Themapark Hulst opent zomer 2000 TOYOTA La Salette is helemaal opgebloeid PZC Nijntje moet weer terug op Schouws strand Lijst met eisen voor nieuwe burgemeester Hontenisse ellenlang J zeeland 24 Workshops voor zangers en dirigenten in Middelburg CAI CAPPENPIJK TOYOTA woensdag 2 juni 1999 Bezwaren omwonenden gehoord door René Hoonhorst HULST - Het themapark Rey- naertland bij het Hulster zwem bad De Driehoek kau volgend jaar zomer de poorten openen. Aan de bezwaren van enkele omwonenden is door de IJzen- dijkse ondernemer F. Lievens zoveel mogelijk tegemoet geko men. „Er moeten nog enkele open eindjes worden dichtge timmerd. Maar we verwachten dat dat voor het eind van de week is gebeurd, zodat we geen bezwaarschriften hoeven in te dienen"', verklaarde Kreek- zoombewoner J. Colsen dins dagavond. Voor Lievens is het van het grootste belang dat er geen be zwarenprocedures worden op gestart, omdat hij volgens het contract met de gemeente Hulst 1 juli volgend jaar het open- luehtbad moet openen. Tegelij kertij d met het buitenbad wil de LJzendijkenaar het themapark rond Reynaert openen. Overlast Drie van de vier bewoners die aan de Grote Kreekweg en de Kreekzoom (gaan) wonen, vreesden echter verkeers- en ge luidsoverlast, inkijk en hori zonvervuiling. Lievens stelde daarop enkele stroken grond beschikbaar, overkapt een groot deel van Reynaertland en schermt het park zoveel moge lij k met wanden en muren af van de buitenwereld. Daarnaast krijgen park - en dus ook het zwembad - een eigen toegangsweg en wordt het par keerterrein bij De Driehoek be hoorlijk uitgebreid, waarmee weer aan twee eisen wordt vol daan. „Er moeien nog slechts eenpaar kleine puntjes zwart op wit worden geregeld. Lievens heeft al gezegd dat hij ons ter wille zal zijn, dus gaat het alleen nog om het formeel contractueel vastleggen van een paar zaken", onderschreeft Colsen het opti misme van Lievens. De zakenman, die begin dit jaar zwembad De Driehoek met structurele steun van de ge meente Hulst overnam, heeft eerder in zijn woonplaats IJzen- dijke en Oostburg zwembaden overgenomen. Familiepark De uitbreiding met Reynaert land moet Hulst echter een 'uniek familiepark' rijker ma ken. Lievens gelooft heilig in de aantrekkingskracht van Reintje de vos en wil de avonturen van Reynaert aanschouwelijk ma ken in een echt, weliswaar kleinschalig, dorp. Hij gaat er daarbij van uit dat zwembaden en themapark jaarlijks min stens een kwart miljoen bezoe kers naar Hulst trekken. Bewo ners en tegenstanders van de overname van het zwembad protesteerden eerst tegen dat hoge aantal, maar het overdekte zwembad De Driehoek trekt nu al meer dan de helft van dat aan tal bezoekers. De toename van verkeersdeelnemers en opstop pingen moet daarom niet wor den overdreven, betoogden Lie vens en woordvoerders van de gemeente Hulst eerder. Voor parkeerproblemen hoeft waarschijnlijk helemaal niet meer te worden gevreesd als de huidige parkeerplaats wordt uitgebreid tot 140 plaatsen. De kosten, drie ton, van de uitbrei ding kunnen waarschijnlijk voor de helft worden betaald met 5B-gelden. Na de 6,5 ton die Lievens eerder binnensleepte voor de aanleg van Reynaert land komt waarschijnlijk nog eens 150.000 gulden steun uit de Europese subsidiepot. De voor spelling van Lievens dat Rey naertland door het aantal te verwachten Belgische bezoe kers een echte 'Euro-attractie' zal zijn, wordt door Brussel al vast onderschreven. Drie van de actievoerders, getooid met Nijntje-buttons: Maartje van der Poel, Janneke van der Scheut en Penny van Doren. