Plan voor kruising Noordgouwe Commotie rond slagbomen bij toegang tot Veerse Meer PZC WIJ VERHUIZENI Managers helpen bij realisering kinderboerderij Digitaal wandelen in het verleden van Bergen op Zoom FOTO VERSC HOORE Burgh-Haamstede vreest voor sky-line Toezicht zorgt voor minder vandalisme Abdij Middelburg Workshops trainen de ouder wordende stem zeeland woensdag 2 juni 1999 s 24 Verkeersveiligheid moet bij herinrichting meegenomen worden FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE VERHUIST FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE VERHUIST FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE VERHUIST FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE VERHUIST door Mieke van der Jaqt BERGEN OP ZOOM - Vanaf maandag zijn de mogelijkhe den om Bergen op Zoom te bezoeken aanzienlijk uitge breid. Wandelen door Bergen op Zoom was tot nu toe slechts mogelijk in het heden maar vanaf maandag ook in het verleden. De Gemeentelijke Archief dienst Bergen op Zoom heeft een deel van de collectie beeldmateriaal: foto's, pren ten, kaarten, tekeningen, films en geluidsmateriaal, samengebracht in het digita le programma Atlantis. Voortaan kan iedereen via Internet in het Bergen op Zoom van vroeger de straat op. Internet De dienst heeft het program ma Atlantis ontwikkeld in samenwerking met het be drijf Devent-it uit Rotter dam. Algemeen Rijksarchi varis dr M. W. van Boven gaf maandag het startsein. In middels zijn de foto's en de dia's van straten en gebou wen in Bergen op Zoom via Internet te bekijken. De rest van de collectie, die 60.000 documenten omvat, komt de tweede helft van dit jaar en volgend jaar geschikbaar. De overige documenten bevat ten ook beelden van de rest van West-Brabant. Kaarten Tegelijk met de gang naar het net begint de Archiefdienst met de uitgave van een serie reproducties van kaarten en beelden uit Bergen op Zoom en Halsteren. Bergse Impres sies heet de serie, waarin vier keer per jaar een topografi sche afbeelding verschijnt met een korte toelichting. De reproducties zijn per stuk te koop maar een abonnement is ook mogelijk. Voor het eerst kwam maan dag ook een verbinding tot stand tussen het archief en de bibliotheek in Bergen op Zoom. Voor vorsers is dat heel gemakkelijk. De boeken in de leeszaal van het archief kunnen wel geraadpleegd maar niet geleend worden. Vanaf nu kunnen de klanten vanuit de leeszaal de catalo gus van de bibliotheek raad plegen. vanaf a.s. zaterdag 5 juni weer tot uw dienst! door Nils ten Brinke BURGH -HAAMSTEDE- In woners van Burgh-Haamstede vrezen dat de bouw van een zorgappartenientencomplex op de locatie van het oude ge meentehuis de skyline van Burgh-Haamstede aantast. Het eerste ontwerp van de 35 appartementen die het bestuur van Zorgcentrum Duinoord heeft gepresenteerd, toont vier etages. En dat is volgens een aantal bewoners veel te hoog. Tijdens de dorpsraadvergade ring op dinsdagavond, gaf me vrouw P. van Dam uit Burgh- Haamstede blijk van haar ver ontrusting over de verkoop van het gemeentehuis van Wester- schouwen. Verschillende pro jectontwikkelaars en woning- bouwcoöperaties hebben hun oog op het pand laten vallen om er diverse vormen van woning bouw te realiseren. Onder de gegadigden, volgens de gemeente Schouwen-Dui- veland zijn er maar liefst der tig, is het bestuur van Zorgcen trum Duinoord in de slag om de gunst van de gemeente verwik keld. Met de bouw van 35 luxe koopappartementen wil het bestuur de renovatie van het zorgcentrum bekostigen. Inwoners van Burgh-Haam stede die een maquette van de appartementen onder ogen hebben gekregen, zijn ge schrokken van de hoogte van de gebouwen. Hoogte „Gebouwen van vier verdie pingen hoog passen niet in Burgh-Haamstede", gaf Van Dam de dorpsraad te kennen. Dorpsraadvoorzitter L. de Fei- ter vond het nog wel erg vroeg om over de hoogte van gebou wen te spreken. Volgens hem kan er pas actie worden onder nomen als het gemeentehuis is verkocht en er concrete bouw plannen