Pronova opent nieuw kantoor Groot werken en niet priegelen PZC Plan klein hotel valt goed bij Oostburg Lugubere vondst in bushokje Goetheer en Bordes naar eindronde schilder wedstrij d Punk en hardcore op Zeeslagfestival Goes Details kleuren historisch verhaal zeeland 14 Interieurbouwer mikt op sterke groei in komende jaren ondernemend zeeland Vacaturebank Internet wordt veel gebruikt in detail 1900-2000 kunst cultuur zaterdag 5 juni 1999 door Claudia Sondervan GOES - Wethouder S. Heijning (economische zaken) van de ge meente Goes heeft vrijdag het nieuwe kantoorpand annex Showroom van Pronova bv aan de Amimdsenweg in Goes ge opend. Het bedrijf bouwt inte rieurs voor horeca, winkels en kantoren en richt die ook in. Directeur Henk Kodde liet Heijning de bedrijfsnaam op de gevel onthullen. Pronova Inte- rieurbouw en Projectinrich ting bv ontstond in december 1998 door de overname van een deel van het failliete 3W Pro ject en Interieur in Kloetinge, waarin Kodde deelnam. Het bedrijf richt zich op drie be drijfssectoren: detailhandel, horeca en kantoren. Kodde vindt die drie doelgroe pen even belangrijk. „We wer ken in een relatief klein gebied in een conjunctuurgevoelige branche. Zeventig procent van onze omzet komt uit Zeeland." Ondanks de aanwezigheid van meer interieurbouwers is de Zeeuwse markt nog vrij open, vindt Kodde. „Elk bedrijf legt het accent toch iets anders. De showroom van Pronova, te vens kantoor, geeft een beeld van het concept dat Kodde voorstaat: maatwerk en ver nieuwing. Natuurlijke materi alen en kleuren in strakke toe passingen en de karakteristiek van de tot het plafond doorlo pende deuren, wandkasten en scheidingswanden van eigen ontwerp dat nu de markt in gaat. Snufjes Enkele nieuwe lijnen in kan toormeubilair met ergonomi sche snufjes zijn opgenomen in de handelscollectie in zitmeu belen. Zoals de nieuwe bureau stoel die naar voren, achteren én opzij veert en de in hoogte De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ruim zeventig bedrijven maken met him gra tis toegangscode gebruik van de jonge CV-en Vacaturebank op Internet van Hogeschool Zeeland. Dat meldt de Technowerk- plaats Zeeland in Vlissingen in de nieuwsbrief van het cen trum, dat studenten en starten de ondernemingen onder steunt in hun professionele ontwikkeling. De Internetva- caturebank is sinds 1 april ac tief. Op de site kunnen studen ten en afgestudeerden van Hogeschool Zeeland en Open Universiteit anoniem hun cur riculum vitae plaatsen. Bedrij ven kunnen er hun vacatures kenbaar maken. Binnenkort is verstelbare werkbladen clie elektrisch worden bediend. In een geheugen kan de gewenste positie per gebruiker worden geprogrammeerd. „Als een ge bruiker zich identificeert met een pincode of bij het inloggen op de computer, komt het tafel blad automatisch in de goede stand," legt Kodde uit. „Dat speelt in op de flexibele werk plek waarbij diverse mensen van een opestelling gebruik maken." Het bedrijf verzorgt ook thuis werkplekken die zijn afge stemd op het huis van de werk nemer. Daaruit rolt incidenteel een particuliere opdracht, beaamt Kodde. „Dat gaan we niet uit de weg. Wil iemand een aparte kastenwand op maat, dan maken we die. Zo maken we ook complete keukens. Dat komt weer voort uit het werk voor de horeca." Pronova heeft nu twaalf mede werkers, na de zomer komen daar nog een interieurbouwer en een verkoopleider bij. „We hebben tot nog toe gewerkt op basis van en via bestaande re laties, maar we gaan nu wat harder de marlet in," kondigt de site alleen nog met een gratis aan te vragen toegangscode te bezoeken. De demonstratiepa gina van de vacaturebank sluit binnenkort, kondigt TWZ aan. De CV-en Vacaturebank is ge richt op Zeeland en is bedoeld voor HBO- en universitair ge schoolden. Onderzoeksbureau Heliview- vond dat 24 procent van de Ne derlandse bedrijven met twin tig of meer medewerkers het afgelopen jaar Internet aan wendde om nieuw personeel te werven. In het onderzoek Web Werving 1999 blijkt