Raadsel Dakar is ontsluierd PZC dwarsstraten RWS draait licht op snelwegen uit O varia Vondst wrak duikboot Droge, maar dure was Vang de kudde het weer Heer Bommel en de Labberdaan puzzel recept woensdag 2 juni 1999 door Ad Bloemendaal Het raadsel van de 'Dakar' - stof voor honderden boe ken en tijdschriftartikelen - is dicht bij een oplossing. In Israël is vorige week vrijdag bekend gemaakt dat een Amerikaanse expeditie het wrak van de al 31 jaar vermiste onderzeeboot heeft gelokaliseerd ten zuidoos ten van Kreta. Kort nadat hij vorige week vrij dag het nieuws hoorde pleegde de voormalige marinecomman dant Michael Barkai, zelf moord. Hij leed aan kanker en de wetenschap dat er eindelijk zekerheid is over het lot van de Dakar moet hem tot zijn fatale besluit hebben gebracht. De in januari 1968 vergane Da kar was een van de twee T-klas- se onderzeeboten die Israël aan het eind van de jaren zestig kocht van de Britse marine. Met een in Engeland getrainde be manning aan boord verliet het op 9 januari 1968 de Britse wa teren, met bestemming Haifa. Zestien dagen later ontving men daar de laatste radio-bood schap. De Dakar voer toen ten zuiden van het eiland Kreta. Op 4 februari verzamelde de marine de familieleden van de 69 opvarenden in Haifa. Op het podium zaten minister van De fensie Dayan. stafchef Bar-Lev en marinecommandant Erel. Onder doodse stilte vertelde Bar-Lev dat de speurtocht naar de Dakar was gestaakt en dat alle bemanningsleden als ver mist te boek stonden. De militaire commentator van dagblad Ha'aretz, Ze'ev Schiff. herinnert zich als de dag van gisteren wat er daarna gebeur de: „Opeens klonk er één hui lende stem en daarna was het of de sluizen zich openden. Hon derden mensen krijsten het uit. Iedereen stormde naar voren. Dayan was nergens meer te bekennen. De man die nooit emotie toonde, kon ditmaal de emoties niet aan en was door de achteruitgang weggevlucht." Schiff zelf had de reis van de Da kar als militair correspondent zullen meemaken, maar een griep hield hem thuis. Boei Een jaar na de vermissingspoel- de op het strand van de Gaza- strook een boei van de Dakar aan. Op grond van de begroeiing op de boei-huid kwam de Israë lische marine tot de onjuiste conclusie dat het schip in on diep water voor de Egyptische kust was vergaan. Er gingen snel geruchten dat de onderzee boot tot zinken was gebracht door Egypte. Een ander verhaal wilde dat de Russen de Dakar hadden overvallen en de be manning hadden afgevoerd. Het vredesverdrag van 1979 maakte onderzoek mogelijk in Egyptische kustwateren. Daar werd niets gevonden. Pas een maand geleden begon het Ame rikaanse bedrijf Nauticus met de succesvolle speuractie. De vele zoekacties waren voort durend aan kritiek onderhevig. Nabestaanden herhaalden dit weekeinde dat Israël steeds on nodig geheimzinnig heeft ge daan en al in een veel vroeger stadium buitenlandse deskun digen had moeten inschakelen. Het verweer dat pas sinds kort apparatuur beschikbaar is voor het speuren op grote diepten, nemen ze niet serieus. Onderzoekers proberen de ko mende dagen vast te stellen of er nog stoffelijke resten aan boord zijn. De marine voelt er veel voor het wrak na het onderzoek te laten voor wat het is. Het ber gen van de in tweeën gebroken onderzeeboot vanaf een diepte van bijna drie kilometer is moeilijk en uiterst kostbaar. Het rabbinaat staat er echter op dat alle opvarenden een joodse begrafenis krijgen. GPD van onze redactie binnenland Vanaf de komende nacht draait Rijkswaterstaat (RWS) de verlichting op drie be langrijke snelwegen in Midden- Nederland nagenoeg uit. De snelwegen in de provincie Utrecht zijn vanaf vanavond een 'proeftuin' voor nieuwe snelwegverlichting. Automobilisten moeten het tus sen half twaalf 's avonds en zes uur 's morgens