worden gepresen teerd. Wel zegde hij de bewo ners toe dat de dorpsraad de plannen voor de ouderenhuis vesting nauwlettend zal vol gen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het vandalis me en de schade op het Abdijp lein in Middelburg zijn met de komst van toezichthouders aanmerkelijk gedaald. Het aan tal vernielingen tussen medio juni en half november vorig jaar bedroeg vier. In 1997 werd in diezelfde periode zonder toe zicht nog elf maal huis gehou den op het plein. De schade daalde van 8011 gulden in 1997 naar 551 gulden vorig jaar. GS hebben dinsdag besloten ook deze zomer toezichthouders in te schakelen. Om het vandalisme een halt toe te roepen en om ervoor te zorgen dat bezoekers zich weer veilig voelen op het Abdijplein, na men GS vorig jaar een aantal beslissingen. Bij wijze van proef werden toezichthouders inge schakeld, die een aantal malen per dag controleerden. De provincie nam verder het be sluit om hekken te plaatsen die het plein volledig afsluiten tus sen 23 uur en 7 uur 's ochtends. Daar is nog niets van gekomen, omdat de eerste ontwerpen van de hekken werden afgekeurd door de Monumentencommissie van de gemeente Middelburg. Druggebruikers Behalve dat het aantal vernie lingen is afgenomen en dat het schadebedrag fors is terugge drongen, ziet het college van GS nog een aantal positieve punten. Doordat j ongeren het plein min der gebruiken als hangplaats, voelen bezoekers zich aanmer kelijk veiliger. De hoeveelheid zwerfvuil is drastisch afgeno men en er worden steeds minder spuiten van druggebruikers ge vonden. Ook het Zeeuws Muse um en de uitbater van het Abdij restaurant zijn tevreden, al vindt de laatste dat er niet over dreven gecontroleerd hoeft te worden op fietsers. Hij vindt dat niet klantvriendelijk overko men. GS vinden die controle juist wel goed. Vorig jaar zomer werden maar liefst 2276 fietsers gemaand af te stappen. Toezicht De vernielingen die toch plaats vonden, gebeurden altijd 's avonds en 's nachts als er geen toezicht was. GS vinden het niet nodig om in die uren een parti culier beveiligingsbedrijf in te schakelen. De kosten daarvan staan niet in verhouding tot het schadebedrag. Deze zomer is het wél nodig om het Abdijplein 's nachts af te sluiten. Dat houdt verband met de beeldententoonstelling Het betoverde plein, die van 14 juni tot en met 2 oktober plaatsvindt op het Abdij plein. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat er permanente hekken zouden ko men in de toegangspoorten van het plein, maar de eerste ontwerpen vielen niet in goede aarde bij de Middelburgse Mo numentencommissie. De com missie is inmiddels wel akkoord met een nieuw ontwerp. De bouwvergunningsprocedure loopt nog. Medio oktober zijn die hekken klaar. Megafoon Omdat de beeldententoonstel ling nogal wat waarde vertegen woordigt, heeft het college van GS besloten om dan maar tijde lijke hekken te plaatsen. Alleen in de kleine poort van de Ba- lanspoort komt een vast hek. De hekken gaan in principe om 22.30 uur dicht. Bezoekers wor den vijf minuten vantevoren met behulp van een megafoon gewaarschuwd. Omdat het door allerlei oorza ken kan voorkomen dat het plein wordt afgesloten, terwijl er toch nog een bezoeker binnen is, komt er een controleknop waarmee iemand gewaar schuwd wordt. Op beide poor ten van het Abdijplein komen borden te hangen met daarop de openings- en sluitingstijden van het plein. Excursie op Neeltje Jans NEELTJE JANS - Liefhebbers kunnen op zondag 6 juni weer meedoen aan een excursie op Neeltje Jans. Deelnemers maken een wande ling door de duinen en krijgen bij aquaria uitleg over het on derwaterleven langs de vloed lijn. De excursie begint om 14.00 uur bij het naambord van Natuurmonumenten op de par keerplaats van Waterland Neel tje Jans. door Inge Heuff NOORDGOUWE - Het kruispunt Hee- reweg-Kloosterweg in Noordgouwe staat op de nominatie om aangepakt te worden. Hoewel de Provincie bij mon de van iug. R. C. J. van den Ban niet kan garanderen