Terneuzen trapt Lonink op tenen Gloed van klaprozen bij Philippine Reservepastor vindt stilstand funest Arbeidsbureau voor hoger opgeleiden in Vlissingen geopend Aanbod in theaters boven Westerschelde neemt drastisch af Provincie faalt bij werven allochtonen zeeuwse almanak Dag Saabje Sasse burgemeester vindt kritiek buurgemeente op outletplan ongefundeerd Zwaargewonde door motorzeis ZEEUWS-VLAANDEREN PZC zeeland woensdag 2 juni 1999 Fietsers op de Kapellestraat nabij Philippine fietsen langs een rood-groene muur van uitbundig bloeiende klaprozen. foto Peter N icolai door Maurits Sep VLISSINGEN - In Vlissingen is dinsdag het Arbeidsbureau voor Hoger Opgeleiden officieel geopend. Het speciale arbeids bureau, gevestigd in het voor malige PZEM-gebouw aan de Energieweg, probeert mensen met een hbo- of universitaire opleiding in de provincie te hou den en mensen die net niet aan de door bedrijven gestelde eisen voldoen, om of bij te scholen. De openingshandeling werd verricht door Leo Verburg uit Colijnsplaat, de eerste hoger opgeleide die via het bureau aan een baan is geholpen, en Siewert Bijlsma. directeur van Metafit, een samenwerkingsverband van de Koninklijke Schelde Groep en Start. Verburg werkt na bemiddeling door het Ar beidsbureau voor Hoger Opge leiden en Metafit bij KSG als administratief medewerker. „De afgelopen jaren is gebleken dat academici en hoger opgelei den ondervertegenwoordigd zijn in de Zeeuwse beroepsbe volking. Tegelijkertijd is er on der werkgevers een groeiende behoefte aan deze mensen", ver klaarde directeur Sabine Ver burg („nee, geen familie van Leo") van Arbeidsvoorziening Zeeland het initiatief. „Vooral over het aanbod maken we ons zorgen. Dat sluit niet aan op de vraag; Wij willen daar met dit bureau aan werken." Maatwerk Sabine Verburg erkende dat het Arbeidsbureau voor Hoger Op geleiden een ambitieus initia tiefis. „Wij willen maatwerk le veren bij het bemiddelen tussen werkzoekenden en bedrijven met vacatures. Door de kleine Zeeuwse schaal kan dat ook. Bij ons staan 14.000 werkzoeken den ingeschreven. In Rotterdam alleen al meer dan 100.000." Leo Verburg (37) zei het gespeci aliseerde arbeidsbureau toe te juichen. „Ik ben een geboren Zeeuw en wil hier blijven. In Zeeland zijn echter minder va catures dan in Noord-Brabant en de Randstad. Dit bureau kan veel gerichter werk voor hoger opgeleiden zoeken dan de gewo ne arbeidsbureaus." Verburg, door de Hogeschool Zeeland opgeleid tot commcer- cieel-econoom, mocht als eerste profijt trekken van het initiatief van Arbeidsvoorziening. Hij werkte twaalf jaar als accoun- tancy-assistent bij Hercules in Middelburg. Hij kon zijn baan bij dat bedrijf wel behouden, maar moest dan naar Rijswijk verhuizen. „Dat wilde ik niet. Begin maart kwam ik bij het Ar beidsbureau voor Hoger Opge leiden en half maart werkte ik al bij De Schelde." Geen zicht op einde staking Elf Atochem VLISSINGEN - De staking bij Elf Atochem in Vlissingen, die maandag begon, is voorlopig nog niet ten einde. Het personeel eist een loonsver hoging van 3,5 procent terwijl de directie niet meer wil geven dan 3 procent. FNV Bondgeno ten heeft de directie van Elf Ato chem per brief te kennen gege ven graag weer rond de tafel te willen zitten, maar daar is vol gens de vakbond geen enkele re actie opgekomen. Woordvoerster M. Linger van Elf Atochem laat desgevraagd evenwel weten dat de directie open staat voor gesprekken met de bond. „Maar er zijn nog geen afspraken gemaakt." Het be drijf