Recordwinst haven Vlissingen Zeeuwen leiden Bovag-afdelingen Wil van Helvoirt wint voorronde Talens Palet Defensie bundelt krachten op vliegbasis Woensdrecht Geen fraude met Europees geld bij Zeeuwse projecten zeeland 20 In 1998 verviervoudiging tot vier miljoen in detail ^rnrnmmimm ondernemend zeeland Esther Maris-Koster, eerste vrouw in Gedeputeerde Staten kunst cultuur Fietspromotietocht doet Vlissingen aan Cantorij met solisten in Hulster basiliek 1900-2000 woensdag 2 juni 1999 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - NV Haven van Vlissingen heeft over 1998 een record-omzet en -winst ge haald. Dat meldt de directie in het jaarverslag. De winst ver viervoudigde tot vier miljoen gulden. Alle bedrijven samen behandelden een kwart meer lading dan in 1997, in totaal 5,4 miljoen ton. De omzet steeg bij - na achttien procent tot 106 mil joen gulden. De herstructurering binnen de bedrijvengroep heeft een lager kostenniveau, betere producti viteit en bezetting van de faci liteiten opgeleverd, hoewel de scherpe concurrentie de tarie ven laag houdt, stelt de direc tie. Die ziet in het resultaat ook Koninklijke PTT Post geeft tweehonderd nieuwe compu ters aan verschillende scholen ter gelegenheid van het twee honderdjarige bestaan van het bedrijf. Maandag 7 juni ont vangen basisscholen Zuid- West Hoek in Goes, Prins Wil lem Alexanderschool in Mid delburg en de Ravesteinschool in Vlissingen elk een computer. Dinsdag 8 juni worden compu ters gebracht bij de basisscho len Breskens te Breskens, De Schuttershoek in IJzendijke en De Stelle in Terneuzen. Don derdag 10 juni komt de J. W. van de Doelschool in Zierikzee aan de beurt. De overhandigin gen gaan gepaard met een spreekbeurt van een postbode. Stichting De Beste Maatjes, een verband van zeven bedrij ven uit Goes, houdt woensdag 9 juni het traditionele zakelijke ontmoetingsevenement rond de komst van de Hollandse Nieuwe, de Haringparty. Het eerste maatje gaat naar Ger Wölters, directeur van de Stichting De Kindertelefoon. De opbrengst van het feest gaat naar zijn organisatie en naar de hulpacties voor Kosovo. De ha ringparty wordt gevierd tussen 17.00 en 20.00 uur op de bin nenplaats van restaurant De Stadsschuur in Goes. de erkenning van de juistheid van de beleidskeuze die NV Haven enkele jaren geleden maakte om zich te concentre ren op kernactiviteiten voor het op- en overslagbedrijf. Vorig jaar verdween de winst in een voorziening voor afvloei ende werknemers. Dit jaar wordt 23 procent, ruim negen ton, uitgekeerd als dividend aan de aandeelhouders. Ruim drie miljoen gulden wordt toe gevoegd aan het eigen vermo gen. Voor het lopende jaar verwacht NV Haven van Vlis singen een minimaal tien pro cent hogere winst. Het behan delde ladingvolume in het stuwadoorsbedrijf blijft gelijk, veem- en opslagbedrijf melden een toename dit jaar. De omzet is tien procent geste gen, het behandelde ladingvo lume groeit nog steeds. Alle groepsmaatschappijen halen dit jaar minimaal een rende ment van tien procent. Over 1998 is deze doelstelling nog niet bereikt. NV Haven ver wacht dat het totale resultaat voor dit jaar ruim vijf miljoen gulden zal zijn bij hogere af- schrijvings- en financierings lasten. Er wordt voor vijftien miljoen gulden geïnvesteerd in loodsopslagcapaciteit en uit breiding van de terminal. De mankerende tien miljoen gul den op de reservering van vijf miljoen worden geleend. NV Haven telt nu 308 mede werkers, achttien minder dan in 1997. De vertrokkenen maakten gebruik van een vrij willige vertrekregeling. Voor het lopende herstructurerings programma van het stuwa doorsbedrijf wordt nu twee milj oen gulden toegevoegd aan de 1,4 miljoen gulden, die daar voor in 1997 gereserveerd was. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Freddy Wolf: „„Er is te weinig controle vanuit de Bovag," foto Dirk-Jan Gjeltema door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De Vlissingse autorijschoolhouder Freddy Wolf is maandag gekozen tot voorzitter van de landelijke Bovag-afdeling voor rijscho len, VAN. Wolf werd met twee derde van de stemmen gekozen als opvolger van Ruud Kant, die de afdeling twee termijnen van drie jaar voorzat. De Bo vag-afdeling rijscholen telt circa 1200 leden. Honderdtien daarvan kwamen maandag stemmen. „Dit is een unicum in de Bovag-historie: twee Zeeuwse afdelingsvoorzit ters", meldt Wolf. Hans Jere- miasse, mede-eigenaar van Je- remiasse Tweewielers in Goes werd in 1997 gekozen tot voor zittervan deafdelingTweewie- lers. Wolf beschouwt zijn verkie zing als een mandaat van de le den voor vernieuwing binnen deBovagafdeling. „Er zijn veel ontevreden leden. Ik geloof dat de Bovag in het verleden te ge makkelijk is geweest." Dan doelt Wolf met name op zijn be leidsprioriteit voor de komen de termijn: kwaliteit. „Een Bovag-schild aan de muur wil op dit moment zeker niet altijd zeggen dat die rij school kwaliteit levert", hield hij maandag de ledenvergade ring voor. „Nee, dat maakte ze niet boos. De meesten vinden dat ook", zegt Wolf. De Bovag-rijscholen hebben een marktaandeel van zestig procent, maar duchten nieuwe concurrenten. De ANWB lanceerde eigen rij opleidingen en de Britse Auto mobile Association poogt voet aan wal te krijgen door de over name van een grote rijschool in het land. „Enkel met kwaliteit kunnen de Bovag-rijscholen daar bovenuit blijven steken." Eenmansbedrijf Zijn eigen rijscholen in Vlissin gen en Goes zijn recent Iso 9002-gecertificeerd door Det Norske Veritas. Iso-certificatie is voor het gros van de leden te hoog gegrepen: 75 procent voert een eenmansbedrijf. Het sinds twee jaar lopende kwali teitsprogramma van de bran chevereniging, dat uitgevoerd wordt door de Stichting Kwa liteitscontrole Rijscholen SKR telt nu vierhonderd deelnemers maar heeft te weinig om het lijf, vindt Wolf. „Er is te weinig controle vanuit de Bovag," stelt hij. De kwaliteitsregeling moet professioneler, met meer ondersteuning voor de een mansbedrijven en misschien met een nieuwe opzet. „Veel le den vinden dat de SKR ze erg door de strot is geduwd," denkt Wolf. Het voorzitterschap heeft hij altijd geambieerd, zegt de Vlis- singer, die naast regiovoorzit ter voor Zeeland en vice-voor- zitter van het rayon Zuid- West-Nederland, ook zitting heeft in de belangencommissie grote rijscholen. „Er is de afge lopen vijftien jaar veel druk op me uitgeoefend om voorzitter te worden, maar in die tijd zat mijn bedrijf in een groeifase. Nu word ik 55 jaar, mijnbedrijf bestaat 35 jaar. Ik werk met mijn vrouw Annemarie tachtig uur in de week. We hebben be sloten ons komend jaar mis baar te gaan maken." Zonen Raymond (30) en Patrick (26) leiden respectievelijk de rij school en de vakopleidingen in personen- en vrachtvervoer. doorTheo Giele Het leukste wat er uaar mijn gevoel was, dat was trou wen, kinderen krijgen en het huishouden doen. Ik kreeg van mijn ouders gedaan, dat ik naar de MMS kon. Zo waren ze. Als je dat nou wilde, dan moest het In een interview met de PZC vertelde Esther Maris-Koster over haar ambities die ze in haar tienerjaren koesterde. Ze trouwde inderdaad en kreeg twee kinderen, maar haar werk zaamheden bleven al snel niet beperkt tot haar eigen huis. Via de bond van plattelandsvrou wen rolde ze de politiek in. Een wereldje niet helemaal vreemd voor