dat dit al in het jaar 2000 gebeurt, werd gisteravond wel in het Dorpshuis van Noordgouwe het eerste schetsplan gepresenteerd. Zo'n dertig mensen kwamen gister avond naar het Dorpshuis om te luiste ren naar de uitleg die de heer Van den Ban gaf op de herinrichting van het kruispunt. Ook aanwezig was de heer P. J. de Winter beleidsmedewerker Ver keer en Vervoer van de gemeente Schouwen-Duiveland. De Klooster- weg is een provinciale weg terwijl de Heereweg onder beheer van de gemeente valt. Al twintig jaar moppe ren de dorpsbewoners over de onveilige situatie. Op de Kloosterweg wordt vaak heel hard gereden ondanks bor den die bebouwde kom en maximale snelheid van 50 km aangeven. Afgelo pen september stapte de dorpsraad naar de provincie voor overleg over de ze situatie. Voor de provincie stond het kruispunt niet als gevaarlijk genoteerd (vier gere gistreerde ongelukken in vijf jaar waai-van twee met letsel) maar kwam de Kloosterweg wel in aanmerking voor een grote onderhoudsbeurt. Dan wordt ook altijd gekeken welke aan passingen nodig zijn. Ontwerp De provincie presenteerde vijf moge lijkheden waarna in overleg met de dorpsraad en gemeente gisteravond een variant naar voren werd gescho ven. In dit schetsontwerp wordt aan twee kanten op 8 0 meter voor het kruis punt op de Kloosterweg een plateau, aangelegd. De structuur van zo'n pla teau dwingt automobilisten min of meer snelheid te minderen tot 50 km. Op de Heereweg komen die plateaus aan beide kanten vrijwel tegen het kruispunt aan te liggen. Het kruispunt Kloosterweg-Brouwerijstraat, waar fietsers de weg op worden geleid, krijgt een plateau op het kruispunt zelf en borden die een maximale snelheid van 50 km aangeven voor dat stukje. De aanwezigen lieten nogal wat op merkingen horen. Een dorpsbewoon ster gaf aan dat het lage aantal onge lukken vooral te danken was aan de ou ders die op schooldagen de kinderen helpen oversteken. Vragen over ont brekende varianten met stoplichten, tunnels, bruggen of rotondes, werden door Van den Ban gepareerd als zijnde te duur, te grootschalig of niet passend binnen het Duurzaamveilig beleid. Een dertig-kilometerzone is op de Kloos terweg niet haalbaar. Hoewel de aan wezigen blij waren dat er iets gaat ge beuren, wilde men wel dat de provincie serieus ingaat op de wens het hele stuk Kloosterweg, van de Heereweg tot en met het kruispunt Brouwerijstraat, als 50-kilometergebied in te richten. Ver der moet nog gekeken worden of de bushalte verplaatst kan worden om het zicht te verbeteren en zou de gemeente de heg moeten verwijderen die het zicht op vei-keer uit Zierikzee ontneemt. De provincie besluit eind september of de herinrichting volgend jaar uitge voerd wordt. door Qndine van der Vleuten MIDDELBURG - Op zaterdag 5 en zaterdag 12 juni zijn er work shops voor (koor)zangers en dirigenten. De workshop van 5 juni is georganiseerd door SA- KO Zeeland samen met de Zeeuwse Zangersbond en heeft als onderwerp de ouder wor dende stem. Docenten zijn stempedagoge Annemarijke de Jong en Rob Horst, die naast stempedagoog ook zanger en koordirigent is. Doel van deze dag in de Vroone in Kapelle is, speciale technie ken te leren waarmee de stem getraind kan worden om ook op hoge leeftijd nog optimaal te zingen. De workshop kost vijf gulden. Dat bedrag kan bij aan vang (om 9.30 uur) betaald wor den. Voor de workshop van 12 juni, die om 10.30 uur begint in de Kloveniersdoelen in Middel burg, gaat het over koorpresen tatie. Deze workshop is georga niseerd door SAKO en de stichting Scoop. Emoties De uitstraling van zangers en het koor als geheel worden be handeld onder begeleiding van Ank Meyer. Meyer is docent dra ma, improvisatie en expressie aan de Hoge School voor de Kunsten in Amsterdam en daar naast een ervaren koorzangeres. Zij laat zien hoe een koor emo ties kan overbrengen op het pu bliek en zo de muzikale beleving vergroot. De workshop is be doeld voor zowel dirigenten en (koor) zangers als koorbesturen. Het aantal