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans RENESSE - 'Nijntje moet blij ven!'. Onder dat motto probe ren zeven studenten van de Pa bo in Eindhoven in één week tijd de 'verdwaalpalen' weer op het strand bij Renesse ge plaatst te krijgen. De ver dwaalpalen zijn bedoeld als herkenningspunt voor kinde ren, waarmee kan worden voorkomen dat ze op het strand verdwalen. In het kader van een Pabo werkweek mochten de zeven kiezen: een weekje op survival in de Ardennen of een 'uitda ging', Ze kozen voor het laat ste. Een doel was snel gevon den. Studente/actievoerder Penny van Doren: „Mijn vader komt al heel lang op Schou- wen-Duiveland en die vertel de dat er een paar jaar geleden nog van die verdwaalpalen op het strand stonden, maar nu niet meer. Het leek ons een goed idee om te proberen in die week die we ervoor hebben die palen weer terug te krijgen op het strand." De verdwaalpalen ofwel ori- entatiepalen verdwenen door bezuinigingen van het strand. Het lukte de fabrikant ervan niet om voldoende adverteer ders en sponsors te krijgen. Geprobeerd werd nog de palen te verhuren aan de gemeente Schouwen-Duiveland, maar die vond de prijs - dik zeshon derd gulden per maand per paal - te hoog. 'Jammer', vin den Penny van D oren en mede- strijders Janneke van der Scheut en Maartje van der Poel. Trekpleister „Die verdwaalpalen maken het strand veiliger, daar is on derzoek naar gedaan. Het strand is toch dé trekpleister van Schouwen-Duiveland", stelt Penny. Maartje vult haar aan: „En als je het strand veili ger maakt, trekt dat mensen aan." Reden voor Penny, Maartje en Jannke om samen met nog vier andere Pabo-stu denten aan de slag te gaan. Via de gemeente Schouwen- Duiveland kwam het zevental in contact met verdwaalpalen- fabrikant A Alders uit Bree- zand. Die reageerde enthousi ast op de actie van de Pabo studenten en zegde alle mede werking toe. Als de studenten voor adverteerders zorgen, doet hij de rest. De actievoer ders leggen de lat hoog: acht verdwaalpalen moeten er ko men en aangezien op elke paal plaats is voor drie advertentie- uitingen, moeten er 24 adver teerders over de streep getrok ken. Dinsdagmiddag stond de teller al op tien. Penny: „Er wordt echt heel leuk gerea geerd. Er zijn middenstanders die niet willen adverteren, maar het zo'n goed idee- van ons vinden dat ze het wel wil len sponsoren." Terwijl de ene groep Pabo-stu denten naar adverteerders en sponsors zoekt, speurt de an dere naar een drukker die be reid is op zeer korte termijn de benodigde reclameposters te drukken. Penny: „We hopen straks van de anderen te horen dat dat gelukt is, maar we zijn optimistisch. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft dinsdag financiële steun aan de actie toegezegd. De actievoerders zijn er vast van overtuigd dat ze de uitda ging die ze aan zijn gegaan, tot een goed einde brengen en dat eind deze week op het strand bij de Jan van Renesseweg vijf en op het strand bij de Wilhel- minahoeve drie verdwaalpa len geplaatst worden. Die blij ven dan tot september staan. Penny: „We hopen dat de ge meente er dan voor zorgt dat ze er volgend jaar weer staan." Dorpsraad Zuidzande compleet ZUIDZANDE- Het zag er somber uit bij de laatste jaarverga dering in maart. Er dreigde opheffing voor de Zuidzandsei dorpsraad bij gebrek aan bestuurskandidaten. Het bestuur riep dorpsgenoten