Delta laat 17 miljoen onbenut PZC F amilie-intriges spelen grote rol in moordzaak Van Dok neemt het roer over Wit goud lokt Belgen over de grens Ook Pronk weigert radioactief water van Greenpeace Minder dan helft tunnelbouwers komt uit Nederland zeeland zaterdag 5 juni 1999 17 Spaarpot duurzame energie door Sheila van Doorsselaer ZUIDDORPE - In de soep, met ham of ei of zalm, overgoten met een boter- of mousseline saus of zelfs een speciale li keur, de asperges zijn dit jaar bijna niet aan te slepen. In het Zuiddorpse restaurant Onder de Linden, gekend voor de as pergegerechten, wordt het witte goud dagelijks met tien tallen kilo's aangevoerd. De Zeeuws-Vlaamse telers werken zich onderhand een hernia om aan de vraag te kun nen voldoen. Vooral onze zuiderburen zijn gretige afne mers van de typische seizoens groente. Het aspergeseizoen is 1 april begonnen en sindsdien blij ft er in Onder de Linden zowel 's middags als 's avonds geen ta fel onbezet. „Alleen op woens dag is het hier een beetje rusti ger; dat is onze sluitingsdag", zegt gastvrouw C. de Cock van Onder de Linden. Opvallend is dat de meeste gasten, vooral de Belgen, keer op keer terugke ren voor hetzelfde menu, soms elke week. In het najaar, als de 'r' in de maand zit, genieten zij van een mosselmaal in Philip pine, in het voorjaar reserve ren zij massaal een tafel in Zuiddorpe. J. VanHyfte uit Brussel zweert bij Zeeuws-Vlaamse asperges. Het is dit seizoen voor de vier de keer dat hij het ritje naar Zuiddorpe maakt. Van Hyfte: „Waarom wij niet in Brussel een aspergemaal genieten? Maar allezmevrouw, Zuid dorpe is erom gekend, ze zijn hier mieux bien dan in België. Ook de familie De Waerenaere uit Lovendegem is een vaste gast. „En altijd dezelfde tafel en extra botersaus, maar dat weten ze hier al. Ik vind het trouwens wel vreemd dat ze al- tijd krieltjes bij het menu ser veren. Bij ons in België worden die kleine petatten doorgaans aan de varkens gevoerd, maar ik moet zeggen, ze zijn heel lekker", zegt De Waerenaere. Top P. Koppen uit Stekene spant de kroon. Hij kwam onlangs voor de 21e keer van het seizoen as perges eten in Zuiddorpe. Koppen: „Ik vul hier nog altijd het record komen verbreken. Sommige mensen vinden dat misschien een beetje crazy. maar ik kan asperges elke dag eten, ik heb gewoon altijd goesting. De meeste mensen weten het niet, maar ze zijn goed voor de potentie. Echt waar, ik kan het weten." De familie De Cock betrekt haar asperges zoveel mogelijk van Zeeuws-Vlaamse telers, voornamelijk uit de omgeving van Sluis en Sint Kruis. Vol gens de Zuiddorpse teler C. de Cock is de smaak anders dan het witte goud uit Brabant en Limburg. Groene asperges hebben weer een heel andere smaak. De familie teelt alleen de witte asperges, maar zelf eten ze de groente niet zoveel. „Er blijft niets over. de vraag is zo groot. Zelf ben ik een lief hebber van de witte, groene smaken een beetje naar broc coli. Tja, je moet er van hou den", zegt De Cock. De productie is overigens wel af hankelijk van het weer. De Cock: „Bij warm weer steken we ons zowat een breuk!Wie nog wil aanschuiven voor een exquise aspergemaal moet vlug reserveren. Over een paar weken is het seizoen voorbij door Richard Hoving i MIDDELBURG - Het Zeeuwse nutsbedrijf Delta maakt te wei- nig werk van het opwekken van duurzame energie. Met de mil- joenen guldens die hiervoor op- zij zijn gezet, gebeurt niets. Deze beschuldiging uitte een meerderheid van de partijen in Provinciale Staten vrijdag in een vergadering van de Staten- Ziekenhuis Walcheren klaar voor millennium VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren ligt op schema om de computerproblemen aan te pakken die bij de jaarwisseling kunnen optreden. Afgelopen donderdag bleek uit onderzoek van Price Water- house Coopers (PWC) dat