Verklaring van Belgrado te vaag Öcalan verraadt contacten en centra van PKK in buitenland Suriname gaat mogelijk eerder naar de stembus Mogelijk met dioxine besmette producten wacht vernietiging buitenland woensdag 2 juni 1999 Hof verwerpt vonnis Botha Charles tegen aangepast voedsel Werkloosheid Japan blijft stijgen Onderzoek nazi-rechter gestaakt Liberale burgemeester in Teheran Indiase luchtmacht bestookt rebellen in bergen Kashmir Europa en Verenigde Staten eisen concrete stappen van Joegoslavië Doek valt voor Russische Mir Duitse automobielclub ADAC vindt tunnels Alpen heel gevaarlijk Stakers blokkeren weer Kanaaltunnel Perb°s j Jjt cUiUj.- KAAPSTAD - Het Hooggerechtshof in Kaapstad heeft de ver oordeling van de voormalige president Pieter Botha van Zuid-Afrika gisteren in hoger beroep verworpen. De staatsman was in augustus veroordeeld wegens minach ting van de Waarheids- en Verzoeningscommissie. Hij kreeg een boete van 10.000 rand (zo'n 3.300 gulden) of een gevange nisstraf van twaalf maanden en een voorwaardelijke straf van een jaar. Botha had tot drie keer toe geweigerd te verschijnen voor de commissie die de misdaden begaan tijdens het apartheidsre gime onderzocht. De advocaten van Botha hadden de veroor deling op technische gronden aangevochten. AFP/AP LONDEN - De Britse prins Charles heeft zich gisteren krach tig uitgesproken tegen de introductie van genetisch gemani puleerd voedsel. De prins zei niet te geloven dat genetisch ge manipuleerde gewassen voldoende getest of nodig zijn. „De voordelen, als die er zijn, lijken beperkt te blijven tot de men sen die de technologie bezitten en de mensen die landbouw plegen op industriële schaal", zei de prins, die al jaren cam pagne voert voor een beter milieu. De Britse regering probeert de bevolking er juist van te over tuigen dat genetisch gemanipuleerd voedsel onschadelijk is en heeft toestemming gegeven er op gecontroleerde wijze mee te experimenteren. AP TOKIO - De werkloosheid in Japan blijft stijgen. Gisteren werd bekend dat in april 3,42 miljoen Japanners zonder werk stonden geregistreerd, vergeleken met 3,39 miljoen in de maand ervoor. De werkloosheid is sinds Japan in 1958 met de huidige registratiemethode begon, nognooitzo hoog geweest. In april vorig jaar werden er 520.000 werklozen minder ge teld. De regering komt dan ook steeds meer onder druk te staan om opnieuw maatregelen te nemen ter stimulering van de economie. ANP/KRF STUTTGART - Het moordonderzoek naar een nazi-rechter die meegewerkt zou hebben aan meer dan duizend doodstraf fen is wegens gebrek aan bewijs gestaakt, zo heeft het Open baar Ministerie van Stuttgart gisteren gemeld. Johannes Thümmler (92) stond aan het hoof d van een Polizei- standgericht in het Poolse Katowice dat ook zitting hield in het vernietigingskamp Auschwitz en daar doodstraffen uit sprak, aldus de aanklagers. Onderzoekers die de zaak na de val van de Muur hadden her opend, vonden in de Poolse archieven echter geen vonnissen van de rechtbank terug, aldus de officier van justitie. Thümmler was commandant van de Sicherheitspolizei in Stuttgart en Gestapo-commandant in Chemnitz. Van oktober 1943 tot begin 1945 werkte hij in Katowice en Auschwitz. AP TEHERAN - De gemeenteraad van de Iraanse hoofdstad Te heran heeft gisteren unaniem de liberale hervormer Morteza Alvari gekozen tot burgemeester. Alvari wordt de opvolger van een andere hervormer, Karbashi, die vorig jaar door de conservatieve justitie werd afgezet. Burgemeester van Teheran, een metropool met tien miljoen inwoners, is een belangrijke functie in de machtsstrijd die de hervormingsgezinde president Khatami en conservatieve po litici voeren. Zowel Karbashi als Alvari is een bondgenoot van de president. De val van Karbashidie werd veroordeeld wegens corruptie, was een gevoelige klap voor de Iraanse liberalen. RTR/AFP Een batterij veldartilIerie van het Indiase leger neemt posities van moslimrebellen onder vuur in Kashmir. foto Sa u ra bh Das/AP door Herman