doen met kleine 7-watts gloeilampjes, hoog in de middenberm van de snelwegen, zogeheten 'geleideverlichting', die het wegdek niet verlichten. Het gaat om de snelwegen A28 (Utrecht-Amersfoort), Al 2 (Driebergen-Veenendaal) en de A27 (Everdingen-Eemnes). Alleen bij slecht weer. calami teiten en wegwerkzaamheden gaat de normale verlichting 's nachts nog aan. De proef is het vervolg op een reeks van be perkte onderzoeken die de afgelopen twee, drie jaar zijn gehouden met diverse soorten flexibele verlichting. De bedoe ling is energie te besparen, de verstoring van de natuur te be perken en toch de verkeersvei ligheid te waarborgen, aldus Rijkswaterstaat. De hoofdverlichting brandt buiten de genoemde nachtelijke uren normaal. Het gaat om nieuwe energiezuinige na- triumlampen, met daaronder de 'waxinelichtjes' voor in het holst van de nacht. De nieuwe verlichtingsinstalla ties zijn het afgelopen jaar bijna altijd geheel ingeschakeld ge weest vanwege zogeheten duur tests. Die waren nodig om ze kerheid te verkrijgen over de kwaliteit van de installaties. Aanvankelijk werden de nieu we installaties geteisterd door technische problemen. Omdat (Advertentie) I Uitzendingen van maandag t/m ^A vrijdag rond 1 3.00 uur en in het weekend rond 17.00 uur. Of U NiAP. (OFBU) ££N VAN ONZi D-MZIN VAKANTI£WINK£IS (Z/£ VOOR ff 1.NUMMERS SBS-TUJ PAC. 501 OF COUDFN CIDS) Oud en te jong BRUSSEL België Tientallen Belgische honderd plussers hebben geen automati sche oproep ontvangen om hun stem uit te brengen bij de ko mende verkiezingen op 13 juni. De computer ziet hen aan voor minderjarigen. Het computerprogramma dat is gebruikt voor versturen van stembiljetten, houdt alleen re kening met de twee laatste cij fers van het geboortejaar. De honderdplussers, die in de vorige eeuw zijn geboren, vielen daardoor buiten de boot, terwijl het stemmen in België verplicht is. Inmiddels hebben de eeuwelin- gen een handmatig gemaakte oproep ontvangen om naar de stembus te gaan. Spookmetro MADRID Spanje Een metrotrein in de Spaanse hoofdstad Madrid is er zonder bestuurder vandoor gegaan. Na met een vaart van vijftig ki lometer per uur twee stations te zijn voorbijgeraasd, beseften de passagiers wat er aan de hand was. Ze brachten de metro met de noodrem tot stilstand. De bestuurder had zijn plek ver laten om een deur die niet auto matisch wilde sluiten met de hand dicht te doen. Hij had ech ter nagelaten de versnelling in zijn vrij te zetten, waarop de wagons er uit zichzelf vandoor gingen. Millenniumlicht EDE Nederland Een ambtenaar van de gemeen te Ede heeft een noodverlich tingssysteem ontwikkeld dat kan worden ingezet bij proble men met stroom tijdens de eeuwwisseling. Het apparaat zorgt met behulp van een buis, lampen en een au to voor licht. De uitvinding is gedoopt als Milede, een samen- voegsel van de woorden millen nium en Ede. De verwachting is dat in heel Nederland tijdens de jaarwisse ling geen noodaggregaat meer te krijgen is omdat veel bedrij ven en instellingen het zekere voor het onzekere nemen. Het millennium-aggregaat biedt oplossing. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je aou bijna denken dat daarbuicen geen actualiteiten bestaan Een misvatting.Wat in Huambo. Camagüey.Vlshak- hapatnam, Hoog-Socren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - ais het'gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. SJARJAH Verenigde Arabische Emiraten Zes personen in Sjarjah, een van Verenigde Arabische Emiraten, zijn beboet omdat ze hun was aan hun balkon te drogen hingen. De gemeente Sjarjah vindt de wapperende was geen gezicht. Er blijkt overigens sprake te zijn van een zekere was-apartheid. Wie aan een van de hoofdwegen van de stad woont, kan bij ille gaal gebruik van zijn balkon de waspolitie aan