dat ook zes procent van de bedrijven zon der eigen internetsite perso neelsadvertenties op Internet plaatst. Die bedrijven maken gebruik van vacaturesites of de site van een wervingsbureau. Kodde aan. Het bedrijf streeft naar groei. „Over tweeënhalf jaar willen we op twintig me dewerkers zitten. Op dat mo ment moet het productiebe drijf, waar acht mensen werken, ook uit Kattendijke overkomen naar De Poel." Als de opdrachten van buiten Zee land belangrijker worden overweegt het bedrijf de ope ning' van een tweede showroom elders in Nederland, zegt Kod de. De productie blijft echter in Goes en het nog nieuwe be- drijfsverzamelcentrum aan de Amundsenweg blij ft daarbij de vestigingsplaats van Pronova. „Deze weg wordt doorgetrok ken tot aan het ziekenhuis en wordt dan een doorgaande rou te. Dan is het een prima zicht - locatie." Directeur Henk Kodde in de showroom van Pronova in Goes. foto Willem Mieras ze. Het college van burgemeester en wethouders in Middelburg krijgen maandag 7 juni Hol landse Nieuwe gepresenteerd ter gelegenheid van het begin van het haringseizoen. De ver late presentatie - de haring" is al een halve week verkrijgbaar - ligt aan de volle agenda van de ontvangende partijvertelt vis handelaar Tonny van den Ameele van De Bruinvis in Middelburg. De haring arri veert om 12.00 uur ten stadhui- door Sheila van Doorsselaer NIEUWVLIET- Burgemeester en wethouders van Oostburg willen planologisch meewer ken aan de totstandkoming van een kleinschalige hotelac commodatie in de Nieuwvliet- se Nieuwenhovenpolder. Daarvoor is een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Aansluitend aan het plan Crox Houcke wil Noviplan uit Ois- terwijk een restaurant met zes hotelkamers bouwen. Het col lege van Oostburg wil daaraan meewerken, mits de hotelka mers na verloop van tijd niet worden verkocht. Het college wil voorkomen dat Noviplan op korte of lange ter mijn zal overgaan tot de ver koop van de hotelkamers. Er zou dan sprake zijn van appar tementen en niet meer van een kleinschalige hotelaccommo datie. De gemeente vindt deze ontwikkeling ongewenst, om dat de situatie dan te veel ver gelijkbaar is met andere com plexen in de regio. Oostburg wil juist meewerken aan het verzoek van Noviplan, omdat de kleinschalige hotelaccom modatie een voorziening is die in oostelijk Nieuwvliet-Bad nog maar zeer beperkt aanwe zig is. Het college wil met Noviplan een overeenkomst afsluiten waarin wordt vastgelegd dat de hotelkamers niet mogen worden verkocht. Noviplan moet eerst de overeenkomst ondertekenen voordat met de bouw mag worden begonnen. De hotelkamers mogen slechts verkocht worden na toestem ming van de gemeente. Als No viplan zich hier niet aan houdt, volgt een boete. De gemeenteraad buigt zich donderdagavond 17 juni vanaf 19.30 uur over het voorberei- dingsbesluit. Ook wordt dan onder meer beslist over het toe kennen van een subsidie van 35.000 gulden aan de Stichting Groede voor de exploitatie van de Lutherse Kerk. '"ri'suo In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Jeroen Vliegenberg Op het politiebureau in Mid delburg kwam dinsdag 5 ju ni 1990 even na middernacht de melding binnen dat het hoofd van een vrouw was gevonden in een bushokje aan het Molenwa ter. Nog diezelfde nacht sloot de politie de omgeving hermetisch af en begon een team van 25 agenten het gebied uit te kam men. Door de afzetting mochten be woners hun huis wel verlaten, maar mochten ze 's avonds pas na kwart voor zeven terugkeren. Mensen die naar hun werk gin gen werd verzocht rechtsom keert te maken. Ondertussen werd het hoofd in een koelbox gestopt en voor on derzoek naar Rijswijk gebracht. Het was hét nieuws van de dag. De PZC meldde dat het hoofd was gevonden door een voorbij ganger, Het minutieus onder zoek had niets opgeleverd. Ondertussen gingen in Middel burg de wildste geruchten rond, Er werd gespeculeerd over een drugsafrekening of een of ande re psychopaat die in het donker door Middelburg loopt en vrou wen een