haar. Vader Koster was acht jaar lang Statenlid geweest voor de WD. Dochter Esther trad in 1974, ze was toen 25, in zijn voetsporen en nam ook na mens de liberalen zitting in de Staten. Lid Acht jaar later, op 2 juni 1982, werd ze gekozen tot lid van Ge deputeerde Staten. Ze was daarmee de eerste vrouw binnen het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland. Een vrouw achter de collegeta fel. Het was wennen binnen én buiten het provinciehuis. Ze had er de pest in als ze voor de zoveelste keer de vraag kreeg voorgelegd hoe ze haar drukke baan combineerde met haar ge zin. „Jaap Ventevogel en Ron Barbé zijn ook dertigers en heb ben óók opgroeiende kinderen. Die vraag wordt hen niet ge steld", zei ze in 1982, een half jaar na haar benoeming. Ze had nog heel wat pioniers werk te verrichten op het gebied van vrouwenemancipatie. Zo sneuvelde in haar beginperiode een voorstel om te onderzoeken of vrouwelijk provincieperso- neel gebruik konden maken van een peuterspeelzaal. „Ik heb toch het gevoel, dat veel mensen een aversie hebben tegen vrour wen die werken. Dubbele inko mens. Zo'n gevoel wordt in een tijd als deze gelegitimeerd, denk ik weieens", sprak ze, doelend op de hoge werkloosheid die er begin jaren tachtig heerste. In september 1990 kondigde Maris-Koster aan de provincia le politiek te willen verlaten. De sfeer binnen de WD en de haar - inziens verslechterende kwali teit van het bestuur noemde ze als reden. „Ik mis leuke debat ten, een visie op hoofdlijnen. Ik vind dat we de laatste tijd bezig zijn met komma's verplaatsen en muggenziften. Misschien doe ik daar zelf wel aan mee." Ze kampte ook met haar ge zondheid en dat stemde haar tot nadenken. „Ik heb het stadium bereikt dat ik me niet zoveel meer wil bezig houden met de waan van de dag." De zogenaamde 'belastingaffai re' bracht haar, net voor haar vertrek, in februari 1991 poli tiek ten val. Ze weigerde echter de veroordeling van de Staten te aanvaarden en kaatste het ver wijt in bittere woorden terug: „Gedeputeerden die toch niet terugkeren wegsturen. Dat ge tuigt van diep politiek inzicht en grote politieke moed." Bij haar afscheid van de Staten werd ze benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Op 10 februari 1993 overleed Es- ther-Maris Koster op 44-jarige leeftijd na een slopende ziekte. In Woensdrecht leren nu alle aanstaande piloten van de Nederlandse krijgsmacht vliegen in de Pilatus PC-7 turbo vliegtuigen. fotoSectie luchtmacht Vliegbasis Woensdrecht door Maurits Sep MIDDELBURG - Bij Zeeuwse werkgelegenheidsprojecten is niet gefraudeerd met Europese subsidies. Dat stelt directeur S. Verburg van Arbeidsvoorzie ning Zeeland. Omdat ook de provincie Europees geld ver deelt over diverse projecten, laat gedeputeerde L. Coppoolse (CDA Europese aangelegenhe den) uit voorzorg onderzoeken of bij die geldverstrekking evenmin iets ongeoorloofds is gepasseerd. „Tot op heden is ons niets geble ken van onregelmatigheden", zegt Verburg in reactie op de be richten over gesjoemel met Eu ropese subsidies in Gelderland en Rijnmond. „Ieder jaar wor den de projecten door onszelf en door ambtenaren uit Brussel ge controleerd. Dat zijn dezelfde ambtenaren als die nu de steek proef hebben gehouden. Uit die controles zijn geen problemen naar voren gekomen. Sterker nog, de administratie van één van onze proj ectenvan het ROC Westerschelde, is in Brussel zelfs als voorbeeld gesteld. Juist op dat punt zijn in andere gebie den problemen geconstateerd." In Zeeland worden volgens Ver burg per jaar ruim vijftig subsi dieaanvragen ingediend voor werkgelegenheidsprojecten. In totaal ontvangen die tussen de 3,5 