heeft volgens haar al diver se telefoontjes gehad van onge ruste klanten. „Dat is logisch, zij horen over de staking en vra gen zich af of wij nog wel kun nen leveren. Dat kunnen we nog, onze voorraden zijn vol doende." door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Het aanbod van theatervoorstellingen in Zeeland daalt drastisch. Uit de programma-overzichten die de theaters in Middelburg, Vlissin gen, Goes en Zierikzee deze week publiceren blijkt dat daar in het seizoen 1999-2000 in to taal vierentachtig voorstellin gen minder staan geprogram meerd dan tijdens het afgelopen seizoen. Dat betekent een da ling van twintig procent voor heel Zeeland. De pijn zit boven de Westerschelde, want in Zeeuws-Vlaanderen blijft het aantal voorstellingen vrijwel gelijk. Middelburg levert dertig voor stellingen in, Zierikzee twaalf, Goes vijfentwintig en Vlissin gen zeventien. Goes heeft te kampen met de sluiting van De Prins van Oran je in afwachting van een nieuw te bouwen theater. Vorig seizoen is geprobeerd dat op te vangen met theatervoorstellingen op locatie, onder meer in het oude stadhuis, maar dat is geen suc ces gebleken. Het gemeentebe stuur houdt het geld daarom lie ver in de zak met het oog op een nieuw theater. In Middelburg moet schouw burgdirecteur G. Peijs het rustig aan doen, nadat hem eerder dit jaar door enkele onderzoeksbu reaus is aangewreven dat hij te veel voorstellingen zou plan nen. „Ik programmeer nu strikt volgens mijn opdracht." Hij houdt zich aan een minimum aanbod van honderd theater voorstellingen en tien klassieke concerten. Een andere reden is volgens Peijs dat de kosten van de programmering stijgen, ter wijl de budgetten gelijk blijven. Zierikzee en Vlissingen kampen met vergelijkbare problemen. Het bestuur van Uit in Vlissin gen geeft bovendien prioriteit aan de organisatie van grote, en dus dure, concerten in de geres taureerde Sint Jacobskerk. Overdam noemt de kostenstij gingen in de theaterwereld 'be lachelijk'. Bezoekers De spectaculaire daling van het aantal theatervoorstellingen staat in schril contrast tot de nog elk jaar stijgende publieks- aantallen. Volgens interim-di recteur W. de Clercq van het Zuidlandtheater zit daar voor hem nog rek in. Vandaar dat het aantal voorstellingen in Ter- neuzen licht is gestegen, van honderd naar honderdvier. „Voorstellingen zijn inderdaad duurder geworden, dus je kunt minder met hetzelfde geld. Maar wij verwachten op de pro grammering van het komende seizoen meer bezoekers en dus extra inkomsten. Ook valt de sponsoring iets positiever uit. Vandaar dat we met iets meer voorstellingen budgettair toch goed uit denken te komen." Tioee blikken van demanvan de garage en het Vlissingse j stel wist genoeg. Niks geen i keuring, weg ermee. Het pruttelende Pandaatje dat ze I altijd liefkozend 'het Saabje' j noemden, mocht een laatste j rit maken naar de eeuwige jachtvelden. De pijn van het j afscheid ivas hevig maar kort. Binnen een uur reden ze I weg met een stationwagen. I Het werd een overdonderend j ritje met vele oohs en aahs.. j Niet alleen deden de lichten en de remmen het, maar er waren drie ruitenwissers in I plaats van één, en - even wen- nen voor een Panda-rijder - een trekhaak, een imperiaal en een heuse aansteker. „En", verzekerde de bestuurder zijn bijrijdster, „We hebben veel sneller een volle kaart benzinezegelsDat hoorde ze met opgetrokken wenk brauwen aan. Het afgedank te koekblik had met zijn ver sleten motortje immers net zo'n hoog