Zorgcentra in kustgebied fuseren 1 PZC Jongeren zijn zichzelf in film PZC Ze spijkeren de regio gewoon dicht Bewoners centrum Terneuzen bang voor verlies stadsgroen zeeland 21 Besturen De Stelle, Ter Schelde en Rozenoord willen krachten bundelen -m Spelen in straten van Zandstraat en Westdorpe woensdag 2 juni 1999 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Vereniging Protestantse Ouderenzorg West-Zeeuws-Vlaanderen en verpleeghuis De Stelle in Oost burg fuseren volgend jaar. Het bestuur van de VPO en de Raad van Toezicht van de Stelle heb ben daartoe besloten. De ver zorgingshuizen Rozenoord in Sluis (tijdelijk in Aardenburg), Ter Schelde in Breskens en De Stelle hebben in de dagelijkse praktijk al zo vaak met elkaar te maken, dat een fusie volgens di recteur H. Masclee van de VPO een logisch vervolg is. De fusie heeft geen merkbare gevolgen voor de medewerkers en de be woners. De Stelle en de VPO werken al samen in het substitutieproject, waarin dementerende ouderen die eigenlijk verpleeghuiszorg nodig hebben, dagopvang bin nen de muren van het verzor gingshuis wordt geboden. Beide organisaties, samen met de stichting Thuiszorg, stonden aan de wieg van het woonzorg centrum Het Rondeel in Sluis. Ook waren zij, met ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, de initia tiefnemers van de centrale keuken ZorgCuisine. De nieuw bouw van Rozenoord krijgt bo vendien een verpleegunit met tien bedden. „Tot nu toe deden we alles op projectbasis, maar dit houdt ook een keer op", vertelt Mas clee. Onderzoek naar de moge lijkheden tot samenwerking wees het afgelopen jaar uit dat een fusie de drie instellingen kwalitatief opkrikt. Masclee noemt als voorbeeld het beleid rondom de arbeidsomstandig heden, de intensieve zorg en het tilbeleid. Landelijk naderen de koepels van verzorgingshuizen en verpleeghuizen elkaar ook steeds meer. Er wordt gepraat over de vorming van één organi satie en één CAO. Ook de doel groepen groeien steeds meer naai- elkaar toe. Taken De cliëntenraden en de onder nemingsraden van de instellin gen buigen zich momenteel over de nota, die de aanzet heeft ge geven tot de fusie. Omdat het sa mengaan tussen een stichting en een vereniging nogal wat voeten in aarde heeft, duurt de proce dure om tot de fusie te komen vermoedelijk wat langer. Het streven is de fusie begin volgend jaar te bekrachtigen. Volgens Masclee zullen de medewerkers weinig merken van de fusie, be halve dat zij in de toekomst makkelijker uitgewisseld kun nen worden. Alleen op directie niveau moet er wat taken worden geschoven. Voor de be woners verandert er niets. .,De Stelle, Rozenoord en Ter Schel de behouden hun eigen identi teit." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Zet zestien jon geren van vijftien, zestien en zeventien jaar uit heel Zeeuws-Vlaanderen bij elkaar in een boerderij in Eede en laat ze over allerlei thema's praten. Binnen een uur tijd leggen ze, tot dan toe vreemden voor el kaar, hun ziel bloot. Zo simpel werkte het natuurlijk niet, maar de jongerenfilm 'Jong zijn in Zeeuws-Vlaanderen' is wel gebaseerd op dat principe. De deelnemers aan de film ma ken de kijker deelgenoot van hun leven, stellen zelf de vra gen en geven hun visie op drugs, alcohol, seks en geloof. Een aantal ouders zal waar schijnlijk even de wenkbrau wen fronsen als zij hun zoon of dochter zo openhartig te horen praten of zien waar zij in het weekeinde vertoeven. Maar de eerste reacties zijn volgens Jo Stanneveld van de stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaan deren. initiatiefnemer van de voorlichtingsfilm, louter posi tief. De film, die zaterdag wordt gepresenteerd in het Le- deltheater in Oostburg, biedt een grote streekherkenbaar- heid en schetst een eigentijds beeld. De gabber- en skatecul- tuur maken immers vanzelf weer plaats voor nieuwe jeugdstijlen. Het is de bedoe ling dat onderwijsinstellingen en jeugdhulpinstellingen de film gaan gebruiken in hun les- en preventieprogramma's. Doelis de discussie aan te wak keren. Drugs De acteurs, geselecteerd op basis van een jeugdstijlondei'- zoek onder vierhonderd