Peerdeman NEW DELHI - Indiase MiG- gevechtsvliegtuigen hebben gisteren guerrilla's uit Pakis tan bestookt. De Pakistaanse strijders hebben zich ver schanst op een berg in het In diase gedeelte van Kashmir. De MiGs krijgen steun van Mi- rages die de radar storen van de Pakistaanse batterijen luchtdoelraketten aan de an dere kant van de berg. Die ligt in het hooggebergte van Kar- gil en moet de weg van Srina- gar naar Leh beschermen. De ze weg loopt op een hoogte van 5.000 meter boven de zeespie gel. Elders langs de hele demarca tielijn woedden hevige artille- rieduels. Pakistan zei dat In dia daarbij tien kinderen van een school doodde in Kiran, bij de hoofdstad Muzaffarabad van Pakistaans Kashmir. In dia verwierp dat als 'propa ganda'. Versterkingen Indiase troepen rukten onder dekking van de lucht- en artil- leriesteun op in het moeilijk begaanbare bergterrein om de rebellen te verdrijven. Daarbij kwam het ook tot gevechten van man tegen man. Volgens India poogde een nieuwe groep strijders Indiaas gebied binnen te dringen. New Delhi heeft dan ook nieuwe versterkingen naar het gebied gestuurd, zodat het daar nu zo'n 30.000 militairen heeft. Pakistan zei inmiddels drie In diase offensieven te hebben afgeslagen. Sinds het begin van de gevechten in het noor den van Kashmir op 9 mei zijn volgens het Indiase leger 150 Pakistaanse militairen en 320 rebellen gedood die Indiaas gebied waren binnengedron gen. Aan Indiase zijde zijn vol gens officiële cijfers 46 doden en gewonden gevallen en zijn twee MiGs en een helikopter vernietigd. India stemde maandag in met een voorstel van Pakistan om te praten over het conflict om Kashmir, maar een datum voor gesprekken was gisteren nog niet vastgesteld. De onenigheid tussen de twee kernmachten laaide vorige week op toen Pakistan twee Indiase gevechtsvliegtuigen neerschoot die de grens zou den hebben geschonden. AFP van onze redactie buitenland BONN - De brief waarin Bel grado zegt de uitgangspunten van de G8, de groep van zeven belangrijke industrielanden en Rusland, voor een vredesreger- ling in Kosovo te accepteren, heeft de bondgenoten niet over tuigd. De brief is te vaag en be vat te weinig details, zo luiden de reacties in Europa en de Verenigde Staten. Het Westen eist concrete slappen van de Serviërs. Belgrado schrijft de aanwezig heid en een mandaat van de Ver enigde Naties in Kosovo te aan vaarden. De opsteller van de brief, minister Jovanovic van Buitenlandse Zaken, eist de on middellijke stopzetting van de NAVO-acties. Het Westen ziet de brief louter als een stapje in de richting van concessies. Schriftelijke ver klaringen moeten worden hard gemaakt, zei de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Fi scher, aan wie de brief is gericht. Duitsland is tijdelijk voorzitter van de Europese Unie. Troepensterkte Los van de brief liet Belgrado gisteren in een radio-uitzending weten bereid te zijn zijn troe pensterkte in Kosovo terug te brengen tot op 'het niveau van in vredestijd'. Maar de NAVO eist onder meer de terugtrek king van alle Servische troepen uit Kosovo, momenteel geschat op 40.000. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Albright, zei dat er geen compromis mo gelijk is over de voorwaarden van de NAVO. De Britse minis ter van Defensie, Robertson, reageerde eveneens sceptisch. Het aanbod van Belgrado kan een afleidingsmanoeuvre zijn. Ook Parijs meent dat er concre te toezeggingen moeten volgen, wil de diplomatie een kans krij gen. De Duitse bondskanselier Schroder sprak gistermiddag in Bonn met de EU-gezant, presi dent Ahtisaari van Finland, en de Russische bemiddelaar voor Kosovo, Tsjemomyrdin. Zij zijn van plan vandaag naar Belgra do te gaan voor overleg met de Joegoslavische president Milo sevic. Ondertussen voerde de NAVO gisteren opnieuw luchtaanval len uit in Joegoslavië. Daarbij werd weer een fout gemaakt. De alliantie erkende dat tijdens een bombardement van Novi Pazar een bom is afgezwaaid. Volgens Joegoslavië zijn minstens 23 mensen