via een noodkreet op zich alsnog beschik baar te stellen. Drie mannen voelden zich aangesproken en sinds kort bestaat de dorpsraad weer uit zeven leden. De nieu we voorzitter Jos van de Veken vormt met Albert Claes (pen ningmeester) en oudgediende Gidea Boudens (secretaris) de kern van het bestuur. Dini Kramer, Lola Oostdam, Annet Riemslag en Cees Spierenburg zijn de overige leden. Geen straf voor verkeerd rijbewijs TERNEUZEN - Een 22-jarige Terneuzenaar mocht de recht bank dinsdag zonder strafoplegging verlaten. De man had vorig jaar rondgereden in zijn woonplaats met een Egyptisch1 rijbewijs, dat in Nederland een beperkte geldigheidsduur heeft. Aangezien de instanties - zo bleek bij de behandeling, van de zaak - de man slecht hadden voorgelicht over wat hij nu precies met het document aanmoest - achtte de officier wel dat de man één keer met een niet-geldig rijbewijs achter het stuur van de auto was aangetroffen, maar vond ze niet dat de man dat echt kon worden aangerekend. De rechter deelde die! visie en vertelaarde de man schuldig zonder strafoplegging. Boete voor schuld aan ongeval TERNEUZEN - Een 34-jarige Westdorpenaar moet een boete; van 3 5 0 gulden betalen voor het veroorzaken van een ongeval, vorig jaar juni op het kruispunt Alvarezlaan-Rooseveltlaan in Terneuzen. De man had bij het oprijden van het kruispunt een motorrijder over het hoofd gezien. De motorrijder liep bij het ongeluk vijf gebroken ribben op. De Westdorpenaar wilde niet zoeken naar excuses. Hij had de man - hoe vervelend ook - niet zien aankomen. Wel had hij na het ongeval regelmatig contact met het slachtoffer gehouden, wat dinsdag door de of ficier van justitie op prijs werd gesteld. Ze hield daar in haar' eis rekening mee en vroeg een boete van 350 gulden. De kan tonrechter vonniste conform. Parkeeractie heeft paar staartjes TERNEUZEN - Een 56-jarige Westdorpse is dinsdag veroor deeld tot een week voorwaardelijke hechtenis met een proef-; tijd van twee jaar. De vrouw was na een dagje stappen vorig j aar juni in haar woonplaats even achter het stuur van een au to gekropen om de wagen te verzetten. Het vriendendienst je liep uit op een puinhoopDe auto schoot de weg over en raakte eenpaar geparkeerde auto's. Schade: 6000 gulden. Aangezien ze de manoeuvre uitvoerde onder invloed van alcohol en geen rijbewijs bezit, moest ze twee keer voor de rechter verschij nen. Dinsdag voor rijden zonder rijbewijs, volgende maand voor de politierechter voor rijden onder invloed.. Eerste prijzen voor twirlsters KLOOSTERZANDE - Leden van showband Kloortje hebben tijdens twirl wedstrijden in de Jan van der Valk sporthal in Poeldijk hoge ogen gegooid. Daphne Bussens, uitkomend in: de categorie senioren intermediate, kaapte twee eerste prij zen weg. Met een dancetwirl behaalde zij met 6.75 punten een eerste plaats. Als duo met Danielle Platjouw bereikte zij met een twirling (5.65 punten) ook de hoogste trap van het podi um. Verder scoorde Daphne met een strutting (6,35 punten) en een twirling (6.55 punten) nog twee tweede plaatsen. Het duo; Sabrina Platjouw en Tamara Buyze behaalde met een dance twirl in de categorie junior beginners met 4.05 punten even eens een eerste prijs. Kloortje aanvaardde de terugreis met verder een tweede en derde plaats voor Danielle Platj ouw, een tweede en vierde plaats voor Tamara Buyze en een vierde en vijfde prijs voor haar zus Talitha Büyze. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Een rooms-katholieke man of vrouw van 35 tot 50 jaar met aantoon bare bestuurlijke en manage mentkwaliteiten en een visie op een plattelandsgemeente met acht woonkernen. Een sociaal, democratisch, communicatief ingesteld mens met een open oog en oor de wensen van burgers, raadsleden en ambtenaren. En, vanzelfsprekend, een pleitbe zorger van een zelfstandige ge meente Hontenisse. Natuurlijk moet de burgervader of -moeder ook de weg weten in Middelburg en Den Haag, ver stand te hebben van financieel- economische en sociale aange legenheden, op de hoogte te zijn van het reilen en zeilen van het openbaar bestuur en met niet aflatende inzet te streven naar behoud (en zo mogelijk groei) van de werkgelegenheid, de be drijfsvestigingen, recreatie en toerisme. Daarnaast zou het ook wel mooi zijn als de Hontenisser burge meester lid is van één van de drie grootste landelijke partijen. Er lijkt geen mens te kunnen vol doen aan het uitgebreide wen- senlijstje dat de Hontenisser raad gisteren aan commissaris van de koningin W. van Gelder aanbood. Compromis Maar bij navraag, de beraadsla ging over de profielschets vond in strijd met de tijdgeest achter gesloten deuren plaats, blijkt geen van de eisen echt keihard te zijn. Het is dus geen probleem als een kandidaat niet aan alle opgevoerde eisen voldoet, be vestigde loco-burgemeester B. Pauwels dinsdagavond des- „Het belangrijkste is dat we een kwalitatief goede kandidaat kiezen. De bestuurlijke erva ring hoeft bijvoorbeeld niet als burgemeester te zijn opgedaan. De twee vorige burgemeesters (Kessen en Steenkamp) zijn ook Graffiti-vandaal TERNEUZEN - Een 21-jarige graffiti-spuiter uit Zaamslag kreeg dinsdag een boete van 150 gulden. Vorig jaar bekladde hij een ge vel in zijn woonplaats. De man ontkende maar de kantonrech ter achtte het feit bewezen. in Hontenisse begonnen als bur gemeester. Als een kandidaat wethouder is geweest, vinden we het prima. Maar ook iemand die uit het bedrijfsleven komt en daarvoor in vertegenwoordi gende organisaties heeft geze ten, zou hier prima op zijn plaats kunnen zijn." Pauwels (CDA) zit samen met wethouder F. van Driessche (Groot Hontenisse) en de raads leden P. Blindt (Algemeen Belang) en G. Kamminga (Pro gressief Hontenisse) in de ver trouwenscommissie. Commis saris Van Gelder hoopt na de vakantie begin september een aantal geschikte kandidaten richting Hontenisse te kunnen sturen. Nog vóór het jaar 2000 zou de taak van waarnemer A Vogelaar (oud-burgemeester van Bruinisse) erop moeten zit ten en de nieuwe burgemeester geïnstalleerd moeten zijn. door René Hoonhorst VOGELWAARDE - Het zelfvertrouwen en het gevoel voor eigenwaarde van de meeste bewoners van Hoeve La Salette is het afge lopen half jaar flink gestegen. De 41 bewo ners van bet opvanghuis in Vogelwaarde zijn bewuster geworden van zichzelf en him omgeving. Ze zien er graag patent uit en hebben aan dacht gekregen voor de eigen verzorging en kleding. De positieve reacties die ze krijgen, zorgen er weer voor dat ze meer openstaan voor contacten, uit zichzelf een praatje aan knopen en er makkelijker - alleen of met an deren - op uit trekken. Sinds het Leger des Heils de leiding en het beheer van La Salette vorig jaar september overnam, heeft coör dinator majoor H. G. Kooijman veel bewo ners uit hun schulp zien kruipen. Het stellen van duidelijke huisregels en de persoonlijke aandacht die de medewerkers voor de be woners hebben, heeft hen goed