deelnemers is be perkt. De kosten bedragen 35 gulden per persoon. Aanmelden is tot 4 juni mogelijk (0118- 682536 of 0164-244239). De plaatsing van slagbomen bij de toeleidende en uitgaande wegen naar en van de boorden van het Veerse Meer heeft tot verontwaardiging geleid. foto Dirk-Jan Gjeltema Managers van General Electric, medewerkers van de Stichting Het Gors en cliënten van de dagbesteding De Rank werkten samen om de kinderboerderij van de grond te krijgen. foto Willem Mieras door Jacques Cats ARNEMUIDEN - Er heerst ver ontwaardiging over de plaat singvan slagbomen bij een dag recreatieterrein aan het Veerse Meer. Middelburgse raadsleden dreigen met een motie, de wijk- beheergroep Arnemuiden maakt zich zorgen en gedepu teerde J. G. van Zwieten, voor zittervan het in staat van ophef fing verkerende recreatieschap Veerse Meer, heeft wenkbrauw fronsend kennis genomen van de ontwikkelingen. Op zich is er niks mis met de slagbomen. Ze zijn elektrisch bedienbaar. Degelijk van uit voering. Mooi van kleur. Met exact even grote vlakken in wit en rood. Alleen de plaats roept vraagtekens op. De slagbomen staan bij de toeleidende en uit gaande wegen naar en van de boorden van het Veerse Meer. Om precies te zijn bij het dagre- creatieterrein Oranjeplaat on der Arnemuiden, in de omge ving ook wel 'De Kleine Piet' genoemd. Staatsbosbeheer Naast de slagboom aan de in gang van het terrein is een bouwsel verrezen dat er uitziet als een portiersloge bij een be drijfsterrein. Het is de bedoe ling dagjesmensen binnenkort bij die slagboom voor de toe gang tot het recreatieterrein te laten betalen. Na zonsonder gang wordt de toegang ver sperd. De maatregel vloeit voort uit een andere opstelling van Staatsbosbeheer (SB), dat het bewind voert over een belang rijk deel van het Veerse Meerge bied en tevens de terreinen voor verwaarlozing behoedt. Nu de rijksoverheid de geldkraan heeft dichtgedraaid, wil Staats bosbeheer af van het beheer en onderhoud van dagrecreatie terreinen. Het gaat hier om 170 hectare aan vooroever en recre atie-eilandjes Daarvoor zijn be sprekingen gaande met het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Voorts zijn er contacten gelegd met toeristisch-recreatieve on dernemers rond het watersport- gebied. Met één van de ondernemers zijn, aldus districtshoofd L. Kragt van Staatsbosbeheer, de onderhandelingen het verst: uitbater Verschoor van het Bad hotel Veerse Meer neemt rond vijf hectare vooroever in de om geving van zijn horecabedrijf in erfpacht. Overeengekomen is dat hij het terrein onderhoudt en voorzieningen treft zoals de plaatsing van een toiletruimte en douches en zorgt voor verza meling en afvoer van afval. Om die investering en de erf pachtsom terug te verdienen, wil Verschoor een vergoeding vragen aan recreanten. Iemand die op de fiets komt, betaalt een rijksdaalder voor een hele dag, bezoekers die met de auto zijn moeten vijf gulden neertellen, een auto met caravan komt op een tientje of iets meer. Voor tweehonderd gulden per gezin zijn seizoenkaarten verkrijg baar. Na zonsondergang gaat de slag boom neer. Verschoor wil daar mee diefstallen voorkomen. Ook wil hij tegengaan dat -'ik heb daar video's van' - recrean ten uit de buurt 's avonds laat nog even met water uit een van de kranen van de horecaman hun camper of caravan komen wassen. Als extra veiligheids maatregel komt er verlichting. Zere been De nieuwe ontwikkelingen zijn tegen het zere been van de wijk- beheergroep Arnemuiden. Te genover de uit Arnemuiden af komstige vertegenwoordigers in de gemeenteraad van Middel burg is het vermoeden uitge sproken dat de democratische spelregels worden overtreden. CDA -vertegenwoordiger W. Bezemer diende maandag tij dens de raadsvergadering een motie in. Daarin werd gesteld dat de slagbomen de vrije toe gang tot het met gemeenschaps geld aangelegde dagrecreatie terrein belemmeren en dat de geasfalteerde rondweg een door vele fietsers gebruikte route is. door Esme Soesman GOES - Het