om het leven gekomen toen de bom terechtkwam op een flatgebouw nabij een mili taire installatie. Albanië Een gevechtsvliegtuig bestook te voorts Albanees grondgebied, bij een weg die gebruikt wordt door duizenden vluchtelingen uit Kosovo. Volgens de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) vielen er zeven bommen op vier kilometer van de grensplaats Morina, in Albanië. Een zegs man van de OVSE zag de bom men vallen, maar hij kon de her komst ervan niet vaststellen. NAVO-vliegtuigen zijn in het gebied actief. Zij bestookten gisteren Servische posities net over de grens. Na de erkenning van de fout in Novi Pazar; gaf de NAVO gisteravond toe in de nacht van maandag op dinsdag nog een fout te hebben gemaakt. Daarbij werd een Albanese bunker verwoest. Het gebied rond Morina was de afgelopen dagen ook het toneel van hevige gevechten tussen het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) en Servische eenheden. Beide partijen strijden om de berg Pastrik, die aan de grens ligt. Generaal De 53-jarige generaal Ljubisa Velickovic, adjunct-stafchef van het Joegoslavische leger, is tijdens een inspectie van zijn troepen 'in de eerste verdedi gingslinies' gesneuveld. Dat deelde het officiële persbureau Tanjug gisteren mee. Velickovic voerde eerst het op perbevel over de luchtmacht en de luchtafweer, maar werd in november door Milosevic ver vangen door generaal Spasoje Smiljanic. Milosevic verwij der de toen meer mensen die tegen zijn akkoord met VS-gezant Holbrooke waren. Uit een legerbron, die anoniem wil blijven, verluidde dat Ve lickovic maandagavond om het leven kwam tijdens een NAVO- bombardement op en rond Bel grado. RTR/AFP/DPA door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se bevolking gaat zeer waar schijnlijk op korte termijn naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. Gisteren werd in de Nationale Assemblee een motie van wantrouwen tegen de regering van president Jules Wijdenbosch aangenomen. In de motie wordt geëist dat Wij denbosch en vice-president Pretaap Radhakishun direct af treden, maar het is onduidelijk of het tweetal hieraan gehoor zal geven. Voordat de motie van wantrou wen in stemming werd ge bracht, liet Wijdenbosch in een verklaring weten bereid te zijn nieuwe parlementsverkiezin gen uit te schrijven. Daarmee is hij gezwicht voor de druk vanuit de bevolking, die de afgelopen weken massaal de straat op is gegaan om zijn aftreden te ei- door Robert Bloemen BERLIJN - De veiligheid in veel verkeerstunnels, met name in de Alpen, is zorg wekkend. Van twintig onder zochte verbindingen voldoet bijna de helft niet aan alge mene veiligheidseisen. Tot deze conclusie komt de grootste Duitse automobilis tenvereniging, de AD AC, na een uitvoerig onderzoek van belangrijke en lange tunnels de afgelopen weken. De re sultaten worden vandaag versneld gepubliceerd we gens de recente brandcata- strofe in de Oostenrijkse Tauerntunnel. Uitgerekend de uitwijkmogelijkheid voor de beschadigde buis, de meer westelijk gelegen Fel- berntauerntunnel, krijgt in het rapport het slechtste cij fer. De Tauerntunnel was overigens door de AD AC-on- derzoekers na hun inspectie twee weken geleden als 'be denkelijk' ingeschat. De meeste onderzochte tun nels liggen in de belangrijk ste vakantieroutes naar het zuiden, citeert de Berlijnse sen. Wijdenbosch wil aanblij ven totdat een nieuwe president is gekozen; een proces dat een half jaar kan gaan duren. De op positie is niet tevreden met de toezegging van het staatshoofd en eist zijn directe aftreden, zo als in de motie was vastgelegd. Een crisisregering zou dan orde op zaken in het land moeten stellen en binnen een jaar nieu we verkiezingen moeten voor bereiden. Verwarring Het parlement schaarde zich met 27 tegen vijftien stemmen achter de motie van de opposi tie, die de steun kreeg van de drie leden tellende fractie van de BVD, die maandagavond uit de coalitie stapte. Tien leden onthielden zich van stemming. Voor het eerst in lange tijd wa ren alle 51 Surinaamse parle mentsleden aanwezig. De ver warring over wat er nu precies krant Der Tagesspiegel het rapport. Een onvoldoende is er behalve voor de Fel- berntauerntunnel voor de Grote St.