de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee twee maan den achterstand hebben. Volgens woordvoerder J. van Roosendaal van het Ziekenhuis Walcheren wordt het eventuele millenniumprobleem 'met be vlogenheid' bestreden. „Lande lijk gezien staan we met onze inspanningen volgens het Mil- lennium Platform Zorg op een 25ste plaats, maar in Zeeland lopen we voorop." Het gaat er volgens Van Roosen- i daal niet alleen om, computers en apparatuur te testen. „We zijn ook afhankelijk van toele veranciers. De noodstroom- voorziening hebben we extra opgepoetst en we hebben ge zorgd voor extra voorraden. En natuurlijk zorgen we voor een extra personeelsbezetting op de kritische plekken." commissie ruimte, water en mi lieu. De gelden in het kader van het milieu-actieplan (map) zijn in de afgelopen drie jaar opgelo pen tot 17,2 miljoen gulden, zo rekende L. Vermeulen-Geschie- re (PvdA) voor. In het verleden is afgesproken dat de map-gelden voor het ontwikkelen van duur zame energie-opwekking wor den gebruikt. „Een jaar geleden heeft de commissie tijdens een werkbezoek aan Delta een groot aantal suggesties gedaan om het geld te besteden. Er is niets ge beurd. De map-gelden liggen nog op de plank", aldus Ver- meulen-Geschiere. Joint venture M .Wiersma (Delta Anders- /GroenLinks) zwengelde giste ren de discussie aan over het duurzame energiebeleid van Delta Nutsbedrijven. Wiersma had in het jaarverslag van Delta weinig positiefs gelezen ten aanzien van zonne- en wind energie. Hij stelde voor om een joint venture op te richten die 'krachtig werk maakt van duur zame energie in Zeeland'. Naast de provincie zag hij voor Delta, Zeeuwse gemeenten en markt partijen een rol weggelegd in de joint venture. Idee Het idee van Wiersma kreeg steun van de CDA-fractie. Ge deputeerde A J. G. Poppelaars (CDA, energie) beloofde de le denvan de Statencommissie het nutsbedrijf binnenkort aan te spreken op het niet gebruiken van de map-gelden. Poppelaars treedt op als vertegenwoordiger van de provincie tijdens aan deelhoudersvergadering van Delta Nutsbedrijven. De pro vincie bezet vijftig procent van de aandelen in Delta. De eerst volgende vergadering, waarin Poppelaars om opheldering zal vragen, vindt eind deze maand plaats. door Aector Dooms MIDDELBURG - De familie van een 37-jarige man uit Rotterdam, die ervan wordt ver dacht de 40-jarige Abdurrah man Yalcinkaya bij de Zeeland- brug te hebben vermoord, heeft vrijdag de rechtbank in Middel burg weinig duidelijkheid ver schaft. Intriges, tegenstrijdige verkla ringen en emoties beheersten gisteren de marathonzitting die draaide om een moord, gepleegd op 27 maart vorig jaar. De hoofdverdachte inmiddels al dertien maanden in voorarrest zit. „We bevinden ons in een patstelling", zei op een gegeven moment officier van justitie J. Valente. Hij deed tenslotte een ongebruikelijk verzoek. Twee broers (zwagers van de verdach te) werden in een directe con frontatie met elkaar over hun tegenstrijdige verklaringen aan de tand gevoeld, maar beiden bleven bij hun standpunt. De enige zekerheid was dat één van de twee loog. „Het is onze plicht om de waarheid boven tafel te krijgen", wees rechtbankpresi dent J. Janse de Jonge op het be lang van de zaak. Beide broers gaven geen krimp. Moriaanshoofd Vissers vonden 27 maart het lijk van een Turkse man aan de Oos- terscheldedijk nabij Moriaans hoofd op Schouwen-Duiveland. Weldra leidde het spoor naar een Turkse familie in Rotter- Regiodag motorrijders SEROOSKERKE (W) - Het Zeeuwse team van de Motorrij ders Actie Groep (MAG) houdt op zaterdag 21 augustus van 10.00 tot 17.00 uur een regiodag in 't Geertje aan de Oostkapelse- weg in Serooskerke. De MAG is een belangenvereni ging voor motorrijders. De groep overlegt met overheden en instanties om voor motorrij ders ongunstige maatregelen en wetten uit de wereld te