Begroting Schouwse VVV rond PZC PZC Exploderende gasfles spuwt vuur Project dementerenden slaagt in opzet zeeland =21 Fiat leden ondanks tekort Hoop voor Schouwse gedupeerden betonrot Provincie verwerpt vervroegde sanering grond Elkerzeeseweg woensdag 2 juni 1999 door Piet Kleemans OUWERKERK - Hoewel de be groting voor 1999 nog steeds een fors gat vertoont, gingen de le den van de VVV Schouwen- Duiveland er dinsdagavond mee akkoord. Hel tekort is be cijferd op 30.000 gulden. In maart veegden de leden een eerdere versie van de begroting van de Schouwse WV veront waardigd van tafel. Toen ging het om een geraamd tekort van ongeveer 40 mille. Het VW-be- stuur kreeg veel kritiek over zich heen en ging hard aan het werk. Een sluitende begroting maken lukte niet, maar er kwamen wel plannen voor kostenbesparing, een commerciëlere werkwijze, een ledenwerfactie en een pro motiecampagne. Die voortvarende aanpak viel goed bij de leden, zo bleek dins dagavond tijdens de ledenver gadering. „U heeft er daadwerkelijk wat aan gedaan. Probeer die nullijn te halen", sprak 'verontrust WV-lid' J. Hendrikse op ver zoenende toon. In maart sloeg hij een heel andere toon aan. „Toen was ik een van de aan stichters van de afwijzing van de begroting. Ik heb er nu wél vertrouwen in." Eenzelfde geluid kwam van A Ruytenberg, in maart eveneens fel tegenstander van de begro ting. Hij waarschuwde wel voor misplaatst optimisme. „We moeten heel goed uitkijken dat het tekort niet verder oploopt, want dan is het echt gebeurd met de koopman", hield hij het bestuur én de leden voor. Wanbetalers Vanuit de leden kwamen ver schillende suggesties om verder oplopen van het tekort te voor komen. Allereerst dienen de wanbetalers aangepakt en op de tweede plaats moet er een ma nier bedacht worden om meer leden te winnen. De niet-leden profiteren van het werk van de VW maar betalen er niet aan mee. Keurmerk Deze 'free-loaders', door recre atieondernemer J. van Baarle simpel doch treffend aangeduid als 'mensen die op de rug van het varken meerijden' dienen aan gepakt, zo was de algehele opi nie. Enkele proefballonnetjes wer den opgelaten: Laat de toerist zien welke ondernemer wel en welke niet lid is van de VW. maak van het VW-lidmaat- schap een soort keurmerk en VW- leden herkenbaar door een schildje op de winkeldeur of de campingbalie. Een mogelijkheid om meer geld binnen te halen is volgens de le den naast de reeds genoemde commerciëlere aanpak het op termijn opschroeven van de maximumcontributie. Dat had het bestuur eigenlijk al willen realiseren om de begroting slui tend te krijgen, maar dat plan stuitte nu nog op teveel verzet. Werk het verder uit en probeer het later nog eens, was de raad van de leden aan het bestuur. Nieuwsbrief Als mogelijke kostenbesparing werd de fraai uitgevoerde - en derhalve kostbare - nieuwsbrief van de Schouwse VW ge noemd. Vervang die door een al dan niet regelmatig verschij nend simpel a-viertje en tel uit de winst. A Ruytenberg deed de suggestie om in navolging van de Junior Kamer Schouwen-Duiveland een speciale munt op de markt te brengen. Ruytenberg, geeste lijk vader van de Zecu, ook zo'n speciale munt: „Ik stel mijn knowhow wat dat betreft graag ter beschikking. De knipmachine waarin de gasfles tot ontploffing kwam. foto Pieter Honhof door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een explode rende gasfles heeft dinsdag brand veroorzaakt bij metaal- handel Groenleer in Zierikzee. Omdat het vuur over drie brandhaarden was verspreid, werd groot alarm geslagen en riep het plaatselijke brand weerkorps de assistentie in van de collega's uit Scharen- dijke en Kerkwerve. Volgens centraal brandweercomman dant F. Peijnenborgh was de brand een half uur na de mel ding onder controle. Niemand raakte gewond. De brand ontstond even na half zeven s ochtends bij het machinaal knippen van schroot. In de kluwen metaal