-Bemardtunnel in Zwitserland en voor de Four- viretunnel in het Franse Lyon. Als zorgelijk gelden verder onder meer de San Bernardinotunnel (Zwitser land) en de Roppenertunnel van de Oostenrijkse Inntal- autosnelweg. De ADAC gaf geen 'zeer goed', de waarde ring 'goed' was er slechts voor vijf tunnels. De automobielclub laakt het dat in de meeste tunnels vluchtgangen ontbreken. Ook de ventilatie is meestal verouderd. Daardoor kan bij brand nauwelijks rook wor den afgezogen. Het gevaar voor ongelukken is bijzonder groot als slechts een tunnel buis voor beide rijrichtingen beschikbaar is. Dit was het geval bij de Tauerntunnel en de Frans-Italiaanse Mont Blanctunnel. Het ongeluk met de tientallen doden in deze verbinding vormde de aanleiding voor het ADAC- onderzoek. ANP gaat gebeuren, is compleet. Co alitie en oppositie interpreteren de wet verschillend, waardoor niet duidelijk is of Wijdenbosch verplicht is af te treden. Wijden bosch zelf pleitte aan het begin van de vergadering voor ver vroegde parlementsverkiezin gen, waarna het parlement een nieuwe president en vice-presi dent moet kiezen. Tot die tijd wil hij zelf in het zadel blij ven zitten met een nieuw kabinet. Vorige week vrijdag stuurde hij de to tale ministersploeg naar huis. De oppositie wil echter het pro ces tot het kiezen van een nieuw staatshoofd en diens plaatsver vanger door het zittende parle ment laten geschieden. Een motie van de gi-ootste rege ringspartij NDP, die aankoerst op vervroegde verkiezingen die Wijdenbosch moet voorberei den, werd gisteren met 28 tegen 21 stemmen verworpen. De op positie weigert zich neer te leg gen bij de weigering van de president om direct af te treden- ,,,De verklaring van Wijden bosch is brutaal", meent parle mentariër Winston Jessurun. „Dat hij niet zelf is gekomen om de verklaring af te leggen, maar deze door de griffier laat voorle zen, getuigt van minachting van het parlement." GPD van onze redactie buitenland IMRALI - De leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Öcalan, heeft gisteren op de tweede dag van zijn proces in Turkije de buiten landse contacten en centra van de PKK blootgelegd. In Nederland heeft de PKK een politiek opleidingscentrum. „De autoriteiten in Nederland kunnen weten wat wij daar doen", aldus Öcalan. Na zijn verloochening van alle PKK- idealen op maandag verried hij nu de buitenlandse banden van de organisatie en verklaarde te vens niet verantwoordelijk te zijn geweest voor tal van wreed heden. „Die waren gebaseerd op indi viduele initiatieven of zijn uit gevoerd door afzonderlijke 'groepen'. Want zelf ben ik altijd tegen moorden op burgers ge weest, tegen het ontvoeren van kinderen in Koerdische dorpen, het vermoorden van dissidenten binnen de PKK en tegen aansla gen op toeristen." Op een vraag van een rechter naar de moord op 33 ontwapen de Turkse militairen in Bingol in 1993 zei Öcalan daartoe 'nooit opdracht te hebben hebben ge geven'. „Mijn toenmalige rechterhand Semdin Sakik was daarvoor verantwoordelijk." Sakik, die twee weken geleden ter dood is veroordeeld, heeft echter ver klaard dat Öcalan hem de op dracht had gegeven. Olof Palme Öcalan ontkende ook dat zijn organisatie dertien jaar geleden premier Olof Palme van Zwe den heeft vermoord. Volgens hem waren dissidenten van de PKK verantwoordelijk. Hun or ganisatie heette PKK Regime- Organisatie. Die was gevormd door Öcalans ex-vrouw Kesire Yildirim en Huseyin Yildirim. De PKK kreeg volgens Öcalan steun van Griekenland, Syrië en Iran. Zij heeft opleidingskam pen in Griekenland, dat de be weging tevens wapens ver schaft, aldus Öcalan. In Iran heeft de PKK een zieken huis, maar geen drugscentra. Wel gebruikten drugssmok kelaars de naam van de PKK. Cyprus helpt de PKK met het krijgen van paspoorten. PKK-strijders doodden