de deur vernach ten. Wie drie hoog achter woont, hoeft minder bevreesd te zijn. Volgens de gemeente zullen controleurs niet superstreng optre den. Als bij huisbezoek blijkt dat de overtreder binnen te weinig ruimte heeft om zijn was op te hangen, krijgt deze handige tips. Het is volgens beambten best mogelijk natte kledingstukken zo te vouwen en op te hangen, dat ze vanaf de straat niet zijn te zien. Meerminnen DELFZIJL Nederland Een onoplettende amb tenaar van de gemeente Delfzijl heeft door een fout met de computer adressen van zeven zee meerminnen zoekge maakt. De zeven dames hadden zich opgegeven als mascotte voor de ge meente. Delfzijl wil zich graag als echte havenstad profile ren en grijpt daartoe terug op het aloude symbool van de zeemeermin. De zeven dames zijn geselec teerd op zwemkwaliteiten en uiterlijk, aldus een woordvoerster van de ge meente. Voor de zeemeerminnen is een speciaal zwempak ontworpen met grijsblau we, glinsterende staart en bijpassend topje. Die lig gen nu werkeloos te wach ten tot de meerminnen zijn opgedoken of aan de haak zijn geslagen. DULMEN Duitsland Bij een aanstormende kudde wilde paarden, denkt iedereen al snel aan prairies in de Verenigde Sta ten of andere werelddelen. Maar ook in Duitsland wordt er af en toe flink gegaloppeerd. Iedere laat ste zaterdag in mei komen uit alle delen van Europa liefhebbers van paarden naar het Duitse plaatsje Duimen om wilde paarden te vangen. Ongeveer driehonderd merries met veulens en jaarlingen wor den door achttien handige paardenvangers gepakt, gebrandmerkt en ter veiling aangeboden. foto Henk Braakhekke/ANP Toonder Studio's zekeringen sprongen, moesten onder meer vele honderden lam pen worden vervangen. Volgens RWS zijn de installaties nu zover in orde om aan de proef van een jaar te beginnen. Doel van de proef is niet alleen in zicht te krijgen op voor- en na delen van hoofd- en oriëntatie verlichting maar ook te kijken naar de overgangen van verlich te naar onverlichte wegvakken. Punt van studie is verder het ef fect op het verkeersgedrag en de effecten van verlichting bij dichte mist. Proefpersonen Rijkswaterstaat onderzoek de verkeerseffecten behalve in het dagelijks verkeer ook aan de hand van een aantal proefper sonen en experts. Zij rijden in auto's vol elektronica over de weg om de reacties van de auto mobilist te testen. Bij de proef zijn milieu-, verkeers-, en ver voersorganisaties nauw betrok ken. Tijdens speciale bijeenkomsten zullen experts op het gebied van verkeersveiligheid en natuur ontwikkeling in discussie gaan om te komen tot een gezamen lijk standpunt. Sinds enkele jaren hebben vooral Natuurmo numenten, maar ook de Stich ting Utrechts Landschap en de Stichtse Milieufederatie sterk geijverd voor terugdringing van de hoeveelheid licht langs de snelwegen. Nachtdieren zouden hiervan veel hinder ondervin den. Ongelukken Onder meer Veilig Verkeer Ne derland vreest dat in het donker meer ongelukken gaan gebeu ren. De proef in Utrecht is maat gevend voor het verlichtingsbe- leid in de rest van Nederland. GPD Heer Bommel zocht in zijn kast een jas uit die niet meer nieuw, maar toch nog goed draagbaar was, en begaf zich daarmee naar het huisje van zijn buurvrouw. „Dat is mooi van je, Ollie", zei ze blij. „Jij weet toch overal wat op. Ach, wat zal Piep blij zijn! Hij zit net koffie te drinken. Daar houdt hij zo van, na het eten. Hij is zo'n lekkere smikkelaar, hè?" Heer Ollie wierp een bekommerde blik op zijn werknemer, die de inhoud van een melkkan in zijn keelgat liet klotsen. „Ik zie het", gaf hij toe. „Werken geeft een gezonde eetlust, dat weet ik uit ervaring. En wat nu deze jas betreft..." Verder kwam hij niet, want de Labberdaan had zich opgericht en griste hem met een brede glimlach het kle dingstuk