bleek een gasfles te zitten. De cilinder ontplofte op het mo ment dat de mantel scheurde, waardoor er naar twee kanten met grote kracht vuurresten het terrein over werden geslin gerd. Kraanmachinist en bedrijfs leider J. Verwijs slaagde er in met een collega de brand in de metaalknipper te blussen. Het dubbele vuurspoor zette ech ter tegen de muur van de be- drijfsloods een bergje schroot in vlam. Ook daarmee kon de inmiddels uitgerukte brand weer snel korte metten maken. Autowrakken Lastiger was de brand die uit brak in de stapel autowrak ken. Het vuur vrat zich langs de restmaterialen van de ver der volledig gestripte wagens een weg naar beneden. Om de vlammen goed te kunnen be strijden, moest de stapel met behulp van een kraan uit el kaar worden getrokken. Bo vendien bestond het gevaar dat een opslagtank met diesel olie oververhit zou raken, al dus Peijnenborgh. Omdat er sprake was van verschillende brandhaarden en rekening moest worden gehouden met een verdere verspreiding van het vuur, werd groot alarm ge geven en de assistentie van de korpsen uit Scharendijke en Kerkwerve ingeroepen. Om streeks half tien was het vuur volledig gedoofd en kon de brandweer inpakken. Volgens de centraal comman dant valt het bedrijf geen ver wijten te maken. „Het zijn hele hopen die tegelijk in zo'n knip- apparaat worden gestort. Nor maal gesproken mag je aanne men dat het spul bij de bron, de onderneming die het afval aanlevert, zorgvuldig wordt gesorteerd." Nauwelijks schade Verwijs zegt geen mogelijk heid te zien te achterhalen welke klant verantwoordelijk is voor de slordige sortering. „Dat spul komt hier met bak ken tegelijk binnen. Niemand die precies weet hoe lang het er heeft gestaan en door wie het is binnengebracht." Naar in schatting van de bedrijfsleider heeft de metaalhandel ook nauwelijks schade opgelopen door het ongeluk en is er ook in die zin geen aanleiding voor naspeuringen in verband met een schadeclaim. Het is de eerste keer dat zich een dergelijk voorval met de knipbak voordoet, verklaart Verwijs, sinds de machine een klein aantal jaren geleden in gebruik werd genomen. „Vroeger was het eigenlijk nog veel gevaarlijker. Toen werd het spul met een snijbrander verkleind. Dus wat dat be treft..." Groenleer exporteert het metaal naar het buiten land, waar het wordt omge smolten voor hergebruik. Artsen trappen dertig mille bijeen VLISSINGEN - De deelnemers van de fietstocht 'Fiets de fis tels dicht' hebben 30.000 gulden opgehaald. Woensdag26 mei vertrokken dertig gynaecologen, onder wie de Vhssingse arts M. J. Dijkshoorn, uit Winterswijk voor een fietstocht van 610 kilometer naar Berlij n Doel was om geld in te zamelen voor hun collega-gynaecoloog Kees Waaldijk, die al zestien jaar onder moeilijke omstandig heden zijn werk verricht in Nigeria. Een fistel is een hardnekkige ontsteking. Li Afrika zijn veel vrouwen die er als gevolg van een gecompliceerde bevalling last van hebben.. De opgehaalde dertig mille is boven ver wachting. SP steunt actie tegen tankstation VLISSINGEN - De Socialistische Partij (SP) in de gemeente raad van Vlissingen is uitermate verbaasd over de plannen van de Souburgse firma De Pree om een nieuw tankstation, autowasserette en shop te bouwen op een stuk groen aan de Bermweg in Oost-Souburg. De fractie stelt in een reactie dat zij evenals de bewoners van de Zuiderzeestraat, die fel tegen de komst van het station zijn, de bouwplannen uit de PZC hebben moeten vernemen. Volgens de SP heeft wethouder T. R. K.Meijers voor zijn beurt gesproken door te zeggen dat hij niet zoveel tegenstand ver wachtte uit de directe omgeving van de Bermweg. De SP heeft de bewoners steun toegezegd in hun actie tegen het tanksta tion. Meisjes stelen make-up en kleding VLISSINGEN - De politie Walcheren heeft dinsdagmiddag een 14-jarige meisje uit Vlissingen en een 15-jarig meisje uit Middelburg aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De meisjes hadden voor rond de vijftig gulden aan cosmetica - spullen gestolen uit een winkel in Vlissingen. Tijdens een onderzoek op het politiebureau bleek dat de twee nog meer hadden gestolen, zoals sokken, lingeriesetjes, kle ding en nog meer make-up. De 15-jarige had bij haar aanhouding een valse naam opgege ven. In overleg met justitie wordt bekeken of de twee doorge stuurd worden naar het Halt-bureau voor een alternatieve straf. Nieuw volkstuinencomplex MIDDELBURG - De volkstuinvereniging Kweeklust uit Middelburg heeft een nieuw complex. De vereniging, die was gehuisvest aan de Nassaulaan, moest wijken om plaats te ma ken voor de nieuwbouwwijk Veerse Poort. Burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek opent het nieuwe volkstuinen- complex Veerse Poort zaterdag 5 juni. Het nieuwe onderko men bevindt zich op de hoek van de Geersesweg/Prooyense- weg. De officiële opening is om 11 uur. Daarna is het complex tot 16 urn- te bezichtigen. De hele dag is er een deskundige aanwezig op het gebied van de gewasbescherming. Verder wordt ge zorgd voor muziek en voor een hapje en een drankje. Vlissinger beboet voor gooien fiets MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Vlissingen is dinsdag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot 250 gulden boete voor het beschadigen van een auto. De Vlissinger had 2 mei vorig jaar in zijn woonplaats uit boos heid een fiets tegen de achterklep van een auto gegooid, waar bij schade aan het voertuig was ontstaan. Het incident speel de zich af in de relatiesfeer. De politierechter vond de eis mild, maar vonniste conform. De schade was inmiddels geregeld met de gedupeerde eige naar van de auto. ■ft T -% Rob Valliant: ...dankzij de dagopvang kon in een aantal gevallen opname worden voorkomen of uitgesteld... foto Pieter Honhoff Dagopvang in verzorgingshuizen vermindert wachtlijstenprobleem door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Er gloort hoop voor de Schouwse huiseigena ren wier vloer door betonrot is aangetast. In samenwerking met de Nederlandse gemeenten, wil het ministerie van VROM al le schadegevallen onderzoeken. Vanaf volgend jaar kunnen de gemeenten de gedupeerden schadeloos stellen middels het 'Investeringsbugdet Stedelijke Vernieuwing', een nieuwe rijks- subsidiepot van tien miljard gulden die ook voor woning- bouwverbetering is gereser veerd. Betonrot doet zich met name voor bij woningen die tussen 1965 en 1983 zijn gebouwd. Het ministerie van VROM en de ge meente Schouwen-Duiveland roepen alle huiseigenaren op om te controleren of zij een zogehe ten Kwaaitaal of Mantavloer hebben. Door toevoeging van een verhardingsversneller is de stalen bewapening van de vloe ren aangetast en vervolgens geoxydeerd. In 1997 werd al bekend dat een REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111 >454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl kwart van de kwaaitaalvloeren op Schouwen-Duiveland was aangetast. Vooral bewoners in de Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortambacht kampen met het probleem. Volgens A Kristalijn van de Beton Service uit Zierik zee zijn er nu 45 gerepareerd, maar moeten op heel Schou wen-Duiveland nog minstens 300 vloeren worden vervangen. „Zonderingrijpen bezwijken de vloeren, de vraag is alleen wan neer." De kosten die zijn gemoeid met reparatie van de afbrokkelende en scheurende vloeren kunnen per huis tot 50.000 gulden oplo pen. Huisbezitters die de kosten willen verhalen, vingen tot nu toe bot. De firma's Kwaaitaal en Manta gingen failliet. En ook de gemeenten waren niet aanspra kelijk, oordeelde de rechter in de rechtszaak die bewoners van Nieuwegein in 1997 tegen hun gemeente aanspanden. Onderzoek In opdracht van VROM heeft de Nederlandse Betonschade Ver eniging een onderzoek naar de betonschade verricht. De resul taten