benzineverbruik als hun nieuwe bolide. „Klopt", stelde hij, vastbe sloten de lijst met lofuitingen nog langer te maken. „Maar er gaan meer liters in deze tank. Dus de strookjes zijn langer. Dus raken we ze niet meer kwijt." door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie slaagt er nauwelijks in meer al lochtonen in dienst te nemen. Eind 1997 waren slechts elf van de 1025 medewerkers van al lochtone afkomst. Dat is wel geteld één meer dan eind 1.996. Door werkervaringsplaatsen te creëren voor gehandicapten en minderheden en door streef cijfers op te stellen wil de pro vincie proberen dit aantal aan zienlijk te verhogen. Uit het jaarverslag 1997 dat in het kader van de Wet SAMEN (Stimulering Arbeidsdeelna me Minderheden) is opge maakt, blijkt dat acht van de elf allochtone medewerkers een volledig dienstverband hadden. De andere drie werk ten parttime. Opvallend is dat veruit de meesten (zeven) in de laagste salarisschalen zitten. Onder de bestbetaalde banen binnen het ambtenarenapparaat is geen enkele allochtone medewerker te vinden. De provincie nodigt in adver tenties voor banen vrouwen, gehandicapten en allochtonen nadrukkelijk uit te sollicite ren. Deze aanmoediging slaat echter niet aan bij de laatste doelgroep. Van de 41 mensen die in 1997 een baan bij de pro vincie accepteerden, waren ex- drie allochtoon. Omdat twee anderen vertrokken, nam het aantal allochtonen per saldo maar met één toe. Vermoed wordt allochtonen niet duiven te solliciteren om dat van hen ervaring wordt verlangd en/of omdat zij niet voldoen aan de functie-eisen. Een andere oorzaak van de lage instroom is volgens de provin cie dat de Provinciale Stoom bootdiensten ophouden te bestaan als de Westerschelde- tunnel ldaar is. De PSD stelt eenderde van het totaal aantal medewerkers van de provincie tewerk. De Ondernemingsi-aad van de provincie onderkent dit pro bleem, maar wijst erop dat de overige provinciale diensten tweederde van het personeels bestand uitmaken. Bij vacatu res bij deze afdelingen moet het doelgroepenbeleid met extra voortvarendheid worden aan gepakt. De Ondernemingsraad wil verder graag weten om wel ke reden allochtonen hun baan opzeggen. Daaivoor moeten interviews met vertrekkende medewerkers worden gehou den. Eerste mast voor digitaal net hulpdiensten HOOGERERHEIDE - De eerste van 450 masten voor het nieuwe digitale radiocommunicatie- netwerk voor hulpverlenings diensten in Nederland, C2000, is dinsdagmiddag in Hoogerhei- de symbolisch in gebruik geno men. Het netwerk moet medio 2004 alle analoge netwerken hebben vervangen. Het ITO (Agentschap voor In formatie- en Communcatie- technologie) van het ministerie van Binnenlandse Zaken voert het project uit, mede namens de ministeries van Justitie en VWS. Volgens het ITO hebben verreweg de meeste van de hon derd hulpverleningsregio's mo menteel hun eigen analoge netwerk voor mobiele commu nicatie. Deze zijn niet op elkaar afgestemd en kennen veel be- perkingen. Het nieuwe netwerk biedt de mogelijkheid om lan delijk te communiceren. Omdat C2000 is gebaseerd op de Europese TETRA-standaard, is het in de toekomst ook mogelijk over de grens te communiceren. De kosten voor het hele project bedragen ongeveer een miljard. ANP GRAAUW - Een vrouw uit het Belgische Deurne is dinsdag per traumahelikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Antwer pen, nadat ze in Graauw door een afzwaaier van een motor zeis was getroffen in het linker bovenbeen. De vrouw stond gistermiddag aan