Zeeland moet jeugd meer bieden Swingende opening spoorbrug Pluimveehouders merken weinig van dioxineschandaal Blauwe Vlaggen en een oorkonde voor Zeeuws zwemwater Eerste rondje met rolstoelfiets BOEKENMARKT 13 Provincie meer in trek bij toeristen zeeuwse almanak Leuk ulnk oFFset (drukt tol een formaat van 71 x 102 cm.) Mislukte overval in Souburg Scoop: Gebrek aan goed opgeleide jongeren zwakke schakel in economie PZI zeel MÊÊÊÊÊËÊÊÊÊlÊIHÊBtHlÊÈÊMSttHÊKËHËBÊBHIÊBÊBÊIlÊÊSÊSKSÊKMKKÊM&Ë&KEÊlÊÊÊiïli land zaterdag 5 juni 1999 Http://w ww. twz.nl Initiatief wan Hogeschool Zeeland en TWZ fijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 door Jeroen Vlieqenberg VLISSINGEN - De Zeeuwse pluimveehouders merken niet of nauwelijks iets van de ophef die ontstaan is over het Belgische dioxineschandaal. Wel is men bang voor, alweer, een smet op het imago van de landbouw en mogelijk da lende opbrengsten van eieren en kippenvlees. De legsector is volgens W. den Hollander, eigenaar van kuikenopfokbedrijf Den Hollander uit Oostkapelle, niet direct getroffen door de gif affaire. „Het voer voor on ze kuikens is afkomstig van een andere fabriek. Bestel lingen van klanten hebben er niet onder te lijden, want zij moeten minstens een half jaar te voren opgeven hoe veel kuikens ze willen Kwaad daglicht Den Hollander is blij dat de volksgezondheid niet in ge vaar lijkt te komen. Wel be treurt hij het dat de hele sec tor in een kwaad daglicht is komen te staan, terwijl de Nederlandse pluimveehou ders geen blaam treft. „Zij zijn afhankelijk van de toele veranciers en kunnen niet zelf het voer controleren. Bo vendien is iedereen gehou den aan strenge regels. Maar er hoeft er maar eentje bij te zitten die de regels aan zijn laars lapt en het imago van de sector is beschadigd. Ik heb ook begrepen dat de zaak in België maffia-aehtige trekjes vertoont. Het is nu afwach ten wat de gevolgen op de langere termijn zullen zijn." Uit voorzorg is een aantal kipproducten uit de winkels gehaald, al heeft onderzoek uitgewezen dat het Belgische vet dat aan ons land is gele verd, nauwelijks dioxine be vat. Pas wanneer iemand binnen een half j aar honderd kilo kip consumeert loopt zijn gezondheid mogelijk enigszins gevaar. A Wisse uit Colijnsplaat, ei genares van een pluimveebe- drijf, windt zich vooral op over de late publiciteit. „Waarom nu zo veel commo tie over iets wat zich van ja nuari tot en met maart heeft afgespeeld? Want je kunt er niets meer aan doen. Wat ge beurd is kan absoluut niet. Zoiets moet je voorgoed de wereld uitbannen. Je moet als boer kunnen vertrouwen op goed voer, anders is het eind zoek. Maar het 'nieuws' wordt zo opgeklopt. De con sument trekt zich er niet al te veel van aan, en dat is geluk kig ook niet nodig." Wisse maakt zich wel zorgen over de opbrengsten nu de Verenigde Staten aankon digden hun grenzen te willen sluiten voor al het Europese kippen- en varkensvlees. „Bovendien zijn eieren vrije markt-producten. Nu krijg je zes tot zeven cent per ei, straks misschien maar vier cent. Dan haal ik mijn voer kosten er niet uit." Kuikens Een woordvoerder van de ZLTO zegt dat de marktef- fecten nog niet te overzien zijn. „Wel zijn verschillende Zeeuws-Vlaamse bedrijven, die voer hadden gekregen- van het Belgische bedrijf Hendrikse, op verzoek van Hendrikse geblokkeerd. Dat betekent dus dat ze geen kui kens kunnen leveren aan de slachterijen, waardoor de ruimte voor de vleeskuikens steeds kleiner wordt." Hen drikse heeft bekendgemaakt dat het voer en het pluimvee geen dioxine bevatten. De Nederlandse overheid heeft haar onderzoek nog niet af. igüügfinESHH door Jacques Cats NAARDEN - Zeeland heeft vrij dag niet alleen een zee van Blau we Vlaggen maar ook een speci ale oorkonde binnengehaald. Met die laatste onderscheiding werd de directie Zeeland van Rijkswaterstaat