giste ren door een bomaanslag op een pantservoertuig in het oosten van Turkije drie militairen. Drie andere militairen raakten zwaargewond. Een andere PKK-aanslag op een leger wachtwagen mislukte gisteren. De wagen raakte door een ex plosie wel beschadigd, maar- de chauffeur bleef ongedeerd. Voor de Turken heeft Öcalan in het stof gebeten. Hij erkende maandag dat hij schuldig is aan alles wat in de aanklacht staat. De Koerden vergeven hem ech ter. „Hij wilde juist de atmosfeer- verzachten. Als hij had gepro beerd de activeiten van de PKK te verdedigen, dan zou de span ning om te snijden geweest zijn", meent Veli Haydar Gülcg, de voorzitter van de afdeling Is- tanboel van de pro-Koerdische partij Hadep. Güleg (36) is uit gever en werd onlangs veroor deeld tot een jaar gevangenis straf en een boete voor een boek dat hij publiceerde. „Öcalan wil geen verdediging op het wette lijke vlak. Hij weet dat hij dat nooit wint en dat hij de dood straf krijgt. Hij wil zijn verdedi ging op het politieke vlak voe ren." GPD/DPA/AFP door Heieen Paalvast en Wilma van Meteren BRUSSEL - De Europese Com missie wil dat alle kippen, eie ren en tussen 15 januari en 1 juni geproduceerde waren zoals ijs en gebak die mogelijk besmet zijn met dioxines, worden ver nietigd. D it geldt niet alleen voor de pro ducten voor de ruim vierhon derd Belgische kipp enbedrij ven die getroffenzijn door het dioxi neprobleem, maar ook voor de waren van bedrijven in andere EU-landen die via besmet vee voer daarmee kampen. Ook dat veevoeder moet opgespoord worden en opgeruimd. De Bel gische autoriteiten moeten de noodzakelijke informatie ver strekken aan de EU-partners. Het Permanent Veterinair Co mité (PVC), bestaande uit ex perts van de EU-lidstaten die gisteren in Brussel bijeenkwa men, zal dit plan vandaag aan nemen. De woordvoerder van Eurocommissaris Fischler van Landbouw verwachtte weinig oppositie. De Commissie zal direct daarop een besluit nemen dat onmiddellijk van kracht wordt. Nederland zal volgens de woordvoerder van minister Apotheker- van Landbouw deze beschikking opvolgen. Neder land heeft in het PVC erop aangedrongen dat zulke dioxi neproducten uit de handel ver dwijnen. Het sluiten van de grenzen voor Belgische kippen en eieren, waarop vooral de Duitsers aan stuurden, is daarmee van de baan. De Commissie vindt zo'n verbod onnodig, omdat de Bel gische autoriteiten serieuze in spanningen hebben gedaan om de betrokken 416 kippenbedrij- ven te achterhalen die besmèt veevoer hebben gebruikt, aldus Fischlers woordvoerder. ANP MOSKOU - De huidige beman ning van het Russische ruimte station Mir zal in augustus naar de aarde terugkeren en begin volgend jaar wordt het ruimte station vernietigd. Dat heeft het Russische Ruimtevaartbureau gisteren bekendgemaakt. Rusland, dat met financiële pro blemen kampt, zou de Mir tot augustus financieren. Gisteren werd duidelijk dat de pogingen om fondsen te vinden zijn mis lukt. De Mir heeft ruim dertien jaar in een baan om de aarde ge draaid, een record voor een ruimtestation. AP Britse toeristen wachten bij de tolpoorten aan de Franse zijde van de tunnel. foto Michel Spingler/AP van onze redactie buitenland CQQUELLES - Stakende me dewerkers van het bedrijf Eu rotunnel hebben gisteren op nieuw het verkeer dat aan de Franse zijde door de tunnel onder Het Kanaal naar Enge land gaat, gehinderd. Een dag eerder hield stakend Frans personeel van de verbinding ook al het verkeer tegen. Door de actie van gisteren is de helft van het aantal treinen uitgevallen. „Wij zorgen ervoor dat de helft van het normale aantal treinen door kan, dat betekent twee treinen per uur in plaats van vier", aldus een woord voerder van de werknemers van Eurotunnel. Maandag ontstonden kilometerslange files voor de tunnel. De sta kers eisen een hoger loon en het aannemen van nieuw per soneel. DP A Verse bos radijs Met gratis cupje dipsaus. Vers op onze groenteafdeling. van 1.99 voor j A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5