daarvan werden vrijdag aan de staatssecretaris over handigd. Voor aanvullende ge gevens verzoekt VROM de ge meenten nu om mee te werken om de aard en omvang van de betonschade exact vast te stel len. „Ook werkt het ministerie nu aan een uniforme herstelme thode voor de gewraakte vloe ren", meldt een VROM-woord voerder. Het onderzoek naar de beton schade maakt deel uit van de nieuwe rijkssubsidieregeling die mogelijk na de zomer al in werking treedt. Tot 2010 pompt VROMin totaal 10 miljard inhet zogeheten 'Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing' (IVS). een bedrag dat over de Neder landse gemeenten wordt ver deeld en ook bestemd is voor woningbouwverbetering. Dit fonds vervangt de huidige regeling voor woningbouwver betering, bekend onder de naam 'Besluit Woninggebonden Sub sidies'. Het VROM benadrukt dat er geen apart subsidiepotje voor betonschade in het leven wordt geroepen, maar dat de ge meenten de mogelijkheid wordt geboden de gelden voor de om vangrijke vloerenreparaties aan te wenden. Overigens is begin deze maand bekend geworden dat woningen voorzien van een Trio-vloer, eveneens gebouwd tussen 1965 en 1983, ook zijn aangetast door betonrot. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De dagopvang voor dementerende ouderen op Schouwen-Duiveland blijkt een succes. Ruim een jaar geleden zetten de verzor gingshuizen op het eiland een project op, dat licht demente rende thuiswonende bejaar den ondersteuning biedt. Het initiatief daartoe ging destijds uit van het Zierikzeese ver pleeghuis Cornelia. Het pro ject begon aanvankelijk als experiment, maar heeft in middels vaste vorm gekregen. Tot dusver maken ongeveer 25 ouderen van de voorziening gebruik. Sinds april vorig jaar bieden vier verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland oude ren met lichte dementiever schijnselen de mogelijkheid om één of meer dagen per week in de instelling door te bren gen. Het gaat daarbij om de Zierikzeese bejaardenoorden Borrendamme en De Wieken, In 't Opper te Bruinisse en Duinoord in Haamstede. Begeleiding Ouderen die in een beginnende fase van dementie verkeren, worden er niet alleen opge vangen, ze worden er ook be geleid en krijgen er tevens een zinvolle dagbesteding aange boden. Daarbij valt onder meer te denken aan geheugentrainin gen, spelletjes creatieve acti viteiten of zo maar een gesprek over dagelijkse dingen. Het verpleeghuis Cornelia zorgt voor de financiering en profes sionele ondersteuning. Doelstelling van de dagop vang is om de bejaarden in staat te stellen zo lang moge lijk zelfstandig te blijven wo nen. Op die manier wordt ook de druk op de wachtlijsten van de verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland enigs zins weggenomen. Volgens Rob Valliant, coördinator se- mi-extramurale zorg van ver pleeghuis Cornelia en belast met de coördinatie van het project, is inmiddels duidelijk dat dankzij de dagopvang in een aantal gevallen opname kon worden voorkomen of uit gesteld. Opzet Daarmee is de opzet geslaagd. De dagopvang is niet alleen een uitkomst voor bejaarden die licht aan het dementeren zijn, ook hun partners zijn daarbij gebaat. De verzorging van een dementerende levens gezel brengt vaak een enorme last mee. Door de dagopvang kan de partner enigszins wor den ontlast van de zorg, stelt Vaillant vast. Onbekendheid Veelal komen ouderen via ver wijzingen door de huisarts, de thuiszorg of een verpleeghuis arts in de dagopvang terecht. Het aantal bejaarden dat van de voorziening gebruik maakt, stemt Vaillant tot tevreden heid. Toch wordt de beschik bare capaciteit nog niet ten volle benut; er is nog plaats voor zeker tien ouderen. Vol gens Vaillant heerst op Schou wen-Duiveland nog altijd eni ge onbekendheid met de mogelijkheden die het project in zich herbergt. Ook hebben bejaarden soms moeite om de stap naar de dagopvang te zet ten. Daarbij spelen vooral ge voelens van gêne een rol. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De provin cie Zeeland vindt het niet nodig om binnen een half jaar te be ginnen met sanering van ver ontreinigde grond aan de Elker zeeseweg. Zij houdt vast aan een termijn van maximaal twee jaar. Op de te saneren grond stond vroeger een tankstation. Slecht nieuws voor A Varekamp uit Scharendijke, wiens be zwaarschrift tegen het besluit van de provincie ongegrond werd verklaard. Varekamp woont schuin tegenover de plaats waar vroeger het tank station stond en is bang dat hoe langer het duurt eer begonnen wordt met de sanering des te groter de kans is dat de vervui ling doorsijpelt en de kwaliteit van het grondwater aantast. Onterecht volgens de provincie, die stelt dat zij geheel overeen komstig de regels van de wet bo dembescherming handelt. „Er is geen reden om het tijdstip te vervroegen." Schade Varekamp wil verder de garan tie dat de sanering geen schade aan zijn huis toebrengt. Hij zou graag zien dat de bouwtechni sche staat van zijn huis vóór aanvang van de sanering vast gelegd wordt zodat hij later eventuele schade kan aantonen en verhalen op de uitvoerder. Ook op dat punt komt de pro vincie hem niet tegemoet. Dit is Verkoop- en Doedag CJV ZIERIKZEE - CJV Samen Ver der houdt samen met de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land zaterdag 5 juni een verkoop- en doedag in gebouw De Driehoek in Zierikzee. In De Driehoek is een groot spel- traject met diverse grote en klei ne spelen. Voor de kleinere kin deren wordt een kleurwedstrijd gehouden en is een schmink- stand ingericht. Bij de Stichting J eugd kunnen j ongeren kenbaar maken hoe hun ideale hangplek eruit zou moeten zien. Verder zijn er diverse stands mei; tweedehands spullen, staat er een rad van avontuur en bij vol doende animo wordt er een Amerikaanse verkoping gehou den. De verkoop- en doedag be gint om 11.00 uur en duimt tot 16.00 uur. volgens haar de verantwoorde lijk van de uitvoerder van de sa nering, in dit geval de Stichting Uitvoering van Bodemsanering Amovering Tankstations (Subat). De provincie gaat ook niet in op het verzoek van Varekamp om vooraf vast te leggen dat als de sanering onvoldoende blijkt er nadere maatregelen genomen worden. De provincie zegt geen restverontreiniging te verwach ten. Alleen als uit de evaluatie van de sanering blijkt dat er niet conform het saneringsplan is gewerkt wordt opgetreden. Varekamp is teleurgesteld over de houding van de provincie. Hij kan tegen het verwerpen van zijn bezwaarschrift in beroep bij de administratieve rechter, maar hij weet nog niet of hij van die gelegenheid gebruik gaat maken. „Daar moet ik mij eerst samen met mijn advocaat nog eens op beraden." Selectiewedstrijd jeugdbrandweer MIDDELBURG - De stadsge westelijke jeugdbrandweer, post Middelburg, verwacht za terdag 280 jeugdbrandweerlie- den en hun begeleiders tijdens de selectiewedstrijden voor jeugdkorpsen uit heel Neder land. In totaal doen veertien korpsen mee. De Middelburgse jeugdbrand weer bestaat dit jaar 35 jaar. In het kader van dat jubileum is besloten de selectiewedstrijden te organiseren. Dievinden plaats op het fabrieksterrein van de Vitrite. Doel van de dag is dat leden van de jeugdbrandweerkorpsen tussen twaalf en achttien jaar op een sportieve manier hun vaardigheden tonen op het ge bied van brandbestrijding. De wedstrijden worden gehouden op twee banen: een junioren- baan voor twaalf- tot zestienjarigen en een aspiran- tenbaan voor de zestien- tot achttienjarigen. De winnende ploegen mogen door naar de landelijke wedstrijden. Jeugd- brandweerleden die zich daar voor hebben aangemeld, kun nen bovendien een theorietoetst afleggen. De prijsuitreiking door burge meester L. H. B. Spahr van der Hoek wordt om 18 uur verwacht in de kantine van de Vitrite.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47