helpen. Belangstellenden kunnen zich op de regiodag laten informe ren. dam. Acht getuigen, waaronder zes familieleden van de ver-' dachte, waren gisteren opgeroe^- pen. De vrouw van de verdachte zou vlak na de moord aan haar fami lie hebben verteld dat haar man hiervoor verantwoordelijk was, maar gisteren verklaarde ze dat hij de nacht van de moord bij haar thuis was. De schoonzuster en haar man, die als verdachte nog even heeft vastgezeten, hielden echter vol dat zij over de moord had verteld. Ook andere familieleden zouden dit in eer ste instantie hebben bevestigd, maar gisteren getuigden ze van niets te weten. In een brief van april aan de rechtbank zette de 37-jarige verdachte uiteen dat ze die nacht met zijn drieëen bij de Zeelandbrug waren geweest. Zijn zwager had eerst de man mishandeld en daarna het slachtoffer van de brug geduwd. „Ik heb dit verzonnen, maar hij is wel de moordenaar", verze kerde hij gisteren. De getuigen stonden gisteren de hele dag onder toezicht van de parketpolitie om elk contact met elkaar te vermijden. Maan dag wordt de moordzaak ver volgd met het requisitoir van de officier van justitie J. Valente, waarna het pleidooi van raads man D. Moszkowicz volgt. Nachtwandeling van 75 kilometer VLISSINGEN - Wandelsport vereniging De Vrolijke Tippe laars houdt in de nacht van za terdag 5 op zondag 6 juni een nachttocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen. De tocht begint om twaalf uur 's nachts bij De Raayberg aan de Antwerpsestraat in Bergen op Zoom en eindigt 75 kilometer verder bij Klubhuis Zeeland Sport in Vlissingen. Deelnemers moeten minstens zestien zijn. Op zondag 6 juni is er een dag tocht van 45 kilometer. De start is bij Zeelandia aan de Kanaal straat in Hansweert en eindigt bij het clubhuis in Vlissingen. Informatie over beide tochten: 0118-464753. foto Charles Strijd Tijdens het aspergeseizoen blijft in Onder de Linden geen tafeltje onbezet door Harmen van der Werf DEN HAAG - Greenpeace heeft vrijdag tevergeefs geprobeerd een liter radioactief water van de Franse opwerkingsfabriek Cogéma aan minister J. Pronk van Vrom aan te bieden. Pronk gaf niet thuis. Hij zat in de ministerraad en hij wil eerst afwachten wat analyse van het afvalwater door het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oplevert. De komst van Greenpeace naar Den Haag zorgde, evenals don derdag in Zeeland, voor enige opwinding. Het Greenpeace-sehip Strakur met négenduizend liter afval water van Cogéma aan boord mocht de haven van Schevenin- gen niet binnen. De Haagse bur gemeester W. Deetman verbood de milieuorganisatie in eerste instantie ook een vaatje met een liter radioactief water aan wal te brengen. Vaatje Deetman gaf later wel toestem ming. Onder begeleiding van politie en brandweer trok Greenpeace naar het ministerie van Vrom in de binnenstad van Den Haag. Het vaatje met het radioactieve water werd voor de hoofdingang van het ministerie gezet, waar zich al snel J. Goeij- enbier, woordvoerder van mi nister Pronk, meldde. Greenpeace stelde een ultima tum. Als Pronk niet voor drie uur zou verschijnen, zou het vaatje blijven staan. "Goeijen- bier ging daar niet op in. Hij wees erop dat het RIVM donder dag al monsters heeft genomen van het afvalwater. Uiteindelijk nam Greenpeace het vaatje te rug. Pronk zal reageren, als de resul taten van het onderzoek door het RIVM bekend zijn. Die wor den begin volgende week ver wacht. Volgens Greenpeace is. het duidelijk dat het om radio actief afval gaat. Het water is al in Frankrijk onderzocht. Vlissingen Wat Greenpeace met de negen duizend liter Cogéma-water aan moet, is onduidelijk. Het is aldus medewerker D. Samson niet verantwoord te lang te blij ven rondvaren met het afval. „Wij varen terug naar Vlissin gen en vervolgens zullen wij het aan de rechtmatige eigenaar, de elektriciteitsproducent