nette pak uit en kluskleding aan. Onder een stralend zonnetje werkten ma nagers van General Electric, medewerkers van Stichting Het Gors en cliënten van de dagbe steding De Rank dinsdag samen om kinderboerderij Kom us kie- ke aan de Beukenstraat in Goes voor een groot deel van de grond te tillen. Op een terrein van zo'n 2500 vierkante meter grootte, gele gen rondom locatie de Rank en kerk de Hoogte in Goes-Zuid, komt een omvangrijk project tot leven. Behalve aan een kinder boerderij wordt gewerkt aan een terras en aan - de afronding van - een snoezeltuin. Integratie Het complex is bedoeld om mensen met een verstandelijke handicap een werkplaats te bie den. Daarnaast moet Kom us kieke een belangrijke buurt voorziening worden, waar wij k- bewoners welkom zijn voor een kijkje en een drankje. „Het is ei genlijk een omgekeerde vorm van integratie. Met galerie De Kaai bijvoorbeeld stappen wij de maatschappij in. Hier probe ren wij de maatschappij naar ons toe te halen", zegt manager dagbesteding van het Gors Pe ter van den Berg. Met de kinderboerderij komt De motie waarin het gemeente bestuur werd opgeroepen het openbare recreatieterrein voor alle gebruikers vrij toegankelijk te houden, werd later terugge nomen, om wethouder M. L. Strous gelegenheid te geven de zaak eerst uit te zoeken. Ook gaat hij na hoe juridisch hard de in de vroegere raad van Arne muiden gemaakte afspraak is dat de oevers van het Veerse Meer bij de Oranjeplaat vrij toe gankelijk moeten blijven. „Wat nu gebeurt, is een beknotting van wat eerder is afgesproken", meent RPF-raadslid J.J. Siere- veld. Verhuur Volgens districtshoofd Kragt van Staatsbosbeheer draagt de overeenkomst met de uitbater van Badhotel Veerse Meer bij tot het creëren van een goed voor zieningenniveau. Er lopen ook gesprekken met twee camping houders nabij De Schelphoek, onder Wolphaartsdijk, over be heer en onderhoud. Stan Jas- voor de betrokkenen een al ja renlang gekoesterde droom tot leven. Uit een drie jaar geleden gehouden interessetest onder mensen die deelnemen aan de dagbesteding bleek dat de inte resse van het merendeel uitgaat naar dieren. De Rank moest het echter doen met een enkel par kietje. De plannen om iets gro- ters te creëren waren snel ont wikkeld, maar het ontbrak tot op heden aan geld. perse van camping Het Veerse Meer laat weten dat het zeker niet de bedoeling is bij De Schelphoek slagbomen te plaatsen of parkeerautomaten neer te zetten. „We proberen het gebied zo goedkoop mogelijk netjes te beheren. De kosten die we maken, willen we met bij voorbeeld de verhuur van wa terfietsen en kano's terugver dienen." Gedeputeerde Van Zwieten wil nagaan in hoeverre het dagre creatieterrein en mogelijk ook het fietspad rond het Veerse Meer door de nieuwe maatrege len aan hun openbare functie worden onttrokken. Daar zou een planologische beslissing voor nodig zijn. Op z'n minst had de gemeente moeten wor den geraadpleegd. Van Zwieten: „De ligweide en de oever zijn in principe gratis toegankelijk. Pas wanneer er gebruik wordt gemaakt van bepaalde voorzie ningen, is het logisch dat daar iets voor wordt betaald". Managers De afdeling de Helpende Hand van het internationale bedrijf General Electric, dat onder meer een vestiging heeft in Ber gen op Zoom, bood uitkomst. Zesentwintig managers, die te- samen zo'n tien nationaliteiten vertegenwoordigen, bereidden het werk voor en kwamen giste ren naar Goes om daadwerke lijk de handen uit de mouwen te steken. „Tot op de dag van van daag kan ik dit amper geloven. Eerst maar eens zien, dacht ik. Maar dit is natuurlijk een flinke steun in de rug", aldus Van den Berg. Tesamen met manage ment en medewerkers van het Gors en de verstandelijk gehan dicapten zelf is een grote slag geslagen. De komende twee maanden wordt - in een wat rus tiger tempo - verder gewerkt aan de totstandkoming van het 'park'. Naar verwachting eind juli wordt Kom us kieke voor publiek geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50