en 4.miljoen gulden aan Eu ropese subsidie. „Als je dat afzet tegen Rijnmond, daar gaat het om 250 projecten en 250 tot 300 miljoen gulden subsidie. Van wege die kleinere Zeeuwse schaal is het hier gemakkelijker streng te controleren. Dat doen we ook. Ik denk dat dat de reden is dat hier in ieder geval niets mis is", verklaart zij. T erugge vordering Overigens heeft Arbeidsvoor ziening Zeeland de laatste tien jaar wel van twee projecten Eu ropese subsidie teruggevorderd. Verburg: „Bij controles stuitten we op onvolledige administra ties.. Let wel, onvolledig, het ging niet om onjuistheden." Maar omdat bij subsidies voor de scholing van werklozen spra ke is van openbaar geld, vindt zij het belangrijk hier scherp op te zijn en te blijven. „Dit geld moet goed besteed worden. Daarom betreur ik ook wat nu in Gelderland en Rijnmond is ge beurd." De provincie verdeelt ook Euro pese subsidies over diverse pro jecten. Hoewel het om andere dan werkgelegenheidsprojec ten gaat en die dus momenteel niet ter discussie staan, laat ver antwoordelijk gedeputeerde Coppoolse hiernaar toch een onderzoek instellen door zijn ambtenaren. „Ik denk dat het overbodig is, want de Brusselse controles zijn al uitermate streng, maar ik laat het na alle berichten voor alle zekerheid toch nog maar eens checken." door Trees van Herpen TERNEUZEN - Zuiddorpenaar Wil van Helvoirt hoorde maan dagavond in de Terneuzense bi bliotheek dat hij winnaar is geworden van de regionale voorronde van het landelijke Talens Palet, een prijs voor amateurschilders. Van Helvoirt tekent al heel zijn leven, maar is zo'n acht jaar geleden met olie verf begonnen. Een schildersopleiding of -cur sus heeft hij nooit gevolgd. Zijn prijswinnend doek, dat een ou der paar voorstelt dat op pad is, Provincie steekt 75.000 gulden in Reynaertspel HULST - De provincie trekt ruim 75.000 gulden uit voor de opvoering van het Reynaertmu- ziekspektakel De Republiek der Negatie. De grootschalige open lucht-toneelvoorstelling, die begin september tien keer bij de Hulster wallen wordt opge voerd en zowel voor het Zeeland Nazomerfestival als het Festi val van Zeeuws-Vlaanderen als opening fungeert, gaat nu defi nitief door. Overigens was de Stichting Evenementen Reynaert Histo rie er eerder al vanuit gegaan dat de provinciale subsidie er zou komen. Coördinator R. van Meijel: „We hadden al rekening gehouden met dat bedrag, want de voorbereidingen zijn natuur lijk al lang begonnen. Het grootste deel van het beno digde geld is binnen, we moeten nog ruim een ton binnenrijven om ook het omlijstende pro gramma tijdens de Reynaert Historische Week te kunnen uit voeren. Ik hoop dat het bedrijfsleven uit Hulst en omgeving ook enthou siast wordt, nu zeker is dat het spektakel doorgaat." De inzet van de Hulster bevol king is voorbeeldig, zegt Van Meijel. Muzikanten, onder wie veel le den van The Young Ones, figuranten, decorbouwers, kle- dingmakers en klusjeslieden meldden zich al in groten getale aan. „We hebben al behoorlijk wat hulp, maar mochten nog meer mensen willen helpen dan zijn ze altijd welkom." zal in september door een lande lijke jury beoordeeld worden tijdens de finaletentoonstelling in de Jaarbeurs van Utrecht. Ivo de Wijs' gedicht 'Verdwalen' was het thema waarop de ama teurschilders zich moesten rich ten. In Zeeuws-Vlaanderen werden veertien werken ingezonden door cursisten van Toonbeeld in Terneuzen, de Kunstzinnige Vorming in Oostburg en indivi- duelen. Op gevarieerde wijze was het thema weergegeven, met verf of pastel, abstract en fi guratief, ingetogen en uitbun dig, kleurrijk of sober. Originaliteit De regionale jury - Jaap Cle