EPZ met de kerncentrale Borssele, teruggeven." EPZ heeft gezegd daar niets voor te voelen. Met de acties wil Greenpeace- opnieuw aandacht vragen voor het opwerken van gebruikte splijtstofstaven en hoe daarmee in Frankrijk wordt omgespron gen. Of Nederland moet doorgaan met opwerken, staat al geruime tijd ter discussie. Het onderzoeksinstituut NRG, dat is voortgekomen uit ECN in Petten en Kema, heeft onlangs voor het ministerie van Econo mische Zaken de voor- en nade len van opwerken onderzocht. Conclusie van het NRG was dat opwerken 'een duidelijke voor keur' verdient. Het is financieel aantrekkelijker en de milieuef fecten zijn vergelijkbaar met di recte opslag van gebruikte splijtstofstaven. Lozingen Greenpeace-medewerker Sam son veegde wij dag de vloer aan met dit rapport. „NRGkleineert de gevolgen van het opwerken, zoals lozingen van radioactief afvalwater. Dat is ook begrijpe lijk. NRG is een nucleair onder zoeksinstituut, dus niet onaf hankelijk." (Advertentie) Met ingang van 6 juni kunt u I IEDERE 1e ZONDAG VAN DE MAAND GEZELLIG WINKELEN IN MIDDELBURG I door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij de bouw van de Westerscheldetunnel zijn momenteel 435 werknemers be trokken. Maar tot teleurstelling van de Bouw- en Houtbond FNV heeft nog niet de helft daarvan de Nederlandse natio naliteit. De betrokken aannemingsbe- jdrijven zetten 200 Nederlanders iin. Verder werken er op het 'bouwterrein 165 Duitsers, 20 Belgen en 50 mensen uit Ierland en andere Europese landen. Districtsbestuurder J. van dei- Borgt: „We hadden het liever ganders gezien. We proberen bouwbedrijven er al jaren van te overtuigen dat zij zelf ook moe ten investeren in arbeidskrach ten, maar kennelijk moet elke keer weer opnieuw het wiel worden uitgevonden." Volgens Van der Borgt zien ge specialiseerde Nederlandse bouwvakkers er weinig heil in voor een periode van pakweg twee jaar bij grote bouwprojec ten in ploegendiensten tamelijk eentoning werk te verrichten. Buitenlanders hebben daar mee kennelijk minder moeite, lit soort projecten trekt altijd avonturiers aan, die van bouw plaats naar bouwplaats reizen." Niet gelukkig Overigens is Van der Borgt ook niet bepaald gelukkig met het aantal arbeidsplaatsen dat wordt ingevuld door langdurig werklozen. In de beginfase ging het nog om vijf procent van het totaal aantal werknemers, maar inmiddels wordt dat percentage al lang niet meer gehaald. „Bij andere projecten wordt dat vooraf vastgelegd, hier is dat helaas niet gebeurd. Het bete kent dat wij er landelijk op nieuw op zullen hameren dat bij dit soort werken vooraf door de opdrachtgever in het bestek wordt vastgelegd dat een be paald percentage langdurig werklozen bij de bouw moet worden betrokken." Ongelukken Van der Borgt had vrijdag gesprekken met Arbeidsbemid deling Start/Vedior en met tun nelbouwer Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW). Er werd onder meer afgesproken dat direct na de vakantieperio de een medezeggenschapscom missie wordt geïnstalleerd. Ook de incidenten met een groep uit zendkrachten, enkele weken ge leden, kwam aan de orde. Van der Borgt: „Ik heb de indruk dat KMW en de toeleveranciers van personeel leergeld hebben be taald. Het middenkader speelt nu veel nadrukkelijker in op in cidenten. Daarnaast wordt ook de veiligheid op de werkvloer nader bekeken. Er hebben zich in de afgelopen periode wat on gelukken voorgedaan en er wor den maatregelen genomen om dat voortaan te voorkomen." De bonden worden voortaan eens in de twee maanden geïn formeerd over de voortgang van de tunnelbouw en de arbeids omstandigheden. Van der Borgt: „Wat dat betreft ben ik best tevreden." door Edith Ramakers COR DE JONGE VLISSINGEN - Vlissingen heeft een nieuwe kapitein ge kregen. A van Dok-van Weele (PvdA) straalde vrijdagmid dag bij haar installatie