leer lingen van de scholengemeen schappen in de regio, geven in ieder geval genoeg stof tot die discussie. Zonder betuttelend te zijn, geeft de film subtiel de boodschap mee voorzichtig te zijn met drugs. Experimente ren is leuk en spannend, maar de nadelen van het gebruik, die V jÉfer -ai»» e F*"****!? bi --v N U li L Jo Stanneveld, initiatiefnemer voor de voorlichtingsfilm Jong zijn in Zeeuws-Vlaanderen. zijn toch groter, vertelt Sara uit Groede. Verder vertelt Marleen uit Waterlandkerkje openhar tig over haar eerste seksuele ervaringen op dertienjarige leeftijd. Stefan uit Breskens, een straight-edger (geheelont houder) en boerenzoon Patrick uit Vogelwaarde (klapperen met hun oren. Voor jongeren is er in de streek te weinig te doen. Niet verwon derlijk dus, dat velen op straat rondhangen. Het Terneuzense Schelpenhoekje biedt alleen voor de kleine kinderen vertier, menen Yakup en Claudio. En bij gebrek aan een skatebaan in Hulst, worden de zitbanken maar voor acrobatische toeren gebruikt, verklaart Evert. Een eigen kot of lummelplaats is een steeds terugkerende wens. Discriminatie is niet echt aan de orde, omdat hier maar wei nig buitenlanders wonen. Al leen op het voetbalveld in Hoek wil wel eens ruzie zijn tussen de Nederlanders, Tur ken en Marokkanen, merken de geïnterviewde jongeren op. Met oud en nieuw wordt er soms wat 'gesloopt', ja. De 27 minuten durende film laat zien dat de dikwijls gemaakte asso ciatie van jongeren met over last geen juiste is. Dat zij in jongerenaccommodaties heus niet alleen in aanraking komen met slechte dingen, maar ook sociale vaardigheden leren om zich creatief en intellectueel te ontplooien. Als vervolg op het project werkt de stichting Welzijn sa men met producent ARP uit Nijmegen aan een cd-rom die jongeren uit Zeeuws-Vlaande- foto Charles Strijd ren en West-Vlaanderen met elkaar in contact brengt. De filmvertoning op zaterdag 5 juni begint om 17.00 uur. Die dag houdt ook de kunstzinnige vorming in Oostburg open dag. De presentatie wordt afgeslo ten met een discussie met stel lingen onder leiding van Bert van Leerdam. De band Storm- troepers, die vorig jaar de Gro te Prijs van Zeeuws-Vlaande ren won en de titelsong van de film maakte, verzorgt een op treden. Artsen trappen dertig mille bijeen VLISSINGEN - De deelnemers van de fietstocht 'Fiets de fis tels dicht' hebben 30.000 gulden opgehaald. Woensdag 26 mei vertrokken dertig gynaecologen, onder wie de Vlissingse arts M. J. Dijkshoorn, uit Winterswijk vooreen fietstocht van 610 kilometer naar Berlijn. Doel was om geld in te zamelen voor hun collega-gynaecoloog Kees Waaldijk, die al zestien jaar onder moeilijke omstandigheden zijn werk verricht in Nige ria. Een fistel is een hardnekkige ontsteking. In Afrika zijn veel vrouwen die er als gevolg van een gecompliceerde beval ling last van hebben.De opgehaalde dertig mille is boven ver wachting. Projectgroep voor tunnel Sluiskil MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben voor de studie naar de aanleg van een tunnel bij Sluiskil een extern adviseur aangetrokken. Deze deskundige zal bij zijn werkzaamheden bijgestaan worden door een projectgroep, waarin vertegenwoordigers zitten van Rijkswaterstaat, het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de provincie en het haven schap Zeeland Seapoxls, alsmede de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. GS hebben dinsdag genoemde instanties schriftelijk gevraagd medewerking te verlenen aan de op richting van de projectgroep en vertegenwoordigers uit eigen geleding voor te dragen bij de provincie. Vier gewonden op rotonde Axel AXEL- Vier mensen zijn dinsdag gewond geraakt, nadat een 2 7 -j arige man uit Breskens op de rotonde van Buthdij k te Ax el de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De man was, naar eigen zeggen, mogelijk ingedut, waarbij hij de binnen zijde van de rotonde schampte, naar rechts bijstuurde en daarbij een vóór hem rijdende bestelbus raakte. De 50-jarige bestuurder van het bestelbusje uit Schoondijke hield daarbij een schouderfractuur over; een 29-jarige inzittende had ver