de Paalseweg bij Graauw te kijken naar een plaatsgenoot die met een motorzeis onkruid aan het maaien was. Tussen de planten lagen vrij veel stenen. Op een gegeven moment raakte de man een steen en schoot de snij schijf van de zeis opzij en kwam tegen het linkerboven- been van de vrouw. door Conny van Gremberqhe SAS VAN GENT - Burgemees ter J. Lonink van Sas van Gent is boos op de gemeente Terneuzen. Met name uitlatingen van TOP- wethouder J. Baart (midden- en kleinbedrijf) over de plannen voor factory outlet centre-plan- nen in Sas van Gent zijn het Sas se bestuur in het verkeerde keel gat geschoten. Baart zei maandag in de verga dering van de commissie mid den- en kleinbedrijf dat het rap port van onderzoeksbureau Kolpron naar de economische effecten van een uitverkoopcen trum in Sas voor de andere koopcentra in de regio, 'aan alle kanten rammelt'. Baart hield zijn commissie zelfs voor dat er leugens staan in het rapport. Lonink vindt Baarts uitlatingen volstrekt misplaatst. „Ik had van een bestuurder van Terneu zen toch wat meer kwaliteit ver wacht. Zijn reactie slaat ner gens op. Simpelweg, omdat hij het rapport niet gelezen heeft. Ik weet dat ook niet waarop hij zijn uitlatingen baseert." Materie De Sasse burgemeester heeft er op zich geen moeite mee dat Ter- neuzense bestuurders reageren op de outlet-ontwikkelingen, maar wil dan wel dat zij serieus de moeite nemen om zich in de materie te verdiepen. „Op verzoek van de provincie én op aandringen van Terneuzen heeft de projectontwikkelaar in samenspraak met de gemeente Sas van Gent een goed onder zoeksbureau in de arm genomen om de effecten in beeld te krij gen. Een bureau dat nota bene ook voor de gemeente Terneu zen al erg veel werk veiricht heeft. Je kunt dan niet zeggen dat zo'n bureau leugens verkon- digt. Ik ben daar echt verbolgen over. Temeer ook. omdat we als Sasse bestuurders alle moeite betrachten om bestuurders uit buurgemeenten nauw te betrek ken bij de ontwikkelingen. Ik had deze week met het Terneu- zense college graag een gesprek gehad over deze materie, maar het is erg moeilijk om afstem ming te krijgen in agenda's", zegt Lonink. Baart was dinsdag niet bereikbaar voor commen taar. Lonink had dinsdag wel overleg met vertegenwooi'digers van de gemeente Zelzate, die bezwaren hebben tegen de mogelijke ver keersstromen door Zelzate naar het Sasse uitverkoopcentrum. Gisteren maakte Lonink zijn collega J. Schenkels van de Vlaamse buurgemeente duide lijk dat het merendeel van de vijf- tot zesduizend auto's die wekelijks extra in Sas van Gent worden verwacht, hun weg naar en uit Sas zullen zoeken via de brug Westdorpe. „Een deel zal door Zelzate trekken, maar die kern kan daar op inspelen door een stop in Zelzate aantrekke lijker te maken. Nee, de ver keersproblematiek zal hoofdza kelijk een lokaal probleem worden. Opstoppingen ver wachten we alleen bij de entree van het centrum. Daar zal - zo zien wij het - een verkeersplein moeten komen." Hulst Ook heeft Lonink het Kolpron- rapport aan zijn Zeeuws- Vlaamse collega's gegeven. Al leen burgemeester A Kessen van Hulst heeft zich tot nu toe gematigd positief uitgelaten over de plannen in Sas. Kessens reactie spoort niet met die van de Hulster ondernemersvereni ging, die niet echt zit te wachten op een uitverkoopcentrum in Sas van Gent. Donderdag wor den in Sas van Gent alle onder nemersverenigingen uit de regio verwacht op een informatiebij eenkomst over de Sasse plan nen. George Claessens halve eeuw priester