als bur gemeester van Vlissingen uit de spil in de organisatie te wil len worden. Ze trok de vergelijking met een schip. De politieke bestuur ders 'bepalen de koers en zijn helder in hun ideeën'. „Ik zal samen met de gemeentesecre taris zorgen voor het daadwer kelijk bevaren van die koers. „U bent reder", zei ze, terwijl ze naar de gemeenteraad op de eerste rij in de raadszaal keek. „Ik de kapitein en de gemeen tesecretaris de bootsman." Van Dok-van Weele (24 okto ber 1947) zei er trots op te zijn de leiding te mogen gaan ge ven aan een team. En dat ook haar grootvader opa Van Weele trots zou zijn geweest. Hij werd in het Bevelandse Schore geboren en op zijn der tiende ging hij via Vlissingen naar zee. „Dat ik als minister van Buitenlandse Handel de wereld overzwierf, had onge twijfeld minder indruk op hem gemaakt. Hij zag bij de marine nog meer van de wereld. Bur gemeester van Vlissingen dat had hij geweldig gevonden." De op volgster van burgemees ter J. C. Th. van der Doef nam de leiding met een glimlach. Ze haakte in op de weg die Vlis singen heeft ingeslagen en waardoor ze blij is de burge meester van de havenstad te zijn geworden. Het wijkge richt werken, spreekt haar aan en ook de interactieve beleids ontwikkeling, die uit Stads- Burgemeester Van Dok ontvangt de voorzittershamer uit handen van loco-burgemeester T. Meij- ers. foto Ruben Oreel koers 2010 blijkt. „Maar klantgericht werken is voor mij vanzelfsprekend voor ie dere organisatie die veel te maken heeft met publiek." Voor haar moet een lokale overheid opkomen voor 'al die mensen die zich niet redden in een wereld, waarin dynamiek, flexibiliteit, privatisering en zelfregulering sleutelwoorden zijn geworden. Zij hebben be hoefte aan een zorgzame, zorgvuldige en bezorgde over heid'. Contact Telkens weer kwam ze erop te rug dat ze tussen de burgers wil staan; niet aan de zijlijn maar midden tussen iedereen. „Hoewel ik mijn periode als staatssecretaris van economi sche zaken een onovertrefbare ervaring vond, miste ik dat contact met de burgers het meest." Ze stelde direct al een wekelijks inloopspreekuur voor, waar Vlissingers met wagen of klachten terecht kunnen. Toen ze burgemeester was van Diemen en Velsen voerde ze zo'n spreekuur in en merkte ze dat de oplossingen in een stadhuis vaak niet pas sen bij de problemen. „De op lossingen worden veeleer ge vonden door het combineren van de vele verborgen moge lijkheden, die een politiek be stuur en een ambtelijke orga nisatie tot hun beschikking hebben." Met een veiwijzingnaar de ac tualiteit -naar de discussie rond de Bijlmerenquête- zei ze zich in te willen leven in wat daadwerkelijk omgaat in mensen. „Uit die discussie heb ik een les voor de toekomst ge trokken. Alle feiten en analy ses over wie dingen wel of niet op tijd deed of naliet, maske ren maar één hoofdwaag. Wie ging er in de schoenen staan van de mensen waar het om ging, de slachtoffers, hun fa milie en de nabestaanden. VVD-raadslid J.Lust ging ook in op de actualiteit. Hij gaf haar als nestor van de gemeen teraad mee dat de leden veel waarde hechten aan een goede verstandhouding met de buur gemeenten. In het bijzonder met Middelburg, vanwege de stadsgewestelijke samenwer king, sprak hij. „Gezien de jongste provinciale berisping kan uw strategisch inzicht bij die samenwerking een belang rijke rol spelen." Ook wethou der T. Meijers, die als loco-bur gemeester zes weken mocht waarnemen, stond stil bij de samenwerking met Middel burg. „Die moet geïntensi veerd worden." van 13.00 tot 17.00 uur De volgende winkels zijn o.a. geopend: Kruidvat, C&A, Dixons, Hema, Kreymborg, De Drukkerij, Massa Schoen&Mode, Expo, IJssalon Fresco, Bristol, De tuin van Middelburg, Jordi's snoep, Douglas, M&S mode, Vroom Dreesmann, Blokker, Xenos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17