uit de handen. „Baas ruiten jas, Piep ruiten jas!" riep hij Cryptogram Horizontaal: 3. Viervoeter in defile? (7); 6. Boven journalisten die in de bouwwerken (6); 8. Dubbele hand (4); 11. Kledingstuk om een ander kledingstuk te bevestigen (5); 13. Schande, er gaat niets naar beneden! (5); 14. Het verhaal van twee noten voor de toekomst (6). Verticaal: 1Van kant gemaakte stof (4); 2. Bijzonder heilige scheur (5); 4. De weg naar deze stad is niet nieuw (4); 5. De tijd vooreen conferentie? (7);7. Dik boekoverstimulerende middelen? (6);9. Punt van overeenkomst (4); 10. Een voertuig van een zot (3); 12. Neem het ervan om te beta len! (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn:PARABOOL en ONGEPAST. Het sleutelwoord luidt: TANDVORMIG. PrOvoost AaNstaan ReGiment AdEmloos BePalïng OnAardig OpStoker LiTurgie Hollandse 'nieuwe' aardappelsalade met Vooruitzichten weer woensdag donderdag vrijdag zaterdag max. 17° 18° 19° 18° min. 15° 12° 13° 11° wind W 4 NW 2 Z 3 Z 4 Zon woensdag onder21.52 donderdag op 5.32 Maan woensdag onder 8.04 donderdag op 0.20 Nautisch bericht De ochtend begint bewolkt met soms wat regen en kans op onweer. Daarna enkele opklaringen, maar in de middag kans op zware onweersbuien, met hagel en windstoten. Gevaarlijk weer derhalve om het water op te zoeken. Waterstanden WOENSDAG Hoog water 2 JUNI uit en met deze woorden schoot hij met zo'n kracht in het gewaad, dat dit aan alle kanten uit de naden barstte. Door de omvang van zijn armen hadden vooral de mouwen te lijden, zoals heer Ollie met lede ogen zag. „Het is zonde", mompelde hij. „Ik placht hem te dra gen wanneer ik in de tuin werkte. Niet nieuw, maar toch nog keurig. Dit was te voorzien; een bazenjas past een werknemer niet." „Kom, Ollie", zei juffrouw Doddel een beetje streng. „Dat moet je nu niet zeggen; het klinkt niet aardig en hij werkt tenslotte hard!" „Waarom baas wel en Piep niet?" vroeg de Labberdaan, terwijl hij een mouw geheel uit de naad scheurde. „Zitten lekkerder", ver klaarde hij. „Groot prachtig werken, met sjouwen en dreunen in ruiten van aanschijn." Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West DONDERDAG 3 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur 04.45 05.03 06.06 04.45 06.30 04.55 06.30 06.50 cm uur 219 17.02 247 17.22 289 18.21 162 17.00 158 18.40 160 17.13 180 18.40 165 18.30 Laag water uur cm uur cm 11.06 181 23.26 196 11.32 190 23.56 204 00.22 232 12.35 213 11.00 130 23.20 150 00.10 156 12.25 134 10.44 075 23.05 100 00.10 169 12.25 148 00.10 16512.30 143 uur cm 05.15 212 05.37 239 06.35 279 05.15 157 07.05 153 05.29 157 07.00 175 07.25 159 uur cm 17.36 200 17.56 227 18.56 262 17.35 147 19.05 142 17.45 142 19.10 165 18.45 150 11.36 12.06 00.58 11.30 00.45 14.00 00.45 00.50 aag water cm uur cm 173 23.55 192 181 227 13.09 204 126 23.55 150 15612.55 130 076 23.46 102 16813.00 144 164 12.55 137 L Lagedrukgebied H Hogediukgebied _AA_ Koufront Warmtefront O lichte sneeuw matige sneeuw aware sneeuw lichte regen matige regen to are regen Europa: Onweer Hans Belterman Vanavond nog een échte primeur op het bord: Hollandse nieuwe. U kunt er staat op maken dat ze vandaag en morgen en wellicht ook nog over morgen een kwartje duurder zijn dan in de dagen die er op volgen. Dat is nu eenmaal de traditie bij de vis handel! Maaltijdsalade voor 4 personen: 4,6 of 8 nieuwe ha ringen, gefileerd; ca. 750 gram nieuwe aardappe len, (geen afkokers), schoongeboend: zout; 1 stuk verse rettich, ca. 100 gram, geschild; 2 - 3 bosuitjes (met veel groen); 3 eetl. mayonaise; 2 - 3 eetl. zure room; 1 theel. grove mosterd (Grey Poupon a I'anci- enne); witte peper uit de molen; 2 eetl. kappertjes, uit potje, uitgelekt; 2 eetl. fijngehakte peterselie; enkele slabladeren. Kook de aardappelen, in de