kopje kleiner maakt. Nog geen twee dagen later werd het mysterie opgelost. De dader, een 46-jarige man, werd in zijn woning in de wijk Reijershove in Middelburg aangehouden. Hij had enkele dagen daarvoor aangifte gedaan van vermissing van zijn vrouw. De man maakte een verwarde indruk en wilde niet dat de vermissing aan de pers werd doorgegeven. Hij be kende zijn 39-jarige vrouw tien dagen voor de vondst van het hoofd te hebben gewuxgd en vervolgens het hoofd van de romp had gescheiden en in het bushokje gelegd 'met de bedoe ling dat het ontdekt zou wor den'. Het lichaam van de vrouw werd in de kruipruimte onder het huis gevonden. Het gevonden hoofd wordt in een koelbox naar het politiebureau gebracht. foto Ruben Oreel j door Esme Soesman GOES - Met respectievelijk een olieverfschilderij en een aqua rel zijn Hanneke Goetheer uit Goes en W. J. Bordes uit Middel- buig vrijdagavond geselecteerd voor de landelijke editie van het Talens Palet: een wedstrijd voor amateurschilders die in septem ber in Utrecht wordt afgesloten. De twee winnaars werden door een driekoppige jury gekozen uit zestig inzendingen uit Mid den- en Noord-Zeeland. Eerder deze week wist in Zeeuws- Vlaanderen Wil van Helvoirt uit Zuiddorpe door te dringen tot de eindronde. De jury - bestaande uit Carmen Milhous, Johan Adriaanse en Joep Luyekx; allen als kunste naar én docent actief - was on der de indruk van de manier waarop Goetheer op eigen wijze hét voorgeschreven thema voor de wedstrijd had weten weer te geven. Haar doek lijkt een ab stracte interpretatie van het ge dicht Verdwalen van Ivo de Wijs te zijn, dat als uitgangspunt voor alle deelnemers heeft ge diend. Tegen een warme achtergrond duiken twee schimmige oranje gele figuren op, die een aan vuur gelijkende bewegelijkheid uitstralen. „Een harmonieuze vlakverdeling, mooie licht/don kercontrasten die de dramatiek verhogen en het schilderij oogt ook lekker"somt Adriaanse en kele van de bevindingen van de jury op. Seizoenen Van een heel andere aard is het werk van de tweede winnaar, Bordes. Met een klein - in een aluminiumkleurige lijst vervat - werk heeft deze aquarellist de vier seizoenen op een aanspre kende manier weten uit te beel den. Uiteraard eveneens gekop peld aan het gedicht Verdwalen, waarvan de eerste en de laatste paar tekstregels ('Ik wil ver dwalen in het jaar/Voorbij de kou van januari/Voorbij de bloesempracht van mei/Tot in het warmste jaargetij') in de aquarel zijn verwerkt. De schilderingen zijn in vier langwerpige kadertjes gevat en geven uitdrukking aan de vier seizoenen. Vormgeving en kleurgebruik maken, zonder nadere uitleg, meteen duidelijk om welke jaargetijden het gaat. „Met weinig middelen heel veel zeggen en dan ook nog eens op zo'n klein oppervlak. Maar als je deze zou opblazen, blijft het nog overeind staan. Zelfs de tekstre gels storen niet, zij gaan juist meespelen in de vorm.Gechar meerd was de jury bovendien van de vakkundige verzorging van dit werkstuk. Nominaties Nominaties vielen te beurt aan Christi de Reiger - Dalebout uit Kloetinge voor haar aquarel, C. J. L. van der Heijden uit Middel burg voor een werk in gemengde techniek en J. W. van den Berg uit Middelburg voor een werk met acrylverf Een criterium waar de jury in haar oordeel veel waarde aan heeft gehecht is de eigenheid van de werken. Onder de inzen dingen springt het veelvuldig gebruiken van windwijzers, kompastekens en kalenderbla den - die de inspiratiebron bijna letterlijk onthullen - eruit. Geen zonde, maar ook niet per se no dig. „Je verbeeldt een verhaal, maar op een manier dat het iets toevoegt. Daarin moet een ba lans worden gezocht", aldus Adriaanse. Alle inzendingen zijn tot vrijdag 18 juni te bezichtigen in de gangen van het Oosterscheldecollege aan de Rommerswalestraat 1 in Goes. De expositie is geopend op werkdagen tijdens kantooruren. Reinder Tukker voor enkele van zijn werken in het gemeentehuis. Reinder Tukker houdt van het landschap foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KAPELLE - Wie in de hal van het gemeentehuis in Kapelle loopt, voelt zich toch buiten. De aandachttrekkende schilderij en van Reinder Tukker uit 's-Gravenpolder bieden impo sante panorama's van onmis kenbaar Zeeuwse landschap pen. De Zwaakse Weel is herkenbaar, de Zuidgors en In laag 1887 bij Ellewoutsdijk, de kerk van Nisse, de Zwaaksedijk bij 's-Gravenpolder en, tot vijf keer toe zelfs, de Rattekaai bij Rilland. „Dat is echt mijn lieve lingsplekje", zegt Tukker. „Dat vind ik zo mooi. Dat kan ik m'n hele leven blijven schilderen." Tukker (1925) is een natuur mens. „Ik ben het liefste buiten. Het landschap van Zuid-Beve land ken ik inmiddels van haver tot gort, want ik fiets heel veel in de Zak en kijk dan goed om me heen." Hoewel hij altijd al heeft gete kend en geverfd, ging hij pas echt serieus aan de slag met schilderen na het afsluiten van zijn loopbaan bij de provincie Zuid-Holland. Vele tientallen doeken dragen inmiddels zijn handtekening, allemaal schil derijen op groot formaat die veelal de weidsheid van het landschap laten zien. ,Ik schilder altij d een beet j e van bovenaf", zegt Tukker. „Dan heb je vaak een prachtig inzicht in het landschap en kun je er veel meer van laten zien. Aan de andere kant moet je beseffen dat je maar een klein stukje ervan, misschien een paar honderd me ter, kunt schilderen. Daarin moet je laten zien hoe groot en weids het is. Dat is echt een uit daging, want ik denk altijd: er is zoveel te zien. Je moet er dus iets uithalen wat het karakter van de hele omgeving weergeeft." Harmonie Veel aandacht schenkt Tukker aan de compositie, die ook de harmonie van de omgeving weerspiegelt. „Als ik schilder voel ik dat er rust, evenwicht in zo'n landschap zit. Het is groots in eenvoud, in strengheid. Het is vaak ook een eerlijk en rechtlij nig landschap. Ik werk daarom graag met rechte lijnen en vlak ken, ook in de wolkenpartijen. Wolken zijn zo wonderlijk, je ziet soms de gekste formaties. Hoe mooi luchten kunnen zijn, altijd in harmonie met het land en het water, dat vind ik echt on beschrijflijk. Dat probeer ik ook weer te geven" Details ontbreken op de schil derijen van Tukker, zonder dat ze worden gemist. „Dat is ook het eerste wat ik op de avonda cademie heb geleerd: groot wer ken en niet gaan priegelen. Sto rende elementen moet je gewoon wegdenken, dus details zoals grassprietjes en rietsten geltjes laat ik weg. Als je, zoals ik, veel met rechte vlakken werkt, stap je vanzelf af van te veel details. En hoe meer je weg laat, hoe mooier het vaak blijkt te worden." door Ernst Jan Rozendaal GÓES - Het Zeeslagfestival in 't Beest in Goes beleeft zaterdag 12 juni zijn eerste lustrum. Voor de vijfde keer presenteren vijf - op één na - betrekkelijk nieuwe Zeeuwse popbands zich door middel van dit festival aan het publiek. De groep Sjolmord maakt een eenmalige comeback. Het ac cent ligt tijdens de komende editie van het Zeeslagfestival op punk en hardcore. „Daar zit geen idee achter", verklaart programmeur William Dierickx van 't Beest. „Het kwam zo uit en toen leek het ons wel leuk om dat thema erin te houden. Het bood ons bovendien een mooie gelegenheid om de groep Sjol- mord nog eens op te trommelen. Die oudjes gaan tussen vier bands van. nu bewijzen of ze het nog kunnen." Uit Krabbendijke komt Disgor ge. De groep, die drie jaar gele den is opgericht, speelt afwisselend eigen hardcore- punknummers en oude punkco vers. De Zuid-Bevelandse groep Firma Hopeloos speelt rechttoe rechtaan punk, op het gevaar af dat hiermee twee keer hetzelfde is gezegd. De groep besteedt veel aandacht aan een smake loos uiterlijk en onechte dans pasjes. Invloeden Anarchy komt ook uit Zuid-Be veland. De groep speelt eigen nummers en composities van anderen. In de muziek zijn on der meer invloeden van NOFX, H20 en Lagwagon te ontdekken. Wolfshead is in september 1997 opgericht. De viermansforma tie heeft een gevarieerd reper toire van harde muziek opge bouwd, waarin vooral de tweestemmige zang opvalt. De groep acht zich niet aan één stijl gebonden. Sjolmord was eind jaren tachtig de meest spraak makende hardcore-band in Zeeland en omstreken door mu ziek die 'harder, gemener en sneller' was dan die van andere groepen. Het festival wordt door 't Beest georganiseerd met steun van de Stichting Popmuziek Zeeland. Doelstelling is te laten zien wat her en der in de Zeeuwse repeti tieruimten plaatsvindt. Het be gint om 21.00 uur. MIDDELBURG, Burgerzaal (stadhuis) 'De Heeren Zeventien', historische V.O.C.