gecomplimen teerd voor de nauwgezette wijze waarop oog wordt gehouden op de zwemwaterkwaliteit. Door zich sterk te maken voor een nog betere controle heeft deze dienst een belangrijke bijdrage gele verd aan de Blauwe Vlag Cam pagne. Namens de medewerkers van Rijkswaterstaat, nam pro jectleider waterkwaliteit J. P. Bustraan de oorkonde in ont vangst. Proper Dit kwaliteitskeurmerk komt toe aan beheerders en exploi tanten van stranden en jachtha vens die voldoen aan onlangs weer verder aangescherpte cri teria. Daarbij speelt de zwem waterkwaliteit een gewichtige rol. Stranden moeten er proper uitzien, jachthavens dienen over schoon water te beschik ken. Bij de beoordeling spelen verder aspecten mee als goede sanitaire en afvalvoorzienin- gen, veiligheidsmaatregelen en activiteiten op het gebied van natuur en milieu. Europarlementariër mevrouw J. R. H. Maij-Weggen reikte in de jachthaven van Naarden Blauwe Vlaggen uit voor twin tig stranden en veertien jacht havens. Die voor Zeeland en directe omgeving werden toege kend voor de stranden van Dis hoek, Zoutelande-Smitshoekje, Westkapelle, Domburg, Oost kapelle - alle binnen de gemeen te Veere - voor de stranden van Renesse en Westenschouwen en voor Ouddorp-Westerweg. Jachthavens die het keurmerk verwieiven zijn gevestigd in Brouwershaven en Scharendij- ke. Voorts vielen in de prijzen Delta Marina en Roompot Mari na op Noord-Beveland, Port Zé- lande en HerkingenMaiina. VLISSINGEN-Toeristisch Zee land is vorig seizoen nog goed weggekomen. Ondanks het slechte weer nam het aantal door Nederlanders geboekte vakanties vergeleken met 1997 aanzienlijk toe. Ook het aantal toeristische overnachtingen steeg. Dat blijkt uit cijfers van een ge zamenlijk onderzoek door het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme, het Nedeiiands Bureau voor Toeris me en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er brachten voiig jaar 727.000 Nederlandei-s één of meer korte vakantiebezoeken (maximaal drie dagen) aan Zeeland. Dat komt neer op een stijging met 7,4 procent ten opzichte van 1997. Het landelijke beeld geeft een daling met 4,7 procent te zien. Het aantal geboekte lange vakanties door Nederlanders in Zeeland bedroeg vorig jaar 795.000. De bescheiden stijging (1,3 procent) komt overeen met de resultaten in andere delen van het land. Vakantie vierende Nederlandei's boekten vorig jaar tijdens him verblijf in Zee land met elkaar 8,3 miljoen overnachtingen. Vergeleken met de cijfers in het jaar daar voor betekent dat een toename met 4 procent. Landelijk was er- sprake van een daling met ruim 1 procent. Ontspannen fietsten de twee jongedames die de driewieler net waren ontgroeid door Wolphaartsdijk. En maar kwekken. Zelfs de meest hei kele kwesties kwamen aan de orde. Wie vind je leukervroeg het ene meisje de ander op de vrouw af. Carla of mij?" „Jou", antwoordde de aange sprokene zonder aarzelen. „Ik ook", reageerde de vra genstelster tevreden Optim(«Ji)aal tot in de Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 00 Os/v of Robbert-Jan Hanemaaijer 06 53 81 29 25 OOST-SOUBURG - In een horecagelegenheid in de Vlissingsestraat in Oost-Souburg heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een mislukte over val plaatsgevonden. Na de poging zijn de daders weggerend in de richting van de Paspoortstraat. De politie stelt een onderzoek in en is op zoek naar getui gen. Omsti'eeks twee uur kwa men de twee daders, dui delijk gekleed op een overval, de gelegenheid binnen. De politie ver moedt dat de dadei's ge schrokken zijn van het grote aantal mensen dat nog binnen was. Want in plaats van 01.00 uur sloot de horecagelegenheid een uur later. Een van de daders wordt geschat op 25 jaar, een lengte van 1,90 meter en een slank postuur. Hij droeg onder meer een rode muts met groene sjaal voor het gezicht. Zijn handlanger droeg een donker T-shirt en een wit masker. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Met vuurwerk, een vloot schepen waaronder hoogaarzen en een circusgezelschap is vrijdag de nieuwe spoorbrug over de Oude Arne officieel in gebruik genomen. Ook de naastgelegen verkeersbrug en de cen trale bedieningspost van de bruggen vanuit het Vlissingse sluizencomplex werden hiermee geopend. Het project heeft inclusief voorberei ding en uitvoering zo'n vijf jaar ge duurd. In 1993 kwamen de NS tot de conclusie dat opknappen van de brug te duur was. De spoorwegen besloten een nieuwe beweegbare spoorbrug te bou wen. In eerste instantie overwoog de NS nog de Arnebrug te vervangen door een dam omdat een nieuwe brug en de exploita tie daarvan te veel geld zoukosten. Vrij wel onmiddellijk kwamen de gemeen ten Arnemuiden en Middelburg en de provincie en de gebruikers van het ka naal in opstand. Want met de komst van een dam zou voor Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland de laatste ver binding met het open vaarwater ver dwijnen. Vertraging Nadat het vast stond dat de brug ver vangen werd, ontstond er vertraging en twijfel doordat de Arnebrug op de mo numentenlijst kwam. In oktober 1998 was het eindelijk zover en werd de oude spoorbrug in oktober 1998 wegge haald. Voor het symbolische bedrag van 1 gulden verkocht NS Railinfrabe- heer de brug aan de Stichting Civilion. Die wil de monumentale brug uit 1868 tentoonstellen in een nog te realiseren themapark. Want dit type brug is door- de NS maar één keer uitgevoerd. De spoorbrug is tijdelijk opgeslagen in Scharendijke. Twee minuten De nieuwe draaibrug heeft een lengte van veertig meter. Het openen en slui ten duurt ongeveer twee minuten. De centrale bedieningspost van de brug gen is gebouwd op het sluizencomplex in Vlissingen en valt daarbij niet meer onder het toezicht van NS Railinfrabe- heer maar onder de Provincie Zeeland. Het gehele project van de spoorbrug en de afstandsbesturing heeft twaalf mil joen gulden gekost. Dit weekeinde wordt echter nog de laatste hand aan de Arnebrug gelegd. Het waterpeil wordt veertig centimeter verlaagd zodat de remmingwerken ge monteerd kunnen worden. foto's Lex de Meester door Roelf Reinders MIDDELBURG - De provincie heefl gefaald in haar poging van het slechte imago van Zeeland af te komen. De broodnodige jongeren vinden dat ze er niets te zoeken hebben. Zij zien Zee land als een plattelandsprovin cie waar weinig te beleven valt. De regio heeft de jongeren te weinig te bieden. Daarom moet de provincie flink wat geld uit trekken om jongeren - en vooral de hoger opgeleiden - voor Zee land te interesseren. Dat vindt de provinciale instelling voor welzijn, zorg en cultuur Scoop, die onderzoek heeft gedaan naar Zeeuwse maatschappelij ke trends en de toekomst van de provincie. Op de kaart De provincie moet volgens Scoop Zeeland 'op de kaart' zet ten. Zij moet een samenhangend beleid tussen economie en ruim telijke ordening opzetten waar bij de nadruk ligt op een betere samenstelling van de Zeeuwse bevolking. Meer jongeren dus om Zeeland leefbaarder te ma ken. De provincie is al jaren de meest vergrijsde provincie van Nederland waarde 'verjonging' door jonge allochtonen aan voorbij is gegaan. „We lopen in Zeeland ongeveer tien jaar voor op de vergrijzing in Nederland." Bedrijfsleven Scoop constateert dat de schaalvergroting die de Zeeuw se zorg- en welzijnssector be heerst in het bedrijfsleven ver te zoeken is. Winkels en voorzie ningen zijn uit de dorpen ver dwenen, fusies kenmerken de kinderopvang en het peuter speelzaal werk. maar in het Zeeuwse bedrijfsleven viert de kleinschaligheid nog hoogtij. Volgens Scoop belemmert dit investeringen in uitbreiding en vernieuwing. Verder laten be drijven met specialistische ken nis Zeeland links liggen omdat er