schil, in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de aardappe len daarna in een vergiet uitlekken en opdrogen. Pel de aardappelen wanneer ze nog warm zijn en snijd ze in niet al te dikke plakken. Rasp het stuk geschilde rettich op een grove rasp. Snipperde bosuitjes. Klop in een kom mayonaise en zure room even flink op. Voeg zout, peper en mos terd toe. Roer alles krachtig door en voeg er daarna rettich, bosuitjes, kappertjes en 1 eetlepel peterselie aan toe. Schep er vervolgens de nog lauwwarme aardappelplakjes door. Dekde kom af met plastic fo lie en plaats hem tenminste 2 uur in de koelkast. Schep de salade daarna nog eenmaal goed om. Leg de slabladeren op een helft van elk bord. Schep de salade erop en bestrooi alles met de rest van de pe terselie. Schik de haringfilets naast de salades. Tip: schenk er een glas droge witte wijn, zoals Pinot Blanc uit de Elzas, bij. Een aantal storingen trekt van west naar oost over Europa en veroorzaakt op uitgebreide schaal regen in Frankrijk, de Benelux, Zwitserland en Duitsland. Op veel plaatsen onweert het daarbij. De temperaturen in Duitsland lopen uiteen van 22 graden aan de Waddenkust tot 30 graden in Beieren. Frankrijk lijkt deze 30 graden niette halen en moet genoegen nemen met 17 graden in Bretagne tot 24 aan de Franse rivièra. In Oost-Europa is het overdag op de meeste plaatsen boven de 25 graden en is het bovendien veelal zonnig. Ook in het zuidoosten krijgt de zon volop ruimte om te schijnen. De maxima lopen hierbij in Griekenland op tot 29 gra den, maar in het Griekse binnenland kan zelfs 33 graden gehaald worden. Ook Italië heeft deze hoge temperaturen en een overwe gend strakblauwe lucht. Spanje heeft nog te maken met een sto ring die in de Pyreneeën en in Galicië regen brengt. Aan de ooste lijke en zuidelijke Costa's is het vrij zonnig bij gemiddeld 27 gra den. Op de Britse eilanden is het grijs, grauw en regenachtig, aan gezien een lagedrukgebied haar kern precies boven Engeland heeft liggen. Hierdoor is hetfris, in Londen 17 graden. Geen enkele plaats in Groot Brittanië haalt de 20 graden. Het zuiden van Scandinavië wel, maar echt zonnig is het ook daar niet te noemen. Zeeland: Gedonder De komende dagen is het behoorlijk Door: Tom van der Spek wisselvallig. Tot en met het weekein de zullen er iedere dag wel een of meer buien gaan vallen en de hogere temperaturen raken we ook kwijt. Vandaag is het nog be hoorlijk broeierig. Vanochtend is het tamelijk bewolkt en af en toe valt er wat regen en hier en daar rommelt het ook wat. Later van ochtend wordt het droog en breekt de zon af en toe door. Het wordt dan uitgesproken zwoel met temperaturen die tot rond 22 graden oplopen. Er waait daarbij een matige wind, die van zuidoost, naar zuidwest gaat ruimen. In de loop van de middag gaan zich nieuwe buien ontwikkelen en dat kunnen zware jongens worden, met naast onweer ook kans op hagel en windstoten. Hiermee wordt de zwoele lucht dan verdreven. Morgen blijft de middagtemperatuur bij een graad of 17 steken. Er waait een matige westelijke wind en nog steeds vallen er een paar buien, vooral gedurende de ochtend, 's Middags blijft het overwegend droog en breekt de zon regelmatig door. De dagen daarna is het rustig voor wat betreft de wind, maar de lucht blijft onstabiel. Naast opklaringen ontwikke len zich dan gemakkelijk sta pelwolken, die vooral in de middag tot een paarflinke re gen- of onweersbuien kun nen uitgroeien. Juist omdat er weinig wind staat, blijven deze buien lang op een plek hangen en treden er aldus grote lokale verschillen op. De temperaturen handhaven zich op hetzelfde peil. 's Middags wordt het rond 18 graden. De nachten wor den iets frisser, met mini mumtemperaturen rond 12 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4