-scènes met Ab Gietelinlc, Hans Daalder en Eva van Heijnin- gen. Tekst en regie van Ab Gietelinlc. door Willem Nijssen Ofschoon het nog juist geen 400 jaar geleden is, dat de VOC (in 1602) werd opgericht, staat deze roemruchte organi satie al een tijdje in de herden kingsbelangstelling. In 'De Heeren Zeventien' gebeurt dat op een toneelmatige wijze. In een aantal losse scènes wordt een beeld gegeven van de VOC op het hoogtepunt van zijn eco nomisch belang. Dat moment hangt nauw samen met de kof fiecultuur. Koffij -zoals men dat toen noemde- was lange tijd een mo nopolie van de Arabieren geble ven. Om ook op Java die 'koffij' te kunnen verbouwen, was het zelfs nodig om op listige wijze vanuit Mocha een koffieplantje naar Java te smokkelenDe toch al niet geringe winsten zouden daarna nog veel groter kunnen worden. Maar daarvoor moest wel een belangrijke knoop worden doorgehakt: de prijzen waren dalende, dus de winst moest gaan komen van grote omzet ten. 'Den gewonen man' moest aan de koffie, en in die zin is de VOC misschien wel de eerste moderne handelsmaatschappij creëer de vraag. Zulke zware beslissingen wer den genomen in het bestuur van de VOC, bestaande uit zeven tien (uiteraard mannelijke) le den. Dat waren afgevaardigden van handelssteden als Amster dam, Middelburg, Rotterdam, Hoorn. In 'De Heeren Zeven tien' krijgen we een flard uit zo'n beraad te zien. Daarna scè nes van de reis: het aanmonste ren, de zweep over opstandige bemanning, passage in Kaap stad ('taveerne van de wereld'), Mocha (compleet met buikdan seres) en de diefstal aldaar van het koffieplantje, een zware storm op zee, aankomst en ver blijf te Batavia. Het is even wennen dat dat alle maal door drie acteurs wordt gespeeld. Maar al gauw is dui delijk dat het eigenlijk niet om toneel, niet om de personages gaat. Het zijn sfeerbeelden - de een al beter geslaagd dan de an der -, die samen een historisch verhaal vertellen. Een verhaal met hier en daar aardige details i (een wajang-poppenspel bij voorbeeld), en met hier en daar een geschiedkundig cliché. Wel j afwisselend dus, en boeiend ge- noeg voor wie weinig (meer) j weet van dat roemrijke verle den. Hoewel, roemrijk? Het is niet helemaal duidelijk I waar geestelijk vader Ab Giete- link naar toe wil met zijn 'Hee ren Zeventien'. Het stuk is namelijk ingekaderd in een mo derne setting, waarin twee gladde heren van Van Hooydonck BH Consultancy een nieuw VOC-project willen lanceren. Met ultraluxueuze hotels in alle oude handels plaatsen van de Oost en met cruises langs de havensteden op j de vroegere route. Dat stuk is re delijk satirisch, dus is het niet vreemd dat ook het kern-ver haal daar een luchtje van mee krijgt. Maar dat wordt nergens I helder, en daarom blijft de uit eindelijke bedoeling een beetje twijfelachtig. Een lofzang is het zeker niet, een kritische analyse al evenmin. Dat bloedeloze doet i het geheel geen goed. 'De Heeren Zeventien' speelt in j de Burgerzaal van het Middel- j burgse stadhuis en er is vooraf- j gaande aan de voorstelling een rondleiding door het oude Raadhuis. Alles bij elkaar komt de historisch geïnteresseerde aardig aan zijn trekken. Voor de toneelliefhebber valt er minder te beleven. 'De Heeren Zeventien' is nog te zien I op 5 en 6 en van 8 t/m 13 juni, steeds j in de Burgerzaal van het stadhuis j van Middelburg (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. 0118-417500 www.bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14