ment, beeldend kunstenaar en beleidsmedewerker van Scoop, Trees van Herpen, medewerker van de PZC, en Caty Porte, gale riehoudster - had de taak er één werk uit te kiezen. Het doek van Van Helvoirt werd gekozen, om dat alle elementen van het ge dicht erin terug te vinden zijn, het getuigt van orginaliteit en het is technisch zeer goed uitge voerd. Eervol Daarnaast gaf de jury nog eer volle vermeldingen voor een ab stract schilderij van Miep van de Berg uit Schoondijke en een door mevrouw A Hiel uit Aar denburg gemaakte aquarel. De Terneuzense cultuurwethouder J. Baart overhandigde de prijs en sprak daarbij van een reeks schilderijen van klasse. Klasse in de zin van kwaliteit en origi naliteit, maar ook als een grada tie in een ontwikkeling. Hij prees de samenwerking in Zeeuws-Vlaanderen bij dit ini tiatief. Alle veertien werken zijn tot 26 juni tijdens de openingsu ren te bezichtigen in de biblio theek van Terneuzen. door Guido van der Heijden WOENSDRECHT - Kazernes worden ontmanteld en krijgen nieuwe bestemmingen, de dienstplicht is afgeschaft: de fensie trekt de koppel flink aan. De luchtmachtbasis in Woens drecht echter lijkt niet in te hoe ven leveren. De basis wordt al leen maar groter en groter. Momenteel werken er 1550 mensen - van wiel6 procent Zeeuw - bij de basis, een aantal dat eerder zal groeien dan krim pen. De luchtmachtbasis is nu in de regio West-Brabant/Oost- Zeeland de op drie na grootste werkgever. Vliegbasis Woens drecht bezuinigt door extra geld uit te geven: door te investeren. Onderdelen die bij andere bases komen te vervallen, worden on dergebracht bij de West-Bra bantse basis. Samenhangende taken die voorheen door meer dere militaire afdelingen verricht werden, worden gecen traliseerd. Luchtmacht, land macht en marine doen samen wat ze samen kunnen doen. Investeringen Woensdrecht is één van die vliegbases waar krachten ge bundeld worden. Het vergt in de komende jaren wel extra inves teringen, maar op de langere termijn kan voor minder geld hetzelfde, of meer bereikt wor den. Medio 1986 zetten de demon stranten die te hoop liepen tegen de plaatsing van kruisraketten de basis op de kaart. Het enige wat er nu nog aan kruisraketten herinnert, zijn de gebouwen die de Amerikanen bouwden als voorbereiding voor de raketten - die er nooit kwamen. In de als commandocentrum voor de kruisraketten bedoelde bunker huist nu de meteorologi sche dienst; sinds 1992 één van de drie poten van de basis. In plaats van naar het rode zwerk in het oosten wordt er nu naar een blauwe hemel gekeken. Zo wel luchtmacht, landmacht als marine halen hun weerinf orma- tie op maat in Woensdrecht. Leren vliegen doen alle aan staande piloten van de Neder landse krijgsmacht nu in Woensdrecht. In dertien Pilatus PC-7 turbo vliegtuigen oefenen de Chinook- en F16 MLU-vlie- gers van morgen. In Oost-Zee land kennen ze de geei-rode vliegtuigjes wel. Commandant R. Huisman van de vliegoplei- ding (Elementaire Militaire VliegopleidingEMVO) weet van de geluidsoverlast die de trai ners vroeger boven Zeeland ga ven. „Het is nu sterk afgenomen. We vliegen nu op 1800 toeren per minuut, wat enorm scheelt in geluid. Bovendien", zo verzekert de commandant, „is het overvlie gen van een stad nu in principe uitgesloten." Majoor H. Hunte- lerslag herkent als voorlichter die geluiden. „Het aantal mel dingen is van honderden, naar enkele gegaan." Brandweer De nieuwste aanwinst van de basis is het brandweer-oefen terrein. In een grote, volledig betonnen cirkel staan drie vliegtuigen, een helikopter en een soort fabriek. Onder de sta len nep-objecten zit een groot aantal computergestuurde sen soren. Er