door Barend Pelgrim SINT JANSTEEN - „Hier zeg gen de mensen tenminste nog vriendelijk goedendag, ze we ten wie ik ben. Had ik dan op mijn vijfenzestigste, na mijn pensioen, op een appartementje in Breda of Bergen op Zoom moeten gaan wonen, op de ne gende verdieping"? Ik denk niet dat ik daar gelukkiger van ge worden was." Emeritus-priester George Claessens uit Sint Jansteen viert volgende week zijn vijftigjarig priesterschap en voelt zich pri ma in zijn huidige rol als reserve van het pastoresteam in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Na een opleiding aan het Klein Seminarie in Breda werd Claes sens in 1949 tot priester gewijd. Op zijn twaalfde ruilde hij het ouderlijk huis in Bergen op Zoom in voor het internaat. „Dat lijkt in 1999 heel vreemd, maar dat was toen niet zo onge bruikelijk. Vijftig jaar geleden hing religie als het ware overal in de lucht. Mijn ouders hebben me echt niet verplicht om dit te doen en ze hadden me ook de deur niet uitgezet als ik iets an ders was gaan doen. Ze hebben me er juist in gesteund. Daarin verschilt het weinig van deze tijd: ook nu nog zoeken jongeren steun bij hun ouders wanneer ze voor een bepaald beroep kie zen." Docent Na de opleiding riep het bisdom Claessens echter op om docent klassieke talen te worden aan Emeritus-priester George Claessens: „We kunnen verre reizen maken, grote hypotheken nemen en dure auto's rijden. Maar een kerkgebouw overeind houden is een probleem." foto Charles Strijd het seminarie, hoewel het in zijn verwachting lag daadwerkelijk pastoor te worden. „Het 'gewo ne' werk doe ik pas sinds 1969, want in dat jaar werd de pries tersopleiding in Breda gesloten wegens gebrek aan belangstel ling. En toen werd ik alsnog pas toor, dus eigenlijk de baan waar ik vroeger voor gekozen heb." Tot 1984 was Claessens werk zaam voor de parochie Baro- nielaankerk in Breda. Daarna koos hij zeer bewust voor Zeeuws-Vlaanderen. „Er wer den me ook nieuwbouwpa- rochies aangeboden, maar ik vind dat je dat niet mag doen op die leeftijd. Eind '94 ben ik dan met pensioen gegaan, maar als het nodig is draai ik nog mee in het team. Waar ik wel voor waak, is dat ik niemand voor de voeten loop en dat ik me node loos met zaken bemoei." Missionarissen De jubilaris sluit zijn ogen ech ter niet voor de kerkelijke pro blematiek. „Natuurlijk kun je je afvragen of de kerk nog wel van deze tijd is. We mogen ons echter niet blindstaren op dit land en de situatie hier. Kijk, wat de monniken in de middeleeuwen met hun ontginningen deden in de polders van Kloosterzande, zo is de kerk nu actief door mid del van missionarissen in Afri ka. Stilstand is in geen enkele bedrijfstak goed, dus ook niet in de kerk." Nu er een reddingsplan nodig is voor het Steense kerkgebouw, filosofeert Claessens hardop over de mentaliteit van de hui dige parochiaan. „Deze kerk is 140 jaar geleden gebouwd, die van Heikant middenin de crisis tijd in 1933. De mensen hadden het toen echt niet goed, maar op die kerk kwam er toch wel. Te genwoordig kunnen we verre reizen maken, grote hypotheken nemen en dure auto's rijden. Maar een kerkgebouw overeind houden is een probleem. Is dat niet een beetje vreemd?" Zondag 13 juni om 11.00 uur wordt ter gelegenheid van het jubileum een speciale eucharistieviering ge houden. Daarna is er tot 14.00 uur gelegenheid tot feliciteren, in ge meenschapsgebouw De Warande. De zaterdagavonddienst (12/06) komt hierdoor te vervallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57