplaatste vistuigen en of werd voldaan aan de vergurmingSvooi-waar- den. De politie lette tevens op de plaatsing van vistuigen in de nabijheid van duiklocaties en betonde vaax-geulen. Tijdens de contx'ole gaf de politie voorlich ting aan duikers over de wijze waarop met vaste vistuigen wordt gevist. Dat gebeurde om te voorkomen dat duikers zich erop beroepen niet te weten hoe deze vistuigen uitstaan. In totaal werden 165 vaste vis tuigen gecontroleerd. In 37 ge vallen werd proces-verbaal opgemaakt. De politie nam twintig vistuigen, voornamelijk fuiken, in beslag. Er zal worden nagegaan of deze fuiken van diefstal afkomstig zijn en wan neer er geen eigenaar bekend wordt, zullen ze worden vernie tigd. De actie wordt de komdende da gen voortgezet. de maand uit te betalen en dat bedragmet 3,5 procent te verhoy gen. „Als je dat percentage over twaalf maanden verspreidt, kom je op bijna 0,3 procent. OpL geteld bij die 5,8 zou je kunnen zeggen dat we toch op in totaal zes procent komen", stelde Ver burg tevreden vast. „En twee keer drie procent is voor een be drijf als Total verantwoord." De stelling van FNV-bestuurder P. Janssen bij een eerdere ge spreksronde dat Total wel meer kan maar niet wil, wees woord voerder Slootheer van de olie raffinaderij volledig van de hand. „Wij worden door de moeilijke markt en de concur rentie beperkt in onze mogelijk heden. Rond oliebedrijven hangt nog steeds een aureool van grote winsten. Dat gaat voor ons echter niet op. Wij heb ben te maken met concurrentie in Nederland en binnen de eigen Total-groep. We moeten gewoon aantrekkelijk blijven om hier lang te kunnen blijven. We zijn van plan nog zeker twintig jaar in Vlissingen-Oost te blijven." Janssen verklaarde gisteren dat hij met zijn opmexidng niet zo zeer doelde op de financiële mo: gelijkheden („Daar zaten we wel aan het plafond"), maar op de geloofwaardigheid van het bedrijf („Daar hebben we nog wat kunnen bereiken"). Bonussen Vex-burg was er verder tevreden over dat de bonden erin zijn ge slaagd de opzet van de directiè om het personeel meer via bo nussen te gaan belonen, tegen te houden. „Het personeel wil structureel beter worden be taald. Op het verkrijgen van bonussen heb je zo weinig in vloed", verduidelijkte zij de kri tiek op zo'n systeem. Volgens Slootheer is het uitbou wen van het bonussysteem wat de directie van Total betreft nog niet van tafel. „Wij willen men sen die bijdragen aan het halexi van onze doelstellingen en van de goede resultaten individueel belonen. Dat doen we al voor een grote groep mensen binnen ons bedrijf, dat willen we ook doen voor de mensen die in ploe gendiensten werken. In het principe-akkoord is ook een nieuwe afspraak gemaakt over de mogelijkheden om ge werkte feestdagen te compense ren. Het pex-soneel krijgt de viij- heid tex-ug om te kiezen voor compensatie in geld of in vrije tijd. De afgelopen twee jaar werd een deel ver-plicht in geld uitgekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19