gedaan. Kooijman wil met die constatering niets af doen aan het werk van de Stichting Vrien den van La Salette, die het 35 jaar geleden door pastoor Damman gestichte opvang huis vóór het heilsleger beheerden. De vijf tien professionele personeelsleden die de bewoners nu begeleiden, kunnen heel wat meer doen dan de vier medewerkers die tot vorig najaar de boel draaiend moesten hou den. „Die vier mensen kwamen niet toe aan per soonlijke aandacht en begeleiding. Maar juist door een persoonlijke benadering ont plooien mensen hun mogelijkheden meer. Sinds het Leger des Heils de scepter zwaait in La Salette moeten de bewoners zich aan regels houden. De regel waarmee van tevo ren de meeste problemen waren verwacht - een absoluut verbod voor alcoholconsump tie op het Saletteterrein - heeft nauwelijks commotie veroorzaakt. „Omdat het verbod op alcohol voor iedereen geldt, voor bewo ners én personeel, vindt iedereen het recht vaardig en is het zonder morren aanvaard. Er is, ook tot mijn verbazing, niemand voor weggegaan. Het betekent overigens niet dat bewoners nooit een borreltje buitenshuis zouden mogen drinken. Maar op het terrein en in de kamers van La Salette is alcohol ta boe." Niet alleen de aandacht voor de mensen geeft hen meer vertrouwen en zelfrespect. Ook het overdragen van taken en verant woordelijkheden aan bewoners maakt hen mondiger en zelfstandiger. „Niemand onder de 65 kan zomaar een hele dag rondhangen op het terrein. Behalve-de verantwoorde lijkheid voor de eigen kamer zijn een aantal taken verdeeld. Zo helpen er mensen in de keuken, bij het boodschappen doen, in de tuin en bij het verzorgen van de dieren. Ze dragen ook de verantwoordelijkheid voor de hen opgedragen taken. De mensen die op de deel (het gebouw aan de straatkant) wo nen, hebben de meeste zelfstandigheid. Zij werken er naar toe om op termijn weer op zichzelf te gaan wonen." Dieren Het verzorgen van de dieren is vooral toe vertrouwd aan verlegen, moeilijk contact leggende bewoners. De veestapel is er zelfs Axelse draait op voor ex-man TERNEUZEN - Een auto op je naam hebben staan, je ex die er onverzekerd in rijdt en boetes oploopt maar zelf voor alles moeten opdraaien. Daar werd een 33-jarige Axelse al ander half jaar mee geconfronteerd. Bij haar scheiding had ze haar ex zover weten te krijgen dat hij een verklaring ondertekende, waarmee hij beloofde de auto op zijn naam te laten zetten en de verzekering te betalen. Noch het een noch het ander had hij gedaan, waardoor de vrouw dinsdag weer voor een overtre ding van haar ex eind '97 (rijden zonder verzekering) voor de rechter moest verschijnen. Ze had al vaker zijn boetes betaald, evenals de motorrijtuigenbelas ting. Officier van Justitie C. Fet ter eiste toch een boete van 250 gulden, maar kantonrechter A Melens legde de Axelse geen straf op, hoewel hij haar wel schuldig oordeelde. MIDDELBURG - Op zaterdag 5 en zaterdag 12 juni zijn er work shops voor (koor)zangers en di rigenten. De workshop van 5 ju ni is georganiseerd door SAKO Zeeland samen met de Zeeuwse Zangersbond en heeft als on derwerp de ouder wordende stem. Docenten zijn stempedagoge Annemarijke de Jong en Rob Horst, die naast stempedagoog ook zanger en koordirigent is. Doel van deze dag in de Vroone in Kapelle is, speciale technie ken te leren waarmee de stem getraind kan worden om ook op hoge leeftijd nog optimaal te zingen. De workshop kost vijf gulden. Dat bedrag kan bij aan vang (om 