wordt alleen gebruik gemaakt van het relatief milieu vriendelijke methaangas, dat via branders in de bodem voor de vlammen zorgt. Zo kunnen de moeilijkste vloeistofbranden nagebootst worden, zonder de milieu-onvriendelijk nadelen van andere mogelijk giftige brandstoffen. De sensoren kunnen op ver schillende soorten branden worden afgesteld. Gaat het bij de oefening bijvoorbeeld (zoge naamd) om een houtbrandje, dan geven de sensoren sneller het signaal dat de gastoevoer dicht moet. Het vuur dooft dan op het moment waarop normaal een houtbrand geblust zou zijn. Brandweermannen uit alle on derdelen van de Nederlandse krijgsmacht kunnen er vanaf september terecht om volledig computergestuurde branden te blussen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister J. Pronk van Vrom heeft dinsdag in Den Haag het startsein gegeven voor de tiende fietspromotietocht, die zaterdag Vlissingen aan doet. De tocht staat dit jaar in het teken van het thema Stad Milieu, waarin de fiets als hét vervoermiddel voor korte stads- ritten wordt gepromoot. Vijf dagen duurt de fietstocht. Die leidt via Haarlem, Utrecht, Maastricht, Oosterhout, Vlis singen naar Naaldwijk. De fietspromotietocht is een initia tief van ambtenaren van de ge meente Naaldwijk, die zich hebben verenigd in de stichting Fietsend naar het werkDoen! De Vlissingse wethouder L. C. Poppe-de Looff wacht zaterdag de fietsers op bij het NS-station De aankomst is daar om 11.00 uur. Het gezelschap, met een aantal enthousiastelingen uit Vlissingen, trekt vervolgens naar het Arsenaaltheater in de binnenstad, waar de maaltijd wordt genuttigd en enkele toe spraken worden gehouden. De deelnemers aan de fietspro motietocht door Nederland rij den om 12.30 uur Vlissingen uit, over de boulevards, om later op de dag in de thuisbasis Naald wijk terug te keren. door Barend Pelgrim HULST - De Koorstichting Cantorij der Basiliek houdt zaterdag 12 juni een feeste lijk koorconcert in de Heilige Willibrordusbasiliek Hulst. Het koor krijgt steun van twee solisten. De uitvoering is een kroontje op de restau ratie van het Hulster gods huis. Het Cantorij koor heeft in zijn ruim twintigjarig be staan een goede reputatie op gebouwd. Zo zong het gezel schap in de kathedralen van Antwerpen, Luxemburg en Gent en nam het deel aan in ternationale festivals in Brasschaat, Oudenaarde en Lier. In '93 traden de dames en heren bovendien op in Pa rijs in de Nótre Dame en de Saint Trinité. Hoogtepunt Hoogtepunt vormde vorig jaar een uitvoering van de Vi gil Mass in Westminster Ca thedral in Londen. Het en semble heeft twee CD's gemaakt. Voor de uitvoering van zater dag 12 juni werkt het koor, onder leiding van Anton de Kort, samen met sopraan Christa Viesemans en clave- cinist-organist Jos Verpoor ten. Biesemans is verbonden aan de Vlaamse Opera. De begeleiding is in handen van The Antwerp Festival String Quintet, een strijkensemble dat koor en solisten begeleidt maar ook zelfstandig speelt. Op het programma staan drie koorcantates: Ich Liege und schlafe van Nicolaus Bruhns, Laudate Jehovam van Tele- rnann en van Purcell is een uitvoering van Rejoice in the Lord. Koor en sopraansolo voeren werk uit van Mozart, Men delssohn en Saint-Saëns ter wijl het String Quintet mu ziek van Bach en Schubert speelt. Verder zingt het Can- torijkoor zes werken a capel- la. De uitvoering begint om 20.30 uur. Kaarten voor het evenement zijn te koop bij het VW op de Markt in Hulst en op de avond zelf aan de ingang van de Basi liek. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag to dag terug op nieuws feiten uit Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 58