niet een echt centrum is en er te weinig grote bedrijven zijn. Onvoldoende hoog opgeleid 'jong talent' dwarsboomt vol gens Scoop de ontwikkeling van een hoogwaardige Zeeuwse economie. „Dit legt de zwakke schakel in het vestigingskli maat in Zeeland bloot." Maar er liggen grote mogelijk heden als de Zeeuwen flink ge bruik maken van moderne com municatiemiddelen als internet en e-mail om zich als 'cyber- space-economie' te onderschei den. Dat betekent thuis werken oftewel telewerken. „In het Eu ropa van morgen heeft Zeeland de kans zich te ontwikkelen als de telewerkende provincie bij uitstek", schrijft Scoop opti mistisch. Thuiszorg Scoop constateert dat er in de ouderenzorg in Zeeland com merciële initiatieven de kop op steken, maar niet in de thuis zorg en de verloskundige hulp. Daar is de provincie te wijdver spreid voor. Dit zorgt er ook voor dat de kwaliteit van zorg en hulp thuis (ambulante hulp) van bijvoorbeeld de jeugdhulp verlening onder- druk staat. Hulpverleners moeten meer rei zen zonder dat ze daar extra geld voor krijgen. De onderzoekers vinden dat de Zeeuwse musea en theaters een veel grotere rol moeten spelen in het culturele leven. De musea zijn te weinig professioneel en wat Zeeland aan podiumkun sten biedt, is slechts een 'be scheiden doorsnede' van het landelijk gemiddelde. Met sa menwerking en schaalvergro ting kan Zeeland zich presente ren als 'één groot modern eco- museum' met over de provincie verspreide zalen. Kunst voor jongeren is er nog te weinig, vindt Scoop. Daarom moet er- meer videokunst komen en een muziekschool waar jongeren zich met popmuziek kunnen be zighouden. Scoop heeft het trendson der- zoek in opdracht van de provin cie gedaan. Deze wil de conclu sies gebruiken voor haar wel zijnsbeleid. Een deelonderzoek naar mogelijke achterstandspo sities van allochtonen in Zee land is mislukt omdat gemeen ten en instellingen onvoldoende gegevens over allochtonen heb ben. (Advertentie) door Rolf Bosboom KRABBENDIJKE - Het bijzon dere rijwiel was al enige tijd in huis, maar vrijdag werd de rol stoelfiets officieel aan zorgcen- (AdverteJitie) Advertentie tram Ter Weel in Krabbendijke overhandigd. De eervolle taak was toebedeeld aan burgemees ter A Verbree van Reimerswaal, die dat met genoegen deed tij dens een feestelijke bijeen komst in het zorgcentrum. Vervolgens fietste Nelly Sinke, begeleid door de drumband van muziekvereniging Concordia, met Ter Weel-bewoonster me vrouw Datijn een rondje door het dorp. Het geld voor de kostbare fiets - aanschafprijs ruim 11.000 gul den - is bijeengebracht met een Advertentie sponsor-tocht. Nelly Sinke liep daarvoor samen met Heieen van der Bruggen eind juli 1998 de strandzesdaagse van Hoek van Holland naar Den Helder, een tocht van ruim 150 kilometer. Burgemeester Verbree toonde zijn bewondering voor de actie van het tweetal. „Dit is een puur particulier initiatief. Ik vind het gigantisch knap dat ze dit ge daan hebben." Dankzij enthousiaste reacties van diverse bedrijven uit de om geving, die Sinke samen met Marianne Blauwkamer had be naderd, werd het geld voor de rolstoelfiets ruimschoots bin nengehaald. „We konden een fiets aanschaffen die helemaal volgens onze wensen is", zegt Blauwkamer. Met de rolstoelfiets kunnen be woners van Ter Weel als het mooi weer is tochtjes maken in de omgeving. De eerste ritjes hebben al tot enthousiaste reac- Nelly Sinke met mevrouw Datijn in de rolstoelfiets. Marianne Blauwkamer legt het op video vast. foto Willem Mieras ties geleid. „De mensen die zijn dan hun kamertje in het zorg- meegeweest hebben er hartstik- centrum." Ter Weel zoekt nog ke van genoten", aldus Blauw- meer vrijwilligers die de rol kamer. „Ze zien eens wat anders stoelfiets willen besturen. Middelburg - zondag 6 juni - ismnrkt e.o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13