9.30 uur) betaald wor den. Voor de workshop van 12 juni, die om 10.30 uur begint in de Kloveniersdoelen in Middel burg, gaat het over koorpresen tatie. Deze workshop is georgani seerd door SAKO en de stichting Scoop. De uitstraling van zangers en het koor als ge heel worden behandeld onder i begeleiding van Ank Meyer. Meyer is docent drama, impro visatie en expressie aan de Hoge School voor de Kunsten in Am sterdam en daarnaast een erva ren koorzangeres. Emoties Zij laat zien hoe een koor emo- ties kan overbrengen op het pu bliek en zo de muzikale beleving vergroot. De workshop is be doeld voor zowel dirigenten en (koor) zangers als koorbesturen. Het aantal deelnemers is be perkt. De kosten bedragen 35 gulden per persoon. Aanmelden is tot 4 juni mogelijk (0118- 682536 of 0164-244239). De zorg voor de uitgebreide veestapel van La Salette is met name toevertrouwd aan teruggetrokken be woners, die er veel plezier aan beleven. foto Charles Strijd voor uitgebreid. Behalve schapen, kippen en ganzen loopt er tegenwoordig ook een paardje in de wei bij de hoeve. „Bewoners bloeien helemaal op bij het verzorgen van dieren. Met de beesten durven ze eerder te praten dan met mensen en döor de verant woordelijkheid voor de dieren durven ze ook eerder iets tegen anderen te zeggen." Het Leger des Heils heeft vorig jaar met de Stichting Vrienden van La Salette afge sproken dat, mocht alles goed zijn verlopen, het Vogelwaardse opvangcentrum op 1 juli 1999 officieel overgaat naar het Leger. Ma joor Kooijman gaat er vanuit dat de over dracht volgende maand stilzwijgend plaatsvindt. „La Salette past intussen pri ma in de visie op zorgverlening van het Leger. De contacten met de huisartsen, ge zondheidsorganisaties, de gemeente en an dere uitkeringsverstrekkers zijn uitste kend." Wensen Twee wensen heeft Kooijman nog. Een mooie vijver met fontein bij de entree van het terrein én een steviger band met de plaatselijke bevolking. „We horen wel re gelmatig van mensen en instanties dat dor pelingen blij zijn met onze aanwezigheid, maar ze mogen wel eens wat vaker spontaan langskomen. Neem bewoners eens mee naar de markt of uit winkelen of kom eens een middagje hel pen om de contacten verder te intensiveren. Na de officiële overdracht wil ik in augustus eens een open dag houden om mensen uit Vogelwaarde en omgeving echt kennis te la ten maken." TüV- Auto's 1 - 3 jaar oud onderzoek 1. Subaru Legacy 1999 2. Toyota Carina/Avensis 3. Mercedes C-Klasse Hieronder vindt u de top-8 4. Toyota Starlet van auto's die in Duits 4. Saab 9000 betrouwbaarheidsonderzoek 6. Toyota Corolla als minst storings-gevoelig uit 7. Mazda MX-5 de bus komen 8. Mercedes 200-500 Auto's 4 - 5 jaar oud Auto's 6-7 jaar oud 1. Toyota Camry 1. Toyota Camry 2. Toyota Starlet 2. Subaru Legacy 3. Subaru Justy 3. Toyota Carina 4. Toyota Carina 4, Toyota Starlet 5. Volvo 850 5. Porsche 911 6. Mercedes 190 6. Mercedes 200-500 6. Toyota Corolla 7. Toyota Corolla 6. Subaru Legacy 8. Mercedes SL Auto's 8 - 9 jaar oud Auto's 10 -11 jaar oud 1. Toyota Carina 1Porsche 911 2. Toyota Starlet 2. Toyota Carina 3. Subaru Justy 3. Mercedes S-Klasse 4. Mitsubishi Colt 3. Mercedes 200-500 5. Porsche 911 5. VW Bus 5. Toyota Camry 5. Toyota Corolla 5. Toyota Corolla 5. Nissan Sunny 8. Mercedes 200-500 8. Opel Senator TERNEUZEN Mr, F, J. Haarmanweg 58, 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 uzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 62