moedelijk een ribfractuur opgelopen. Beiden werden, net zo als de bestuurder van de personenauto, die een kaakfractuur en een hersenschudding er aan over had gehouden, naar het ziekenhuis afgevoerd. Een derde persoon in het busje had slechts licht schouderletsel en kon ter plaatse door een arts worden geholpen. Beide voertuigen waren totaal vernield. Nigeriaans rijbewijs geldt niet TERNEUZEN - Een 35-jarige in Vogelwaarde woonachtige Nigeriaanse vrouw is door de rechtbank in Terneuzen veroor deeld tot 30 uur onbetaalde arbeid en een boete van 450 gul den voor rijden zonder geldig Nederlands rijbewijs. Zij reist vanwege haar handel in Afrikaanse spullen regelmatig naar Nigeria en is in het bezit van een Nigeriaans rijbewijs. De vrouw dacht dat dat voldoende wasAl twee keer eerder heeft zij voor de rechter moeten verschijnen voor hetzelfde ver grijp, waarvoor ze in totaal twee weken voorwaardelijke hechtenis had gekregen. Zij beging de overtreding binnen haar proeftijd. De vrouw gaat desondanks in hoger beroep. Actiegroep tegen grafruiming stopt AXEL - Een beetje bitter zijn ze wel, de leden van het comité tegen ruiming van graven op de algemene begraafplaats aan de Axelse Burchtlaan. Het gemeentebestuur heeft wettelijk weliswaar niets verkeerd gedaan door te besluiten 1400 gra ven te laten ruimen. Maar door niet te luisteren naar 'al die verontruste burgers' die via handtekeningen, telefoontjes en brieven lieten weten dat ze het niet eens zijn met de 'normver vaging van de huidige tijdgeest', is voor het actiecomité wel duidelijk dat de 'kloof tussen democratie en waarheid in Axel erg groot is'De woordvoerders van de afgelopen maanden - J. Jansen van Rosendaal, R. Boeije en M. de Visser - hebben het actiecomité bij het begin van de officiële ruiming opgeheven. WESTDORPE - In het kader van de tiende Nationale Straatspeeldag wordt woens dagmiddag 9 juni in Westdorpe en Zandstraat straatspelen ge houden. Sas van Gent en Philip pine laten verstek gaan wegens een tekort aan vrijwillig(st)ers. Westdorpe sluit voor deze gele genheid, met als thema '30 maakt je buurt weer prettig' de Bernhardstraat af tussen 13.30 en 16.00 uur. Met spelletjes zoals bliklopen, spijkerpoepen, hin kelen, touwtje springen en hoe la-hoepen worden de kinderen van de basisscholen bezigge houden. Ook bellen blazen en schminken staan op het pro gramma. Zandstraat viert de Straat- speeldag op de korte parallel weg van de Zandstraat en voor het wijkgebouw De Straete. Raadslid A Obrie zal de spelen in zijn eigen woonplaats ope nen. Voor de Zandstraatenaar tjes zijn er spelletjes, spandoe ken maken, versnaperingen en een oude auto beschikbaar om hun verf kunst op uit te leven. Tevens wordt aandacht ge- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl vraagd voor de nog steeds te ho ge snelheid van het verkeer en het al jaren broodnodige trap veldje voor de wat oudere kin deren. De organisatie is in han den van Kinderen Voorrang, Stichting Welzijnsraad Sas van Gent en de Verkeersveiligheids- groepen van Westdorpe en Zandstraat. Rommelmarkt en wafelactie SLUIS - Zaterdag 19 juni orga niseert de ouderraad van de openbare basisschool Johan Hendrik van Dale in Sluis sa men met de leerkrachten de jaarlijkse wafelactie en rom melmarkt. 's Ochtends gaan de kinderen langs de deuren met versgebak ken wafels. Vanaf 13.00 uur is er op het schoolplein in de Kloos terstraat een rommelmarkt en er draait een rad van avontuur. De opbrengst komt de school ten goede. Kijkdagen bij tuinliefhebbers RETRANCHEMENT - Voor de derde keer wordt zaterdag 19 en zondag 20 juni Rondtuinen in West-Zeeuws-Vlaanderen ge organiseerd. In Retranchement, Cadzand en Zuidzande zullen zestien families hun tuinen voor het publiek open stellen. Er zijn kleinere dorpstuinen, formele tuinen, boerderij tuinen en een fuchsiatuin te bezichti gen. Op verschillende plaatsen zijn stekjes te koop en er is een expositie van aquarellen opge nomen in de route. De openings tijden zijn: 10.00 tot 17.00 uur. Bij de VVV-kantoren zijn deel nemerslijsten beschikbaar. Politiek café in Terneuzen TERNEUZEN - D66-Europar- lementariër J. Boogerd-Quaak, CDA-gedeputeerde L. Cop- poolse en WD-burgcmecster C. van Liere van Sluis-Aarden- burg spreken zaterdag 5 juni tij dens een politiek café in Terneu zen Zij discussiëren over het thema 'Is er een Europese droom in Zeeuws-Vlaanderen?'. Dit ge beurt in het politiek café in De Vriendschap in Terneuzen. De discussie staat onder leiding van Jan van Seters en begint om 11.00 uur. West-Zeeuws-Vlaanderen staat onder druk. Het veer ver dwijnt, het ziekenhuis ivordt uitgehold en steeds meer bedrijven en instellingeji, zoals het belastingkantoor en het wa terschap, hebben de streek de rug toegekeerd. Gemeentebestuur ders, landbouwers, dorpsraden, (recreatie)ondememers, bank directeuren en stedebouwkundigen buigen zich over de ingrepen die nodig zijn om de regio, economisch gezien, een overlevings kans te bieden. De stapel rapporteii, plannen, visies en notities ten gemeentehuize groeit en groeit. Nu moet het maar eens aan komen op daden, is de mening van de gewone man. Wat vinden inwoners van de streek van de plannenmakerijWat vinden zij dat er moet gebeuren? De PZC laat in een serie streekbewoners aan het woord over de toekomst van West-Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag deel 4: Sjaak van Male: Sjaak van Male en zijn vrouw Lien: „Kleinschalig toerisme, jawel, maar de investeringen zijn groot." door Pascalle Cappetti foto Peter Nicolai AARDENBURG - Op de keukentafel van Lien en Sjaak van Male in Aardenburg liggen enkele rapporten die de afgelopen maanden zijn verschenen over de regio West-Zeeuws-Vlaanderen. De Recreatie visie, een werkdocument met gedachten over Aardenburg, de toekomst van het platteland, Kust in Kleuren: de visies moeten de streek handvaten aanreiken om de regio uit het slop te halen. Van Male weet nauwelijks meer waarin wat staat. „Ze knuffelen de regio dood met al die rapporten en 5B-subsidies. En de enigen die er beter van worden, zijn de ingeni eursbureaus." Het echtpaar runt sinds vijf jaar mini- camping De Oliepot, langs de weg tussen Draaibrug en Aardenburg. Niet uit eco nomische noodzaak, maar omdat ze er naast hun landbouwbedrijf wat 'bij' wil den doen. Vijftien standplaatsen hebben ze. Meer caravans of tenten mogen ze niet plaatsen, hoeveel belangstelling er ook is. Het toerisme in het buitengebied, zoals hoeve- en plattelandstoerisme, moet kleinschalig blijven, vinden de gemeen ten en de provincie. „Kleinschalig, ja! Maar daarmee maak je het natuurlijk niet aantrekkelijk voor landbouwers. Dat sti muleert niet. Daarvoor zijn de investerin gen die moeten worden gedaan, te groot. Dan moet je toch eerst de postcodeloterij winnen", schampert Sjaak van Male. Enkele jaren geleden werden boeren die ideeën in die richting hadden - een uit- spanninkje, wat verblijfsaccommodatie, een vertrekpunt voor een fietstocht - een voudig uitgelachen. Hoe ze het in hun hoofd haalden? „Toen stonden de haren recht overeind, nu staan de ambtenaren er wat opener voor, zeker in Sluis-Aarden- burg. Daar knijpen ze weieens een oogje dicht. Maar ik denk dat de mensen de te leurstelling van toen, nog niet té boven zijn en maar weinigen het opnieuw zullen proberen." De Recreatievisie en het bestemmings planbuitengebied bieden landbouwers de mogelijkheid om leegstaande schuren om te bouwen tot bijvoorbeeld appartemen ten, maar volgens Lien van Male is dat perspectief maar heel betrekkelijk. „Een boer is best creatief, maar als hij aan aller lei regeltjes vastzit en alleen een kunstga- lerie mag beginnen, dan houdt het gauw op. Een naaiatelier of skeelerreparatie- plaats zou toch ook mooi zijn? Als er maar in wordt gewerkt, zou ik denken. Een mi ni-camping of de landsehapscamping ook. Die worden gezien als dé oplossing voor de noodlijdende landbouwer. Som mige mensen redeneren: 'jullie zitten dus goed'. Maar bedenk, onze mini-camping is echt niet meer dan een bijbaantje. En je moet er ook tegen'kunnen. Dat bezoekers ook op momenten dat het niet gelegen komt, bovenop je lip zitten. Het zaaien moet immers ook gewoon doorgaan", vult haar man aan. Ideeën maken en ontwikkelen is goed, maar of er nu echt behoefte is aan een uit breiding van de recreatie, van het opper vlak van de standplaatsen of het aantal hectare natuurgebied, vragen ze zich af. „Alsjeheteensop een rijtje zet, heb je hier al heel veel. Neem een kaasboerderij of een escargotkwekerij. En dan heb je het Belgische achterland nog, waar genoeg te beleven valt.Alleen een overdekt zwem bad zou voor Sluis-Aa.rdenburg nog een aanwinst zijn. Liever zien de Van Males dat er gewerkt wordt aan het behoud en de verbetering van bestaande voorzieningen op het plat teland, zoals het ziekenhuis, het postkan toor, werkgelegenheid voor jongeren, een goede infrastructuur en daarmee een goe de bereikbaarheid van de kust. „Maar nee, ze gaan de wegen vol leggen met drempels. Ze spijkeren de regio gewoon dicht. Dat heet dan klantvriendelijk heid." morgen deel 5. door René van Stee TERNEUZEN - Het bewoners forum van de Terneuzense bin nenstad denkt dat de visie die is ontwikkeld voor de westelijke stadsrand ten oosten van de Schependijk ten koste gaat van het authentieke karakter van het gebied. Er bestaat vooral vrees voor het verdwijnen van een grote hoeveelheid gevari eerd groen die nu nog aanwezig is. Daarnaast wordt gepleit voor het behoud van het laatste res tant van de vestingwallen in Terneuzen en de hiermee sa menhangende karakteristieke sfeer. Het forum vindt dat er teveel aandacht is voor te massale be bouwing - die volgens hen leidt tot een toename van de ver keersdruk en parkeeroverlast - in plaats van ontbouwing. Daardoor zouden de recreatieve en rustfuncties van het gebied worden bedreigd. C. van de Sande van de gemeen te Terneuzen kon dinsdagavond de twijfels niet wegnemen. Uit zijn toelichting bleek dat met de komst van de' Westerschelde- tunnel de westelijke schil van de binnenstad de hoofdtoegang van de noordelijke kant van Terneuzen wordt en daarom een opwaardering tot stadsparkni veau noodzakelijk maakt. Spanning Naast twee opvallende marke ringspunten en een aanpassing van de verkeersstructuur is het de bedoeling om het gebied aan spanning te laten winnen en sfeerwisselingen te creëren die tevens aansluiting vinden bij de plannen die ten aanzien van het nieuwe theater en de Schelde- boulevard zijn ontwikkeld. Hiervoor zouden een horecabe- stemming - geen pagode - ter hoogte van de noordkant van de westsluis, een kantoorgebouw ter hoogte van de zuidkant van de westsluis met hiertussen een 'transparant parkachtig geheel' moeten zorgen. Ook is aan de zuidelijke kant van de Grenulaan hoogwaardi ge woningbouw voorzien met praktijk- annex kantoorruimte die de bijzondere woonfunctie in de binnenstad moet verster ken. Bebouwing die volgens van de Sande noodzakelijk is om de overige plannen te kunnen fi nancieren. Aan het eind van de zomer wor den de plannen aan de hand van de huidige visie gepresenteerd, waarbij de toezegging werd ge daan dat het bewonersforum tijdig wordt geïnformeerd om adequaat in te kunnen spelen op de ontwikkelingen. Kuitaartse feesten met One Two Trio KUITAART - De Hontenisser gemeentekern Kuitaart pakt vanaf vrijdag 4 juni uit met de Kuitaartse feesten. De organi serende stichting rond De Klei ne Vogel heeft op het aanplak biljet drie dagen festiviteiten staan in en rondom de feesttent bij de molen. De vrij dagavond begint met een klapper. De feestband One Two Trio, bekend van juffrouw Toos en tien kleine tuinkabouters, en dj's van Het Feest gooien de beuk erin. Vanwege het tweeja rig bestaan van organisatiebu reau Het Feest is deze avond vanaf 20.00 uur gratis toegan kelijk. Zaterdag 5 juni begint om 14.00 uur de kindermiddag onder het thema indianen. Met een totem paal en een heus indianendorp kunnen de kinderen zich naar hartelust vermaken. Daarnaast staat er ook een springkussen opgesteld. Alle kinderen krijgen een extra verjaardagscadeau tje. Zondag draagt pastor Gielliet uit Breskens om 10.30 uur een heilige mis op in de tent. Een koor verzorgt de gezangen. Aansluitend is er een optreden van Total Sound en Johnny Contra, de troubadour uit Graauw. Advertentie Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59